Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-21 23:22:24

LOGOUT.hu

Ez a KOMOLY kávé topik. Kérjük, olvasd el az alábbi téma összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#56751) SierraFox


SierraFox
tag

Nekem kezdőként a Monsooned Malabar is nagyon bevált (a robis blendek mellett).

Más: Ma bontottam egy Lady Paljocot. Hát eléggé ott van. :R

(#56752) Parci válasza SierraFox (#56751) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

a malabar jó tipp!

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#56753) SierraFox


SierraFox
tag

A European Coffee Trip csapata Budapesten járt: [link]

[ Szerkesztve ]

(#56754) Bazsee71 válasza Parci (#56752) üzenetére


Bazsee71
őstag

Általánosságban igaz amit írtok, én egy kicsit másképp éltem meg. A Yirga hozta meg az áttörést, odáig sokszor tejeztem is, azóta teljesen elhagytam. Persze biztos kellett az a fél év, hogy kiismerjem a gépet, de csak hébe-hóba akadt valami jó, elmaradt az aztamindenit érzés. Nálam pl. a Malabar volt az egyik legnagyobb csalódás. :)

(#56755) Parci válasza Bazsee71 (#56754) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

nekem, bár ez már jópár éve volt, "a" sidamo sokkal hamarabb zenélt, mint a yirga. az igen savanyú volt nem egy próbálkozásra, hiába volt epres az illata, ízben aztán fájt. na de mindegy is, egy kezdőbb user szerintem nem a savakat keresi, ha kap egy kávét, ami nem keserű, nem égett és diszkréten még savai is vannak, de azért inkább csokis-mogyorós, olajat enged. a spicy italy ilyen, meg a choco madness is.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#56756) válasza adp (#56750) üzenetére



senior tag

Paljoc Kejjémá' fee + Csokoládés Őrültség kombónál én le is ragadtam. Szerintem zseniális mindkettő, és folyamatosan jó minőséget tudok belőlük húzni. Az újhullám nekem kínai :D

Illetve sokáig vettem Sandalj Paganinit, meg Frisco-t azok is bejöttek.

[ Szerkesztve ]

(#56757) Kávé Kálmán


Kávé Kálmán
tag

Sziasztok!

Ha eljön Wouter Strietman. Eljön. Kedden jön el. Masszív kiskaros "hittérítés/hit-terítés" várható standunkon (E28) a World of Coffee kiállításon. Mi Wouter-rel már már megtértünk egy ideje.. Egész nap (ő csak kedden lesz ott) valszeg egymás agyára is mennénk, úgyhogy gyertek csevegni, tapasztalokat megosztani, nemcsak karos témában. Akit ez a topik hidegen hagy, az Marko Luther-rel (a MyTonino, Artisan apukája) és Paul Holleis-szal (ő a MyTonino másik apukája) vígasztalódhat, az E28-as stand másik oldalán.

https://www.facebook.com/EspressoStrietman/photos/a.168646453346201.1073741828.162892597254920/669126059964902/?type=3&theater

[ Szerkesztve ]

(#56758) emvy válasza Parci (#56755) üzenetére


emvy
nagyúr

Nekem a PY Sidamo volt az első otthoni kave, ami igazán beütött. A másik meg valamelyik HB. De a Yirga nekem jóval nehezebbnek tűnt.

while (!sleep) sheep++;

(#56759) Bazsee71 válasza emvy (#56758) üzenetére


Bazsee71
őstag

Úgy sejtem ez géppark függő lesz, mert a GC-Major pároson tényleg nehéz elrontani a jelenlegi PY Yirgát. És nem magamból indulok ki, mint írtam, két kezdő ismerősömet is ráuszítottam, bevált. Egyik helyen alap GC-Compak K6, a másiknál tuning RS-CM702 páros van szolgálatban.

Szerk.: nem célom senkire ráerőszakolni az igazam, ellenben szívesen boncolgatnám a témát, mert érdekel, hogy miből fakad a teljesen eltérő vélemény.

[ Szerkesztve ]

(#56760) vTamas35 válasza Bazsee71 (#56759) üzenetére


vTamas35
csendes tag

Egyébként én is Yirgán kezdtem a Spicy Italy mellett. Mielőtt megvettem a "kezdő szettet" (ECM Veneziano/LSM92) széttúrtam a fórumokat, megnéztem 3.765.472 db Youtube videót, így viszonylag kellő információval felvértezve vágtam bele és kezdeti néhány (vagy kicsit több) kudarc után egész vállalhatókat húztam belőle. Az azért tény, hogy a régi PY yirga nem volt a leg bolondbiztosabb kávé, de az íze nagyon betalált.

