Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#63001) Szajo válasza Kernel (#62992) üzenetére


Szajo
őstag

Csak érdekelne pluszban hogy alapvetően mitől enged vissza a relé? Ha a motor a mikrokapcsolot az egyik iranyba nyomjs akkor az egyik relé vezérlő -szálán folyamatos a test és gondolom a 12v is tehát a relé bent marad??

(#63002) vizimento válasza #90088192 (#62998) üzenetére


vizimento
senior tag

Köszi! :) Akkor nagyjából stimmelt a tippem, én 4 órát saccoltam, hogy melegnek kell lennie.

Mivel a hajdú bojleren csak "csíkokkal" van jelezve a tekerőn a hőmérséklet, így nem tudom 60-ra állítani, csak érzésre... De igen, hallottam, hogy legionella meg hasonlók miatt 60C feletti javasolt.

A fűtőszál most tuti jó, mert tegnap ki lett cserélve (régi már szét volt nyílva, mint kiderült).

Vennék hibás elektromos rollert/hoverboardot!

(#63003) Samus


Samus
addikt

Nagyobb keresztmetszetű vezetékek forrasztását hogy lehet jól elvégezni? Egy 10mm2 vezetéket akarok szétosztani 2x4mm2-re, vezetékek megvannak, masszív kötés kellene, a sodrást nem tartom elegendőnek. Kb. 10-12A menne át rajta maximum, átlagban ennek a fele. Autóba lesz erősítőhöz. Gáz forrasztópákára gondoltam, gázzal gyorsan fel tudom melegíteni a komplett vezetéket.

[ Szerkesztve ]

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#63004) Kernel válasza Szajo (#63001) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nyitáskor normális esetben meg sem mozdul a zárórelé. A vezérlésnek nincs is oka rá, hogy feleslegesen rángassa.

De ez már megint olyan (ami a fórumon máskor is előfordul), hogy erről nem beszélni kell, hanem egyszerűen méréssel kimutatni a tényleges okot.

A zár indulásának pillanatában van egy nagy áramimpulzus, ami esetleg létrehozhat valamennyi feszültségesést a vezetékezésen, illetve a relé netán beégett érintkezőjén.

(#62999) Agyturbina

Ezért nem lehet prell (ha jól működik), mert az a relé csak alaphelyzetben áll, testre zár. Itt a testre zárt oldalon jelenik meg valami feszültség, annak pontos okát kellene kideríteni.

(#63003) Samus

Mint mindent gyakorlatilag, én ilyet is megoldok a 75 W-os pillanatpákával, legfeljebb rövidített heggyel növelem a teljesítményt, ha szükséges. (Feltételezve, hogy az áramellátás is lehetséges.)

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#63005) dik


dik
őstag

Kernel:

Elnézést már kicsit vissza fordulnék ehhez a számláló dologhoz. Amit nemrégen tárgyaltunk. Ezt ha megvenném akkor ugye oda jó lenne arra a célra számlálja a jeleket(bálákat, impulzusokat) majd ha áramtalanítva van a gép akkor kinullázza magát és következő indításnál újra számlál ugye jól gondolom?
[link]
12V lenne a lényeg a gép olyan rendszerű.
Esetleg le tudnád fordítani a bekötését neki mert ennek van egy pár kanóca.? A 12V +- aksiról az stimmel(1,2). Van egy jel gondolom a kapcsolóról (5), van valami törlés vagy mi azt hogy itt(claering, 4)? :) akkor GND az a test lenne(3)? És a kék és fekete akkor mi lenne benne az a bizonyos +,-?
Itthon nem találtam elfogadhatú árat egy ilyen kütyüért. Se olyat aki megépítené nekünk ezt a kütyüt viszonylag olcsón.
Ja igen és ehhez miféle kapcsoló kellene vagy az teljesen mindegy?
Persze ha van egyszerűbb is ami erre a célra jó lehet az is jöhet link formályában. :)

Bocs már a sok kérdésért, de homály nekem ez a téma eléggé idegen mondhatni. :) Priviben is nyugodtan jöhet a válasz. Előre is nagyon köszönöm! Ismerősöm meg mégjobban köszöni akinek lesz!

