Hirdetés

Xiaomi S1 Active Okosóra - Felhasználói Teszt

A Xiaomi S1 Active tartós tesztet fogom leírni, de ez eltérő lesz, mint a szokásos...

A Xiaomi S1 Active tartós tesztet fogom leírni, de ez eltérő lesz, mint a szokásos, mert az összes teszt, ami fellelhető az interneten akár ezen az oldalon akár máshol vagy a Youtubon. Legyen az Telefon, TV vagy bármilyen elektromos eszköz, mind csak a szokásos PR szöveget és sémát követi ugyan azokat a paramétereket elmondva. Nem akarom a tesztelőket minősíteni, de számomra csak az jön le a tesztelésekből, hogy gyorsan kibontják a készülékeket, végig pörgetik a menüt és felolvassák a készülék adatlapját és megvan a teszt. Csak a nevet és a paramétereket változtatják meg a már milliószor használt sablonszövegben. nincs tényleges funkció teszt vagy használatból adódó észrevételek.
Ha esetleg össze is hasonlítanak más készülékkel annál is csak a számszerű eltérésekre térnek ki, de a használat során felmerülő dolgokat ritkán említik.
Itt főleg ezekről lesz szó. Néhány általánosságban a hasonló készülékekre vonatkozóan, néhány specifikusan erre az órára vonatkoztatva.

Első Benyomások

2023 karácsonyában leptem meg magam az órával, igy van már közel 1 év tapasztalatom vele.
Először is, miért ezt az órát választottam. Ez az első okosórám és elsőre szerettem volna egy olyan órát választani, ami a vásárlás időpontjában az akkor elérhető legtöbb funkciót tudja. Nehéz volt a választás, mert rengeteg féle tudású, kinézető készülék van. És van, hogy az ember arra számít, hogy majd a következő generációval majd javul vagy több, jobb funkció kerül a készülékekbe, de legtöbbször csalódni kell. Mert ha van egy készülék, aminél 1-2 funkció paraméter az, ami nem egészen illik bele abba, amit te szeretnél és a fejlesztésbe bízva a következő generációtól várod, hogy majd ezt a hibát kiküszöböli. Majd mikor megjön a következő generáció, akkor rá kell jönni, hogy az, ami az előzőleg benne volt funkció az az újból kimaradt, esetleg, ha az előd 2 hétig bírta akkumulátorral akkor az újat meg 2 naponta tölteni kell stb. és emiatt kiesnek a listáról.
Amiket kerestem funkciók:
- hosszú üzemidő, nem akartam naponta tölteni
-tudjon pulzus/Vo2max értéket mérni és zónákat (zónák alapján szerettem volna futni, ehhez nem kell nagyon pontos pulzus mérés, csak, hogy meg tudja állapitani, hogy a pulzus alapján mikor melyik zónában tartózkodok.
-zenelejátszó telefon nélkül (futás közben, nem akartam még a telefont is cipelni)
-pontos és gyors GPS
- NFC-s fizetés (strandolás közben, ne kelljen a bankkártyáért visszamászkálni a táskákhoz, ha enni inni akar az ember) vagy egyáltalán nem bevinni a strand területére a bankkártyát és azon izgulni figyelni, hogy ki nyúlja le.
- kör alakú legyen és elég designos, hogy minden alkalomra fel lehessen venni.
-nem akartam drága órát, tehát a lehető legolcsóbban a legtöbb funkciót, jó ár/ érték arányú készüléket kerestem
ÉS akkor nézzük sorba, hogy mit kaptam a pénzemért.
Elsőnek a tényszerű megállapítás, amit tud vagy, amit a fejlesztők terveztek bele, majd a végén egy kicsit filozofikusan arról, hogy minek és hogyan kéne működni úgy általánosságban szerintem.

