Hirdetés

2024. május 17., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-21 23:22:24

LOGOUT.hu

Ez a KOMOLY kávé topik. Kérjük, olvasd el az alábbi téma összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#112401) Toobee válasza Tragger (#112400) üzenetére


Toobee
veterán

Kézi darálóban szerintem most ez a legjobb késprofil. A többi gyakorlatilag Italmill vagy kínai koppintás. Ha szereted a filtert, 1:3+ espressokat, allonge, ilyesmi, akkor egyértelmű, hogy C40.

https://barbieripnk.hu/

(#112402) WarLock07222


WarLock07222
tag

Ha már örlő vonalon vagyunk, és mostanában az elengedés fázisában vagyok a cuccaimmal kapcsolatban: Valakinek egy SSP Brew késes Ode érdekes lehet a közeljövőben? :D

(#112403) RetepNyaraB válasza Tragger (#112400) üzenetére


RetepNyaraB
veterán

Ár-értékben szokták rendkívül jónak mondani a jx-et. Nekem csak kinu főnixem volt, annál nem rosszabb semmivel, csak kicsit kevésbé praktikus. Biztos jobb a comadante, kérdés megér-e neked annyit. Pláne a redclixszel súlyosbítva.

"I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

(#112404) rastacsz válasza Toobee (#112396) üzenetére


rastacsz
tag

Akinek van egy kúpos espressohoz és egy másik őrlő csak brewinghoz, annak valóban nem jó az ssp high uniformity /espresso. Illetve, annyit mond a videóban, hogy a kúposhoz képest nem ad elég testet, csokis ízt. De egy mazzer 033m(super jolly), vagy 189D(64mm-es mini), vagy a 233m(super jolly v Pro) gyári késekhez képest nem tudni, milyen.
Ahogy a 151A-tól 151H-ig(F és G-t kivéve) sem ismert, hogy hozzájuk mérve a 83-as ssp espresso milyen.
Vagy van valahol ilyen teszt, beszámoló?
(nem kötözködés, hanem információ gyűjtés, hogy milyen kést vegyek)

@WarLock0722 [link]

[ Szerkesztve ]

There are 2 types of people in this world. Avoid them both.

(#112405) qvik27 válasza Toobee (#112396) üzenetére


qvik27
tag

Dumál majdnem 9 percet. Mennyi a lényeg?

Szerk.:typo.

[ Szerkesztve ]

10 féle ember létezik: aki érti a digitális világot és aki nem.

(#112406) Toobee válasza rastacsz (#112404) üzenetére


Toobee
veterán

Szerintem egyik gyári Mazzer kés sincs erre a szűk tartományra hangolva, mint a Brew. De nagyon fontos, hogy ez nem jön be mindenkinek. Érdemes előtte kóstolni. Engem megvett. Ha 1:1-1:2 vonalon mozog valaki, csöpögjön, meg legyen jó olajos, verjen nyakon a test, akkor nagy csalódás lesz. Én azért egy Multit is szeretnék.

Qvik27:
tl;dw SSP MP = Clarity monster, sharp acidic presentation, potentially overwhelming clarity, lacking body in espresso. Niche Zero = Thick espresso body/texture, great mouthfeel/presentation, makes everything taste like chocolate, lacking clarity. SSP HU = between SSP MP and Niche (leaning more towards Niche), good body/texture, slight clarity, too similar to the Niche Zero I'd suggest you get SSP MP + Niche as I don't think you get a significantly different experience in cup from these burrs until you drop 2k+. If you don't have the space for two grinders then the SSP HU is good enough for most folks and is the "safest" pick of the three especially if you prefer chocolate/high body/slight clarity. Elaborating more on Multipurpose vs. V1 (Stolen from Spencer of EAF) Brew (V1 Unimodals) Capable of building pressure for espresso and can produce tasty shots but are heavily dependent on the coffee used. A really unique experience, these shots have very low texture and not much sweetness or bitterness. Instead they focus on extreme flavor separation and emphasize acidity. Somewhat tricky to dial in due to the narrow window of “Too Fast” to “Choking”. This set likely produces far fewer fines than the Multipurpose. Prepare for everything to run really fast. Profiling is basically essential to be able to use these burrs effectively for espresso. Multipurpose (V2 Unimodals) These share the same fundamental geometry with the Brew burrs, but the Multipurpose have flattened outer edges to significantly shrink outfall and increase fines production. Remarkably different from the Brew set for espresso, these burrs are capable of producing high texture and high sweetness shots with nearly comparable clarity. Acid presentation is a bit more muted than the Brew burrs. Overall these shots are a significantly more balanced cup. They are a much easier set to dial in too, and they taste good at high flow rate turbos and slow flow rate blooming shots. Water recipe is very important for these to avoid astringency.

