Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#79551) #85619712 válasza Tarokk79 (#79550) üzenetére


#85619712
törölt tag

Szívesen, akkor ezek szerint működik. :C

(#79552) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Van egy iylen triakom.
https://www.hestore.hu/prod_10029854.html
Nem megy a link beillesztés.
Multiméterrel hogy tudom tesztelni hogy jó e ?

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#79553) Dr. Szilikát válasza DonThomasino (#79552) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Függ a multiméter mérőfeszültségétől is, de legyen diódaállásban:

A1 fekete / test
A2 piros

(Bár a polaritás tirisztornál lényegesebb, ahol anód és katód van.)

Így nem vezet. De a kapuelektródát zárod az A2-re, akkor vezet, illetve "begyújt" és úgy is marad. Egyéb esetben sorosan egy ellenállás vagy izzó, rákötni elemre / tápra és úgy tesztelni.

Mármint eltekintve a teszterektől, ami kezeli ezt is.

[ Szerkesztve ]

(#79554) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egyszerű öntartó működését próbálom szimulálni LTSpice-ban, ahol a sokkal bonyolultabb dolgokat simán tudtam szimulálni...

Ha 32V a táp, akkor x idő után elkezd fogyasztani. Ha 20V körül vagy alatta van, akkor meg ugyanennyi ideig -3uA áramot mér, majd felmegy 0-ra.

Kellene öntartást tennem egy bonyolultabb áramkörbe, de ezzel itt elakadtam. Némi hatása van a látott dolgokra a nooptimer meg a skip gmin hackek kapcsolgatása a programban.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#79555) Dr. Szilikát válasza CPT.Pirk (#79554) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Mivel ez a tirisztor elve, illetve helyettesítő kapcsolása, egy kis tirisztort is lehetne éppen használni, legalábbis kontextustól függően.

Alábbi egy orosz akkutöltő rajza, ahol a T8-T10 alkot egy tirisztort, de itt van még ellenállás beiktatva a felső B-E között, ami a bázis felé szivárgó áram hatását megfogja, illetve van az R16, a reset lehetősége miatt.

- C6 kondenzátoron keresztül egy lefutó él billenti tartásba.
- VD10 diódán keresztül a nyomógomb húzza vissza tápra (reset).

(#79556) CPT.Pirk válasza Dr. Szilikát (#79555) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, alkalmaztunk mi is ilyen tranzisztorból épített tirisztort már. Itt inkább az a kérdés nálam, hogy mi történik 20ms-nél, ebben az áramkörben ami fix DC-ről megy és nem változhatna meg semmi.

Mondjuk kis tirisztort nem próbáltam meg ez helyett, de majd megnézem, van hozzá spice modellem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#79557) CPT.Pirk válasza CPT.Pirk (#79556) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szimulálgatva (a munkát :D ) arra jutottam, hogy a tápfeszültség felfutásának meredeksége is befolyásolja az áramkör működését. 1ms -nél gyorsabb felfutás esetén nem lesz jó a szimuláció. :F

Picit változtatva a designon, ez már normálisan szimulálható:

De erre is igaz, hogy 1ms-re kell tenni a felfutást, valamint kell egy ellenállás a felső tranyó emitterébe.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#79558) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Van kb. 5 analóg tower szervóm, mert a kedves kínaiak azt küldtek normál szervó helyett a tavasszal. :W
Valaki nem cserélné normálra (akár 4db-ra)? (Tudom, hogy nem szabad hirdetni, de cserélnék, nem anyagi haszonszerzés a cél.)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#79559) Aryes válasza hcl (#79558) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szerintem az analóg a normál szervó. ;]
Szívesen cserélnék, ha lenne. :( Amúgy mi baj az analóggal?

(#79560) hcl válasza Aryes (#79559) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem felel meg az alkalmazásra. Csupa olyan elképzelésem van, amiben adott pozíciókra kell beállni, elég finoman.

