Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-28 06:29:07

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#79551) Gubek-Einste válasza GIhe (#79544) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Hardver alapján a Netgear.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#79552) vargalex válasza qnadam (#79541) üzenetére


vargalex
félisten

Szintén. Reggel felépítem a VPN kapcsolatot és egyszer sem szakad meg (van, hogy reggel 8-tól este 10-ig dolgozom).

Alex

(#79553) Celtis válasza Celtis (#79471) üzenetére


Celtis
veterán

Megígértem, hogy beszámolok a WDR3600->AC65P csere eredményéről. Csináltam pár mérést, és összefoglaltam egy táblázatban.

Ez egy családi ház, ahol a földszinti nappaliban van a router. A megjelölt pontokon végeztem több mérést és azokat átlagoltam. A számok letöltés/feltöltés mbps-ben, illetve zárójelben a wifi jelszint egy mobil appal mérve.
Az IoT eszköznél maga az eszköz jelentette ezeket a jelszint adatokat.

Összességében az látszik, hogy
- az új routerrel mindenütt lényegeseb jobb a 2.4GHz-es térerő és jellemzően a fel és letöltési sebesség is. Viszont a teszteknél többször feltűnt, mintha rövid időkre megállna a feltöltés (vagy csak a webes oldal hülyéskedett)
- a WDR3600 5G-s képessége siralmas. Nem csak annyival rosszabb, mint amennyivel kisebb teljesítmény állítható be, hanem még a 2 méterre lévő TV-n is lassú, és indokolatlanul kicsi volt a hatósugara. Itt az AC65P fölénye elsöprő.

Meglepő módon nekem lassabbnak tűnik az AC65P ha a bootolást vagy a luci felületet nézem.
A teljesítményt még lehetne feljebb tekerni mindkét sávban., de egyelőre nem tartom szükségesnek.

Ha másért nem is, de az 5GHz-es teljesítményért mindenképpen megérte váltani. Voltak stabilitási problémáim is a TP-Linkkel, néhány hetente előfordult, hogy újra kellett indítani a routert, mert a wifi köhögött. Remélem ez a probléma eljesen megszűnik.

Remélem valakinek hasznosak lesznek ezek az infók, ha már ennyit melóztam vele.

[ Szerkesztve ]

(#79554) GIhe


GIhe
tag

Kéne egy kis segítség :

melyik Router : jobb ,gyorsabb , stabilabb :

Tplink C7 Ac1900

Chipset Qualcomm Atheros QCA9558 @ 720 MHz
RAM 128 MB Flash 8 MB

----------------------------------------------------

Netgear R6400

Proci : Dual 800 Mhz
memoria : 256 MB Flash 128 MB

-------------------------------------------------------

D-Link Dir-869

proci : Dual core

-------------------------------------------------------

Tplink AX1500 Archer AX10

Wi-fi 6 , ax szabvány,
3 magos 1,5 Ghz-es processzor.

(#79555) woodworm válasza GIhe (#79554) üzenetére


woodworm
veterán

Szerintem az ac65p sokkal jobb vétel mindegyiknél, nem venném meg egyiket sem, tudásukhoz képest nagyon drágák.

(#79556) Nyx89


Nyx89
aktív tag

Sziasztok!

AC65P-nel van jobb megoldas jelenleg hasonlo arkategoriaban? (N18U-t fog valtani, egesz pontosan az N18U AP/Repeater modban lesz)

AC66u B1-nel hatekonyabb ha jol ertelmezem. Esetleg valami hasonloan jo ajanlat TPLInk vonalon?

Elore is koszi,
Udv

(#79557) FerNandor


FerNandor
őstag

Sziasztok,
net bővítés miatt (digi 500-ra) néznék másik routert, mert, ami van, nem bírná el.
Ezt néztem [link] TP-Link Archer C6 AC1200 , árban jó TP Link volt eddig, bajunk sosem volt vele, stabil volt.
Van esetleg ellenvetés?
És még azt szeretnkérdezni, hogy arra mi a magyarázat, hogy egyes routerek 10/100-as LAN-t tudnak, de WiFi-ben ettől többet, mondjuk 300-at?

"A shark could swim faster than me, but I could probably run faster than a shark. So in a triathlon, it would all come down to who is the better cyclist."

