Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-21 23:22:24

LOGOUT.hu

Ez a KOMOLY kávé topik. Kérjük, olvasd el az alábbi téma összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#56701) Pandras61 válasza ronin s8 (#56691) üzenetére


Pandras61
csendes tag

https://kavebolt.net/kotyogos-kavefozok/579-bialetti-brikka-2-szemelyes-kavefozo.html

(#56702) ronin s8


ronin s8
senior tag

Köszi a linkeket!

"Spongyabob a víz alatt is tud grillezni."

(#56703) Parci válasza meander (#56696) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

legyenek meg az adatok, aztán eldöntjük, hogy kony-robur fekete tartályaljjal vagy nélküle játsszon a miénk.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#56704) Sic.Transit


Sic.Transit
csendes tag

Mazzer SJ-hez valóra én is beneveznék.

(#56705) John3:16 válasza bl4ze (#56698) üzenetére


John3:16
csendes tag

Helló! Nekem van egy ilyen talpam, a Fragola palmtamp megvásárlása óta a fiókban pihen :
http://www.baristaszakuzlet.hu/product.php?id=1276

Nyél kell hozzá. Odaadom 3,5 e ft-ért, ha érdekel.

[ Szerkesztve ]

(#56706) kozsy18


kozsy18
tag

Danettitől rendelne mostanság valaki?
Én valószínű leadok egy pakkra rendelést, Budapest és környékén írjon, aki csatlakozni szeretne valamivel!

"Egy tehén sokszor ad tejet, de marhapörköltet csak egyszer..."

(#56707) mdav88 válasza kozsy18 (#56706) üzenetére


mdav88
senior tag

Ugyanitt Black sheeptol rendelnek, ha valaki tarsulna.

(#56708) bl4ze válasza John3:16 (#56705) üzenetére


bl4ze
veterán

Szia! Köszönöm,de nyél külön nekem sincsen, az a baj. Nyél is jó lenne, egyébként csak egy talp - azzal sokra nem megyek, köszönöm azért ! :)

.:. bl4ze .:.

(#56709) meander válasza kozsy18 (#56706) üzenetére


meander
tag

nekem bent van egy rendelésem, elvileg jövő héten jön meg az utolsó alkatrész. Ha ez időben játszik, akkor társulok

(#56710) meander válasza Parci (#56703) üzenetére


meander
tag

Egyetértek. túl sokfelé szaladnak a szándékok, én meg kezdek úgy feltűnni itt, mint akinek ez a vállalkozása. De ez nem így van :)

(#56711) kozsy18 válasza meander (#56710) üzenetére


kozsy18
tag

Nekem pl eleg az alapanyag. A tobbit tudom intezni itthon. Szineben pedig a feketet preferalnam, hogy fullfeka legyen a SJ :)
Amugy meg mindegy.

"Egy tehén sokszor ad tejet, de marhapörköltet csak egyszer..."

(#56712) verti1 válasza mdav88 (#56707) üzenetére


verti1
tag

én betársulnék, mikor szeretnél rendelni?

(#56713) mdav88 válasza verti1 (#56712) üzenetére


mdav88
senior tag

Napokban kéne, mert kifogyóban vagyok :)

(#56714) verti1 válasza mdav88 (#56713) üzenetére


verti1
tag

Igen, minél előbb. Megnézem mit szeretnék és írok privátba!

(#56715) mdav88 válasza mdav88 (#56713) üzenetére


mdav88
senior tag

Viszont ha jól nézem 1500 forint a szállítás, nagyobb tételnél sem lesz ingyenes.
Én egy fél kilós kávét fogok kérni, ha legalább 4x500g-s rendelés összejön, a múltkori etióp nekem nagyon tetszett.

(#56716) Ferdzsoo


Ferdzsoo
addikt

Hát hihetetlen hogy ilyen mélységű kávé topik is van itt a ph-n, bár nem is tudom miért vagyok meglepve. :D

Mi is nemrég léptünk a kávékészítők klubjába, pár hete van egy Lelit PL91Tgépünk egy CM900-as örlővel.
Jelenleg a gyakorlat teszi a mestert fázisban lépkedünk, hol jobban, hol rosszabbul sikerül a kávé.
Van egy sanda gyanum (főleg ez a cikk szerint )miszerint alacsony a vízhőfokom, hiába 95 fokra állítottuk az kevesebb nála, legalábbis a kávé végeredményében ez látszik. (Homogén crema, túl világos, és sok is.) Hogyan tudom ellenőrizni, milyen mérővel hogy a kifolyó vízhőfok valójában tényleg hány fokos? Meg hogyan tudom ezt lemérni egyáltalán? Vagy egyszerűen el kell kezdeni kisérletezni a magasabb hőfokokkal?