Mostanra kipróbáltam a digitális szervót is. Ez valami meredek.
Tehát csinálok 2 szervót, 2 lábra, és teljesen össze-vissza működik. Kiírok az egyikre értéket, elfordul, írok a másikra, és arra is mind a kettő mozog.
Egy szervóval meg működik. (0 és 2-es láb.)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#79561) Aryes válasza hcl (#79560) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az sajnos nem a szervók hibája, hanem a lapé, meg a használt szervó lib-é. :U

(#79562) hcl válasza Aryes (#79561) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Van erre valami megoldás? :D Mondjuk még nem néztem, de most fogom...

Mutogatni való hater díszpinty

(#79563) Aryes válasza hcl (#79562) üzenetére


Aryes
nagyúr

Másik servo lib? Másik μC? ;]

[ Szerkesztve ]

(#79564) hcl válasza Aryes (#79563) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Utóbbi lesz. Még a Servo8bit-et megnézem, aztán megy a dolog Arduinoval. (Arra kezdtem el, és ha nem várok fél évet az ebay-es Tiny-kre, már kész lenne :D :W )

Mutogatni való hater díszpinty

(#79565) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Kis gondom akadt amit én nem tudok megjavítani.
24col monitor, LG 24MP76.
Sokat hurcibáltam szegényt és nem tett jót neki, most már stabilan van a munkahelyemen de a kijelző közepén 1 vagy több 1 pixel széles függőleges csík jelentkezik.
Ez 10-20 perc után elmúlik, gondolom melegszik az lcd, vagy ha óvatosan megnyomkodom akkor is sikerül még eltüntetni.
Ez ha jól tudom, a cof kontakthibája, felvált a sok mozgástól, cipeléstől.
Ilyet valaki tud javítani?
Pest, és Pest megye pesti részén még jobb lenne, én ott mozgok.

Olvastam olyan tanácsokat hogy vastagabb papircsíkot kell rászorítani es forró pákával megsimitva visszaragad a vezetőcsík az lcd-re.
De én ennek nem merek nekiállni.

(#79566) hcl válasza tordaitibi (#79565) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Pedig az szokott lenni.
Vannak amúgy arcok (Totalcar-on volt írás), akik autók LCD-ihez ragasztanak ilyen flexkábeleket, de gyanítom, hogy drágább lenne, mint a monitor.
Amúgy káva le, papírcsík alá, és az odafogja :) Parasztmegoldás :O

Mutogatni való hater díszpinty

(#79567) tordaitibi válasza hcl (#79566) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Igaz régi az írás, rápriviztem az emberkére de hetek óta nem volt fennt a PH.-n sajna.
"Utoljára belépve 2021-07-13 22:17"
[link]

[ Szerkesztve ]

(#79568) Aryes válasza tordaitibi (#79567) üzenetére


Aryes
nagyúr

Van telefonszám az adatlapján.

(#79569) Panthera


Panthera
őstag

Üdv!

Ennek mi a gyakorlati jelentősége? Egy koax kábel egyik végén így volt bekötve a jel. Először galvanikus leválasztásra gondoltam, de azt tudtommal kondival oldják meg.

(#79570) CPT.Pirk válasza Panthera (#79569) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

300 ohmos talpponti impedanciájú hurok antennát illesztett 75 ohmos bemenethez, a lehető legolcsóbb módon. Ma már szerintem semmin nincs ilyen 300 ohmos antenna bemenet.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#79571) Panthera válasza CPT.Pirk (#79570) üzenetére


Panthera
őstag

Köszönöm. Legutóbb egy kb 40 éves rádiós lemezjátszón láttam ilyet. Ilyesmi kéteres kábelt használtak ezekhez? Találtam már ilyet a padláson.

[ Szerkesztve ]

(#79572) CPT.Pirk válasza Panthera (#79571) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, ez az.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#79573) SchumiBácsi

Üdv all!

Lehet rossz helyre írok, ha lenyugodok írok az UPS topikba is.

Szóval tegnap elkezdtem lemezt inicializálni és formázni normál módban, ami 1TB/partíció = 10óra/partíció. Egyszer csinálom minden új lemeznél, többet nem. Az EON tudja ezt így nem volt rest tegnap még a vihar előtt ledőlni és ma reggelig áram nélkül hagyni. Értelemszerűen a meglévő szünetmentesek 2órás tartásideje nem bírta a több mint 12órás szünetet, így 60%-nál lehetett kikapcsolni a gépet és ma mindent újrakezdeni elölről...

