Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#76001) Gézengúz válasza carl18 (#76000) üzenetére


Gézengúz
addikt

Igen, ilyen az elrendezése, csak ez a videón egy klasszissal jobban néz ki.

Barátomnál láttam, nagyon tetszett, aztán véletlenül beleszaladtam jófogáson, valaki 5000-ért árulta. Jó vétel volt, mostanra adta meg magát az akkuja.

(#76002) #85619712 válasza carl18 (#75998) üzenetére


#85619712
törölt tag

"Bekapcsol de hangot nem add ha nincs akksi, szóval ki van ez találva jól."

Próbáld meg, hogy a az akku helyére egy combosabb kondit teszel, így át tudod verni az elektronikát + van mihez nyúlnia ha kell egy kis teljesítménytöblet.

(#76003) Dr.Szilícium válasza carl18 (#75992) üzenetére


Dr.Szilícium
kezdő

2 nappal rá rámértem múlti méterrel is megtartotta a feszültséget szóval nem az akku a hibás

Nem jelent sajnos semmit, Li-ion akkunál jellemző, hogy elhasználódás során a belső ellenállás nő meg "csak", míg a feszültség normális, kapacitás is teljes. Utóbbi talán meglepő, de ezt úgy kell érteni, hogy alacsony töltő- és kisütőáramot alkalmazva a teljes Ah-kapacitás közlekedik be és ki, mivel így a belső ellenálláson nem esik (sok) feszültség).

Az áramot növelve azonban nem tudsz teljesítményt kivenni, mert a feszültség letörik, szerkezet kikapcsol. Tölteni sem tudod gyorsan, legfeljebb lassan, de minek, ha úgysem tudod kivenni belőle, amit beleraktál.

Azaz terhelés nélkül feszültséget mérve nem csináltál semmit, nyilván az eszköz áramfelvételét kellene mérni, az a biztos.

Igen sajnos a mai hangszórók hibája szerintem is az hogy kizárolag akkuról mennek, és töltés közben is az akkumulátort használják.

Annál a betáp 5V / 2,3A, ha jól látom, ami az akku gyorsított töltésére megfelelő. Noha 10 W-ból már lehetne zenélni is, de itt az akku szolgál pufferként. Míg például a JBL Xtreme külső tápegysége 19V / 3,42A (65W).*

Lehet egyébként forrasztani a 18650 cellát, de nagyon gyorsan kell (ajánlott) ügyködni, hogy a cellának ideje se legyen túlmelegedni. Erős páka / gyanta / felület felcsiszolása / gyakorlat kérdése. Nem mondom persze, hogy ez a szakszerű, de jobb híján megoldható.

---------
*Ha már a témánál vagyunk, sokan nem értik, miért gyártanak ilyen hülye tápokat, hogy pont 3,42 A? Egyszerűen csak a teljesítményt veszik kerek értéknek (vagy szabványosnak), tehát az lesz 50W, 70W vagy akármi. Az áramot meg ebből számolják vissza.

Miért gyártanak 19,5 V-os laptoptápokat is? Nem mindegy az a 0,5 V? Szinte mindegy, de ha megfigyeljük, a nagyobb teljesítményű darabok lesznek 19,5 V-osak, mert nagy áramnál több esik a vezetéken, ezt gondolják kompenzálni. Míg a kisebb példányok általában csak 19 V-osak.

(Szakmai apróságok, amik néha érthetetlenek, mégis van valami oka.)

[ Szerkesztve ]

(#76004) carl18 válasza Dr.Szilícium (#76003) üzenetére


carl18
addikt

Hát nem volt fel puposodva, és egy másik hangszóróval szépen és sokáig müködött azért gondoltam jó az akkumulátor! :)
Nos én még kezdő vagyok, és volt egyszer egy litium balesetem majdnem. Azóta megfogadtam ovatosan fogok bánni az ilyen akkukkal, sajnos igy a 18650-es forrasztás nem igazán merném beválalni. :D Olyan forrasztó pákám van amit közvetlen 220 voltba kell dugni, igy mikor láttom meleg lehuzom és forasztók ameddig van lehetőség.

Hát azért van pár hangszóró amik elmennek hálozatról is, de azók hálozati mód miatt nagyobb teljesitményt is adnak le kicsivel. A JBL Xtreme 1, Harman Onyx 3 is ilyen, a használati utasitásban is leirják 30 wattot tud a harman akkuról, 60-at hálozati módrol.
Azt nem tagadom van kivétel, de a hangszórók nagy része ilyen állapotban müködik, az az a akkut használja folyamatosan.