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#56717) verti1 válasza mdav88 (#56715) üzenetére


verti1
tag

Ezért nem rendeltem eddig, fél kilóra fájt volna az 1500, de ha ketten vagyonk akkor már emészthető.

(#56718) mdav88 válasza Ferdzsoo (#56716) üzenetére


mdav88
senior tag

Ennek a lelitnek nem ismerem a pidjét, csak a régebbieknek, ott simán lehetett ettől alacsonyabb hővel is jó kávét készíteni.

1. milyen kávéval próbálkozol?
2. milyen receptel készül a kávé?(arány, idő?)

(#56719) Ferdzsoo válasza mdav88 (#56718) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

1. J.Hornig Röstmesiter Barista ez ilyen gastro féle kávé, ízre nekünk nagyon bejött azért vettünk belőle egy csomaggal. De az oldalukon nem is találom, csak az espresso-t.
2. Elvileg kizárólag arabica, az idő alatt mit értesz?
:R

[ Szerkesztve ]

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#56720) mdav88 válasza Ferdzsoo (#56719) üzenetére


mdav88
senior tag

Soktényezős a kávékészítés, ebbe majd szép lassan belejöttök.

Arány alatt nem a kávés arabica-robusta arányát értettem, hanem hogy hány gramm kávéból készítesz szimplát, duplát, és mennyi lesz a kész ital súlya grammban kifejezve. 1:1,5-1:3 arányig ízlésfüggően bármi lehet. Mindezt mennyi ideig főzöd? (kb 25-40s ideális)

Az is eredményezhet jellegtelenebb italt, hogy a kávépogácsa csatornásodik (víz utat talál magának) és a kivonatolás nem leesz az igazi.

[ Szerkesztve ]

(#56721) Ferdzsoo válasza mdav88 (#56720) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

Értelek.
Gramban 8-16 szimpla dupla, a kész italt eddig ml-ben méregettük, az kb 30-35ml lesz.
Időben előáztatás nélkül 24 másodperc a beállított érték jelenleg... előáztatás plusz 4-5sec.

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#56722) Gosti válasza Ferdzsoo (#56716) üzenetére


Gosti
csendes tag

Én voltam az elkövető :K , és egy ilyen hőmérőt használtam/használok: [link]
Mindenképpen érdemes valami alkalmas eszközzel megmérni a gépeden a kilépő víz hőmérsékletét, mert szinte biztos, hogy nem kis különbség van a gép által kijelzett, illetve a mért értékek között.

yeahhh

(#56723) norkov84 válasza bl4ze (#56708) üzenetére


norkov84
tag

Szia!

Nekem van egy ilyenem [link]
Szeptemberben vettem, december óta a fiókban pihen a palmtamp miatt. GB-hez, IMS kosárral használtam.

4.5e-ért odaadom, ha gondolod és érdekel. Bp.
Részletek privátban.

(#56724) soldier2 válasza Ferdzsoo (#56719) üzenetére


soldier2
őstag

A PID ezeken a kisgépeken leginkább egy irányszámként használható, hogy ha egyszer megtaláltad az ideális értéket egy kávénál, könnyen visszatalálj a későbbiekben, a kilépő vízhőfok ismerete nem sokat segít, a lényeg, hogy a PID-től mindig ugyanannyira térjen el
A világos, homogén crema, főleg ha egy jellegtelen, savanyú kávéval társul, akkor leggyakrabban az alulkivonatolás jele. Okai többnyire:
1. csatornásodik a kávépogácsád (a víz átszalad a pogácsa egy részén, a többin nem, vagy alig megy át). Ellenszere a WDT (weiss distribution technic - youtubon sok videó van róla)
2. Féloldalas tömörítés, vagy nem megfelelő méretű tömörítő eszköz használata
3. Öreg (régen pörkölt -ideális esetben a pörkölés óta eltelt idő kevesebb 1-2 hónapnál , vagy 10-14 napnál régebben bontott kávé)
4. Alacsony hőfokú víz - a használt kávét nem ismerem, de ha nem valami világos pörkölésű, akkor a 95C-os PID ezt többé kevésbé kizárja, de mehetsz 2-3 fokkal feljebb is.

