Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#58001) DAVID0000


DAVID0000
aktív tag

Sziasztok!
Van itt valaki aki kísérletezett tesla switchel?

(#58002) Lompos48 válasza DAVID0000 (#58001) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ez a termodinamika törvényeit tagadók kizárólagos területe és joga. :)

(#58003) Gyula84 válasza Lompos48 (#58002) üzenetére


Gyula84
veterán

mintha CPT.Pirk ezzel játszadozott volna vagy rosszul rémlik :U :D

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#58004) Lompos48 válasza Gyula84 (#58003) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Én is úgy emlékszem. A beszámoló a sikerről egyelőre várat magára.

(#58005) Kernel válasza xxxjjjkkk (#58000) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem foglalkoztam vele, még a lomtárba eltett mikrosütő sincs szétszedve.

A videókat gondolom ismered, két fő módja van a trafó átalakításának:

- A vasmag hegesztését gyorsvágóval megbontja, utána kiveszi a tekercset.
- Csak a szekundert vágja ki, trancsírozza, a vasmag egyben hagyása mellett.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58006) xxxjjjkkk válasza Kernel (#58005) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Persze, megpróbálom trancsírozni első körben, úgy nézem, hogy működni fog.
Kábelt szereztem elvileg, kicsit az elektróda beszerzése lesz kérdéses, valószínű van ebayen is, de megpróbálok máshonnan szerezni, ahol gyorsabb a hivatalos verzió elég drága, "ingyen, vagy még olcsóbban" . Lehet benézek a méhbe, hátha lehet valamiből reszelni.
A többit pl kapcsolót, gombot relével, vagy nem tudom hogy lesz, majd einstandolom a munkahelyről, úgy is van annyi lom, hogy nem igaz. Mindenképp úgy akarom, hogy normálisan lehessen ki be kapcsolni, meg valami dobozt szerkeszteni kell neki.

Ezt tudja valaki, hogy micsoda?
Én sima rézrúdnak nézem a végén valamivel, amire gondolom a neve utalhat. Akkuhoz pont jó lenne.
[link]

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#58007) Gyula84 válasza Lompos48 (#58004) üzenetére


Gyula84
veterán

ami késik nem múlik :D amúgy ilyen kábelt vettem a multiméterhez [link]

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#58008) Lompos48 válasza Gyula84 (#58007) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az egy jó kábelpár!

(#58009) Melorin


Melorin
addikt

Sziasztok!

Segítségeteket szeretném abban kérni, hogy miképp tudnék egy 3 lábú IR receivert (ami csak szögletes kivitelben kapható)

helyettesíteni 2 lábú, sima LED formájúval?

Ugyanis a szügleteset nem tudom kidugni az erősítő előlapján, LED-nek viszont már van fúrva lyuk.

Arduinohoz kellene.
Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#58010) And válasza Melorin (#58009) üzenetére


And
veterán

Szerintem ne akard helyettesíteni! Az az IR-vevő - a sima fotodiódához képest - egy meglehetősen komlex áramkör, tartalmaz erősítésszabályozót, sávszűrőt és demodulátort is, vagyis az alapsávi jelsorozatot kapod belőle vissza. Egy passzív diódát ehhez eléggé körül kellene építeni, és az eredménye nem biztos, hogy olyan jó lenne, mint egy integrált vevő esetén. Egyébként ha már van lyuk, és nem túlzottan vastag az előlap, akkor is elegendő ennek a vevőnek a domború lencse részét a lyuk mögé tenni, az bőven elegendő jelet tud összeszedni ahhoz, hogy működjön.

(#58011) Miertvansote


Miertvansote
tag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni feszültségméretezésben remélem nem tévedtem rossz helyre.

Van egy 228 kw- os fogyasztó 250 méter és alumínium kábel kell. 4x240 ugye nem elég egyszeresen. 4x4x240 es kábel van kiírva. De ilyenkor, hogyan kell számolni ?

Én arra gondoltam, hogy a 228- at leosztom 4-el és akkor a 57 kw al számolok egy darab 4x240 es kábellel.

Ez így fizikailag helytálló, vagy hogy mi módon kell ezt körüljárni, hogyan kell elképzelni ezeket a többszörös betáplálásokat egyenlően oszlik meg rajtuk a terhelés.

Aki ebben jártasabb kérem segítsen.

