Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#45001) Kernel válasza Pörp (#45000) üzenetére


Kernel
nagyúr

Valahol bizonyára, aránytalanul drágán, ezzel szemben egy szikével is megoldható.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#45002) llaszlo


llaszlo
veterán

Van egy BM-100-as töltőm.
Ma arra lettem figyelmes, hogy amikor töltötte az egyik akkut, akkor elkezdett pattogni. Egy refresh programot indítottam. Éppen töltési fázisban volt 500mAh-val. És már elég régóta ment. Az akku egy AA Energizer 2500mAh-s. A töltő még egy hetes sincs. Több akkut töltöttem már vele a héten (mind kisebb kapacitásúak), de ilyen puffogva pattogó hangot sosem hallottam. Kb 20-30 másodpercenként volt egy egy ilyen hang. Azonnal kihúztam.
Az akkuval eddig nem tapasztaltam ilyet másik töltőnél. Bár ennyire nem is figyeltem. Az sima energizer töltő volt ami két cellát tölt egyszerre.
Az akku, vagy a töltő lehet a hibás?

(#45003) Batman2 válasza Kernel (#44991) üzenetére


Batman2
őstag

Ez jó lenne, egyszerű, de a közös előtétellenállás is a jelzőben van, így nem tudom a LEDek és az ellenállás közé beiktatni a tranyókat.

Köszi az infót !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#45004) Batman2 válasza darvinya (#44988) üzenetére


Batman2
őstag

Júj, ez ehhez az egyszerű feladathoz szerintem nagyon bonyolult !
De köszi az infót !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#45005) darvinya válasza Batman2 (#45004) üzenetére


darvinya
titán

Leegyszerűsítve megkapható Kernel rajza.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#45006) Lompos48 válasza Batman2 (#45004) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha a tápfesz nem haladja meg a 15V-ot, akkor egyetlen tok MM74C906 akár 3 váltó szemaforjait is kiszolgálja. Tehát 3x tudja azt, amit szeretnél. Mellé mindössze váltónként egyetlen ellenállás kell.

(#45007) Kernel válasza llaszlo (#45002) üzenetére


Kernel
nagyúr

Töltőre nem jellemző ilyen hang, akkuról hamarabb el tudnám képzelni, de nem hallottam még. Ha eresztene a tok, elvileg szivárognia is kellene. Az Energizer-töltő gondolom, kisebb árammal tölt, talán azért sem pattogott eddig.

Megfigyelném alaposabban, honnan jön a hang, ha ilyen gondom lenne. Töltőt szétszedném, megvizsgálnám.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#45008) llaszlo válasza Kernel (#45007) üzenetére


llaszlo
veterán

Az Energizer max 180mAh-rel tölt. A BMet használtam 1Arel is másik akkuval és semmi gond nem volt.

(#45009) llaszlo válasza llaszlo (#45008) üzenetére


llaszlo
veterán

Tévedtem 280-300mAh a max az energizer-nek.
Viszont megnéztem az akkut és mintha kicsit puffadt lenne.
Van egy ugyanolyan és annak a "-" vége lapos, ennek meg már domború. Plusz amikor kivettem még melegen, akkor is mintha az egész akku kissé domborúbb lett volna.

(#45010) Kernel válasza llaszlo (#45009) üzenetére


Kernel
nagyúr

Akkor nem érdemes vele kísérletezni, még ha nem is pukkan el, de a szivárgó elektrolit kárt okozhat a töltőben.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#45011) Batman2


Batman2
őstag

Átalakítottam a PHM által rajzolt kapcsolást PNP tranzisztorokra, mivel van még a kapcsolás másik részében egy 555-ös is, ami NPN-esekkel megépítve nem működött.

Az 555 hajt meg egy harmadik jelző fényt, amit a villogtatás mellett kapcsol is, a bemenetet a reset lábára adva.
Az NPN-esek lehúzták a bemenetet 0,7V-ra, ez meg nem kapcsolja az 555-öt (hülyeséget csinál).

