Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23001) pumatom válasza CPT.Pirk (#22998) üzenetére


pumatom
aktív tag

Szia!

Egy autóban kellene kapcsolni egy multimédiás eszközt, és ehhez kellene egy kapcsoló. Véleményed szerint akkor simán ráköthető a kapcsolóra?

Üdv! :R

(#23002) CPT.Pirk válasza pumatom (#23001) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tulajdonképpen igen. Relé is csak összeköti a két pontot, mint egy kapcsoló.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23003) szeva000 válasza pumatom (#23001) üzenetére


szeva000
addikt

itt szinte bizta rá,de a lényeg a kapcsolási áram...ha nagyon nagy,akkor mindenféleképpen át kell hidalni relével......
De gyere el hozzánk a céghez melózni és meglátod,milyen az,mikor csak relékből-időrelékből kell terveznem egy gépet,mert nem engednek csak S7-300-as plc-t is a legolcsóbb megoldásnak:D ....

[ Szerkesztve ]

(#23004) kjani18 válasza proradeon (#22967) üzenetére


kjani18
őstag

Led ellenállás számítás

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#23005) bandi94 válasza kjani18 (#23004) üzenetére


bandi94
tag

Sziasztok!
Ha a táp okozza a merevlemez hibáját, akkor a tápnak mi a baja? Feszültségingadozás, túl sok, illetve túl kevés feszültség?Egyáltalán szektorhibát okozhat a táp?

Epiphone Les Paul with Seymour Duncan SH2-SH4 Hot Rodded set

(#23006) sketchifun


sketchifun
senior tag

Sziasztok.

Eagle NYÁK tervezőben, annak is a kapcsolási rajz tervezőjében nem találom az LM317-es IC-t. Hol találom, nem tudja valaki?

Az Add menüs rész meg van. Ott hol van?

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#23007) föccer válasza bandi94 (#23005) üzenetére


föccer
nagyúr

A magas feszültésg meg tudja sütni a belső erősítőket és/vagy a belső/küldő elektronikát. Hibás szektorokat nem hinném, hogy okozni tud. Ebben a témában ajánlom liksoftot. Nagy adatmentős profi a "srác". Itt a topik, amiben a legtöbbet megfordul.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#23008) bandi94 válasza sketchifun (#23006) üzenetére


bandi94
tag

Az eaglenak elég buta keresője van, próbáld meg úgy hogy betűnként mindíg egyre kevesebbet írsz be :U

Epiphone Les Paul with Seymour Duncan SH2-SH4 Hot Rodded set

(#23009) bandi94 válasza föccer (#23007) üzenetére


bandi94
tag

:R

Epiphone Les Paul with Seymour Duncan SH2-SH4 Hot Rodded set

(#23010) kjani18 válasza bandi94 (#23005) üzenetére


kjani18
őstag

A merevlemez hibáját nem szokta a táp okozni, mert a feszültség nagyobb ingadozása másnak is ártana és előbb észrevennéd, minthogy a HDD meghibásodna. Kivétel, amikor táphiba miatt egyszerre több minden leég.
A leggyakoribb a tápcsatlakozó (molex) érintkezési hibája, amelyik a hirtelen tápmegszakadások ( recsegés) miatt okozhat akár szektorhibát is, mert a slider "beleszánt" a lemezfelületbe.

Egy érdekes kép:

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#23011) tzsolesz válasza CPT.Pirk (#22998) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Külön-külön kipróbáltam mindkét puffer kondit. Ugyan úgy csinálja.....

(#23012) CPT.Pirk válasza tzsolesz (#23011) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egy tanárom járt úgy, hogy a régebbi TV-ben valami rendszeresen elromlott, ő keresgélte a hibát minden alkalommal, kijavította, aztán x idő múlva megint gond volt. Végül minden forrasztást átforrasztott az összes panelon és így többet nem volt gond a TV-vel.

Azt tudom mondani, hogy tényleg lehet forrasztással egyéb probléma, nekem is van egy 78-as gyártású erősítőm és igen necces benne javítani, módosítani valamit, mert a bakelit nyák eléggé elöregedett.

