Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39001) Kernel válasza kisi (#38998) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem +/-, hanem 2x19 V AC a trafó szekundere.

19x gyök2 vagyis 26,8 V csúcsra töltődne a puffer, de ebből lejön egy diódányi feszültségesés (itt nem kettővel kell számolni, az a teljes Graetz-hídra vonatkozna), kb. 26 V lenne az üresjárási feszültség, de ezt már a nyugalmi áram is lehúzhatja 24-re.

Vagyis adott kb. 2x 24 V, ami terhelés közben tovább esik, de a stabilizátor még kellő tartalékkal elő tud állítani belőle 2x 15 V-ot, már amennyiben a trafó teljesítménye is az adott célra elegendő.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39002) Kernel válasza Kernel (#39001) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mindamellett az sem mindegy, hogy a 2x 19V a trafó üresjárási feszültsége, vagy a névleges terhelés esetére megadott feszültség.

Készen kapható trafóknál az utóbbit szokták megadni, az pedig üresjárásban felugorhat akár 2x 24 V-ra is, úgy a számítás is másképp alakul.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39003) moha21


moha21
addikt

Sziasztok!

[link] hasonló tudású eszközre lenne szükségem.

Multiméterhez nem gyártanak külön áramváltót megfizethetőbb árban? Nekem leginkább mA-s kúszóáramak mérésére kellene. Egyébként ez az eszköz sem drága csak már unom, hogy vagy 10 lakatfogó kell az embernek.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39004) OLITS02


OLITS02
csendes tag

Tisztelt fórumozók!

Ezidáig LED témával foglalkozó blogot nem találtam,hátha van köztetek olyan aki otthon van ebben a témában.A problémám a következő van egy réges régi békebeli szép karácsonyi világításom ami 12db-os és
sorba kötött 20 voltos e10-es izzókból áll.Mivel ilyen izzót nem lehet kapni rendes 14 voltos karácsonyfaizzót
használva állandóan kiégnek.Tudtam szerezni e10-es Ledeket melyek 4-24 volt 20mA értékűek.Hogyan használhatom ezeket 220 volttal sorbakötve 12 db-ot,kell-e előtét ellenállás hozzá és ha igen milyen értékű??
Ha valaki tud légyszi segítsen.Köszönettel: Olits02 :R

(#39005) rii válasza #22145024 (#38990) üzenetére


rii
nagyúr

" .... cél-IC-vel megoldani, kiválóan mennek az USB 5V-járól; párszáz ft, van SO8-as tokban is, .... "

Szia!

erről szabadna bővebb infót kérnem? :)
hol lehet ilyet beszerezni?

vagy kapcsolási rajzot?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#39006) bandi94 válasza OLITS02 (#39004) üzenetére


bandi94
tag

[link] ? :)

Ja és ha ledet akarsz róla járatni akkor nem ártana egyenirányítani a hálózati feszültséget (abban az esetben (230*1,25)volt feszültséggel kell számolni, plusz akkora feszültségű dióda hidat és pufferkondenzátort használni), de nem vagyok benne biztos hogy kell, lévén, hogy a LED is egy dióda.De majd az okosak megmondják. :))

[ Szerkesztve ]

Epiphone Les Paul with Seymour Duncan SH2-SH4 Hot Rodded set

(#39007) mezis válasza OLITS02 (#39004) üzenetére


mezis
nagyúr

A legegyszerűbb megoldás egy 230/110 V-os kicsi leválasztó trafó lenne. Így csak akkor rázna, ha mindkét vezetéket érinted egyszerre. E helyett megtenné "auto trafó" módban használni egy olyan trafót, aminek van 110 V-os (127 V-os) leágazása (régi csengőtrafó).

Mindenképp kell egy egyenirányító Graetz vagy 4 db 1N4007-es (vagy valami hasonló) dióda. Valószínű, hogy kell még egy áramkorlátozó ellenállás is a Graetz után (kb 80 V/0,02 A = 4000 Ohm kb 2 W-os). Vagy a Graetz elé egy kondenzátor (Sacc:50 - 500 nF).

