Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#79301) bandi0000 válasza bandi0000 (#79300) üzenetére


bandi0000
nagyúr

Jah és amit mondtam, hogy nem egész nap ilyen, leginkább télen reggel, most meg esténként veszem észre, ha meg valami hiba lenne a lakásban, akkor az csak 0-24 órában àllna fenn nem ?

Xbox One: bandymnc

(#79302) tordaitibi válasza bandi0000 (#79301) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

3 fázisod van.
Óradobozba mérni, közvetlenül a plombált automaták után, biztos hogy van sín vagy az automatákra jön ki a 3 szál.
Nulla is ide jön, jellemzően nullbontóra, pláne ha régi a ház.
Ha itt minden rendben akkor a hiba a házon belül van.
Ha már itt sem jó, akkor
vagy valóban ennyire leterhelt 1 fázis és neked azon lógnak a pislákoló helyiségek
vagy a bejövő nullád lazult meg és a fázisok terhelésével fordított arányban megemelkedik-lecsökken a fázisfeszültség.

Gondolom nem sok affinitásod van ehhez, ezért is kértél segítséget de ez alapfokú ismeretek nélkül nem fog menni, valamint írtad hogy télen, azaz fél éve már volt kinnt villanyász méregetni.
Akkor ő azóta miért nem tett további lépéseket, pillanatok alatt kimutatható egy nagyobb terheléssel, pl. vasaló, rezsó hogy a hiba házon belüli vagy kívüli. Ha belül, akkor a villanyász javít, ha házon kívüli akkor a mérési dokumentációval beballagni a szolgáltatóhoz és rágni a fülét.

Nekem 2 éve ugyanez volt, a villanysütő lerántotta 180 voltra, Elmű felhív, a vonal végén a csajszi 10x elmondta hogy ha nem az ő hibájuk, akkor 10rongy kiszállási díjat kell fizetnem, én meg 10x elmondtam hogy ha így van akkor kifizetem de küldje a villanyászokat mert a maguk oldalán van a hiba.
És úgy is volt, lelazult az oszlopon a hozzám bejövő nulla.
Ehhez elég egy multiméter meg egy nagyobb fogyasztó.

[ Szerkesztve ]

(#79303) PitLee válasza bandi0000 (#79297) üzenetére


PitLee
őstag

Ha már az oszlopról bejövő vezetéknél sem volt meg a feszültség, akkor náluk lesz valami gubanc.
Ha vezeték kötés volna gyenge az oszlopnál, akkor elvileg csak nálad jelentkezne az adott fázisnál
Ha viszont így ciklikusan, akkor lehet az utcában túl van terhelve az a fázis időszakonként és nem a kötéssel van gond az oszlopon.
Meg kell kérdezni pár szomszédot ahol 3 fázis van, hogy náluk is jelentkezik a probléma valamelyik fázisnál.

Mindenképp utána kéne nézni, ha az ő saruk akkor valamit lépjenek ez ügyben, ha van több panaszos akkor őket is megkérni jelezzék a szolgáltató felé.

(#79304) tordaitibi válasza #90088192 (#79294) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

oks, time, most masik melohelyen vagyok, holnap küldök képeket.

(#79305) bandi0000


bandi0000
nagyúr

Köszönöm mindenkinek

Igazából 3-szor hívtam ki őket, küldtem nekik panaszlevelet postán +2 emailt, nyilván leszarták a fejem, sőt igazából folyamatosan azt mondják, hogy nincs nyoma a panasznak, holott amikor kirakták a mérő àllomást akkor azt pont elénk raktàk, pár embert megjelöltem a levélben, ők kaptak 5000 ft jóvàírást, mi nem.

Szóval màr rohadtul elegem van, hagynám is az egészet, de tegnap már alig világított a lámpa este, ez meg nem àllapot, majd lehet felkeresem a fogyvédet hátha tudnak mondani valami okosságot

Xbox One: bandymnc

(#79306) ElektrikusDE válasza bandi0000 (#79305) üzenetére


ElektrikusDE
senior tag

Szia!

