Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#80351) szjoci válasza hcl (#80350) üzenetére


szjoci
őstag

Szia!

Ez két külön eszköz

(#80352) #85619712 válasza hcl (#80350) üzenetére


#85619712
törölt tag

De 5V készenléti van, azt meg fel lehet pumpálni 12V-ra, pár mA a fogyasztása a memória szálnak.

(#80353) #85619712 válasza szjoci (#80346) üzenetére


#85619712
törölt tag

Ha galvanikusan el van választva a két mínusz, akkor bár elég érdekes de mindenképp életképes megoldás. :K

(#80354) hcl válasza #85619712 (#80352) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Bonyolítsa az életét egy step-up-pal? ;]

Mutogatni való hater díszpinty

(#80355) csabyka666 válasza hcl (#80350) üzenetére


csabyka666
addikt

Külön tápról lesz hajtva, de nem akarom mindig járatni. Nem is a fogyasztás miatt, de minek menjen állandóan. :)

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#80356) hcl válasza csabyka666 (#80355) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Én is így lennék. Használhatsz step-up modult a +5V standby-ról, ha be tudod szerezni. Vagy egy külön 12V táp esetleg. (De akkor már az egész cumó mehet arról a tápról, ha elég a teljesítménye.)

Mutogatni való hater díszpinty

(#80357) #85619712 válasza hcl (#80354) üzenetére


#85619712
törölt tag

Azert nem kell atomfizikusnak lenni egy ilyen bekötéséhez, bár nem is olcsó mulatság. De bármi megoldható ez a lényeg. :DDD

Update : Vagy egy ilyen 276 forintért... egy jó sör drágább... :DDD

[ Szerkesztve ]

(#80358) Dr. Szilikát válasza csabyka666 (#80355) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ma már nem egyértelmű, nekem is olyan autórádióm van most, aminél a fix 12 V (sárga vezeték, vastag, nagyáramú) a memóriát és a végfokot is táplálja. Csak készenlétben a végfok IC nem vesz fel semmi áramot, mert van külön egy on/off lába, amivel indítható.

Amikor a gyújtást ráadom (piros vezeték, kis áram), akkor éled a végfok is, meg a rádió többi áramköre. Tehát itt a piros már csak kvázi kapcsolószálként funkcionál, míg korábban ez volt a főtáp (nagy áram).

Hasonló megoldású, mint az autós erősítők, ahol a nagyáramú táp (vastag vezeték) fixen bekötött, de mégsem vesz fel áramot, amikor inaktív a kapcsolószál (0 V).

Egyébként mondanám, hogy a memóriának akár 5 V is elég lehet(ne), próba kérdése. De így inkább át kell vizsgálni pontosabban a működést.

#80349 szjoci

A kapcsoló egy 12V-os akkupakkról működő kapcsolódobozt működtet.

Sajnos ez megint olyan dolog, lehetek évtizedek óta szakmabeli, mégsem tudom ezt értelmezni, nem tudom vizualizálni, elképzelni. "Kapcsolódoboz" is tág fogalom.

[ Szerkesztve ]

(#80359) hcl válasza Dr. Szilikát (#80358) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ennyi... sokszor hiányzik, hogy ne csak 3 szóban tegyék fel a kérdést, mert kell az alkalmazás többi része is.

Mutogatni való hater díszpinty

(#80360) szjoci válasza hcl (#80359) üzenetére


szjoci
őstag

Nem akartam túlragozni :B
De hogy teljes legyen a kép: elektromos rásegítéses négykerekű "biciklinek" van egy kapcsolódoboza, amin lehet kapcsolni pl a nappali fényt, világítást. Ha a motor hosszabb ideig nincs használatban, az akku automatikusan lekapcsol. Ha ki van kapcsolva ez a kapcsolódoboz, akkor ötletként merült fel, hogy jó lenne a belső térbe egy mozgásérzékelős LED szalag ami ilyenkor élesedne, és a delikvens ha esetleg sötétben keresné az akksi kapcsolóját, vagy a csomagtérbe tenne be valamit akkor ez felkapcsol és lát is valamit . Nagyjából ennyi ;)

[ Szerkesztve ]

(#80361) hcl válasza szjoci (#80360) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na, így azért érthető :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#80362) Tomika86


Tomika86
senior tag

Sziasztok!

Ez az IC-t használhatom ADC elé buffernek?
[link]

Túlságosan olcsónak találom.

Köszönöm!

