Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9251) attiati válasza _BM_ (#9248) üzenetére


attiati
veterán

betétállamosítástól való félelmében mindenki ingatlanba menekül ugyanabban az országban, ahol betétet államosítanak.... ezt hogy sikerült kitalálnod? :)

(#9252) _BM_ válasza lajafix (#9249) üzenetére


_BM_
senior tag

"nem 99ben, hanem 98ban volt az ingatlanárak legerősebb emelkedése."

Oké, egyezzünk meg 1998 június 6. 14:35 percben :W
98-tól kezdődött és kisebb pihenőkkel 2003-ig tartott az emelkedés, amelyet valóban több tényező segített. A majdnem évtizednyi stagnálás lezárásával indult a korszak, bár meg kell jegyezni, hogy 90 és 95 özött azért volt némi emelkedés. Valamikor 2000-ben a megszokott magas jövedelmet biztosító kamatok csökkentése ugrasztotta ki a betétekből a lóvét, majd jöttek az EU-csatlakozás előtti várakozások. Az ezt követő időszak már a devhitel jegyében telt el, ez már más történet.

(#9253) _BM_ válasza attiati (#9251) üzenetére


_BM_
senior tag

A betétállomány legalább 70%-a idős emberek kezében van, ezt merem állítani. Ennél a korosztálynál nem úgy működik a bizalmatlanság vagy a pánik, ahogy "illene". Betét-kincstárjegy (persze fizikai)-ingatlan háromszögben gondolkodik a többségük.

(#9254) attiati válasza _BM_ (#9252) üzenetére


attiati
veterán

Nézd meg, hogy akkoriban mennyire volt eladósodva az állami, vállalati, háztartás szektor, és nézd meg most.

A kockázatok újraárazása nagyon erőteljes (lesz) az ingatlanszektorban, és az azt finanszírozó hitelezési piacon.

(#9255) concret_hp válasza _BM_ (#9252) üzenetére


concret_hp
addikt

sztem meg az állami lakásprogram meg az hogy kezdték egyre lazább feltételekkel adni a hiteleket, ami bepörgette a lakásvásárlási kedvet és ezzel a lakásárakat is...

vagy fullba vagy sehogy :D

(#9256) _BM_ válasza concret_hp (#9255) üzenetére


_BM_
senior tag

Igen, az is egy emelő tényező volt, valamikor 2001-től számítva.
Tehát:
1. Sok éven át tartó stagnálás (mint előzmény)
2. Csökkenő kamat
3. Kamattámogatás
4. EU csatlakozás (előtti csodavárás)
Ez a négy tényező ugrasztotta meg és tartotta karban az ingatlanpiacot 98 és 2003 között.

[ Szerkesztve ]

(#9257) attiati válasza _BM_ (#9256) üzenetére


attiati
veterán

és mi az, ami a jövőben emelő tényező lesz? :U

(#9258) _BM_ válasza attiati (#9257) üzenetére


_BM_
senior tag

Bejön egymilla kínai, akiknek kell a lakás. Más nem jut eszembe. :N

(#9259) föccer válasza attiati (#9257) üzenetére


föccer
nagyúr

Újraindítják a szocpolt. Azt ne kérdezd, hogy ki tudja majd igénybe venni, de hátha ez segít egy picit az iparnak... :)

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#9260) amargo válasza föccer (#9259) üzenetére


amargo
addikt

Az 5Milliárd szerinted segít? Persze vannak ígéretek, hogy nagyobb is lehet.. csak miből? De lehet én látom rosszul ezt az egészet.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#9261) viharhozo válasza föccer (#9259) üzenetére


viharhozo
addikt

Negy gyereknel akar 8 negyzetmeter lakas is kijohet a szocpolbol, majd alszanak emeletes agyon, le van szarva!

A 180-as torlesztessel is erdemes vigyazni. Egy magyar kamatemeles kombinalva a svajci jegybank intervenciojaval, ami 1,3-1,4 kozti eurchf-et celoz, na, annak a vege csunya karomkodas lehet. Persze ez csak rovid tav, hosszu tavon ugyis meghalunk.

Durvasága miatt töröltem - moderátor.

