Hirdetés

Egy fél GPU passthrough KVM-en

És hogy miért fél? Mert csak a feléig jutottam, de ez a fele legalább működik (vagy nem). Ezt is huszonhat leírásból és fórumból kellett összelapátolni. :O :DDD Egyszerűen nincs step-by-step leírás, és valószínűleg azért, mert nincs univerzális eljárás erre... :Y
Szükség volt egy olyan megoldásra, ahol egy virtuális Windowson futnak dVGA igényes programok, ehhez pedig GPU-t kell adni a virtuális gépnek. A fizikai gép egy workstation laptop, amin Ubuntu fut, a hipervizor KVM.

Elméletben ez nem olyan rettenetes dolog, hiszen workstation gép, IOMMU SR-IOV, VT-D, ilyesmi van. Erre lett kitalálva. Bekattintod a Virt-managerben a PCIE eszközt, hogy azt adja át és... na, így nem fog menni.
Az itthoni hostban van mondjuk egy PCIE-s párhuzamos kártya (videokátya nincs, minek), azt tényleg ennyi, simán megy. Egy GPU nem :DDD :W

Alpine Linux telepítés mindenféle low-end dologra

Alpine Linux

Miután pár éve leesett, hogy az Alpine valami lehetetlenül alacsony erőforrásigényű, elkezdtem ezt tenni mindenre, amin nincs elég erőforrás :D (2 meg 4GB RAM-os gépek, 1,4 meg 1,8GHz-es Atom, meg Z-s procikkal...) Azon kívül, hogy meglepő dolgokra képes, elég macera telepíteni (csodák nincsenek, egy ilyen minimál cuccot magadnak kell összerakni). Szóval jól jön hozzá egy leírás, akár magamnak is, de akkor már miért ne olvashassa mindenki? (Persze némi, felhasználóbarátabb disztrón szerzett tapasztalat muszáj.)

Telepítsünk

A konkrét telepítés eleje minden eszközön más. Meg kell oldani, hogy bebootoljon a gép valamiről, amin az Alpine van. PXE pont nem egyszerű Alpine esetén, bár mondjuk nem is lehetetlen. Nekem nincs is megoldva az itthoni PXE szerveren, mert jellemzően azok a low-end eszközök, amikre rakom, úgysem tudnak hálózatról bootolni, és/vagy nincs is bennük vezetékes kártya.

Sony Alpha200 boncolás

Került ide egy Sony a200 tükörreflexes, érdekes hibákkal. A gép, és a hiba feltárása következik... :D


Ez itt

A hibajelenség, hogy az elkészült képek zöldek (főleg a sötét részek), és jópár funkció nem működik. Nincs AF, nincs rekeszvezérlés, nincs szemérzékelés, a gép szerint nincs objektív a vázon. Pedig van (az is hibás, de van :D ) Valaki előttem már szétszedte, így valószínű volt, hogy annak során sérült meg valami.

A szétszedés nagyon egyszerű, pláne, hogy nem is kellett teljesen lebontani a gépet. Minden csavar ki, szemkagyló le, amögött is van 3 (a felsőt, és a dioptria-állítóét nem kell), meg CF kártya ajtaja mögött is. Lejön a hátulja, majd az eleje is, itt vigyázni kell az AF kapcsoló szalagkábelére, a kapcsoló az első burkolatban van.
Ha már szalagkábel, abból jó sok van; és a legtöbbje nem olyan, amire ráhajtod a leszorítót, hanem a csatlakozóba erővel bedugós, ezeket csipesszel kell kihúzgálni.

Nextcloud, mint OpenID szolgáltató használata bejelentkezéshez

Szóval a cím azt jelenti, hogy hogyan tudod a meglevő Nextcloud szerveredet OpenID providerként használni, hogy az pl. a saját szervereden hostolt többi dologba bejelentkezéshez biztosítsa a hitelesítést.

Egyre jobban zavart, hogy a home szerveren a távoli elérést biztosító dolgok csak egy .htaccess/.htpasswd authentikációval vannak védve. Ehelyett valami kevéssé macerás, de biztonságosabb dolgot akartam, ami viszont helyben fut. Ilyen .htpasswd helyett .dbm, az nem volt szimpatikus, de leesett, hogy ugyanazon a szerveren fut egy Nextcloud is, amin van hitelesítés... és bingó, létezik Nextcloud modul, ami OpenID providerként működik.

Az OpenID egy elég régóta létező, nyílt hitelesítési protokoll, ami elég széleskörűen elterjedt, és elég könnyen használható. Nem is hiszem, hogy sokat kéne írni róla, alapvetően tényleg annyi, hogy a providertől a relying party ("kliens") lekérheti, hogy az adott azonosítójú user szerinte jogosult-e bejelentkezni. (Azaz, a usernév és jelszó érvényes, és joga is van.)

Mi NDZ-03GA Bluetooth hangszóró mentés

Egy fórumtársnál állt meg a fenti Bluetooth henger. A jelenség az volt, hogy egyik pillanatról a másikra megszűt működni. Meg se mozdult, viszont töltött.


Lent az alja

Szétszedni nem volt nehéz, az alján a matrica le, 4 csavar, lejön az alja. A NYÁK-ot az akku ragasztója tartja a házban, az is különösebb macera nélkül kihúzható. Vigyázni kell, hogy a mikrofon és a hangszóró vezetékei ne szakadjanak el, de amúgy nem egy különösebb eset szétszedni.


NYÁK egyik oldala

Csak aztán hogyan tovább? Akku megvan, 4V (USB-re dugva pirosan, világított, így az biztos volt, hogy a töltés működik). Na de azt a LED-et nem a töltésvezérlő világítja... Akkor viszont a procinak is működnie kéne. De miért nem indul a bekapcsgombra?