(#80363) PHM válasza Tomika86 (#80362) üzenetére


PHM
addikt

Ha nem várod el tőle, hogy a teljes tápfeszültséget átfogja a kimenete,
akkor igen. Ennek ugyanis emitterkimenete van, valójában nem rail to rail. [link]
Egy hasonlóval anno megszívtam, mert 5V tápnál a kimenete 4V alatt megállt.
Esetleg ez, vagy valamelyik helyettesítője jó lehet: [link]

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#80364) Tomika86 válasza PHM (#80363) üzenetére


Tomika86
senior tag

Az LMV324-nél a leírásában Rail-to-Rail van, erre gondoltál, hogy nem tudja? Vagy nem ebben különbözik az LMV és az LM ?
LMV324

Köszi!

(#80365) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Ilyen LCR-T4 teszterrel van valakinek tapasztalat ? [link]

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#80366) Ribi válasza DonThomasino (#80365) üzenetére


Ribi
nagyúr

Nekem van, nem sokat használtam, melyik funkciója az érdekes?
RLC-t szerintem egész jól belövi, tranzisztorokat is beazonosítja, erősítésük persze kérdés mennyire pontos és ugye milyen feszen mérte.

(#80367) DonThomasino válasza Ribi (#80366) üzenetére


DonThomasino
veterán

Nekem főleg tranyó tesztelésre kéne.

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#80368) PHM válasza Tomika86 (#80364) üzenetére


PHM
addikt

Bocsánat, neked van igazad, a "V" elkerülte a figyelmemet. :R

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#80369) Ribi válasza DonThomasino (#80367) üzenetére


Ribi
nagyúr

Mármint hFE mérésre, vagy hogy jó-e?
Igazából nincs sok tapasztalatom, mert nem nagyon tudom ellenőrizni az eredményt. Nagyságrendileg szerintem jól azonosít, megy ugye ez 9Von mér szerintem, nagyobb tranzisztoroknál az meg lehet nem sokat ér. Meg nagyobb áramnál.

(#80370) DonThomasino válasza Ribi (#80369) üzenetére


DonThomasino
veterán

Tesztelésre, hogy kiderüljön hibás e.
Ahogy nézem a külföldi óriás webshopokat ,
dupla áron vannak a korábbi árhoz képest. :F

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#80371) #85619712 válasza DonThomasino (#80370) üzenetére


#85619712
törölt tag

Arra (is) tökéletes, ha szakadt kiírja, hogy ismeretlen vagy hibás alkatrész, ha zárlatos akkor egy ellenállásként azonosítja, abból tudod, hogy baj van a tranzisztorral, ha minden ok, beazonosítja a lábkiosztást neked, és ad egy hfe és Uf értéket. Nagy teljesítményű tranzisztoroknál nem pontos a hfe érték, de párba válogatáshoz így is megteszi.

(#80372) Dr. Szilikát válasza DonThomasino (#80365) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Hasznos eszköz, noha nekem korábban sem okozott nagy nehézséget a tranzisztorok hibájának megállapítása a diódás teszt segítségével. Beleértve a C-E zárlat ellenőrzését is.

Ezt meg egyszer elvittem egy kiszállásra, pedig akkor már alig voltak helyszíni munkák, a képcsöves TV-k kifogytak. De pont sikerült megoldani, hogy egy kis maradék feszültség volt egy kondenzátorban, nem volt nagy ereje, csak egy apró szikra és agyonvágta a kis processzorát, javítani sem tudtam.

Rendeltem másikat, mert addigra már megtetszett a műszer. Azt meg úgy csomagolták, hogy félrecsúszott a kijelző, így szállítás közben a sarkánál eltört.

Lefotóztam, árát visszautalták (eBay). Viszont a réginek jó volt a kijelzője, kettőből csináltam egyet, így a saját károkozásom nem került végül semmibe.

(#80373) DonThomasino válasza Dr. Szilikát (#80372) üzenetére


DonThomasino
veterán

Köszi, akkor én is benevezek egyre.
Csak még azt nem tudom honnan érdemes,
mert elégé felment az áruk.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#80374) Janos250 válasza DonThomasino (#80365) üzenetére


Janos250
őstag

Nekem ez van, és nagyon szeretem. Pl. FET-eket mérek vele. Külön jó, hogy nem kell megmondanom, hogy mi az alkatrész, ő kitalálja azt is.
https://www.banggood.com/Geekcreit-LCR-T4-12864-LCD-Graphical-Transistor-Tester-Resistance-Capacitance-ESR-SCR-Meter-p-1311439.html?cur_warehouse=CN
Igaz, hogy mióta bejött ez az ÁFA dolog, most már 9 $, de ebben az árban minden benne van, két héten belül a lakásra hozza a futár, minden adminisztrációt, és fizetni valót elintéznek, minden benne van ebben az árban.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#80375) Janos250 válasza Janos250 (#80374) üzenetére


Janos250
őstag

Persze, ha az ember jót akar magának, akkor házat is vesz hozzá:
https://www.banggood.com/Geekcreit-LCR-T4-Mega328-Transistor-Tester-Diode-Triode-Capacitance-ESR-Meter-With-Shell-p-1112140.html?cur_warehouse=CN

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#80376) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv!