Mostmár jó a kapcsolás, Köszi mindenkienek a segítséget ! :K

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#45012) Batman2 válasza Lompos48 (#45006) üzenetére


Batman2
őstag

Ha teszek bele valami stabilizátort akkor nem, de eredtileg igen, mivel a terepasztal tartozékai, így a váltók és jelzők is 16V-tal működnek, az előtét ellenállás is ennek megfelelően van bennük.

De köszi a tippet, bele nézek az adatlapjába, hátha !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#45013) Batman2 válasza Batman2 (#45012) üzenetére


Batman2
őstag

A kapcsolásomban a bemenetre is 16V érkezik, nem 5V TTL, így ez az IC sajna nem jó. Viszont ha van ilyen integrált kocka normál tarnzisztorokból, amik működnek vagy 30V-ig, amkkor már lehet egyszerűsíteni !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#45014) Kernel válasza Batman2 (#45013) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ezek a CMOS IC-k nem TTL szinteken működnek (ha nem 5 V-ról táplálod), mint az adatlap is mutatja, például 10 V táp esetén:

Logikai 1: min 8 V
Logikai 0: max 2 V

15 V táplálás esetén a küszöbértékek tovább tolódnak, de egyébként a táp határain belül bármilyen feszültséget elvisel a bemenet.

Mindamellett a határérték 18 V, abba még simán belefér a 16 V is.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#45015) csadi0011


csadi0011
őstag

Sziasztok !

Androidos telefonon szeretném a kimeneti hangot visszaadni a telefonnak. Mikrofonos headset-en mikrofon vezetékére rá lett forrasztva az egyik hangszóró vezetékére, de nem működött. 4 pólusú Jack-ről van szó.

Mikrofonos headset esetén a telefon a headset mikrofonjával készít felvételt. Mikor össze lett kötve a mikrofon és a hangszóró vezetéke, a kimeneti jel áttudott menni a bemenetire (tehát mic pólus és egyik csatorna pólus egybekötve), de a telefon mégis a saját mikrofonjával készítette a felvételt.

Remélem a probléma érthető. Ebben szeretnék segítséget kérni. Ha valami hülyeséget csináltam, akkor valakitől szívesen meghallgatnám, hogy hogy is van ez, és mi volt a hülyeség.

(#45016) darvinya válasza csadi0011 (#45015) üzenetére


darvinya
titán

Szabadna tudni, hozd minek ez a bonyolult eljárás, azaz mi célja van ennek?

Mikor digitális lesz átalakítva analóggá, a digitálist közvetlenül is menthető.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#45017) csadi0011 válasza darvinya (#45016) üzenetére


csadi0011
őstag

Az alkalmazások által kiadott hangot szeretném rögzíteni magával a telefonnal. [link]

[ Szerkesztve ]

(#45018) darvinya válasza csadi0011 (#45017) üzenetére


darvinya
titán

De root nélkül nem is fog futni kétféle app.
1. ami kiadja, 2. ami felveszi

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#45019) kovy79 válasza darvinya (#45018) üzenetére


kovy79
őstag

Multitask, azaz fut több program egyszerre (nálam pl Smart Voice Recorder) ...
Én is meg akartam oldani, de a google nem engedi a programok közvetlen hozzáférését a fő hangfolyamhoz.
Kolléga ezt szeretné megoldani hardveresen, de szerintem egyszerűbb lenne már akkor egy jack kábel + rögzítő, aminek van jack bemenete. Bár akkor a mikrofon jele hibádzik... :)

mod: a fent említett Smart Voice Recorder ezt úgy "próbálja" megoldani, hogy a mikrofonon keresztül rögzíti a hangszóróból jövő hangot, ami ugye nem valami jó minőséget szül...