Am. most kellene bevetni a multimétert a hiba kereséséhez, ha neked nincs kéznél, érdemes venni, ilyen célra az 500Ft-s is tökéletesen jó, a feszt az is rendesen méri.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23013) tzsolesz válasza CPT.Pirk (#23012) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Van multim, holnap azzal kezdem. Már átforrasztottam egy nagy csomó forr csúcsot.

(#23014) kjani18 válasza tzsolesz (#23013) üzenetére


kjani18
őstag

Bocsi, hogy belepofázok, de a 30 éves elkókat inkább cseréld ki.
A ritmikus pattogás elko átütéstől is lehet ( tölt, átüt, tölt, átüt).

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#23015) tzsolesz válasza kjani18 (#23014) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Nem veszem belepofázásnak, sőt örülök ha valaki hozzátesz véleményt, vagy segít.
Kondira gyanakodom nagyon. De melyik azt nem tudom.

(#23016) kjani18 válasza tzsolesz (#23015) üzenetére


kjani18
őstag

Szívem szerint 30 év után az összes elkot lecserélném. Ma már fillérekért lehet kapni.
Ha más nem, de a hangja észrevehetően szebb lesz!

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#23017) CPT.Pirk válasza kjani18 (#23016) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Így van, az én erősítőmben is a benne lévő 4 puffer kondiból már csak kettő volt jó, mire hozzám került a cucc, bár a Quad405 végfokok teljesen jól érezték magukat mindössze 4700uF-el is. Persze én is kicseréltem mindet friss elkókra.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23018) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Került hozzám egy újabb Creative hangkari (X-FI Fatal1ty pro), de valahogy nem vagyok vele megelégedve a hangzás terén, viszont többet tud, mint az eddig használt Audigy1-em, szal kellene vele valamit kezdeni...

Itt van egy komplett kondenzátor - műveleti erősítő - DAC mod a kártyához, elég kemény: [link]

Egész pontosan ez az aktuális hátlap, a középső kép nem a pro verzió, csak ezt most vettem észre.

Tulajdonképpen a gányolás ilyen foka már engem is visszatart, meg most nincs is tűpákám, hogy pici alkatrészeket forrasszak ki.

Arra gondoltam, hogy az első képen a zölddel jelölt csatoló kondikat rövidre lehetne zárni a nyákon, mivel a gépet követő erősítő bemenetein meg ott lógnak a nagy Wima csatolók. Ez egy egyszerű módosítás lenne, lehet belőle valami problémám?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23019) bandi94 válasza CPT.Pirk (#23018) üzenetére


bandi94
tag

Szerinem nem, Nem kéne 2 nél több rétegűnek lennie a panelnak.Cseréld le Asus xonar XD/XD/s re.Volt olyanom, egyszerűen gyönyörű hangja van.

Tényleg, valami eszement nem talált még ki elektroncsöves hangkártyát?

Epiphone Les Paul with Seymour Duncan SH2-SH4 Hot Rodded set

(#23020) CPT.Pirk válasza bandi94 (#23019) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Elektroncsöves előerősítős alaplapot viszont már csináltak, még PH! cikk is volt róla. :K

A Xonarral csak az a bajom, hogy nem tökéletes benne az szoftveres EAX utánzat. Szeretek játszani, így ez fontos. Egyéb dolgokat meg flac-ből ki szoktam írni lemezre, és rendes lejátszón tolom, az egy egész más kategória a hangzásban.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23021) fero02 válasza CPT.Pirk (#23018) üzenetére


fero02
veterán

Miért nem veszel egy eleve jó kártyát? Pl Audiotrak Prodigy HD2. :U

(#23022) dudika10 válasza CPT.Pirk (#23020) üzenetére


dudika10
veterán

Mivel szeretsz Te játszani, ami még EAX-et használ?
Már elég régóta halott technológia.