"de tegnap már alig világított a lámpa este"

Az a szép, mikor ilyenkor tönkremegy a hűtő (meg a benne levő élelmiszer)! :W

Én már 2x tapasztaltam kb. 120 Voltos feszültséget, 230 Volt helyett.

Ilyenkor első dolgom volt kihúzni a hűtőt és a számítógépet!

Egyszer meg "0" szakadás volt az oszlopon (szerencsére 1 fázisú betápnál)

Az ELMŰ-s szerelő rámért és azt mondta hogy minden rendben! :(

Erre mondtam neki hogy a fázissal tényleg minden rendben, de a "0" az szakadozik!

Másszon fel az oszlopra, és javítsa meg, különben én mászok fel, de akkor nem lesz jó vége a dolognak! (a szakmámba vág, csak nem vagyok rá feljogosítva az áramszolgáltató által)

Ui:

Az volt a szerencsém hogy állandósult a hiba, mert az időszakos hibát nem igen javítják! :(

[ Szerkesztve ]

“Lex malla, lex nulla. A bad law is no law.” A rossz törvény, nem törvény! DW: The Moment is Coming || Doctor Who BBC www.youtube.com/watch?v=uZAO6E2x9xs

(#79307) rednifegnar válasza ElektrikusDE (#79306) üzenetére


rednifegnar
senior tag

en nem ertek hozza de gondolom idoszakosra is ra lehet akasztani valami log-olo monitorozo cuccot amivel utolag lathato a dolog.

nalunk is volt ilyen fesz eses bar 207v nem tunik olyan nagy esesnek, nalunk 200 alatt volt. itt 3 fazis van de 2-ot osszekotott az elmu meg az orak elott. igy oldottak meg hogy nem tudjak hol tunik el az egyik fazisbol a delej mire eler a hazunkig (foldkabel). ez mar 10 eve igy van, min egy eve epitik at az egeszet, nem kapkodjak el.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#79308) ElektrikusDE válasza rednifegnar (#79307) üzenetére


ElektrikusDE
senior tag

Ez szuper megoldás! :W

Remélem azt is elmondták hogy mi történne egy 3 fázisú motorral ebben az esetben?

Ui:

Meg a "0" vezetéknek is jót tesz, mert 3 fázis esetén lehet kisebb keresztmetszetű is mint a fázisvezetékek, 2 fázis összekötése esetén viszont akár 2x annyi áram is folyhat benne mint a fázisvezetékben! :(

[ Szerkesztve ]

“Lex malla, lex nulla. A bad law is no law.” A rossz törvény, nem törvény! DW: The Moment is Coming || Doctor Who BBC www.youtube.com/watch?v=uZAO6E2x9xs

(#79309) rednifegnar válasza ElektrikusDE (#79308) üzenetére


rednifegnar
senior tag

nincs az epuletben 3 fazist igenylo cucc (motor). a tobbi lako kb azt se tudja mi az a fazis, egyedul nalam volt anno 3 fazisu bekotes a hotarolos kalyha miatt. nyilvan nem egeszseges ez igy, de ez egy ilyen muszaly/ideiglenes megoldas, csak mar 10 eve tart :)
iden mar eljutottak addig, hogy a masik iranybol megcsinaltak a foldmunkakat bent vannak a leagazo csovek a gerincrol. nalunk meg mar ott a falban az uj kotodobozok, sinek meg merohelyek csak uresek. egyebkent a bekotes ingyenes, persze a benti szerelvenyek az a mi hazunkat terhelik, de pl. a foldmunkak, lezarasok, aszfaltozas milliok lettek volna, de nem minket terhelt. talan par even belul lesz is belole valami...

A camera does not make art, the artist makes art.

(#79310) tordaitibi válasza ElektrikusDE (#79308) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"Meg a "0" vezetéknek is jót tesz, mert 3 fázis esetén lehet kisebb keresztmetszetű is mint a fázisvezetékek"

Nem lehet.

(#79311) rednifegnar válasza tordaitibi (#79310) üzenetére


rednifegnar
senior tag

akartam is irni, hogy ezmi, mert nem kozos nulla van ilyenkor?

A camera does not make art, the artist makes art.