Környezetkímélés: Graetz, kondenzátor újrahasznosítható kiégett energiatakarékos fényforrásokból.
A kondenzátoros megoldás közvetlenül 230 V-ról is megoldható, de érintésvédelem miatt (gyerekek !) én a leválasztó trafós megoldást javaslom.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#39008) PHM válasza OLITS02 (#39004) üzenetére


PHM
addikt

Ez így nem fog menni, lévén, hogy a ledeknek valószínűleg egyforma
a polaritása, míg a foglalatokban ez a feltétel nem biztos, hogy teljesül.
Először meg kéne nézni, hogy van-e a ledekben graetz-híd.
Ha van, mindkét irányban világít, ha feszültséget kap.
Ekkor nincs más teendő, mint cserélni az izzókat.
Ha csak úgy működik, hogy egyféleképpen kapja a feszültséget,
akkor még kell egy egyenirányító, + az összes foglalatot át kell
vizsgálni, hogy polaritás helyesen vannak-e sorba kötve.
Igazából szerintem olcsóbb és egyszerűbb lenne egy ledes füzér beszerzése.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#39009) kisi válasza Kernel (#39001) üzenetére


kisi
aktív tag

Tehát, ha jól értem, elvileg a lomexnél kapható 2x17 volt 150wattos toroid is tudná szolgáltatni a kapcsolásnak kellő feszültséget, mivel a 2x17 volt terhelve értendő.Ha ezt egyenirányítás után az elkó simítja, még mindig több, mint a 15 voltos stabkockákhoz kellő feszültség.
De valószínűbb, hogy azt használnám, amit én tekertem meg. ennek az üresjárati feszültsége 2x19 volt, illetve 1x15 volt, terheletlenül. Ez egy kb 100-120 wattos hypersil trafó.
Le tudom mérni valahogyan, hogy terhelve mennyit ad le? Illetve, hogy ez a leadott feszültség elegendő e a nemrég linkelt kapcsolásnak? Nem igazán szeretném újratekerni, nincs fűtés a műhelyben... Tartok tőle, hogy terhelve nem lesz elég a feszültség a stabkockának.

[ Szerkesztve ]

(#39010) #22145024 válasza rii (#39005) üzenetére


#22145024
törölt tag

pl max1811, mint az egyik legegyszerűbben használható. Mondjuk ez nem párszáz, de legalább bolondbiztos, és jól illeszkedik az USB 100/500mA-es korlátjához, illetve puluszban még a cella tipusát is tudod állítani, hogy 4.1V vs. 4.2V-ra töltse (3.6V/3.7V).

A beszerezhetőség egy másik kérdés, így célszerűbb megfordítani az ügymenetet és neked (nektek) kitalálni, hogy mit vagytok hajlandók beszerezni. A lényeg, hogy valami USB Li-Ion linear charger név alapján keressetek, illetve a tokozás SO8, vagy SOT23-5, SOT23-6 (esetleg DIPx). Ezeket próbanyákon is meg lehet építeni, vagy dead bug style/manhattan style módon. Lomexben nem tudom mi van, először inkább Chipcad-nél érdeklődnék a fentieket figyelmbe véve, aztán HQ. Ha ezeknél nincs, akkor farnell.hu, vagy a "TME lerakat" HRe. A max1811-et szerintem nem tartják Mo.-on... Néha vannak meglepő találatok a conradnál, a szegedi RET-nél, vagy a miskolci SOS-nél is. A RET-nek volt/van pesti átvevőhelye, így nem kell az IC árát mégegyszer kifizetni postázás címén.

Ha nulla forintból szeretnétek kihozni, akkor meg kell bontani egyet valamilyen régebbi telóból.

(#39011) kukinyo


kukinyo
addikt

Sziasztok
Előre jelzem hogy nem vagyok szakember de egy alkatrész kicserélésével nincs gondom.
Kérdésem a következő: Behalt a ventilátorom, illetve hiába kapcsolom a legnagyobb fokozatba, nem teljes sebességgel pörög. Még régen olvastam erről, hogy valamit ki kell benne cserélni (mert "elfáradt") de nem emlékszem hogy mit, és a cikket sem találom.Gondolom egy hozzáértőnek nem jelent problémát, sötét agyamat felvilágosítani. :)
Köszi.

(#39012) radi8tor válasza bandi94 (#39006) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

LED-et azért lehet már félhullámmal is járatni, igaz ilyenkor kicsit vibrálni fog a fénye.

⭐ Stella

(#39013) FireKeeper


FireKeeper
nagyúr

Sziasztok!