(#79558) tvamos


tvamos
nagyúr

Sziasztok!
Meguntam az haztartasi routereket... volt mostanaban Asus, TP-Link, Linksys, Dowado, de nem vagyok elegedett veluk.
Arra gondoltam, hogy most venenk franko MikroTiket. Mert ezt meg nem probaltam. A kovetkezo 2 eszkozt talaltam:
MikroTik RouterBOARD RB750Gr3
MikroTik HAP AC LITE RB952UI-5AC2
Szerintetek megfelelne ez a cucc otthonra nekem. Neha nagy file-okat masolok a belso halozaton, meg neha elofordul, hogy 10-nel tobb eszkoz log a wifin.
Eredetileg nem akartam tobbet kolteni egy ezresnel, ez meg 1300 korul lesz a vegen, de ennyi meg belefer.
Van jobb (koltseghatekonyebb) javaslatotok esetleg?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#79559) AssAssynn


AssAssynn
őstag

Sziasztok!

Egy 90nm-es egyszintes, téglából épült, önálló családi ház internetlefedettségét szeretném megoldani. Sajnos nem tudom középtájt elhelyezni az eszközt, de a legtávolabbi pont így is csak a budi lenne, ahová 2 falon kellene átjutnia a jelnek, ha az alkalom úgy szüli.
Két oldalról, illetve szemből van szomszéd, egyaránt 10m távolságra kb, szóval nincs nagy jelsűrűség.
A net digitális kábelen 100/30-as lenne, esetleg később 250/100, de az nem tudom mikor lesz még elérhető.
2-3 ember és ehhez mérten leges-legfeljebb 3 laptop, 3 telefon és egy okostévé üzemelne róla, de átlagosan, egyszerre szerintem csak 2-3 eszköz.
Filmek, videók, átlagos szörfölés, skype, néha kisebb játékok mennének rajta. Torrent csak nagyon mérsékelten.
Kérdésem: "Milyen routert?"
1.- Láttam, hogy az ASUS RT-AC65P -t ajánlottátok nagyon itt, ami elhiszem, hogy jó, de kicsit drágállom (=nem vagyok benne biztos, hogy kell nekem ennyire jó/drága)
2.- TP-Link Archer C6 - feleannyiba kerül, mint az előző. Elég népszerű is. Miért ne lenne jó nekem?
3.- TP-Link MR6400 - jelenleg ezt használom a mostani lakásban, de lehet néhány ezresért eltudnám kérni a tulajtól. Egy évet ment mindösszesen. Újonnan drága, és igaz a SIM fogadás miatt használják, amire nekem az új házban nem lenne szükségem, de kérdés, ha olcsón hozzájuthatok, akkor ne maradjak-e ennél. C6-tól jobb vagy rosszabb?

Hirtelen ennyi, köszi a segítségért előre is! :R

[ Szerkesztve ]

"Igen nagy hiábavalóság – mondja a Prédikátor –, minden hiábavalóság!" (Préd 12,8)

(#79560) vargalex válasza tvamos (#79558) üzenetére


vargalex
félisten

Én inkább egy hAP ac²-t vennék. Annyit tennék hozzá, hogy a Mikrotik nem a legerősebb wifi-ben.

Alex

(#79561) Gubek-Einste válasza Nyx89 (#79556) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Jelenleg nincsen nincsen nála jobb választás ebben az árkategóriában.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#79562) Gubek-Einste válasza FerNandor (#79557) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?
Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná?
Mennyi lenne a beszerzésre?
Milyen egyéb igények vannak a router-rel szemben?
Milyen típusú a jelenlegi eszköz?

És még azt szeretnkérdezni, hogy arra mi a magyarázat, hogy egyes routerek 10/100-as LAN-t tudnak, de WiFi-ben ettől többet, mondjuk 300-at?
Belső hálózaton/wifi-s kliens eszközök között tudhat többet is mint amennyit a vezetékes portok lehetővé tesznek.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#79563) Gubek-Einste válasza AssAssynn (#79559) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Asus AC65P: Ismert, kipróbált eszköz, sokaknál bevált, hosszútávra tervezésre mindenképpen ajánlott típus.
TP-Link Archer C6: Kevés vele tapasztalat, gyengébb is mint az Asus, helyette inkább Asus AC57Uv2 vagy AC1200GU legyen.
TP-Link MR6400: Semmi szükséged rá, 100-as portjai vannak így a 100/300-as netet is éppen csak ki tudná szolgálni, előrelépésre semmi lehetőség sincsen vele.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#79564) #70234880 válasza tvamos (#79558) üzenetére