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#23023) CPT.Pirk válasza fero02 (#23021) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ebből kellene 3... Filmezés meg minden megy a gépről, szóval 5.1 van kiépítve, zene alatt meg szól mindegyik hangszóró. Sub még nincs, mert oda még nem készült el az utolsó csatornája a csövesemnek.
Ami olyan zene, azt ki szoktam írni losslesből CD-re, ott nem kerül a képbe n+1 szoftveres réteg.

dudika10: Pl. a Mass Effect 1. Amennyire jó az egész ME széria, még az 1. is évekig itt lesz a gépen. Grafikát is fel lehet eléggé javítani benne némi ini módosítással, valamint képes 128 különböző HW-s hang megszólaltatására ha beállítom rá és bírja a kártya procija. Az Audigy "csak" 64-et tudott.

Egyébként azzal nem tudom mi a helyzet, hogy a kártya HW-s képességei mennyire segítenek be a gépnek az OpenAL feldolgozásakor. Korábban az volt, hogy ha nem volt EAX-es hangkari, akkor a procinak kellett a hangot is szoftverből számolnia és a hangcsip meg csak előállította azt, így pár % teljesítmény kárba ment.

Mivel a Creative az OpenAL egyik legfőbb fejlesztője, feltételezem a saját kártyájuk jelenléte előny, bár nem találtam most konkrét információkat erről, lehet nem így van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23024) Batman2 válasza PHM (#23000) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Részemről nem sok külömbséget érzékelek a két szó jelentése között, de köszönöm a hozzászólást.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#23025) fero02 válasza CPT.Pirk (#23023) üzenetére


fero02
veterán

Az 5.1 részét nem tudtam (pedig emlékeztem, hogy csöves erősítőket építettél hozzá), így vegyük gy, hogy nem szóltam. :R

(#23026) CPT.Pirk válasza fero02 (#23025) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egyébként visszavonom a kártya hangzására tett kijelentéseimet, mindenféle EQ meg szoftvere nélkül magában is sokkal jobban szól Linux alatt, mint tegnap bárhogyan állítva Win alatt. :DDD

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23027) Lompos48 válasza tzsolesz (#22995) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Holnap átfutom a hozzászólásokat hátha jön még valami ötletem. 4 naos útról buktam be most. Egyelőre szanaszét van a világom. :)

(#23028) tzsolesz válasza Lompos48 (#23027) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Okés bátyja. :R
Tegnap méregettem multiméterrel összekötő gnd-ket a lap szélein, és a táp részen. Nincs gond egyelőre. Kisebb kondikon sem látok púpot, vagy más eltérést. Elég sok forr csúcsot újra melegítettem, és javítottam. Viszont ezek után nem teszteltem le. Ne kérdezd hogy miért nem. :N
Fáradt voltam, vagy nem tudom. El ment tőle a kedvem, hogy még a hangszóróért átmenjek a másik szobába, és kondit keressek rá. Nem akarom már direktbe rákötni egyiket sem, elég veszélyes jeleket dobál a kimenete. Csoda hogy eddig ép bőrrel megúszták.

Jó hír az, hogy egy jó ideje már legalább a végek nem szállnak el. :K

[ Szerkesztve ]

(#23029) szeva000 válasza tzsolesz (#23028) üzenetére


szeva000
addikt

Én is kidobálnám a kondikat inkább,de végiglesném egy ESR mérővel őket....Rossz esr értékeknél előjönnek ilyen jellegű lüktető feszültségek.

(#23030) Lompos48 válasza tzsolesz (#23028) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Így keresztbe nekimenni azért kicsit meredek nekem látatlanban. De volna egy-két elképzelésem.

