Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#34001) Lompos48 válasza Hujikolp (#33997) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem kötözködéses alapon, de: bár itt nem feltétlenül kritikus, de ha bipoláris szilíciumtranzisztor valamelyik P-N átmenetét diódának használjuk, az legyen inkább a C-B, mert az E-B dióda általában 5-6V visszfeszültséggel rendelkezik. Itt is 9V a táp! (Mindez dupla zárójelben :)) )

[ Szerkesztve ]

(#34002) Kernel válasza Hujikolp (#33997) üzenetére


Kernel
nagyúr

Össze szokták kötni a B-C-t, akkor egy olyan diódához jut az ember, aminek áramterhelhetősége megfelel a tranzisztor max. kollektoráramának. Így nem kell a bázist kínozni. Persze, ennek nagyobb áramokon van jelentősége, és nem kerüli meg a határfeszültség problémáját.

A bázisáram ilyenkor elkezdi leültetni a kollektort az emitterhez, de az nem tud lemenni a szokott 0,1 V környékére (hiszen akkor megszüntetné a saját bázisáramát), hanem 0,7V körül egyensúlyba áll, utána a kollektor veszi át a többi áramot.

Vagy köthetted volna a kollektort a tápra is, ugyanott vagy.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#34003) kisi


kisi
aktív tag

Sziasztok!

Egy gyors, de lehet, buta kérdés:
Hol/ mire használták a programozható tömb logikai áramköröket? Pld: PAL16R6ANC, tibpal sorozat..

Lehet ezeket mostanában használni még valamire?

(#34004) hNp88 válasza Hujikolp (#33990) üzenetére


hNp88
aktív tag

:Y :C :R

ez így mindent elmond asszem. gyönyörű munka...

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#34005) #22145024


#22145024
törölt tag

Megépítettem ezt a CanAmp klónt. Normális, hogy a műverősítő (esetemben OPA2132) is egy egészen picit melegszik? Persze közel sem annyira, mint az ellenállások, vagy a végtranyók.

(#34006) vodkaboy22 válasza #22145024 (#34005) üzenetére


vodkaboy22
addikt

A fenti kapcsolás hibás kimenetre nem kell 22Ohm-os ellenállás... Elég oda egy 2-4.7Ohm-os is bőven.
A visszacsatolásban lévő 10uF elkó helyére meg párhuzamosan 2db 4.7uF fóliát tennék!
És azt se értem a műverősítő miért 100 Ohm-on keresztül kapja a tápfeszt azt is kivenném!
Puffernek meg tennék többet legalább 2*10mF nyit.
A bemeneti kondit is el lehet hagyni ha tudod hogy DC-t nem fog kapni az erősítő!
És máris értelmesebb canamp clone-t kapsz...
OPA2134 -32 helyett pedig talán jobb hangja van az lm4562-nek (más néven lm49720 )

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#34007) darvinya válasza #22145024 (#34005) üzenetére


darvinya
titán

Csak kérdés.

C5-nél lévő leágazás és C13 mi célt szolgál, ha ezen keresztül van összezárva ±12V?

A C6-C4-R7 kör mintha hiányozna a Q101-es körből?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34008) Lompos48 válasza darvinya (#34007) üzenetére


Lompos48
nagyúr

C5-nél lévő leágazás és C13 mi célt szolgál, ha ezen keresztül van összezárva ±12V?

Nincs ott semmi összezárás. A C5 és C13 a két 100nF-os kondi az IC táplábain.

A C6-C4-R7 kör mintha hiányozna a Q101-es körből?

Ugyanaz a negatív tápágon, mint a C5, C3, R6.

Nincs más kör. A dupla IC esetén nem rajzoljuk be a táplábakat mindkét fél IChez.

(#34009) totya694 válasza #22145024 (#34005) üzenetére


totya694
őstag

Ez is jól szól csak R5-öt ennél is egy elírt érték.

Üdv:Attila

(#34010) #22145024 válasza vodkaboy22 (#34006) üzenetére


#22145024
törölt tag

Gondolom a 100 ill 22R-ra az általa használt AKG füles adja a választ ( :F ) merthogy többé-kevésbé ahhoz "hangolta".

"A visszacsatolásban lévő 10uF elkó helyére meg párhuzamosan 2db 4.7uF fóliát tennék!"
Ott is számít a tipus, hiszen nincs sorosan a jelútban?

