Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#77001) #85619712 válasza Aryes (#76996) üzenetére


#85619712
törölt tag

Molex 51065? A linkben vannak műszaki dokumentációk, le tudod ellenőrizni a lábak távolságát meg a méreteket.

[ Szerkesztve ]

(#77002) Aryes válasza darvinya (#76997) üzenetére


Aryes
nagyúr

De értetlen vagy, nem JST. Az teljesen más szabvány. Az mindegy, hogy abból is 3 pin lóg ki, a csatlakozó nem kompatibilis.

(#77003) Aryes válasza #85619712 (#77001) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez lesz az! :DD Ebből kell 3 pines, meg az aljzat. Azt nem látom a képen, hogy ebben az érintkezők is benne vannak? Vagy azt külön kell hozzá venni?

(#77004) Aryes válasza mezis (#76999) üzenetére


Aryes
nagyúr

Eddig ez a legjobb találat, [link] de ennyiért :Y Mindenesetre legalább már egy találat van. :R

(#77005) darvinya válasza #85619712 (#77000) üzenetére


darvinya
titán

Ez 8-9mm-es testű, 6mm a kábel bemeneti nyilása.
Ez a 6mm-es testű.

Van ennél kisebb is, 4.5mm.

aryes

Ok. :R

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#77006) #85619712 válasza Aryes (#77003) üzenetére


#85619712
törölt tag

Itt a 3 pines verzió és az érintkezők hozzá. Én inkább vennék érintkezőt is, ne legyen meglepetés. :R

(#77007) #85619712 válasza darvinya (#77005) üzenetére


#85619712
törölt tag

Hoppá ezt kicsit benéztem, most már értem :DDD
Ha ilyen problémába ütköznék egy ilyen toldóval oldanám meg, ennek a dugója elég vékony, a lengőaljzatba meg már bármi odafér. :P

[ Szerkesztve ]

(#77008) #85619712 válasza Aryes (#77003) üzenetére


#85619712
törölt tag

Az aljzat lemaradt... :DDD

(#77009) PitLee válasza Aryes (#76996) üzenetére


PitLee
őstag

A Molex név az cseles, mert nem a csati kialakítás neve hanem az a gyártó neve.
Gondolom a "Hőskor" kezdetén, amikor még nem volt annyi ilyen jellegű csatlakozó, így volt egyszerűbb.

A 3 pin-es neve elvileg a
53254-0370

a másik fele meg elvileg
51065-0300

A kötőjel utáni számok a pineket jelölik, tehát lehet, így is keresni
51065 cable 3 pin

Ui: míg kibogarásztam addig többen is megfejtettük ahogy elnézem
53254 csatinál az utolsó szám a 4 csak tippelek, de a 90° lábakat jelölheti,
míg a 3-as végződés az egyenest ...

[ Szerkesztve ]

(#77010) Aryes válasza #85619712 (#77006) üzenetére


Aryes
nagyúr

Köszönöm szépen, már legalább egy éve kerestem hiába. Megy érte a virtuális sör! 🍺 :DDD
Meg is rendeltem, csak az bosszant, hogy a szállítási díj 500Ft-tal több, mint a tételek összesen.

(#77011) #85619712 válasza Aryes (#77010) üzenetére


#85619712
törölt tag

Igazán nics mit, kösz a virtuális sört! :))

(#77012) razorbenke92 válasza MaCS_70 (#76983) üzenetére

Szia!

Ez a távirányító duplikáló téma legalább olyan érzékeny a kínai piacon, mint a powerbankok, ahol nem az a kérdés, hogy ki hazudik, hanem hogy ki nem.

A tanítható ugrókódos távirányítók ritkábbak és drágák. Sok fix kódúra is azt mondják, hogy tudja, de közben nem. Sok olyat is lehet venni, ami valóban ugrókódos, de nem tanítható.

Próbáld olyan helyről venni, ahol valós értékelések vannak, és vissza tudod szerezni a pénzed, ha nem valós a termékleírás.