Nekem a nagy hangszóróm Dockin D Fine 15 volt 2,4 amperes adaptert adtak hozzá gyárilag. A jobb oldali az a Tronsmart T6 MAX mellet.

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#76005) darvinya válasza carl18 (#76004) üzenetére


darvinya
titán

Nekem is 230V-os pákám van, s már forrasztottam vele 18650-est, persze nagy heggyel és forrasztó vízzel.
Semmi baja nincs az akkunak, mert max. 3mp-ig forrasztottam.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#76006) Barret001 válasza darvinya (#76005) üzenetére


Barret001
addikt

De Ő nem tud forrasztani,ezért neki sem áll... Ha nincs meg az önbizalom,eleve rá sem keres Youtube-on...Minek?

(#76007) mezis válasza carl18 (#76004) üzenetére


mezis
nagyúr

Ezek igazi, szinuszos vagy amolyan PMPO teljesítmények ?

Az elmúlt napokban volt itt szó a feliratokról. Összefutottam két szép műanyag hangfallal (semmi erősítő, csak hangszóró) ilyen teljesítmény felirattal mind a kettőn:

Kibontottam, egy -egy db hangszóró mindegyikben:

Régi idők katona sztorija: behívó parancson az áll, hogy a haja ne legyen hosszabb 3cm-nél.
Még elszaladt a fodrászához a szigorú paranccsal és azzal, hogy sehol se vágja rövidebbre.
Sereg: Katona, mekkora haja van! Fodrászhoz! Katonánk reklamált, a behívó parancson ott van, hogy 3 centi. Sereg: Mi, maga úgy gondolta, hogy szálanként ? ÖSSZESEN lehet 3 centi!
Kopaszra nyírta az ezred fodrásza őt is .... :DDD
Szóval azt az akku teljesítményt sem "szálanként" kell érteni hanem úgy együtt annak a kötegnek. ;]

mezis

(#76008) Barret001 válasza mezis (#76007) üzenetére


Barret001
addikt

Aki nagyobbat hazudik,az a fasza gyerek! Ez van a mai világban.Marika néni nem méregeti,elhiszi! No és mi alapján választ? Igen,a rá írt számok alapján...

(#76009) razorbenke92 válasza Barret001 (#76008) üzenetére

Én jót nevettem, amikor találkoztam olyan becsületes eladóval, aki úgy hirdette a terméket, hogy:
200000mAh powerbank
Leírásban meg:
Valós érték 1500mAh - marketing érték 200000mAh
Faq-ban meg:
A valós érték amit tud a termék, a marketing érték pedig ami elhelyezi a hasonló termékek között a listingben.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#76010) Dr.Szilícium válasza razorbenke92 (#76009) üzenetére


Dr.Szilícium
kezdő

Már eleve a mAh egységtől is hülyét kapok, szememben a butaság szimbóluma.

Normális dolog, 2 Ah helyett azt írni, hogy 2000 mAh? Nekünk általános iskolában úgy tanították, hogy mindig az egyszerűbb / rövidebb / praktikusabb változatra kell törekedni. Kivételek lehetnek, amikor egy mérnök mm-ben tervez és hasonlók.

De nem mondjuk egy ember magasságát mm-ben, tömegét μg-ban stb.

Persze, tisztában vagyok vele, hogy a marketing miatt jobban mutatnak a nagy számok, meg azután az emberi butasághoz is fontos alkalmazkodni. Még valamelyik észlény amerikai vásárló azt hihetné, hogy a 2 Ah kevesebb, ezért inkább máshol vesz 2000 mAh kapacitást. Mert az a biztos.

Mindegy persze, hülye egy szokás terjedt el a világon, ez már így is marad.

[ Szerkesztve ]

(#76011) carl18 válasza Barret001 (#76006) üzenetére


carl18
addikt

Mi ez a személyeskedő hangnem bütyök? Már tavaly megtanultam nagyjából, úgy csinálod mint ha ismernéd a másikat. Irtam a litium celláktól tartok, volt egy aliexpress 18650 tárolom, ami rövidzárt okozott és majd nem felrobant a cella.
Kondit vagy vezetéket oda forrasztok ha kell, de valahogy a 18650-es forrasztást mások se javasolták. Mert volt egy szerelő aki szerint elég veszélyes, és pontheggesztőval szokták. Ö úgy mondta életveszélyes a 18650-es forrasztása sima pákával. Én bennem ez megragadt, és mivel kezdő vagyok hát maradok a biztonságos projectecnél.

Meg most van itthon egy 18650-es cella azon nincs is mit forrasztani.