Használat és Funkciók

Hirdetés

1. Kijelző és Menü rendszer:
Az érintőképernyő érzékeny és gyorsan reagál az érintésekre. A menük egyszerűen navigálhatók, és kijelző kellően nagy felbontása, hogy könnyen lehessen az értékeket leolvasni róla. a menü rendszert kissé kaotikusnak érzem. csak össze van szórva a különböző menü pontok és nincs benne rendszer, hogy mikor mit hol keressen az ember.
egy idő után vagy memorizálja, vagy csak minden alkalommal végig görgeti oda-vissza az ember míg meg nem találja azt, amit keres.
A kijelző egyelőre jól bírja a használatot nincs se karc se más behatásnak nyoma. A szíj is még az eredeti nem kellett cserélni.

2. Akkumulátor Élettartam:
A Xiaomi S1 Active akkumulátora sokáig bírja. Normál használat mellett, beleértve a napi értesítéseket és az egészségügyi méréseket, az akkumulátor akár 7 napig is bírja. a megvétel és az első beüzemelés után mindent bekapcsoltam és beállítottam és azóta is úgy van, nem kapcsolgatom ki és be a funkciókat és igy is megvan a 6-7 nap.

3. Egészségfigyelés:
Az óra egészségfigyelő funkciókkal rendelkezik. A pontosságról nem tudok nyilatkozni, mert nem használtam párhuzamosan másik eszközzel vagy hitelesített eszközzel. De tájékoztató jelleggel az értékek azért megmutatják, hogy mikor történik változás az értékekben a megadott időintervallumokban. már ez is azért fontos, hogy utólag vissza lehet nézni és egy körülbelüli értéket is tud társitani az ember hozzá. végül is ez lenne a lényege az egészség monitorozásnak. A szívritmusmérő és a SpO2 (véroxigénszint) mérés. Az alvásfigyelés adatokat nyújt az alvás minőségéről és fázisairól. A stresszmonitorozás is a menü része.
szív ritmus mérés: be lehet állitani, hogy milyen időközömként mérjen. Ami befolyásolja az óra üzemidéért. Viszont az egész órára jellemző, hogy a grafikonok megjelenítésé fix és nem állítható. A legtöbb grafikon "pálcikás" megjelenítésű vagy folyamatos vonalas.0-24 órás bontásban és az utolsó 30 nap értékeit lehet megnézni az órán. A grafikonokat nem lehet nagyítani és nem lehet kikeresni egy adott időponthoz tartozó mért értéket. Csak egy adott órában mért minimum és maximum értéket jelöli egy pálcával, de hogy abban az óra 24.percében mennyi volt az érték már nem. ugyan igy nem lehet összehasonlítani különböző időszakokat sem.

4. Sportmódok:
Több mint 117 sportmód áll rendelkezésre, Lehetne ezeket is külön mappába rendezni és nem ömlesztve, vagy akár letölthetővé tenni párat, mint a számlapoknál és nem kéne ennyi előre telepítve lenni.
5. GPS és Navigáció:
A beépített GPS gyorsan csatlakozik és pontos helymeghatározást biztosít. eddig nem volt még vele gondom, hogy nem kapcsolódott volna vagy nem rögzített.

6. Értesítések és NFC:
Az óra képes fogadni az okostelefonról érkező értesítéseket, beleértve a hívásokat, üzeneteket és alkalmazásértesítéseket. Az NFC támogatás lehetővé teszi az érintés nélküli fizetéseket, ami kényelmes és gyors fizetési módot biztosítana. De mivel nem támogat minden Bankot és egy újabb közbenső állomást a curve appon keresztül lehetett volna csak használni és nem direkt a natív banknál, így ez a funkció egyelőre kimaradt az aktív használat közül. Nem akartam egy sokadik appot használni és megadni az adataimat. Talán majd jön frissítés.
Telefonos applikáció:
Gyorsan kapcsolódik az órával, de nem sokkal több adatot látunk a telefonon, mint az órán, csak egy kicsit könnyebb a kezelése a nagyobb kijelző miatt, de ott sem enged nagyitani a diagramokban vagy más mérésekkel összehasonlítani. szintén nem frissítik és nem igazán van felhasználói észrevétel küldésére lehetőség vagy ha van akkor nem érdekli őket, hogy egy frissítésben javítanának a funkciókon.