(#79312) Dr. Szilikát válasza rednifegnar (#79309) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Mivel a ház betáplálási pontjánál kötik át ilyenkor, a házon belüli szakasz szempontjából mindegy voltaképpen, legalábbis ilyen esetben, amikor háromfázisú motor sehol nincs. A kályhának is mindegy, annak ventilátora meg csak egy fázisú.

A házon kívüli kábelszakaszon egyik fáziság persze dupla terhelést kap(hat), de ha bírja, akkor bírja... Meg a nulla is, azzal együtt.

Kiegyenlített háromfázisú terhelésnél (pl. motor / motorok), a nullán nem folyik áram, el is hagyható. Háztartási random terhelésnél viszont a legrosszabb esetre kell méretezni, tehát aszimmetrikus terhelés egy fázison, amikor annak teljes árama a nullán is folyik.

Esetedben, ha feltételezzük, hogy egy fáziságat túlterhelnek a földben, azzal együtt (szélsőséges esetben) a nulla is túlterhelődhet. De "csak" egyformán a két ér.

Viszont a gyakorlatban az emberek a lakásokban elosztva terhelnek általában, így a másik fázison is folyik valami áram, akkor már csak a kettő vektoros eredője terheli a nullavezetőt, ami kevesebbre jön ki.

[ Szerkesztve ]

(#79313) rednifegnar válasza Dr. Szilikát (#79312) üzenetére


rednifegnar
senior tag

de hazba ahol bejon az elmu ott egy pontrol megy le a nulla mindenhova, nincs kulon nullaja a fazisoknak. az hogy a lakasokba kulon fazisok vannak kotogetve hogy szetoszoljon a teljeseitmeny az ilyen szempontbol mindegy. persze en a hazon belul nezek mindent, mert kifele mar az elmu problemaja miert nincs meg minden fazis.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#79314) Dr. Szilikát válasza rednifegnar (#79313) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Mivel a bejövő kábelben is 1 szál nulla van, nyilván azt kell szétosztani, mást nem is lehetne. Sőt, a lakásoknál még a védővezető is a nullára van közösítve, a mérőnél vagy az előszobában.

Egyébként a képekkel arra próbáltam utalni, hogy egyforma a keresztmetszet, nem véletlenül.

(#79315) darvinya


darvinya
titán

Van egy mennyezet venti (Obi-s), leglassabb fordulaton szépen zúg.
Leszedni nem akarom, csak ötletet szeretnék, mi mehetet tönkre?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#79316) Donki Hóte válasza bandi0000 (#79295) üzenetére


Donki Hóte
veterán

A 207 Volt feszültség miért van határérték alatt?

Tudomásom szerint a 10 perces átlagolt eltérés nem haladhatja meg a +/- 10 %-ot, vagyis a 207 volt még éppen a minusz 10 %-os érték, ráadásul te nem tudsz 10 perces átlagokat mérni, tehát az áramszolgáltató 99 %-os valószínűséggel nem fog foglalkozni a problémáddal.

[link]

Sőt, ha rásütik a fogyasztási helyedre, hogy az ún. hosszú tápvonalas kiszolgálási kategóriába tartozik, akkor minusz 15 % eltérés is lehetséges, vagyis 196 volt is lehet a hálózati feszültség, aminél még nem reklamálhatsz.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#79317) tordaitibi válasza rednifegnar (#79313) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A 3 fázisnak 1 nullája van. Csillagpontos a rendszer.
Az hogy tisztán 3 fázisú fogyasztónál, pl. motor, nincs odavive a nulla az nem érdekes de csillagkapcsolásnál kialakul automatikusan a virtuális nulla.

A 3 fázis terhelései, a vektordiagramok mellőzésével, póriasan, érthetőre redukálva:
Szimmetrikus terhelés:
R-10A
S-10A
T-10A
N- 0(nulla)A.

Szimmetrikus terhelés 2 fázison:
R-10A
S-10A
T-0A
N-0A

Asszimmetrikus terhelés 2 fázison:
R-10A
S-5A
T-0A
N-5A

Asszimetrikus terhelés 1 fázison:
R-10A
S-0A
T-0A
N-10A

Az 1 fázis árama csak a nullán tud visszafolyni, ezért ez a legnagyobb terhelése a nullavezetőnek.