#76007mezis
Ez valszeg az első, ez valahol a 80-as 90-es évekbeli gyártmány lehet. Akkoriban nem voltak nagy wattok, igy a hangszórók érzékenysége volt nagyobb igy kisebb watt mellett is azonos vagy nagyobb hangerőt tudtak.
Még mamámnak volt valami régi kazettás magnója, rá volt irta a dobozra 2000 watt PMPO. Gyerek fejjel is nevettem rajta, micsoda marketing.
Haverom is rendelt ebayról akkut, névleges teljesitményt 9900 mah. 18650-es cella volt, és ő elhitte valóban olyan nagy a cella kapacitása. :D

Ha egyszer a Dockin akkuja megadja magát, és ha lesz benne annyi hely akkor 21700-es cellákat fogom potolni. Most 3X18650-es akku van benne gyárilag, igy 11.1 volt 3000 mah az akkupack kimennő teljesitménye. Persze ameddig garanciás 24 hónap, + még gond nincs vele nem akarom megbontani.
21700-es akkuk 4500 mah-es kapcitást is tudnak cellánként, azzal már biztos szépen növekedne az akku idő :)

[ Szerkesztve ]

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#76012) razorbenke92 válasza Dr.Szilícium (#76010) üzenetére

Szép kerek számoknál én is inkább Ah-t használok mert nekem is bántja a szemem. De 2,6Ah helyett már inkább a 2600mAh-t írom ki, főleg, ha a gyártói adatlap is így írja.

Gondolom azért terjedt el így, mert főleg a telefonoknál kezdetben kisebb kapacitások voltak. Az első Sagem telefonomnak 760mAh akksija volt. Utána jött egy Sony 700mAh-val, majd egy Nokia 950-el. Itt gondolom inkább ezt kezdték használni, mert marketing szempontból az 1-nél kisebb számokat mindig elkerülik a specifikációkban. Aztán gondolom amikor 1 fölé értek, akkor jött az amit te is mondasz:
Még valamelyik észlény amerikai vásárló azt hihetné, hogy a 2 Ah kevesebb, ezért inkább máshol vesz 2000 mAh kapacitást.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#76013) carl18 válasza razorbenke92 (#76012) üzenetére


carl18
addikt

Inkább főként az idiótákra jellemző, most szerintem tök mindegy hogy 6,6 amper vagy 6600 mah-es mert a kettő azonos akapcitás. A Váltó szám ugyan akkora mint a méter/km esetében. Szóval ahhoz elég tyúkeszünek kell lenni, hogy ilyen alapvető számitás ne tudjon elvégezni valaki fejben.

Mint ha azt mondaná valaki 1,5 km kevés, de 1500 méter már rengeteg :C

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#76014) #68216320


#68216320
törölt tag

Szeretnék vásárolni forrasztó pasztát, amivel hőlégfúvásos módszerrel tudnék smd alkatrészeket forrasztani.
Hobbi mennyiség kellene, tehát valamilyen kisebb kiszerelés volna jó, nem 500g körüli.
Túlzás lenne és drága is.
Milyen típust ajánlanátok?

(#76015) razorbenke92 válasza carl18 (#76013) üzenetére

Általában aki eljut odáig, hogy egy ilyen topicban társalogjon, már megüt egy szintet.
De hidd el, nagyon sok ember van akinek ezek az átváltások nem evidensek annyira, mint a hétköznapi egységek. A km-m váltás megy, mert használja napi szinten. De ha meglát valami mértékegységet, valami amperről ami fizikaórán volt, meg óráról, akkor az már bonyolult.

-Amúgy is mi az a m?
- Hát tudod, van a byte, a kilobyte meg a megabyte!
- Ú tényleg, akkor ez nagyon über! A másik csak 2Ah ez meg 800 megaAh

- Képzelt beszélgetés a Blaha aluljáróban

Emellett a marketing egy nagyon bonyolult dolog, engem speciel lenyűgöz néha milyen apró dolgokra jönnek rá, ami valóban működik. Általában azért olvasok autodidakta módon a témában, mert próbálok védekezni ellenük.

Jelen esetben például olyan ember tudatalattijára is hat, aki ha átgondolná mit lát, akkor össze tudná hasonlítani. A vásárlási döntéseket három fő módja:
- Vannak a jól átgondolt vásárlók, akik több dolog figyelembe vétele mellett összehasonlítják a speckókat is (problémamegoldó vásárlás)
- Vannak az impulzus vásárlók
- Vannak a szokásokon alapulók, akik vagy saját maguk, vagy valaki más fentebbi kettőből szerzett tapasztalata alapján hoznak döntést - ők itt most kevésbé érdekesek.