Mindenképp kontaktushibá(k)ról van szó, ha nyomkodással/kopogtatással jelentkezik/tűnik el. Amivel kezdeném azok a forrasztások. Azokat, amik szabad szemmel nem mutatnak semmi furcsát, szemre válogasd szét "kövérekre" meg "soványakra". Kövérnek nevezem azokat, amikból nem látszik ki az alkatrészterminál. Sovány pedig amin "alig" van forrasz, de szépen látszik a ahogy az ón körülfolyta és "nedvesítette" a lábakat (ami tökéletesen elég is). Az előbbieknél egy vaskos pötty bármit rejthet, ezért inkább egyenként lecsökkenthetők. Oxidáltabb lábak is rejtőzhetnek alatta, ha pedig elszívod róla az ónt, kiderülhet, hogy annyi éven át csak a Szentlélek biztosította az érintkezést.
Ha vannak mozgó kapcsolók, azok is megérnek egy kontaktspray-es kezelést.
Bagatelleken túljutva a pattogások szerintem műszerrel is láthatóak. Tegyél műterhelést a hangszórók helyére és a műszer "kilengései" árulkodhatnak (tökéletes lenne rá egy analóg műszer, ha még találsz).
Finomabb diagnosztikát meg úgy képzelnék el, hogy ha esetleg tényleg valami(k) feszültség miatti átütései okoznak kisülésszerű jelenséget, hogy valamilyen módon csökkentsd a tápfeszültsége(ke)t, pl. sorbakötött Zenerekkel (előtte kissé utánaszámolva a disszipált teljesítményeknek és lehúzott jelszintekkel zsonglőrködve).
Meghomorodott kondikat még nem nagyon láttam, de ha vannak és száradás miatt, akkor inkább brummot okozhatnának.
Érdekes lehet még az, amit tranzisztorok megnövekedett visszáramai produkálhatnak. Ha van melegedő alkatrész, akkor ez sem kizárt. Melegedéssel ezek az áramok láncreakcióként, öngerjesztve növekednek, amíg átütést is okozhatnak. Az is okozhat pattogást. Itt lehet kísérletezni a hideg spray-vel.
Egyelőre ennyit. Sok türelem kell hozzá. Sikert!

(#23031) tzsolesz válasza Lompos48 (#23030) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Okés, este nekiállok újra forrasztási pontokat vizsgálni.
Egyébként érdekes, hogy táprészt kopogtatva lehet elővarázsolni a szercsegő hangot. egyébként inkább csak ez a szercsegő hang a jellemző, a csattogás az gondolom csak "végkifejlet", és azt mostanában csak nagyon erős nyomásra kezdi el. Van mikor csak egyet pattan, vagy hogy a többet. Azt is észrevettem, hogy valószínű a relé is kattog olyankor. Tehát a koppanásgátló (hangszóró, vagy rövid zár védelem) vagy mi lehet az. Ott van az is környéken.
van amikor beáll, és hiába kapcsolom ki/be, bekapcsoláskor is folytatja. Majd megnyomom egy kicsit még egyszer, és abbahagyja.
Van olyan hogy nem szercseg, simogatásra sem. A lapot megkopogtatom azon a részen, és el kezdi. Fura......

(#23032) Lompos48 válasza tzsolesz (#23031) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Érdemes elgondolkozni a koppanásgátlón is. Igaz csak az RS-911 rajzát találtam meg, amiben ezt az ügyet egy IC intézi (ha minden igaz :D ), de kis fantáziával talán lehet ott is gyanakodni.

(#23033) tzsolesz válasza Lompos48 (#23032) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Átforrasztottam megint vagy 20-30 forrasztást. Ugyan az.
Ugye nem mindig hallható a szercsegés. Kis hangszórón (2.2uF kondival kötve) meg talán nem is lehet hallani, csak azt amikor ráerősítek kicsit a kezemmel.
De van hogy még így is szercseg folyamatosan.
Néha be be pattan egyet.
Készítettem egy videót. Nem valami jó minőség, csak hogy lásd miről is van szó.
Nah a videón előidézett szercsegés szokott folyamatos lenni, pattanásig feszülve. Mint amikor valami áthúz, és folyamatosan ívet kap, és szercseg tőle.....
Jól látható, hogy a baloldalon hiába ütögetem, ott nem ad zajt, csak a jobb oldalon a tápegység résznél.
Íme a videó

Egyébként látszik, hogy szerelgetve volt már, tele van az alja áthidalásokkal, és plusz kondikkal. Nem én voltam.

[ Szerkesztve ]

(#23034) Lompos48 válasza tzsolesz (#23033) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Innen már csak a piszmogós miliméterről-miiméterre kutakodás hozhat eredményt. A fantázia leállt.