A terv az hogy a PC+monitor 200wattot meg nem haladó terhelésen 6+2órát működhessen ebben a ritka de lehetséges és minden olyan más esetben ami 2óránál több ideig tart. Valamint újabban teljesen random, időjárástól függetlenül is elmegy az áram fél-egy órákra az utóbbi időkben...

Mi van akkor ha egy SH1000 után kötök mindent? Valaki használt, illetve próbált már ilyet?

Ha elmegy a villany elkezdi a működést az UPS-inverter, aztán ha lemerült még mindig megy az a géppark ami most is megvan. Egyébként erősen tervben van az inverter kazánnal való összehozása is mert a hálózat erősen szélérzékeny. Ma mindannyiszor elment az áram ahányszor a szélsebesség átlépte a 3m/s sebességet, de ez minden télen évek óta probléma, egy kis szél és már nincs is áram és lehet kipakolni a kazánt vagy indítani az aggregátort.

Sztem nem okoz problémát de több szem többet lát alapon kérdezem: az SH1000 szinusz UPS után kötve elméletileg és gyakorlatilag is működnie kell mindennek úgy mint most nélküle? 2x75Ah lesz benne ami ha a számításaim helyesek 7óra futást eredményez majd 200watt terheléssel. Ennyi idő PC-n szinte bármire elég, a kazán meg rendben leég és vissza is hűl közben, nem kell kipakolni és rettegni ha épp elmegyek valahova.

Végül ezzel a megoldással a temérdek hálózati anomália jelentős részét (áram oda-vissza 5x 10mp alatt, különféle ingadozások, stb.) az SH1000 nyeli majd el a szobában most meglévő technika helyett, jól gondolom?

Köszi előre is!

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#79574) tordaitibi válasza SchumiBácsi (#79573) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem válasznak szánom inkább hangosan gondolkodásnak.
2021-ben mire kell 200 wattos PC? Lemezt formázni 10 órán keresztül..?

Nekem 10-12 wattot fogyasztó mini pc-m van, teljesen hangtalan, passzív.
Ha valaki nem keményvonalas jétékos és nem H265 videókat szerkeszt éjjelnappal, akkor minek ilyen gép?
Nálam megy a 4K és a HEVC, egy ilyen nokedli gép már tudja ezt.

2021-ben, nem tudom milyen keringetőszivattyúd van.
Nekem egy Grundfos Alpha BLDC motoros, smps tápos. 7 éves, 14 wattos állásban befűtök vele 120 m2-t, 12 radiátoron átkergeti a vizet. Ha kevés, van rajta 22 wattos lehetőség is de ezt sose használam.
Ehhez a szivattyúhoz építettem egy ups-t. Áll egy 1600 forintos kínai step-up modulból ami a 12 voltből 250V DC-t csinál és áll egy 8Ah riasztóakksiból. Így 4 és fél órát megy el a szivattyú áramszünet esetén.
Mindezt egy a fiókból öszeszedett alkatrészekből tákolt automata akkutöltő tölti. Nyugalmi állapotában, teljesen feltöltött akkunál 1,1W a standby.
Egy 1kW ups-nek mennyi a standby..? + a másik ups is? Éjjel nappal, nonstop évekig?

A pc-m és a monitorom alapból megy 12V DC-ről, minden ups, színusz és 200Ah akku nélkül, azaz meg is van oldva a szünetmentesítés.
Sokat használom terepen. A kocsimba egy 64Ah akku van, a mini pc-monitor kombó szolíd módban eszik 22-24 wattot.
12-13 órás használat után pöccre indul az autóm.

Mindez egy hosszabb, 10-15 éve elkezdett folyamat eredménye.
Cseréltem a 90 wattos keringetőt 60 wattosra, majd 22 wattos korszerűbbre,
cseréltem a vasházas kávédarálós ventillátoros asztali pc-met mini-itx-re, aztán mini pc-re.
Cseréltem a crt monitoromat ccfl lcd-re, majd ledesre.
És most nem kell 50ezerért ups+ 50 ezerért akku.