[ Szerkesztve ]

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#45020) csadi0011 válasza darvinya (#45018) üzenetére


csadi0011
őstag

Azt nem tudom, hogy a szoftver hogyan válogatja a hangsávokat az appok között. Ha így van, akkor oké leteszek a tervemről szoftveresen. Root nélkül a telefon saját mikrofonjával feltudok venni hangot, miközben a telefon alkalmazása ad ki magából hangot.
És ez headset-tel is működik, de a mikrofon nem vesz fel jó minőségben, vagy ha mégis, akkor is ott vannak a háttérzajok. Ezért szeretném, ha a kimeneti jel fogná magát és ugyanazon jack dugón - a mic pole-on - visszaszivárogna a telefonba, hogy én kis veszteséggel rögzíthessem.

szerk:
@ kovy79 : a lényeg az lenne, hogy nekem ne kelljen ehhez külön felvevő. Magával a telefonnal szeretném rögzíteni mindenképp. Ha csak rögzíteni szeretnék, akkor pc-vel megtudnám oldani a felvételt.

[ Szerkesztve ]

(#45021) kovy79 válasza csadi0011 (#45020) üzenetére


kovy79
őstag

Én tudom, mit szeretnél. :)
Nem tudom, hogy valami mikrofonillesztő nem e kellene neked. Szerintem nem tetszene a telefonnak, ha sima audió jelet bevezetsz a mikrofon csatornáján, a többiek majd hátha megmondják. :)

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#45022) darvinya válasza kovy79 (#45019) üzenetére


darvinya
titán

Multitask, azaz fut több program egyszerre (nálam pl Smart Voice Recorder) ...

Mint emulálva igen, de nem valós.

Én is meg akartam oldani, de a google nem engedi a programok közvetlen hozzáférését a fő hangfolyamhoz.

és (#45020) csadi0011

Pont emiatt nem tudsz egyszerre felvenni, csak egy 3. csatornán.
Nem véletlenül kell a root.

De egy külső eszközzel felveheted (pl: diktafon aminek van jack bemenete), zaj csak annyi lesz, ami a két eszköz alapból generál.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#45023) kovy79 válasza darvinya (#45022) üzenetére


kovy79
őstag

Azt nem értem, jelen esetben mit értesz emulálás alatt de a Smart Voice Recorder -amíg fut a háttérben- mindent rögzít a mikrofonján keresztül. Én pl volt, hogy elfelejtettem és órákon át rögzített... Root sem kell hozzá.

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#45024) darvinya válasza kovy79 (#45023) üzenetére


darvinya
titán

Persze ez addig fut, amíg van RAM neki és nincs más magasabb rendű app, ami miatt a rendszer egyből ki nem dobja.
Pont emiatt nincs többszálon futtatás, mert akkor lenne neki egy külön szál, de ez is csak root-al érhető el.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#45025) kovy79 válasza darvinya (#45024) üzenetére


kovy79
őstag

Xiaomi-nál (pl Hongmi 1S) előfordul ilyesmi (memória elfogyás), de nekem hálisten' nem az van. :)
Én konkrétan kb 10órán át vettem fel folyamatosan... Egyébként a kolléga rögzítés közben szerintem nem állna le játszogatni.
A root emlegetést még mindig nem értem. Nem kell a Smart Voice Recorder-nek és így is teszi a dolgát!!!

[ Szerkesztve ]

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#45026) Jim Tonic válasza darvinya (#45024) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Nem kell hozzá root. Létezik egy multitasking nevű program, amivel megoldható trükközés nélkül a valós multitasking. [link]

Ez itt erősen OFF.

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#45027) csadi0011


csadi0011
őstag

Na jó ennek a beszélgetésnek így nincs értelme.
Mint mondtam én azt szeretném megoldani, hogy elektronikusan a jack dugon kiszaladó kimeneti jelet direktbe visszaadjam a jack dugónak, hogy a kis butus telefon azt higgye, hogy amit kap hang, azt egy mikrofon rögzítette. Pedig azt ő adta nekem. Ezért írtam ebbe a topicba.
A szoftveres megoldáshoz pedig írtam az android szoftveres topicba, de ott csak poénkodást kaptam válaszul. Itt többet, de hárman gondolunk háromfélét.

Na szóval 4 pole-os jack dugóval szeretném megoldani a problémám: hsz #45015

(#45028) darvinya válasza Jim Tonic (#45026) üzenetére


darvinya
titán

Ilyen gyárilag van egyes teloknál, és már ICS alatt egyes média lejátszó tudta.
De ez még mindig nem valós több szál futtatás.

