Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-21 23:22:24

LOGOUT.hu

Ez a KOMOLY kávé topik. Kérjük, olvasd el az alábbi téma összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72451) fragola.6035 válasza Koczó93 (#72434) üzenetére


fragola.6035
aktív tag

Hát én az ellenkezőjét tapasztaltam, egy tuning Gaggia nálam odaver az E61-nek pl. egy CasMo kávénál.

https://caffe35.webnode.hu/

(#72452) fragola.6035 válasza mdav88 (#72433) üzenetére


fragola.6035
aktív tag

Szerintem semmi különbség, hogy van benne dugattyú, vagy nincs, a működés ugyanaz. Az o-gyűrű egyébként sem tömít nyomás alatt mozgó dugattyún, oda v profil kellene, mint pl. a Pavoni dugattyún.

[ Szerkesztve ]

https://caffe35.webnode.hu/

(#72453) celf válasza Parci (#72440) üzenetére


celf
őstag

Pedig szerintem az nagyon egyszerű lehet, ha csak Nordát pimpel az ember. Gyógyszertárban lehet megcsinálják a MgSO4 oldatot, amiből pipettával egy nagyon kicsit beleraksz az új üveg Nordába. Kész is a következő 2L elég pro víz. Annyi, hogy miligrammozni kell.

Amúgy most én is lekóstoltam itthon 5 különböző vizet, bár én sehol nem vagyok rutinban vagy tudásban.
Meg nehéz is volt, mert ha vizet cuppingol az ember, ahány víz, annyi forraló kéne. Nekem 2db van itthon a gooseneck és egy sima konyhai. Szóval egyrészt így szétcsúsztak kicsit időben vízek felforrásai az újratöltögetés és a melegedés miatt. Aztán a kezdő hőmérsékletek sem bizt. h. fokra pontosan egyformák voltak. Közben meg stopperezni, hogy melyik pontosan hol tart...
Vaktesztnek sem volt mondható, kb. előre "tudtam", hogy mit fogok érezni, de ettől függetlenül meglepett, hogy mennyire hozta a papírformát. Asszony is kóstolt mellettem, neki nem mondtam egyrészt meg, hogy melyik cupban mi van, meg azt sem, hogy melyiknek milyen íze kéne legyen, és nagyából ugyanazon a véleményen volt, mint én.

Ezek a vizek voltak:

1. Norda
2. Norda + Vera (50/50 arányban - én ezt használtam az utóbbi időben)
3. Vera
4. Flow (Dewláék) saját vize
5. csapvíz

eredmény:
1. savanyú, vékony gyenge valami
2. savanyú (furcsamódon)
3. édes - finom
4. kis savasság és édesség is - finom
5. a szókásos mocsok íz, amit a Nordázás, Verázás előtt mindíg éreztem a kávékban

(#72454) Peti...(16v) válasza celf (#72453) üzenetére


Peti...(16v)
tag

Tök jó, hogy ezt megosztottad, érdekes tapasztalat.
Bennem mindig az a kérdés merül fel, hogy egy eszpresszó gépen átküldve mi rakódik le, és mi jut el valójában a pogácsáig ezekből az ásványi anyagokból. Mert egészen más közvetlenül nyakonönteni az őrleményt, meg átküldeni egy bonyolult és néhol forró csőrendszeren. Én főképp a vízkő kizárására kezdtem Nordázni, az már egy másodlagos előny, ha az ízre is pozitív hatással van. De ha most elkezdem tuningolni, akkor annak lehet, hogy vízkő lesz a vége, és akkor adtam a szarnak egy nagy pofont...
A másik, amit már múltkor is kérdeztem, hogy beépített vízszűrő betét esetén van -e egyáltalán értelme ennek a mókának?

(#72455) celf válasza Peti...(16v) (#72454) üzenetére


celf
őstag

Rá kell mérni TDS-mérővel a vízre miután kijött a gépből.

vízszűrő betét alatt BWT patront, vagy RO vizet, stb-t értesz?

[ Szerkesztve ]

(#72456) Peti...(16v) válasza celf (#72455) üzenetére


Peti...(16v)
tag

A Catlerben lévő gyári szűrőre. Szerintem gyanta van benne.