Egyetlen több évtizedes emlékem jön még elő. Naaaaagyon régen 2x30W-os erősítőt építettem (BDX35/36 végfokkal talán) majd használtam egy pár évig. Egyetlen "egyedisége" az volt, hogy a benne használt szénrétegellenállások mind ITT gyártmányúak voltak 1/4W-os kivitelben nagyrészt. Előállt egy olyan, hogy derült égből villámcsapásként elkezdett recsegni (talál hasonlő módon a felvételedhez) halkan, majd felerősödve, vagy egyből hangosan menydörögve). Kiderült (nagyon sokára), hogy az ellenálások szakadoztak meg időlegesen, anélkül, hogy bármi látható lett volna rajtuk. Egyenként cibálva csipesszel került(ek) meg a ludas(ok). Az összes cserélve lett. Utána visszaigazolódott, hogy típushiba volt. Nem hiszem hogy ez legyen, bár ki tudja?
Végülis az említett piszmogás/kutakodás ezt is kiderítheti.

(#23035) kjani18 válasza tzsolesz (#23033) üzenetére


kjani18
őstag

Néhány lehetőség, amivel már találkoztam és ilyen, vagy hasonló hibát okoztak:

- Hidegítő kondik átütése
- Testeletlenség, árnyékolatlanság ( érintkezési hiba a házon, v. felesleges érintkezés)
- Tranyók átütése
- Gerjedés, ami a hallható sávba megy át érintésre
- Ellenállás megnyúlása miatt, a feszültség adott ponton való megemelkedése elkó áthúzást okozhat.

Továbbra is javaslom a teljes elkó készlet cseréjét! Ez sok elkót jelenthet, de nem drágák.

Üdv

Jani

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#23036) tzsolesz


tzsolesz
nagyúr

Köszi mindkettőtöknek. :R :R

Akkor először is ellenállások megcibálása (ésszel persze), és elkók cseréje minimum a táp áramkörnél.

[ Szerkesztve ]

(#23037) kjani18 válasza tzsolesz (#23036) üzenetére


kjani18
őstag

Miért a táp elkókat részesíted előnyben?

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#23038) tzsolesz válasza kjani18 (#23037) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Azon a környéken a legérzékenyebb a nyomkodásra. Több érvet igazából nem tudok. Még annyi hogy lompos kolléga is ezt részesítené előnyben a vizsgálat során.

(#23039) kjani18 válasza tzsolesz (#23038) üzenetére


kjani18
őstag

Igaz lehet, de az a tapasztalatom, hogy mint már írtam: "" Ellenállás megnyúlása miatt, a feszültség adott ponton való megemelkedése elkó áthúzást okozhat.""
A főtápban pedig erősítőnél nem szokott lenni ellenállat, ill. ha van azt is mérd ki!

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#23040) TESCO-Zsömle


TESCO-Zsömle
félisten

Sziasztok!

Tudna nekem valaki segíteni egy komplex elektronika kiötlésében? Egy automatikáról lenne szó. 3 motort kéne random vezérelni. Az egyik csak egy irányba forog, a másik egy adott elmozdulási szögön belül oda-vissza, a harmadik teljes körben oda-vissza. Az elmozdulás mértéke és időtartama random, nem számít. Mindezt a lehető legkisebb helyen.

Akit érdekel a kihívás, dobjon rám egy PÜ-t és beavatom a részletekbe.

Előre is köszönöm. :R

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#23041) Batman2


Batman2
őstag

Fényforrások (fehér) színeinek összehasonlítása:
(fix. napfényre állított fényképezővel fotózva)

1. Normál, nappali fehér fénycső:

2. Kompaktfénycső (2700K):

3. LED lámpa (saját, 2700K):

4. LED lámpa (saját, 2700-3000K):

5. Izzó (40W):

6. LED lámpa (gyári, 2700K):

7. LED lámpa (gyári, természetes fehér LED):

8. LED lámpa (gyári, fehér, kínai szolár):

A hagyományos fénycsönél jól látható a zöldes árnyalat (elég műfény), a 2700K-es kompakt fénycső pedig inkább 3000K-nek megfelelő fényt ad.
Az izzónak, ami kb. 2700K-es fényt produkál, leginkább a saját gyártású, 3.-as számú lámpa felel meg, ahol tényleg azt produkálják a LEDek, amit írnak róluk. Egészen izzó szerű fényt produkál még a 6. számú, gyári versenyző is.
A nappali fénynek pedig leginkább a 7.-es számú, gyári LEDes zseblámpa felel meg és kissé kissé túllőve a célon, lilás-fehér fényt produkálva közelíti a 8-as, bóvli, Kínai LED-es szolár lámpa.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#23042) agoka07