[ Szerkesztve ]

https://barbieripnk.hu/

(#112407) bayarena válasza Kulbi (#112391) üzenetére


bayarena
aktív tag

Lehet, hogy ismered, ez egy jo kiindulopont:

https://www.wholelattelove.com/blogs/articles/intro-to-calculating-flow-rate-on-e61-group-machines

(#112408) Tragger válasza Toobee (#112401) üzenetére


Tragger
tag

@Toobee: Köszi a részleteket, én is efelé hajlok. Vagyis lényegében már el is döntöttem :D

@RetepNyaraB: Megér nekem ennyit igen, feltéve ha árában tudom cserélni a Wilfa-t. Nagyon ráfizetni nem szeretnék jelenleg.

Fel is tettem apróra ha valakit érdekelne itt.

[ Szerkesztve ]

(#112409) Kulbi válasza bayarena (#112407) üzenetére


Kulbi
aktív tag

Szia,

igen ismerem, többek között erre is gondoltam alapok alatt.
A többiek is így használják? Van vkinel flow rate mérése Lelit gyári kittel? MaraX és Bianca esetén? Vagy más gép esetén?

<Macbook Pro 13" 2015 Early> <iPhone SE> <iPad 4 Mini > <Synology DS216Play> <Himedia Q5> <Samsung UE50H6400> <SMSL Sanskrit> <Bkercso Inventory> <Takstar Pro80> <Xears XE200Pro> <SJ4000>

(#112410) qvik27 válasza Toobee (#112406) üzenetére


qvik27
tag

:R :R :R
Nem számítottam arra, hogy valaki így összefoglalja.
Csak bosszantott a sok fecsegés :-)

10 féle ember létezik: aki érti a digitális világot és aki nem.

(#112411) Bazsee71 válasza home.barista (#112298) üzenetére


Bazsee71
őstag

Időpontot még nem tudok (talán december-január), de lesz nálam egy Mahlkönig X54-es, azt szívesen megmutatom (Kaposvár). Piszkálja a fantáziám, hogy lesz-e olyan jó a késprofil, mint a Forteban volt. :U

(#112412) Parci válasza Bazsee71 (#112411) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

tök lelkes lettem, végigolvastam 10 oldalnyi home-baristás nagy fájdalmak közepette, mire a végén leesett, hogy... beépített mérleg...

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#112413) Bazsee71 válasza Parci (#112412) üzenetére


Bazsee71
őstag

Bocsesz. :DDD De úgy néz ki, hogy nem is az az árkategória lesz.

(#112414) Parci válasza Bazsee71 (#112413) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

mondjuk valami idő alapú őrlés van benne, állítólag 0,1-0,2 gramm pontosságú az is (ha egyszer belövöd az adott kávéhoz, ami nálunk aztán 4 napot él csak). viszont jó az állítómechanika, belemegy a ditting kés, halk. a fortét azért lerúgnám a pultról bármikor, amikor állítani kell rajta vagy ordít :(

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#112415) Bazsee71 válasza Parci (#112414) üzenetére


Bazsee71
őstag

Azt írják elég pontos, illetve ha eszkábálsz rá egy single dose kitet, akkor kifújható belőle minden tizedre. Meglátjuk, nyúzom majd kicsit. Kell egy motoros otthonra, szokja a gyerek a zajt. ;]

(#112416) rastacsz válasza Toobee (#112406) üzenetére


rastacsz
tag

A 151F és 151G van brewhoz (mazzer ZM kések), ezekkel nem is lehet espresso finomságot őrölni (az acacias srác szerint)
Viszont a 151B nekem nem az a nagyon tömény, szirupos, hanem vannak ízek is, csak az összehasonlítási alapom kevés, mert jó espressot nem sokat kóstoltam.
Már ez a videó is valamennyire hiánypótló volt, hogy direktben hasonlított össze egy adott méretű késeket. Csak ez az egész rohadtul szubjektív, kinek melyik stílus jön be espressonak, a csokis, tömény, vagy az ízeket szétbontós, savasabb, hígabb és a két véglet között valahol, amit a high uniformity kés ad, vagy egy ditting 80-as, ami a srácnak optimálisabb ízvilág, de neked lehet, hogy túl sok ízt kócol össze, másnak pedig túl savanyú.
A kések tesztelése is idő és pénz rabló, mert oké, hogy megrendeled, kipróbálod(igaz, ez még csak a nyers kés, még nincs bejáratva, szóval az őrlemény is teljesen más eloszlású) , visszaküldöd ami nem tetszik (ezt lehet? Nekem nincs arcom, ahogy alkudni sem nagyon tudok) vagy marad a fiókban (egy 151-es kés esetén 16-20ezer/db, vagy ssp esetén 100k/db).
Egynapos happening szintén kevés arra, hogy különböző kések legyenek letesztelve/kóstolva. Főleg, ha még valaki becsatlakozik kúposokkal is...