Egy kis brainstormingra lenne szükségem. :) Suliban önálló labor tárgy alatt ki kéne találnom valami áramkör tervezési feladatot, amit a félév során megvalósítok, azonban nem igazán van ötletem, hogy mégis mit kéne megvalósítani. :F Szóval nem konkrét kapcsolást keresek, inkább valamilyen problémát, amit egyszerű analóg/digitális áramkörrel vagy mikrokontrollerrel lehetne megoldani. Nem kell túl nagy bonyolultságú dologra gondolni, de azért ne két LED-et villogtasson a kütyü, szóval a cucc megtervezése-nyák terv elkészítése-legyártás-összeállítás-felprogramozás (ha kell)-bemérés kitöltsön egy szemesztert.
Első gondolatom egy hangfrekvenciás erősítő volt, de az nem biztos hogy kellően komoly téma, illetve felmerült még egy ventilátor szabályzó PC-be, vagy RFID-s beléptető ötlete is. Szóval ilyesmi kaliberű ötleteket várnék, lehet ez ház körüli feladatokat segítő cucc, szórakoztató elektronika, stb...
Előre is köszi!

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 IV || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#39014) kjani18 válasza kukinyo (#39011) üzenetére


kjani18
őstag

Hát ehhez azt kellene tudni, milyen motor hajtja a ventit.
"Elfáradni" népiesen a kondenzátorok szoktak, ha van benne érdemes lehet cserélni, ill. a csapágyak is "elfáradhatnak" ha kopottak, koszosak, szorulnak...

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#39015) kjani18 válasza FireKeeper (#39013) üzenetére


kjani18
őstag

Csinálj egy DC->DC step up/down áramkört. pl. in 2,4V - 30V out 2,4V - 30V szabályozható! Min 20W.
Ja, cél IC nélkül!

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#39016) (jan) válasza FireKeeper (#39013) üzenetére


(jan)
őstag

Vagy lcd-s fordulatszamerot kocsiba ami mondjuk hofokot is mert :)

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#39017) rii válasza #22145024 (#39010) üzenetére


rii
nagyúr

nagyon köszönöm .-)

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#39018) kukinyo válasza kjani18 (#39014) üzenetére


kukinyo
addikt

Ez egy egyszerű Dyras ventilátor, ilyesmi.
A csapágyakat már kitisztítottam, kapott varrógép olajat, sajnos nem változott semmi.
Ezért gondoltam elektronikus hibára. Ha lesz időm, ismét szétkapom és töltök fel képet róla, hátha közelebb visz a megoldáshoz. :)

(#39019) Kernel válasza OLITS02 (#39004) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem volt még ilyenem, de "E10 LED Bulb" címszó alatt úgy látom, létezik DC 6V, 12 V stb. vagyis meghatározott feszültségre méretezett LED.

Létezik ugyanakkor AC 10-30V között használható, 20 mA-es LED például, ami arra utal, hogy egyenirányítót és integrált áramgenerátort is tartalmaz. Ezáltal biztosítható a stabilizált áram, tág feszültséghatárok között.

Feltehetően ilyen lesz a tiéd is, AC 4-24V, 20 mA. De ezt neked kellene tudni, hogy AC LED-et vásároltál, vagy mit.

Ekkor viszont gond lesz, áramgenerátorokat sorosan kötni nem jó, mert bizonytalan, kiszámíthatatlan rajtuk a feszültség eloszlása. Valamelyiken könnyen 24 V felé is szaladhat, amitől elszáll. Nem garantálható ugyanis, hogy mindegyik áramgenerátor pontosan 20 mA-re stabilizál, tökéletesen egyformák nem lehetnek.

Ezért ilyen eszközöket csak párhuzamosan ajánlott kötni, valamilyen ismert értékű feszültségre.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39020) Kernel válasza kisi (#39009) üzenetére


Kernel
nagyúr

üresjárati feszültsége 2x19 volt, illetve 1x15 volt, terheletlenül.

Ez ugyebár nem értelmezhető, egyébként a 2x17 V-os trafó is elég lehet.

Izzólámpákkal lehetne terhelni, pl. sorosan kötött 12V autóizzókkal, de a kívánt terhelőáramot nehéz összehozni. Profi műterhelésekkel, nagyteljesítményű ellenállásokkal pedig még a rutinosabb barkácsolók sincsenek általában felszerelkezve.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39021) kjani18 válasza kukinyo (#39018) üzenetére


kjani18
őstag

A kapcsolósorban a kontaktokat is tisztítsd meg.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#39022) donmackó válasza kukinyo (#39011) üzenetére


donmackó
őstag

A motornál a kondenzátor szokott bedögleni. Ezek általában olyanok hogy van 1 bemenője, és több kimenője különböző kapacitás értékekkel. Megeshet hogy egy részén elégett a fólia vagy csak szimplán megszakadt a kivezetése. Ventilátoros csillároknál is ez jellemző probléma.

Release the cable hounds!