Szóval az impulzív vásárlók sokszor nem a részletes tulajdonságok alapján döntenek a vásárlás mellett, hanem valamilyen trigger feltétel alapján. Egy ilyen vásárló egy 5Ah számra nem jön izgalomba, főleg ha nem fordítja le fejben a műszaki tartalmat. Számára az valami szám, amit feltűntettek, biztos valami alap dolog. De egy nagy 5000mAh feliratra kinyílik a szeme. Az egy nagy szám, biztos valami bazinagy dologról van szó.

Persze akkor már lehetne 5000000uAh, mert az mégnagyobb. De ez már megint egy más tanulmány: Az emberek szimplán képtelenek túl sok nullát számolni, illetve 3 nulláig reflexszerűen feldolgozza az agy, még ha csak egy pillanatra is látod. De ha elgörgetsz az 5000000 mellett, akkor már nem tudod, hogy ötmilliót, ötvenmilliót vagy ötszázezret láttál, csak valami ötöst sok nullával.

P*csába, már megint regénnyel spammelek, bocsi!

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#76016) mezis válasza razorbenke92 (#76015) üzenetére


mezis
nagyúr

+1
Az internet sebessége sem 1Gbps hanem 1000Mbps

mezis

(#76017) Dr.Szilícium válasza carl18 (#76011) üzenetére


Dr.Szilícium
kezdő

Mert volt egy szerelő aki szerint elég veszélyes, és pontheggesztőval szokták.

Gondolom, abban a tudatban él, hátha felrobban. Csak egy hozzáértőnek illene tudni, hogy a 18650 cella túlnyomásvédő szeleppel ellátott. Pont azért, mert anélkül veszélyes lenne. Szerelő fogalma önmagában nem jelent semmit, ha mást szerel ő. De nem akkut szerel és nem tud többet róla, mint egy laikus.

Ilyen cellát úgy lehet elintézni, hogy feltöltöd, rövidre zárod valamivel, ami nem ég el. Ekkor a hirtelen felszabaduló energia a cellán belül fog zárlatot okozni, ezután kifúj a szelep és lefüstöl az egész. Közben jól fel is forrósodik természetesen (láttam ilyet).

Forrasztópákával szerintem nem lehet így kinyírni, főleg ha még vigyáz is az ember.

#76014 PeachMan

Ez a fajta is végzi rendesen a dolgát:

https://www.aliexpress.com/item/32961776020.html

Noha már nem él a link, de megtalálható sok eladónál.

(#76018) Barret001 válasza carl18 (#76011) üzenetére


Barret001
addikt

Nem reagálok,úgy is legyőzöl. Nyertél,rendben,lezártam a témát.

(#76019) carl18 válasza razorbenke92 (#76015) üzenetére


carl18
addikt

Persze nyilván az a cél az átlag embert sikerüljön ráterelni a vásárlásra. Mondhatom én azért úgy érzem már nagy részt nem tudnak megvenni marketingel, mert elég sok gyártó ir a dobozra egy nagy számot (hazudott teljesitmény hogy megvegyék a terméküket)
Erre tökéletes példa a Tronsmart, mert volt a hangszórójuk a Mega ami állitólag 40 wattos és 600 gramm.... És akkor volt olyan hogy 2 tronsmart mega már együtt 80 watt..... Én meg csodálkoztam hogy repülnek itt a watt számok de a teljesitmény élőbe egy favatkát se ér. Hallottam élőben, és inkább mondanám azt 15 wattnak mint 40 wattnak.

Most itt a Dockin D Fine ami 50 wattos, de ez szó szerint valóban érződik hogy van hangereje 100 decibelt lazán kiordit magából. Meg hát ott volt a T6 MAX ami 60 wattos, de élőben a Dockin ellen már valahogy borzalmasan kevés volt.
A Dockintól vagy 5-6 decibelel halkabb és ráadásul az teljes hangerőn elég szépen torzit is.

A Témához hozzá szólva szerintem manapság a youtubon van a legtöbb marketing, majd nem mindegyik videós bemutat egy terméket és elmondja milyen jó ez és hogy szükséged van rá.