(#9262) attiati válasza viharhozo (#9261) üzenetére


attiati
veterán

Széllel szemben nem fognak becélozni egy olyan árfolyamot, ahol korábban már elbuktak az intervencióval. De ettől függetlenül hátszélben elmehet odáig. Próbálják beépíteni a várakozásokba. Az elsődleges céljuk sztem az, hogy a piacon a szereplők bokszolják le egymással.

Ha ft kamatemelés jön, addigra újraáraznák a chf hiteleket is.

(#9263) Manitou


Manitou
addikt

Most mibe érdemes fektetni? Nem vagyok egy nagy pénzügyi guru.
Év elején egy nagyobb összeget betettem erste tőkevédett befektetési alapba, akkor az tűnt a legjobb választásnak a bankon belül, illetve ezt ajánlották. Az elején még egész jól alkult a hozama, de most néztem és még a garantáltat sem éri el, igaz mindig változik, de most pont nem tűnik valami jónak.

(#9264) föccer válasza viharhozo (#9261) üzenetére


föccer
nagyúr

Én kihasználtam ezt a 180 huf-os végtörlesztés. Ha a kamatokat és kezelési költséget nem is számolom, akkor is majd egy millát "nyertem" vele. Ha erről van szó akkor én biza csak rövid távban gondolkodtam. Jobban esik havi 150-k fizetni, mint 200k-t, gyakorlatilag ugyan arra a futamidőre. Az, hogy ezzel most ártottam-e a bankoknak, és ezzel a Magyar gazdaságnak, most éppen magasról le**@rtam. Havi 50k 2 éven keresztül az már bőven több annál, hogy ne írjak alá. Már megjött a papírom, hogy a hitelszerződésem megszűnt, mert kifizettem. Remélem a jelzálogot is záros határidőn belül leveszik. Utána mi bajom lehet? Miért kell félni tőle?

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#9265) hati válasza föccer (#9264) üzenetére


hati
addikt

Sajna most sincs garancia arra, hogy a jelenlegi 150k-d, nem megy feljebb. A HUF hitel kamatok is emelkedhetnek.

(#9266) föccer válasza hati (#9265) üzenetére


föccer
nagyúr

Biztos vagyok benne, hogy a 150k-n nem fog feljebb menni, de a miértet már nem firtatnám publikba :)

Üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#9267) Flashcash válasza Manitou (#9263) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Kockázatmentes témában, most szüksége van a bankoknak is ft forrásra, így 7,5-8% körüli bankbetéteket is találhatsz.

(#9268) lajafix válasza _BM_ (#9252) üzenetére


lajafix
addikt

"egyezzünk meg 1998 június 6. 14:35 percben"
egyezzhetünk de szerintem az okosabbja már 98 tavaszán kiszállt a tőzsdéből, pont a csúcson. 95-98 a privatizáció során akinek volt pénze és mersze (mivel az első sem volt meg így nem volt második se nekem) az részvényket vett, pl én is jegyeztem egy okos embernek MOL részvényt, másfél napot sorba állva (váltva) a bankfiók előtt. Jöttek a választások majd az orosz válság és aki észnél volt az kivette a pénzét a magyar tőzsdéről. Ez ment az ingatlanpiacba 98-99ben. Azt mondani hogy 1999ben magyarországon a bankbetétesek áramoltak be az ingatlanpiacra felhajtani az árakat erős túlzás. Még azt hinné a hálás múltat viszgáló utókor 2100ban, hogy itt jelentős jövedelmek keletkeztek, amik a bankbetétekben hevertek. (ráadásul hogy korábban volt kamatjövedelmük, dehogy volt, a banki kamat sose lőtte felül az inflát). 2001től az ingatlanok már "csak" 50% ot emelkedtek, előtte meg 2-3 év alatt majd a 2-3x-ra mentek fel az ingatlanárak. index