(#72457) vTamas35


vTamas35
csendes tag

Vagy, néha el kell engedni a tizedfokokat, az ásványianyag tartalmat, lazán ráküldeni a dupla Yirgára egy deci tejet, lefolytani egy még meleg péksütivel és élvezni :D

O1G

(#72458) WiZARD válasza Daneeka (#72438) üzenetére


WiZARD
addikt

Par hete voltam ott, akkor rendben volt;)

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#72459) celf válasza Peti...(16v) (#72456) üzenetére


celf
őstag

nem lehet bypasselni? vagy úgy, ahogy van kiszedni

(#72460) Lefty válasza celf (#72453) üzenetére


Lefty
addikt

Ha Verazok, akkor hanyagoljam az oscart ugye? Vagy tisztan Vera vagy ha nincs mas, akkor csapvizes oscar?

(#72461) koxx


koxx
MODERÁTOR

Catler gepekbe muszaj hasznalni a vizszuro kapszulat ha verat toltok bele vagy felesleges? Mert ha nem akkor nem cserelgetnem 2 havonta 2e/db-ert...

(#72462) Koczó93 válasza Parci (#72446) üzenetére


Koczó93
őstag

Igyekszem nem elfogult lenni :) Tény h nincs benne a nyomásszabályzás, még biztos lehetett volna mit kihozni belőle. A pogácsa kinézete nem volt rossz igazából a réz vízterítő és az "ipari felsőszűrő" mellett. De sokkal világosabb savanyúbb kávék születtek vele általában.

Baker: Természetesen nem azt állítom hogy alkalmatlan a gc világos kávéra csak én azt tapasztaltam hogy nehezebb elkészíteni vele és többször volt citromlé. Nagyon jó gép szerintem, és kicsit sajnálom mert egy ilyen újszerű, gaggiám biztos nem lesz többet :)

(#72463) paljoc válasza koxx (#72461) üzenetére


paljoc
tag

En oscar zsakot aztatok a catlerekben itthon, nem hasznalom a gyari “tampont”.
Egy helyen meg a ballonos Clearwater-rel etetik a kis daralos catlert, kivancsi vagyok mi lesz hosszabb tavon, a palackra irtak szerint 50mg/l az asvanyi anyag tartalma, kisgepek nem vizkovesednek, meglatjuk.

(#72464) Parci válasza vTamas35 (#72457) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

na igen, ez a lényeg. a sok szakmázás mellett nem szabad szem elől téveszteni a lényeget: hogy az ember nap mint nap élvezze a kávét.

[ Szerkesztve ]

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#72465) norby_42 válasza Peti...(16v) (#72401) üzenetére


norby_42
aktív tag

Akkor világos. Régen én is abból ittam, de a mostani kedvenc csészéimben elfér a dupla.

Eat pasta, run fasta

(#72466) zolnagy válasza WiZARD (#72431) üzenetére


zolnagy
őstag

Megyek, megnézlek titeket. ;)

(#72467) soldier2 válasza celf (#72453) üzenetére


soldier2
őstag

Presszóra is nézted vagy csak cupping? Nálam presszónál sokkal kevésbé markáns a különbség. Ha érzem egyáltalán.

Van úgy, hogy bizonyos aktákat ki kell nyomtatni. A https://fundaforest.eu/hu oldal meglátogatása csökkenti a környezetterhelést. Köszönjük, hogy kattintott!

(#72468) sz.zs. válasza Koczó93 (#72420) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Ma elvitték az én - pont ugyanilyen paraméterekkel rendelkező - gépemet is...mostantól gytam65 topiktársunknál teljesít szolgálatot :K

[ Szerkesztve ]

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#72469) WiZARD válasza zolnagy (#72466) üzenetére


WiZARD
addikt

Még a tesztüzem szó is túlzás, de ha arra jársz, és bent vagyunk (többnyire, mert még bőven van tennivaló), akkor gyere nyugodtan, és mondd hogy ki vagy (mert csomó bámészkodó bejön) ;)

[ Szerkesztve ]

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#72470) celf válasza soldier2 (#72467) üzenetére


celf
őstag

abszolute nem, nem presszózok itthon :) csak filter.

sőt, azt sem tudom mondani, hogy kávézóban presszózok csak, mert már ott is mindíg filtert veszek. bár jó lenne mindíg legalább 2 féle kávét összekóstolni.