A Banggoodon utánanézve ezt találtam:
https://www.banggood.com/300MHz-to-868MHz-Fixed-Rolling-Code-Gate-Garage-Door-Remote-Control-Key-Duplicator-Tool-p-1610846.html?cur_warehouse=CN&ID=513344&rmmds=buy

A leírásban azt írja, hogy tud rolling code-ot, és az egyik értékelésben azt írták, klónoztak vele Kontal rendszert, ami valóban olyan. Esetleg kérdezz rá náluk, hogy támogatja e a Vidue rendszert.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#77013) MaCS_70 válasza razorbenke92 (#77012) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nagyon köszönöm, nézem!

De nem kell az ugró, elég a statikus kód, mivel ilyen a jelenleg használt eszközpark.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#77014) razorbenke92 válasza MaCS_70 (#77013) üzenetére

Remélem nem szólok túl későn, de ha jó a fix kódos (a linkelteknél mindkettőre azt írja, hogy ugrókódos) akkor meg lehet úszni olcsóbban is. Igazából annyira olcsó, hogy még pénzkidobásként is megérheti megpróbálni (jelenleg 1000 forint ingyen postával és elemmel):
Ebben a hozzászólásban linkeltem egy általam már tesztelt forrást, és azóta a fórumtárs jelezte is privátban, hogy megkapta, és neki is jól működik.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#77015) MaCS_70 válasza razorbenke92 (#77014) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszi, ezt én is megtaláltam -- csak sokkal drágábban. :)

Ez az 5x Dainu szett milyen lehet vajon?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#77016) Ribi válasza #85619712 (#77000) üzenetére


Ribi
nagyúr

Nem lapoztam és közben kiderült.
Váll rész pl a füleseken a 3.5-re lehet csavarni a 6.3-as csatlakozót. Ott a csavar az pont M8-as és 4mm hosszú, így pont bele lehet dugni. Így gondoltam a váll részt.

[ Szerkesztve ]

(#77017) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv mindenki!

Bocsi a buta kérdésért, de egy ilyen DC motornak a forgásirányát tudom változtatni azzal, hogy fordított polaritással kötöm be?
Ha valakinek lenne esetleg eladósorban hasonló kompakt, nagy nyomatékú 12V DC motorja, keressen meg privátban, mert érdekelne! :R

Ha ötletet adtok, hogy milyen szerkezetből lehetne kimenteni, az is nagy segítség lenne. :R

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#77018) #85619712 válasza Ribi (#77016) üzenetére


#85619712
törölt tag

Akkor nincs mese, venned kell egy ilyet szerelhetőben. Pl. itt is van olyan. :D

(#77019) Dr. Szilikát válasza csabyka666 (#77017) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Egyrészt fel van tüntetve, hogy kefés motor, nem elektronikus bármi. Formáján látjuk, hogy hengeres permanens mágnes az állórész, azaz nem tekercselt állórészű univerzális motor.

Utóbbi érdekessége lenne, hogy hiába fordítjuk meg a polaritást külsőleg, nem változna a forgásirány, mert az állórészben is megfordulna az áram iránya, így nem csináltunk semmit. Ezért az álló és forgórész (kommutátor) bekötését egymáshoz képest kellene felcserélni.

De ne kalandozzunk ilyen messzire, a linkeltnél ez téged nem fenyeget. Csörlőhöz is ajánlják például, ahol követelmény az irányváltás.

[ Szerkesztve ]

(#77020) csabyka666 válasza Dr. Szilikát (#77019) üzenetére


csabyka666
addikt

Tehát ha jól értem, a polaritás változtatásával a forgásirány változik. (Ugye? :) )
Volt egy ilyen sejtésem, mert a csörlőnél alapkövetelmény, de gondoltam megkérdezem.

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#77021) Kzo


Kzo
tag

Sziasztok,
némi segítségre lenne szükségem, az alábbi képen látható csatlakozó lehúzásával kapcsolatban. Próbáltam egyszerűen csak húzni, de nem engedi el, így vélhetően van valami trükkje vagy károsítás nélkül le nem szedhető ez a típus? Akinek van tapasztalata, kérem írjon rám. Köszönöm! [kép]

(#77022) Barret001 válasza Kzo (#77021) üzenetére


Barret001
addikt

Van benne egy fülecske,ami bekattan,és rögzíti.Vizsgáld meg közelebbről.

(#77023) vmk


vmk
tag

Sziasztok.

