Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#80051) Panthera válasza #90088192 (#80047) üzenetére


Panthera
őstag

Köszönöm az észrevételt, mert nem értettem a képet.

(#80052) mezis


mezis
nagyúr

[link]
Ez akkor most már be van járatva, vagy még nekem kell bejáratni? :F ;] :D

mezis

(#80053) Panthera válasza mezis (#80052) üzenetére


Panthera
őstag

A hifis topicban kérdezd meg. ;]

(#80054) Dr. Szilikát válasza Blackmate (#80048) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Hangszóró nélkül ellenőrizni kell a kimeneti DC-szintet, ami 0 V normális esetben. Ha hiba miatt eltolódna, a hangszóró membránját is elhúzná, ilyenkor a terhelőáram okozhat némi búgást, pontosabban 100 Hz morgást, mivel a tápegység pufferkondenzátorait is "meghúzza". Ezeket a táppuffereket is ellenőrizni célszerű.

A kapcsolás érdekessége a pluszban beépített műveleti erősítő, amivel DC-kompenzációt valósítottak meg, talán nem tűnt eléggé stabilnak az alapkapcsolás. R7-C11 aluláteresztő szűrőként jobbára már csak DC-t továbbít, a műveleti erősítő negatív visszacsatolása pedig egy kondenzátor, ami 100 % AC-csatolást képezve nullázza az AC-komponens erősítését.

Így végeredményben a kimeneti DC-jelet azonos fázisban (+) ráerősíti a TDA negatív visszacsatolására (-), ezáltal javítva a kimeneti 0V stabilitást (drift). Már ha hibátlanul működik ez a kis segédáramkör is. Ugyanakkor ennek hiányában is működnie kell, mint ahogy a gyári alapkapcsolás is működik.

R3 rövidre zárható a teszt kedvéért, ezáltal némítva a bemenetet, avagy kizárva a máshonnan érkező zavart.

Ha az IC hibája miatt búgna (selejt, hamisítvány), az túlzott melegedéssel is jár elvileg, mivel épp a túláram (túl nagy nyugalmi áram) miatt jöhet be némi tápzúgás.

[ Szerkesztve ]

(#80055) Attix70 válasza Blackmate (#80048) üzenetére


Attix70
aktív tag

((R16, C15, U3, R22, R7 és C11 felesleges. R21-el sorba raknék 22uF kondit és úgy a testre.)) A tápellátásnál milyen szűrő kondik vannak (+18V és -18V testhez képest, C32 és C38)? Ha nincs a bemenetre kötve semmi (C1 lóg a levegőbe) akkor is jelen van a búgás?

[ Szerkesztve ]

Próbáljuk meg a mondatokat NAGYbetűvel kezdeni

(#80056) Dr. Szilikát válasza Attix70 (#80055) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Közben a kondiról beugrott, ezt a szokásosan alkalmazott kondenzátort kihagyták, ami biztosítja ugyan a 100 % DC visszacsatolást, ezáltal a kimenet stabilitását, csak sajnos rontja a mélyátvitelt is, noha ez értékfüggő is, ugyanakkor idővel kiszáradhat, egyéb hátránya is lehet.

Ezért a jelzett kondenzátort kihagyták, helyette a műveleti erősítővel stabilizálták, így korrektebb a mélyátvitel is bizonyára.

(#80057) (jan) válasza Dr. Szilikát (#79944) üzenetére


(jan)
őstag

király, köszi :R akkor rendelek is ... :)

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#80058) cipofuzo87


cipofuzo87
tag

Hello! Tudnátok ajánlani egy szakit, aki rá tudna nézni a Denon DA 300 USB DAC-omra?
Az a hibajelenség, hogy bekapcsolást követően aránytalanul melegszik, és egy idő után nem ad ki hangot. Néha kikapcs bekapcs segít, de leginkább az, ha kihúzom, és hagyom kihülni.
A táp bemeneti csatlakozójánál a leginkább meleg, és ott nagyon.

(#80059) Blackmate válasza Dr. Szilikát (#80054) üzenetére


Blackmate
senior tag

Köszönöm @Agyturbina, @Attix70 és @Dr. Szilikát :R
A hangszóró kimenetre "kikeveredett" valahogy a 18V DC táp, ez okozta gondot. Most már szól, viszont mintha más lenne egy kicsit a hangkép a másik oldalhoz viszonyítva. Érdemes ilyenkor mindkét TDA2030-at cserélni?