There are 2 types of people in this world. Avoid them both.

(#112417) Toobee válasza rastacsz (#112416) üzenetére


Toobee
veterán

Ezt nem győzöm elégszer leírni, hogy pörkölési szinthez, ízléshez kell a kést választani. Ha tud az ember, csereberéljen a topiktagokkal, mert 1-1 ilyen szeánszon egyszerűen képtelenség határozott véleményt formálni. Én leküldtem a Brew V1 késen vagy 1-1,5 kg kávét, mire elhatároztam, hogy nekem is venni kell egyet.

https://barbieripnk.hu/

(#112418) Parci válasza Bazsee71 (#112415) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

fújkálni nem kell, annyi jön ki belőle, amennyi belemegy. persze, ha ennek 40%-a korábbi őrlemény, akkor kuka a daráló. na, írj majd fortéhez képest, ha ugyanolyan kényelmes és ízben nem rosszabb, elgondolkodom rajta! :R

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#112419) icm válasza hogyaza (#112340) üzenetére


icm
tag

Klassz. Tetszetősnek néz ki.

"Simplicity is the ultimate sophistication." Leonardo da Vinci

(#112420) weinmaker


weinmaker
őstag

Némi offtopic, de azért sokaknak érdekes lehet. ;)
Újra lehet nevezni, majd szavazni kávékra, pörkölőkre, kávézókra baristákra.
Továbbá a fészen folyamatosan mennek a játékok, ahol kézműves kávékat lehet nyerni, de lesz őrlő és kávégép is. Én szóltam. :)

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#112421) qvik27 válasza Bazsee71 (#112411) üzenetére


qvik27
tag

Aztán meg megosztanádmajd itt is a tapasztalataidat?
Ha esetleg szemcseméret szórást, illetve mikroszkópos pár képet is tudnál, az volna a hovatovább :-)

10 féle ember létezik: aki érti a digitális világot és aki nem.

(#112422) Bazsee71 válasza qvik27 (#112421) üzenetére


Bazsee71
őstag

Szubjektív tapasztalatokat szívesen megosztok, ezen kívül bárkit szívesen látok egy szitával vagy műszerrel. :)

(#112423) bigmasterg válasza Bazsee71 (#112422) üzenetére


bigmasterg
addikt

Mahlkönig X54 -ről van még szó?

(#112424) bluesfan válasza bigmasterg (#112423) üzenetére


bluesfan
tag

Részint. Másrészt meg az itt-ott olvasható objektív tesztekről. ;)

(#112425) Sic.Transit válasza WarLock07222 (#112402) üzenetére


Sic.Transit
csendes tag

Érdekes lehet. :)

(#112426) sz.zs.


sz.zs.
senior tag

Gondolkodom, hogy a Bestprotect helyett jövőre Bestmax Prémiumot teszek be és azt is innánk. Jó íze van? (Mert a Bestprotect az nem finom inni.)

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#112427) norkov84 válasza sz.zs. (#112426) üzenetére


norkov84
tag

Nekünk AQA Drink Pure van beépítve, ami ugyanaz a szűrőösszetétel, így elvileg ua. az eredmény. Szerintem tök jó inni is. Főzésre és teára is ezt használjuk.

(#112428) SoundON válasza sz.zs. (#112426) üzenetére


SoundON
tag

Én mégléptem ezt idén januárban, de gyorsan túl is adtam azon a Bestmax Premiumon...
Nagyon más presszóra mint a Bestprotect. Kb olyan mint a DMkotyvasztás...hogy jó jó, de mindig kihoz valami harsány karcos dolgot.
Inni persze picit jobb mint a Bestprotect, de szerintem arra még midig a kancsó a legjobb, vagy a sima csapvíz amikor nincs a környéken hálózatépítés.