Köszi mindenkinek a választ az autórádiós kérdésemmel kapcsolatban. Találtam egy ADP-150BB B tápegységet, ez 12V 12,5A, ennek vinnie kell, igaz? Bekötöm állandóra, amúgyis szünetmentes tápon van az asztali PC.
A kérdés, hogy ha állandóra kötöm, az nem árt-e a fejegységnek hosszútávon?

Köszi!

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#80377) Barret001 válasza csabyka666 (#80376) üzenetére


Barret001
addikt

Nekem autó rádió van a szobában,10+ éve.0-24,sosincs kikapcsolva. Bírja :)

(#80378) csabyka666 válasza Barret001 (#80377) üzenetére


csabyka666
addikt

Ugyanúgy közösítve van a memória és az akku + szál folyamatosban?

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#80379) XmoD


XmoD
aktív tag

Sziasztok! Ti, hogy oldanátok meg a következő feladatot: Adott egy zárt macska almos doboz egy bejárattal. Ha a nyávogó bundás g*ci bemegy akkor egy ventilátor kapcsoljon be és kb 20 percig üzemeljen a mozgás után(rohadt büdös tud lenni a végtermék és egy szénszűrőn keresztül szívatnám ki a levegőt bentről). 12 voltos ventiről lenne szó és ha lehetséges akkor az egész rendszer 12 volt-ra épülne. 🙂
U.i.: A macskák kidobása a lakásból nem opció (harmadikról lehet nagyot koppannának).

(#80380) Janos250 válasza XmoD (#80379) üzenetére


Janos250
őstag

Én például így:
https://www.aliexpress.com/item/4001061212403.html
vagy
https://www.aliexpress.com/item/32995045229.html

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#80381) Barret001 válasza csabyka666 (#80378) üzenetére


Barret001
addikt

Igen,mivel nincs soha kikapcsolva.

(#80382) rednifegnar válasza XmoD (#80379) üzenetére


rednifegnar
senior tag

vegyel egy kutyat :D

A camera does not make art, the artist makes art.

(#80383) csabyka666 válasza Barret001 (#80381) üzenetére


csabyka666
addikt

Aztán ha belegondolok, most is benne van a kocsiban, ott is össze van kötve a két szál, nem kell gyújtás a működéséhez.

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#80384) Donki Hóte válasza rednifegnar (#80382) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Vagy kertes családi házat :K

(Egy lakásban tartott macska mindig egy helyen végzi el a dolgát. Persze a kutya is, csak a kutyánál azt az egy helyet úgy hívják, hogy bárhol :DDD )

[ Szerkesztve ]

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#80385) rednifegnar válasza Donki Hóte (#80384) üzenetére


rednifegnar
senior tag

mondjuk ha 20 percig megy a venti attol nem tudom mitol lesz jobb a 21. perctol? mert a macskacucc az attol meg ott marad... :F

allat nem valo lakasba barki bermit is mond, engem is mar ketszer becopattak. mert ugye a gyerek rimankodik, eskudozik, mindent megiger, de aztan a piszkos resze neked jut, meg aztan az egesz marad a nyakadon. :W

A camera does not make art, the artist makes art.

(#80386) Donki Hóte válasza rednifegnar (#80385) üzenetére


Donki Hóte
veterán

allat nem valo lakasba barki bermit is mond

Ezzel abszolút egyetértek :R

És nemcsak a lakás tisztaságának a szempontjából nem való állat a lakásba, de szegény állat sem élhet normális életet egy lakásba bezárva :(

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#80387) pjen válasza Donki Hóte (#80386) üzenetére


pjen
félisten

Ez például az én diszhalaimra mennyiben vonatkozik.

(#80388) Barret001 válasza Donki Hóte (#80386) üzenetére


Barret001
addikt

Állatvédők szerint meg nem szabad kiengedni őket! Ki érti ezt?

(#80389) #90088192 válasza Donki Hóte (#80386) üzenetére


#90088192
törölt tag

Akkor Mindenki a világon költözzön ki a lakásából? :F
Hiszen az ember emlős, ami az állatok országába tartozik. :K
Vagyis ember=állat.

(#80390) tordaitibi válasza rednifegnar (#80385) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"allat nem valo lakasba barki bermit is mond"

Ezt tudasd a szomszédasszonyommal hogy az a részeges ordítozó baromállat férje mától aludjon kinnt az udvaron. :) :D

[ Szerkesztve ]

(#80391) PHM válasza tordaitibi (#80390) üzenetére


PHM
addikt

Nem tudom, miért lesz jó, ha a "részeges ordítozó baromállat férje" ezentúl
az udvaron fog majd ordítozni. :D

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#80392) Donki Hóte


Donki Hóte
veterán

Látom, ma mindenhol hétfő van :C

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#80393) tordaitibi válasza PHM (#80391) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Mer' a zasszony legalább nem visít, az ürgét meg az udvaron le tudom slagolni akkor elhallgat.