Előnyök

Hosszú Akkumulátor Élettartam: Az óra kivételesen hosszú üzemidővel rendelkezik, ami különösen hasznos a folyamatos használathoz.
Kiváló Kijelző: Az AMOLED kijelző éles és színgazdag, még erős napfényben is jól látható.
GPS Pontosság: A beépített GPS gyorsan csatlakozik és pontos adatokat nyújt a helymeghatározás során.
NFC Támogatás: Az érintés nélküli fizetési lehetőség annak, akinek a megadott banknál van számlája vagy valamelyik közbenső megoldással használja.

Hátrányok

Korlátozott Alkalmazás Integráció: Az órával érkező alkalmazás nem támogat minden harmadik féltől származó alkalmazást, ami korlátozhatja az értesítések kezelését.
Lassú Szoftverfrissítések: Bár az óra általában megbízható, de a szoftverfrissítések lassan érkeznek. Eddig egy frissítés érkezett rá, amit a vásárlás után egyből fel is tettem, ez a frissítés tette lehetővé a zene lejátszást telefon nélkül. Ez is érdekes, mert többeknek még igy se jelenik meg vannak, akiknek meg tökéletesen müködik.
csatlakoztatás Támogatás: Az óra nem támogatja a WiFi-t, így nem használható önállóan adatkapcsolathoz.

ÉS akkor jöjjön egy kicsit részletesebben és általánosítva, hogy mi az, amin sokat lehetne javítani az órán minimális befektetés mellett. Mivel többnyire szoftveres hiányosságokról lenne szó.
Bontsuk ki egy kicsit részletesebben is ezeket a funkciókat.

Kezdjük itt is sorjában.
Menü rendszer és működés.
A menü rendszerben én nem találtam rendszert, hogy mi alapján követik egymást a beállítások vagy a kijelzett adatok egy kis átgondoltság után lehetne olyan sorrendet alkalmazni, ami gyakorlatban is magától értetődik, hogy ha valamit módosítok akkor a másik részt is hozza magával. De lehet másnak ez könnyebben megy, de nem olyan nagy probléma mivel nem minden percben kell használni a menüt. ahogy írtam korábban is Mappákba is lehetett volna rendezni az azonos funkciókat. Az órával eddig 2x akadt olyan probléma, hogy nem reagált semmire sem, folyamatosan aktív kijelző mellett semmilyen gombnyomásra nem reagált. hosszan nyomva a gombokat újraindult. a másik, ami furcsa a működésben, hogy időnként felkapcsolóik a kijelző mindegy, hogy nincs fenn a kézen vagy ha nem akarom megnézni az időt. Talán a szinkronizálások alkalmával történik ez. De ehhez miért kell bekapcsolni a kijelzőt, hogy a telefonnal szinkronizáljon? A legbosszantóbb viszont az, amikor elvileg nem szabadna neki, de mégis csinálja, ez pedig amikor be van állítva az alvás mód, hogy mettől meddig ne ébredjen fel a kijelző és ne értesítsen semmiről. De ilyenkor is akár letakart állapotban is világit a kijelzője.
Az értesítéseknél is jött elő furcsaság, hogy ha értesítést kapok új e-mailről, akkor kijelzi a feladót és a tárgyat, de ha nem nézem meg és kapok új levelet akkor még a régi feladó és tárgyat írja ki ismét. De van, hogy csak időközönként újra jelez, hogy van egy olvasatlan e-mailem.