Az általam épített annyiban más, hogy a bemeneten lévő kondi 1u-s MKP lett 0.47u helett, illetve a táp pufferje 4700 helyett 10.000u. Mondjuk ez még mindig elmarad az általad említett 100.000u-tól... Ja meg az IC az 2132 és nem 5532.
Igazság szerint nálam maga a táp is más, merthogy ide azt a régebben kérdezett "japán" megoldást tettem, aminél az LM317/337 közé be volt téve egy ne5532; nem sikerült rájönni milyen célból. Persze ezzel nem is működött, így simán át lett kötve dróttal és csak a két stab-IC maradt. A táp egyébként stabilnak mondható.

"A bemeneti kondit is el lehet hagyni ha tudod hogy DC-t nem fog kapni az erősítő!
És máris értelmesebb canamp clone-t kapsz..."

Egyelőre hagyom így, főleg hogy nincs szkópom se, amivel érdemben hibát tudnék keresni, vagy legalábbis finomhangolni. Örülök, hogy elsőre megszólalt. :)

"OPA2134 -32 helyett pedig talán jobb hangja van az lm4562-nek (más néven lm49720 )"
Egyelőre nem tettem bele az LM4652-t, most kapcsoltam be először, nem mertem reckírozni.
BTW, ha nem volt forrás a bemeneten (üresen lógott), akkor egy kicsit mintha jobban melegedett volna az OPA, de forró akkor sem volt

Jelenleg csak egy laptop fejh.kimenetét kötöttem rá. Nyilván, sokkal hangosabban szól, de minőségbeli javulásról nem tudok említést tenni, de legalább nem rontott az amúgy sem acélos megszólaláson. Majd ki kéne próbálni normális forrásról és normális fejessel. Márcsak azért is, hogy ebben a kapcsolásban van-e érdemi különbség műverősítők közt.

Szerk:
Lompos48: Köszi hogy megválaszoltad.
Miközben berajzoltam, én is eltöltöttem egy kis időt, mire rájöttem a tutira.

totya694:
Igen, ebbe is belebotlottam, de nem vágom ezt a témát annyira. És mivel a másik nálam "tudományosabbnak" tűnt, így azt gyártottam le. :D

Az a bizonyos R5 egyébként nem a 600R-os füles miatt van benne?

[ Szerkesztve ]

(#34011) darvinya válasza Lompos48 (#34008) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34012) #22145024


#22145024
törölt tag

A #33999-re esetleg valaki?

(#34013) Lompos48 válasza #22145024 (#34012) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Tegnap rá akartam bólintani. Helyesnek tűnik.

(#34014) #22145024 válasza Lompos48 (#34013) üzenetére


#22145024
törölt tag

Köszönöm!
Akkor a jövő héten újra megpróbálom :D (mint magillagorilla)

(#34015) vodkaboy22 válasza #22145024 (#34010) üzenetére


vodkaboy22
addikt

A visszacsatolás frekvenciafüggését nagyon is befolyásolja hogy a visszacsatolt ágban a kondinak milyen a frekifüggése és mivel a fólia talán a legjobb audiofrekvenciás célokra és mivel 10uF fóliát még "könnyű" összeszedni ezért ha lehet kerülném az elkót!
Én is "csak" 10 000uF = 10mF -ot ajánlottam :)
De nem kell 100mF akkor már inkább egy ilyen CLC > 1-2000uF - 2500-5000uH -10 000uF :) Ez már bőven sok de ajánlott :)
Fejhallgatótól általában függetlenül a cél a minél kisebb kimeneti ellenállás! Több ok is van erre! Kimeneti ellenállást max védelem céljából van értelme tenni.
OPA2134-et tettem már több dologba is használat alatt se nagyon melegedett! (Terhelve )

600 Ohm-os füleshez is minél kisebb a kimeneti ellenállása egy erősítőnek annál jobb bár ott már az 50-150Ohm-os ellenállás sem világvége a terhelés nagysága miatt!