[ Szerkesztve ]

"A hülyékkel nem lehet mit kezdeni!"

(#63006) Kernel válasza dik (#63005) üzenetére


Kernel
nagyúr

Pont az a fajta nincs egyértelműen dokumentálva, de például a Hall-szenzorról máshol ezt írják:

Barna: pozitív
Kék: negatív
Fekete: kimenet, ami negatívra zár, ha igaz az ábra:

Itt is hasonlóan jelölik, csak itt fordulatszámmérőként alkalmazzák, vagyis a felső rész most nem érdekes:

Ennél is csak találgatni lehet, hogy a piros és fekete vezeték valószínűleg azonos az 1-2, 6-7 ponttal, csak még pluszban ki van vezetve. Ezt könnyen lehet méréssel ellenőrizni:

Ha így van, akkor pozitív és negatív kell a kijelzőnek és a Hall-szenzornak párhuzamosan, a kimenet pedig megy a kijelző 5. bemenetére.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#63007) Szajo válasza Kernel (#63004) üzenetére


Szajo
őstag

Ja ezt értem.
Csak érdekességképp érdekel, hogy hogyan működik a központi.
Hogy zárás vagy nyitaskor az egyik relé bent marad hiszen a test állandó rajta nem hisz a kapcsoló oda van kapcsolva. A 12v meg nem kapcsolt...
Hogy hogyan tartja mind2 szálat testen utána hisz a kapcsoló az egyik relét bennt tartja nem? Legalábbis a rajz alapján igy látom.
Nem nagyon értem a működésének ezen részét azért kerdezem.

[ Szerkesztve ]

(#63008) Kernel válasza Szajo (#63007) üzenetére


Kernel
nagyúr

A relék tekercseit az elektronika vezérli, csak arra a rövid időre húz meg (mindig csak az egyik), amíg a zármotor biztosan elvégzi a dolgát.

1-2 mp például, vagy nem emlékszem, de van olyan vezérlő, ahol ezt módosítani is lehet. Tehát ez az impulzusműködésű rendszer, de van másféle is.

A vezetőoldali motorba épített mikrokapcsolónak pedig az a szerepe (nem végálláskapcsoló), hogy azzal vezérelni lehet a többi zár működését is, ha kézzel húzgáljuk, megy vele a többi is.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#63009) Szajo válasza Kernel (#63008) üzenetére


Szajo
őstag

Jaa ertem akkor alapjaiban felre ertettem a dolgot.
Koszi.
Szerintem a vezérlő lesz "rossz" már vettem ugye újat de ugyan ilyet... (powertuningos olcsó sz*r)
Lehet egy komolyabbra befektetek.

(#63010) #90088192 válasza Kernel (#63004) üzenetére


#90088192
törölt tag

Akkor rosszul ertelmeztem. A zard be utasitas impulzusat kell keresni, vagyis az egyik rele common pontjan amikor megjelenik a + impulzus az kell az automata ablaknak, az ugye meg a mozgoerintkezo, erre gondoltam, mert ugye a masik rele meg ugye marad testen. En arra gondoltam, hogy miutan a + impulzust megkapta az automata ablak, akkor ugye a mozgoerintkezo pereg meg ami megbolonditja. Nem errol van szo?
Ha nem akkor enezest :R

(#63011) Kernel válasza #90088192 (#63010) üzenetére


Kernel
nagyúr

Záráskor kap impulzust az ablak, hogy felmenjen, de ez az oldal nyitáskor le van ültetve, meg sem mozdul.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#63012) dik válasza Kernel (#63006) üzenetére


dik
őstag

Hajjaj ez információ áradat az agyamnak. Nagyából jó lehet csak van itt pár felesleges kanóc ezek szerint. :)
Esetleg nincs olyan ami 3 vezetékest azt jónapot neki? Pozitív, Negatív( negatív testelésű a gép) és egy jel(amit kapcsoló ad akármilyen jó legyen ilyen célra persze ne valami agyműtét a köbön stílus :) )? Olyan kell nekem azt az atom egyszerű és atom jó digitálian. Az hogy kinullázható legyen menet közben csak a bónusz ne kelljen levenni az áramot róla hanem csak gonb nyomásával nullázzon az köszönet...
Szóval ilyen valami nincs ezekben?