Sportmódok:
117 különbözőnek irt mód közül lehet válogatni. De minek? A legtöbbet az emberek mégcsak hírből se hallották nem, hogy aktívan használnák. Vagy ugyan annak a mozgásformának egy átnevezése csak, hogy többnek tűnjön. Igaz törölhetőek a nemhasznált részek, de személy szerint, jobban örültem volna, ha van 10 leggyakoribb és akinek valami hiányzik az letölthette volna a tárhelyről ahogy az óralapokat is. A sport módokat se értem, hogy minek ennyi vagy miért kell külön ikon hozzájuk, mikor teljesen mindegy, hogy melyiket választjuk ugyan azokat az egészségügyi paramétereket fogja mérni mindnél. Pulzus, gyorsulásmérő, GPS.
Tehát elég lenne aktiválni a tevékenység mérésének a kezdetét és végét majd, amikor van rá idő akkor kiválasztani, hogy melyik tevekénységet végeztünk és a mért adatok alapján tetszés szerint diagramokat generálna, hogy lássuk a teljesítményünket.
Nem csak ennek, de szerintem az összes okosórának ez a legnagyobb problémája, hogy azt, amit a cég kitalált csak azt lehet nézni olyan statisztikát lehet kreálni. Pedig ahhoz képest, hogy mindenhol a GDPR és a saját személyes adatok védelme fontosságáról híresztelnek, pont a felhasználót nem engedik, hogy a személyes adataihoz hozzáférjen és azt saját céljaira akárhogy felhasználja. Nem találtam rá megoldást vagy menüt, hogy akár egy Excel táblázatba le tudnám menteni azokat az adatokat, amit az óra mért legyen az GPS sebesség, hely magasság adat, vagy a szívverés.
Az órában és az applikációban csak egyféleképp lehet az adatokat megnézni. például a futásnál csak tempó/km.

Se sebesség alapján se egyéni távolság alapján nem lehet mérni vagy megnézni az edzést. A sebesség sehol nem jelenik meg km/h szinten, hogy a futás alatt milyen sebességgel futottam és hogy a távon belül hol volt a leglassabb leggyorsabb. Csak egy fix tempó/km van és ezt ossza be az ember. A rögzített pulzust a grafikonon meg lehet nézni, de se belenyagyítani se egy bizonyos távhoz vagy időhöz tartozó értékhez nem lehet odapörgetni, hogy megnézzem, hogy mi volt a pontos érték. Mivel a skálák fix osztásúak igy csak találgatni tud az ember, hogy ha egy 400m-es pályán fut 8 kört valaki akkor a 6. körben mennyi volt a pontos ideje, sebessége vagy pulzusa. nincs ilyenre lehetőség. Pedig az endomondo alkalmazás, ami csak egy mobil app volt, nem tudott pulzust mérni, de a GPS alapján az előbb felsorolt minden adatot tudta és engedte változtatni a diagramoknál.

A következő egészség funkció, amit a legtöbb tesztben felsorolnak anélkül ,hogy tesztelnék vagy megnéznék a működését, az a VO2max, a menüben szerepel, de azóta, hogy megvettem még egyszer sem mutatott adatot.

A futásnál, ahol a zónákat jelöli ott mutatja amikor a piros legmagasabb zónába értem, hogy hány percig tartózkodtam abban a zónában de nem a külön VO2max résznél, hogy látni lehessen azt, hogy hogy alakul az edzések után, hogy javul e az edzettségi állapot ott nem.