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#34016) #22145024 válasza vodkaboy22 (#34015) üzenetére


#22145024
törölt tag

Értem. Egyelőre összelapátolom még a 6120-as OPA-s fejhallgatóerősítőt, aztán utána lehet kipróbálom ugyanezt a canamp klónt átalakítva az ajánlásaid alapján. De csak akkor ha nem lesz egetverő különbség a kettő közt, ugyanis nem tetszik, hogy ennyire melegszik a tranyó és az ellenállás. Mégcsak nem is csöves :)

"Én is "csak" 10 000uF = 10mF -ot ajánlottam"
Ezt jól benéztem... :B

A CLC-hez ilyen sokezer uH-s tekercset miből szoktak kitermelni?

"OPA2134-et tettem már több dologba is használat alatt se nagyon melegedett"
Lehet, hogy nálam gerjed még valami egy kicsit. Majd ha egyszer szkópos helyen járok, megméretem.

(#34017) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#34015) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...OPA2134-et tettem már több dologba is használat alatt se nagyon melegedett! (Terhelve )...

Gondolkozzunk: miért kellene melegedjen az a szerencsétlen IC? Maximum ±12V táplálásnál, amikor csak a BD139 bázisáramát kell biztosítania és e tranzisztortípus legtöbb példánya azért kb. 100-as áramerősítési tényezővel (hFE) rendelkezik? :F

...hogy a visszacsatolt ágban a kondinak milyen a frekifüggése...

Én ezt ismerem, tudsz mást?

Audio alkalmazásokban kicsit más gond van/lehet az elkókkal a polarizáltságuk miatt. De ha a C2, C102 kondikat számítod a visszacsatolásba, akkor ott a polarizált mivoltuk nem befolyásol semmit.

[ Szerkesztve ]

(#34018) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#34017) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Azért ez az egyetemes képlet nem teljesen állja meg a helyét (Gyakorlatban :R ) mivel az ESR sajnos eléggé frekvencia függően viselkedik főleg egy elkónál. Ott 400-500Hz fölött elég jól eltérhet az ideálistól.
Ha nem így lenne akkor mindenhova ELKÓ menne :DD

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#34019) Kernel válasza #22145024 (#34016) üzenetére


Kernel
nagyúr

ugyanis nem tetszik, hogy ennyire melegszik a tranyó és az ellenállás.

Hogyne melegedne, féltápfesz (12V) van egy 100 Ω-os ellenálláson, az kerekítve 1,44 W disszipáció, nem is olyan sok. De egy ellenállást, ami hűtőborda nélkül kénytelen ezt elfűteni, jól felforrósít, ez természetes.

Másik oldalon ugyanez a helyzet a BD139-cel is (ugyanaz az áram folyik rajta, szorozva féltáppal), csak annak valamivel jobb hűtés könnyíti az "életét".

Ez egy A-osztályú erősítő:

http://hu.wikipedia.org/wiki/Erősítő

...ahol ilyen nagyságrendű nyugalmi áramfelvételre a minimális torzítás érdekében van szükség. Méghozzá minél nagyobb a terhelés, annál nagyobb nyugalmi árammal lehet / kell szembeszállni vele, hogy a terhelés ne tudja eltorzítani a kimenőjelet.

Ez azért van gyakorlatilag, mert az erősítőn belül nem két aktív elem biztosítja a kimenőáram pozitív és negatív félperiódusát, hanem egy aktív elem a pozitívot, és csak egy ellenállás a negatívot (esetedben legalábbis), ami behatárol bizonyos dolgokat. De ha jól méretezünk, és a megfelelő határon belül maradunk a terheléssel és a kivezérléssel, akkor viszont jó minőség érhető el.

Maga az IC nyugalmi tápárama 30 V táp esetén 4 mA. Összehasonlítás kedvéért, egy TL071-re 1,4 mA-t specifikálnak.

30x4=120 mW, ami kevesebb tápnál csökken ugyan, de a tok is apró, így egy kis melegedés elképzelhető.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#34020) moha21 válasza vodkaboy22 (#34018) üzenetére


moha21
addikt

Csakhogy az elkó a primer körben van, ahol jellemzően nincs nagyfrekvenciás áram ( kivétel a kapcsolóüzemű táp, de oda meg ugye direkt alacsony soros impedanciájú elektrolit kondenzátort raknak ),
az MKP és többi hasonló kondenzátor meg nagyon jól érzi magát nagyfrekvencián is.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#34021) vodkaboy22 válasza moha21 (#34020) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Én a visszacsatolásról beszélek :)
Igaz ott 10k - 100k van és mondjuk az elkó 10kHz-en tanusítótt nagyobb ESR-je a fóliához képest alig 4-5% eltérés (Nem low ESR elkó - egyszer kiszámoltam táblázatok alapján mivel én is csináltam már egy ilyet.) és ez a 10k-100k mellett elég kevéske de mégis ha tudom hogy jobb eredményt kapok akkor miért ne? (Ok az ára miatt hát persze ! :R )