#76017Dr.Szilícium
Ja hogy akkor nem olyan veszélyes mint ahogy én spiláztam túl? :D
Hát én megmondom ősszintén úgy voltam vele jobb a békesség, meg hát nem is volt olyan eszkőz amibe kellet volna akkut cserélni nem kellet forrasztgatni itthon.
Főként ez régebben volt, az volt a baj van a cella eleje és ugyebár van egy kék boritás rajta. Nos ezt utolag tudtam meg ha a hogy a cellát körülvevő fém amit borit az a vékony gumi cucc negativ töltés. És 1 cellám volt amit a sok ki be rakosgatástól lejött a pozitiv polus körüli kis gumi rész körbe. Igy mikor kiakartam venni mint két része hozzá ért és füstölt. Én meg lapátra tettem és rohantam vele ki, mint a villám :D
Végül is nem lett baj, de kajak azt hittem felrobban.
Azóta jobban figyelek mint dologra, azért még sem árt az ovatosság.
Meg hát irtam kezdő is vagyok, de valahogy még is szeretek a javitással szerelgetéssel foglalkozni. Mindig tanulok valami újat a témában.
Litiumra vissza térve, általában 20-80% között használom a akkumulátoros dolgaim.
Úgy a leghoszabb a litium cella élet tartalma. Na meg nem teszem ki magas hőmérsékletnek, 40 fok feletti hő elég szépen gyilkolja őket.

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#76020) Dr.Szilícium válasza carl18 (#76019) üzenetére


Dr.Szilícium
kezdő

Talán legjobb az elcsépelt arany középút: vigyázni is, de nem túlaggódni.

(#76021) tordaitibi válasza carl18 (#76011) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Erre reagálva,
" Ö úgy mondta életveszélyes a 18650-es forrasztása sima pákával."

Az évi kb. 10-20 cella ami nálam ilyen célból megfordul, nem igényel ponthegesztőt, nem is gyártok és nem is veszek ezért.
A cella két végét kis ponton meg kell csiszolni, majd a víz-fűtésszerelésnél rézcsövek forrasztásához használt pasztával bekenni.
Ez nagyon jó anyag, nem tudom miből áll de kis túlzással a rozsdás szöget is lehet vele forrasztani.
A vezetéket olőónozni, majd meleg pákával és kevés plusz ón adagolásával felforrasztani a cellakivezetésre.
Ahogy kész, a nyálas ujjaddal vagy vizes rongydarabkával még rögtön hűtesz a forrponton, nálam így a páka elvétele után pár másodperccel már kézzel megfogható a forrasztási terület.
Valami vékonyabb bádoglemezen vagy lemerült AA elemen lehet gyakorolni, ha megy a dolog akkor kb. 3-4 másodpercig van a cella vége hőhatásnak kitéve.

(#76022) #68216320 válasza Dr.Szilícium (#76017) üzenetére


#68216320
törölt tag

Köszönöm a tippet.
Ennek a pasztának akkor most mi is a neve? MCN-900? Hazai üzletben nem találtam ilyesmit.

Más:

Felmerült bennem, hogy lehetne-e egy nagyobb teljesítményű PC-ATX tápot átalakítani olyanra, hogy poti segítségével tudjam a kimeneti feszültséget szabályozni?
Olyan 3V-30V között jó lenne. Van egy tápom, amiben 1db 12V-os ág van és ott cimke szerint 60A-t képes leadni. Természetesen nincs szükség ekkorára, de jó volna ezt a tápot felhasználni a feladatra.
Valaki csinált már ilyesmit? Vagy ezeket csak fix feszültségen lehet használni?

(#76023) Aryes válasza Dr.Szilícium (#76010) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ezzel az erővel a gyógyszerek felirataiba is bele lehet kötni, hogy mindent mg-ban adnak meg, aztán veszem az 1000mg-os C vitamint, ami valójában 1g. :)
Gondolom ez ilyen iparági "de facto" szabvány.

(#76024) Aryes válasza carl18 (#76011) üzenetére


Aryes
nagyúr

"Már tavaly megtanultam nagyjából"

Bocs, de az "1-2 éve forrasztok", meg a "De Ő nem tud forrasztani,ezért neki sem áll" egyáltalán nem áll ellentétben egymással. Én kb. 15 éve főzök a családnak, ennek ellenére tisztában vagyok vele, hogy nem tudok főzni. Ahogy kb. 20-25 éve forrasztok, mégsem mondanám, hogy tudok forrasztani, mert nem elég ügyes a kezem, nem rendelkezem hozzá profi eszközökkel és nem tudok mindent a dologról, csak annyit, ami épp elég ahhoz, hogy összetaknyoljak pár drótot vagy beforrasszak pár alkatrészt egy nyákba (ezért pl. én sem nyúlok li-ion akksihoz).

[ Szerkesztve ]

(#76025) Dr.Szilícium válasza #68216320 (#76022) üzenetére


Dr.Szilícium
kezdő

Trafócsere nélkül talán 20 V körüli értékre lehet felhúzni és akkor már egyre gyengébb, mert nem marad rászabályzási tartalék.