(#45025) kovy79

Persze teszi a dolgát beépítet mikrofon, nem digitálisan menti az adatfolyamot ami előtt analógba konvertálnák.
Ehhez kell a root.

(#45027) csadi0011

Köss egy kis ellenállást kimenet és bemenet közé.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#45029) csadi0011 válasza darvinya (#45028) üzenetére


csadi0011
őstag

Volt rajt egy kondi, de nem lett jobb.

Amúgy z1c készülék innentől kezdve nem adott jelet a fülhallgatónak. Egy defy viszont igen.
Szóval a próbálgatás defy-n ment tovább. De kondival, meg póluscserékkel sem akarta használni a telefon a mic pólust mikrofonnak.

Ha veszek egy ilyet: [kép]
És összekötöm jack-jack kábellel akkor működnie kéne? Ez is egy megközelítése a kérdésemnek. Végül is a kötés majdnem ugyan az. Csak nem tudom, hogy a földelés ebben hogy lehet kötve.

[ Szerkesztve ]

(#45030) darvinya válasza csadi0011 (#45029) üzenetére


darvinya
titán

Hiába írok valamit akkor sem érthető, hogy egy telefon jack kimenete nem szimpla kimenet.

Nem fog menni azzal sem.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#45031) kovy79 válasza csadi0011 (#45029) üzenetére


kovy79
őstag

Amire darvinya gondol (gondolom) magyarul:
Van plusz egy kontakt a csatin, így annak megfelelő jack-jack kábel kellene. Működhet az általad linkelt cuccal, de sokkal előrébb nem leszel. Itt is sima mikrofonos felvétel lesz, a telefon zajszűrése is ronthat a minőségen (elvileg azért lenne, hogy "elszeparálja" a mikrofont a hangszórótól).

darvinya, az a kimenet márpedig sima, szabványos analóg kimenet. Azaz ha szigorúan nézve csak kimenetként nézzük...

[ Szerkesztve ]

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#45032) darvinya válasza kovy79 (#45031) üzenetére


darvinya
titán

Nem éppen.
Mert méréseket tud mérni, és így tilt a szoftver, bizonyos szoftverrel IrDA csatlakozóval lehet távirányító/távmérő, sztereó mikrofon, hívás felvevő gomb működtetése, hangerő állítás, stb.
Ha egy szimpla jack ajzat lenne erősítő végén, ilyeneket nehezen lehetne kivitelezni.

Még 1 pl: SE X1 készüléknek azon keresztül lehet tv-re csatlakozni képpel/hanggal.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#45033) csadi0011 válasza darvinya (#45032) üzenetére


csadi0011
őstag

És ez hogyan akadályoz meg engem abban, hogy a jelet visszaküldjem a mic póluson?

Vagy akkor az a probléma, hogy a telefon észleli ("méréseket tud mérni"), hogy nem mikrofon van rádugva és nem kezeli a jelet bemeneti hangként?

[ Szerkesztve ]

(#45034) darvinya válasza csadi0011 (#45033) üzenetére


darvinya
titán

Vagy akkor az a probléma, hogy a telefon észleli ("méréseket tud mérni"), hogy nem mikrofon van rádugva és nem kezeli a jelet bemeneti hangként?

:K

Mivel a SW-ben ilyenkor tiltás szerepel, ráadásul van még a „végfokIC”-nek zárlat védelme, amit csak telefon újraindítással lehet feloldani(ha még lehet).

Z jack egységét kellett cserélnem, mert a beázás miatt a szalagkábel réz felülete rothad volt és emiatt állandóan azt érzékelte, hogy be van dugva Headset.
Ennyire érzékeny.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#45035) csadi0011 válasza darvinya (#45034) üzenetére


csadi0011
őstag

Értem.

Rootolni meg nem fogok, hát akkor köszönöm a segítséget.

[ Szerkesztve ]

(#45036) darvinya válasza csadi0011 (#45035) üzenetére


darvinya
titán

Ezért kell root, hogy a SW-t meg lehesen kerülni.