"A hülyékkel nem lehet mit kezdeni!"

(#63013) pjen válasza Samus (#63003) üzenetére


pjen
félisten

Ahhoz az áramhoz minek a 10mm vezeték.4mm MKH egy csatos Wagó és két 2,5mm MKH leágazás.

(#63014) Attix70 válasza Szajo (#63009) üzenetére


Attix70
aktív tag

Nézd meg, hogy a vezérlő test bemenete tényleg jól le van-e testelve. Na meglévő test vezetékhez kösd hanem a karosszériára csavaros kötéssel. Induláskor elég jelentős a motorok áramfelvétele és minél nagyobb a test felé az ellenállása annál nagyobb feszültség fog esni.

(#63013) pjen : Autó hangosításnál fontos, hogy minél kisebb feszültség essen a tápkör vezetékein (230V-nál 2V-ot észre se lehet venni, de 14V esetében már jelentős)

[ Szerkesztve ]

Próbáljuk meg a mondatokat NAGYbetűvel kezdeni

(#63015) pjen válasza Attix70 (#63014) üzenetére


pjen
félisten

Tudom,de rövid vezetékek,és átlagosan 5A A ami folyik.

(#63016) kjani18 válasza dik (#63012) üzenetére


kjani18
őstag

[link]

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#63017) dik válasza kjani18 (#63016) üzenetére


dik
őstag

Hoppi ez nagyon jópofának tűnik!
Pozitív, negatív, jel, reset az a nullázás lenne jól gondolom? Ezt a reset dolgot hogyan lehet megoldani, hogy működjön? + az eladó megbízhatósága elég kevés értékelése lett nem tudom így mennyire megbízható. Meg merjem rendelni tőle? :) Vagy esetleg van másik amelyik ilyen szuper kütyüt árul és atom stabil megbízható?
Köszönöm!

Szerk.: mondjuk ezek közül a legjobb értékeléses jó lehet? [link]

[ Szerkesztve ]

"A hülyékkel nem lehet mit kezdeni!"

(#63018) kjani18 válasza dik (#63017) üzenetére


kjani18
őstag

Lévén kínai, egyik sem atom stabil, még az eladók sem. Válassz a pénztárcádnak megfelelőt . Általában - de nem mindig - a megbízhatóbb eladók, akinek 99% feletti értékelése. és sok ezer eladása van, valamivel drágábbak.
A linken amit küldtél nem csak ilyenek vannak, van ott időzítő, visszaszámláló, stb. csak ezek közül válogass.
A resethez egy nyomógomb kell. A leírásában megtalálod hogy kell bekötni.

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#63019) dik válasza kjani18 (#63018) üzenetére


dik
őstag

Oké rendben van köszönöm akkor ez lesz! Azt majd elválik... :)
[link]

"A hülyékkel nem lehet mit kezdeni!"

(#63020) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Üdv!
USB type A aljzatból ismertek vízálló kivitelt? NYÁK-ra valót.
Szerk: már megrendeltem pár db közönséges USB A portot.
Esetleg egy rögzíthető gumi dugót usb porthoz?
A doboza nyomtatva lesz, így bármilyen megoldás szóba jöhet.
Legjobb lenne egy szilikon dugó, amit oda lehet csatolni a dobozra.
Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#63021) Hujikolp


Hujikolp
őstag

Sziasztok!