A másik a zónás edzés, ha már méri és kijelzi a zónákat miért nem lehet neki megadni, hogy jelezzen, ha elérek egy zónahatárt? vagy hogy X ideig az egyik Y ideig a másik zonában fussak?
Ha már úgy is logolja az adatokat az edzésekről, nem lehetne az alapján egy edzéstervet kalkulálni és az alapján tanácsokat mutatni, hogy mikor mennyit milyen tempóban fusson az ember? Vannak ilyen órák, de azért mondom, hogy mivel mindegyik ugyan azokat az adatokat méri, akkor miért olyan nehéz ezt szoftveresen beletenni? Az nem érv, hogy a magasabb kategóriásba benne van, mert nincs ugyan azon gyártó készülékeiben, legalább is nem jellemző. Az adatok összegzése is furán van megoldva, nem lehet összehasonlítani az edzéseket, hogy javult e valahogy valamiben az ember, az össze edzéstávot és időket is a szokásos pálcás megoldással jelzi ki és az összegzések számomra megint csak furán vannak az appban megjelenítve, mert ha rámegyek az éves kijelzésre akkor nem az abban az évben levő 12 hónapra leosztott távokra és időre vagyok kíváncsi, hanem a teljes évre és az előző évekre. És ez ugyan igy kisebb léptékben is, ha a havi bontást nézem akkor se azt kapom, hogy havonta mennyi volt az összes, hanem hogy egy bizonyos hónap 31 napján mikor ,mennyit edzettem.
Összehasonlitva a két appot ez az endomondo havi és napi lebontása:

Alvásmonitorozás.
Szép és jó, hogy kijelzi, hogy kb. mikor volt mélyalvás és mikor volt könnyű, de itt se lehet belenagyítani vagy egy pontos értékre keresni, hogy mikor mennyi volt a mért adat. illetve, ha már van benne mikrofon akkor jelezhetne, ha olyan hangokat hall, ami horkolásra vagy légzési nehézségre utal. elvégre nem csak passzív adatt rögzítésnek kéne lennie, hanem tájékoztatnia is kéne a használóját olyan adatókról, amit lát hall vagy érez. És itt nem feltétlen kell orvosilag bevizsgált pontos mérésekre gondolni, de ha már a felhasználó értesül valami olyanról, ami a normálistól eltér akkor tud tenni az ügyben.

Adatkapcsolat:
Itt is a tesztekben felsorolják, hogy milyen adatkapcsolati protokollokat ismer a készülék, de nem minden esetben derül ki, hogy azok nem úgy működnek ahogy elvárná az ember. Wifi van a készülékben felismeri a hálózatot kapcsolódni viszont nem tud hozzá és nem is lehet semmire sem használni, se zeneszámokat küldeni se az applikációból vagy a telefonról más funkciót elérni vele.

NFC:
hiányzik az olyan lehetőség, ami az NFC-t mint aktiváló funkciót használná, nem lehet NFC-t írni vagy olvasni vele, pedig nem sokból állna, hogy egy NFC-s stickerhez érintve aktiválódjon valami funkció. Rengetek uj lehetőség nyílna meg vele.
A fizetést már említettem, hogy azt sem sikerült úgy megoldani, hogy a hazai bankok támogatva legyenek és csak a K and H ügyfelek tudják natívan használni és még a Google play se játszik csak ha curve -n keresztül aktiválja a funkciót az ember.

Bluetooth.
Itt is nyomon érhető az a kettősség, ami az órát illeti. Mert az alkalmazással a telefonon gyorsan kapcsolódik és szinkronizál is. De az már lehet, hogy a BT szabvány hibája, hogy nem képes vagy nem adják meg azt a lehetőséget, hogy ki lehessen választani, hogy 2 vagy több BT kapcsolatnál, melyik eszközön szeretnénk használni a hangokat. Például, ha egy BT fülest használok, akkor hiába választom ki az órán, hogy az óráról akarok zenét hallgatni, nem ad ki hangot, de van, hogy nem is kapcsolódik, mert a telefonhoz kapcsolódik helyette és a telefonról szólaltatja meg a hangokat. ÉS itt jön a nagy kérdés, hogy hogy lehet az, hogy ha egy telefont össze akarok párosítani egy okosórával és egy fülhallgatóval akkor ne kelljen a párosítást megszüntetni azon az eszközön, amit nem akarom, hogy aktív legyen a média lejátszáskor? Miért nem lehet manuálisan kiválasztani, hogy a BT fülesnek melyik eszköz legyen a forrás eszköze? Ha az órán vannak zeneszámok és látom, hogy a telefon merülőben van emiatt az óráról akarok zenét hallgatni akkor azt nem tudom megtenni, mert az óra csatlakozik a telefonhoz a füles meg a telefonhoz és így nem működik ez a 3 szög, kiiktatni a telefont nem tudom a rendszerből anélkül, hogy a BT párosítást ne szüntetnem meg és igy az okosóra egyéb mérési funkcióinak a szinkronizálása is megszűnik arra az időre.

