Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-21 23:22:24

LOGOUT.hu

Ez a KOMOLY kávé topik. Kérjük, olvasd el az alábbi téma összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72401) Peti...(16v) válasza norby_42 (#72400) üzenetére


Peti...(16v)
tag

Nagy. Kapus csésze.

(#72402) Lefty válasza Peti...(16v) (#72395) üzenetére


Lefty
addikt

Ez meg P&Y Rwanda, az iment keszult.

(#72403) Rush77


Rush77
aktív tag

A hosszabb kávékat mennyi idő alatt csapoljátok? Gondolok itt az 1:2,5 - 1:3 körüli arányokra.
Eddig mindig 1:1,5 - 1:1,7 körülieket csináltam de most elkezdtem szórakozni az 1:2 - 1:2,5 körüliekkel és érdekelne, hogy merre induljak lefolyásban. Maradjak e a kb 25-27 másodpercnél vagy esstleg nyújthatom mondjuk 35 felé.
Nyilván kávé függő de érdekelne mik a tapasztalatok.

(#72404) Rush77 válasza #91073280 (#72373) üzenetére


Rush77
aktív tag

Köszi. Majd kipróbálom ezt a módszert is.

(#72405) norkov84 válasza paljoc (#72397) üzenetére


norkov84
tag

Én is, én is, én is... kérek belőle majd :)

(#72406) PeterAgos válasza soldier2 (#72390) üzenetére


PeterAgos
csendes tag

Bocs, akkor rosszul tudtam :-)

(#72407) seadrone


seadrone
őstag

sziasztok!

40-50e ftig szeretnék kávégépet, reggelire kétszemélyre eszpresszónak.

mi a tuti most?

kapszulás van most, de nem valami zöld dolog sajnos, ugyhogy mennie kell :)

köszi

(#72408) Parci válasza Csápájev (#72398) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

Mazzer Frasi hol volt?

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#72409) sz.zs. válasza Parci (#72408) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Csápájevnél otthon :D

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#72410) seadrone


seadrone
őstag

idelöktem egy hozzászólást, hogy milyen gép telik ki x ft-ból ami jó, de viszaolvastam a topikban, hát látom ti nem szarral gurigáztok, nagyon komoly!

(#72411) Deadzone41 válasza Rush77 (#72403) üzenetére


Deadzone41
őstag

indulj el kb 20-25s-ről, és finomítsd amíg nem érzed, hogy már nem javul, hanem épp ellenkezőleg. a hőfokot ne baszkuráld, amíg nincs meg a jó örlő állás. így megtanulod, milyen lesz a két véglet íze, és legközelebb már rutinosabban indulsz el egy-másik irányba.

(#72412) sz.zs. válasza seadrone (#72410) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Én úgy gondolom hogy ebből a pénzből egy használt, felújított Gaggia Baby jó választás lehetne. Ha darálóra már nem szeretnél költeni, illetve az előkészítéssel sem szeretnél vacakolni, nyomásfokozós szűrővel, bolti előredarálttal etetve is viszonylag jó eredményt hozhat ( kapszuláshoz képest mindenképpen ).
És ha esetleg később téged is elkapna a hév, ebben a gépben még ott van a tuning, a fejlesztés lehetősége! :K

[ Szerkesztve ]

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#72413) Peti...(16v) válasza Lefty (#72402) üzenetére


Peti...(16v)
tag

Ez is jól néz ki!

Igazából azért tettem fel a képet, mert a Kony kése tapintásra tök életlennek tűnt, de a csapolásokból ezt nem érzem. Mindenképp fogok kést cserélni, de akkor is feltűnt, hogy minden kávé (amit nem szúrok el) szép cirmos vele, és mintha korábban az lett volna a vélekedés, hogy a párducmintához mindenképp jó daráló kell éles késekkel és persze friss kávé. Most vagy az van, hogy csorba őrlővel is működhet a dolog, vagy mégse olyan kopott a késem. Aki cserélt már kúposban kést: itt is működik a körömteszt? Érezhetően éles az új?

(#72414) Lefty válasza Peti...(16v) (#72413) üzenetére


Lefty
addikt

Hat meg ehhez az is hozzartozik, hogy vilagos porkolest latvanyosan cirmosra nem is nagyon lehet szerintem elkesziteni.