I2C busz mennyire érzékeny vonalvezetésre? 1MHz-en, 200 x 200 mm-es panelen 4x4 eszköz van. Viszonylag egyenes, de van benne pár törés. [link] SCL, SDA feltüntetve. És erre még másik nyáklapon jön rá a vezérlő IC, szóval ott is lesz majd még egy kis hozalozás. AZ IC 4000 pF-ig bírja, remélem ez nincs akkora :D

[ Szerkesztve ]

(#63022) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Képben van itt vki az usb töltőkkel kapcsolatban? Az adatbuszok érdekelnének, hogy miként legyenek bekötve?
Pl Android rövidre zárja a két adatbuszt, plusz 1:1 feszosztó a Vbus-ról.
Apple megoldja másképp.
De vígan tudok tölteni Apple töltővel Android-ot is (fordítva passz).
Azért érdeklődöm, mert DC-DC konverterrel szeretnék csinálni egy töltőt autós környezetben és most olvasgatok róla, hogy ez nem csak annyi lesz, hogy ráadok 5V-ot a telefonra és örülök magamnak... :U
Jó lenne, ha az eszközök nagy áramú töltési módban indulnának (2A).
Valamint ha már usb a téma, akkor autós környezetben hova kössem a port/vezeték földelését? Mehet a GND-re?
Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#63023) #90088192 válasza Kernel (#63011) üzenetére


#90088192
törölt tag

A másik ág polaritását húzza fel, ezt nem értettem ki a szövegből. Ott más nem lehet, csak amit írtál.. :K

(#63024) mezis válasza Teasüti (#63022) üzenetére


mezis
nagyúr

[link]
[link]

(Összedugod a kettőt és még akár az aktuális hőmérsékletet is láthatod (+-5C-Fok :DDD )

[ Szerkesztve ]

mezis

(#63025) Kernel válasza Teasüti (#63022) üzenetére


Kernel
nagyúr

USB power information

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#63026) joecontra


joecontra
addikt

Sziasztok!

Egy kérdéssel fordulnék hozzátok. A hangkártya 3,5 jack kimenetét szeretném elosztóval egy fejhallgató és egy 2.1 hangrendszer között megosztani, de úgy hogy ha csatlakozik a fejhallgató akkor a hangrendszerre nem megy jel hanem csak a fejhallgatóra.
Kb. úgy mint a régi magnóknál ha csatlakoztattam a fejhallgatót akkor a hangszórók elnémultak.

Erre van valami áramkör/kapcsolás amivel ez kivitelezhető?

Előre is köszönöm annak aki válaszol.

Üdv,
J

(#63027) pjen válasza joecontra (#63026) üzenetére


pjen
félisten

Ehhez nem kell áramkőr.Egy,leválasztós jack aljzatot keress.Egy érintkező lemezt nyomott el a füles dugója.

(#63028) Kernel válasza joecontra (#63026) üzenetére


Kernel
nagyúr

Leválasztóaljzat van, de talán egyszerűbb lenne egy kétáramkörös kapcsolóval váltani a kettő között, akkor nem kell dugdosni sem, ami hosszabb távon elhasználódást okozhat.

Kapcsoló elhelyezhető a gép hátán (takarólemez), elején vagy egy kis dobozban, vagy ahogy gondolod.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#63029) joecontra


joecontra
addikt

Köszönöm szépen a választ mindkettőtöknek! :R

Üdv,
J

(#63030) Gyula84


Gyula84
veterán

üdv valaki használt már ilyent? [link]
régi akkumulátor töltőbe szeretném tenni

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#63031) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

2 kérdéssel fordulok hozzátok.
1. Hogyan tudom megnézni, hogy egy ic (opamp) működik-e? Rövidzár, vagy bármi mód?
2. SMD IC-ket csak hőlégfúvóval lehet leszedni?

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#63032) Kernel válasza Speeedfire (#63031) üzenetére


Kernel
nagyúr

Tápfeszültséget adva rá, a komparátoros működést kell ellenőrizni.

Legegyszerűbb esetben egyik bemenet a pozitív tápra, másik a negatívra, majd fordítva, a kimenet eközben átbillen, ahogy kell neki.

Vagy egyik egy osztóról kap valamilyen szintet, másik ahhoz képest többet vagy kevesebbet. Vagy bekötni egyszerű erősítőnek, negatív visszacsatolással.

Lehetne mérni esetleg a kimeneti tranzisztorok zárlatát, tápzárlatot, ami eleve kizáró körülmény.