(#79318) rednifegnar válasza Donki Hóte (#79316) üzenetére


rednifegnar
senior tag

amugy eleve egy led-es halozati feszes izzonak szamit ennyi feszultsegeses? gondolom valamifele kapcsolouzemu cucc van benne, azoknak eleg nagy a bemeneti fesztartomanyuk.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#79319) PHM válasza tordaitibi (#79317) üzenetére


PHM
addikt

Szerintem ez így nem igaz, inkább így nézhet ki a dolog:
Szimmetrikus terhelés 2 fázison:
R-10A
S-10A
T-0A
N-10A

Aszimmetrikus terhelés 2 fázison:
R-10A
S-5A
T-0A
N-10A
Aszimmetrikus terhelésnél az áram egy része fog csak folyni a fázisok között.
A kiegyenlítő áram a nulla felé fog folyni.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#79320) Dr. Szilikát válasza PHM (#79319) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

https://engineershub.co.in/how-to-find-neutral-current/

10-10 A esetén 10 A szükséges harmadik ágon a kiegyenlítéshez, legyen az a 3. fázis, vagy maga a nulla.

10-0 esetén adja magát, hogy 10 A nulla felé.
10-10 esetén is 10 A nulla felé
10-5 esetén áll be minimumra (8,66).
10-4 vagy 10-6 (tehát eggyel eltolom): 8,72.
...és így tovább, szimmetrikusan értelmezhető.

Akinek persze frissebbek a tanulmányai, könnyen kiszámolja geometriai alapon:

De én már elszoktam ettől, inkább kerestem egy kalkulátort. Ez sem rossz egyébként:

https://engineershub.co.in/how-to-calculate-voltage-unbalance/

[ Szerkesztve ]

(#79321) Dr. Szilikát válasza rednifegnar (#79318) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Többféle konstrukció van, a kapcsolóüzemű áramgenerátoros alig érzékeny, a kapacitív előtétes nem csak érzékenyebb, de még károsodhat is a meredek változásoktól, impulzusoktól, mivel a soros kondenzátor tulajdonsága, hogy a gyors változásokkal szemben alacsony impedanciát tanúsít.

Vannak lineáris áramgenerátorral ötvözött megoldások, aminek van ugyan egy stabil tartománya, de annak határai viszonylag szűkebbre korlátozottak.

(#79322) #90088192 válasza Dr. Szilikát (#79320) üzenetére


#90088192
törölt tag

Kicsit félre értették a problémát, ha a leagazanal kozositettek 2db fázis vezetőt akkor gyakorlatilag megduplázták a kereszt metszet, és ezzel az adott fázison lévő max áramot is, hiszen a védő berendezések is párhuzamosan vannak, míg a 0 az eredeti keresztmetszet maradt. Vagyis a 0 vezető ebben az esetben 2X terhelésnek van kitéve, hiszen az adott fázison 2X áram folyik egy időben, míg normál rendszerben megvan az időbeli különbség.
Vagyis amit csináltak az szakszerűtlen és TILOS. :R

[ Szerkesztve ]

(#79323) PHM válasza Dr. Szilikát (#79320) üzenetére


PHM
addikt

Jogos, csak saccoltam, nem számoltam utána. :R

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#79324) Dr. Szilikát válasza #90088192 (#79322) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Igen, azért is utaltam rá talányosan, hogy "ha bírja, akkor bírja...", valószínűleg a betervezett tartalék, illetve a lakók (ahhoz képest) mérsékeltebb valós fogyasztása miatt, de nem egy "normális" dolog, természetesen.

Még egy vetület lehet esetleg, amikor a tápkábel két erét már az elején is közösítik, meg a végén is.

Feltételezés szerint a kettő között van valami időszakos hiba, azaz többnyire vezet, néha nem vezet. Ilyen módon a terhelés ezen a két ágon oszlik el, abból egyik megbízhatatlan ugyan, de valamilyen módon mégis részt vehet az átvitelben. Bár az is igaz, ha a gyengébb ágon nagyobb az ellenállás, azért az nem sokat lendít az ügyön.