[ Szerkesztve ]

(#72471) zolnagy válasza WiZARD (#72469) üzenetére


zolnagy
őstag

OK, köszi :)

(#72472) Elekellek


Elekellek
csendes tag

Próbálgatom a Parcitól vett Compak K10-et. Mivel az elmúlt napokban ketten ittunk kávékat, főleg a 23 grammos VST-t használtam, ahol a 23 grammból 2x25ml italt szoktam készíteni. A rendes eszpresszót 16 grammból csinálom, 27-28 grammot célozva végeredménynek. A kávé mindig valamelyik világos P&Y SO.

Mivel megszoktam, hogy a kések összeérésétől legfeljebb 30°-ra visszafelé van az ideális őrlőállás, alig találtam meg a megfelelő pozíciót, mert bő fél fordulatot lehet még finomítani az őrleményen. De ami a legérdekesebb: ahhoz, hogy a fenti eredményt 25-30 másodperc alatt elérjem, ebből a darálóból jelentősen nagyobb szemcseméretű, szemre és tapintásra is érezhetően durvább őrleményre van szükség.

Az eddig használt Fiorenzato F5-nél általában shotos pohárba őrölök. Ha rögtön a kosárba darálok, bő fél osztásnyival finomabbra kell vennem a beállítást, különben túl gyors lesz a lefolyás – ennyit számít a pohárból a kosárba öntés során történő tömörödés. Ez a fél osztás viszont egyáltalán nem látható vagy érezhető az őrleményen. Amúgy Paljoc különböző kávéi között maximum másfél osztásnyi különbség van ezen az őrlőn.

Ez azért érdekes, mert az azonos végcélhoz tartozó őrleményfinomságok közti különbség a két daráló között meglepően nagy. Az F5 tölcséres, a K10 dózeres, ez nem tudom, mennyit számít.

Tudtok erre a különbségre megfejtést? Tehát még egyszer: minden körülmény azonos, a kiindulási értékek és a végcél is azonos mérhető jellemzőkkel bír, kizárólag az őrlők/őrlemények különböznek. (Persze az íz is más, de még nem kóstoltam vissza a Fiót.)

[ Szerkesztve ]

(#72473) Parci válasza Elekellek (#72472) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

a 30 fok kontra 180 fok engem is megviccelt anno, de ez egyszerűen abból adódik, hogy más a kúpos és a síktárcsás kések közti távolság változása egységnyi fordulattal az állítógyűrűn. ergo normális.

az őrlemény érdekes, sajnos már nem emlékszem eléggé a mazzer minire ilyen szempontból, de mintha én is azt tapasztaltam volna, hogy durvább, egységesebb az őrlemény, sokkal légiesebb, a kávé meg jobbabb (kevésbé karcos, kevésbé keserű, picit vékonyabb, ízesebb, gyümölcsösebb). én anno nem sokat agyaltam ezen, örültem, hogy púder helyett egy szép, jó állagú őrleménnyel lehet dolgozni és többek között ezért is gondolom azóta is, hogy jó darálók ezek.

legutóbb egyébként, amikor a gitwe sehogy sem adta ki itthon, a budapest baristasban megmutatta az őrleményt a barista csajszi, az is elég "durva" volt.

[ Szerkesztve ]

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#72474) Rush77


Rush77
aktív tag

Sziasztok!

Kotyogósból melyik manapság az ajánlott? Egy ismerősöm kérdezte és rávágtam a brikkát de kicsit soknak találja az árát.

Köszi.

(#72475) lagoon79 válasza Rush77 (#72474) üzenetére


lagoon79
tag

akkor is a brikka :)

(#72476) mdav88 válasza Rush77 (#72474) üzenetére


mdav88
senior tag

Ha drága a brikka, akkor hogy akar majd vajon kávét venni?

(#72477) paramparya


paramparya
őstag

Ha Graef 702-ről upgrade-elnék, akkor ez egy értelmes lépés lehet?
PID-elt GC van mellé, rézscső és szűkítő még lehet bejátszik.

Kicsit persze azon is el vagyok bizonytalanodva, hogy mennyire érdemes az itthoni tökéletes eszpresszót kergetni, ha már a filter számomra hibátlanul megy. :U

(#72478) Rush77 válasza mdav88 (#72476) üzenetére


Rush77
aktív tag

Hát passz.
Rengeteg ismerősöm van akik (sajnos) még megelégszenek a wienerextrapalomasárgacsíbó szintű dolgokkal (direkt nem kávét írok).
A másik oldalt meg azok képviselik akik hajlandóak lennének többet áldozni az alapanyagra de gépre már nem. (ez az ismerősöm ebbe a halmazba tartozik). Nem értem de mindegy

Na majd még masszírozom, hogy 10-ért van egy hely ahol van brikka.