(#112429) Parci válasza SoundON (#112428) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

még mindig szeretem a mi megoldásunkat:
- 3-utas csaptelep
- a hideg ág sima aktív szénszűrt, azt isszuk
- a 3. ágon van a bestprotect, kávénak, teának

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#112430) rastacsz


rastacsz
tag

Kancsóban szűrt vízre rámért már valaki, hogy mennyi az eredetihez képest a maradvány keménység? (18-20-22 °nk esetén kell-e kétszer szűrni?)
Illetve a kancsós vizet kiöntve, a pohár alján nekem az aktív szén darabkák megmaradnak, ez normális?(bwt mg+, a használati írja, hogy első alkalommal a szén kijöhet és nem pára, max újat kell szűrni, de ez már pár napos, napi 2-3 felöntéses)

[ Szerkesztve ]

There are 2 types of people in this world. Avoid them both.

(#112431) SoundON válasza Parci (#112429) üzenetére


SoundON
tag

hibátlan :)

(#112433) SoundON


SoundON
tag

én majd azzal játszanék ha lesz valamikor időm, meg legalább 500g egyfajta kávém, hogy a bestprotectet 1:3 vagy 1:2 arányban higítanám ROval, hogy a 260TDS-ről lemenjen180 vagy 120ra, hogy akkor mi van... de ezt tényleg csak sportból, kísérlet képpen...mert preszóra maximálisan elégedett vagyok vele

esetleg valaki pancsolt már ilyennel?

(#112434) p.lac


p.lac
tag

Jó ez az összefoglaló WarLock .

[ Szerkesztve ]

(#112435) sz.zs. válasza SoundON (#112428) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Hát én a dmkotyvasztással is elvoltam, úh valamit valamiért alapon jó lesz sztem. Unom már a szénport a kancsóból poharam alján…
Én amúgy sem tudom annyira kiszálazni az ízeket egy kávéból, csak azt érzem, hogy finom, vagy nem finom :)

[ Szerkesztve ]

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#112436) Parci válasza sz.zs. (#112435) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

idővel ide egyszerűsödik minden gasztrohobbi. pontosabban:
- ízlik és ízgazdag ("komplex")
- ízlik és egyszerű
- ízgazdag, de nem ízlik
- xar :DDD

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#112437) kurtuzov válasza SoundON (#112428) üzenetére


kurtuzov
senior tag

Nekem a DM kevert vízzel készítés sokkal jobb (nem karcos) ízeket produkál, mióta a kevesebb mennyiségű sót, 80 TDS körüli értéket eredményező receptet használom. Nemcsak a GC fúvókaszűrő járt jobban.

[ Szerkesztve ]

(#112438) ribarszki válasza kurtuzov (#112437) üzenetére


ribarszki
őstag

Köszi a megerősítést! Én is ezt promózom a fórumon régóta, hogy ne menjetek 90tds fölé. 0.55 gramm keserűső és 0.1 szódabikarbóna elég 5literhez.

[ Szerkesztve ]

(#112439) konzumpro válasza kurtuzov (#112437) üzenetére


konzumpro
senior tag

És még mindig és már megint itt vannak a Barista Hustle receptek 5 literre számítva. https://prohardver.hu/tema/kave_topic/hsz_95161-95161.html

#112438 ribarszki: Az kb. a Melbourne víz receptjével van egy szinten, 0.29 keserűsó és 0.1 szódabikarbóna.

[ Szerkesztve ]

(#112440) koxx válasza ribarszki (#112438) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

Hmm, érdekes. Kipróbálom, most 1,1g mgso4 és 0,2 szódabb ment bele.

(#112441) rastacsz


rastacsz
tag

Most mondjátok, hogy a kancsós mindig ereszti a szenet? Meg a dm keverés jobb? Basszus, akkor nem veszek ilyen műanyag szemetet. (a havonta cserés patronra gondolok, ami környezetterhelés szempontjából hasonló lehet az 5literes kannához)

Viszont az etióp gujira van valami recept? Kálmán felé közepes pörkölés, elvileg most két hetes. (frissen bontott kilósból mérték egy kávézóban)
Nem jönnek az ízek.
Flair hőmérő szerint 95°C-ra melegítve a henger (bemerítve).
A szűrő/fejre feltéve lemegy 90-re, a víz közben lobog, azzal felöntve.
Az őrlemény nem kér finomabb őrlő(mazzer 151B kés) beállítást, mint amikor már 2-3 hetes a bontott csomag. Inkább picit durvábbra kell mennem, mert a szokásos 5bar, blooming 25-30sec után nem akar megindulni lefolyni. Más frissen bontott világosabb így már jól csorog és ízek is vannak. Itt most csak savak.
Vízből próbáltam a lágyított csapvizet, ami kb 5nk, de az ioncsere miatt magas a puffere.
Desztvíz keverve (5 liter desztvízbe 0,3 g szódabikarbóba és 1.2 g keserűsó)
Bwt mg+ kancsós víz
Vagy igyak egy omniat és utána próbáljam újra? :D

There are 2 types of people in this world. Avoid them both.