(#72415) gogh válasza sz.zs. (#72391) üzenetére


gogh
csendes tag

Remélem dokumentálod az összerakást! Jó lenne, ha megosztanád!

(#72416) sz.zs. válasza gogh (#72415) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Persze, célom.... csak nagyon lassan haladok vele egyéb teendőim miatt.

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#72417) fragola.6035 válasza gogh (#72381) üzenetére


fragola.6035
aktív tag



[ Szerkesztve ]

https://caffe35.webnode.hu/

(#72418) gogh válasza fragola.6035 (#72417) üzenetére


gogh
csendes tag

Köszi! Küldtem privátot.

(#72419) CB válasza fragola.6035 (#72417) üzenetére


CB
senior tag

De jól néz ki!
Nekem is kell egy ilyen!

40 éves DIMPLE whisky eladó! Érdeklődni privátban.

(#72420) Koczó93 válasza Koczó93 (#72242) üzenetére


Koczó93
őstag

Mindenkinek köszönöm az érdeklődést, a gép elkelt :)

(#72421) WiZARD


WiZARD
addikt

Na megjött az LM a boltba, lassan az örlőktől is elköszönök (leglábbis beviszem itthonról). Más mint itthon a Gaggia, és egyben továbbra is hihetetlen nekem.
Adott kávéból (világos pörkölésű yirgacheffe, a téma szempontjából mind1, hogy konkrétan honnan van) itthon sose tudtam olyan kávét készíteni ami nekem ízlene, amivel bármilyen szinten is elégedett lennék. Mind1 melyik örlővel próbáltam, milyen kosárral, milyen hőfokon, súllyal, stb. Itthon a CM kávéi váltak be, azokból tudtam többnyire számomra megfelelő kávét csinálni, de mindig azt éreztem, hogy jobb specialty kávézókban más szinten van a kávé, és itthon nem tudom ugyanazt elérni sehogy, az adott felszereléssel.
Tegnap helyére került az LM, gyorsan csak az adott világos yirgából tudtam szerezni, valamivel mégis csak ki kellett próbálni. Minden különösebb állítgatás nélkül, elsőre olyan shot lett belőle, ami köröket vert bármire amit korábban otthon készítettem, bármilyen alapanyagból. (17g örlemény, 34g kávé, 92 fok, 9 bar)

Mi a magyarázat erre? Mit tud az LM, mivel más az LM-ből jövő 92 fokos 9baros víz, mint ami a Gaggiaból folyik?

Picit más téma:
Most voltam Tatán a Platánban, amikor beléptem és elsőre megpillantottam a Mythos-t, akkor felcsillant a szemem, hogy talán lesz jó kávé. Kaja után megkérdeztem a pincért, hogy milyen kávéból készítik a kávét. Erre kérdően néz. Kérdezem milyen pörkölésű, világos/sötét? Erre lelkesen mondja hogy "világos pörkölésű, kollégánk készíti direkt nekünk. 70% arabica, 30% robusta"
Inkább nem kértem. Asszony kiváncsi, kért egyet, én sajnos beleittam. Alig bírtam kiöblíteni a számból az ízét, szörnyű volt, életem legrosszabb kávés élménye. Gyümölcsös, világos ízekhez köze se volt, valami keserű ihatatlan izé volt.
Miért van ez? Miért nincs szinte semmi étteremben világos, gyümölcsös, specialty kávé? Átlag helyen, ahol a tucat sarki Segafredo szint a cél, ahol nem akarnak foglalkozni vele, nem mernek bevállalni olyat ami picit is más, ott megértem hogy ilyen van. De egy legújabb trendeket követő étteremben, ahol a minőségi étel a lényeg, odafigyelnek mindenre, bevállalnak mindent ami trendi, kihozzák desszertnek a céklás édességet, meg az uborkafagyit, ott miért nem lépnek kávéval is tovább?
De szóljatok, ha bennem van a hiba, és az én elvárásaim a hibásak.