De ez már tényleg nagy OFF.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#45037) kovy79 válasza darvinya (#45032) üzenetére


kovy79
őstag

Még egyszer: kimenet! Nem egyéb funkciókról, bemenetről volt szó!
Tisztában vagyok milyen a felépítése, de mint analóg audió kimenet, teljesen szabványos!
Részemről zártam...

[ Szerkesztve ]

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#45038) qisqaqas


qisqaqas
senior tag

Szeretnék egy relatív komplex szellőztetőt építeni a lakás vizesblokkjaihoz mert az épület szellőztetője igen gyenge, és csak óránként kapcsol be pár percre(vicc).

Alapvetően egy mikrokontrollerrel vezérelném, szabályoznám a teljesítményét. Mikrokontroller fényérzékelővel szerezne tudomást arról hogy épp jár-e valaki az adott helyiségben ugyanis direktben az ottani lámpákra való kötés komoly átépítéssel járna, ha nem akarok gány munkát végezni. A teljesítményszabályozás fázishasítással történne, de ehhez ismerni kell a nullátmenet idejét. Ha egyszerűen akarom megoldani akkor fogok egy optocsatit egy előtét ellenállást, esetleg egy Graetz hidat és az adni fogja a jelet, hogy épp mikor van a nullátmenet. A baj itt az hogy az előtétellenállásnak igen böszme jószág kell, és ez komoly fogyasztással fog rendelkezni (folyamatos működésnél, nem éppen környezet-/pénztárcabarát) amit ugye hőként fog leadni. Ebben szeretnék segítséget kérni, hogy egyszerűen hogy oldanátok ezt meg? Esetleg nem túlbonyolítva. :)

A jelenlegi elképzelés az, az, hogy letranszformálom a váltóáramot, egyenirányítom és ebből már tudok relatív gazdaságosan nullátmenet-figyelést barkácsolni. Ha már le van transzformálva a tápegységet is ez szolgáltathatná a mikrokontrollernek. Innen a többi már majdhogynem szoftveres történet.

Ha valaki tud jobbat/hatékonyabbat ne tartsa magában! :))

A válaszokat előre köszönöm. :U

CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

(#45039) And válasza qisqaqas (#45038) üzenetére


And
veterán

"A baj itt az hogy az előtétellenállásnak igen böszme jószág kell, és ez komoly fogyasztással fog rendelkezni [..]"
Nem olyan biztos az: ha csak 1mA-es effektív ledárammal számolsz az optocsatolón, akkor az előtét disszipációja 1/4W körül lesz, amihez nem kell óriási teljesítményű ellenállás. A led áramát pedig akár jobban is lecsökkentheted, a kontrollerek bemenete általában úgyis magas impedanciás, tehát az opto kimeneti tranzisztorára nagyobb értékű kollektorköri ellenállás is köthető.
"A jelenlegi elképzelés az, az, hogy letranszformálom a váltóáramot, egyenirányítom és ebből már tudok relatív gazdaságosan nullátmenet-figyelést barkácsolni."
Ezzel annyi a baj, hogy a transzformátor primer és szekunder oldala között lehet (és korábbi tapasztalatok alapján lesz is) valamekkora fáziseltolódás.

(#45040) mezis válasza qisqaqas (#45038) üzenetére


mezis
nagyúr

Google: nullátmenet kapcsoló (detektor).
[link]

[ Szerkesztve ]

mezis

(#45041) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Weller TCP fűtés visszajelző led.
Régebben már beszéltünk a témáról de vagy túl
bonyolítottnak vagy túl dárgának tartottam a megoldásokat.
Kérdése az lenne ez jól működhet így, feszültség vesztés nélkül?
[link]

próbáld meg reed relével megoldani: az üvegtestre rézhuzalt tekersz és a páka áramát ezen vezeted keresztül.A reed relé érintkezői kapcsolják a ledet.
Mikor fűt a pákád az áramtól átjárt tekercs mágnesezi az érintkezőket és zárják a led áramkörét.lásd rajz

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#45042) Kernel válasza DonThomasino (#45041) üzenetére


Kernel
nagyúr

Van rá esély, ki kell kísérletezni a meghúzáshoz szükséges menetszámot, kellő vastagságú huzallal. Egyszer én is csináltam ilyen házilag tekert reed-relét, szintén áramérzékeléssel kísérleteztem valamit, ha jól rémlik.