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#34022) Kernel válasza darvinya (#34007) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egy kis rajztechnikai trükköt néztél be, a V+ elnevezésű kis nyilat, ami azt jelképezi, hogy azt a két pontot össze kell kötni egymással. De csak egymással, és nem a +12V-tal.

A rajzoló így oldotta meg, hogy ne kelljen keresztbe firkálni még egy összeköttetést, noha egyébként rajzolhatta volna normálisabban is, egy kondenzátor az IC táplábaira, megoldható lett volna másképp is.

A C6-C4-R7 kör mintha hiányozna a Q101-es körből?

Mivel a két műveleti erősítő egy tokban van, annak közös +/- tápja van, ilyenkor nem szokás külön ábrázolni a bekötést, oda kell képzelni. Olyan is van, hogy egyik erősítőre rajzoljuk a +tápot, másikra a -tápot. Vagy GND-t, ahogy éppen kell.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#34023) darvinya válasza Kernel (#34022) üzenetére


darvinya
titán

Én emiatt zavarodtam össze.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34024) #22145024 válasza Kernel (#34019) üzenetére


#22145024
törölt tag

Ok, azt vágom, hogy A osztály = fűtés csak zavart. A bordát még időben magasabbra cseréltem, bár a kicsivel sem kapott volna lángra. Meg a következő példánynál biztosan többfelé fogom elosztani az emitter ellenállást, nemcsak kettőre. Végülis ez csak egy tesztdarab, örülök hogy nem kellett szétfaragni a trackeket :K

"De ha jól méretezünk, és a megfelelő határon belül maradunk"
Érdemes ezzel a kapcsolással (végfok) egyébként több időt tölteni, azon kívűl, hogy még izmosabb lesz a táp illetve lesz benne CLC szűrés is?

120mW-ra nincs tapasztalatom, hogy az mennyi meleget csinál, de lehet kipróbálom egy 2W-os ellenálláson, annak kb annyi a felülete mint a DIP8 toknak. Lehet, hogy mégsem gerjed, hanem ennyit izzad normálisan.

vodkaboy22:
A jelet milyen kábellel érdemes bekötni? Megüt(het)i ez a canamp klón azt a szintet, ahol már számít? Vagy kössem be sima árnyékolt tyúkbéllel?

[ Szerkesztve ]

(#34025) Kernel válasza darvinya (#34023) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ilyen alapon kérdezhetted volna azt is, hogy az R6-C3-C5 miért hiányzik az alsó erősítőnél? Nyilván azért, mert közös tokban vannak.

Éppen ezért úgy is lehetett volna, hogy a 4. lábat az alsó erősítőre rajzolják, hátha esztétikusabb a végeredmény. Tehát ez valóban csak esztétikum kérdése, működés szempontjából mindegy.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#34026) Kernel válasza #22145024 (#34024) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem kell megijedni egy forró ellenállástól, aminek az a dolga, hogy fűtsön. Amíg elektromosan nincs túlterhelve. Szilícium félvezetők sem olyan érzékenyek, és itt nem egy kényesebb processzorból kell kiindulni, a számítógépben, de egyébként azok is sokat kibírnak.

Gyári készülékekben áteresztő tranzisztorok, 78xx IC-k stb. sokszor olyan hőre vannak igénybe véve, hogy megsüti a kezem. De attól még az évtizedekig működhet.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#34027) darvinya válasza Kernel (#34025) üzenetére


darvinya
titán

Engem a C13 zavart meg.
Mert pl: itt [link] szó sincs ±12V összekötésnek.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34028) Kernel válasza darvinya (#34027) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mert anélkül is működik, illetve működhet, de IC-k táplábaira szokás közvetlenül, minél rövidebb úton rátenni egy gerjedésgátló kondenzátort, lehetőleg kerámia kivitelben. Tekercselt kondenzátoroknak ugyanis némi induktivitása is lehet, így egy magasfrekvenciás gerjedés ellen jobban fel lehet lépni egy sima, lapos kondenzátorral.