Rock'n Roll

(#9269) lajafix válasza amargo (#9250) üzenetére


lajafix
addikt

Én volnék a legboldogabb ha cáfolni tudnál. egy ország a következőkből fejlődhet(akarom mondani élhet jobban mint korábban):
1. van ásványkincse amit eladhat. Ez a ruszki/arab olajgázos modell mostanában jól bejön nekik. Ez nálunk kiesik. A ruszkik és az arabok sem optimálisan használják ki...
2. A szellemi hozzáadott értékből, emberanyagára alapozva termel javakat. Ehhez kell emberanyag(aha demográfia...) ,nagyon jó oktatás(nem, ne áltassuk magunkat, maygarországon sülthülye képzések folynak, ennyi ráfordításból ennyi telik, de igény sincs rá túlzott), EÜ, gazdaságot támogató környezet(irígyfalván?, már akkor leköpnek ha 400 bruttót keresel, ha meg a tőzsdén szeded meg magadat, esetleg bankban dolgozol akkor te vagy a lopcsalhazudik) és példamutató ELIT( :( ).

Rock'n Roll

(#9270) maross válasza lajafix (#9269) üzenetére


maross
veterán

jo oktatas: pelda1: semmelweis ignac human szakkepzo iskola es gimnazium, 10. osztaly: dolgozatban: 1 milliard hany millio? 80% hibas valasz, kovetkezo oran atbeszelik KETSZER, utana a kovetkezo dolgozatban ugyanerre a kerdesre 50% hibas valasz.
pelda2: legutobbi erettsegi, emelt szintu foldrajzra keszules kozben vakterkep. Ez mi? Nem tudom. Ez Magyarorszag lenne. Jaaa tenyleg.
Masodik vakterkep.
Ez mi? Nem tudom, de nem Dél-Amerika, ugye? Nem, ez Magyarország északkeleti része. Aha, - rabok a Tisza-tora - akkor ez itt a Balaton!

Ez van keremszepen, ezt kell beosztani.

[ Szerkesztve ]

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#9271) concret_hp válasza maross (#9270) üzenetére


concret_hp
addikt

a józan ész diadala:
cég ingyenes házhozszállítással felhívja a szakit, hogy kell-e neki valami? -mi a havi akció? 9 termékhez 1 ajándék (ilyen 1000 ft-os dolgokról van szó), jó nagy nehezen összeszedi mi kell, másnap kapja az árut, mindenki örül. visszatelefonál 1 óra múlva, hoyg neki nem kell 10 cucc csak 8. mondják neki, hogy 9 hez kap 1 ajándékot. mind1 neki akkor is csak 8 kell most. másnap megveszi a 8at.

a jelzett termékből havi 30-40et tutira elhasznál :C

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#9272) attiati válasza lajafix (#9269) üzenetére


attiati
veterán

+tőkejövedelemből

a) emberanyag nálunk:
1. beteges = nyeli a pénzt
2. "buta" = nem termel pénzt
3. fiatal része elvándorol = 1.+2. nem is fog javulni
b) tőke van, csak leginkább tartozás formájában
c) ásványkincs van, de egyelőre még nem érték (víz, termőföld)
-------------------------------------------------------------------------------------------
= Magyarország képlete

(#9273) _BM_ válasza lajafix (#9268) üzenetére


_BM_
senior tag

Szerintem nem volt jelentős lakossági pénz a tőzsdén a 90-es években, de mindegy.
Ami pedig az infláció alatti kamatot illeti, igazad van. Mindig alatta volt, de a betétesek zöme nem így gondolkodik. A betéti összegek túlnyomó része a kádár-korszakban fogant, és ma már idős emberek kezében van. Nyugdíjas orvosok stb. Ha valakinek volt 1 milliója betétben 1990-ben, ami akkor egy lakás ára volt, akkor annak ma 18 milliót ér a megtakarítása, ha mindvégig betétben vagy állampapírban tartotta. Jelenleg 50 ezer olyan bankbetét van, melynek egyenkénti értéke meghaladja az oba-limitet, és kábé ugyanennyi, amely súrolja. Szerinted mennyire ért a pénzhez az, aki egy darabban, oba-limit felett betétet tart? Semennyire. Síkhülye. Azért van pénze :DDD
Szóval, a 8 ezer mrd betétből 3 ezer mrd-ot, vagyis az állomány több mint harmadát a lakosság 1%-a birtokolja, ez 100 ezer ember. Ezen csoport zöme (ma már) öreg. Ezt onnan tudom, hogy igen régóta "kutatom" a témát, és az évek során kivallattam néhány bankos front-back deskes ismerősömet. Sokat mesélt például az ex-sógórnőm a 90-es években. De a rokonságomból is értek ezt megerősítő élmények, például érintett voltam egy-két meglepetésben, amely csont szegény(en élő) rokon halála utáni hagyatéki tárgyalásán pattant ki.