(#80060) Dr. Szilikát válasza Blackmate (#80059) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ilyenek általában vagy jók, vagy nem jók. Utóbbi legtöbbször a totál zárlat, esetleg szól, de torzan, halkan.

Noha semmit nem lehet biztosra mondani, de leggyorsabb lehetőség a behatároláshoz a két IC felcserélése, ha nincs kéznél másik.

(#80061) Blackmate válasza Dr. Szilikát (#80060) üzenetére


Blackmate
senior tag

Szerencsére 2 db IC-re ruháztam be, úgyhogy volt +1. Kicseréltem, de valóban nem lett jobb a helyzet: továbbra is hallok némi különbséget elsősorban a magas frekvenciák tekintétben, ugyanazzal az egy hangszóróval hallgatva.

Ha a #80048 hozzászólásomban linkelt kapcsolásból elfelejtjük a jobb oldalon található 4,7 uF-os kondit és magas hangszórót, akkor mi az, ami befolyásolhatja a magas frekvenciákat a hangszóró kimeneten?

Az R8 (R39) felett lévő 220 nF -os kondi? :F

(#80062) Dr. Szilikát válasza Blackmate (#80061) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

A kimeneti soros RC-tagok az esetleges nagyfrekvenciás gerjedést fogják meg, mint a C46 is, ami a nagyobb frekvenciák erősítését nullázza, kioltja. A hallható tartományra ezek nem hatnak.

Aszimmetria esetén a két bemenetet kell összekötni (monósítani) próbára, hogy biztosan egyforma jelet kapjon a két végfok.

(#80063) Dr. Szilikát válasza Dr. Szilikát (#80062) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Tegnap nem akartam tovább szaporítani, a soros RC-tag szerepe lehet elvileg még olyan túllövések, meredek impulzusok megfogása is, amit a negatív visszacsatolás esetleg nem bírna elég gyorsan feldolgozni, belengéseket okozva jelben.

Amikor viszont stabil gerjedés, oszcilláció áll elő a nem hallható tartományban, az ellenállás elkezd fűteni, le is éghet, illetve a végfok maga is melegedhet, rendellenesen.

(#80064) Panthera válasza cipofuzo87 (#80058) üzenetére


Panthera
őstag

Szereld szét és ha akkor is melegszik, akkor könnyebben be tudod határolni a hőforrást. Lehet, hogy egy chip az oka, amire elég lenne bordát tenni. Lehet tudni, hogy ez korábban jelentkezett-e?

(#80065) Blackmate válasza Dr. Szilikát (#80063) üzenetére


Blackmate
senior tag

Sajnos valami még mindig nem jól működik az erősítővel. Kijut a 18V DC a hangszóróra. A táp részen 2db 4700uF-os kondi van. Az okozhatja a gondot, vagy az erősítő kapcsoláson valamelyik másik kondi(k)?

(#80066) Dr. Szilikát válasza Blackmate (#80065) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

18 V-ra kiakadva nem is szólhatna egyáltalán, hangszóró le is éghet, membrán kiakad, IC felfűt.

Táppuferek ilyet nem okoznak, ha kapacitásszegény, esetleg búgást okozhat. De a végfok akkor is igyekszik a kimeneti DC-t 0 V-ra szabályozni, már amennyiben adottak a feltételek, azaz +18 és -18 V megléte.

Nyilván ezt a GND-szinthez képest kell értelmezni, azaz összesen 38 V a végfok tápfeszültsége. Azért van két részre osztva, mert így elhagyható a kimeneti DC-leválasztó a hangszóróval sorosan, ami több ezer mikrós kondi lenne, ha lenne. De az nem egy jó megoldás, egyszerűbb erősítőknél alkalmazzák.

(#80067) mezis válasza Blackmate (#80065) üzenetére


mezis
nagyúr

A D1, D2 rendben van?
Mekkora egyenáram folyik a hangszórón?

mezis

(#80068) looser


looser
addikt

Sziasztok! Abszolút amatőr vagyok; egy Nikon Coolpix fényképezőgép lcd paneljét szeretném kicserélni. A cseredarab már megvan, de a leírás P000 Philips csavarhúzót jelez. Azt hittem, a sajátom elegendő (egy kínai csomag, 16 bitfejjel), de a legkisebb fej is túl nagy (PH00 jelzés van az oldalán). A kérdésem az lenne, hogy mivel a fenti írás P000 jelzésű csavarhúzót említ, amiket találtam, azok pedig PH0,00,000 jelzésűek, ez ugyanaz lehet? A "H" jelzés számít?

