Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Sziasztok!

Úgy gondolom ez a cucc is megérdemel egy topikot. Remélem lesz más hozzám hasonló rajongó itt.

Amit érdemes tudni a lapról:
2011 decemberében (körülbelül) jelenik meg. ARM alapú, nagyon kicsi, nagyon olcsó, nagyon takarékos rendszer.

Specifikáció:

A változat:

700MHz Broadcom BCM2835 processzor.
128 MiB sdram
Kompozit és HDMI videó kimenet
USB 2 csatlakozó
SD/MMC/SDIO kártya foglalat
OpenGL 2.0 és 1080p30 H.264 hardveres támogatás.

Amiben a B modell többet tud:

10/100-as hálózat
256 MiB sdram
2 USB csatlakozó

Az áramot micro USB töltőről kapja, fogyasztása kb: 1 watt. :Y

Az ára igen kedvező: A: 25 dollár, B: 35 dollár. Egyelőre csak Angliában és az USÁban lesz beszerezhető, reméljük eljut hazánkba is.

A projekt weboldala: link
wiki: link
fotó: link

PH! cikk: link
plusz infó róla: link

S mire használható? Elég gyengének tűnik, de házi nyomtató és fájlszerver alapnak, média pc-nek, esetleg htpc-nek használható.
Várjuk.

Mi előre tudtuk hogy ez lesz Ebédre hízott patkány Gyere siessünk Indul az expressz Nézzük meg Milyen a Balkán

(#2) Ptech válasza Vladi (#1) üzenetére


Ptech
őstag

Pont tegnap akartam én is topicot nyitni neki, csak elmaradt a dolog, most meg gondoltam rákeresek, mielőtt elkezdek írogatni.

Remélem később olyan verzió is lesz, ami teljesen moduláris lesz. Jó lenne bele egy wifi.

(#3) Vladi válasza Ptech (#2) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Moduláris új változatokban én nem bízok, legalább is nem ebben az árszínvonalban.
usb-s wifi? :D

Mi előre tudtuk hogy ez lesz Ebédre hízott patkány Gyere siessünk Indul az expressz Nézzük meg Milyen a Balkán

(#4) bambano válasza Vladi (#1) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

majd amikor rendelsz magadnak, szólj, és rendelj nekem is légyszi :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#5) PistiSan válasza Vladi (#1) üzenetére


PistiSan
addikt

Sziasztok, örülök ennek a topicnak, én is nagy rajongója vagyok a cuccnak :) nem láttam még ilyen ügyes kis hardvert ilyen árban, nagyon várom hogy itthon is lehessen kapni.
Páran azt mondják hogy a 100mb-es hálókártya nagyon kevés, viszont ennyi pénzért szerintem belefér némi kompromisszum.
Én tuti karakteres felületen fogom használni, elsősorban fájlszerver, samba, torrent. Ennyi rammal és ekkora processzorral biztosan bírni fog mindent amire kell :)
A fogyasztása is tökéletes.
Az oprendszer usb vinyóra megy gondolom.

(#6) Ptech válasza PistiSan (#5) üzenetére


Ptech
őstag

Ahogy én tudom, van SD kártya fogadó, így az USB-t nem kell ilyenre ellőni.

(#7) ZCoyote


ZCoyote
őstag

Belépek én is mert szimpi a cucc. Bambano kollégához is csatlakoznék, aki jó áron rendel az rendeljen nekem is egyet :)

Te Vladi, fut ezen a Autocad (vagy mi is volt a szlogen)? :DDD

Romani ite domum.

(#8) tupacamaru


tupacamaru
veterán

Nekem nagyon tetszik ez a kis cucc. :K Majd ha lesz hivatalosan is kapható akkor lehet hogy nekem is kellene egy. :B ;) Arról nincs infó hogy kb mikortól lehet beszerezni?

[ Szerkesztve ]

Hello, a nevem Inigo Montoya! Megölted apámat, készülj a halálra!!!................................................................... Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember...............................

(#9) ZCoyote válasza tupacamaru (#8) üzenetére


ZCoyote
őstag

Csak azt ami az #1-ben van.

Romani ite domum.

(#10) tupacamaru válasza ZCoyote (#9) üzenetére


tupacamaru
veterán

Afölött átsiklottam. :B :K Az már azért belátható időn belül van, akkor nekem is kell egy. ;) Hol lehet leadni a rendelést? :Y :R

[ Szerkesztve ]

Hello, a nevem Inigo Montoya! Megölted apámat, készülj a halálra!!!................................................................... Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember...............................