(#39023) darvinya


darvinya
titán

Sziasztok

2SC732 hFE 0.95
2SC2240 hFE 200-700

Az áramkörben 2SC732-est kellene használnom.
Mennyire befolyásolja hFE érték, ha többszázszorásval helyettesítem.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39024) moha21 válasza darvinya (#39023) üzenetére


moha21
addikt

Az elsőnél, ha mondjuk a kollektoráram a bázisáram körül van, a másiknál meg sokszorosa. Szerinted?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39025) sörösló válasza darvinya (#39023) üzenetére


sörösló
aktív tag

2SC732 hFE 0.95

Egynél kisebb hFE ??? Minek ehhez tranzisztor?

(#39026) And válasza darvinya (#39023) üzenetére


And
veterán

Gyanítható volt, hogy valamit nagyon benéztél, és tényleg: az adatlapja szerint a 2SC732 H_fe-értéke 200..700 között van. Amit te említettél, az a H_fe linearitása, amely 20-szoros kollektoráram-arányra (Ic= 2mA / 0,1mA) vonatkozik.

(#39027) Lompos48 válasza darvinya (#39023) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Helyette a legmezeibb npn BC berakható. Ha kisebb zajút akarsz, akkor BC 109C vagy BC 253C. És And-nek igaza van, meg kell tanulni olvasni az adatlapokat. Az a dhFE/hFE értéke.

(#39028) darvinya válasza Lompos48 (#39027) üzenetére


darvinya
titán

Igazatok van, köszönöm. :R

Viszont akkor sem értem miért nem működik a Q3-as kör.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39029) Lompos48 válasza darvinya (#39028) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Próbálj meg boldogulni valahogy azzal az 5 alkatrésszel. Egy emitterkövető mindig működik, Feltéve, hogy jól van összerakva (maga az emitterkövető csak 2 alkatrészből áll: tranzisztor és emitterellenállás). :)

(#39030) darvinya válasza Lompos48 (#39029) üzenetére


darvinya
titán

Épp ezért nem értem mi lehet a gond.
Vagy már 100x átnéztem ezt a rajzot kapcsolást, minden jó egyezik a rajzzal.
De amint a használom a kapcsolást, alig van hangja a kikapcsolt torzító nem működik.
Amit még észre vettem, hogy a negatív polusra tervezet dióda+ellenállás polaritás védelem beiktatása hangzás változást okoz kis mértékben.
Ez is egy rejtély.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39031) _ATi_1


_ATi_1
senior tag

Szia!
Van valakinek tapasztalata, hogy a laptopok billentyűzetében mi megy tönkre, ha 1-2 gomb működésképtelenné válik? Látszólag semmi baja fizikailag, de nem érzékeli a lenyomást. :F

(#39032) Lompos48 válasza _ATi_1 (#39031) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Például ki lehet rázni belőle a sok belehullott morzsát, port, ami idővel belekerül. Ha nem az, akkor már nagyobb a gond.

(#39033) _ATi_1 válasza Lompos48 (#39032) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Ez megvolt, sajnos nem segített...

(#39034) Lompos48 válasza _ATi_1 (#39033) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Akkor pedig konstrukciófüggő. Ha a szénréteges" változat, az kopik. Nehéz vagy lehetetlen helyrepofozni. De szét kell bontani és megnézni. Tippelni hazárdírozás.

(#39035) Lompos48 válasza darvinya (#39030) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...amint a használom a kapcsolást, alig van hangja a kikapcsolt torzító nem működik.

A Q3 emitterében jel nélkül egy 3.8-3.9V-os egyenszint kell legyen, mert az R12 így hat rá, ha a 4.5V-os táp él. Jellel pedig a bázisra, a Q5-től vagy Q10-től érkező jelet ismétli kis DC eltolással, ami itt nem fontos. Ebből ennyi. Más nincs.

...a negatív polusra tervezet dióda+ellenállás polaritás védelem beiktatása hangzás változást okoz kis mértékben.

Nem tudom mit nevezel védelemnek. A két bemenet (input és AC adaptor) elég furcsán van ott bekötve. Őszintén nem is értem egészen. Az AC adaptor-nál nem lehet AC-t rákötni, esetleg ott is DC-ról lehet szó, amit tényleg egy hálózati adapter állít elő. Azt sem értem, hogy mit keres az elem a bemenet egyik jelkontaktusára kötve, mert szerintem az egy sztereo jack fogadására való.
Tény, hogy ez a táplálás becsületesen a hónapokkal korábbanbogarászott boss CH-1 kapcsolási rajzában volt becsületesen megoldva.