[ Szerkesztve ]

(#72479) von toth válasza Parci (#72473) üzenetére


von toth
tag

Egyébként ezért is preferálják a síktárcsásat jobban, mert nem égeti annyira meg az őrleményt?

(#72480) lagoon79 válasza Rush77 (#72478) üzenetére


lagoon79
tag

nincs ezzel gond, de ha már kotyogó, akkor a súlyszelep. legalábbis nálam. azt látod nemtom, h más gyártó készít-e ilyen kannákat....

(#72481) Elekellek válasza Parci (#72473) üzenetére


Elekellek
csendes tag

Az oké, hogy a finomabb állítási lehetőség normális, sőt, kimondottan örömteli.

Az őrlemény tényleg egy szép habos felhő, nem a megszokott púderféle, de mégis sokkal nagyobb szemcsékből áll. Ezért lep meg, hogy ennyivel durvább őrlemény hozza ugyanazt a lefolyást. Kíváncsi lennék, ha csúzdás lenne, nem dózeres, vajon még durvábbra kéne állítani?

Az érzékszervi benyomásokról még nem mertem írni, de az irány egyértelműen az, amit írsz. Szóval marad a gép, akármilyen nagy is (jó, tudom, a műfajon belül ez a legkisebb:).

(#72482) Elekellek válasza von toth (#72479) üzenetére


Elekellek
csendes tag

Épp ez az, hogy ez a kis fordulatszámú, kúpos kés szerintem egyáltalán nem éget, miközben gyorsabb is sokkal, mint a síktárcsás F5.

(#72483) tommyx


tommyx
tag

Valakinek egy jó Graef? :)

https://hardverapro.hu/apro/graef_cm702_kavedaralo

[ Szerkesztve ]

(#72484) von toth válasza Elekellek (#72482) üzenetére


von toth
tag

Mert azért kérdem, ha egyszert graefről váltanék, mire váltsak. Kúposra, síktárcsásra?

(#72485) Upo válasza Elekellek (#72481) üzenetére


Upo
addikt

Én csak belevau mert annyira nem értek hozzá, de mintha olyant olvastam volna, hogy az egyenletes szemcseméretben van a kutya elásva. Ez tudja, a gyengébbek meg mindenféle összevissza méreteket produkálnak, közte a púdert is.
Belegondolva, az egyenletes szemcsék között a víz egyenletesen megy át, az összevissza méretnél meg ahol a nagyobbak közt több a púder ott kevésbé. Ahol kevesebb a púder ott meg utat tör, még ha nem is látszik, kezdődő mikro csatornásodás előfordulhat, itt jobban kioldja, "hígabb" lesz mint a púderesebb részeknél, ahol lehet hogy rendesen ki se oldódik. Az ezekből összekeveredő "blend" adhatja a rosszabb ízhatást.

Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

(#72486) vicces


vicces
addikt

ha nincs crema akkor az a kávé halott, ugye jól emlékszem. ilyen kávé is már rég volt a kezeim alatt.
ez a stuttgarti mókuskából. szóval most nagyon nem boldog vagyok. az őrlőt már szinte teljesen lecsavartam de még mindig zubog egy picit. tapasztalatnak jó volt.
szerencsére van még jófajta paljóc kofi a fagyóban. :N

[ Szerkesztve ]

:)

(#72487) Bazsee71 válasza vicces (#72486) üzenetére


Bazsee71
őstag

Az összeérő késeknél is átzubogó kávé egyértelműen döglött, tipikus jel.

(#72488) meander válasza celf (#72453) üzenetére


meander
tag

Az elég érdekes, hogy a flow és Vera volt a jó? Mármint az a két vz elég messze van egymástól ásványi anyag tartalomban.

(#72489) paramparya válasza paramparya (#72477) üzenetére


paramparya
őstag

A kérdése felbuzdulva (és hogy van itthon decaf casmo, szóval nem halok bele a kísérletezgetésbe), főztem két kört Aergrinddal

Az első átzubogott, másodjára lejjebb állítottam érezhetően (izomláz lesz). Így is gyorsabban folyt (20mp 34g), de azt egyenletesen, nem úgy mint a Catlerrel. Itt 3 mp után már folyt, végig ugyanúgy, a Catlerrel kellett sokszor 10mp, hogy beinduljon, de 20mp fölött már ömlött.