[ Szerkesztve ]

O1G

(#56761) Toobee válasza Kávé Kálmán (#56757) üzenetére


Toobee
veterán

Váó :)

https://barbieripnk.hu/

(#56762) mdav88


mdav88
senior tag

Ket kulon yirgarol folyik a diskurzus. A regi nehezebb volt, az uj sokkal-sokkal tolerensabb es eltarthatobb.
Kezdonek talan megsem ezt ajanlana az ember, hanem a brazil csokis vonalat, nulla izgalom, biztos siker.
Aztan, ha stabilan megy, lehet kalandozni es kiprobalni mindent.

(#56763) Csápájev


Csápájev
őstag

Én újhullámos kávékkal való ismerkedéshez elsőre etiopokat ajánlanék.
Sidamot vagy Yirgát.
Nagyon érdekes, a szokásos csokis vonaltól eltérő ízük miatt, ami még kevésbé tökéletesen elkészítve is kijön.

(#56764) ronin s8


ronin s8
senior tag

Aszongyátok, a Yirga nehéz..? Mingyá kiderül... :DDD

"Spongyabob a víz alatt is tud grillezni."

(#56765) Parci válasza mdav88 (#56762) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

na ez az, én kb. 5 éve voltam kezdő, akkor paljoc mást és más géppel pörkölt.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#56766) mdav88 válasza Parci (#56765) üzenetére


mdav88
senior tag

Még egy éven belül is másról van szó aramo-aricha viszonylat is különbség volt.
Picit változtatott állítása szerint a pörkölésen a mester, ezért van hogy kicsit kitolódott az "érlelés" 1hétről 2-3 hétre, és eltarthatóbb a kávé megbontás után is.
Legalábbis az utóbbi időkben nekem ez a tapasztalatom, nem hanyatlik annyira gyorsan, mint korábban.

(#56767) fragola.6035 válasza mdav88 (#56766) üzenetére


fragola.6035
aktív tag

Nálam a Spicy közel sem hozza azt, amit pl.november-decemberben hozott. 5-6 hét pihentetés után tudok belőle kikönyörögni valamit.

https://caffe35.webnode.hu/

(#56768) Parci válasza fragola.6035 (#56767) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

na tessék, így ajánljon az ember valamit :DDD

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#56769) fragola.6035 válasza Parci (#56768) üzenetére


fragola.6035
aktív tag

Lehet, hogy én vagyok béna.

https://caffe35.webnode.hu/

(#56770) John3:16 válasza Bazsee71 (#56759) üzenetére


John3:16
csendes tag

Nekem is jó tapasztalataim voltak a mostani P&Y Yirgával. Elég tág határok között finom eredményt adott.
(Tuning GC + Mignon).

Mai tapasztalat: ne próbáljatok kecsketejből tejes italt készíteni. Valami rettenetes az íze. :DDD

(#56771) adp válasza SierraFox (#56751) üzenetére


adp
őstag

lady paljocból sikerült az egyik legfinomabb kapucsínót készítenem otthon. Arra még én is rákívántam mikor kóstoltam páromét. Pedig én egyáltalán nem tejezek.
Mandula tejjel még királyabb

(#56772) Parci válasza fragola.6035 (#56769) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

nem hiszem, itthon elég rég ittam spicy-t, és nem emlékszem, hogy milyen volt :DDD

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#56773) mdav88 válasza fragola.6035 (#56767) üzenetére


mdav88
senior tag

Azt nem mondtam hogy jobb lett, csak masabb😀

(#56774) Ferdzsoo


Ferdzsoo
addikt

Nah jöhetnek a meglátások és a kritika...
Köszönöm! :R
Ha letöltitek jobb lesz a minősége...

A nyomásom pedig mindig kicsit túl magas 11-12bar.

[ Szerkesztve ]

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#56775) adp válasza Ferdzsoo (#56774) üzenetére


adp
őstag

szerintem a lefolyás nem oylan rossz. Inkább a színe árulkodik, mintha öregebb lenne a kávé kicsit táncol és szőkül, és elég feketén indul, ami tipikusan döglött kávékra jellemző.
Próbálj meg tuti friss kávét venni.
Nyomáson egyébként állítanék. 9-10bar közé valahova. Viszont nem ettől olyan amilyen

[ Szerkesztve ]

(#56776) Ferdzsoo válasza adp (#56775) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

Van itthon egy AVX-es Silver blendem is május 9.-ei pörkölésű. Nah az tutti friss. Lehet megbontom akkor azt.
A nyomáson való állítást ugye 2 képpen tehetem:
Durvábbra darálom, vagy kevésbé erősen temperálok.
De a temperálásom jelenleg sem nagyon erős, (8-10kg közötti) így lehet hogy egy fokkal durvábbra kéne vennem a darálót? Attól félek akkor meg már nagyon durva lesz és átzuhan ratja a víz. Elég nagy a különbség a cm900-on két fokozat között.