(#39036) (jan) válasza _ATi_1 (#39031) üzenetére


(jan)
őstag

Múltkor egy leüdítőzött példányt hoztak, 2x átmostam ablaktisztítóval (clean vagy valami ilyesmi) jó alaposan,majd száradt egy napot. és azóta működik.

[ Szerkesztve ]

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#39037) darvinya válasza Lompos48 (#39035) üzenetére


darvinya
titán

Kimértem és ezek az értékek vannak amit írsz.

CH1 rajznál sem jó mert ott a kapcsoló összezárja a két polust, ha a táp alzat leírását nézzük.
Igen a sztereó aljzat jobb oldali lábán keresztül zárul a test/-.
Amúgy itt fordított bekötésű a táp aljazat, azaz a külső rész a pozitív és a belső a negatív.
Így tudja kapcsolni/leválasztani az elem +-t a táp +-t.

Javítottam a rajzot az elkészített nyákot alapul véve.

A változás a védelem kapcsán annyi, hogy a mély és a magas szűkebb tartományú lesz és inkább a közép tartomány érvényesül.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39038) Lompos48 válasza darvinya (#39037) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A kapcsolás többi részétől eltekintve, ha a ranzisztor jó és a lábkiosztása is ez, akkor működnie kell.

Tovább se tudom mi a védelem. De a dióda meg ellenállás nem szokott ilyen frekvenciaszelektív hatásokat okozni.

(#39039) Kernel válasza _ATi_1 (#39031) üzenetére


Kernel
nagyúr

Hajszálrepedés valamelyik vezetőszálon egyszerre több gombot tud kiiktatni. A hibás gombokkal kapcsolatban lévő szálak lekövetésével, mérésével esetleg behatárolható, utána vezetőfestékkel lehet próbálkozni a javítással.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39040) _ATi_1 válasza Lompos48 (#39034) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Lompos48 és (jan):
Köszönöm a válaszokat.
Erről a konstrukcióról van szó: Kép
Ennél tudom még tovább bontani? A gumit még el lehet távolítani?

[ Szerkesztve ]

(#39041) darvinya válasza Lompos48 (#39038) üzenetére


darvinya
titán

D1 és R2 áramkör a polaritás védelem.
Írtam, hogy fordított a táp aljzat bekötése.

_ATi_1

Kép alapján igen, felpattintható a gumi nyomógomb leszórító /stabilizáló fedél.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39042) Lompos48 válasza darvinya (#39041) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A fordított polaritás ellen a D2 véd. Az R2-n keresztülfolyik az egész áramkör által igényelt áram. Emiatt a 9V-os táp értéke az áram függvényében változik. Ez tényleg "hallható" lehet.

(#39043) darvinya válasza Lompos48 (#39042) üzenetére


darvinya
titán

Akkor akár el is vehető a R2 a körből.?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39044) Lompos48 válasza darvinya (#39043) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen.

(#39045) darvinya válasza Lompos48 (#39044) üzenetére


darvinya
titán

Akkor kukázom.

Már csak a Q3-as rejtély/hibát kellene megoldani.(legtöbbször sok átnézés után jövök ide kérdezni)
E nélkül működik, de túl erős a leadott jel.
Így alig lehet hangerő potméterét feljebb tekerni.

Kérdésem, hogy befolyásolhatja a Q5 rossz behelyéze(bár kétlem, hiszen az egy kapcsoló).

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39046) Lompos48 válasza darvinya (#39045) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kérdésem, hogy befolyásolhatja a Q5 rossz behelyéze(bár kétlem, hiszen az egy kapcsoló).

Azért hagyjuk meg neki a JFET mivoltát, még ha analóg kapcsoló szerepét is tölti be. És egy kapcsolónál se cserélgetheted fel a kontaktusokat a kapcsolószárral. :) Tekints úgy rá, mint egy "rossz" kapcsolóra, ami nem tud rövidre zárni, hanem csak egy párszáz ohmos kontaktusra képes. De azt sem szabad keverni a vezérlőelektródával.

(#39047) darvinya válasza Lompos48 (#39046) üzenetére


darvinya
titán

Az tudom, hogy Gate nem felcserélhető a Drian-el v. Source -al.
De a Drain és Source felcserélhető.?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39048) Lompos48 válasza darvinya (#39047) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mivel mindkettő ugyanakkora ellenállással van a 4.5V-ra kötve, igen.

(#39049) (jan) válasza _ATi_1 (#39040) üzenetére


(jan)
őstag

elegge konstrukcio fuggo, keves ra az esely.

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#39050) tornas


tornas
őstag

Üdv!

Találtam ezt a 625 oldalas PDF-et, hátha érdekelhet valakit.

The Power Electronics Handbook

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.