Ha valakinek van kedve, számolja ki az évi kb. 5-6 hónapot működő keringetőszivattyúra, 70W kontra 14W.
Vagy számolja ki egy 70-150W mezei pc+40-50 wattos monitor
kontra 12W pc+18W monitorra a villanyszámla megtakarítást.
Ezek zsebre mennek, valamint nem akarok én itt ultrazöldnek látszani de ezt az energiát, ami feleslegesen megy a levegőbe ezt elő is kell állítani.
Nem sok? Igaz, nem sok. De ha csak Európában 10 millióan váltanának takarékos szivattyúra? PC-re? Az hány GWh lenne?

Mondom csak hangosan gondolkodtam.

[ Szerkesztve ]

(#79575) tordaitibi válasza SchumiBácsi (#79573) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A válaszra koncentrálva,
lehetséges így megoldani, semmi akadálya nincsen.
A nagy ups lekapcsol ha lemerült, viszi tovább a cuccokat a kicsi amíg az is le nem merül.

(#79576) Dr. Szilikát válasza SchumiBácsi (#79573) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Önmagában egy formázás miatt nem fognék külön tortúrába, ha lesz is véletlenül áramszünet, legfeljebb elkezdem elölről, egyszer csak sikerül.

Jártam már, hogy ment a folyamat, véletlenül hozzáértem a SATA-kábelhez, ami véletlenül kontakthibás volt, le is fagyott, kezdhettem újra.

Lehet építeni, vagy alkalmilag összedobni olyan gépet is, ami egyszerű (nem aktív PCF-s) tápegységgel működik és elmegy nem szinuszos inverterről is, esetleg azzal formázni.

Megjegyzem, a HD Sentinel használatával szoktam végignyomni egy írás-olvasást, ami szépen kirajzolja a lassabban olvasható blokkokat. Nem saját kép, csak a példa kedvéért: minél lassabb, annál sötétebb színt mutat. Jó esetben homogén. Bár az is igaz, hogy ez főleg használt HDD-nél érdekes.

https://www.google.com/images?q=hd+sentinel+read+write+test

(#79577) SchumiBácsi válasza tordaitibi (#79574) üzenetére

Ez még a hagyományos értelemben vett asztali gép. A fűtés kapásból 3db szivattyú, plusz kazánventilátor és még 1db HMV szivattyú - utóbbi kettő szakaszos üzem, valamint a fűtött terület 350m2.

A formázás azért ilyen dög lassú mert a legelsőt mindig így csinálom. Tudomásom szerint ilyenkor minden szektort megcsinál, a gyors csak az allokációs táblát.

Lehet erős túlzás csak ezért összepakolni egy 70kilós szünetmentest, de közben eszembe jutott hogy van egy gázkazán is, amit ugyanúgy ráköthetnék és abban is kettő szivattyú van és mindjárt megvan a 200watt főleg ha ez a három rendszer egyidőben van jelen és inkább túltervezek mint alá. Most is jól jártam volna mert ha 110perc után visszajött volna az áram akkor megy minden tovább, pedig jó tíz éve "csak" 1órára terveztem mindkét szünetmentest, ha valamiért feltétlen tartani kell a gépet.

Ha csak magamra gondolok, olcsóbban talán az is járható út lenne hogy a 12Ah akku helyett 18Ah kötök a szünetmentesekre de azzal talán legfeljebb 3óra futásidőt tudnék elérni a mostani kettő helyett. Az MGE típus gyárilag 7Ah, és most a teljesen kimerített 12Ah akkut simán visszatöltötte, télen meg végig 18Ah akkuval ment, de nem tudom hogy a kifinomultabb Smart UPS nekiállna e tölteni a 12Ah helyett 18Ah akkut ha teljesen lemerült. Viszont ezzel továbbra sincs megoldva a fűtés...