Köszi & üdv :R

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#80069) biker válasza looser (#80068) üzenetére


biker
nagyúr

ugyanaz, mert ha pentalobe lenne akkor 0-nál nagyobb számozása van Px szóval ha 0 00 000 akkor 99% PH lesz nem P

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#80070) looser válasza biker (#80069) üzenetére


looser
addikt

Szuper vagy, köszönöm a választ! :R

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#80071) mezis


mezis
nagyúr

Üdv.!
Siessetek, nehogy lemaradjatok! ;] :DDD
[link]
Micsoda infláció! Pár éve még talán fele ennyiért is hozzá lehetett jutni...

mezis

(#80072) Aryes válasza mezis (#80071) üzenetére


Aryes
nagyúr

Most is éppen 50%-os akció van!!4!!négy!

Ilyen olcsón még nem láttam egy darab ellenállást egy kondenzátorral sorba kötve! :DDD

(#80073) CirrMee válasza mezis (#80071) üzenetére


CirrMee
addikt

A hülyének is megéri... :))

“Az a baj az interneten terjedő idézetekkel, hogy sosem tudhatjuk biztosan, ki írta.” (Petőfi Sándor)

(#80074) Barret001 válasza CirrMee (#80073) üzenetére


Barret001
addikt

Aki megnéz róla teszteket,elhatárolódik :D :D

(#80075) PitLee


PitLee
őstag

OFF
Aki meg ért hozzá, mint én :B , vesz kettőt, egyet bedugtam otthon egyből nulla a villanyszámla egyet bedugtam Pakson, már is nem kell a Paks2 és azóta otthon meg termelem a villanyt. :DDD

(#80076) PHM válasza Aryes (#80072) üzenetére


PHM
addikt

Ez nem is igaz, van benne led is! Zöld. :D
Amúgy a bolhapiacon vettem régebben hasonlót fillérekért, a benne lévő
10 mikrós kondi megérte a befektetést. Tulajdonképpen fázisjavítóként
működne, ha induktív jellegű lenne a háztartás fogyasztása, de ez ma már,
a hagyományos, induktív előtétes armatúrák kihalásával nem igaz.
Amúgy kb 3 éve kaptam egy 12V-os fémházas tápot, amit szegény laikusra
árammegtakarítóként sóztak rá.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#80077) biker


biker
nagyúr

Üdv, valakit nem érdekel egy Fahrenheit 28111 páka?
Apámról maradt rám, soha nem volt bekapcsolva, valószínű tévedésből vette, mert táp nincs hozzá
Nekem ezen kívül van 3 230V-os, egy kiforrasztó állomás, 3 állomás 5 fejjel, nem akarom ezt is beüzemelni :)

Két nagy tábla étcsoki vagy konvertibilis más csere érdekel.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#80078) zodo


zodo
nagyúr

Üdv.!

Lassan 10 éve van a fiók mélyén egy alig használt fejhallgatóm.
Konkrétan egy Skullcandy Snoop Dogg Skull Crusher

Eredetileg 3,5mm jack aljzaton csatlakozik.
Ahhoz hogy egyáltalán megszólaljon, szükséges 1 db AA ceruza elemet tenni a kábelen lógó vezérlőbe mely egyben a subwoofer erejét szabályozza.

" In addition to powerful 30mm neodymium drivers for stellar audio reproduction, there are also 30mm vibration speakers, which vibrate at a frequency of 100Hz. "

Kérdés hogy átalakítható-e USB csatlakozásra hogy a ceruza elem kihagyható legyen a körből?
Gondolom az USB 5V -t is le kell szabályozni 1,5 V-ra amire szintén kellene ötlet.

(#80079) Barret001 válasza zodo (#80078) üzenetére


Barret001
addikt

5V-1,5V leszabályzásra: [dc-dc-konverter] Ennyi a megoldása.

(#80080) beers válasza mezis (#80071) üzenetére


beers
addikt

Hasonló, mint a kazánok külső hőmérsékletérzékelője!
Kevés jobb biznisz van!