Van egy házimozi erősítőm ami olyan hibát produkál, hogy bekapcsolás után az egyik oldal kb 50%-al halkabban szól.
Ha elkezdem felhangosítani, akkor egy bizonyos pontnál behozza a lemaradást, majd egyforma hangosan szólnak. Innentől kezdve ha halkítom, hangosítom akkor már egyformán szólnak kikapcsolásig.

Mi lehet a hiba, merre induljak?

(#77024) Jarod1 válasza Kzo (#77021) üzenetére


Jarod1
addikt

az a fémrészt ahol a nyúl van nyomd be és úgy próbáld

(#77025) Plehboj válasza #85619712 (#76976) üzenetére


Plehboj
tag

Abban tudnál még segíteni, hogy leírnád, hogy az általad ajánlott Mosfet kapcsolót hogyan kell bekötni ? Az usb kábel milyen színű vezetékeit forrasszam és hová ? És ez a megoldás megakadályozni az áram visszaszivárgását az usb tápkábelein kívüli vezetékeiben is ? Gondolom ez miatt nem reboot-ol a gép, mivel valahonnan áramot kap, még akkor is, ha elvágom a piros tápkábelt.

[ Szerkesztve ]

(#77026) mezis válasza Kzo (#77021) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

mezis

(#77027) #85619712 válasza Plehboj (#77025) üzenetére


#85619712
törölt tag

Inkább lerajzoltam, minden művészi érzékem benne van, nem nevet. :DDD Elméletileg mennie kell, de ezt nem tudom neked garantálni. Gondolom az lehet a baj, hogy a raspberry újraindulás közben küld egy resetjelet az USB 5 voltjára (lekapcsolja egy pillanatra) amit hiába tesz ha külső tápot használsz. Ezzel a megoldással a külső táp is lekapcsol, amikor a raspberry is ezt teszi. :R

(#77028) #85619712 válasza Kzo (#77021) üzenetére


#85619712
törölt tag

Fotóztam neked egy ilyet arról a feléről ami most nem látszik a te fotódon. A karikázott kis pöcköt kell megnyomni, és úgy lehúzható. :R

(#77029) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Tönkrement a porszívóm, szétszedtem és a termosztát lába letört ami a motor oldalára van rögzítve.
Tudnátok "olcsó" helyettesítő terméket ajánlani helyette?
Lehetőleg linkel
Előre is köszönöm.
Ezeket az adatokat látom rajta:
PW-2N
9203
N90
pwc
pw-2

[kép] [kép] [kép]

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#77030) Kzo


Kzo
tag

Köszönöm mindenkinek a hathatós segítséget, sikerült! :)

(#77031) Dr. Szilikát válasza hódmaci (#77029) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Termosztát talán túlzás, bár az is igaz, hogy ilyen szokott lenni egyes kávéfőzők bojlerén is, ahol az a dolga, hogy a hőfokot szabályozza, adott értékre. Valószínűleg ebből származik a név: "thermo stat". (Igaz, hogy komolyabb kávégépeknél csak vészkapcsoló szerepe van, túlmelegedés ellen, míg a pontos hőfokot elektronika szabályozza, külön termisztor segítségével.)

Esetedben viszont nem épp az a dolga, hogy a motor hőfokát 90 °C-ra szabályozza (mint egy termosztát), hanem hőkapcsolóként biztonsági védelemként szolgál, a motor túlmelegedése ellen (thermo switch).

Vagyis te sem nem tudtál megúszni egy kis fórumos okoskodást, de nézzük akkor a lényeget is:

https://www.aliexpress.com/item/32907902877.html

[ Szerkesztve ]

(#77032) rednifegnar válasza Dr. Szilikát (#77031) üzenetére


rednifegnar
senior tag

tudom nem szep de mig megerkezik hozza addig egy rovidzar?

A camera does not make art, the artist makes art.

(#77033) hódmaci válasza Dr. Szilikát (#77031) üzenetére


hódmaci
senior tag

Köszönöm az okítást. :)

Esetleg olyan link ami a szállítási dátuma miatt nem tesz ki az aszonypajtás a házból?
:D

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#77034) #85619712 válasza hódmaci (#77033) üzenetére


#85619712
törölt tag

Ez [link] nagyon hasonlít rá, ha fel tudod csavarozni a motor oldalára.