A környezetvédelmi szempontok most nem izgatnak, majd ha az elektromos hálózat felnő arra a szintre hogy elegendő egy 5000-10000forintos feszvédelmes elosztó majd veszek takarékosabb szivattyút. Egyelőre ott tartok mivel nem nagyon értek olyan szinten az építéshez be kell állítani még 50k HUF szünetmentest meg adott esetben kétszer annyi akkut hogy ne kelljen félmilliós PC-t a szemétre kidobálni 2-3évente az áram miatt, és megmaradjon a fűtés is különösebb beavatkozás nélkül.

Cserébe ahová csak lehet kerékpárral megyek, kapok is érte néha ;]

A lényeg hogy ha ez megvalósul, áramszünet esetén először az SH1000 fog felzúgni, aztán ha kimerül akkor kezdenek csipogni a most meglevő egységek. A kattogtatás szerepét is az SH1000 veszi át pillanatnyi áramszünetek esetén.

A fogyasztás sajnos emelkedett mert a gázkazán eddig nem volt és most bejött a képbe amire 100wattot számolok, elgázosító 200watt, PC is 200watt de ebbe beleértendő a monitor és még jó pár dolog. Ezek becsült csúcsteljesítmények és a PC lényegesen csökkent most is mert minden nélkülözhető áramforrást megszüntettem, de a szünetmentesnél úgy tudom túlméretezni érdemes, aztán legfeljebb tovább tart.

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#79578) SchumiBácsi válasza Dr. Szilikát (#79576) üzenetére

A HD Sentinel meddig nézi ezt meg amúgy?

50%-nál jár a format úgyhogy szorítsatok nekem, mert ha eléri a 75%-ot akár szünetmentesről is befejeződhet, holnap meg jön a második partíció ;]

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#79579) #85619712 válasza SchumiBácsi (#79578) üzenetére


#85619712
törölt tag

Szerintem teljesen felesleges amit csinálsz, (a formázás része) de te tudod. A hdd-k őskorában volt létjogosultsága, de mára okafogyottá vált. De persze mindenki arra "cseszi" el az erőforrásait és idejét amire akarja. :R

(#79580) VIPowER válasza #85619712 (#79579) üzenetére


VIPowER
senior tag

Fogadd egyetértésem.

(#79581) Dr. Szilikát válasza #85619712 (#79579) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

A klasszikus értelemben vett LLF (Low Level Format) már vagy 25 éve nem értelmezhető, később a HDD-gyártók maguk is átértelmezték a fogalmat, amikor LLF elnevezésű programokat mellékeltek, de az már csak szektorszintű felülírást végzett.

Ez a művelet adatmegsemmisítő is, ugyanakkor volt rá példa, hogy a teljes "gyalu" bizonyos javító hatással is járt. Olyan is volt, hogy többszöri felülírásokkal javítani tudtam egy HDD szektorain, tehát amit előző képen látsz, lassulásokat lehetett korrigálni.

Új HDD esetében a Microsoft a számítógépgyártóknak azt javasolja, hogy nem szükséges teljes felületi ellenőrzés, mert azt a HDD gyártója már elvégezte, legfeljebb szállítási sérülés okozhat elvben problémát.

Erre gondolhat magánember is, hátha "útközben" sérült és neki megnyugtatóbb egy teljes ellenőrzés.

Használt HDD esetén meg főleg jó legyalulni mindent és tiszta lappal kezdeni, egyúttal detektálva az esetleges hibákat is.

Windows Vista óta a "lassú" formázás szektorszintű teljes felülírást végez (adatmegsemmisítő is), előtte az XP még csak olvasta és az volt az ellenőrzés.

#79578 SchumiBácsi

Végigfut természetesen, az egész felületen. Ugyanaz voltaképpen, mint bármelyik szektorszintű felülíró program, csak ennek jó a kezelőfelülete, noha létezik más hasonló is.