(#58012) mezis válasza Melorin (#58009) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Csak találsz valahol egy alkalmas donort. (Video magno,....)
Vagy pl ebay.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#58013) Kernel válasza Melorin (#58009) üzenetére


Kernel
nagyúr

Régi TV-kből lehet bontani olyan IR-vevőegységet, ami egy kis fémdoboz és különálló IR LED-et tartalmaz, plusz az előfokozat IC-jét. Ilyen sajátos formájú BPW41 dióda szokott benne lenni:

Képen nézve az alsó lapja a vevőfelület egyébként.

Csak az épp azért van egybedolgozva és árnyékolva, mert ha kivezetnéd belőle külön a vevődiódát, akkor a vezetéken felszedne mindenféle zavarokat. Ez a bemeneti része nagyon érzékeny, mert alacsony a jelszint.

Ennek korszerűbb változata a 3 lábú, ami teljesen egybe van integrálva.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58014) Miertvansote válasza Miertvansote (#58011) üzenetére


Miertvansote
tag

Előző hozzászólásomban elfelejtettem, hogy a feszültségesés érdekelne.

(#58015) Kernel válasza Miertvansote (#58011) üzenetére


Kernel
nagyúr

Háromfázisú fogyasztó áram- és teljesítményfelvétele három fázisra oszlik, ha az motor például. Nullavezető árama nem jelentős ilyenkor. Főleg deltakapcsolásban semmi, legfeljebb a kiszolgálóáramkörök.

Egyéb esetben a terhelés jellegétől függ, hogy melyik fázisra, miket kötnek.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58016) Melorin válasza mezis (#58012) üzenetére


Melorin
addikt

És Kernel: nem a beszerzésével vagyok gondban hanem az illesztésével.
Jelenleg is használatban van egy 3 lábú és tökéletesen működik, csak az alakja miatt nem tudom az előlapra szerelni, így a vezetékénél fogva van kilógatva az erősítő elé.

(#58017) Kernel válasza Melorin (#58016) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az illesztése abból áll, hogy kell hozzá egy előfokozat:

Ez csak egy példa, TEA1009 volt a régi TV-k többségében, de akad másféle is.

A 3 lábú eszközben ez mind egyben van, végeredményben ugyanazt tudja.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58018) GZoli7 válasza Miertvansote (#58011) üzenetére


GZoli7
senior tag

Kicsit kevés az infó. Fogyasztó típusától függ a megengedett feszültség esés.
A hálózat is számít, ahogy Kernel is írta. Teljesítmény tényező, stb.
Neked elég lenne 2*4*240 is alu-ból., vagy 4*500mm2 alu.
Ilyenkor nagyjából egyenlően oszlik meg az áram a kábelek között, ha egyenlő hosszúak.
Megpróbálnám ezzel.

(#58019) Kernel válasza Kernel (#58017) üzenetére


Kernel
nagyúr

Később vettem észre, hogy nem jó rajzot tettem be, a kimenet közvetlenül megy a processzorra:

A másik rajz, kimeneti feszültségkétszerező egyenirányítóval és 470 nF kapacitással leszűrve nem alkalmas ilyen adatátvitelre, illetve azt másra találták ki, csak szimpla IR-detektálásra.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58020) maestro87


maestro87
őstag

Sziasztok!
Kínából tudtok ajánlani jó minőségű ónozott vezetékkészletet próbanyákos forrasztásokhoz? Ilyesmire gondolok. Az lenne a legjobb ami végig a szigetelés alatt is ónozott lenne. Természetesen ne legyen túl vékony, de merev se. :R
Illetve keresek még vastagabb, pár amperes - multiméter kábelekhez hasonló - színes vezetékeket mérőkábelek készítéséhez (banándugóhoz, griff csipeszekhez stb.).
:R

(#58021) xxxjjjkkk válasza maestro87 (#58020) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

az a baj, hogy én bármi ilyet vettem, mindnél a vezetékhosszon spóroltak

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#58022) Skillet


Skillet
addikt

sziasztok. van a gyereknek egy ILYEN forgója.
4db sorosan kapcsolt AA ceruzaelemmel működik. ki szeretném váltani az elemeket egy 6V-os táppal, de hány amperes kellene? egy 2 amperes már elég kellene legyen?

Mess With The Best! Die Like The Rest! 8G GALANT VR4^ever

(#58023) Kernel válasza Skillet (#58022) üzenetére


Kernel
nagyúr

Valószínű, de megpróbálhatod egy 5 V-os USB táppal is, ami jobban elterjedt.