Ráadásul azt megelőzően is van egy táppont (trafó, elosztó, akármi), aminek egyik fázisára is már nagyobb terhelés jut, így szinte borul minden visszafelé, a tervezetthez képest.

Úgyhogy nyilván nem lehet támogatni ilyen trükközést.

[ Szerkesztve ]

(#79325) Donki Hóte válasza #90088192 (#79322) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Azon mit értesz, hogy közösítenek 2 fázis vezetőt?

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#79326) PROTRON válasza Donki Hóte (#79325) üzenetére


PROTRON
addikt

Én úgy értelmezem, hogy a vezető betáplálási végét átkötötték az eredeti fázisról egy másikra. Az érkező oldalon is, így tudták megoldani hogy ne essen le a fesz a saját szabályzatuk szerint megszabott %-on túlra.
Tehát a fizika szabályai szerint inkább a helyes megfogalmazás hogy a 3. fázist mind a két végén kikötötték és az így kapott üres vezetőt felhasználva duplázták a másik fázis vezetékekét, tehát keresztmetszetet növeltek, ahogy másik kolléga is írja.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#79327) ElektrikusDE válasza Dr. Szilikát (#79324) üzenetére


ElektrikusDE
senior tag

Volt már mikor én is összekötöttem 2 fázist (10 emeletes panel ház).

DE:

Az összekötés elött kivetem a biztosítót a hibás fázisból.

Valamint áramtalanítottam a felvonót és a szellőző rendszert, és megkértem a lakókat hogy szolidaritásból fogják vissza a fogyasztást addig amig az ELMŰ elhárítja a kábelhibát.

De ez akkor is szabálytalan volt! (de bevállaltam)

Másnap elhárították a kábelhibát.

Viszont egy áramszolgáltató ilyet nem tehet(ne), főleg nem több mint 10 évig!

“Lex malla, lex nulla. A bad law is no law.” A rossz törvény, nem törvény! DW: The Moment is Coming || Doctor Who BBC www.youtube.com/watch?v=uZAO6E2x9xs

(#79328) #90088192 válasza Donki Hóte (#79325) üzenetére


#90088192
törölt tag

Helyesebb ha azt mondom egy mozdulattal megduplázták az egyik fázisra jutó vezetők számát, míg a másik fázis vezető 0-ra lett redukalva. :R
Van egy olyan szabály nálunk is, hogy a nulla vezető keresztmetszete, minimum meg kell egyeznie/vagy nagyobbnak kell lennie, mint a legnagyobb fázis vezető keresztmetszetével.

[ Szerkesztve ]

(#79329) Donki Hóte válasza #90088192 (#79328) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Értem, köszi a választ :K

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#79330) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Van egy ilyen mérő műszerem, használtan került a fegvyertárba.
Duspol expert IP64
[link]
[link]

Olvasom, hogy a vékonyabb szonda elvileg rezegni is tud.
Valaki megmondaná nekem , pontosan mikor kéne rezegnie ?
Folytonosságnál csak sípol.

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#79331) DonThomasino válasza ElektrikusDE (#79308) üzenetére


DonThomasino
veterán

Mi történne a 3 fázisú motorral ? :U

Három fázisnál a 0 keresztmetszete kisebb mint a fázisé (ahogy írtad)
ez teljesen szabályos dolog ?
Nem pont egyforma keresztmetszetűnek kéne lennie ?

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#79332) Dr. Szilikát válasza DonThomasino (#79330) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ha a PDF szövegében rákeresel a "vibra" szóra, úgy egyszerűbb átlátni az előfordulásokat. 200 V felett és két gomb lenyomása mellett vibrál, ha igaz.

Háromfázisú motor így le is éghet, illetve zárlatot képezhet, az előzmény szerinti kötésben. Csökkentett keresztmetszetű nullát ilyen környezetben nem alkalmaznak. Motornál vagy egyéb ipari környezetben lehetséges, megfelelő feltételek mellett.