(#77035) Dr. Szilikát válasza rednifegnar (#77032) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ki lehet éppen iktatni, ha kímélő módban használja valaki, pláne ha korábban tapasztalta, hogy egyszer sem állt le a gép túlmelegedés miatt és utána sem változtat a használati szokásain. Ezt persze befolyásolja a porzsák telítettsége is (ha zsákos).

Vagy lehet betenni hőbiztosítékot is, csak az végleg megszakad, így megint szét kell szedni, ha gond lenne. De lehetséges olyan is, hogy soha nem fog kiolvadni a hőbiztosíték (ha nem szokása túlmelegedni), már amíg a motor nem hibásodik meg, egyéb okból.

(#77036) mezis


mezis
nagyúr

Üdv.!

Kis asztali, 4műveletes, nyomtatós számológép billentyűzetének vezető gumijai elkoptak.
Gazdaságosan, tartósan javítható pl. egy ilyennel ? :F

mezis

(#77037) kisi


kisi
aktív tag

Sziasztok!

Adott egy Keyestudio ks0288 amibe be szeretnék kötni egy offline vezérlő panelt.
Sajnos a dokumentáció meglehetősen hiányos ezen a téren, nem tér ki minden pinre, mi-micsoda...
A linkelt cím 99%ban azonos a panelommal, az enyémen van egy plusz jumper, és egy trimmer a lézer mellett.

Az offline panel egy 2x +5, és GND, illetve RX, és TX kimenettel rendelkezik. 10-es pin kimenete van, a maradék 4 vagy nem használt, vagy csak nem dokumentált.
A vezérlőpanel rendelkezik egy aux1 nevű 8 pines csatlakozóval, azonban sehol sincs dokumentáció attól, hogy ez mi...
Van mellette egy CH340G, aminek a 2es, és a3as lába RX,TX , egy ellenállás mérővel, kikapcsolt állapotban ezt elvileg ki lehetne mérni, hogy kimegy e az auxra?

Esetleg, ha minden kötél szakad, rá lehet e forrasztani közvetlenül a lábra, esetleg egy optocsatolóval leválasztva?



Elnézést, tudom, hogy van erre külön lézervágás, illetve cnc topik, de úgy gondolom, ez inkább elektronikai probléma, mint cnc..

(#77038) mezis válasza kisi (#77037) üzenetére


mezis
nagyúr

Én ezt az ESR mérő műszert építettem meg. Ellenállás mérésre is használható 0 - 100Ω tartományban és nem kell félni az elektronika tönkre tétélétől, mivel kb 30mV váltófeszültséggel mér.

mezis

(#77039) hódmaci válasza #85619712 (#77034) üzenetére


hódmaci
senior tag

Köszönöm. :)

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#77040) Dr. Szilikát válasza kisi (#77037) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

A vezérlőpanel rendelkezik egy aux1 nevű 8 pines csatlakozóval, azonban sehol sincs dokumentáció attól, hogy ez mi...

Pedig az első linked alján két link is van erre:

(#77041) #85619712 válasza kisi (#77037) üzenetére


#85619712
törölt tag

Bocs, közben megelőztek. :D

@hódmaci: Szívesen. :)

[ Szerkesztve ]

(#77042) kisi válasza Dr. Szilikát (#77040) üzenetére


kisi
aktív tag

Azt a mindenit!

Ezt nem is láttam...

Ezer köszönet érte!

(#77043) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Csak 60VA toroidom van, es most tesztelem, allando 51W kell, es elegge melegszik, kb. 3-4 masodpercig tudom megfogni. Saccolasom szerint 70-80C fok korul lehet.
2 oraja megy ugyhogy ennel melegebb nem lesz.
Maradhat, vagy keritsek nagyobb transzformatort..?

(#77044) Csabesz666


Csabesz666
aktív tag

Sziasztok! A kérdésem az lenne, hogy mi a pontos neve, a multimétereken lévő mérőzsinor aljzatának? A Segítséget előre is köszönöm!

(#77045) Teaway válasza Csabesz666 (#77044) üzenetére


Teaway
veterán

Banánhüvely.

Nincs itthon csokid??

(#77046) Dr. Szilikát válasza tordaitibi (#77043) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

60 VA-es trafó, 0,8 feltételezett cosφ értékkel szokás számolni, az 48 W hatásos teljesítmény lenne, igencsak határeset. Valószínűleg ezt tükrözi a melegedés is.