1,5 V az új elem feszültsége, az is terheletlenül. Használat közben megy az lejjebb is. Valószínűleg működik 1,2 V-os akkukkal is, ami csak 4,8 V-ra jönne ki, de még az is csökken.

Viszont ügyelni kell a szigetelésre, illetve biztonságra. Olvastam olyan halálos esetről, amikor a gyerek megrágta a telefon töltőtápjának vezetékét. Noha bulvártéma volt, lehetett kamu is, mert azért felvet pár kérdőjelet.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58024) Melorin válasza Kernel (#58019) üzenetére


Melorin
addikt

Köszi a fáradozást de inkább maradok a 3 lábúnál és kitalálok valami megoldást az előlapból való kidugásra. :DDD
Túl nagy macera, túl magas tápfesz kellene neki. Inkább fúrok egy bazi nagy lyukat akkor inkább :D

(#58025) And válasza Melorin (#58024) üzenetére


And
veterán

Ugyan nem írtad, milyen vastag az az előlap, de nem kell bazi nagy lyuk, csak akkora, hogy a vevőmodul házának félgömb alakú része (a lencse) látszódjon kívülről. Fizikailag nem kell, hogy az a félgömb ki legyen tolva az előlapon síkján túlra, bőven elegendő az is, ha egy síkban van vele, netán annál 1..2 mm-rel beljebb helyezkedik el. A vételi szög így ugyan csökkenhet valamelyest, de extrém előlap vastagságig nem lesz gond ebből, mivel a modul olyan érzékeny, hogy akár a falról visszavert jelet is képes venni. Ha meg tényleg nagyon vastag a lap, akkor nagyméretű fúróval hátulról egy akkora furatot fúrsz / marsz bele, hogy a lencse közel kerüljön a lap első síkjához, aztán abban a zsákfuratban egy újabb kisméretű átmenő furatot készítesz, hogy 'kilásson' rajta a félgömb lencse.

(#58026) mezis válasza Skillet (#58022) üzenetére


mezis
nagyúr

Ahogy már Kernel is írta, elsődleges szempont a biztonság. Én inkább akkumulátorokkal működtetném, még akkor is, ha kellene hozzá 5. is. Elemtartó elég biztonságos, nem tudja belőle kipüfölni (és aztán lenyelni !) a baba ?

[ Szerkesztve ]

mezis

(#58027) Melorin válasza And (#58025) üzenetére


Melorin
addikt

Az a baj, hogy nekem nem is félgömb hanem ilyen:

[ Szerkesztve ]

(#58028) Kernel válasza And (#58025) üzenetére


Kernel
nagyúr

Erről jut eszembe, optikai szálon is lehetne továbbítani:

http://www.ebay.com/itm/162202124777

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58029) tordaitibi válasza Melorin (#58027) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Htpc- be otthon ugyanez a vevomodulom van, sorosportra, sufnituning hazi beepites.
2 lukat furtam egymashoz kozel, pakaval a maradekot kiolvasztottam a ket luk kozott,'es'tureszelovel szepre igazitottam. Nekem muanyag az elolap.
A vevo ki sem log, sot vagy 2-3 millimeterre bennt van, vastag az elolap, ennek ellenere kitunoen veszi a taviranyito jelet a szobabol barhonnan, es a htpc raadasul a monitorom mogott van, takarasba.

(#58030) maestro87 válasza xxxjjjkkk (#58021) üzenetére


maestro87
őstag

Ezt hogy érted? Egyikhez sem kell hosszú vezeték. Mérőkábelhez nekem jók 1 méteres darabok is, a vékonyból meg a 20 centisek is jók, csak félek hogy nem túl jó minőségűek. Te milyeneket vettél már ami minőségben is megfelelő?

(#58031) darvinya válasza Melorin (#58027) üzenetére


darvinya
titán

Szia

Nemrég vettem ezt(kb. 20Ft volt HR Elektronikában)

Ennél most van rajta rögzítő tok, de ebből kivehető.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58032) xxxjjjkkk válasza maestro87 (#58030) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

hülyeséget írtam, vezeték átmérőn spórolnak.