Tegyük fel, a negatív visszacsatolás teljes kiiktatásával a primer PWM elkezd a lehetőség határán dolgozni és felszalad mondjuk 22 V-ra a kimenet. Ahogy terheled, ez lejjebb esik, nem lesz stabil.

Ha leszabályzod (visszacsatolod) 15 V-ra és terheled, akkor legalább van még valamennyi tartalék, amiből rá tud dolgozni a primer vezérlés, hogy kompenzáljon.

Tovább lehet lépni, ha a szekundert teljesen megbontod és 2x12 V-ot kihasználva, illetve megszüntetve a középcsapolást, szimplán 24 V lenne, ami növelhető még 30 V-ig:

https://320volt.com/en/akim-voltaj-ayarli-atx-smps-guc-kaynagi-modifiye/

A linkelt ónpaszta Kínában elég jónak és elterjednek számít, ahogy láttam, az erre specializálódott cég gyártmányaként. Még hamisítás elleni hologram is volt rajta (már ha jelenthet ez bármit). De amúgy én is csak annyit tudok róla, amit a kép mutat. Használom, működik.

Amit lehet ajánlani, hogy használaton kívül légmentesen zárva tárolni, mert 6-12 hónap után elkezdhet szilárdulni. Nem a saját tokjára gondolok, ami látszólag szorosan zár, mégis valahogy kiszárad.

Új korában, ha leteszel egy darabot belőle, egy idő után szépen megfolyik. Tehát fizikailag kijelenthető, hogy folyékony, ahogy iskolában tanultuk (az edény alakját felveszi). Később azonban ezt a tulajdonságát elveszti és egyre kellemetlenebb a használata. Nem segít a bekeverés, mondjuk forrasztó olajjal (ami meg inkább zsír, azaz szilárd szobahőmérsékleten), mert az már nem olyan, sőt ledobja az alkatrészt, melegítés közben. Alkohollal hígítani, az sem vált be.

Úgyhogy inkább betekerem két réteg Folpack fóliába és még beteszem egy kis zárható fedeles üvegbe, de majd még ki kell tapasztalni, így meddig lesz jó. Lehet, hogy hűtőben kellene tárolni, de azt nem akarom, mert ha kell, működjön azonnal, melegítés nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#76026) DonThomasino válasza #68216320 (#76022) üzenetére


DonThomasino
veterán

Működhet a dolog, szerintem ez a leírás pontosan az amit te szeretnél.
[link]
Ha jól emlékszek az vezérlő IC típusa határozza meg
mennyire nehéz a végrehajtás.

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#76027) #68216320 válasza Dr.Szilícium (#76025) üzenetére


#68216320
törölt tag

Dr.Szilícium, DonThomasino: Köszönöm az infókat.

Sajnos valamiért ma egész nap nem tölt be nálam a hobbielektronika.hu oldal.
"Sorry, you cannot access this network segment via invalid IP address or proxy." hibaüzenetet kapok

Pasztából valami itthon is elérhető verzió volna jó elsősorban. A használatbavétel ideje miatt. Minél előbb szeretném kipróbálni.
De valószínüleg rendelek majd ilyen kínait is, ha sikerül mondjuk ebay-en ráakadnom :)
Kell rendelnem pár darab GAL22v10-10-et is egy projecthez, azt sem tudok itthon találni gondolom.

[ Szerkesztve ]

(#76028) #90088192 válasza Dr.Szilícium (#76025) üzenetére


#90088192
törölt tag

A paszta hűtőben való tárolása, segíthet.
Persze akkor is le kell zárni rendesen, de nálunk ez vált be.
:R

(#76029) aleister


aleister
veterán

Sziasztok!

A tápos topikban már felraktam a kérdést, de elég kihalt, így inkább beírom ide is, hátha...

Szóval meghalt az Enermax tápomban az egyik mosfet. 24N50-es. Két kérdésem lenne ezzel kapcsolatban.
1. Itthon honnét érdemes beszerezni? Én 5000 forintért találtam + házhozszállítás díja. Ebay-en ingyenes szállítással 800-1200 körül már van.
2. A többi jelöléssel érdemes foglalkoznom (1B27BR, FQA), vagy elég, ha beszerzek egy 24 amperes, 500 voltos jószágot?

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#76030) DonThomasino válasza aleister (#76029) üzenetére


DonThomasino
veterán

Nem tudom milyen config, de a javítást fontold meg,
mennyire érdemes, mivel utána már soha nem lesz 100% os tápod.