(#11) ZCoyote válasza tupacamaru (#10) üzenetére


ZCoyote
őstag

Azt még én sem tudom :)

Romani ite domum.

(#12) Vladi válasza bambano (#4) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Jááá reméltem, hogy azt írod majd: "amikor rendelek egyet, hozassak neked is?" :DD

Beszerzésen még elmélkedek, ha valakinek van Angliában rokona, haverja aki segítene ebben az jó lenne. :U

(#5) PistiSan

Kevésnek kevés, de ez a maximum szerintem, amit az ár elbírt. Sok minden lehetne még rajta, több gyorsabb ram, wifi... stb. De itt az ár a korlát, szerintem jó cuccot hoznak ki. Van már hasonló, pl: pandaboard, de hát az így kezdi, hogy 170 dollár.... :Y

sd kártyára megy az oprendszer, és azt csiripelik a madarak, hogy oem linux is lesz rendelhető kártyástúl. :C egyszercsak. :U

Egyébként én is ilyen feladatokat szánok neki, de htpc ötlet is megszületett már a fejemben.

(#7) ZCoyote
Jössz nekem egy billentyűzettel. :W :C

Mi előre tudtuk hogy ez lesz Ebédre hízott patkány Gyere siessünk Indul az expressz Nézzük meg Milyen a Balkán

(#13) ZCoyote válasza Vladi (#12) üzenetére


ZCoyote
őstag

Nekem az íreknél van ismerősöm, az is jó?

Jó a memóriád, talán még a szmájlik is ugyanezek voltak :)

Romani ite domum.

(#14) fulopmartin válasza Vladi (#12) üzenetére


fulopmartin
csendes tag

1 kell nekem is :)

"Unlimited continues means no game over. Game is only over when you make it over."

(#15) PistiSan válasza Vladi (#12) üzenetére


PistiSan
addikt

Nehogy félre érts, és odáig vagyok meg vissza ezért a cuccért :) Nekem is kell 1

(#16) Ptech válasza Vladi (#12) üzenetére


Ptech
őstag

Nekem van ismerős teavedelőknél -nem is egy- szóval lehet, hogy tudok intézni majd ilyesmit.

Mondjuk a PB pont az egyik legdrágább ilyen egynyákos okosság, de van egy kisebb választék, itt érdemes bogarászni: [link]

(#17) ZCoyote válasza Ptech (#16) üzenetére


ZCoyote
őstag

Akkor lehet, hogy néhányunknak szüksége lesz Rád :)

Romani ite domum.

(#18) dash17291 válasza tupacamaru (#8) üzenetére


dash17291
tag

Decembertől ELVILEG.

(#19) dash17291 válasza tupacamaru (#10) üzenetére


dash17291
tag

raspberrypi.com

[ Szerkesztve ]

(#20) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Lehet már rendelni ilyen kis levonót, vagy mit. 940 forintért hoznák ki Mo-ra. :D
De ezek szerint lesz wordwide terjesztés, ami jó hír. :K

Mi előre tudtuk hogy ez lesz Ebédre hízott patkány Gyere siessünk Indul az expressz Nézzük meg Milyen a Balkán

(#21) tupacamaru válasza dash17291 (#19) üzenetére


tupacamaru
veterán

Jó lenne azért össze szövetkezni, mert akkor megoszlana a postaköltség. Nekem az erősebb verzió kellene amúgy, ha valaki rendelni akar akkor engem vehet fix 1-nek. Bár lehet hogy én is tudnék segíteni. :B ;)

Hello, a nevem Inigo Montoya! Megölted apámat, készülj a halálra!!!................................................................... Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember...............................

(#22) ZCoyote válasza tupacamaru (#21) üzenetére


ZCoyote
őstag

Én is a B-re vagyok vevő :K

Romani ite domum.

(#23) DarkByte


DarkByte
addikt

Subscribe.
Nekem is nagyon tetszik a kis gép. Remélem gyorsan portolnak rá Android-ot, elvileg a hardver elég közel van a mobilokban használt megoldásokhoz szóval nem kellene gondot okoznia.