én ilyenbe minőségit nem vettem még
pár krokodil csipeszes előre gyártott vezetékes kábelt vettem, mivel a 10pár volt annyi, mint itthon két csipesz
műszer kábelen is spóroltak, a külön vett csipesz is olyan vékony, hogy majdnem magát nyomja össze, igaz 200ft/10db, a 9V os elem csatlakozója olyan, hogy a légy ráfingik, attól leszakad, de cserébe hajszálvékony,
meg még volt pár ilyen
ha review van róla, ahol látszik, hogy milyen konkrétan, akkor ok, de egyébként valószínűleg a kábelen spórolnak elsőként

ha már kábelvastagság, milyen gyöngyszemet láttam a napokba, jozsefvárosi hosszabító, természetesen 16A,
az a piros grimmlámpás
a vezeték volt vagy 0,5, és csak forrasztott kötés, már úgy forrasztva, ahogy biztos nem szabad, kötés helyett:)

[ Szerkesztve ]

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#58033) Skillet válasza Kernel (#58023) üzenetére


Skillet
addikt

Köszönöm. Én is gondoltam telefonos töltőfejre, csak kevésnek gondoltam azt az 5 voltot, de az eszmefuttatás jogos.
A gyerek nem férne hozzá a töltőhöz, kábelhez, hiszen még nem tud felülni, kúszni. Ahogy ez bekövetkezik, onnantól eleve nem is ajánlja a forgó gyártója a terméket (mint forgó, zenélésre tovább is használható), nehogy lehúzza a gyerek és véletlenül a nyakára tekerje. Ami egyébként nem hinném, hogy lehetséges, túl rövidek a zsinórok.

(#58026) mezis
Igen, az elemek biztonságban vannak, 3 csavar fogja a burkolatot, alatta vannak az elemek.
Gyerekeknek gyárt a FP, szerencsére ismerik a dörgést :D
Akkumulátoros megoldás nem lesz. Egyelőre marad az elem, de a töltőfejes megoldás megmozgatta a fantáziámat. Kell egy micro usb aljzat valahova a forgóra és kb ennyi.
A vezetéket el lehetne vezetni a "nyakban", nem lógna mindenfelé. Max egy pár centis darab lógna a nyak és a készülék között, hogy le lehessen csatlakoztatni a készüléket a nyakról.
Köszönöm nektek. Utánanézek, mik kellenek a megoldáshoz.

[ Szerkesztve ]

Mess With The Best! Die Like The Rest! 8G GALANT VR4^ever

(#58034) mezis válasza Skillet (#58033) üzenetére


mezis
nagyúr

Ha már telefon töltő, én nem bajlódnék micro USB aljzattal. Újra hasznosítanék valami múzeumi példányt, csatlakozót levágnám (régen minden telefonnak teljesen másfajta, egyedi csatlakozója volt), forrasztanék rá pl egy 3,5 mm-es fejhallgató lengő aljat, a forgó-morgóból meg kilógatnék nem túl hosszú vezetékkel egy 3,5mm-es csatlakozó dugót. (Lehet akár mono is.)

mezis

(#58035) darvinya


darvinya
titán

Volt/van egy gitár amiben volt dupla hangszedő+egyes hangszedő, ekkor alig volt zaj.
Kicseréltem egyes hangszedőt duplára, ekkor zaj megjelent.
Kicseréltem 250KΩ-os hangerő+hangszín potmétert 500KΩ-ra, a zaj csökkent, de nem szűnt meg.
Ha kábel jack testét megfogom megszűnik a zaj, de ha potméter+hangszedő kapcsoló testet fogom meg, akkor felerősödik.

Mi lehet a gond?

Dupla hangszedő kábelt újraforrasztottam, de nem öntöttem újra viasszal, amivel volt tekercs+kábel végek voltak rögzítve.

Ez is gond lehet?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58036) Kernel válasza darvinya (#58035) üzenetére


Kernel
nagyúr

Eszerint nem jó a galvanikus kapcsolat a jack GND és a többi között.

Hangerőpotméter nagyobbra cserélése inkább brummnövelő lehet, legalábbis középállás felé. Hangszínszabályzóként pedig megváltozik emiatt a karakterisztika, hacsak nem egyszerű magasvágó, ahol a potméter csak soros ellenállást képez, kétpontos bekötéssel.

Hogy nálad ettől csökkent a zaj, már az sem normális jelenség. Utalhat arra, hogy nem is amiatt csökkent. Például valami másképp lett összerakva.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58037) darvinya válasza Kernel (#58036) üzenetére


darvinya
titán

Átnéze akkor előről mindent.