#70234880
törölt tag

A MikroTik RouterBOARD RB750Gr3 nincs benne wifi.
MikroTik HAP AC LITE RB952UI-5AC2 nem rossz választás lakossági szinten.
Amivel jó ha tisztában vagy, nem megfelelően beállított MikroTik gyakran válik botnet hálózat áldozatává. Ezzel csak arra akarom felhívni a figyelmet, hogy ha nincs meg az alapvető tudás, tapasztalat, alapvető hálózati ismeret. Akkor csak óvatosan. Ha nincs időd, türelmed tanulni, akkor nem a legjobb választás. Ha nem vagy biztos a dolgodban érdemes elvégezni egy alap tanfolyamot, a mindenamimikrotik.hu oldalon ez 1 hónapra 10.000 Ft körül van.

(#79565) blakey válasza tvamos (#79558) üzenetére


blakey
titán

Mi van akkor ha nem márkát veszel hanem olyan eszközt ami pl.OpenWrt képes, nem hinném, hogy sokkal rosszabb lenne a RouterOS-hez képest.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#79566) ekkold válasza tvamos (#79558) üzenetére


ekkold
őstag

Mikrotikből hAPac2-t érdemes venni ennek a legjobb az ár/érték aránya, ha több a keret akkor RB4011 (ebből létezik wifi nélküli, és wifis verzió is)! A beállítása az átlagosnál több szakértelmet igényel. Írtam erről egy cikket: [link]
A hAPac2 simán elviszi a gigabites netet, az RB4011 processzora sokkal erősebb, észre sem vesz ekkora terhelést, simán elbír több VPN-t is egyszerre, és jó sebességgel. Házilag gyakorlatilag nem nagyon tudod komolyabban leterhelni a processzorát.

(#79567) FerNandor válasza Gubek-Einste (#79562) üzenetére


FerNandor
őstag

Köszönöm.
2 emeletes téglaház első emeleti lakása, sok felhasználó nincs a házban, sok az idős lakó. Szintenként 4 lakás.

Max 2 laptop és 2 telefon lenne a hálózaton. Se okos tv, se semmi más "újdonság".
3 szoba. Kb középen, a nappaliban lenne a Router. Az egyik laptop valószínűleg amúgy LAN-on lenne.
Nincs semmi extra igény. Amire eddig kellett, a wr840-es TP Link is stabil és elegendő volt, csak az ehhez már gyengusz. A linkelt árban jó lenne; 10-15 ezer Ft.

"A shark could swim faster than me, but I could probably run faster than a shark. So in a triathlon, it would all come down to who is the better cyclist."

(#79568) qnadam válasza #70234880 (#79564) üzenetére


qnadam
veterán

a hapac lite adatot mozgatni kifejezetten rossz megoldás, mert csak 100-as portjai vannak.

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#79569) tvamos válasza ekkold (#79566) üzenetére


tvamos
nagyúr

Koszonom, jol hangzik. Tetszik az anyag, amit kuldtel, hasznos hetvegi olvasmany lesz!
:R

(#79560) vargalex
Szoktam olvasni az irasaid, ha azt mondod, hogy megeri azt a +7 ezret, akkor bele fog ferni. (Bar fura lesz, hogy az egyik eszkoz feher, a masik meg fekete... a ket feher jobban mutatott volna egymas mellett.)

(#79565) blakey
Nem szeretnek openwrt-t, meg dd-wrt-t hegeszteni most. Mind a kettot probaltam, tobb eszkozon is, soha, egyik sem lett stabilabb tole. Igen, kaptam franko feature-oket, de olyan egyszer sem volt, hogy stabilabb lett volna.

(#79564) szir3na
Azt semmi kepp sem szeretnek botnetet epiteni. (Tudom, nem en epitem, hanem feltorik, es...) Miert olyan sokkal konnyebb a router os eszkozokkel epiteni, mint egy sima soho routerrel?

