Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#44001) Czimby


Czimby
addikt

Szeretnék egy FM rádió tunerhez valami nagyon egyszerű antennát összebarkácsolni, a szobai hifimen pl csak egy darab drót van a 75Ohm-os csati közepére dugva és elég jó a vétel.

Ez valmi spéci drót lehet vagy bátmilyen megteszi?

Nem akarok 4-5e-t költeni egy antennára, csak fogja az erősebb adókat

Ha szeretnél Revolut meghívót írj privit. A kapott jutalmat(12.5-20e Ft) pedig felezzük.

(#44002) Samus válasza Czimby (#44001) üzenetére


Samus
addikt

Abból kiindulva, hogy a telefonokon, apró hordozható rádiókon a fül/fejhallgató testvezetéke az antenna is, bármi megteszi, ami vezeti az áramot és hasonlít bármiféle drótra vagy kábelra. A lényeg, hogy hosszú legyen (1+ méter), lehet feltekerve is valamire, ha kis helyen kell elhelyezni.

Egy megoldást láss itt: [link] (oldal alja felé)

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#44003) mezis válasza #22145024 (#43995) üzenetére


mezis
nagyúr

És valami ilyesmi:

HELUTHERM 400 C osztályú szigetelés

"Felhasználás
Ez a kábel széles hőmérsékleti sávot biztosít így különösen alkalmas a légi közlekedésben, űrhajózásban,
atomerőművekben illetve acél és a vegyiparban való felhasználásra. Ennek a kábelnek nagyon jó elektromos, vegyi és radioaktív ellenálló képessége van."

[ Szerkesztve ]

mezis

(#44004) Czimby válasza Samus (#44002) üzenetére


Czimby
addikt

Köszi!

Gyorsan neki is állok :DDD

Ha szeretnél Revolut meghívót írj privit. A kapott jutalmat(12.5-20e Ft) pedig felezzük.

(#44005) Kernel válasza Czimby (#44001) üzenetére


Kernel
nagyúr

Elvileg a hullámhossz negyedének megfelelő hosszúságú botantenna, teleszkópantenna rezonál a vételi frekvencián, meg persze a fele vagy többszöröse is, de URH-n az már túl nagy méretet adna.

A tápvonal 75 ohmos koaxkábel, annak végén a melegpontra csatlakozik a botantenna. Ennek kétágú változata is van, ami egyenes dipólt utánoz lényegében, de az már szimmetrikus, ezért baluntrafó is szükséges.

Következő változat a félhullámú hurokdipól.

Az egyszerű drót a negyedhullámú botantennát próbálja utánozni, normális esetben persze jóval vastagabbnak kellene lennie. A vékony drót csak szükségmegoldás. (A skin-hatás miatt a nagyfrekvencia főleg a vezető felületén terjed.)

Feltekerésnek itt semmi értelme, vagy összekeverik a középhullámú keretantennával, amit a készülékekhez szoktak mellékelni, de az egy külön műfaj.

Fórumokon szokták javasolni a lecsupaszított végű koaxkábelt, ahol a kilógó rész képezi a botantennát. Azt már persze nem tudják, hogy vékonysága miatt nem egy komoly megoldás, vastagabb nyilván jobb lenne.

Meg egyesek azt hiszik, hogy fémtisztára le kell csupaszítani a belső eret, ami pedig felesleges. A műanyag dielektrikum ilyenkor nem számít rajta, elég az árnyékolást leszedni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#44006) mezis válasza Kernel (#44005) üzenetére


mezis
nagyúr

Koax-ot úgy használok, hogy a harisnyáját hozzáforrasztom a közepéhez és így csatlakoztatom a meleg ponthoz. (Legalább nem csak ruhaszárító kötélnek hasznosítom újra atz a rengeteg ARCNET, Ethernet kábelt. :D )

mezis

(#44007) #22145024 válasza mezis (#44003) üzenetére


#22145024
törölt tag

Ez sem kettősköpenyű. Tudtommal készülékházon kívűl csak azzal lehet megoldani. (bár a kéteres MZS-szerű, amivel pl a magnók vannak táplálva, látszólag az sem duplaköpenyes, legalábbis a régebbi tipusok. Amit "mostanában" árulnak lámpavezeéket az meg ezzel szemben az... :F )
Lehet hogy a 230VAC-os részre veszek külön, nagyobb e.láncot és problem solved.

(#44008) schawo válasza #22145024 (#44007) üzenetére


schawo
titán

Kötelező a belső szigetelés és a külső köpeny hálózati feszkós felhasználásra.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#44009) mezis válasza #22145024 (#44007) üzenetére


mezis
nagyúr

Ott a katalógus vége felé (98. oldaltól) vannak sodrott egyeres kettős köpenyűek is.

mezis

(#44010) #22145024 válasza mezis (#44009) üzenetére


#22145024
törölt tag

Azokat néztem az előbb is, csak nem találtam átmérőt.
Lehet felhívom őket, hogy egyáltalán adnak-e el kis mennyiségben.
Elnézve a felhasználási területet, nem lennék meglepve, ha olcsóbban jönnék ki egy másik energialánccal :D

Schawo: köszi a megerősítést!