Lehet, hogy inkább a Lido felé kacsingatok az upgraddel. Nincs valakinek egy Lido E eladó?

(#72490) SierraFox válasza paramparya (#72489) üzenetére


SierraFox
tag

Lido E az nincs de Kinu M47 az van. :DDD

(#72491) norby_42 válasza mdav88 (#72476) üzenetére


norby_42
aktív tag

Képzed, van egy ismerősöm, akinek vittem kávét a sima kotyogósába (kézi darálóval daráltam neki) és teljesen elégedett. Már beszereztem neki a következő adagot, Pin-Up lesz.
Szóval sima kotyogós+friss darálás is lehet a következő lépés. Megkóstoltam egyébként, nem egy csúcs, de meg lehetett inni cukor nélkül.

Eat pasta, run fasta

(#72492) mdav88 válasza norby_42 (#72491) üzenetére


mdav88
senior tag

Rosszul értelmezted, nem a brikka tudását kritizáltam, hanem azt, hogy drága ~10k-ért egy minőségi kotyogós.
S ha ez drága akkor mi lesz, amikor megtudja, hogy egy kiló kávé bele 5k forintnál kezdődik :)

(#72493) norby_42 válasza mdav88 (#72492) üzenetére


norby_42
aktív tag

Nem, pont az, hogy csak a kávéra költéssel is lehet minőséget lépni, Brikka vétel nélkül. Az más kérdés, hogy nekünk nem logikus.

Eat pasta, run fasta

(#72494) paramparya válasza SierraFox (#72490) üzenetére


paramparya
őstag

Az nem kerül másfélszer annyiba? :D
Illetve az hogy muzsikál presszófinomságnál?

(#72495) Rush77 válasza norby_42 (#72493) üzenetére


Rush77
aktív tag

De itt jön a képbe az a két csoport akit írtam. (most a mi "fajtánkat" hagyjuk ki ebből a képletből).
Hogy vannak akik minimálisan sem akarnak eszközre és/vagy alapanyagra költeni.

A te példádban szerintem meg nem életszerű, hogy mással daráltatok kávét folyamatosan vagy akárcsak szívességből folyamatosan másnak darálni mert ugye itt megint bejön a képbe, hogy van jó alapanyag de harmadik fél nélkül (aki ledarálja) már nem működik a dolog és ott kötünk ki, hogy minimális eszközt sem hajlandó/tud/akar/nemérdekli megvenni ami ez esetben ugye pont egy őrlő lenne vagy az ismerősöm esetében egy brikka.

(#72496) Elekellek válasza von toth (#72484) üzenetére


Elekellek
csendes tag

Hát a következő minőségi szint a síktárcsás. Kúposokból már csak néhány nagyobb böszme dromedárt tartanak jónak, talán egy kézen fel lehet sorolni, melyik típusokat. (Én meg hittem Parcinak meg a K10-es legendának, és most adódott a lehetőség megnézni ezt a dolgot. Amúgy mindig is arról volt szó, hogy sík kés a kés).

[ Szerkesztve ]

(#72497) norby_42 válasza Rush77 (#72495) üzenetére


norby_42
aktív tag

Azóta adtam neki egy darálót :)

Eat pasta, run fasta

(#72498) Parci válasza Elekellek (#72496) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

nincs ilyen különbségtétel, nagyon jó síktárcsás és kúpos darálók is vannak (és rosszabbak is). még mindig használnak roburt csúcs helyeken, ahogy van mythos one, meg ek43 is. most éppen a legtöbbre tartott őrlők síktárcsásak, de pár éve fordított volt a helyzet. a mi szintünkön meg aztán pláne van ilyen is, olyan is jó. annyi, hogy kúposból kevesebb van (ha levonod a 38 mm-es alapgépeket).

[ Szerkesztve ]

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#72499) paljoc


paljoc
tag

Csapvíz itthon alulról a második, ugyanez 3 hónapos Oscar zsákkal felülről a második, csak h én is mondjak vmit “elnök vízzel” kapcsolatosan. 😆

(#72500) gytam65 válasza sz.zs. (#72468) üzenetére


gytam65
újonc

Így van. :C
Kapucziner Bon Jesus kávéval faggatom. Tetszik, hogy milyen csöndes (az én G. Coffeemhoz képest) és hogy milyen jól tartja csapolás alatt a hőmérsékletet. :R

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.