[ Szerkesztve ]

(#79582) #85619712 válasza Dr. Szilikát (#79581) üzenetére


#85619712
törölt tag

Melyformázás már évtizedek óta "tiltott" funkció a merevlemezes meghajtóknál, amit ő annak hisz az sima gyorsformázás + adatvisszaellenőrzés=normál formázás. Ennek semmi köze a szektorok létrehozásához, azt a gyár már megteszi, ahogy te is írtad. Megsérülni meg egy parkolópalyára helyezett fejjel a hdd nagyon nehezen tud, annak már külsérelmi nyomai is vannak. Használt háttértárat talán megéri normál formázni, de értelme ott se sok van. Akkor inkább valami hdd analizáló progi. De ismétlem, ez privát vélemény. :K

@WIPowER: Köszi a megértés. :DDD

(#79583) PROTRON válasza SchumiBácsi (#79577) üzenetére


PROTRON
addikt

Egy apró felvetés: miért nem a téma szerinti, "Szünetmentes" topicban érdeklődsz a pontos paraméterezés kapcsán? [link]

Tudod másik, nem az adott téma topicjában simán kaphatsz akár még lehurrogást is...ohh sh.t. :D

Egyébként ott írják hogy kazán ellátáshoz tényleg jó a tiszta színuszos inverter + aksi kombó és ahogy Te is írod, a pénztárca szab határt az áthidalási időnek.
PL ilyen dolog, hogy az áthidalási időbe nem számít bele hogy hány VA-s az invertered, mert az csak a ráköthető teljesítményre ad adatot. Ha neked 200 W terhelés tartására van igényed, felesleges 800W-oshoz méretezett elektronikát megfizetni, igaz lehet kevésbé melegszik de akkor is zúgni fog. :D
Persze a PC-d kilengéseivel is számolni kell amikor a terhelést akarod meghatározni, mert ha csak 1 pillanatra átléped, akkor is leoldhat az inverter amikor épp hálózatról üzemel, mert meg akar védeni a túlterheléstől. Ilyen okból jó az 1000, csak általánosságban a 200-hoz felesleges túlméretezés és költség.

A korábbi UPS-ekben történő aksi kapacitás növelés lutri, mert a legtöbb gyártó úgy állítja be az elektronikát, hogy hiába raksz bele nagyobb kapacitást, akkor is hasonló áthidalási időnél fog leoldani. Jól is néznének ki, elég lenne megvenni a 25k-s Eaton 850i-t, aztán utána kötsz egy utánfutónyi aksit. :D
1-2 percet lehet nyersz, de nem órákat mint reméled.
No meg az áthidalási időt UPS-eknél a konverziók miatt kicsit bonyolultabb kiszámolni. PL a fenti 850i a Te 200W-odat kb 20 percig tudja tartani, pedig 12Ah aksi van benne(már nem emlékszem pontosan).

De tényleg jobb a fentebb linkelt totyik.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#79584) tordaitibi válasza SchumiBácsi (#79577) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ha ezek az igények akkor mindenképpen lépd meg az 1kW ups-t, le tud kezelni max. 200Ah akkut, az is mehet mellé.

Itt a túlméretezés már megvan, egy ups az nagyon sokáig bírja, nem az fog tönkremenni hanem az akkupakk.

Durván fogalmazva, szinte mindegy hogy havi pár alkalommal megy a szünetmentes mert áramszünet van, vagy csak készenlétben csepptölti az akkut, én még nem találkoztam 3 évnél többet bíró PB akkuval.
Évekig riasztóztam, 3 év és kuka az akku.
Ritka volt hogy picit többet bírtak ki.
Nagy kapacitású pakknál ez nem mindig feltűnő, a 200Ah-ból megmarad 5 év múlva is 15-20Ah, ez elég pár perc áthidalására, aztán jön egy félnapos áramszünet és kiderül hogy már rég cserés lett volna.

(#79585) SchumiBácsi válasza PROTRON (#79583) üzenetére

Azok a wattok amikkel számolok pont azért becslések mert ha pl. indul a gázkazán, a motor indulóárama biztos nagyobb mint amikor beáll üzemi fordulaton.

A PC-n testközelből megtapasztalom ha nem is ugyanezt, mert tegnap amikor kilőttem a böngészőt áramszünetkor az UPS szerinti fogyasztás 10%-ról felment 20%-ra majd vissza tízre és ezek miatt számolok kedvezőtlenebb fogyasztással mindig.