Nem változot bekötés.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58038) darvinya válasza Kernel (#58036) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm :R

Én hülye, fordítva kötöttem be jack aljzatot. :W
Legegyszerűbbet rontottam el.
S emiatt rendeltem külön 500KΩ-os potit, igaz nem volt drága, mert 3db volt 400Ft.

Hangszínszabályzóként pedig megváltozik emiatt a karakterisztika, hacsak nem egyszerű magasvágó, ahol a potméter csak soros ellenállást képez, kétpontos bekötéssel.

Igen, soros bekötés kondi testre.
De ha lesz kedvem, akkor átkötöm másra.
Mert kapcsoló 3 állású, de átrakható 5 állásúra.
Akkor lenne pár lehetőség 2xdupla hangszedővel(külön osztva, s mint most párhuzamosan) lehetőség, s ahhoz már más hangszín szabályzó kell.
Ekkor lehetne soros/párhuzamos/dupla kötés.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58039) And válasza Melorin (#58027) üzenetére


And
veterán

Akkor szerezz olyat, amelyik félgömb lencsével rendelkezik. Nagyjából 150..200 Ft-ért már kapható újonnan is. Egyetlen dologra kell figyelni ezzel kapcsolatban, az pedig a vivőfrekvencia értéke. Vagyis lehetőleg ne próbálkozz 56 kHz-es típussal a 36..38 kHz-esek helyett. Utóbbi adatot a típusszám szokta tartalmazni, például a gyakori Vishay-gyártmányok esetén az utolsó két számjegy formájában (TSOP4836: 36 kHz-es vivőhöz való).

(#58040) moha21


moha21
addikt

Üdv!

Adott egy ilyen feladat:

Cx=100nF kapacitású kondenzátor tg -ját mérjük Schering híddal. A híd állandó értékű ellenállása Rn=160 . A vátoztatható kondenzátor kapacitása kiegyenlített állapotban: Cn= 10nF. A mérőfrekvencia 1 kHz.
a./ Mekkora legyen a híd állandó nagyságú kapacitása, hogy a nullindikátor érzéketlenségéből származó hiba minimális legyen?
b./ Mekkora a tg  mérésében elkövetett relatív hiba, ha a hídelemek bizonytalansága 1 ?

Csak szerintem kevés a megoldáshoz a megadott adat? :R

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#58041) HoTaZo


HoTaZo
őstag

Sziasztok!
Remélem nálatok nem OFF a kérdésem.
Ti hogyan oldanátok meg az alábbi feladatot?
Settopboxról szeretném az RCA jelet egy kis méretű kijelzőbe is eljuttatni. A stb az esetek 99,99%-ban normál FHD tv-re küldi a jelet (tehát FHD-re van állítva), mind ezt HDMI-n. A fennálló 0,01%-ban lenne a jel a kis kijelzőre továbbítva az RCA videó csatiról, azon célból, ha a stb-ről kapcsolnám az internet rádiót s míg oda elnavigálok a stb menüjében. Ehhez a művelethez elég túlzónak tartom a nagy tv-t be-ki kapcsolni.
Keresem azt a kis (olcsó*) kijelzőt, mely megfelel erre a célra.
Tudom, hogy vannak kis (kép) profi kijelzők, de ennél sokkal olcsóbb megoldást keresek. Valami használt döglött cucc kijelzőjét lehet ilyesmire használni? Az áruházakban szoktak kicsi pultba beépített kijelzők lenni (az eladók se tudtak-vagy akartak- többet mondani róluk) saját anyag promó céljából.
Nekem még egy régi használt fényképező kijelzője is megfelelne, csak tudnám (értenék hozzá), hogyan lehet egy ilyen jelet megjeleníteni rajta!
Remélem nem voltam túl kusza s talán még megoldást is tudtok rá. :)

*az olcsóság azért cél, mert amennyire lenne használva, arra nem invesztálnék be egy tíz vagy több tíz ezres cuccra feleslegesen, szerintem max. 5k a cél és max.7". Az ezen felüli ár és méret már ágyú verébre.

Si jeunesse savait, si vieillesse pouvait.

(#58042) darvinya válasza HoTaZo (#58041) üzenetére


darvinya
titán

Használt autós DVD/kijelző, ezen van RCA jobbaknál.HDMI is.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#58043) Atomantiii


Atomantiii
őstag

Közben módosult kicsit a korábbi projektem, annyiban, hogy 36 V DC-ből ha 12-18V DC 3A-t szeretnék csinálni akkor elvileg elég lenne egy feszültség stabilizátor IC? Vagy mi kellene még hozzá?