[ Szerkesztve ]

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#72422) sz.zs. válasza fragola.6035 (#72417) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Hogy a pitlibe fér el a régi, "vaskosabb" solenoid mellett is a 2 tekerés rézcső? Nekem nem sikerült :O

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#72423) Parci válasza Bazsee71 (#70889) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

ezt előszedném, mert nézegettem a vera összetételét:

"Gyógyszertárban lehet venni magnézium-szulfátot (keserűsó), abból 10g-ot oldasz 2 dl desztvízben, ezt adagolva pedig g-onként 5 mg/l-rel növeled az adott víz Mg-tartalmát. Az optimumot 150 környékére mondják. Norda ideális alap, mert a puffere (talán CAOH) az optimális (Colonna, BH szerint) tartományban van. Az biztos, hogy 300 mg/l-nél már érezhetően nyomta el az édesség a savakat/ízeket, de pl. laikus barátomnak az jött be igazán."

tehát, ha jól értem, 150 mg/l magnézium koncentráció az elnök, és minél több a magnézium, annál édesebb lesz a kofi? csak mert a verában 12,6 mg/l van.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#72424) Deadzone41 válasza WiZARD (#72421) üzenetére


Deadzone41
őstag

gondolom nem ua. a víz ment a gaggiádba, meg az LM-be.

(#72425) WiZARD válasza Deadzone41 (#72424) üzenetére


WiZARD
addikt

Gaggiaba tettem már mindenféle vizet (Norda, Nestlé, laica szűrős, laica kávé szűrős (+Mg), csapvíz), nem segített a cél elérésében egyik se (legalábbis nem eleget)

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#72426) sz.zs. válasza WiZARD (#72425) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Nem lehet, hogy a LM-ban van előáztatás?

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#72427) WiZARD válasza sz.zs. (#72426) üzenetére


WiZARD
addikt

Ki van kapcsolva. (még nem volt időm próbálgatni, kóstolgatni a hatását, ezért egyelőre kikapcsolva hagytam)

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#72428) Rush77 válasza Deadzone41 (#72411) üzenetére


Rush77
aktív tag

Köszi. Kipróbálom.

(#72429) Bazsee71 válasza Parci (#72423) üzenetére


Bazsee71
őstag

Én inkább nem szedném, mert időközben korrigáltam magam. :DDD Mint kiderült, még a Colonna könyv is belekavarodott az ekvivalens átváltásba, szóval a biztos az, ha a Barista Hustle recepteket veszed alapul. Én onnan a Hendon, M C-D vízre megadott Mg tartalomra hozom a Nordát, puffert nem piszkálom.
Egyébként érdemes lehet próbálni magasabb Mg tartalommal is, csak nekem a cupping soron az jött le, hogy egy adott mérték felett már ráül az ízekre az édesség.

Tudtommal a témába itthon Kis Zoli (ex CasMo) ásta bele magát a legjobban, nemrég pedig felrakott egy-egy Mg-puffer cupping mátrixot, hogy melyik lehet az az összetétel, ami a legkülönbözőbb pörkölők kávéival is jó eredményt ad. Darálón azt írta, hogy később ugyan, de majd publikálja az eredményt, szerintem arra nyugodtan lehet majd adni.

(#72430) Bazsee71 válasza WiZARD (#72421) üzenetére


Bazsee71
őstag

Amit leírsz, annak egyszer én is szívesen utána mennék, hogy vajon miben rejlik a titok. Illetve, fehérben nagyon ütős ez a masina, grat hozzá! Mikor és hol nyílik a kávézó?

(#72431) WiZARD válasza Bazsee71 (#72430) üzenetére


WiZARD
addikt

Régóta érdekel ez a titok, mindig úgy éreztem, hogy otthon sose érem el azt a szintet, mint amit kávézóba kapok. Dehát nehéz volt összehasonlítani, emlékezetből, más kávéval, stb.
Néha már azt hittem, hogy itthon is jó, de aztán mindig ittam jobbat máshol. 1-1 nagyobb változtatásnál, vagy pl amikor az őrlők meglettek, akkor megint elhittem hogy itthon már egész jó, de sajnos rá kellett jönnöm, hogy még mindig nem tökéletes.

Győr, Bécsi kapu tér 4.
Jövőhét második fele a terv, ha addigra összeáll minden ;)

[ Szerkesztve ]

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#72432) Peti...(16v) válasza WiZARD (#72431) üzenetére


Peti...(16v)
tag

Engem is érdekel ez a kérdés, remélem egyszer választ kapunk rá.
Ha tippelnem kéne, azt mondanám, hogy a vízterítés, és a stabil, tizedfokon belüli vízhőmérséklet.