(#79333) DonThomasino válasza Dr. Szilikát (#79332) üzenetére


DonThomasino
veterán

Akkor ez amolyan védelem lenne ha a minimál terhelés hatására
(gomb benyomása) nem lenne meg a stabil hálózati feszültség ?

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#79334) Dr. Szilikát válasza DonThomasino (#79333) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ilyenkor kapcsolod rá a vibramotort gondolom, amit egyébként le kell választani.

Bizonyára lehetne bonyolítani az elektronikát valami automatizmussal, de így oldották meg, ezek szerint.

(#79335) PitLee válasza DonThomasino (#79330) üzenetére


PitLee
őstag

Ha jól értem azt írják, hogy
Mind a push, mind a nyomógomb megnyomásakor,
kb. 200 V-tól az L2 szondában működik a rezgő motort .
A feszültség növekedésével a
ennek a motornak a sebessége is növekszik.

Ezenkívül egy rezgő motor is aktiválható.
Ennek a motornak a rezgőereje arányosan nő az alkalmazott feszültségkorral.
Ez egy további jelzés az alkalmazott feszültségről.

Én úgy képzelném el
pl. ipari körülmények között ahol a mérőóra szekrényben sokszor 10 kötés is lehet,
itt ellenőrizni a feszültséget úgy, hogy nem nézed a skálát csak rakod egyikre a másik után és a rezgésből és annak frekvenciájából tudni fogod, hogy az ott jó.
Ennek előnye szerintem, hogy a tekinteted nem téríti el a kijelzőre nézés, jobb a kéz koordinált mozgása, nem kell parázni, hogy amíg elnézel a kijelzőre lecsúszik a mérőtüske és lerepül a sapka :DDD

(#79337) DonThomasino válasza Dr. Szilikát (#79334) üzenetére


DonThomasino
veterán

Bocs. butaságot írtam, én valamiért 200V alattinak fordítottam,
nem felettinek.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#79338) DonThomasino válasza PitLee (#79335) üzenetére


DonThomasino
veterán

Köszi, kipróbálom majd ... :R

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#79339) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Lenne még egy kérdésem, még mindig ez a műszer.
[link]
Sok szakember mondja, hogy a sima
hagyományos fázis ceruza nem a legjobb eszköz a fázis keresésére,
mert könnyen becsaphatja, megviccelheti az embert.
Ennek a szondának szintén van fázis kereső része, azzal is
ugyanez a helyezt, vagy vélhetően ez már megbízhatóbb?
Gondolok itt arra hogy valami más, komolyabb elven működik.

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#79340) pjen válasza DonThomasino (#79339) üzenetére


pjen
félisten

Azért egy normális fázis ceruza jó tud lenni.Ahol világít büztos van áram.Ahol nem például száraz létrán gumitalpú cipőben nem is vág agyon.Azért legjobb egy próba lámpa, jó hosszú zsinórral, hogy elérjen valami fix földeléshez.

(#79341) Dr. Szilikát válasza DonThomasino (#79339) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Nem működik komolyabb elven, azért is írja, hogy rá kell markolni az L1 szondára, mivel szükséges a tokon keresztül kapacitív úton folyó áram a kijelzéshez. Meg a rendszernek is földeltnek kell lenni, hiszen csak akkor van közös viszonyítási pontunk, a földhöz képest.

Ha azt nézzük, hogy az érintős fázisceruza (az érintés által) jobban "megfogható", talán még biztosabb is, legalábbis az a része. De amellett számít a cipő stb. szigetelése is.

Viszont arra is igaz, ha ohmosan jól szigetel a cipő, kapacitív úton ott is szivároghat annyi áram, ami a kijelzést elősegíti. De ezek mind olyan dolgok, amit be kell kalkulálni a (szak)embernek, hogy tisztában legyen vele, mik a buktatók és ne hagyja magát megtéveszteni, illetve "megvezetni".

Ennél megbízhatóbb, amikor galvanikusan két pont között mérünk feszültséget, noha itt meg a műszerek / multiméterek "túlzott" érzékenysége, magas belső impedanciája okozhat átverést, a szivárgások miatt.