(#24) Vladi válasza DarkByte (#23) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Andriodnak van arm portja? Tuti van. Le lehet azt tölteni valahonnan? :F

Mi előre tudtuk hogy ez lesz Ebédre hízott patkány Gyere siessünk Indul az expressz Nézzük meg Milyen a Balkán

(#25) DarkByte válasza Vladi (#24) üzenetére


DarkByte
addikt

Android eddig csak ARM-ra volt :) Hobbisták hackeltek eddig x86-os verziót (android-x86), de a napokban jött a hivatalos x86 változat az Ice Cream Sandwich-ből, igaz ez még csak az AMD chipset-ekkel teljesen kompatibilis, de állítólag jön az Intellel közösen összerakott verzió is.

Inkább a driver-ek az érdekesek az ARM cuccokhoz. Eddig igazából azért volt nehéz fordítgatni mobilokra főzött ROM-okat, mert ugyan az OS kódja opensource, de pl. a RIL layer-hez kellő hardver illesztés minden gyártónak a saját zárt kis vacka.

[ Szerkesztve ]

(#26) Vladi válasza DarkByte (#25) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

"de pl. a RIL layer-hez kellő hardver illesztés minden gyártónak a saját zárt kis vacka."
Itt ilyen gond nem lesz, ahogy néztem mindenhez van opensource driver. Max kernel modult kell forgani hozz. Mivel 2 féle gépről van szó, 2 bináris kernel kell csak, az meg pár órás művelet.

Mi előre tudtuk hogy ez lesz Ebédre hízott patkány Gyere siessünk Indul az expressz Nézzük meg Milyen a Balkán

(#27) DarkByte válasza Vladi (#26) üzenetére


DarkByte
addikt

Igen, ebben reménykedem én is. Már csak a kütyüt kellene elkezdeni árulni. :U
De sebaj, épp megjött a napokban az Arduino-m, addig azzal szórakozom. :D

(#28) dash17291


dash17291
tag

Már van nekik béta állapotú PCB-jük, 100db ha jól emlékszem.

Furcsa érzésem van az oldalukat olvasgatva, szerintem jó ha tavaszra lesz ebből valami olyan ami hozzám is ideér.

(#29) DarkByte válasza dash17291 (#28) üzenetére


DarkByte
addikt

Nos a hír fórumában is írják hogy örülnek ha a 100 darabot el tudják árverezni ebben a hónapban (ha minden jó lesz és hibátlan az összeállítás). Szóval örülhetünk ha jövőre lehetőségünk lesz rendelni mikor az első 10 ezer darabot kiszórják. És persze akkor is várhatunk majd a sorunkra valószínűleg mert elkapkodják mint a cukrot. Kár. :(

Egyébként ez nem lesz open source kütyü mint az Arduino? Vagyis a tervek birtokában bárki gyárthat majd ilyet?

[ Szerkesztve ]

(#30) Vladi válasza DarkByte (#29) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

maga a kütyü nem open source, licences cuccokból épül többnyire.

Mi előre tudtuk hogy ez lesz Ebédre hízott patkány Gyere siessünk Indul az expressz Nézzük meg Milyen a Balkán

(#31) PistiSan


PistiSan
addikt

Remélem január február környékén már lehet venni ilyet cuccot. :))

(#32) DarkByte


DarkByte
addikt

Kész vannak az első beültetett PCB-k. Még hardveresen és szoftveresen is tesztelik őket (emiatt egyébként a GPIO tűk hiányoznak is, mert azok le vannak forrasztva). Ha minden oké, januárban már értékesítésre kerülnek.

Bővebben nagy képekkel: [link]

[ Szerkesztve ]

(#33) ZCoyote válasza DarkByte (#32) üzenetére


ZCoyote
őstag

Várós nagyon! :K

Romani ite domum.

(#34) tupacamaru válasza ZCoyote (#33) üzenetére


tupacamaru
veterán

:K

Még nincs senkinek konkrét elképzelése a beszerzésre? :F

[ Szerkesztve ]

Hello, a nevem Inigo Montoya! Megölted apámat, készülj a halálra!!!................................................................... Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember...............................