Node komolyan! Ha felsorolt markakat nem, es mikrotik se a router os miatt, akkor mit?
Neztem meg ezt a Buffalo AirStation WHR-600D-t. Ez teljesen ismeretlen a szamomra, munkatarsam szerint jo... Vagy neztem a Synology RT2600ac-t, de ez azert rohadt sokba kerul. Ok, a brand-del jok a tapasztalataim. Esetleg lehetne a Cisco Small Business RV160W VPN. Gondolom ez nagyon jo, mondjuk ennyi penzert legyen is jo. Esetleg meg a Ubiquiti Networks AmpliFi Instant Home Wi-Fi System lehetne meg, de errol azt sem tudom, hogy micsoda. Kommersz cuccnak nez ki, jo sok penzert...

Tenyleg nem tudom. Szeretnek egy gigabites portot, meg jo lenne az AC-s net, de nem elvaras. Nem kell kulonosebben nagy sebesseg. Csak ne fagyjon le, ne dobalja az eszkozoket! Jut eszembe, kicsi a lakas, nincsenek falak, nem nagyon vannak kozeli szomszedok, csak 1.

Bocs, ossze vagyok zavarodva, mi kell nekem, csak nem akarok mar megegy vackot. Szeretnem egyszer beallitani, aztan menjen 10 evig, mint a Linksys WRT54GL.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#79570) Gubek-Einste válasza FerNandor (#79567) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Akkor Asus AC57Uv2 vagy AC1200GU legyen.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#79571) blakey válasza tvamos (#79569) üzenetére


blakey
titán

Nem vonom kétségbe, hogy voltak rossz tapasztalataid, de ha olvasod a topikot akkor láthatod, bogy vannak hozzáértők is akik pont az általad felsorolt márkák közül használják valamelyiket valamilyen CFW-vel és nimcs rossz tapasztalatuk. Nekem is voltak kellemetlen pillanataim TP-link vagy Sybology routerrel, előbbinek a gyári szoftvere volt rossz, OpenWrt megoldotta, utóbbi meg teljesen használhatatlanná tett 2 eszközt, tehát bármilyen márkával és rendszerrel lehetnek gondok. Az OpenWrt meg egyéb CFW-k is akkor jók ha maximálisan támogatottak az adott eszközön, ha olyat választasz akkor nem kell hegeszteni, pl. nálam most az AC65P OpenWrt-vel hónapok óta stabil. Mondjuk Asusból nekem eddig csak olyan routereim voltak amivel nem volt gond.

*** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

(#79572) #70234880 válasza qnadam (#79568) üzenetére


#70234880
törölt tag

Megmondom őszintén nem néztem meg melyik eszközről van szó pontosan, így próbáltam általánosan megfogalmazni. A választási opciókat a kérdező linkelte be.

#79569) tvamos
Ezek az eszközöknek a felprogramozása lényegesen több opciót biztosít az eddig megszokott eszközökhöz képest. A nem megfelelően beállított eszköz, potenciálisan ki van téve ennek a veszélynek. Mivel a lehetőségek tárházát biztosítja, így a nem megfelelően beállított eszköz, könnyedén fegyverré alakíthatóak. Nem azt mondtam, hogy könnyebben kompromittálhatóak, sokkal inkább a rosszul, hibásan, nem megfelelő beállítások okozhatnak problémát. Erre próbáltam felhívni a figyelmet.

(#79573) Vangelis


Vangelis
nagyúr

Üdv Lányok/Fiúk!

Kellene vennem egy routert. 1 laptop, pár mobil kiszolgálásához.

Igazából most egy 1 antennás valami régi tenda van.

Picit jó volna erősebb és stabilabb.

Keret 10 e ft alatt....

Semmi extra dolgot nem kell tudni csak stabilan működni.

thx

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#79574) adika4444 válasza tvamos (#79569) üzenetére


adika4444
addikt

Hatalmas +1 a hAP ac^2-re és a leírásra, ha van rá egy fél napod, a linkelt útmutató alapján elég jól fellőhető úgy, hogy ne legyen lyukasabb mint más routerek, sőt... Aztán ha érdekel a téma, akkor elég jól bele lehet mélyedni. Van demo.mt.lv és demo2.mt.lv ahol ki tudod próbálni a webfelületet és az SSH-s vezérlést (felhasználónév admin), ezt mindenképp javaslom rápillantásra.