- Nem csak hőlégfúvóval, a világ legjobb csehszlovák pákájával azt is lehet, sok esetben, és még kíméletesebben is. Megfelelő vastagságú rézhuzalt formára hajlítani, IC egyik oldalát felemelni, utána a másikat. Vagy nyilván más pákával is, ami hasonló trükkre alkalmas.

(#63030) Gyula84

Nekem nincs, de volt már szó róla, nincs benne semmi különös, működnie kell.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#63033) xcvbxcvb válasza Kernel (#62990) üzenetére


xcvbxcvb
aktív tag

Köszi megoldódott a probléma, kiderült hogy a villanyóraszekrényben volt még egy kismegszakító :Y .
Mondjuk valami ilyesmire gyanakodtam , ilyen megoldásról még nem hallottam.

ELADÓ Work Sharp® Precision Adjust Knife Sharpener™ kézi késélező https://hardverapro.hu/apro/work_sharp_precision_adjust_knife_sharpener_kezi_k/hsz_1-50.html

(#63034) Attix70 válasza Gyula84 (#63030) üzenetére


Attix70
aktív tag

Többet is használtam fel, szuper cuccnak tartom. Ez a verzió abban jobb az általad linkeltnél, hogy a nagy IC körüli ellenállásokkal lehet (jumperolni) beállítani a méréshatárokat (10A, 50A, stb). Így egy univerzális műszert kapsz amit olyan méréshatárra állítasz be amit akarsz (amiket gyártanak) és alapba tartalmazza a 10A-es söntöt is.

Próbáljuk meg a mondatokat NAGYbetűvel kezdeni

(#63035) Gyula84


Gyula84
veterán

köszi mind a kettőtöknek :R

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#63036) Teasüti válasza Kernel (#63025) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Köszönöm! :R
Szükségem lesz egy usb töltés vezérlő IC-re, mint amilyen a
tps2513a-q1 és a párja, a TPS2561A-Q1.
Apró gondom, h utóbbit elég nehéz pákával beültetni. :(
Ismertek alternatívákat, amiket könnyű forrasztani?

[ Szerkesztve ]

(#63037) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv mindenki!

Van egy ilyen data switch boxom:

[link]

A kérdésem, hogy függőlegesen a középső csatlakozó micsoda? A felső gondolom monitor, az alsó AT-s billentyűzet, de mi a középső?

Akinek esetleg van pontosabb infója arról, hogy mit érhet egy ilyen dobozka, ne tartsa magában. :)

Köszi a segítséget előre is! :R

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#63038) Hujikolp válasza csabyka666 (#63037) üzenetére


Hujikolp
őstag

Régi egér port, szerintem :) RS232 amúgy.

[ Szerkesztve ]

(#63039) csabyka666 válasza Hujikolp (#63038) üzenetére


csabyka666
addikt

Igen, de az ennek az inverze, nem? Én is egérre gondoltam, de az nem megy rá, amíg a bill igen. :)
Szóval az egér csatlakozója is pont ilyen, mint ez a középső.

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#63040) Speeedfire válasza Kernel (#63032) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Ezt meglesem majd. Remélem sikerül kideríteni.

Sajnos ennyire nincs komoly pákám. Egy sima weller tcp 24 van, a kattogós verzió. Ezzel nem igazán tudom megolvasztnai kellően a cint. Akkor viszont marad a hőlégfúvó. Vagy egy másik páka...

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#63041) JóGéza válasza Speeedfire (#63040) üzenetére


JóGéza
aktív tag

7-es hegy van a pákában? 8-assal kellene megpróbálnod.

(#63042) Hujikolp válasza csabyka666 (#63039) üzenetére


Hujikolp
őstag

Esetleg ki kinyitod, akkor a belsejéből ki lehet még találni, hogy mi is lehet az.

(#63043) szabifotos


szabifotos
senior tag

Sziasztok!

2.7V 100F kondikból építenék ponthegesztőt, ezen videó alapján. 6db-ra gondoltam párhuzamosan.
CC/CV modullal tölteném egy nyomógomb nyomva tartásával. Jól számolok, hogy 600F 1Ohm-mal számolva, 4W körüli teljesítmény jön ki. Tehát egy 5V 3A táp bőven elég lenne a feltöltéshez a bemenetre?
Így működhet a dolog?
A kimenetre tennék egy kapcsolón keresztül kisütő ellenállást így használat után ki lehetne sütni őket. Illetve kis feszmérő kijelzőt, hogy lássam hogy áll a kapacitás.