Az mitől van hogy néha ráragad a pogácsa a kifojó tetejére? Kb 5 alkalomból 1x.

[ Szerkesztve ]

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#56777) adp válasza Ferdzsoo (#56776) üzenetére


adp
őstag

A nyomáson nem úgy tudsz változtatni, hanem úgy, hogy a túlnyomás szelepen állítasz. (OPV) a pogácsád az ellenállást adja, ami felépíti a nyomást, de nem az határozza meg a max nyomást.
Tamperolást egy kicsit túlmisztifikálod, a lényeg hogy közepesen erős legyen és fullosan vízszintes a pogi, hogy tömörüljön és kiszoruljon a levegő az őrlemény közül.
tamping

Próbálkozz a silverrel és tölts fel arról videót. Kb 86-88 közé lődd be a pidet, előáztatással valahol 32 körül jöjjön le

[ Szerkesztve ]

(#56778) Ferdzsoo válasza adp (#56777) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

Ez a túlnyomás szelepen állítás ez azért nem user feladat hanem tuning jól gondolom é?!. Szét nem szedném a gépet ezért... ilyen szinten nem tartok. :B

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#56779) Gosti válasza Ferdzsoo (#56778) üzenetére


Gosti
csendes tag

Szvsz az alapdolgokat (konstans őrleménytömeg - mérleg kell hozzá; OPV ellenőrzése/beállítása - nyomásmérős kar kell hozzá + szakértelem a szereléshez; valós vízhőfok ellenőrzése - normális hőmérő kell hozzá) kellene egyenesbe hozni, aztán onnan van értelme az összes többi részletnek.

yeahhh

(#56780) Ferdzsoo válasza Gosti (#56779) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

Igazad lehet. Viszont akkor itt meg vagyok akadva. Se szakértelem, se hőmérő, se semmi. Király. :DDD

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#56781) sz.zs. válasza Ferdzsoo (#56780) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Hová valósi vagy?

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#56782) Ferdzsoo válasza sz.zs. (#56781) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

Pécs.

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#56783) sz.zs. válasza Ferdzsoo (#56782) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Akkor sajnos én nem tudok segíteni…

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#56784) Ferdzsoo válasza sz.zs. (#56783) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

:R

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#56785) Gosti válasza Ferdzsoo (#56782) üzenetére


Gosti
csendes tag

Írtam.

yeahhh

(#56786) adp válasza Ferdzsoo (#56780) üzenetére


adp
őstag

Nyugi. Nem olyan ordongos ez.
Hofokot merni sztem felesleges minek? Ott a pid.
Nyomasmero karnak megint nincs ertelme mert ott a gepen a nyomasmero.
Keress ra az avx forumon a lelit OPV beallitasra, sztem semmi szakertelmet nem igenyel ha allithato az opv

(#56787) Gosti válasza adp (#56786) üzenetére


Gosti
csendes tag

Ja, hegedülni se' nehéz. Egyik kezedben a hegedű, másikban a vonó...ennyi. A PID általában NEM a tuti értéket mutatja, ezért kellene hőmérővel ellenőrizni...nálunk, vidéken legalábbis így járja...de én nem értek hozzá, mer' pék vagyok.

yeahhh

(#56788) Wolfy999 válasza Gosti (#56787) üzenetére


Wolfy999
tag

De valójában nem az a lényeg, hogy pontosan hány fokos, hanem az, hogy tudj rajta állítani. Ha sok a hő lefelé állítasz, a kevés felfelé. Nekem pl E61 DB gépem van. Kb 6-7 fokkal többet mutat a PID, mint amennyi csapolás közben a fejhő. De nem a szám a lényeg, hanem az, hogy tudj állítani, ha kell.

(#56789) adp válasza Gosti (#56787) üzenetére


adp
őstag

és mire mész vele ha tudod hány fok a kilépő és a pid között a különbség? finomabb lesz a kávé?

Ettől nekem is van egy ebayes mérőm, de kapásból nem ezzel kezdeném, a vidi alapján nem hő gond van a géppel, hanem kvgond

[ Szerkesztve ]

(#56790) Gosti válasza Wolfy999 (#56788) üzenetére


Gosti
csendes tag

Kb. a 8.PID-es gépemet használom, és volt vendégségben is itt már néhány. Továbbra is az a véleményem, hogy egyszer minden PID-es gépnél meg kel(lene) mérni a pontos vízhőfokot - és utána már tudjuk, hogy az adott cucc mennyit csal (kijelzett/mért érték különbsége), és mi vagyunk a nyerők.