Esetleg vannak még azok a tégla formájú fóliakondenzátorok is, ami nem tekercselt.

Közben találtam egy képet is, bizonyára ismerős:

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#34029) #22145024 válasza darvinya (#34027) üzenetére


#22145024
törölt tag

Sok ikertápos kapcsolásban lehet látni, hogy nemcsak a +/GND és -/GND relációban tesznek puffert vagy szűrést hanem a két tápág közé direktben is. Az okát nem tudom...

Kernel:
A piros házas wima kondik jó eséllyel tekercseltek? (gondolom ezért rakják plusz házikóba, szemben azzal amit te linkeltél (ha jól sejtem a tiédet hívják FILM-nek)

[ Szerkesztve ]

(#34030) darvinya válasza Kernel (#34028) üzenetére


darvinya
titán

Akkor ennek kivédésére nem C6-C4 és C5-C3 szolgál?
Erre még rádobott egy C13-at, de ezen záródik + és - táp.

Igen ismerős.
Bár ezt a típust annyira nem szeretem, mert több hibás lábazata volt és levált.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34031) Kernel válasza #22145024 (#34029) üzenetére


Kernel
nagyúr

MKS állítólag stiroflex (polisztirol):

De természetesen a tekercselt kondikat is úgy készítik, hogy bifilárisan tekerik, épp az induktivitás kivédésére, csak semmi nem lehet fizikailag tökéletes, nagyfrekvencián minden számít.

A "film" elnevezést persze hallottam már, csak nekem soha nem volt egyértelmű, mivel a stiroflex is egy filmszerű tekercs, ha szétbontjuk (régebben voltak szétszedhetőbb fajtái).

(#34030) darvinya:

Ez is egy plusz gerjedésgátlási mód, ártani nem árt, sokszor nélkülözhető is, máskor meg hasznos. Így az a biztos, ha van.

De egy kondenzátor esetében nem a legjobb kifejezés, hogy "zárja a tápot", hiszen DC-szempontból nem zárja. NF/RF-szempontból zár, az a dolga.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#34032) vodkaboy22 válasza #22145024 (#34029) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Wima-ból is van többféle MKP MKS de felépítésben is. Viszont majdnem mindig tekercselt (tudtommal ettől függetlenül sokak szerint - én nem mértem - a legkisebb parazita induktivitása a wima-nak van.)

Ha akarsz még építeni akkor :)

Tranyó helyére rakj inkább egy IRF530-ast vagy hasonló mosfet-et. Vedd el a felesleges kondit a visszacsatolásból! Fejhallgatónak elég 3-5% erősítés legtöbb esetben tehát 10k-47k jó visszacsatolásnak.
Használj LM4562-est. 100 Ohm helyett mehet 150Ohm huzalellenállás az A osztályba és így adj neki + - 15V-ot az jobb a műverősítőnek. Bemenetről feletsd el a kondit :) És van egy nagyon baba erősítőd!
Táp ba CLC én 2000uF - 2-5mH - 20mF tettem. Kábelnek mehet 0.5mm^2-es dupla eres árnyékolt mikrofon kábel ugyanez tápnak. A műverősítőnek egy kábel illetve a dupla FET-eknek egy - egy kábel így árnyékolt jó kábel mehet a tápba! FET-ek kb 150-200mA-at fognak A osztályban elfűteni és mivel +15 - 0V-on fogja ezt az áramot elfűteni ezért bíza pár Wattot lefog adni! ugyanígy a 150Ohm-os ellenállás! Cserébe 0-100kHz-ig nagyon szép lesz Scope-on is amit mutatni fog és nagyon jó lesz hangra is ! :) (Többen is dicsérték és nem csak egyet csináltam ilyet.)
Képek ha érdekel BLOG-omban :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#34033) Lompos48 válasza darvinya (#34030) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Erre még rádobott egy C13-at, de ezen záródik + és - táp.