Vagy az ACS712 áramszenzorral is lehetne áramkört építeni.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#45043) Kernel válasza qisqaqas (#45038) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mi alapján történik a szabályzás, miért nem elég a be-ki kapcsolás? Ahhoz kapható lenne nullátmenetes SSR.

A motor milyen felépítésű, tolerálja a fázishasítós szabályzást?

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#45044) Jim Tonic válasza darvinya (#45028) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

De ez még mindig nem valós több szál futtatás.
De, az. [link]
Nem attól multitasking valami, hogy az alkalmazások hozzáférnek-e egymás erőforrásaihoz. Ne keverd a fogalmakat.

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#45045) PH-User


PH-User
addikt

Sziasztok!

Forgótárcsás mosógép bekötésében tudnátok segíteni?
Van egy motorom 3db vezetékkel, egy kondim két vezetékkel és egy kapcsolóm 4 kivezetéssel.
Csatolok egy képet, ami a motoron szerepel.

[ Szerkesztve ]

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#45046) bim


bim
veterán

hy guruk!

Van egy 550W-os egyfázisú 1400 fordulatú motorom. Ma egy kis füst után ami a kábelbevezető dobozból szált fel gyakorlatilag megfeleződött a motor fordulata és ereje pedig teljesen elszállt. Mindemelett iszonyatosan melegszik. Mi lehet a gond? Egy kondi és egy relé van a motoron kívül.

Remélem jó helyre írtam a kérdésemet. :DDD

(#45047) fero02 válasza PH-User (#45045) üzenetére


fero02
veterán

Ha a rajzot jobban megnézed, akkor egyszerre csak az egyik fele szükséges a működéshez, ugyanis a kondi segítségével tudod szabályozni a forgásirányát.
A kapcsoló szerintem sima 2 áramkörös kapcsoló, tehát fázist és nullát szakít meg. Lehet fel van rajta tüntetve, hogy melyik lábakon mit és hova kapcsol. De ha nincs, akkor multiméter szakadásvizsgálójával ki tudod sípolni.

bim: első körben relét kimérni. A motor kapocslécén megnézni a tekercsek kivezetéseit, hogy nincs-e elégve. Ha eddig okésnak tűnik, akkor kondit és relét lekötni (előtte fényképet csinálj róla, vagy rajzold le hogyan volt bekötve) és a tekercseket megmérni. Ha ez is ok, akkor csak a kondi lehet szar, de kérdés mi füstölt.

[ Szerkesztve ]

(#45048) Batman2 válasza bim (#45046) üzenetére


Batman2
őstag

Nézdd meg a kondit !

ha van rajta égésnyom, akkor az ludas.
A túlzott fogyasztás pedig az áteresztéséből is adódhat.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#45049) darvinya válasza PH-User (#45045) üzenetére


darvinya
titán

Szerintem a bekötés(mivel a motoron is ez van):
U1-10uF-W1-V1 balra forog
U1-W1-10uF-V1 jobbra forog
fázis U1-V1, Nulla W1

(#45046) bim

Menet zárlatos lett.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#45050) Kernel válasza bim (#45046) üzenetére


Kernel
nagyúr

Gondolom, segédfázisrelével indított motor, ha a dekliből jött a füst és alatta nem látható égett csatlakozás, meglazult csavar, akkor lehet, hogy menetzárlatos lett a motor. Akkor viszont nem tudsz vele mit csinálni, tekercseltetni vagy kidobni lehet.

Ki lehet mérni a kondenzátort a megnyugvás kedvéért, de a segédrelés típusoknál a kondenzátor csak a felpörgés ideje alatt kapcsolódik be az áramkörbe, egyébként mintha ott sem lenne. Ennél a megoldásnál kondi nélkül manuálisan is belökhető a motor valamelyik irányba, utána működnie kellene.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.