Van úgy, hogy bizonyos aktákat ki kell nyomtatni. A https://fundaforest.eu/hu oldal meglátogatása csökkenti a környezetterhelést. Köszönjük, hogy kattintott!

(#56725) mdav88 válasza Ferdzsoo (#56721) üzenetére


mdav88
senior tag

Kávéja válogatja, hogy mennyi legyen. 16-21 gramm közt is lehet más-más kávék esetén, ehhez a számhoz ne ragaszkodj, annyit tegyél a kávéból a kosárba, hogy még tudjon dagadni a pogácsa, de ne sok hely maradjon a felsőszűrő és a pogi közt. (remélem érthető :) )
Sötétebb pörkölésű kávéból általában kevesebb kell, világosabból több.

Esetedben arra gyanakszok, hogy a helytelen tömörítés, és a kevés kávémennyiség miatt szét tud mosódni a pogácsa, és csatornásodik. (az előáztatás egyik feladata az lenne, hogy ez ne történjen meg)

Esetleg tölthetsz fel videót, és rögtön szétszednek ízekre a hozzáértő kollégák :D

(#56726) Ferdzsoo


Ferdzsoo
addikt

Huh, köszönöm a tippeket, látom hogy sokat fogok itt tanulni, fogok csinálni egy videót az a tiszta sor, és akkor tudtok okítani. :R
Első körben megpróbálom feljebb venni a hőfokot meglátjuk...

Gosti.: Te írtad azt a cikket?

Soldier 2:

1. Ezt mindenképpen kipróbálom, lehet hogy ez sem tökéletes.
2. Ezt kizárnám, nagyon jól illeszkedik az 58-as karba az 58,4-es tamper.
3. Ezt is kizárom, nemrég vettük a kávét.
4. Ezt pedig feljebb rakom pár fokkal.
:R

Amúgy ízre nekem jó a kávé, nem savanyú, csak a crema nem jó ez látszik.-

[ Szerkesztve ]

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#56727) Bazsee71 válasza Ferdzsoo (#56726) üzenetére


Bazsee71
őstag

2. Félre tömöríteni attól még könnyen lehet. :) Van esetleg nyitott kar a géphez? A kezdetekkor nagyon jól jön, aztán van aki rászokik (én is).
3. Ettől még lehet öreg, vagy döglött. Pörkölési vagy lejárati dátum van a csomagon? Mikor bontottátok meg?

(#56728) Gosti válasza soldier2 (#56724) üzenetére


Gosti
csendes tag

A belinkelt cikkben le van írva, hogy a teszt-Lelitnél komoly eltérés (16°C) volt a kijelzett/mért vízhőfok között, szóval szvsz érdemes lenne az alapoknál kezdeni az ismeretlenek felfedezését.

yeahhh

(#56729) Gosti válasza Ferdzsoo (#56726) üzenetére


Gosti
csendes tag

Igen.

yeahhh

(#56730) sz.zs. válasza ronin s8 (#56691) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Én itt vettem!

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#56731) Ferdzsoo válasza Bazsee71 (#56727) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

2. Igazad van, kipróbálom a WDT-t. Sajnos nincs nyitott kar, látom a youtube vidiken mik lehetnek a problémák, tényleg jó lenne ha lenne. :)
3.Lejárati dátum 2017.11. 2 napja bontottuk meg, és ki lett porciózva 250g-os visszazárható tasakokba.

[ Szerkesztve ]

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#56732) simi.esp.28 válasza mdav88 (#56713) üzenetére


simi.esp.28
csendes tag

Az etiópot náluk ittad vagy otthonra vettél egy zacsival?
Nekem eddig elég felemás a tapasztalatom velük, a kávézóban ittam már nagyon király kávét, de nagyon szart is. Barátnőm amikor vett nekem ajándékba egy filter kenyát tőlük, simán eladták neki a féléves pörit, amit meg én vettem, nagyon szar zöld fás volt.. Ezek kb fél-egy éve voltak, adok még nekik egy esélyt, sokat járok Debrecenbe.

A héten ezt a QM0650-et befejezem, a szilikoncsöveket akarom kicserélni még rajta, meg új gumilábakat rakok rá. Szóval aki akar olyan fasza presszókat tolni mint parci faterja, csapjon le rá. :D
Eredeti víztartállyal, fot OPV-vel, utángyártott duplaszűrővel, gőzkar nélkül, egy pici karccal a jobboldalán. 45e.