(#44011) n0rbert0 válasza fraba (#43992) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Esetleg EPLAN?

(#44012) KisTücsök


KisTücsök
addikt

Sziasztok!

Van nekem egy Nelson Pass-féle Death of Zen A osztályos DIY sztereó erősítőm. Nem én csináltam. A probléma az vele, hogy valószínűleg a trafó elszállt (kb 3 órás folyamatos használat után egyszer csak elhallgatott, többet nem tudtam bekapcsolni, túlmelegedésre gyanakodtam, de nem értek hozzá). Az előző tulaj szerint, bármilyen 18-20 volt váltóáramú, 150-160 wattos jó hozzá. Elsősorban használtak között nézelődtem, nem sok sikerrel. Soknál adatokat sem adnak meg. Újonnan nem is tudom, honnan lehetne ilyet venni. Ez volt benne egyébként, erre sem sok értelmeset dobott ki a google.

Esetleg valaki megtudja mondani, hogy pontosan milyen kell bele? Konkrét linkkel akár (használt vagy új).

Illetve, mennyire nehéz a beszerelése egy hozzá nem értőnek?

Egyáltalán jó topikban vagyok? :)

(#44013) KisTücsök válasza KisTücsök (#44012) üzenetére


KisTücsök
addikt

Szóval ez...

(#44014) mezis válasza KisTücsök (#44012) üzenetére


mezis
nagyúr

Ezt én max 40 W-os trafónak saccolom.
Csak le tudod ellenőrizni a trafó üzemképességét ? (akár egy db 12 V-os gk izzóval is de csak rövid időre !)

mezis

(#44015) mezis


mezis
nagyúr

Üdv.!

Az természetes dolog, hogy kb 20 év után így porlik szét egy sorkapocs műanyag háza ? :F

(Fény nem bántotta, hideget, meleget sem kapott sokat. Egy fűtött ház két ablaküvege között volt, ahová csak szórt napfény jutott. Pl bakelitből készült elosztó dobozok 60 év után is tökéletesen épek.....)

mezis

(#44016) Kernel válasza KisTücsök (#44012) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egy ilyen trafó nem valószínűleg száll el, hanem konkrétan igen vagy nem. Még csak nem is TV-sorkimenőről beszélünk, aminek a hibamegállapításához szakértelem és/vagy célműszer szükséges.

Egyszerű trafóról van szó, ami nem is kétfilléres dolog, valószínűleg-alapon nem szokás vásárolni. Annál is inkább, mert a trafók elég robosztus szerkezetek, a meghibásodás esélye nem olyan nagy százalékú, mint azt hiszik, fórumokon is például, akik rögtön trafóhibára gyanakodnak.

Ki kell mérni multiméterrel, utána ellenőrizni lehet áram alatt is az üresjárási melegedést (primer menetzárlat kizárása), plusz van még a szekunder "szikráztatós" módszer is. (Ilyen kategóriájú trafók nem érzékenyek a pillanatnyi szekunder zárlatra.)

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#44017) darvinya válasza mezis (#44015) üzenetére


darvinya
titán

Igen.
Egy fűtött ház két ablaküvege között volt üvegház hatásnak lett kitéve.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#44018) pumatom


pumatom
aktív tag

Sziasztok!

Van egy 5m-es led szalagom, ami komplett szettként lett vásárolva távirányítóval, adapterrel.

Amikor fel volt tekerve, akkor kipróbáltam /bár pont fordítva kellett összedugni, ahogyan a nyíl jelölte/, és működött.

Tegnap felszereltem egy vas szerkezetre ragasztópisztollyal.

Nos most már nem kapcsol be.

Egy multiméterrel kimértem a tartozékokat, tehát az adapterről jön a 12v, az belemegy a távirányítós vezérlőbe, onnan is a távirányítóval bekapcsolva megjelenik a 12v. Rádugom a ledszalagra, /csak kétféleképpen lehet/ a ledszalag elején van 12v, a led szalag végén 9v-ra esik le a feszültség.

Tehát végig kap áramot, de nem világít a szalag egyáltalán.

Vajon hol van az anomália?

:R

(#44019) mezis válasza pumatom (#44018) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

A vas nem zárt rövidre semmit ?

darvinya: Milyen üvegház hatás az, ami teljesen beárnyékolt (soha nem süt oda a Nap) helyen két üveglap között keletkezik ?

mezis

(#44020) pumatom válasza mezis (#44019) üzenetére


pumatom
aktív tag

Szia!

A szalag hátulján van egy duplex ragasztó is, de ragasztópisztollyal ráerősítettem, mert a festett vason nem tapadt meg, tehát nem igazán hiszem, de tartok tőle, hogy valahol esetleg ilyen gond lehet.

(#44021) mezis válasza pumatom (#44020) üzenetére


mezis
nagyúr

A LED-ek a meleget sem szeretik ám !

mezis

(#44022) fero02


fero02
veterán

Egy kis érdekesség.