Itthon üzemelt pár hónapot, majd negyedik hónapja muzsikál rokonnál egy ilyen. PoE adapterrel egyetlen ethernet kábel megy bele, long term firmware-rel hozzá sem kell nyúlni. Itthon is csak azért lett cserélve, mert rokonnál routercsere jött, és akkor már nálam lett új eszköz, egy Ubiquiti ER-X személyében.

Nekem az egyetlen ami nagy nehézség volt elsőre a port forward felkonfigurálása Hairpin NAT-tal, de ha egyszer megérti az ember a lényegét, akkor nagyon jó az is.

üdv, adika4444

(#79575) qnadam válasza adika4444 (#79574) üzenetére


qnadam
veterán

hogy viszonyul egymáshoz a hapac2 és az er-x?

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#79576) FerNandor válasza Gubek-Einste (#79570) üzenetére


FerNandor
őstag

Köszönöm.

"A shark could swim faster than me, but I could probably run faster than a shark. So in a triathlon, it would all come down to who is the better cyclist."

(#79577) Gubek-Einste válasza Vangelis (#79573) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?
Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?
Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#79578) Vangelis válasza Gubek-Einste (#79577) üzenetére


Vangelis
nagyúr

Tégla, Blokk és kőház 2 szint.
Most egy sima mezei 1 antennás megfelel... csak haldoklik.

3 4 eszköz lesz rajta.

100megás net van talán.

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#79579) AssAssynn válasza Gubek-Einste (#79563) üzenetére


AssAssynn
őstag

Köszönöm a segítséget! :R

[ Szerkesztve ]

"Igen nagy hiábavalóság – mondja a Prédikátor –, minden hiábavalóság!" (Préd 12,8)

(#79580) adika4444 válasza qnadam (#79575) üzenetére


adika4444
addikt

Azért írtam le, hogy egyértelmű legyen, nem hiba miatt cseréltem a hAP ac^2-t.

üdv, adika4444

(#79581) qnadam válasza adika4444 (#79580) üzenetére


qnadam
veterán

értem én, de attól még érdekel a véleményed, mert nekem még egyik se volt :)

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#79582) Gubek-Einste válasza Vangelis (#79578) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

100-as nethez már gigabites portokkal rendelkező típus lenne ajánlott, ajánlott típus 10k alatt nincsen.
20k alatt az Asus AC57Uv2 vagy AC1200GU lenne ajánlott.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#79583) FerNandor válasza Gubek-Einste (#79582) üzenetére


FerNandor
őstag

Szia,
Az ac57uv2 és a sima ac57u között van lényegi különbség?
Edigitalnál elvileg a sima van, másik helyen meg v2. Ugyanabban az árban.

"A shark could swim faster than me, but I could probably run faster than a shark. So in a triathlon, it would all come down to who is the better cyclist."

(#79584) Gubek-Einste válasza FerNandor (#79583) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Már mindenhol csak v2-es verzió kaphat, nagyon kicsi az esély rá, hogy valahol még van v1.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#79585) Vangelis válasza Gubek-Einste (#79582) üzenetére


Vangelis
nagyúr

Akkor nézek valami egyszerűt.
Sajna ennyi a keret rá.... kábel úgysem lesz rádugva.

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#79586) FerNandor válasza Gubek-Einste (#79584) üzenetére


FerNandor
őstag

És, ha az edigitalnál mégis v1-est adnak?

"A shark could swim faster than me, but I could probably run faster than a shark. So in a triathlon, it would all come down to who is the better cyclist."

(#79587) libit válasza FerNandor (#79586) üzenetére


libit
tag

akkor kicsit olvass vissza / keress ra itt a forumban... :W

(#79588) Gyurka6 válasza FerNandor (#79586) üzenetére


Gyurka6
őstag

79586-ra ment volna
Akkor tudsz padavan|-t telepíteni rá.

[ Szerkesztve ]

Gyurka

(#79589) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Akkor most én kérdeznék:

Új építésű ház, szerintem két AP kell bele, ez a kép AP viszont biztosan elég, úgyhogy a falak száma, anyaga nem számít. :)

A lényeg az, hogy a router esztétikai okokból rejtve lesz, vélhetően a lakáson kívül, úgyhogy olyan komplex megoldást keresek, amiben a két AP vezetékes hálózati kapcsolattal nyújt seamless roamingot, és ami nem mellékes: legyenek esztétikusak és lehetőleg plafonra szerelhetők.