Azért van a két vonal között szünet (a rajzban is), hogy ott ne záródjon semmi (egyenáram). A váltó az átmegy "kanyarogva" a vonalak között. :))

[ Szerkesztve ]

(#34034) darvinya válasza Lompos48 (#34033) üzenetére


darvinya
titán

:C :DD

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#34035) Hujikolp


Hujikolp
őstag

Sikerült az első helyet megcsípnem, nyereményem egy nagytudású multiméter, HE bögre + póló. :B

Pár szkóp kép:

Hangszórón mért jel
Hangszórón mért jel


555-ös kondin mért jelalak

kék szín a GND

A hangszórón képen látható, hogy a nagyfrekvenciás jel (egybefolyt jel) meg van szaggatva kb 10 Hz-el. És még ezt szaggatja meg az 555-ös 1.5-2 másodpercenként.
Az 555-nél lévő kondin látható a feltöltés és a kisülés. Ezt a feszültségszint változást használva vezérlem a hangszóróval sorba kötött ellenállás mértékét egy tranzisztoron keresztül. Emiatt halkabb / hangosabb a hangszóró. (A képen a nagyfrekis jel laposodik a végére)
Videót sajnos most nem tudok mutatni.

[ Szerkesztve ]

(#34036) Lompos48 válasza Hujikolp (#34035) üzenetére


Lompos48
nagyúr

:C :C :C :R

(#34037) #22145024 válasza vodkaboy22 (#34032) üzenetére


#22145024
törölt tag

MKP10-et tettem, tudtommal az a legjobb hangra (meg az volt csak a fiókban)

"Ha akarsz még építeni akkor :)"
Hát, felcsigázott a "fícsörlistád" :)
Köszi! Szerintem október táján nekiállok egy ilyennek is. Az IRF kivételével szinte minden van nálam.

Ez a blogod valamiért kimaradt, pedig kerestem. Ha jól látom LIYCY-szerű kábeleket használtál. Én nem szeretem, mert kemény.
Véletlen vettem füleskábelt, az jó ehhez? (két fonat van egymás mellett és ez van egy közös kabátban. A két fonat elemi szálai egyenként lakkal szigeteltek)

Lehet vmi csoportkábelből kellene kibontanom, mert az vékony is, meg hajlékony is.

Szerk:
Kernel:
"A "film" elnevezést persze hallottam már..."
Elvileg SMD-knél szokták így nevezni azt a kékes-ezüst színű tipust, amit Darvinya is linkelt, csak persze lábak nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#34038) szoke12


szoke12
őstag

Helló!
Adott egy Makita csavarozó-fúró akksija.
Nem lehet tölteni, mert valami gondja van az akksi hőmérőjével.
Hogy tudnám megpatkolni?
Csinált már ilyet vki?

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#34039) kjani18 válasza szoke12 (#34038) üzenetére


kjani18
őstag

Ne patkold meg, szedd szét, nézd meg a hőadót és cseréld ki. ( ha az a baja)

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#34040) vodkaboy22 válasza #22145024 (#34037) üzenetére


vodkaboy22
addikt

MKP10-et használtam én is sokat az jó.
Az IRF se drága. De lehet "jobb" másabb fet-ekkel is próbálkozni. De figyelni kell a karakterisztikájukat nehogy 1A legyen a nyugalmi áram egy fejhallgató erősítőben :DD
Ha érdekel a blog-omban van pár érdekesség is. Nem fogalmazok jól (magyarul) és nincs túl sok tapasztalatom se de tanulgatok ezt azt és tanultam is anno ezt azt.
A fejhallgató kábel jónak hangzik :)
Lehet más szigeteltkábellel is próbálkozni.
De ha hajlékony profi kell akkor nálam a befutó
Gotham GAC-1 vagy GAC-3 (3 eres) corg.hu

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#34041) szoke12 válasza kjani18 (#34039) üzenetére


szoke12
őstag

lehet hozzá kapni alkatrészt?

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#34042) #22145024 válasza vodkaboy22 (#34040) üzenetére


#22145024
törölt tag

"De figyelni kell a karakterisztikájukat "
Hát ezen én sajna nem tudok mit figyelni, pedig jó lenne :B

"nehogy 1A legyen a nyugalmi áram"
Hamár lúd, akkor nem zavarna a kövér fűtés, de ez mégicsak egy canamp :D .
Pl gondolkozom a az LM39810-es monolit opampjával építeni egy jó fülesvégfokot, 600R-ra. Akár egy FET-tel megküldeni még a végén. Itt tesztelik alapszinten magát az IC-t

Kábel:
Köszi, ha Pesten járok, benézek hozzájuk, ha elég flex, akkor veszek is belőle.
A fejh. kábel egyébként baleset volt, valszeg elírtam egy számot és úgy vettem meg a Kácsában...