(#56733) soldier2 válasza Gosti (#56728) üzenetére


soldier2
őstag

Értem én, csak jelentősége nincs, ha pid és a valós érték közötti különbség állandó. Ha minden más hiba kizárva, és aluloldott a kávém, akkor feljebb megyek hővel. Ha ott sem jó akkor lejjebb. Épp ezért mondjuk/mondják hogy a PID bár hőfokot mér, de sokkal inkább egy az adott rendszerre (kávé, gép, daráló, kosár) jellemző viszonyszám. Ettől persze kimérheted, hogy pl 95-ös PID állásnál 81C éri a kávét, csak épp a többség nem méri a kifolyó vizet rutinszerűen, hanem a 95-ös PID értéket társítja az adott kávéhoz.
Vegyük pl az én példámat (már csak azért is, mert szerintem nálam a legnagyobbak a különbségek). A kar felemelésekor 75C-os fejhőmérséklet általában elég, és mivel ezt módosíthatom könnyedén ezt jegyzem meg. A kar felemelésekor a fejhőmérséklet már 85C lesz, és hála kávékalmárnak tudom, hogy a kávét érő víz hőfoka 88C, de ezeket már nem befolyásolhatom, így tényleg csak az elvetemültek jegyzik meg, egy az otthoni espresszózásba belemélyedő embertársat nem terhelnék vele. (80C-os kezdő fejhőmérsékletnél már csak 88C lesz a fejhőmérséklet, és 91C a kávét érő vízé)

Van úgy, hogy bizonyos aktákat ki kell nyomtatni. A https://fundaforest.eu/hu oldal meglátogatása csökkenti a környezetterhelést. Köszönjük, hogy kattintott!

(#56734) Toobee válasza simi.esp.28 (#56732) üzenetére


Toobee
veterán

Most vettek két Giesen-t.

https://barbieripnk.hu/

(#56735) Bazsee71 válasza Ferdzsoo (#56731) üzenetére


Bazsee71
őstag

Kijavítanak ha tévedek, de 1 évre tippelem a lejárati dátumot, így pedig ez tavaly novemberi pörkölés, ami már egy olaszos blendnél sem lenne friss. Ezen pedig sajnos a hőfok emelés sem segít. Az ajánlóban találsz ajánlott pörkölőket, onnan legfeljebb pár hetes csomagot kapsz. PY Columbiát és Yirgát nagyon tudom ajánlani. :)

(#56736) sz.zs. válasza Bazsee71 (#56735) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Lehet az idén májusi pöri is, bár én is az 1 évet tartom valószínűbbnek...

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#56737) meander válasza kozsy18 (#56706) üzenetére


meander
tag

lehet akkor is betársulnék a rendelésbe, ha neked sürgős. Mikor akarsz rendelni?

(#56738) adp válasza sz.zs. (#56736) üzenetére


adp
őstag

bolti kávéknál 2 év amúgy, kis pörkölőknél fél - 1 év, de sztem ez már gyanúsan döglött

(#56739) Gosti válasza soldier2 (#56733) üzenetére


Gosti
csendes tag

Így van - már csak azt kellene tudni, hogy a kolléga Lelitjén pontosan mennyi ez az állandó ;] ;] ;]

yeahhh

(#56740) kozsy18 válasza meander (#56737) üzenetére


kozsy18
tag

A het masodik felere, kb pentekre terveztem, de igy a hetveget is kivarhatjuk. Meg ket kollega jelezte tarsulasi szandekat.
Ha neked/nektek ez igy jo akkor johet a jelzes ;)

"Egy tehén sokszor ad tejet, de marhapörköltet csak egyszer..."

(#56741) fragola.6035 válasza Bazsee71 (#56735) üzenetére


fragola.6035
aktív tag

Nem hinném hogy Yirgán kellene tanulni az alapokat.

https://caffe35.webnode.hu/

(#56742) sz.zs.


sz.zs.
senior tag

Bourboncafé rendelésbe mégvalaki? Jövő hét közepén rendelnék. A szállítás ingyenes! Átvétel Bp. vagy Érd.