További nehezítés, hogy mindennek felhasználóbarátnak kellene lennie, tehát Ubiqiti, Mikrotik nem játszik.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#79590) Multibit válasza MaCS_70 (#79589) üzenetére


Multibit
veterán

További nehezítés, hogy mindennek felhasználóbarátnak kellene lennie, tehát Ubiqiti, Mikrotik nem játszik.
:Y
A UniFI-nél barátságosabb felületet nem nagyon tudok elképzelni. Keress más kifogást ellene ;]

(#79591) MaCS_70 válasza Multibit (#79590) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az a gond a Ubiquitivel, hogy nem triviális segítséget kapni hozzá.

Előfordult, hogy ismerősnél lehalt a hálózat, a rendelkezésre álló segítségei hanyatt homlok menekültek, amikor meghallották, hogy Ubiquiti.

Én magamnak erősen gondolkodom egy Ubiquiti hálózaton, de másnak nem merném ajánlani.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#79592) qnadam válasza MaCS_70 (#79589) üzenetére


qnadam
veterán

miért kell felhasználóbarátnak lennie? egyszer beállítod, és elfelejted. családban két tp-link rendszer is van (egyik helyen 2x eap110, nálam 2x eap225), előbbi épp 63 nap uptime-nál jár. plusz távolról is rá lehet nézni a controllerre, igazából tennivaló nem nagyon van vele.



istálló? gazemberség? hupákolás?

(#79593) MaCS_70 válasza qnadam (#79592) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az, hogy beállítás után mennyit kell hozzányúlni egy hálózathoz, nagyban függ a körülményektől és a felhasználói igényektől.

Jó néhány otthoni (és kisirodai) hálózatot felügyelgetek. Tény, hogy nagy részükhöz akár több éve sem kellett hozzányúlni, de vannak olyanok is bőven, ahol rendszeres az állítgatás, és nem hibás működés miatt.

A jelen esetben jó hosszú belakási időszakra számítok, és nem feltétlenül leszek mindig kéznél.

De nem zárkózom én el az Ubiquiti elől, szívesen fogadok ubiquitis tanácsokat is!

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#79594) MaCS_70 válasza qnadam (#79592) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ja, egyébként első helyen én is a TP-Link EAP-okra gondoltam, mivel nálam is szolgál egy, és elégedett vagyok vele. Tekintettel viszont arra, hogy csak egy van (kültéri), fogalmam sincs arról, hogy hogyan működhetnek együtt. Gondolom, egy Omada kontroller kell ehhez, de nem tudom, hogy az min futna el.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#79595) qnadam válasza MaCS_70 (#79594) üzenetére


qnadam
veterán

egyik helyen egy egyébként is 0-24-es windowsos gépen megy, másik helyen egy filléres kínai minigépen linuxon, de van hozzá dedikált cloud controller is.
a roaming megy szépen, ez biztos, a band steeringgel vannak bajok (maxra tekert 5 gigával, minimumra állított 2,4-gyel is van, hogy a laptop az utóbbin ragad, hiába szól az ap is, hogy van gyorsabb, meg a gépen is be van állítva, hogy az 5 legyen preferált), így inkább külön ssid-je van a két sávnak.

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#79596) adika4444 válasza qnadam (#79581) üzenetére


adika4444
addikt

Az ER-X az EdgeOs miatt nagyon Debian feeling. Az amúgy az alapja, a 2-es (legfrissebb) firmware-nek Stretch, annak minden előnyével. Pl. az említett disztró csomagjai is futtathatóak.

Hatalmas pozitívuma az IPv6 támogatás (tűzfal), ez eddig itt a legjobban megoldott, a MikroTik-en nagyon gyerekcipőben jár. A port forward része szintén eszméletlen kényelmes, alapból megvan a Hairpin NAT. Egyes beállítások, interfészek állapotát nehezebb lekérdezni, mondjuk a Miki esetében a /interfaces pppoe-client részen rögvest látni az állapotot és lehet is módosítani, itt a konfigurálós részen lehet állítgatni, és külön status része van a PPP-nek.