(#112442) WarLock07222 válasza rastacsz (#112441) üzenetére


WarLock07222
tag

Oké-oké, de milyen íze van? Mit akarsz változtatni rajta? Vagy mi zavar?

Milyen ízből akarsz többet vagy kevesebbet? Mik az arányok most?

[ Szerkesztve ]

(#112443) bigmasterg


bigmasterg
addikt

Ma érkezett meg a Cafelat Robotom.
Az lenne a kérdésem, hogy ez a (tartelék?) csavar hová való, illetve a MOLYKOTE 111-et milyen esetben kell használni és hogyan? Ha egyáltalán kell? Google alapján megvan, hogy kenő és tömítő anyag.

Még nyilván csak kisérletezgetek, de a bénázások ellenére már sikerült egészen jó kávét is csinálnom vele.

(#112444) norkov84 válasza sz.zs. (#112435) üzenetére


norkov84
tag

Ha gondolod/segít, és errefelé jársz (XIII. ker) tudok adni kóstolót az Aqa pure-ból (akár úgyis hogy viszel a gépbe).

(#112445) Kulbi


Kulbi
aktív tag

Sziasztok,

Használ itt végül vki DF64 / G-IOTA őrlőt? Van vele bármi tapasztalat?

Köszi.

<Macbook Pro 13" 2015 Early> <iPhone SE> <iPad 4 Mini > <Synology DS216Play> <Himedia Q5> <Samsung UE50H6400> <SMSL Sanskrit> <Bkercso Inventory> <Takstar Pro80> <Xears XE200Pro> <SJ4000>

(#112446) rastacsz válasza WarLock07222 (#112442) üzenetére


rastacsz
tag

Espressonak lapos, savanykás, nulla gyümölcsösség, se tea, se virág, csak savanykás. gyomorsavat felcseszős.
Hoffmann receptes french press-sel viszont elsőre édes, karamellás íz, teás utóíz, savak, viszont amit a gujikra írnak, mangós és bogyós ízek nincsenek. Bár most mindent elnyom a mikróban kigyulladt popcorn szaga...

@bigmasterg
Az az imbusz csavar a nyomásmérő helyére megy a dugattyúban, ha lyukas, akkor meg a nyomásmérőhöz kell.
A tömítést kell bekenni, amikor eltisztítottad (a tömítés alatt is) . Ha nem tiszta, akkor ne kend, mert még több dzsuva ragad bele. Tartsd tisztán és síkosíts, az a lényeg :D

There are 2 types of people in this world. Avoid them both.

(#112447) WarLock07222 válasza bigmasterg (#112443) üzenetére


WarLock07222
tag

Gondolom barista verziót rendeltél. Ez a nyomás mérő órához menő lyukat betömni hivatott, ha ki akarod iktatni a mérőt. Én nem használtam még szilikont a tömítéshez, szerintem hamarabb megeszi az UV / hőmérséklet, mint hogy ezzel kelljen kenegetni.

(#112448) WarLock07222 válasza rastacsz (#112446) üzenetére


WarLock07222
tag

Ha nem tudsz már növelni a hőmérsékleten, akkor próbáld meg hosszabbra húzni. Mondjuk 1:2.5, bár nem tudom pontosan, hogy mivel próbálkoztál korábban :) Ha nem tudsz növelni a hőmérsékleten, akkor menekülő útnak ott a turbo shot, amikből nekem mostanában nagyon király dolgok sültek ki, még akár rövid arány mellett, filter pörköléssel is :)

(#112449) PeterAgos válasza Kulbi (#112445) üzenetére


PeterAgos
csendes tag

Én egy videót néztem róla, nem tűnik túl csábítónak. [link]

(#112450) rastacsz válasza WarLock07222 (#112448) üzenetére


rastacsz
tag

Nem tudom, hogy tudok-e növelni a hőn, de megpróbálom, hogy tovább melegítem és minden fém részt bedobok a vízbe. Az ikeas maghőmérő szerint 92-95°C-on forr a víz, de mi nem vagyunk 2000 méteren...
13,5g őrleményből 30-35g szokott lenni a kávé. Az őrleménnyel akkor lentebb megyek(12-18g az ajánlás)
A turbot ki fogom próbálni, el is felejtettem. :)
Köszönöm a tippeket!

There are 2 types of people in this world. Avoid them both.

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.