M&N

(#80081) tordaitibi válasza beers (#80080) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Az eszaki szondaval mi a bajod :F
Szuper talalmany. Nem a 35 eves Termoteka vagy a c24 melle termeszetesen.
Vagy a lakotelepeken szerinted mire tamaszkodik a futesvezerles egy 160 lakasos haznal? 160 szobatermosztatra?

(#80082) zodo válasza Barret001 (#80079) üzenetére


zodo
nagyúr

Ezt a részét, köszi.
Gondolom a hangszórók bekötése pedig csak akkor derül ki ha szétkapom az eredeti fejest.

(#80083) Dr. Szilikát válasza zodo (#80082) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Nem teljesen érthető, talán USB-n szeretnéd a meghajtást is?

Egyébként Jack hangátvitel és USB-táplálás képezhet földhurkot is, megoldástól függően. Valójában még az sem törvényszerű, hogy a belső elem negatív sarka biztosan GND szint.

(#80084) tordaitibi válasza Barret001 (#80079) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Azert elotte szet kene szedni es megnezni hogy a ceruzaelem negativja az az audio jack negativja vagy fuggetlen. Ha nem akkor erdekes is lehet a vegeredmeny az usb tapegyseg es a jack bedugasakor.
Zugas gerjedes igy sincs kizarva.

Szerk, Szilikat megint megelozott :)

[ Szerkesztve ]

(#80085) #85619712 válasza beers (#80080) üzenetére


#85619712
törölt tag

A legnagyobb lenyúlások egyike, van olyan gyártó aki 33 ezerért adja a pár száz forintos termisztort egy kis műanyag dobozkába rejtve. Na de amíg lósz@r van, veréb is lesz. :DDD

(#80086) zodo válasza Dr. Szilikát (#80083) üzenetére


zodo
nagyúr

Igen, kizárólag USB-ről szeretném.
Nem sok értelme lenne egy plusz vezetéknek csak az elem kiváltásara.
Szétszedem, talán közelebb kerültök a lehetséges megoldáshoz mert hogy én teljesen laikus vagyok.
Abból indultam ki hogy a jack kábel max. 3 szál vezeték.
USB-s fejesek léteznek, aljzatban bőven van plusz lábkiosztás a subwoofer körnek.
Egyelőre el sem tudom képzelni az elem+subwoofer hangszóró hajtását.

(#80087) beers válasza #85619712 (#80085) üzenetére


beers
addikt

Igen, lehet gyártani kellene, el is gondolkodtam rajta....

M&N

(#80088) mezis válasza tordaitibi (#80081) üzenetére


mezis
nagyúr

Amikor egy kazán egyetlen lakást (házat) fűt, akkor nem sok értelmét látom egy külső hőmérséklet érzékelőnek. Ott van a lakásban a termosztát és +-0,5 (+-0,25) °C-fokon belül kapcsolgatja a kazánt (fűtést, hűtést).
Egy soklakásos épület, lakótelep más eset, ott kalkulálni kell milyen külső hőmérsékleten, szélsebességen, napszakban,... mennyi kívánt a hőigény.

mezis

(#80089) Aryes válasza mezis (#80088) üzenetére


Aryes
nagyúr

Pedig annak idején, mikor egyedi fűtésű házban laktam, bizony jól jött volna egy külső érzékelő, mert a fűtővíz hőmérsékletét bizony néha állítani kellett a kinti hőmérséklet függvényében, különben hidegebb időben képtelen volt felfűteni a házat, melegebb időben pedig felforrt a víz a rendszerben.

(#80090) Aryes válasza zodo (#80086) üzenetére


Aryes
nagyúr

És milyen DAC-ot szándékozol beépíteni?

(#80091) Barret001 válasza Aryes (#80090) üzenetére


Barret001
addikt

Szerintem arra gondol,hogy csak simán ráköti,és szól :)

(#80092) troll81


troll81
addikt

Ilyen csatlakozó kellene mind 2 fele.....[kép]
[kép] egy erősítő be lenne használva y kábelt kellene gyártani egy venti hűti a a vezérlő panelt egy a táp részt szellőzteti.
Az alaplapon egy van onnan oszatanam szét kettő ventinek. 0.8A a 8x8 cm ventilátor így nagy terhet nem jelent.
Merre hol keressek ilyet? :F