Az első beállítás az ER-X-en könnyebb volt, a MikroTik-hez ekkold többízben linkelt leírását használtam, itt az Ubi topiklakói segítségével nagyon hamar ráéreztem, talán jobban is adja magát mint az MT.

Egyértelműen tehát nem tudnék jobbat mondani. A MikroTik nekem szubjektíven kicsit professzionálisabb feelinget nyújt, ez az EdgeOS inkább olyan otthoni buhera ízű. Persze ez a valóságban nem így van, kőkeményen lehet céges környezetben is használni, stabilnak is stabil, a szolgáltatáskínálat is hasonló mint az MT-nél.

Mindkét eszközt csak SSH-n át vezérlem, a webes felületeikkel nincs jó tapasztalatom, de mások szeretik. Az Ubinál van központi menedzsment szoftver is (UNMS), de ebben már nem vagyok benne, nálam az ER-X mellett egy OpenWRT-s WDR3600 szórja a Wi-Fi-t, emeleten pedig egy ASUS.

(#79593) MaCS_70
Ingyen ebéd sehol sincs. Vagy bele kell tanulni az Ubiba és megvenni a megfelelő eszközöket, vagy a TP-LINK olcsóbb megoldásával próbálkozni, de beállítani ugye ezt is kell, ha hiba van azt elhárítani itt is kell. Esetleg fizetni szakembernek aki beállítja előbbit (itt az Ubiquiti topikban is vannak többen akik elég jól művelik), de alap szinten azért nem egy nagy kihívás beállítani, és optimális esetben nem szabad megállnia a rendszernek. Ha meg még is, akkor vissza az elejére, vagy érteni kell hozzá (legalább alap szinten), vagy fizetni a hiba elhárításának sebességétől és minőségétől függően. Egy rendszer minél többet tud, annál összetettebb, a roaming pedig tipikusan olyan igény, hogy nem a legegyszerűbb kétklikkes router kell hozzá.
(#79595) qnadam
A band steering része tényleg szörnyű, ha egyszer rámegy a 2.4-re a laptopom akkor nem megy vissza 5-re. Mivel ahol használom az egész épületben van 5G, ezért a 2.4-et tiltottam a gépemen és akkor nincs ilyen jellegű probléma. Szerencsére nem sokaknak van ehhez kedve hogy állítgassa, szóval 100-150 Mbps-t mindig mérek.

[ Szerkesztve ]

üdv, adika4444

(#79597) qnadam válasza adika4444 (#79596) üzenetére


qnadam
veterán

köszi!

a steeringet elengedtem, igazából a laptopoknak kell sebesség wifin (nagy néha egy tabletnek), többiek vagy vezetéken lógnak, vagy teljesen mindegy nekik, az a pár (megmértem, 65/85) mbps meg a borzalmasan leterhelt 2,4-en is megvan. előbbieknek van külön ssid meg utóbbiaknak egy rejtett (igazából három, mert egyszerűbb két plusz ssid-t használni, mint mindenféle billentyűzet nélküli eszközöket új névre tanítani :DDD ).

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#79598) tvamos válasza blakey (#79571) üzenetére


tvamos
nagyúr

Atgondoltam az igenyeim, a hozzaszolasaid olvasva.
Szoval: olyan routert szeretnek aminek tutira jo a firmware-e, es nem kell henkolni. Csinaltam en mar Raspberry PI-bol is router, de nincs mar kedvem ilyesmihez. Erted!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#79599) Multibit válasza MaCS_70 (#79591) üzenetére


Multibit
veterán

Ahogy gondolod. Ha seamless roaming wifi kell, a legjobb szolgáltatásokkal az Ubi UniFi termékvonala rendelkezik - elfogadható áron.
Az meg ugye mindig is szubjektív, hogy ki mit tart felhasználóbarátnak.
Ha egy adott területen nem vagyok otthon, egy adott rendszerhez nem értek, én sem megyek segíteni azzal kapcsolatban. Ezt lehet úgy is aposztrofálni, hogy “hanyatt-homlok menekülök” :)
Nemrég váltottam DIY routerre, de a wifi-m továbbra is UniFi :K

(#79600) Vangelis válasza Vangelis (#79585) üzenetére


Vangelis
nagyúr

Erről nem írnak rosszakat:

[link]

tenda-ac1200

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.