Az aksira teljesen nem esküdnék meg mert amíg az MGE eredeti 7Ah akkuval ment lényegesen korábban esett ki mint az APC a 12Ah akkuval. Most mindkettőben ugyanaz a márka ugyanaz a kapacitás és az APC hasonló terhelés mellett már kikapcsolt, az MGE még ment volna vagy félórát a monitorral, órával, időjárás állomás beltérijével + stand-by fogyasztással.

Amíg az volt az elsődleges kb. 1órát jelzett tartásra új, még gyári akkukkal alapteljesítményen levő PC-n, most nem sokkal kisebb terhelésen 2órát, majd ahogy kikapcsolt a PC ezáltal a monitor még úgy egy órát ment a kis fogyasztókkal. Igazából ezt csak úgy lehet megtudni ha ugyanazzal a terheléssel kimerítem 12Ah majd 18Ah akkuval is mert 7Ah akkut már nem veszek hozzá, és megmérem közvetlen kikapcsoláskor az akkufeszültséget.

Egyébként ha meghatározott időnél kapcsol le akkor a nagyobb akkut nem fogja annyira lemeríteni mint egy kisebbet ezáltal legalább kímélem az akkut nem?

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#79586) SchumiBácsi válasza #85619712 (#79582) üzenetére

Tudom hogy ez nem az a tiltott mélyformázás hanem a normál.

Kb. 5évente állítok üzembe magamnak HDD-t ennyi vesződés az elején belefér. Csak most az baszott fel hogy egyéb okból már kb. 1hónapja nem foglalkoztam semmivel se a gépen, erre most végre ráérek jön az áramszolgáltató és elkezd baszakodni.

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#79587) SchumiBácsi válasza tordaitibi (#79584) üzenetére

Ha beindul a projekt, Leaftron akku lesz valszeg benne ami állítólag 10év.

Az APC-vel annak idején CSB akku jött 7évet ment. Genesis 3év, 5évet ezek szerint csak hűtéssel lehetne elérni vagy nem tudom, pedig nem meleg az UPS. Az MGE pár év múlva választ adhat mert abba is ugyanaz van mint az APC-be pár hét eltéréssel de mivel nem fér bele így az akku a padlón van az UPS testén kívül.

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#79588) Dr. Szilikát válasza #85619712 (#79582) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

HD Sentinel azt csinálja lényegében, az egész felület épségét vizuálisan áttekinthetővé teszi, a nehezebben olvasható részek megmutatásával. Egy ismeretlen előéletű lemez esetében nagyon is hasznos tud lenni.

SMART annyira külön dolog, találkoztam olyannal, hogy a SMART infó szerint tökéletes lett volna, közben olyan szektorhiba volt a terület szélénél, amit kénytelen voltam particionálással lehatárolni / elrejteni, különben fagyásokat produkált.

Kérdés persze, hogy minek nekem ilyen, de amúgy is két példányban tárolok adatokat, tehát be van biztosítva, meg ilyenre nem is a fontosabbat teszem.

(#79589) #85619712 válasza SchumiBácsi (#79586) üzenetére


#85619712
törölt tag

Mindegy, nem vagyunk egyformák, téged ez nyugtat meg, nekem feleslegesnek hat, valahol a kettő között lehet az igazság. :D Ártani nem árt, ez a lényeg. Az áramszolgáltató hidd el nem jó kedvében b@szakodik, azoknak se öröm, hogy egy fa leszaggatja a vezetéket, vagy tőből kitörik egy vezetéktartó oszlop. Régen a mi (kis) falunkban is állandó volt az áramszünet, (jóformán egy hangosabb puki után is az volt) aztán megcsinálták a kétirányú betáplálást, azóta javult a helyzet, de a legutóbbi viharban mind a kettő megfeküdt, nem volt órákig áram. Elnézve ezt a szélsőséges időjárást, van egy olyan érzésem, ez nem igazán fog javulni... Szóval nem rossz ötlet az az ups amit kiagyaltál. ;)

(#79590) #85619712 válasza Dr. Szilikát (#79588) üzenetére


#85619712
törölt tag

A SMART az csak egy vicc jóformán, arra kár hagyatkozni. A hdd sentinel valóban frankó kis program. :K Én régen amikor még volt értelme, a hdd regenerator nevű progival hoztam vissza a halálból a hdd-ket, de manapság inkább veszek másikat, nem éri meg vele kínlódni sajna.