(#80093) rednifegnar válasza Barret001 (#80091) üzenetére


rednifegnar
senior tag

van usb-c - jack kanoc lehet azzal menne, igaz azon meg tapfesz nincs.

nem tudom az a kolonc erdemben csinal e valami hasznosat (tucctucc novelesen kivul), en levagnam a ..csaba es ra egy sima kanoc jack-el.
amugy ahogy neztem nem egy nagy kincs ilyen 60 dolcsiert lattam eladottat, az nem egy nagy penz ennyiert kerdes erdemes e kuzdeni vele.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#80094) pjen válasza Aryes (#80089) üzenetére


pjen
félisten

Hogy forrt fel, a termosztát leállítja a kazánt.Ott valami rosszul volt méretezve, szerelve. Amíg gázzal fűtöttem a C24 es cirkó mindíg a max előtt volt nagyon kicsivel.Sose forrt a víz.

(#80095) zodo válasza Aryes (#80090) üzenetére


zodo
nagyúr

Nincs terv DAC beépítésre.
Sound Blaster X4-em van Steelseries Arctis 3-al hallgatva. :)
Ezt a fülest csak Snoop Dog miatt vettem mert 10-en éve is szerettem de talán 4x volt a fejemen. Műbőr hullik a szivacsról és nem is oly kényelmes a viselése egy idő után.
Az elem végett nehéz a rövid kábele amit főként kültéri sportokat űzőknek szántak, igaz a vezérlő felcsatolható de gép előtt ülve nincs sok értelme.

Barret001

Pontosan.
Szeretném megmenteni, egy kényelmesebb fejesbe átültetve ha nem nagy macera.

rednifegnar

"amugy ahogy neztem nem egy nagy kincs ilyen 60 dolcsiert lattam"

Új korában sem volt drágább 80$ körül mentek.
Nem is a pénz hanem a "tucctucc" mert ez olyat szól amit nem nagyon lehet más fejesből kihozni.
Jön a mély de úgy hogy közben leesik az agyad (nyilván a vibra motornak is köszönhető) mint mikor beállsz a hangfalak elé vagy az otthoni mélyládát is bekapcsolód és a gyomrod is beremeg.
DnB zenék alsó frekvenciás mélyeit egy 30-40k-s fejes sem minden esetben adja vissza.

Tettem fel pár képet a szétszedett állapotról. Onedrive mappa

(#80096) mezis válasza Aryes (#80089) üzenetére


mezis
nagyúr

Mint már írták, ha fel tudja forralni a vizet a kazán, akkor hibás a hővédelme.
Az előre menő víz hőmérsékletét emelni akkor kell, ha hosszú idejű folyamatos fűtés után sincs meg a kívánt léghőmérséklet, illetve akkor kell csökkenteni, ha csak igen rövid időkre kapcsolja be a termosztát.
MI hiányában a tulajra hárul a maximális vízhőmérséklet szabályozása...

mezis

(#80097) razorbenke92 válasza rednifegnar (#80093) üzenetére

Ha ez olyan cucc, amilyet egyszer próbáltam már, akkor nem is igazi subwoofer van benne. Inkább egy vibra-motorhoz hasonlítanám, ami egy fix frekivel (100Hz ?) rezegteti a fejest olyan érzetet keltve, mintha valós mélynyomó rezonálna.

Játék közben fun, de a zenei értéket inkább rontja.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#80098) Aryes válasza mezis (#80096) üzenetére


Aryes
nagyúr

Egy szóval sem mondtam, hogy minőségi kazán és jól volt méretezve. :N Csak azért írtam, példának, hogy annak idején jól jött volna egy külső termosztát a vízhő automata állítására.

(#80099) pjen válasza Aryes (#80098) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem abban a rendszerben a külső termó ellenére is felfort volna a víz.

(#80100) Dr. Szilikát válasza zodo (#80086) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ez nem olyan egyszerű, USB fejhallgató létezik, de abban gyakorlatilag egy kis processzor van, bedugod a számítógépbe, a rendszer digitális hangeszközként felismeri.

Az meg csak egy analóg fejhallgató, szokásos L / R bemenettel. A mélycsatornát magának képezi, mint egy 2.1 erősítő lényegében, amihez kell még az elem is. Vannak az USB "hangkártyák" (hülye szóval, hiszen nem kártya), elvileg legalább valami ilyesmi kellene hozzá:

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.