agoka07
senior tag

Sziasztok! Adott egy Philips fsq vision TV. Nagyiék használták de most nem akar bekapcsolni. Amikor kapcsolom be akkor csak halkan sípol. Mi lehet az oka? Javítható? :U
Ha szükségesek a képek akkor töltök fel bármelyik részéről :)

S35-3310-1600-KU380-W300i-Shine-C3050-Spiro-858 Smart-SK17i-Galaxy S-Note 1-Galaxy S4-G4-S6 Edge-Note 8

(#23043) 14adam


14adam
addikt

üdv
érdeklődnék,hogy boltba lehet-e venni kész fázisfordítót?Van 2-2 végfokom amit sztereó rendszerbe szeretném használni.
ha lehet akkor nem szöszölgetnék vele. Ha viszont nem lehet venni akkor valaki küldene egy kapcsolási rajzot amit mondjuk már megépített és bevált?
Ez mennyire lenne jó nekem?

[ Szerkesztve ]

(#23044) PHM válasza 14adam (#23043) üzenetére


PHM
addikt

"Ez mennyire lenne jó nekem?"
Ránézésre jónak tűnik.
Ne felejtsd el, hogy ha hídba kötöd az erősítőket, a minimális terhelő
impedancia a kétszeresére növekszik.
Azaz, ha a végfok ajánlott terhelése eddig 4-8 ohm volt,
hídba kötve 8-16 ohm lesz.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#23045) CPT.Pirk válasza 14adam (#23043) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem szóltam.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23046) 14adam válasza PHM (#23044) üzenetére


14adam
addikt

igen. erről olvastam,hogy nő a terhelő impedancia. Ami nem is lenne baj mert 4ohm-ra lettek tervezve a végfokok. Viszont utólag kiderült,hogy 8ohm-os hangfalak lesznek.
Holnap nekiállok megtervezni aztán le is gyártok belőle egy próbadarabot :R

(#23047) Lompos48 válasza 14adam (#23046) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Minek oda a 100 ohmos ellenállások a kimenetekre? Az erősítők bemenete mindenképp feszültségforrásról (kis belső impedancia) kapják a jelet. Az ellenállás leosztja a jelet (valamennyire :D ) az erősítő bemeneti impedanciájával alkotott osztón és még hozadéka (lehet) a saját "fehér" zaja is. Szerintem feleslegesek. :) Egyébként hallgass PHM-re!

[ Szerkesztve ]

(#23048) PHM válasza 14adam (#23046) üzenetére


PHM
addikt

Azért arra sem árt odafigyelni, hogy a hangfalak teljesítménye legalább
akkora legyen, mint a két erősítő összteljesítménye. De inkább nagyobb.
Mert gondolom, nem kis hangerőn akarod hajtani a cuccot. ;)

(#23047) Lompos48: Jogos, ezt észre sem vettem.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#23049) kisninja válasza agoka07 (#23042) üzenetére


kisninja
őstag

valószínűleg a tápegysége erőlködik, lehet csak kiszáradtak a kondik de lehet zárlatos lett valamelyik tranyó. Hozzá értés nélkül semmiképp ne állj neki magas fesz is van benne.

powered by: ®MAJORMÜVEK®

(#23050) zetecR


zetecR
addikt

Sziasztok,

egy Audi A4 hőmérséklet-jelzője nyűglődik.
A jeladó tuti jó, mert a klíma kijelzőjén ki lehet íratni (többek között) a motor hőmérsékletét, és az stimmel, azonban a mutatós műszer néha tökéletesen, néha késve, néha egyáltalán nem mutatja a kívánt értéket.

Abszolút a kíváncsiság és a bütykölési vágy kérdezteti: hogy érdemes elindulni a hibafeltárás/javítás rögös ösvényén? :P

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.