Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#79651) #90088192 válasza #85619712 (#79649) üzenetére


#90088192
törölt tag

Egyszer látogass meg egy generátor telepet a sivatagban, többet nem fogsz panaszkodni a meleg miatt.
Kb 30 percenként szünet, ha a motorok között dolgozol, mert agylagyulast kapsz. Óránként 3-4 liter folyadék simán bemegy. A zajok és a felszerelés már csak hab a tortán, fulvedovel szemüvegben hosszú ujjú felső plusz rendes nadrág. :K

(#79652) #85619712 válasza #90088192 (#79651) üzenetére


#85619712
törölt tag

Köszönöm, nem csábultam el. :D Akkor ezek szerint ez valami gyártási folyamathoz kell. Érdekes lehet. :C

(#79653) mezis válasza DonThomasino (#79635) üzenetére


mezis
nagyúr

Egy ilyen vagy kettő db 150W-os párhuzamosan?

mezis

(#79654) #85619712 válasza pjen (#79650) üzenetére


#85619712
törölt tag

A régi munkahelyemen voltak umformernek nevezett kütyük, 230AC-ból csinált 100V körüli DC-t, pár száz amper terhelhetőséggel. Gyakorlatilag egy villanymotor+ generátor egybeépítbe, Kispolszki méretben. Nekem már az is sok volt.

[ Szerkesztve ]

(#79655) hcl válasza #90088192 (#79651) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Eloxáló üzem? Kiloamperek, 9-20V körül :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#79656) #90088192 válasza #85619712 (#79652) üzenetére


#90088192
törölt tag

Nem, 2 külön munkahely. :DDD
Az első teljesítmény elektronikát gyártott ami inverterek és akkumulátor töltőkben merült ki.
A második helyen, ahol most vagyunk, belső égésű reciprocating motorral generatorokat forgatunk, a nagy büdös semmi közepén Pl Sunrise Dam vagy Darlot. :R

(#79657) #90088192 válasza hcl (#79655) üzenetére


#90088192
törölt tag

Az aranybányában akár még az is van, ha minden igaz akkor indukciós kemence ahol az aranyat olvasztja.
:R

A KVGY Ben jártam párszor a galvan üzemben is, sőt az egyik haverom ott dolgozott. Mindent is lehetett ezüst bevonattal ellátni. Nővérem így kapott színtiszta ezüstözött réz karkötőt. ;)

(#79658) hcl válasza #90088192 (#79657) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az se rossz :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#79659) Donki Hóte válasza #90088192 (#79657) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Általános iskolás koromban voltam egy üzemben, ahol bauxitból alumíniumot csináltak. Ott tucatjával mentek olyan tömör réz kábelek a falon, mint a karom. Ahol fal mögött mentek, ott ha feldobta a látogatásvezető a kulcscsomóját a falra, akkor a kulcscsomó ott ragadt a falon a mágneses mező miatt.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#79660) pjen válasza Donki Hóte (#79659) üzenetére


pjen
félisten

De ott feszültség alig volt.

(#79661) rednifegnar válasza mezis (#79653) üzenetére


rednifegnar
senior tag

sztem itt nem lesz meg a kivant ellenallas, plane parhuzamosan.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#79662) Donki Hóte válasza pjen (#79660) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Ja, nem volt feszkó, tök nyugisak voltak a munkások :C

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#79663) Oryctolagus


Oryctolagus
tag

Sziasztok,
létezik 16 amepresnél nagyobb, tápegységkábel, olyan csatlakozóval a pc tápegységéhez csatlakozik?

Per aspera ad astra.

(#79664) #90088192 válasza Oryctolagus (#79663) üzenetére


#90088192
törölt tag

Elméletileg ez az.
20A amit írnak rá, igaz én nem hiszem el.

(#79665) nyunyu válasza Oryctolagus (#79663) üzenetére


nyunyu
félisten

Szabvány szerint a PCken használt C13/C14 csati csak 10A-ig, szervereken szokásos C19/C20 16A-ig terhelhető!

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#79666) Oryctolagus válasza nyunyu (#79665) üzenetére


Oryctolagus
tag

Igen ezt én is megtaláltam, de gondoltam hátha.

Köszönöm.

Per aspera ad astra.

(#79667) vizimento


vizimento
senior tag

Van egy motorom, a képen látható. Sajnos nem sokat tudok róla. 4 kábel jön ki belőle: zöld, zöld-fehér, piros, piros-fehér. A kérdés, hogy miféle motor lehet, és mivel tudnám működésre bírni.

Vennék hibás elektromos rollert/hoverboardot!