Összegzés
A Xiaomi S1 Aktíve egy jó választás azok számára, akik egy sokoldalú, sportos okosórát keresnek hosszú akkumulátor-élettartammal és számos hasznos funkcióval. Bár vannak hiányosságai, mint az wifi támogatás hiánya és a korlátozott alkalmazás integráció, összességében egy erős és megbízható eszköz, amely nagyban hozzájárulhat a mindennapi élet és a sporttevékenységek nyomon követéséhez. De, aki egy kicsit is szeretne komolyabban utána nézni a mért adatainak annak nem ajánlanám, mert nem lehet szabadon válogatni a kívánt funkciók között. Illetve a példám is azt mutatja, hogy a papíron teszteken minden olyan funkciót tudó okosóra amire szükségem lett volna, pont azokat a funkciókat nem, vagy csak részben tudja (zenehallgatás telefon nélkül, NFC fizetés és zónák alapján futni edzéstervet.) . Ezért nagyon felületesek a tesztek és a felhasználok nem tudnak teljes képet kapni a készülékekről azelőtt, hogy megvennék vagy eldöntenék, hogy melyik lenne a jó választás. Ezt hozta ez a világ a minőség helyett a mennyiség játszik, minél több sablon tesztet csinál valaki annál több nézőt szerez és jön a pénz, az, hogy ezek a tartalmak felelősséggel is járnak olyan szempontból, hogy az olvasó azok adatok alapján tájékozódik és tud csak dönteni egy egy vásárláshoz. Mire rájön, hogy nem ezt a lovat akarta, már mindegy mert megvette és a 14 nap lejárt a visszaküldésre vagy macera a visszavitele.

PS.: Telefon csere miatt uj párositást csináltam az órával és az uj telefonra telepitett MI fitnes alkalmazás már kevesebb funkciot és beállitást engedélyez ez nem tudom, hogy lehet hogy ugyan az az applikácio más más telefonon máshogy jeleniti meg a dolgokat és mást enged beállitani vagy rögziteni.
Iletve azota, ha sétálok az ora ahogy eddig felajánlja automatikusan, hogy egy séta edzést mérne, de nem tudom az orán elinditani, mert a gomb nem mukodik és a visszaszámlálás végével nem inditja el az edzést rögzitését mintha oda se nyomtam volna ,hogy szeretném.
Illetve az edzés méréssel kapcsolatban, ha aktiv egy edzés akkor az orával semmi mást nem lehet kezdeni, nem tudunk más menube belemenni vagy mást megnézni, mert a gombok nyomására csak az edzés befejezését és szuneteltetését ajánlja fel és nem a fömenut, hogy az edzés a háttérben attól még menne.
Ez egy gyaloglásnál számomra eléggé bosszantó, hogy az uzeneteket se tudom elolvasni vagy csak az időt megnézni amig megy az edzés, mert az idő kijelzés miniatür formában van csak jelen a számlap tetején .
ÉS még egy észrevétel, nálam rendszeresen kikapcsol az automatikus felébresztés funkcio hogy a kéz felemeléssel meg tudjam nézni az időt. naponta biztos, hoyg egyszer belefutok ,hogy nem aktiv a funkcio ,miközben minden ilyen alkalommal visszakapcsolom a funkciót.