(#63044) Simid


Simid
senior tag

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Van egy Tesla gömböm és egy érintés nélküli fázisceruzám. Ha a fázisceruzát egyik kezemben tartva a másikkal megérintem a gömböt, akkor bejelez a fázisceruza. Hasonló elven szeretnék egy kapcsolót készíteni ami 5-12V áramkört kapcsol. Milyen szenzor vagy modul kellene ehhez, ami képes érzékelni a kezemen áthaladó áramot és kapcsolóként működne? Hall érzékelő megfelelő lehet erre?

Hálás lennék ha valaki tudna tanácsot adni ez ügyben. Köszönöm!

(#63045) (jan) válasza szabifotos (#63043) üzenetére


(jan)
őstag

Miert nem hasznalsz mikro trafot?

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#63046) Speeedfire válasza JóGéza (#63041) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Nincs rajta szám. Sima hegy.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#63047) JóGéza válasza Speeedfire (#63046) üzenetére


JóGéza
aktív tag

Ha kiveszed a hegyet, nincs az aljába ütve egy szám?

(#63048) Kernel válasza csabyka666 (#63039) üzenetére


Kernel
nagyúr

Igen, a régi soros egér dugóján voltak a hüvelyek, az aljzat pedig a tűk, vagyis az alaplap soros portjára ment. Volt is ilyen kábelem, levágtam róla az egeret, így kötöttem be egy infravevőt.

(#63043) szabifotos

A teljesítmény csak a töltési időt befolyásolja, vagyis lehetne bármilyen kevés, legfeljebb sokáig kellene küzdeni vele.

Épp az a dolog lényege, hogy kisebb teljesítménnyel, de hosszabb idő alatt beviszünk (letárolunk) valamennyi energiamennyiséget. Majd ezt koncentráltan, rövid időbe tömörítve adjuk át, így pillanatnyilag nagy teljesítmény jön létre. Hasonló a vaku is.

A betáp is lehet 12 V, a modul azt úgyis lekonvertálja. Legalább úgy kisebb áram szükséges, pl. 12V x 1A már 12 W.

A kimenőáramot pedig behatárolja a modul terhelhetősége, melegedése. Itt meg azt kell látni, hogy a töltődési folyamat közben legyen a példa kedvéért 2 A stabil áram beállítva (CC), így amikor 1 V-nál tart 1x2 W, 2 V-nál már 2x2 W teljesítménnyel történik a töltés.

A CV trimmerrel pedig beállítható, hogy meddig akarod emelni a feszültséget.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#63049) Kernel válasza Simid (#63044) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az érintés nélküli fázisceruza lényege, hogy egy tranzisztor bázisa érzékeli a jelet, ami az erősítők bemenetén észlelhető búgás / brumm jellegű lenne, csak itt nem lesz belőle hang, hanem egy LED-et működtet. Ehhez értelemszerűen áramforrás (gombelem) is szükséges, a hagyományos fázisceruzától eltérően.

Hasonló "brummérzékelő" kapcsolást láttam már 555 IC-vel is, de nem mondanám, hogy ez a legjobb követendő megoldás. Vagy cél- / igényfüggő.

A régi TV-k érintőszenzorai például olyan elven működtek, hogy az ember ujja két érintkezőt zárt össze, erre voltak kitalálva a klasszikus SAS6600 és hasonló IC-k, ami 4 db szenzort kezelt.

Manapság pedig vannak a kapacitív szenzorok is, legegyszerűbb ilyet felhasználni, ez egy műanyaglapon keresztül is érzékel:

https://prohardver.hu/tema/hobby_elektronika/hsz_59446-59446.html

https://prohardver.hu/tema/hobby_elektronika/hsz_59449-59449.html

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#63050) Speeedfire válasza JóGéza (#63047) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Megnézem, de nekem nem rémlik, hogy lenne rajta.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.