Ökölszabály szerint jobb lenne kézzel elviselhetőnek lennie, noha a trafó felhasznált anyagai többet bírnak, mint az ember keze. Elég necces.

Ráadásul be kell kalkulálni nyári meleget is, szellőzést.

[ Szerkesztve ]

(#77047) terapeuta007


terapeuta007
aktív tag

sziasztok.hány ohmos ellenallas kell ahhoz hogy 42v rol menjen egy 12v 0.14A ventillator? de nem full poweren hanem picit undervoltolva.hogy halk legyen ugy hogy mondjuk 10v ra essen le a feszultseg.

ez egy tda7498E erosito egy toroid trafoval amit kiegészitettem jó pár windinggal szep vastag kabellel hogy kapjak 40v dc-t terheles nelkul(túllöttem a célon 44v lett) van rajta power indicatornak talatam 3 kis 0.25w os UV ledet jol nez ki. de ezek csak olyan 42-43v ra viszik le ezért egy pc tápbol kitepett 3 tranzisztor+hutoborda sorba van kotve hogy leessen a fesz. és igy lenn is van 40v-on. jól mukodik igy is sok kondi van rajta 34v ra esik le a fesz tartos mélynél.

különösebben melegedési problemak sincsenek. bár lezárt dobozzal még nem tapintottam a trafot. csak langyos lett. de még hosszan intenziven nem hasznaltam. gondolom nem árt rá egy venti.

ezért kéne ~42v ról megoldani a tortenetet hogy minel jobban lehuzza a feszultseget és a 3 tranzisztort kitudjam hajitani belole. talán ugy csak 36v ra esik le a feszultseg melynel.

ezt nemtudom hogylehet kiszamolni mert ugye itt nem egy mezei terhelesrol van szó (pl led) hanem a venti maganak aramkorlatos. igy csak ezt kell elérni hogy az ellenallason 0.14A terheles alatt 30v fesz. essen.

sima online kalkulatorokkal. 200+ohm jön ki. de az nem lehet mert 25ohmmal+ egy diodahiddal már megy(túléli) a venti csak overvoltolva(kb mintha 24vrol menne)

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#77048) mezis válasza terapeuta007 (#77047) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.! Egyen vagy váltó áramú a ventilátor?
Zaj: Kísérletezéssel (ellenállások) lehet beállítani az elviselhetőt.

mezis

(#77049) Dr. Szilikát válasza terapeuta007 (#77047) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

TDA7498 45 V-ot bírna el legfeljebb az adatlap szerint, de általában a valóság efelett van, terheletlenül. Terhelés alatt viszont lehetőleg 36 V-ra kellene esni a tápnak.

Alapesetben tételezzünk fel 42 --> 12 = 30 V csökkentést, 140 mA áramot. Az 220 ohm, illetve 4 W teljesítmény elfűtése.

https://www.rapidtables.com/calc/electric/watt-volt-amp-calculator.html

De ennek kulturáltabb megoldása egy tranzisztor, emitterkövető kapcsolásban, ahol a bázist stabilan meg tudod fogni egy Zener-diódával, így elkerülhető a fordulat ingadozása is, a terhelés függvényében. Ekkor maga a tranzisztor fűt, megfelelő hűtéssel szerelve.

Lehetne még alkalmazni egy LM2596 modult, de az 40 V bemenetet bír és neked az túl jó hatásfokú, mert direkt terhelni akarsz, fűteni. Nem mondom persze, hogy korrekt megoldás. Egyébként bemenettel sorosan egy 5,1 V-os Zener diódával lehetne csökkenteni és a konverzió miatt ott kisebb áram is folyna, ami nem járna túl nagy disszipációval a diódán.

(#77050) terapeuta007 válasza mezis (#77048) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

DC venti

dr.szilikát:

egy ilyet kéne csinálni?

nemhinném hogy a helyi elektroboltba van 220 ohm 5W ellenállás mert ott gyér a választék egyébként is szoval ezt kene megcsinálni valahogy.

én az összes datasheetben 40 voltot láttam kivéve egyetlen egyet ahol 45 de akkor megynugodtam.

[ Szerkesztve ]

Jimi Hendrix-Purple Haze

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.