(#58044) Atomantiii válasza Atomantiii (#58043) üzenetére


Atomantiii
őstag

Vagy másik lehetőség, hogy van itthon 220/24 V-os vagy 220/12-es trafóm, ami elvileg 2,5 A-t tud, bár nem teljesen biztos, hogy az elegendő. Lehet kellene a 3 A, de az a lényeg, hogy ez AC és DC-t kellene belőle csinálni.

Erre ajánlották a KBPC3506 600 V 35 A-es Graetz diódát + 1000 mikroF-os kondit, de közben olvasgattam másfelé is, ott meg 4700 mikrós kondit írnak, most akkor melyik az igaz? Illetve melyik úton induljak el, próbálkozzam a trafós megoldással, vagy használjam a DC-s 35 V-os tápot stab IC-vel?

(#58045) Kernel válasza Atomantiii (#58044) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem kell akkora terhelhetőségű híd, a puffer értéke pedig függ a felhasználási céltól is. Az sem mindegy, hogy stabilizált feszültség szükséges, vagy elég a pufferelt.

Mivel a 12 V-os trafó terhelés nélkül többet ad le, a pufferelt csúcsérték lehet 18-20 V is.

Lehet utána kötni egy jó hatásfokú XL4015 szabályzót, ami igény szerint beállítható:

http://www.ebay.com/itm/200983948622

Ez nem csak stabilizál, de bizonyos határok között a puffer hullámzását is kiszabályozza, ezért elég lehet 1000 μF is. Továbbá a transzformációs elv miatt nagyobb bemenőfeszültségről kisebb áramot vesz fel.

De kötheted egy laptop- vagy monitortápra is, ami a legegyszerűbb.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58046) Kernel válasza HoTaZo (#58041) üzenetére


Kernel
nagyúr

Kompozitjel fogadására alkalmas kijelző kellene, talán ez tűnik a legolcsóbbnak:

https://www.aliexpress.com/item/-/32668939613.html

Lehet persze más is, most ezt találtam.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58047) Atomantiii válasza Kernel (#58045) üzenetére


Atomantiii
őstag

Köszi, az rendben van, hogy elég a kisebb Greatz is, de ahogy néztem ez olcsóbb, mint a kisebb hidak.

Tehát van egy 36V DC-s tolómotorom, amit min 12 vagy 18 V DC-vel mozgatnék.

Van hozzá gyári pozícionerem, de ha 36 V-tal forgatok, akkor túl gyorsan megy a motor, ezért elég lenne 12 vagy akár 18 V is. A pozicioner adatlapján az szerepel, hogy max 3 A-t tud.

Szóval ha a linkelt kütyüt rákötöm egy 3 A-t tudó monitor vagy nyomtatótápra akkor még jó is lehet nekem erre a célra de az még akkor AC marad? Tehát ugyanúgy kell a Graetz is?

[ Szerkesztve ]

(#58048) Kernel válasza Atomantiii (#58047) üzenetére


Kernel
nagyúr

Azért is írtam, hogy legegyszerűbb, mert ezek a tápegységek DC-t adnak, csak rá kell kötni.

De az is lehet, elindulna egy 12V / 2A-es dugasztáppal is. Kisebb feszültségről kisebb áramot vesznek fel az ilyen motorok.

Ha nő a terhelés (mechanikus szorulás például), akkor több áramot vesz fel.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58049) Atomantiii válasza Kernel (#58048) üzenetére


Atomantiii
őstag

"Azért is írtam, hogy legegyszerűbb, mert ezek a tápegységek DC-t adnak, csak rá kell kötni."

Mármint ezt a linkelt kütyüre írtad, hogy DC-t ad?

(#58050) HoTaZo válasza Kernel (#58046) üzenetére


HoTaZo
őstag

:R Na, valami ilyesmire gondoltam. Valamikor még láttam is egy hasonlót csak már nem találom.
De ez vagy ennek valamilyen tesója lesz a kiválasztott.
Akkor nem reménytelen a dolog. Főleg egy ilyen használtan, féláron... :U :D

darvinya: Köszi neked is, azóta is nézegetem őket. A jófogáson van pár kategóriába illő, csak nem tudom, hogy azokban van-e RCA.
:R

Si jeunesse savait, si vieillesse pouvait.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.