(#79591) hcl válasza #85619712 (#79590) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A HDD Sentinel is SMART adatokból dolgozik :D (Azaz abból is.)
A Regenerator az, ami nem mindig használható, de különben néha képes csodát tenni. :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#79592) Dr. Szilikát válasza hcl (#79591) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

HD Sentinelt ismerők számára ez evidencia, eredetileg csak arra reflektáltam vagy utaltam, hogy a "HDD analizáló" programoknak ez is méltó tagja, külföldi fórumokon is hivatkoznak rá, ismerik már, nagyon sok helyen.

(#79593) hcl válasza Dr. Szilikát (#79592) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ez se volt kérdés, kb. standard a cucc globálisan :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#79594) Smiley válasza Dr. Szilikát (#79592) üzenetére


Smiley
őstag

Hat en azert tudnam ezt cafolni... foleg a %-ban ki tudja mi alapjan kikalkulalt ertekei. Ha biztosra mesz akkor rendszeres idokozonkent kell a short es a long test-et futtatni, es valamivel folyamatosan figyelni a fontosabb ertekeket. Felesleges a szazalekokat nezegetni semmit sem er, ha szar a disk ugyis elhasal rajta az egyik teszt.

Ha ezeknek az erteke nagyobb mint 0 akkor arra a disk-re fontos adatot mar nem rakunk.
Reallocated_Sector_Ct
Current_Pending_Sector
Offline_Uncorrectable

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#79595) pjen válasza PROTRON (#79583) üzenetére


pjen
félisten

Nekem volt 800VA Legrand szünetmentesem, a gyári aksit kivettem.Tettem helyette egy 55Ah aksit, szépen kezelte.Csak a hűtőgép nem indult vele, pedig azért vettem.

(#79596) hcl válasza Smiley (#79594) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Reallocated_Sector_Ct"
Ezzel azért vitatkoznék. A tartalék terüle arra van, hogy esetleges hibás szektorokat onnan pótoljon. Nem az a baj, ha nem 0, hanem ha folyamat nő.

Mutogatni való hater díszpinty

(#79597) Smiley válasza hcl (#79596) üzenetére


Smiley
őstag

Ezt irtam, hogy lehet tovabbra is hasznalni barmire ami nem fontos adat. Azert eleg regota epitek mar storage-kat, es ahol van egy sector hiba, ott az esetek 99%-ban nagyon rovid idon belul lesz tobb is. Tehat ha ez az ertek 1, akkor mehet be az uj disk a helyere, ez meg jo lesz barmire. Pl az itthoni media storage-omban (12TB) csak olyan disk-ek vannak amiket a serverekbol mar kiszedtunk ilyen/olyan smart error-ok miatt... viszont ezen nincs fontos adat, nem is zavar, ha holnap reggel megall valamelyik.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#79598) rednifegnar


rednifegnar
senior tag

off: szuksegem lenne egy kicsi es lehetoleg csondes fagyasztora. sztetek letezik olyan ami csondes, motor (kompresszor?) nelkuli? nem vagyok kepben a temaban. nem kell nagy teljesitmeny de 0C ala menjen azaz fagyasszon.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#79599) pjen válasza rednifegnar (#79598) üzenetére


pjen
félisten

Keress rá az abszorciós fagyasztóra, abban nincs motor.

(#79600) hcl válasza Smiley (#79597) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Azért a legtöbb adatot azért tartja az ember, mert fontos :) Nekem nem egy volt a NAS-ban, amin voltak Smart hibák, folyamatosan figyelve, és ha elkezdett romlani, akkor csere.
Meg mondjuk a Smart képes betárolni hibákat adatkábel/táp miatt is.
Persze más egy éles storage meg egy otthoni, de azért itt elsősorban SOHO esetek vannak :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.