Ezt az egészet azért írtam le, hogy ne a saját fejeddel gondolkozz. Teljesen korrekt és igaz, amit írsz, de nem így működik a világ. Ami pedig az infla alatti kamatokat illeti, az egyszerű betétesek azt nézték és azt nézik ma is, hogy mennyi a havi kamat ÖSSZEGE. Akinek például 5 milliója volt 94-ben, és a 25%-os banki kötvény havi 100 ezer forintot fialt neki (3 havi kurvajó fizetés), akkor leszarta, hogy reálkamatot kapott-e vagy sem. Persze a folyosón azt mondta a szomszédjának, hogy nem ér semmit a pénz, minden drágul, bankba sem érdemes tenni.
Ellenben amikor kezdtek jönni a 10%-os kamatok/hozamok, akkor a havi 100 ezer ft kamatból lett 40 ezer, és ez bizony komoly összegeket lódított az ingatlanpiacra. Vannak erről is élményeim, de nem akarok untatni vele senkit. :R

[ Szerkesztve ]

(#9274) Flashcash válasza _BM_ (#9273) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Idős ismerős pénz kezelési tapasztalatok.

1, a pénz az OTP-ben van mert csak az megbízható
2, menjünk be a bankba és kérjük a reklámban látott akciós 7,X%-os kamatot neki
3, a bankban mondták természeten, hogy csak kék hajú ügyfelek, csak újonnan hozott megtakarításaira és minimum 4 csoportos átutalás stb. stb. mellett érvényes az a kamat, egyébként tudnak adni 3%-ot
4, megszületett a végkövetkeztetés: a bankból ki kell venni a pénzt ha csak ennyit adnak, akkor ne használják a pénzt -> kispárnás tárolás

(#9275) _BM_ válasza Flashcash (#9274) üzenetére


_BM_
senior tag

"a pénz az OTP-ben van"

Igen. Nézd meg az otp által kezelt betétállományt, és hasonlítsd össze az összes többivel.
Régeben nem az otp volt a sláger, hanem a posta. A Postabank is posta volt. :)) Már javában színen voltak a kerbankok modern szolgáltatásokkal, amikor a többségnek a postán, kartotékon vezették a lóvét. Tintával, szép kerek bötűkkel :C
Ezen az ember jót röhög, de - szerintem - lehet tanulni az ultrakonzervatív felfogású emberektől is. Vagy ha nem is tanulni, de tudni róluk.

(#9276) lajafix válasza _BM_ (#9273) üzenetére


lajafix
addikt

"Szerintem nem volt jelentős lakossági pénz a tőzsdén a 90-es években, de mindegy."
Dehogynem! Ha láttad volna hogy tülekedtek sokan pl. MOLért(valami 40 darab jutott per jegyzés és kopasz csórikám nem értette, hogy hiába jegyzett sokmillióért, / főre ment a licit a "zigazság" jegyében, persze a többség mint én 2 rugóért állt sorba és az átruházásit a pénz átvételekor aláírtuk ). Persze ezek az emberek érezték hogy miből lehet pénzt csinálni, s épp ezek nem tartották és nem tartják a pénzüket betétben.

Az pedig egyértelműen hihetetlen, amit írsz a kádárkori betétekről! :( Ez alapján egy jól prosperáló gazdaságot hagytunk ott 90ben rengeteg jól gazdálkodó emberrel akik hosszútávon képesek voltak megtakarítani! NE humorizálj velem kérlek, ez a topik nem arról szól.

"Jelenleg 50 ezer olyan bankbetét van, melynek egyenkénti értéke meghaladja az oba-limitet, és kábé ugyanennyi, amely súrolja"
Nem tudom honnan van ez az adat, de 2700 milliárd nem nagy pénz. Pont te mondod hogy ezek életvitelszerűen bankban ülnek, ebből nem lesz ingatlanpiaci bumm! és nem is volt.