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#76031) coco2


coco2
őstag

Sziasztok!

Egy ideje nem sűrűn járok budapest belvárosban, és csak most nézem, hogy elektrokontháék lehúzták a rolót (még novemberben). Ha a ferenciek tere környékén járok, és pisztoly páka csúcsot akarok beszerezni, ismer valaki ahhoz boltot a közelben?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#76032) aleister válasza DonThomasino (#76030) üzenetére


aleister
veterán

Enermax Maxrevo 1600 gold. Nem volt olcsó.
Node a lényeg, hogy az elektroműszerész kolléga kimérte, csak ez a mosfet ment el benne. Ennyit bőven megér.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#76033) coco2 válasza aleister (#76029) üzenetére


coco2
őstag

Ha 24N50-esed ment ki, 24N50-eset szerezz a helyére, mert kellhet a karakterisztikája, hogy olyan tokozásban legyen, és vagy sikerül biztosan a helyére passzoló cserét találni, vagy beteszel a helyébe valamit, és tönkremegy a környezete is.

24N50(G / L)-(T47 / T3P)-(T / ?) <- ezekből a T47 a tokozás típus, a T3P mechanikailag nem fog belepasszolni a helyébe. A G/L az ólommentes történet, a szabványügyi hivatal jogászai azzal keresik gennyesre magukat, neked nem számít semmit, mint ahogy az a T sem, hogy a sorozatgyártás betápja milyen formában kapja meg ezrével ezeket az eszközöket.

Ha műszerész kolléga kimérte, hogy mérőpontokon biztosan minden más stimmel, akkor érdemes javíttatni. Ha kibic módjára lett csak kimérve, akkor előfordulhat, hogy a teljesítmény végfok kisülése nem a probléma, hanem annak a következménye, és csere után elsül majd az is.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#76034) Dr.Szilícium


Dr.Szilícium
kezdő

MOSFET-ek jól helyettesíthetők, 500V / 24A értelemszerű, amellett a csúcsáram, csatornaellenállás, illetve kaputöltés paramétereit célszerű ellenőrizni, hogy rosszabb ne legyen.

Ilyenek miatt kár kidobni és általában még attól sem kell tartani, hogy egyéb rejtőzködő hiba okozta volna a tönkremenését, ami más esetben gyakori laikus tévedés (nem gondolnak arra, hogy valami nem magától ég le, hanem oka van stb.). Ez legalább többnyire önmagát végzi ki.

Ha netán kifogsz valami gyengébb hamisítványt, az előbb a rendellenes melegedésből ismerhető fel, utóbb zárlatos lesz. Vagy rögtön zárlatos lesz és már nem is melegszik tovább.

(#76035) y@g4n


y@g4n
tag

Helló, Harman Kardon Onyx Studio 4 ben szeretnék cserélni akksit,
ilyen zseniális példányokra: [link]
Párhuzamosan 4-et raknék az eredeti helyére. ha csak az eredeti egy darabot cserélném ki egy darab másikra, az a mélytúlsúlyos zenehallgatási igényeimnek sajna nem megfelelő.
Bármi veszélyforrás lehet ebben így?

हरि बोल | हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे ह रे

(#76036) mezis válasza y@g4n (#76035) üzenetére


mezis
nagyúr

"Párhuzamosan 4-et raknék az eredeti helyére."

Töltés rendben lesz ? :F

mezis

(#76037) y@g4n válasza mezis (#76036) üzenetére


y@g4n
tag

Lassan de biztosan!!
Reménykedem hogy igen, ezen videó [link] kommentjei alapján működő opció.

हरि बोल | हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे ह रे

(#76038) aleister válasza Dr.Szilícium (#76034) üzenetére


aleister
veterán

A meghibásodás konkrét okát ismerem. A 12 centis venti egyik lamellája megfáradt, eltört, majd beékelődött a hűtőrácsba. A venti így megállt, szóval feltehetően túlmelegedett ez-az. A kolléga mérése alapján egyedül ez a mosfet rossz.

#76033coco2
Köszi az infót! Konkrétan ő a delikvens. Ha jól értem akkor az FQA a tokozás. Az 1B27BR mit jelent pontosan? Kerestem az adatlapját, de most nem volt a barátom a gugli. :(

[kép]

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#76039) Barret001 válasza aleister (#76038) üzenetére


Barret001
addikt

Legtöbb alkatrészt egy csomó gyártó gyártja,mindenki más számozással.
Viszont a típusa minden gyártónál megegyezik,az alapján lehet azonosítani. 24N50 Ez a lényeg.