Linx 1010, a gagyi x86 tablet újjáéledése

Tabletcsere

Volt egy Nexus 2012 tabletem. Méretre pont a kellemes 7", de sajnos már 12 éves. Ugyan elfogadható állapotú - a LCD-t én raktam fel, és az akku is tök jó - de azért már a 7-es Androiddal is nagyon lassú. És az Android support is, már a mesében sincs (OK, a PostmarketOS után visszakerült AndDiSa Android 7 buildje, amibe legalábbis márciusig azért belepakolta az újabb verziókból backportolt patcheket, és updatelte is rendesen, de talán már ez se lesz, mert a Google idei követelményeinek már nagyon sok eszköz nem fog megfelelni - itt olvasható, hogy miért), szóval valami kell. Elsődleges funkciója az lenne, hogy olvasni lehessen rajta, nem kell 26 böngészőtab mellett Youtube zenét lejátszva videovágni. És ne sajnáljam széthasználni. De akkor már valami olyan, amin nem csak rövid távra van support. És persze valami, ami olcsó. Mármint nagyon :D Végtelen pénzből nem lenne ügy :DDD

Gúgli pikszel hat

Ismerős telefonja, szokásos kijelzőtöréssel. Gyors utánanézés, ja, melegít, széthúz, hozzad, nemáhogytenemtudodmegcsinálni, megoldom...

...aha... :D
Amikor a 0 nehézségű feladat ilyen vesszőfutásba torkollik, na az ez a telefon :D Pedig piszok tetszik (meg drága, már az én fogalmaim szerint :D ), de szerelni ne kelljen...! :D

Szóval úgy kezdődik, mint egy csomó más telefonnál. Melegíted, kijelző (és nem a hátlap) alá benyúlsz, szétfeszegeted, kijelző feljön (mindegy hogy, törött), csatlakozó, megvan.

Ja, csak nem mindegy, hol kezded feszegetni. Meg hogyan. Nem fér be a penge a LCD keret és a telefon háza közé. Elakad. A ragasztó melegen is elég erősen tart. alig engedik el a hosszú műanyag fülek a telefont. Ahogyan a (talán 8-as? 7-es? ) ipPhone-nál, itt sem szabad nagyon oldalra hajtani a kijelzőt. Szerencsére a belseje elég jól van burkolva, de azért inkább óvatos az ember. Egy Samsungról meg simán lerántod a hátlapot (már ha nem üveg :D )

Heinner Sandstone HSVC-H18.5 porszívó mentés

Igen, most porszívó lesz :D Konkrétan kidobott darab.
Tehát megvolt a porszívó maga, randa, de amúgy elfogadható állapotban; tehát kopott, a portartály törve, de rajta marad, a ház sehol nincs törve. Megvolt a talpa, de a tápja nem.

A portartály, szűrő valami borzalom büdös volt. Meg tele volt valami brutál sűrű szösszel az egész. Kipucoltam, aztán úgy is maradt, mert se időm, se humorom nem volt, se nem lehetett kideríteni, hogy milyen táp kell neki. Lehet kapni hozzá, de se egy használható kép, se leírva sehol hogy feszültség? Terhelhetőség?
Aztán majd' egy év múlva egyszer utánagugliztam, és valahol ott volt, hogy 18,5V-os rendszer! Innentől már gyanús volt, hogy 20V tápja lesz.

Sokadik Nikon S32 felélesztés :D

Talán a 3. S32 ami a sajátom, meg ugye volt egy W100, meg 1-2 S32/S33 hibáját távolról is megsúgtam a gazdájának :D

Sajnos az eddig használt W100-ban december körül elengedett a 2 éve beleforrasztott normál SD átalakító egyik forrasztása. Másodszorra viszont nem jött össze az alaplap kiszedése (A S3*, W1**, meg egy rakás egyéb Nikon kompaktban az alaplap és a felső, gombos NYÁK csatlakozó helyett csak 90 fokban össze van forrasztva, és elég könnyen szakadnak a forrpadok :W .) Szóval felütöttem az apróhirdetéseket, és volt egy hibás S32 olcsón, tehát...


Itt még nem tűnik vészesnek :D

Windows PE moddolás alapszinten UEFI PXE boothoz

PXE vs UEFI

Szóval van az, hogy UEFI-s gépeket akarsz bootolni PXE-ről, mondjuk hogy könnyebb legyen telepíteni. Windowst is kellene, de a mezei Windows telepítő túl nagy, meg UEFI-n nem is nagyon megy a memdisk jellegű brute force betöltés. iPXE alól Sanboot-tal bootolva viszont a Windows telepítő nem igazán működik (nincs hálózat, nincsenek driverek, így maga a telepítő elindul, de amit feltelepítene, az nincs meg).

Ami működik, az az, hogy iPXE-ből Sanboot-tal bebootolsz egy Windows PE alapú bármit :
sanboot http://szerver.neve/windowspe.iso

Pl. Hiren's, BartPE, és onnan kitallózni a Windows telepítőt, ami így már lefut... nekem ezek olyan hibákkal hasaltak el, hogy túl nagy az ISO, nem lehetett őket UEFI esetben bebootolni (BIOS-on ment rendben).
Kivéve a natúr WinPE, ami kb. 350MB. Ezt valahol a Wayback Machine-n sikerült találni. Valami tök szűz WinPE image, kapsz egy parancssort, de amúgy van háló, net use... felhúzod a telepítőt tartalmazó könyvtárt, és setup.exe .