"Teljesen korrekt és igaz, amit írsz, de nem így működik a világ"
:( Igy működik, még nálunk is. Teljesen fals elképzelésed van a magyar többségről: egyszer azt mondod hogy betétgyűjtők, másszor meg kockázatkeresők. Ráadásul tömegesen? Ez alapján Svájcnak kellene HUF hitel válságban remegnie, nem fordítva.

Rock'n Roll

(#9277) lajafix válasza maross (#9270) üzenetére


lajafix
addikt

NEm, ne mondj róluk semmi rosszat! Nem a mai fiatalok baja, hogy az előző nemzedékek egyszerűsített tudásszintjét kapják ma meg egy teljesen más környezetben! nem butábbak ők mint a korábbiak!

Ma "komoly" közgazdász koponyák hülyítik az országot (pl fn.hu cikkek interjúi az áltudósokkal: róna, gazdag.) Nagy jogtudósoknak álcázott szakik 2 forintért adják a véleményüket, öreg mérnök ászok fiatalkori beégéstől terveznek sehonnan sehova vezető metrót és autópályát, lejárt IT rendszereket, etc... Ja s oktatás címén még az alap 1x1et sem kapják meg a fiatalok, a gazdasági képzés tök félrevezető ma is, 20 éve is csak szerecsenmosdatás szintű volt(persze pénzért, már egy másoddiplomás képzésben ha jó helyre kerülsz elmagyarázzák a haszon-kockázat fogalmát, és ha puskázol -ott már- kirúgnak hogy ne gyengítsd a képzés színvonalát. Ez utóbbi nem velem, hanem a mellettem ülővel történt.)

Rock'n Roll

(#9278) concret_hp válasza _BM_ (#9275) üzenetére


concret_hp
addikt

még most is sokaknak van takarékszövetkezetes számlájuk :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#9279) lajafix válasza attiati (#9272) üzenetére


lajafix
addikt

"+tőkejövedelemből"

a tőke származtatott dolog, az alul leírt 1+2 pontomból keletkezik évtizedek alatt. Ez alól a Nokia sem kivétel, nagyon okosak voltak sokáig, de csak 1x nem tudták eltalálni az okostelefon irányt, előtte szépek, okosak, " fancy"-k voltak.

Rock'n Roll

(#9280) _BM_ válasza concret_hp (#9278) üzenetére


_BM_
senior tag

Lehet, hogy az iskolatakarékbélyegük is megvan :))

(#9281) _BM_ válasza lajafix (#9276) üzenetére


_BM_
senior tag

"Az pedig egyértelműen hihetetlen, amit írsz a kádárkori betétekről!"

Nekem ez a tapasztalatom. Nem tudom bizonyítani.

"Nem tudom honnan van ez az adat, de 2700 milliárd nem nagy pénz. Pont te mondod hogy ezek életvitelszerűen bankban ülnek, ebből nem lesz ingatlanpiaci bumm! és nem is volt."

Nem nagy pénz, de a betétek harmada. 2000 környékén 50 milliárd forint is boomot csinálhatott, mert nulla volt a lakásépítések száma. Ami volt, az kalákás vidéki családiházas téma volt. Én azokban az években BP-en nem láttam egyetlen iparszerű (lakópark-jellegű) építkezést sem, csak pár 4-6 lakásos projektet, elsősorban a budai oldalon.. A boom az kizárólag a használt lakásokat érintette, mivel nem volt más.

[ Szerkesztve ]

(#9282) maross válasza lajafix (#9277) üzenetére


maross
veterán

En nem ezt latom. Annyiban igazad van, hogy genetikailag nem hulyebbek, de nagyon altalanositva mindegyik letolt gatyaval/kurvaruciban bejon, es a "leszarom mert pistike is leszarja, es ez nagyon laza" hozzaallassal "vegigtanul" egy evtizedet, majd tavozik kb annyi plusz tudassal, amennyit 1-2 ev alatt fel lehetett volna szedni. Nem egyszerusitett tudasszintet kapnak, mindent megkapnak, csak lepattan roluk.