Grat a géphez és a kávézóhoz! Ritkán járok Győrben, de ha legközelebb megyek, feltétlen beugrom egy próbára.

(#72433) mdav88 válasza fragola.6035 (#72417) üzenetére


mdav88
senior tag

Oh, hogy ebben nincs dugattyu?
En eddig azt gondoltam, hogy van benne egy ket o-gyuruvel stabilizalt darab ami osszenyomja a levegot, kvazi igy rugot kepezve belole.

(#72434) Koczó93


Koczó93
őstag

Ezt én is csak megerősíteni tudom. Sajnos nem igazán vagy legalábbis nagyon ritkán sikerült itthon értékelhetőt húznom világosabb, gyümölcsös kávékból. Akárhova állíthattam a pidet, jól indult a lefolyás de hamar szőkült és ideges rángatózással végződött. Ugyanaz a kávé a la scalán vagy az ipari san marcon mérföldekkel jobb volt. Tegnap teszteltünk még egy utolsót a gaggiámmal de ugyanez volt a konklúzió. Nyomásszabályzáson és rézbojleren kívül minden tuning benne volt. Még csak pár napja használom az R58at de a világosabb kávéknál óriási változást érezni. A sötétebb pörköléseken jóval kisebbet.
Egy kép a tesztről :)

[ Szerkesztve ]

(#72435) Deadzone41 válasza Peti...(16v) (#72432) üzenetére


Deadzone41
őstag

A tized fokos hőmérséklet pontosság az már voodoo kategória, ha te pár másodperccel többet töltöttél az őrlemény eloszlatásával a kosárban, már eshetett tized fokokat a portafilter hője, és ezzel együtt a benne lévő őrlemény hőmérséklete. És mint tudjuk, a lényeg a kávé és víz hőmérsékletének együttese a főzés során. Azt is tudjuk, hogy csapolás során a kávépogácsa hőmérséklete folyamatosan emelkedik, és azt is, hogy az előáztatás magasabb főzési hőmérsékletet eredményez a folyamat egészét nézve. Ez utóbbiakat csak amiatt írom, hogy szerintem ez a rész túl van misztifikálva.
A vízterítés sem lehet a gaggia ellensége, szerintem sokan vannak itt, akik láthatóan csatornásodás mentes lefolyást tudnak elérni pucér karon át szemlélve.
A kávézók ellen szól viszont, hogy otthon neked sokkal több időd van arra, hogy az őrleményt megfelelően eloszlasd a kosárban, és szerintem ez minden egyéb voodoonál fontosabb. A másik legnagyobb előnye a házi baristának, hogy olyan vizet tölt a tartájba, amilyet csak szeretne, és mindig lehet vele konzisztens.

(#72436) handrash válasza Koczó93 (#72434) üzenetére


handrash
őstag

Ezért (is) iszom én sötét pörkölést! :p

Biztonságot? ---> http://www.athsecurity.hu/

(#72437) sz.zs. válasza WiZARD (#72427) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Ennek ellenére is simán lehet az szerintem, hogy annyival lassabban épül fel a nyomás a gépben (lehet hogy jól le is van szűkítőezve) hogy az már ad némi előáztatást, ez viszont egyértelműen „kávézói” ízeket hozhat. Igaz, közel sem egy LM kategória, de a jó múltkorában vettem a munkahelyre egy Gaggia Baby Dosata-t. Azt mondják, hogy ebben a gépben van némi nem programozható előáztatás. Ugyan azzal a kávéval, ugyanolyan daráló állással a GC-n kb. 5 mp múlva megjelenik a kávé a kifolyón a pumpa elindításától számítva, a Dosatával pedig 10-15 másodperc is van és az ízek teljesen mások... Pont úgy fogalmaztam meg én is a múltkor magamban hogy olyan “ kávézói “ízeket érzek, és ez igaz mind a sötétebb, mind a világosabb pörkölésű kávékra. Ja és a víz ugyanaz, otthon is és a munkahelyen is Nordát használok.