[ Szerkesztve ]

(#76040) aleister válasza Barret001 (#76039) üzenetére


aleister
veterán

Értem. Köszi! :R

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#76041) mezis válasza y@g4n (#76037) üzenetére


mezis
nagyúr

Képes lennél egy nagyon precízen, gondosan méretezett akusztikai térfogatot akkumulátorokkal elrontani ? ;]
Aztán ne csodálkozz, ha már nem olyan lesz a hangja mint korábban volt.
Azért légy türelemmel, kicsit javulhat az, mert nem csak a hangszóró vezetékeket kell bejáratni, hanem az akku vezetékeit is! :DDD

mezis

(#76042) Barret001 válasza aleister (#76040) üzenetére


Barret001
addikt

:)

[ Szerkesztve ]

(#76043) coco2 válasza aleister (#76038) üzenetére


coco2
őstag

Kotorásztam utána, de nem találtam meg :( Az az "F" betű Fairchild-ék brand jele, de ők azóta már onsemiconductor, és a régi adatlapokat már nem találom.

Ha helyettesítéseknek is utána néznél, itt találsz kettőt. Nem mintha ebayen túl drága lenne akár garmadával pont ezt beszerezni.

Az alkatrész tokozása TO-247 kompatibilis, az egykori típus pontos külső kinézete eltérhet, de a fő paraméterek (szélesség, magasság, furat átmérő) kompatibilisek lesznek mindegyik gyártónál. Ha tolómérő ahhoz képest nagyon furcsát mutat, jelezd.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#76044) #85619712 válasza aleister (#76029) üzenetére


#85619712
törölt tag

Itt csak 1767 jó magyar forint, nem kell annyit várni. :R

(#76045) aleister


aleister
veterán

Köszönöm szépen mindenkinek a kutatómunkát! :R
Le a kalappal az itteni segítőkész közösség előtt!

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#76046) Samus


Samus
addikt

Eléggé elakadtam a multiméteres kérdés után. Az Uni-T 890 és 89 sorozat kiesett, a millió kapcsolású tárcsa miatt. Az Aneng 870 jónak tűnik, elég mindenes, csak nem tudom, kihasználnám-e.

Mi a helyzet viszont a full automata műszerekkel? Tehát aminek nincs tárcsája, csak pár gomb? Általános használatra szimpatikusnak tűnnek...

A ZT102 és klónjai is látókörbe kerültek, valamikor régen talán itt is ajánlottként láttam.

[ Szerkesztve ]

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#76047) mezis válasza Samus (#76046) üzenetére


mezis
nagyúr

Én a kistestvérét használom. A méréseim 99%-a feszültség mérés. Ehhez egyet kell fordítani a tárcsáján, a többit elintézi (egyen, váltó, 1V - 230V).
Használom még ellenállás , kapacitás, diód (LED is!) mérésére, tesztelésére.
Gazdaságos, 2db ceruza elemmel működik, nem 9V-ossal.
Néha nagyobb áramot (10A) is mérek, aztán úgy felejtem a banán dugót, feszültséget próbálok mérni és cserélhetem a biztosítékját. :o

[ Szerkesztve ]

mezis

(#76048) #85619712 válasza mezis (#76047) üzenetére


#85619712
törölt tag

Nekem is elegem lett az állandó biztosíték cserékből, ezért beépítettem egy ilyet a bizti helyett, fektetve pont elfért mákom volt. :D Ha valami hülyeséget csinálok kiold, csak még kell nyomni a gombot és használható. Tudom nem egy ökör ára egy üvegbizti, nem is az volt a bajom, hanem a 6 csavar amit mindig ki kellett szedni miatta.

(#76049) razorbenke92 válasza mezis (#76047) üzenetére

+1 a kistestvérnek

Nekem is ilyen van, és meg vagyok vele elégedve. Külön tetszik a nagy kijelző háttérvilágítással.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#76050) Babetta-X


Babetta-X
senior tag

Sziasztok! Lenne egy számotokra egyszerű nekem mégis megakasztó kérdésem. Van egy kapcsoló egy autó váltójában jelenleg ha benyomod összezár ha elengeded kinyit. Sajnos ilyet nem lehet kapni, és ami helyettesítésére van pont fordítva működik. Tehát ezt kellene valahogy szétszedés nélkül megfordítanom, hogy amikor zárva van nyitva levőnek érzékeljen és amikor nyitva van akkor legyen zárva. Hogy tudom ezt a legegyszerűbben, legkevesebb hibalehetőség beiktatásával megtenni? Válaszotokat előre is köszönöm.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.