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#9283) #24334592


#24334592
törölt tag

most jött mélen: cicibank 8%os forintkamatot ad 3 hónapra, ha még nincs számlád náluk.

csak nem forráshiány van, balhé előtti betankolás?:D

amúgy, szerintetek megéri, vagy még várjon az ember a többiekre?

ja és 298nál a forint :C

[ Szerkesztve ]

(#9284) #24334592


#24334592
törölt tag

friss hír: barlista növekmény, élő mulasztással rendelkezők növekedése...szép kilátások

[link]

(#9285) föccer válasza #24334592 (#9283) üzenetére


föccer
nagyúr

Azt gondolnám, hogy a végtörlesztés miatt valamennyi pénz most bemegy a bankokhoz. Ezek szerint mégsem? Vagy csak a kiváltáshoz szükséges forintot gyűjtik?

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#9286) glutamin válasza #24334592 (#9283) üzenetére


glutamin
őstag

Most komolyan, ezeknek az akciós betéteknek mi értelmük? Kb olyan feltételek vannak a legtöbb helyen, hogy új pénzre egyszeri alkalomra adják azt pont. A pénzmozgatás egyik bankból a másikba meg nagyjából el is viszi a kamatkülönbözetet.

Nekem pl most Sopron bankban van némi zsetonom. 6 hónapra 6%-ot adnak (és ezt már stabilan elég rég óta). A számlát ingyenesen vezetik, ha min 500e van rajta.

„When you have money in hand, only you forget who are you. But when you do not have any money in your hand, the whole world forget who you are. It's life.“

(#9287) lajafix válasza föccer (#9285) üzenetére


lajafix
addikt

a bankoknak a végtörlesztéshez CHF kell, nem HUF, Ráadásul 180on, nem 240en. Nem ilyen végtörlesztési konstrukcióban szeretik a bankok gyűjteni a pénzt. :)

maross: "Nem egyszerusitett tudasszintet kapnak, mindent megkapnak, csak lepattan roluk."
Dehogy is, elavult, így használhatatlan tudást kapnak. Képességfejlesztés meg kb 0.

[ Szerkesztve ]

Rock'n Roll

(#9288) föccer válasza lajafix (#9287) üzenetére


föccer
nagyúr

Arra értettem, hogy most elég nagy forint állomány áramlik be hozzájuk.

Az meg egy külön misét megérne, hogy most a chf alapú hitelnél chf-et, vagy forintot folyósítottak-e a népnek. Nem tudom, hogy ki hogy van vele, de én nem láttam chf-et, csak forintot.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#9289) viharhozo válasza föccer (#9264) üzenetére


viharhozo
addikt

Felni nem kell semmitol. Foleg nem ket eves futamidonel (az atlagos futamido emlekeim szerint 11-12 ev, ott mar azert izgalmas).

Durvasága miatt töröltem - moderátor.

(#9290) viharhozo válasza _BM_ (#9273) üzenetére


viharhozo
addikt

Ami pedig az infláció alatti kamatot illeti, igazad van. Mindig alatta volt, de a betétesek zöme nem így gondolkodik.

??? A beteti kamatok az elmult tizenot evben egy-ket nagyon rovid idoszakot leszamitva mindig meghaladtak az inflaciot. Epp ez a baj, emiatt nem lehet normalisan finanszirozni a vallalkozasokat.

Durvasága miatt töröltem - moderátor.

(#9291) föccer válasza viharhozo (#9289) üzenetére


föccer
nagyúr

Az előző hitelemmel is így voltam, hogy 5 évre veszem fel, mert addig mi baj történhet. Így a 180-as végtörlesztést is beleszámolva ~2,5 millát buktam. Mi lett volna, ha 25 évre veszem fel? Nem akarok belegondolni :(

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#9292) lajafix válasza viharhozo (#9290) üzenetére


lajafix
addikt

Mármint az infláció miatt nem lehet normálisan finanszírozni.

Rock'n Roll

(#9293) attiati válasza lajafix (#9292) üzenetére


attiati
veterán

A hangsúly azon van, hogy az állam is infláció feletti hozamot fizet a forrásra. Belövi a kockázatmentes hozamszintet oda, és elszívja a tőkét.