[ Szerkesztve ]

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#56743) mdav88 válasza simi.esp.28 (#56732) üzenetére


mdav88
senior tag

Náluk is ittam egy Costa ricát, ami az én ízlésemnek tetszett, jól volt készítve, illetve hoztam ha egy etiópot, nagyon jókat húztam belőle itthon.
Távolabbi tapasztalat nincs, de igyekszek gyűjteni :)

(#56744) Bazsee71 válasza fragola.6035 (#56741) üzenetére


Bazsee71
őstag

Ezzel nem tudok egyet érteni. Igaz a drágábbak közül való, ellenben nagyon nehéz elrontani. Magasan a legtoleránsabb kávé, amivel eddig dolgom volt.

(#56745) Parci válasza Bazsee71 (#56744) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

mi, a yirga? ne viccelj már! ha a yirga könnyű, akkor mi nehéz? :Y

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#56746) Bazsee71 válasza Parci (#56745) üzenetére


Bazsee71
őstag

Danny Moreno? :DDD

Egyébként ha alacsony, ha magas volt a hő, akkor sem volt rossz a végeredmény. Illetve volt, hogy átzubogott, mert elfelejtettem darálót állítani, és még úgy is teljesen jó volt. A többi kávénál sokkal jobban húzom a szám, ha elszúrom, legrosszabb esetben felöntöm tejjel. Yirgával még soha nem jártam így. De ha a többség leszavaz, akkor elfogadom hogy mázlista vagyok. :D

soldier2: Sajnos a gyors döglés igaz, ezt tapasztalom a Columbiánál is. Ellenben voltam olyan galád, és két kezdő ismerősömnek is ajánlottam már próbára, és mindkettő azt jelezte vissza, hogy tényleg egyből jót sikerült húzni belőle.

Egyébként tényleg nem kellene általánosítanom, mert én meg a Black LXR-rel nem tudtam dűlőre jutni többszöri nekifutásra sem, hiába van abban is Yirga. Az előbb említett ismerősök közül az egyik is ugyanebben a cipőben jár.

[ Szerkesztve ]

(#56747) soldier2 válasza Parci (#56745) üzenetére


soldier2
őstag

Volt kb 2 éve egy Yirgája Paljocnak ami akkor is finom volt amikor elrontottam, de a maiakra ez nem érvényes nálam sem (egyikre sem, nem csak a Paljocéra, lehet az ízlésem változott). És akkor nem is említettem, hogy 4 nap után már csak árnyéka önmagának egy Yirga, az ember meg keresi, hol a baj, és eszébe nem jutna, hogy a kávé veszítette el zamatát 4 nap alatt. Locavore, Java Mix, Choco Madness, Spicy Italy kezdésnek megfelel, bár van egy olyan gyanúm, hogy Németországban él, ez esetben helyi pörkölő keresése ajánlott.

[ Szerkesztve ]

Van úgy, hogy bizonyos aktákat ki kell nyomtatni. A https://fundaforest.eu/hu oldal meglátogatása csökkenti a környezetterhelést. Köszönjük, hogy kattintott!

(#56748) fragola.6035 válasza Bazsee71 (#56744) üzenetére


fragola.6035
aktív tag

Legfőképp, mert nagyon drága. Másrészt Te jól ismered a saját gépeidet és a yirgát is. Valami jobb olasz célszerűbb lenne kiismerni a gépet. Olyan kávé kell, ami nem döglik le 1-2 hét alatt sem.

A 2017.11. havi lejárat egyébként jó eséllyel másfél éves.

[ Szerkesztve ]

https://caffe35.webnode.hu/

(#56749) Parci válasza soldier2 (#56747) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

így van, egy kezdőnek a spicy italy az extrém újhullámos. jogosan. szóval azt ajánlanám "középhaladó" kávénak, kezdőnek meg tényleg valami olaszos blendet, csipetnyi robival.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#56750) adp válasza Bazsee71 (#56744) üzenetére


adp
őstag

kezdőként megittam volna egy yirgát lehet adtam volna el a gépeimet :D Ahhoz azért fel kell nőni, mind ízlésben mind elkészítésben. Tud úgy spriccelni mint állat. Nem gondolnám, hogy egy nem olcsó kávén kéne meg tanulni kvt főzni.

Ferdzsoo

Amiket ajánlok: Pall yotz - choko medness, get up pid kb: 85
Avx kv mix gold és a silver ezek is kb 85-88 körül jók.
Kapucziner Velencei gondolások kedvence pid kb 91
Pacificaffe: La piazza pid: kb 86-88

Én ettől többet nem költenék kezdő kvra

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.