Komolyra, durva, rendőrség 1-2 hetente kinnt van de semmit nem tudnak csinálni.
Majd ha az egyik agyonüt/megböki a másikat akkor már tudnak...

(#80394) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Sziasztok, kis tanács kéne.
Itt a topikba keresett meg egy kolléga, egerekbe cserélek mikrokapcsolót neki. Az egyik az okés de a másikba valami érdekes állatfajta van.
Ami benne van az D2FC-3M
Pont ilyet csak Alin és külföldön találok, viszont van itthon is sok találat D2FC..... és itt tucatnyi szám, betű.Mi az eltérés?
Nem variálok vele egyébként sokat, rendelek bele jóminőségű mikrokapcsolót, a nagyobb reővel megnyomhatót, azok tovább tartanak csak ha valaki tudja mit is jelentenek ezek, ossza már meg velem.

(#80395) #85619712 válasza tordaitibi (#80394) üzenetére


#85619712
törölt tag

Ha jól emlékszem ez direkt "gamer" (brr) egerekbe tervezett mikrokapcsoló, kicsit halkabb kicsit rövidebb úton jár, és narancssárga a billentyűje... a 3M 3 millió garantált lenyomás ha minden igaz. De régen volt már, lehet rosszul emlékszem. Szerintem bármi jó helyette. :R

(#80396) tordaitibi válasza #85619712 (#80395) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Valóban sárga a gomb, lehet jól emlékszel.
Megy helyette 1millió ciklusos Omron, meg is rendeltem.
[link]

(#80397) daninet


daninet
veterán

Sziasztok! Csináltam egy kinetikus homokba rajzoló gépet 3d nyomtató alkatrészekből és szeretném dohányzóasztalba építeni. Eddig labortápról ment, az kiírta hogy 12V 1,8A a max áramfelvétele. Ehhez hozzájönne még egy ledszalag ami 12V 1A így 12V 2,8A lenne a max áramfelvételem.
Van itthon kb 30-40db 18650 akkum, 3s elrendezésben csinálnék egy powerbank-ot ennek a konstrukciónak. Hogyan tudom kiszámolni hány cellára van szükségem, hogy legalább 6 órát menjen?

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#80398) pjen válasza daninet (#80397) üzenetére


pjen
félisten

Először kössél annyit sorba, hogy meglegyen a 12V . Aztán megnézed hány amperórásak az aksik.Annyi pakkot kötsz párhuzamosan, hogy meglegyen a 6 óra.

(#80399) #90088192 válasza daninet (#80397) üzenetére


#90088192
törölt tag

Sacc per kb, 3A a tartós fogyasztás, az ugye 6 óra alatt 18 Ah amire számítani lehet, ha a cella 2600mAh névleges kapacitású, akkor ahogy írod te 3db cellát akarsz sorba kötni (én 4db ajánlok sorba) és abból kell 7X szett.
Ami névlegesen 12V az simán megy akár 14.4V-rol is károsodás nélkül.
A cellák vég feszültsége elméletileg ~4V de ha nem akarod hogy hamar degradálodjón akkor 3.8V környékéig érdemes tölteni. Amit terhelni kezded a cella feszültség meredeken esik 1-2 tized voltot, aztán stabilizálódik.

Én inkább mertezem túl feszültségre, mint alá. :R
Ha hármat raksz sorba, akkor viszont több szett kell párhuzamosan, hogy elejét vegyes a feszültség esésből adódó korai kikapcsolasnak.
SZVSZ :R

(#80400) tordaitibi válasza daninet (#80397) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

2,8Ah*6óra=18,6Ah
A feszültség macerás, 3S pakk alsó határon csak 9V, a felső 12,6V az tökéletes.
A ledsornak mindegy, bár 9 volton észrevehetően sokkal halványabb.
Ha meg 4S akkor 16V körül lesz a felső érték, ezt a ledsor halállal tolerálja.
A szerkentyűd gondolom valami tápegységgel kezdődik, ha nem akkor az se tudom hogyan tolerálná a 9 vagy 16 voltot.
Ez a feneség ezekkel a litiumos pakkokkal.
A probléma 10S vagy nagyobb pakkoknál hatványozattan jelentkezik.
PB az tervezhető, 11,5-12,6V között van oszt jónapot.

Agyturbina nem jó, ha 3,8volton megállítod a töltést akkor egy pl. 100Ah litium pakk máris csak 60%-ot azaz 60Ah-t fog tudni vagyis durván, majdnem 100%-al túl kell méretezni. Ez nem mindenütt engedhető meg.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.