(#9294) viharhozo válasza lajafix (#9292) üzenetére


viharhozo
addikt

Nem, a magas jegybanki alapkamat miatt nehez finanszirozni a vallalkozasokat.

Az egyszeruseg kedveert most legyen bubor=jbanki alapkamat. Ha most hitelt akarsz felvenni, mondjuk kapsz bubor+3-4%-ra (es akkor meg szerencsed van). Ez 9-10%-os fizetendo kamat. Az inflacio 3,6%, ergo a realkamatlab ~6%, ezt ki kell termelnie a cegnek. Lengyel testverunk mindekozben csak ~8%-os kamatot fizet 4%-os inflacio mellett, cseh testvereink meg 5% kamatot ~2%-os inflacio mellett.

Durvasága miatt töröltem - moderátor.

(#9295) viharhozo válasza föccer (#9291) üzenetére


viharhozo
addikt

25 ev alatt meg akar jol is jarhatsz, isten tudja, mi lesz addig (pl. Betyarorszag kilep Europabol es a vilagurhoz csatlakozik, a felvett hiteleket viszont nem viszi magaval).

Durvasága miatt töröltem - moderátor.

(#9296) fokukac válasza glutamin (#9286) üzenetére


fokukac
nagyúr

a bankoknak meg kell feleniük egy csomó tőkemegfelelési mutatónak.
a magyarok megtakarítási hajlandósága elég kicsi, a hitel/betét mutató magas... a végtörlesztők zöme pedig a megtakarításait veszi ki, aki pedig nem rendelkezik saját forrással, az meg hitelt igényelne...
a végtörlesztéshez kapcsolódó veszteség pedig direkt veszteség a tőkéből, tehát forrást kell találni valahonnan,
az anyabankok eddig adtak forrást, most már nem nagyon, ezért vannak a betéti akciók.

[ Szerkesztve ]

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#9297) fokukac válasza fokukac (#9296) üzenetére


fokukac
nagyúr

ja és hát persze ott a másik oldal, a bankadó, meg a jobbnál jobb maradék hitel-portfólió, a bedőlt hitelek eladhatatlan ingatlanportfóliója - ezek mind veszteséget generálnak. Ellenben a legjobb ügyfelek, akik stabilan, biztosan fizettek, most végtörlesztenek, nem csak 25% veszteséget okozva, de x év biztos profitjától is megfosztva a bankokat.
csak a rossz ügyfelek maradnak. Új hitelezés nem lesz, még annak se, aki aztán megérdemelné. tele leszünk zombibankokkal.

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#9298) lajafix válasza attiati (#9293) üzenetére


lajafix
addikt

Infláció alatti hozamra ki ad forrást? Tankönyv szerint senki.

viharhozó:
"Lengyel testverunk mindekozben csak ~8%-os kamatot fizet 4%-os inflacio mellett, cseh testvereink meg 5% kamatot ~2%-os inflacio mellett."
merthogy a kamatfelárban benne van az országkockázat is vastagon, ezt nem érti a mindenkori kormányzat .

[ Szerkesztve ]

Rock'n Roll

(#9299) glutamin válasza fokukac (#9296) üzenetére


glutamin
őstag

Ez végső soron elég természetes is a bankok oldaláról nézve. Nekem viszont, aki minden hónapban gyarapítanám a megtakarításaimat, nem túl vonzó az ilyen kampányszerű akciós kamat. Hónapról hónapra csak relatív kis összeggel nő a megtakarításom (ami ugye megfelelhetne a akciós feltételeknek).

„When you have money in hand, only you forget who are you. But when you do not have any money in your hand, the whole world forget who you are. It's life.“

(#9300) _BM_ válasza fokukac (#9296) üzenetére


_BM_
senior tag

"a magyarok megtakarítási hajlandósága elég kicsi"

Csak a betétmegtakarítás fejenként 800 ezer ft. Ez körülbelül negyede a nyugati országokénak per fő, így a 4x magasabb jövedelemmel teljesen pariban van.
Más tészta a hajlandóság és más a betétösszeg, mint tény. A "hajlandóság" az olyan semmilyen fogalom.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.