Ezért a villanyszerelő szakmában előnyösebb sok esetben a feszültségre jobban ráterhelő műszer*, nem véletlenül írja itt is:

"By pressing both push buttons, the voltage tester switches to a lower internal resistance (suppression of inductive and capacitive voltages)."

Azaz megnyomod a két gombot és jobban ki tudod küszöbölni a szivárgó áramok megtévesztő hatását, mert ráterhel:

– Internal resistance, measuring circuit: 220 kΩ, parallel 3.9 nF (1.95 nF)
– Internal resistance, load circuit – both push buttons actuated!: approx. 3.7 kΩ...(150 kΩ)

Látni kell azt is, hogy a fázissorrend nem állapítható meg két ponton, ahhoz is szükséges egy harmadik, viszonyítási pont. Ezért írja, hogy meg kell markolni mindkét szondát, mert szintén lényeges a kezednél kapacitív úton átadott földpotenciál, a fázissorrend detektálásához.

Meg ez ugyanúgy csak földelt rendszerre értelmezhető.

*Az öreg izzós próbalámpa nagyon megbízhatóan terhelő műszer.

[ Szerkesztve ]

(#79342) Donki Hóte válasza DonThomasino (#79339) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Hol akarod használni?

230-240 voltos hálózatok esetén egy jó fázisceruza 99.99 %-os megbizhatóságú.

110-120 voltos hálózatok esetében a megbízhatósága már csak 99 %, ott már szükség lehet pontosabb eszközre.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#79343) DonThomasino válasza Dr. Szilikát (#79341) üzenetére


DonThomasino
veterán

Egy fa létrán, szigetelt cipőben, ugyanúgy világít a fázisceruza.
Ilyenkor ha jól tudom ...maga az ember kondenzátorként viselkedik
és valójában egy kapacitív áramra jelez a ceruza. Ha órákig így tartanám a ceruzát
és teljesen feltöltődnék akkor már nem világítana ?

Volt már ezt téma itt is anno , akkor ki is próbáltam egy műanyagszékről
parkettán , de egy órán belül feladtam és nem aludt ki.

@ Donki Hóte : Általános villanyszerelés.

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#79344) ecaddsell válasza DonThomasino (#79339) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Az olyan eszközöket amik nem 2 póluson és adott esetben terheléssel tudnak fázis keresni (pl. fázisceruza, NCV-s multiméter stb.) el kell felejteni.
Kapacitív csatolás miatt mindkét irányban ott a tévedés lehetősége, az egyik esetben "csak" felesleges parát okaznak, a másik esetben esetleg komoly balesetet.

Nekem UNI-T UT-18C van, nem vagyok túl jó véleménnyel róla (némi használat után kontakt hibás lett és javítanom kellett, de annyit nem szerelek villanyt, hogy bármi komolyabb megérje), de vagy ilyesmi, vagy ha még ez is sok próbalámpa.
Bónuszként a fázis és a PE közzé téve lehet vele Fi relét is tesztelni (meg szoktam csinálni).

Komoly multiméterek (nekem ilyen a CATIV 1000V-os Brymen) terheléssel is tudnak váltakozó feszültséget mérni, de ergonómia és a nagyobb terhelés miatt (ami már elég a Fi relé teszteléséhez) egy normálisabb kétpólusú feszültségvizsgáló mindig jobb.

(#79345) ElektrikusDE válasza DonThomasino (#79343) üzenetére


ElektrikusDE
senior tag

Szia!

Igen a kapacitív áramra is jelez a fázisceruza, de sohasem fogsz "feltöltődni"

Mivel Nikola Teslának köszönhetően az AC hálózatok terjedtek el már jó ideje!

Ezért Magyarországon is ilyen van!

Mivel nem egyenáram (angolul direct current, rövidítve: DC) olyan elektromos áram, amelyben a töltéshordozók időben állandó vagy változó mennyiségben, de egyazon irányban haladnak.

Hanem váltakozó áram vagy váltóáram (angolul alternating current, rövidítve: AC) olyan elektromos áram, amelynek iránya és intenzitása periodikusan változik.

Emiatt a feltöltések és a kisütések kiegyenlítik egymást.

De próbálnál DC hálózaton mérni ott már nem jelezne (kapacitív áramra) pl. napelem táblák.