(#79668) hcl válasza #90088192 (#79664) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Abban is 3 hajszálvékony szál van erenként mint az átlag "10A-es" kínai kábelekben? :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#79669) mezis válasza vizimento (#79667) üzenetére


mezis
nagyúr

[link]

mezis

(#79670) vizimento válasza mezis (#79669) üzenetére


vizimento
senior tag

Bocsánat, valóban nem fogalmaztam elég körültekintően. :R
Neten én is rákerestem tipus alapján, de a talált infó nekem nem volt elég ahhoz hogy megtudjam:
1) otthoni körülmények között hogy tesztelhetném hogy egyáltalán jó-e
2) valami egyszerű és olcsó módon meg tudom-e hajtani állandó fordulattal.

Vennék hibás elektromos rollert/hoverboardot!

(#79671) draco31


draco31
veterán

Hello!
Van egy asztali lámpa, LED-es. Tulaj elhagyta az adapterét.
Úgy van megoldva, hogy adapterről nem is megy simán, csak a beépített akkuról, ami egy 18650-es cella. Ám a tulaj próbálgatta ami csak belemegy, nyilván kinyírta a töltőelektronikát benne, és az akku is meghalt már, mert állt majdnem évet.
Cseréltem benne akkut, működik is a lámpa, de ugye nem tölt.
Ilyen kis töltőm van rengeteg. Jó ez úgy, ha csak a lámpa paneljére kötöm a kimenetét, ahová az akku is van kötve, vagy így nem fogja szeretni a lámpa félig halott elektronikája?

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#79672) hcl válasza draco31 (#79671) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Elvileg nem lesz baja, hiszen amúgy sem tölt, ott valószínűleg egy hasonló IC meghalt.

Mutogatni való hater díszpinty

(#79673) draco31 válasza hcl (#79672) üzenetére


draco31
veterán

Még az is lehet, hogy ugyan az az IC van benne is, mint ami ezen a kis panelen. Holnap majd akkor összerakom így, aztán úgy marad, amíg él :)

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#79674) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv szakik!

Segítséget kérnék. Van egy 200W 24 V DC hajtóműves motorom, olyan, ami azokban a tisztítógépekben is van, amivel pl a TESCO-ban rodeóznak.
Vezérlés nincs hozzá, direktben hajtatom, perpill 12V-os fűnyírótraki akksival, viszont terhelve eléggé kevés a teljesítménye.
A kérdésem, hogy ha 24V-ot össze tudok rakni neki, akkor sokszorosát várhatom? Megfordítva a kérdést, ha csak fele feszültséget kapja, akkor a teljesítmény felétől jóval kevesebb?

Köszi a segítséget előre is! :R

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#79675) Dr. Szilikát válasza draco31 (#79671) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Igazság szerint ennek árammérés lenne az egyik módja, de egyébként a TP4056 panelok 1 A áramra vannak beállítva és annak tizede, vagyis 100 mA alatt vált készre a töltés.

Mármint a töltés végén egyre csökkenő áramról van szó. Ha például valami annyira szívná az áramot, hogy a végén nem tud beesni 100 mA alá, akkor nem áll le a töltés, nem vált kékre a LED.

Ha mondjuk 50 mA áram megy el "valahová" és 50 mA az akkuba, akkor utóbbinak kell 50 mA alá csökkenni a leálláshoz.

(#79676) Dr. Szilikát válasza csabyka666 (#79674) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Vannak itt nem lineáris összefüggések is, ezért nem olyan egyszerű, mint egy szimpla ellenállás, de ilyen motorok félfeszültségről elég gyengék szoktak lenni, a tapasztalat alapján.

Hasonlóan, mint egy PC-ventilátor, ha másképp is működik.

(#79677) csabyka666 válasza Dr. Szilikát (#79676) üzenetére


csabyka666
addikt

Köszi, ilyeamire gondoltam, mert érzésre tényleg gyenge így.
Viszont, ha 2 db akksit sorba kötök, és azok nem egyforma kapacitásúak, akkor hogyan fog viselkedni a motor? (Nem fontos precízen működnie, de erősebb kellene kicsivel.)

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#79678) Dr. Szilikát válasza csabyka666 (#79677) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Addig nem számít a kapacitás, amíg egyik nem akar túlmerülni, illetve terhelhetőség szempontjából is bírja az áramot.

Soros kapcsolásnál értelemszerűen ugyanannyi áram folyik mindkét tagon, tehát azt bírnia kell.

Amellett a feszültséget is ajánlatos figyelni, mert a szokásos effekt nagy kárt okozhat: a gyengébbik lemerül, utána az erősebb képes átfordítani rajta a feszültséget, ami kicsinálja. Ugyanez érvényes persze az egyes cellákra is.