[ Szerkesztve ]

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#72438) Daneeka válasza WiZARD (#72421) üzenetére


Daneeka
senior tag

Ott van a Platán mellett az Ébresztő, nem voltál véletlen? Milyenek mostanában? Már régen voltam.

(#72439) Daneeka válasza Parci (#72423) üzenetére


Daneeka
senior tag

Kivéve a szélsőségeket ezekben a receptekben (BH) 12-24 közt van az Mg mg/l szóval a vera szinte helyből elnök. (ha a bikarbonátja rendben van, azt nem tudom)

[ Szerkesztve ]

(#72440) Parci válasza Bazsee71 (#72429) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

ja, olyat nem tervezek, hogy vizet pancsolok, az nálam tényleg túl megy minden épeszűség határán (nálam, nekem, az én napi rutinomban), de attól még szívesen kontextusba teszem, hogy merre a mennyi.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#72441) Parci válasza Daneeka (#72439) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

Ca2+: 35,9 mg/l
HCO3: 148 mg/l

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#72442) Parci válasza Peti...(16v) (#72432) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

csak a vízterítés, kioldódás (amiben persze jelentős szerepet játszik, hogy hogyan épül fel a nyomás), a tizedfokos hőmérsékletvudu biztos nem a saját tapasztalataim alapján.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#72443) Daneeka válasza Parci (#72441) üzenetére


Daneeka
senior tag

BH-s vizekben a HCO3 az 40-60 körül van kivéve a Melbourne-ben ahol annyi se. Ahogy láttam az SCAA, Rao meg még pár ajánlás is 40-50 körül van.

(#72444) Parci válasza Daneeka (#72443) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

jó, majd kikanalazok belőle egy kicsit :DDD

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#72445) Lefty válasza Koczó93 (#72434) üzenetére


Lefty
addikt

Nem tudom. Nem mondom, hogy a tuning GC-vel akkora bajnok vilagos kavekat keszitek, de siman a jo kategoriaba tennem, legalabbis szerintem. Pedig most meg egy “gagyi” Graefem van melle..

(#72446) Parci válasza Lefty (#72445) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

a kezdeti lelkesedés, meg a sok beleölt forint azért mindenképp elfogulttá teszi az embert, ha akarja, ha nem. először is, full tuning gaggiát kéne használnia, mert például a vízterítési gondok úgy orvosolhatók, ha vannak. vagy aeropress papírral. másodszor is, együtt kéne használni a gépeket, hónapokon át.

még nem volt ember a fórumban szerintem, aki, miután vett egy drágább, elvileg jobb gépet, próbálgatta, majd leírta, hogy "semmi extra, ha egyáltalán". :DDD

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#72447) Daneeka válasza Parci (#72444) üzenetére


Daneeka
senior tag

Amúgy viccen kívül baromi kevés sav (pl. citrom sav) adagolásával tudod célzottan (tehát pl. 140-ről 40-re) csökkenteni a HCO3-at de nem tudom, hogy Colonna ezt hagyná e. ;)

(#72448) Peti...(16v) válasza Deadzone41 (#72435) üzenetére


Peti...(16v)
tag

Rosszul fogalmaztam, nem a tizedfokon van a hangsúly, hanem a stabilitáson. És valószínűleg x beállított hőmérséklet hétfőn és pénteken is x, nyitás után egy órával és záráskor is pontosan ugyanannyi. Ezt szerintem a mi kisgépeink nem tudják. Ez csak egy vélemény. Nem akarok okoskodni, mivel nincs highend nagygépekkel tapasztalatom.

(#72449) Lefty válasza Parci (#72446) üzenetére


Lefty
addikt

Most ha rossz akkor rossz, nem hitetem el magammal, hogy jo csak azert mert en keszitettem. Mellette igyekszem kostolni mindig mashol is, hogy legyen viszonyitasi alapom. Nekem a rez bojleren kivul minden benne van, ami talan erdemes, es szvsz a vizteritese tok jo a gepnek, plane rez vizteritovel. Szoval csak annyi, hogy ez azert tulzas, hogy nem lehet normalis vilagost huzni fullos GC-vel.

(#72450) Parci válasza Lefty (#72449) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

én nem húzok rosszabbakat az űrgc-vel, mint az űrdc-vel :N

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.