Szerk:
szoke12:
Jó eséllyel igen, mert valszeg valamelyik ismert gyártó csipjét használták fel. Érdemes kuglizni egy kicsit a témában, valszeg más is belefutott már ebbe és esetleg diy-ként feltehetett pár infót egy blogba. És ne ragadj le konkrétan a te tipusodnál, mert szinte biztos, hogy a márka a többi cuccában is már használta ezt az IC-t

[ Szerkesztve ]

(#34043) #22145024


#22145024
törölt tag

Ránéznétek erre a kapcsolásra, hogy ez így jó-e? Egy digit. VU-méterhez szeretném tenni egyenirányítónak az ADC elé.
Mivel egyoldalasan szeretném táplálni 5V-ról, a szöveg azt íra, hogy ami eredetileg GND-re ment volna, az menjen VCC/2-re. (figure3 lett átrajzolva)

Gondolom ilyenkor kell valami rail splitter pl egy OPA-val.
Dedikált IC-t eddig csak olyat találtam, ami nem hajtja ki az LMV358-at, aminek az Icc-je akár 340uA is lehet.

[ Szerkesztve ]

(#34044) kjani18 válasza szoke12 (#34041) üzenetére


kjani18
őstag

Nézd meg milyen van benne, és válogass:[link]

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#34045) Ribi


Ribi
nagyúr

A hétvégén kicsit méricskéltem spdif kimenetet.
Egyik volt egy RCA dugós spdif kimenet egy DVB-T vevőből.
Ott kb 1-1.1V közötti jel jött ki, kb 6-8MHz-es.
A PC alaplapi 2 pinjén (nincs normális kivezetése) viszont kb 3V-s jel jön ki, az is kb 6-8MHz-es.
Legtöbb helyen 5V-t írnak nem 3-at.
Azt honnan lehet megállapítani, hogy TTL, vagy milyen tipusú a adat jön ki belőle?

[ Szerkesztve ]

(#34046) Ribi válasza Ribi (#34045) üzenetére


Ribi
nagyúr

Ja igen, tud valaki normális árban flux tollat? Nem gélt.

[ Szerkesztve ]

(#34047) Lompos48 válasza Ribi (#34045) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Itt van egy dokumentum, ami a logikai szinteket tárgyalja IC-családonként.

Ami plusz hozzáadható: például 5V-tal táplált CMOS logikai áramkörök szintjei is beleesnek a TTL-ek esetében definiált feszültségsávokba. Ugyanakkor a különbség kiolvasható az adatlapokból, ez pedig a kimenetek által maximálisan leadott vagy elnyelt áramértékekben jelentkezik. Bemeneti áramoknál is val (nagy) eltérés, mert a CMOS áramköröknek gyakorlatilag nincs bemeneti árama.

Klasszikus TTL áramköröknél minden az 5V-os táplálással történik. Vannak ellenben 3.3V táplálású áramkörök is. Ennek tisztázásához esetleg meg kellene vizsgálni közelebbről az alkatrészeket.

SPDIF-fel kapcsolatban érdemes elolvasni ezt is: [link]

(#34048) szoke12


szoke12
őstag

Köszönöm a válaszokat :R
Hogy tudom kideríteni, hogy az-e a baja?
Illetve ezek mennyire precíziósak? Más ic is jó hozzá? Ha igen mennyire széles körből lehet válogatni?

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#34049) Lompos48 válasza #22145024 (#34043) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A linked nem működik, a rajzot pedig nem értem. Nem tudnád szokásos formájúra átrajzolni, hogy látsszon mi honnan, hova stb.?

(#34050) #22145024 válasza Lompos48 (#34049) üzenetére


#22145024
törölt tag

Bocs, rossz helyről másoltam ki. Itt a link helyesen; figure-2. Nálam annyi a változtatás, hogy ami az eredetin GND-re ment, az most VCC/2-re. Így egyértelmű?

Továbbá ezekből kifolyólag, az OPA VCC- lába megy a valódi GND-re.
Az áramkör be és kimenete mihez van ilyenkor vonatkoztatva, VCC/2-re, vagy GND-re?

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.