(#79679) csabyka666 válasza Dr. Szilikát (#79678) üzenetére


csabyka666
addikt

Átfordítani? Na ilyet se hallottam még, bár már találkoztam fordított polaritású akksival, valószínű emiatt volt az is?!

Fel nem tud robbanni, igaz?

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#79680) Dr. Szilikát válasza csabyka666 (#79679) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Logikusan a gyengébb akku előbb elkezd merülni nulláig, utána átmegy negatívba, mert a soros körben lévő másik akku még mindig tartja magát és rádolgozik a gyengébbre, a terhelésen keresztül. Ha jobban megnézzük, két soros cella pont szembe kerül egymással, illetve egymás ellen dolgozik és végül az erősebb fog győzni, ha hagyják:

Az ólom-savas akku viszont nem ettől robban vagy robbanhat (amikor már energia sincs benne), hanem zárlattól, feltöltött állapotban.

Ekkor a hirtelen fellépő gázfejlődés szétnyomhatja, katonaságnál láttam ilyet, villáskulcsot ráejtette a gépkocsivezető. Még jó, hogy csak a kincstári ruhát marta be a kénsav.

[ Szerkesztve ]

(#79681) csabyka666 válasza Dr. Szilikát (#79680) üzenetére


csabyka666
addikt

Köszi ismételten!

Igen, YouTube-on van pár ilyen videó, hogy "bikakábellel" összezárják, aztán rövid idő múlva bumm...

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#79682) razorbenke92 válasza vizimento (#79670) üzenetére

1) Az az otthoni körülményektől függ :DDD Ez nagyban függ az ismereteidtől, felszereltségedtől. A léptetőmotor meghajtása, főleg ebben a méretben nem evidens dolog. Ez egy bipoláris motor ha jól látom, és a linken látszik alatta egy elektronika is, amiben valószínűleg enkóder és meghajtás is van. Ha ez az elektronika nincs meg, akkor egy sima léptetőmotor meghajtó megmozdítja bipoláris módban.
2) Mekkora terheléssel? Milyen magas fordulaton? Mennyire kell egyenletesnek lennie? Pontosan mire szeretnéd használni?

Ez a motor (és úgy általában a reluktancia motorok) nem állandó fordulatú mozgásra vannak kitalálva, hanem pozíció vagy nyomatékszabályozásra. Persze nem elhanyagolható tulajdonság a minél egyenletesebb járás sem, de elsősorban a pozíció (lépésszám) elérése és tartása a cél. Emiatt általában alacsony fordulatra vannak tervezve, és minél egyszerűbb a meghajtásuk, annál inkább lüktető eközben a mozgásuk.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#79683) draco31 válasza Dr. Szilikát (#79675) üzenetére


draco31
veterán

Hát ez a lámpa megdöglik az biztos.
Bekötöttem az első olyan kis panelt, még be sem dugtam konnektorba, elfüstölt. Pislogok, rosszul kötöttem volna? De nem. Második panelt bekötöttem, még jobban figyelve, az is füst. Úgy hogy kenje a hajára a tulaja a lámpáját :D

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#79684) Ribi válasza draco31 (#79683) üzenetére


Ribi
nagyúr

Hát ha elfüstöl a töltő az nem a lámpa hibája, hanem szar a töltő. :K

[ Szerkesztve ]

(#79685) Barret001 válasza draco31 (#79683) üzenetére


Barret001
addikt

Fordított polaritással kötötted rá,azt nem bírja. Nekem is füstölt már 1-2 db :) Elvileg rövidzárat még bírnia kell.

(#79686) Barret001


Barret001
addikt

Egy kis 4056 hekkelés :)

[4056]

[ Szerkesztve ]

(#79687) Panthera


Panthera
őstag

Ha már szóba kerültek az asztali lámpák, valaki el tudná magyarázni mi a működési elve a teleszkópos fajtáknak (ahol a lámpa 2 fémrúd végén van)? Érintésvédelmileg nem értem.

(#79688) pjen válasza Panthera (#79687) üzenetére


pjen
félisten

12 voltos.Az aljában egy trafó van, attól olyan nehéz.

(#79689) Panthera válasza pjen (#79688) üzenetére


Panthera
őstag

Ezt tudtam, csak nem raktam össze, hogy ez már elég. Köszi.