Ui:
Mielőtt belekötnétek, egyszerűsítve írtam le. :)

“Lex malla, lex nulla. A bad law is no law.” A rossz törvény, nem törvény! DW: The Moment is Coming || Doctor Who BBC www.youtube.com/watch?v=uZAO6E2x9xs

(#79346) rednifegnar válasza ElektrikusDE (#79345) üzenetére


rednifegnar
senior tag

es ha egy diodan (v hidon) keresztul fogna cerkat?

A camera does not make art, the artist makes art.

(#79347) ElektrikusDE válasza rednifegnar (#79346) üzenetére


ElektrikusDE
senior tag

Úgy esetleg láthatnál egy villanást, de szerintem még annyit sem tenne, mivel az emberi testnek elég kicsi kapacitása van, ami ekkor a másodperc tört része alatt feltöltődne és így nagyon hamar megszűnne az áram, természetesen jó szigetelés esetén.

[ Szerkesztve ]

“Lex malla, lex nulla. A bad law is no law.” A rossz törvény, nem törvény! DW: The Moment is Coming || Doctor Who BBC www.youtube.com/watch?v=uZAO6E2x9xs

(#79348) DonThomasino válasza ElektrikusDE (#79345) üzenetére


DonThomasino
veterán

Akkor AC nál egy hétig is tarthatom a ceruzát, mindig világítani fog
mivel folyamatosan feltölt-kisüt.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#79349) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

Sziasztok! Adott egy régi, LG LH-D6235D házimozi, ami egészen eddig makulátlanul működött. Szüleimnél van, szóval fogalmam sincs mi történt vele, de egyszer csak se a távirányító se a lejátszón lévő gombok nem működtek. Ahogy áram alá helyezem a power gombra bekapcsol, de onnantól a hangerő szabályzáson kívül semmi nem jó rajta, és alapból FM rádión van. Az igazat megvallva, én már akkor nagyon boldog lennék ha valahogy a rádióról AUX-ra tudnék váltani, és csak KI/BE lehetne kapcsolgatni a lejátszót, nincs szükségem semmi más funkciójára. Esetleg ez valahogy megoldható lenne? Nagyon sajnálnánk kidobni, lehet nem képez nagy értéket, de a szívünkhöz nőtt. Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

(#79350) Dr. Szilikát válasza DonThomasino (#79343) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

A kondenzátor szigetelésből és két vezető felületből áll, vagyis maga az ember nem kondenzátor, hanem az egyik vezető, ebben a kontextusban.

Föld a másik felület / elektróda / fegyverzet.

Szigetelés (dielektrikum) a száraz fa, vagy cipő stb. Ha több szigetelés van sorosan, attól még nem lesz több kondenzátor, de ha van még útközben egyéb vezetőfelület, akkor elméletben felvázolható több kondenzátor soros kapcsolódásaként is, a kialakuló kör.

Kondenzátor a váltakozóáramot természetesen átengedi, pontosabban valamennyi impedanciát (kapacitív reaktanciát) tanúsít azzal szemben, ami függ a frekvenciától és kapacitástól:

https://www.google.com/search?q=capacitive+reactance+calculator

Diódát beiktatva is világít a glimmlámpa, noha félhullámról gyengébben, meg ilyen gázkisüléses lámpáknak, fénycsöveknek köztudottan nem tesz jót a DC (nem egyformán "fogynak" az elektródák), de ez persze csak hosszabb távon érdekes.

Még az sem mindegy, mekkora nyitófeszültségű dióda, mondjuk egy 600 V-os tényleg csak félhullámot enged a 230-ból, de egy 100 V-os dióda már belevág / határol (Zener-hatás), azaz részben átenged a másik félhullámból is. Csak a jelentéktelen áram miatt nem megy tönkre.

Most sem tudom megállni, a szokásos tévhitek ellen szólva, hogy a narancs fényéről felismerhető glimmlámpa, konkrétan neonlámpa (neongázzal töltött), míg a laikusok által "neonnak" nevezett fehér fénycső életében soha nem látott neongázt. Még adalékként sem.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.