(#35) Vladi válasza tupacamaru (#34) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Elvben postáznak ide is. Én fogok rendelni. :D

Mi előre tudtuk hogy ez lesz Ebédre hízott patkány Gyere siessünk Indul az expressz Nézzük meg Milyen a Balkán

(#36) PistiSan válasza Vladi (#35) üzenetére


PistiSan
addikt

Körülbelül mennyi a posta ide? Nem rendeltem még külföldről semmit. Viszont mivel ez egy aprócska cucc remélem nem nagy összegről beszélünk.
Várós vagyok a január ^^

(#37) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Közösségi fórum. Asszem.
Azt viszont lassan kijelenthetjük, hogy nem ér ide karácsonyra. :DDD

Mi előre tudtuk hogy ez lesz Ebédre hízott patkány Gyere siessünk Indul az expressz Nézzük meg Milyen a Balkán

(#38) DarkByte


DarkByte
addikt

Azon agyalok épp hogy ebből milyen reális lenne anyáméknak egy MindigTV-s egyedi settopbox-ot gyártani amivel tudnak TV-zni is és felvenni is (microSD kártyára jó, most is arra vesz fel a settopbox-uk, csak az egy hulladék megbízhatóság szempontjából). USB-s kártyaolvasó létezik a fizetős kártyához: [link] kérdés Linux-on van-e olyan frontend ami ezeket ki tudja hajtani. USB-s DVB-T tuner-em is van, gondolom attól hogy ARM a kütyü még a tuner firmware drivere ezen is elketyeg.

Ez mozgatja most a fantáziámat :)

[ Szerkesztve ]

(#39) DarkByte


DarkByte
addikt

Volt egy "kisebb" bug a béta lapokon. Történetesen az órajel generátor nem ment :D [link] Szerencsére egy egyszerű átforrasztással meg tudták oldani. A végleges lapokon már ez a hiba nem lesz jelen.

[ Szerkesztve ]

(#40) szabi__memo válasza DarkByte (#38) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Király dolgokat lehet ma már összerakni, nem is drágán. Csak jó lenne annyira érteni hozzá :(

[ Szerkesztve ]

(#41) Vladi válasza szabi__memo (#40) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Nem nagy cucc megtanulni. Pár kisebbel kezdj. Házi szerver pl.

Mi előre tudtuk hogy ez lesz Ebédre hízott patkány Gyere siessünk Indul az expressz Nézzük meg Milyen a Balkán

(#42) szabi__memo válasza Vladi (#41) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Inkább a spec hardver építésre gondoltam, mindenféle cuccal összekombózva.
De pl hiába vannak jó androidot futtattó kis lapok, amik képesek az 1080p-re, amig egy xbmc csak 2 év múlva jelenik meg az arm-ra.

(#43) Vladi válasza szabi__memo (#42) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

geexbox van armra! :K

Mi előre tudtuk hogy ez lesz Ebédre hízott patkány Gyere siessünk Indul az expressz Nézzük meg Milyen a Balkán

(#44) szabi__memo válasza Vladi (#43) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Ez király, köszi.
Jövőre amúgy sok jó dolog várható. Akár az intel és az MS belépése a tablet piacra, akár a 4 magos új arm procikra gondol az ember.
Mennek a fejlesztések minden téren ezerrel, árcsökkenést és sok új frankó lehetőséget teremtve. Jó lesz :C

(#45) szabi__memo válasza Vladi (#43) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

OMAP4-en és Tegra2-n frankón megy az XBMC? Akkor az XBMC-sek mivel szenvednek még éveket?

[ Szerkesztve ]

(#46) szabi__memo válasza szabi__memo (#45) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Na látom: nincs hw video gyorsitas. Igy azert nem sokat er filmezni, de jo kezdet.

(#47) Vladi válasza szabi__memo (#46) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

A videózás nem a hd filmekkel kezdődik. sd vagy dvd-t elvisz simán egy p2, árpi meg biztosan. :K

Mi előre tudtuk hogy ez lesz Ebédre hízott patkány Gyere siessünk Indul az expressz Nézzük meg Milyen a Balkán

(#48) szabi__memo válasza Vladi (#47) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Nalam ott kezdődik :DD

(#49) DarkByte válasza szabi__memo (#42) üzenetére


DarkByte
addikt

Én az XBMC-PVR-t néztem pár napja, a friss Github verziójában van ARM fordításra leírás. [link] Persze hogy ez mennyire stabil azt nincs esélyem sem megbecsülni. Majd ha lesz ilyen kütyüm kipróbálom maximum.

Egyébként ha valaki lát konkrétabbat a rendelésről, akkor ne legyetek rest szólni, már csak ha többet rendelünk egyszerre is olcsóbb a szállítás.

(#50) szabi__memo válasza DarkByte (#49) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

A problema hogy nincs video gyorsitas az arm melle hasznalt gpu-kra. Hiaba forditja le az ember ha a proci ereje kell a filmet lejatszani. Azert annyira ezek nem bikak.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.