(#79690) tordaitibi válasza draco31 (#79683) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Valami kisebb 5V tolto, merjel ra hogy valoban 5-5,2V kozott van es uresjarasba sem szalad feljebb.
Veszel par2-3 darab si diodat meg schottkyt es addig kiserletezel sorbakotni amig a kimenofesz 3,9 max 4V lesz.
Ezzel minden elektronika nelkul toltheted a liion cellat. Feltetel hogy a tolto birja a kezdeti aramot korlatozni, ne kapcsoljon le azaz kepes legyen aramgenerator szeruen mukodni. Nalam egy noname telefontolto szepen tud igy mukodni, nem uzemi allapot az biztos.

Sokkalta elegansabb megoldas egy koromnyi nyakon erre keszult cel ic hasznalata. Ami garantaltan nem megy 4,2V fole es intezi az aramkorlatot.

(#79691) Dr. Szilikát válasza draco31 (#79683) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Akku nem tudja tönkretenni a hozzávaló töltőmodult, ha jó polaritással kötöd rá. Túlfeszültséget az akku képtelen produkálni, túl kevés meg nem számít.

(#79692) Dr. Szilikát válasza Panthera (#79689) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ez úgy kezdődött szerintem, hogy kezdetben csak törpefeszültségű halogénizzót tudtak olyan minőségben gyártani, ami tartósnak is bizonyult, mivel kisebb feszültségen kisebb ellenállás szükséges, azaz rövidebb és vastagabb anyagból készülhet az izzószál, azonos teljesítményre vonatkoztatva.

Ehhez jött a belsejébe egy kis halogén elem (jód vagy bróm), meg a szokványos izzóban is megtalálható nemesgáz/védőgáz, némi nitrogénnel.

Így az izzószálat magasabb hőmérsékletre lehet hevíteni, aminek elfogyása ellen véd a halogén körfolyamat, tok pedig kvarcüveg, hogy el ne olvadjon.

Ebből lett az, hogy az emelkedő színhőmérséklet mellett ("fehérebb" fény), jobb hatásfokkal dolgozik a halogénizzó, még a trafóval együtt is, pedig az is elfűt valamennyit. Viszont rézpazarló is, ezzel együtt.

Ennek már csak mellékhatása lett valószínűleg, hogy valaki kitalálta a teleszkópon vezetett táplálást is, ha már egyszer úgysem veszélyes, akkor miért ne. A trafó meg értelemszerűen biztonsági szigetelésű, a primer-szekunder egymás mellett szeparált, hogy még leégés esetén se érjenek össze.

(#79693) Poppoe


Poppoe
újonc

Sziasztok!

Kisvállalkozási használatra szeretnék nyomtatót venni, az alábbi jellemzőkkel:
- lézeres
- színes nyomtatás is
- szkennerrel
- másolási lehetőséggel
- wifi csatlakozással

Tudtok tippet adni jó nyomtatóra és elérhető áron? :)

Köszönöm

(#79694) Panthera válasza Dr. Szilikát (#79692) üzenetére


Panthera
őstag

Köszönöm a minden igényt kielégítő választ. :R

(#79695) draco31 válasza tordaitibi (#79690) üzenetére


draco31
veterán

Mobil töltő adapterrel volt csinálva, ami nem is tud gyors töltést, csak 5V 1A amit le tud adni. Telefont meg tölti gond nélkül. Polaritás is helyes volt, nem tudom mi történt.
De elengedtem a dolgot, puszira nem vacakolok vele.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#79696) ecaddsell válasza Poppoe (#79693) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

(#79697) csabyka666 válasza Dr. Szilikát (#79676) üzenetére


csabyka666
addikt

Köszönöm a segítséget, sorba kötöttem 2 db 12V akksit, határozottan erősebb a motor így!

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#79698) vizimento válasza razorbenke92 (#79682) üzenetére


vizimento
senior tag

Ha még lenne az elektronika ami alatta volt, hogy kéne működésre bírni?
250-500 körüli fordulat lenne ideális nekem. Kb krémleves sűrűségű masszát kéne átkevernie propellerrel. Pontos nyomatékot nem tudok, de jelenleg egy legolcsóbb 12v akkus fúró látja el a feladatot, csak az hangos. Gondoltam kipróbálnám léptetőmotorral, hátha az halkabb... Tehát az egyenletesség se fontos. Vagy ez a fordulat már túl sok ezeknek a motoroknak?

Vennék hibás elektromos rollert/hoverboardot!

(#79699) daninet


daninet
veterán

Sziasztok!
Ez a klímám fancoil alaplapjának sematikus ábrája. Kicsit google fordítós az egész ezért tőletek is megkérdezem, szerintetek is rövidre kell zárni azt a két terminált, hogy kikapcsoljon a klíma?
Midea egységről van szó

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#79700) Ribi válasza daninet (#79699) üzenetére


Ribi
nagyúr

Úgy tűnik, de kicsit sem értek hozzá.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.