yeahhh

(#56791) Gosti válasza adp (#56789) üzenetére


Gosti
csendes tag

A hőmérőt a gyíkemberek hozták el közénk, tehát nem kell hőmérőt használni. Profiknál mérleget is tilos, nyomásmérős kart meg aztán...Én kérek elnézést, az okosok majd mindent megmondanak a full HD-s videóból. Nem beszélek, figyelek, tanulok.

yeahhh

(#56792) mester6 válasza Gosti (#56790) üzenetére


mester6
tag

Igen , mérd ami mérhető! Ez fontos. Ha pedig tudjuk, hogy mennyivel mér többet/kevesebbet a PID a tényleges kévéfőzési hőmérsékletnél, akkor jobb PID-nél az eltolás (offset) hőmérséklete beállítható. Nem rossz ha 93 Cfokot mutat a PID és annyi a kilépő hőmérséklet is. Nem mindegyik PID és hőérzékelő páros alkalmas az eltolási hőmérséklet beállítására.

(#56793) adp válasza Gosti (#56791) üzenetére


adp
őstag

Nem kell felkapni a vizet, eddig is értettem, hogy miről beszélsz, viszont itt akkor sem ez a gond. Nem innen kell elindulni, hanem a friss kávétól

a kérdésemre továbbra sem válaszoltál? Hogy finomabb lesz a kávé mert tudod, mennyi a különbség a pid és a fej közt? Bocsi :D

(#56794) soldier2 válasza adp (#56786) üzenetére


soldier2
őstag

Belépő szinten fölösleges a kilépő víz hőfokát mérni, erről már írtunk többen is, de Gosti nem meggyőzhető (mondjuk ez nem is cél). Ennek akkor van értelme, ha több gépet szeretnénk összehangolni. Opv állítás is marginális az elején (gyárilag feltehetően nincs nagyon mellélőve). Mérleg, tamper fogpiszkáló és jöhetnek a finomabbnál finomabb kávék, ha van friss alapanyag. Ha pedig már mennek az alapok akkor lehet méregetni, finomhangolni, szűrőket cserélgetni stb. De az alapokhoz nem kell doktori cím.

Van úgy, hogy bizonyos aktákat ki kell nyomtatni. A https://fundaforest.eu/hu oldal meglátogatása csökkenti a környezetterhelést. Köszönjük, hogy kattintott!

(#56795) adp válasza soldier2 (#56794) üzenetére


adp
őstag

én is erről beszélek :)

pidet be kell lőni valahova 88-90-re és lehet darálni wdt-zni tamperolni és nagyjából 25-30mp közt csapolni, úgysem fogja érezni egy kezdő a pides finomhangolás közti különbséget ( 1-3-4 fok)

[ Szerkesztve ]

(#56796) fragola.6035 válasza mester6 (#56792) üzenetére


fragola.6035
aktív tag

Jó ez a kilépő víz méregetés, csak éppen mindeni másképp méri, más hőmérővel és pl. egy Gaggiánál van aki azt mondja, hogy 8-10 fok a különbség, van aki szerint csak 1-2 fok. És mindeni azt gondolja, hogy az ő mérése a tuti.
Ha tényleg pontosan mérünk, akkor jó lehet, de ilyen 5 dolláros szarokkal, meg ikeás húshőmérővel tuti, hogy semmi köze a valósághoz.

https://caffe35.webnode.hu/

(#56797) mester6 válasza fragola.6035 (#56796) üzenetére


mester6
tag

Igaz, csak jó eszközzel érdemes ill. lehet jó munkát végezni!

[ Szerkesztve ]

(#56798) Bazsee71 válasza fragola.6035 (#56796) üzenetére


Bazsee71
őstag

Az én gépemen is mértük a Macskakőben, hogy bizony a PID 95-nél a műszer csak 85-öt mért, aztán rámértünk a tieddel, az is. Azóta is tipródok rajta, mert adp-vel szoktuk egyeztetni a hőfokokat, és a Red Baggies kávénál egymástól függetlenül is kottára ugyanazt lőttük be. Pedig az övén annyi lett mérve kilépőnek, amennyit a PID mutat. A boldog tudatlanság helyett azóta agyalok, hogy ez mi lehet.

Ezek alapján én is annyit javaslok, hogy ha keserű, akkor lejjebb, ha savanyú, akkor feljebb a hővel. Aztán lesz ahol ez nem igaz, de ha belövi a tartományt, akkor aztán tényleg mindegy is.

(#56799) fragola.6035 válasza Bazsee71 (#56798) üzenetére


fragola.6035
aktív tag

Rézcsöves Classicnál 1-2 fok különbséget gondolok. Semmiképp nem 10-et.

https://caffe35.webnode.hu/

(#56800) Bazsee71 válasza fragola.6035 (#56799) üzenetére


Bazsee71
őstag

Éppen ez az. Ott mindkettővel 8-10 körül mértünk. Még a kávé is rácáfol a mért értékekre. :)

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.