20kV-os primer patron csatlakozási pontjánál "enyhe" kontakt hiba miatt fellépő fény és hangjelenség.

(#44023) pumatom válasza mezis (#44021) üzenetére


pumatom
aktív tag

Most leszedtem a vasról, így sem jó, tehát a zárlat kizárható...

Akkor lehet megmelegítette a ragasztópisztoly ragasztója?

Amikor forrasztják akkor is kap hőt, nem? :U

(#44024) darvinya válasza mezis (#44019) üzenetére


darvinya
titán

Nem kell ahhoz, hogy rásüssön a nap.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#44025) Kernel válasza pumatom (#44023) üzenetére


Kernel
nagyúr

Elég kicsi az esélye, hogy az összes LED elszálljon.

3 db LED van sorosan kötve, azzal sorba egy ellenállás, eszerint kellene méréseket végezni. Hány volt mérhető egy-egy ellenálláson, valamint a LED-eken is külön-külön, lekövetni.

Feszültségimpulzusokra érzékeny tud lenni, főleg amit fordítva kap, de ilyenkor is általában három közül egy lesz zárlatos, másik kettő világít, csak erősebben, túl is terhelődik.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#44026) Kernel válasza darvinya (#44024) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem szükséges direkt napsütés, a fénynek lehet némi anyaglebontó hatása, de ehhez azért az is szükséges, hogy az anyag is arra alkalmatlan minőségű legyen.

Az üvegházhatás szóba hozását viszont vissza kellene vonnod, még időben, mielőtt kinevetteted magad. Az egy teljesen más fogalom.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#44027) fraba válasza n0rbert0 (#44011) üzenetére


fraba
aktív tag

(#43993) mintAdarab, neked IS köszi a választ! :R

Egyik programot sem sikerült életre lehelni, okosítani az "nmag"-ról és ilyenek... :U :D
Esetleg azt a programot, amivel EZT rajzolták, nem tudjátok nekem megnevezni?

(#44028) pumatom válasza Kernel (#44025) üzenetére


pumatom
aktív tag

Az a baj, hogy ez a vízálló változat, és nem nagyon lehet hozzáférni a ledekhez, ellenállásokhoz.

Annyit tudtam mérni, hogy az elején megvan a 12v, a végére 9v-ra esik le. Tehát áram alatt van, de nem világítanak a ledek.

(#44029) Kernel válasza pumatom (#44028) üzenetére


Kernel
nagyúr

Meg kellene próbálni direktben rákötni 12 V-ot, a szabályzó nélkül, valamint árammérést is végezni, önszívatás kizárása érdekében.

9 V-ról is szokott még világítani, ha jól emlékszem.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#44030) n0rbert0 válasza fraba (#44027) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Sajnos nem tudom.
Amit még ismerek: autocad electrical. Próbáld meg ezt is.

(#44031) kovy79 válasza pumatom (#44028) üzenetére


kovy79
őstag

Én is kipróbálnám direktbe és egy másik táppal is.
Nekem is volt hasonló problémám. Látszólag / kimérve minden rendben volt. Kipróbáltam egy másik táppal és tökéletesen üzemelt. Előtte kb fél napig szívattam magam. Annyira felcseszett, hogy kibaxtam a garázs elé (arrafelé van a kuka is) és másfél tonnával kicsit tömörítettem rajta, hogy a kukában ne foglaljon annyi helyet...
Azóta sem értem, de a konyhában már 2 éve működik a másik táppal. :)

[ Szerkesztve ]

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#44032) KisTücsök válasza Kernel (#44016) üzenetére


KisTücsök
addikt

és mezis, köszönöm!

Akkor majd meglátom, mi lesz vele. Ha esetleg nem a trafó a szar, akkor mi más mehetett tönkre? Azért olyan sok minden nincs benne, persze látatlanba ezt nem lehet megmondani, tudom.

(#44033) pumatom válasza kovy79 (#44031) üzenetére


pumatom
aktív tag

Előfordulhat az is, hogy a táp rossz, mert valami kínai csoda, de a stabil 12v-ot kiadja.

Holnap elviszem ide a közelbe egy led szaküzletbe, majd a mester megmondja mi a helyzet :) .

Ebay-en vettem amúgy.

(#44034) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Megállt a tudomány :)

Adott egy ilyen tápegység DPS-40BP

A bal alsó sarokban van egy csatlakozó, amivel a 115V/230V váltást lehet megtenni. Tüske, üres, tüske, tüske. A bal oldali magányos tüskéhez van írva, hogy 115V, a két egymás melletti ugyanaz a pont.

Na most akkor az üres két oldalát össze kell-e kötni, ha 230-ról akarom használni? Nem tudom egyértelműen kideríteni, mi is a helyes... Valaki esetleg tud tapasztalatból tippet adni?
Köszi

Mutogatni való hater díszpinty

(#44035) Kernel válasza hcl (#44034) üzenetére


Kernel
nagyúr

Szerintem nem kell összekötni semmit, elvileg a klasszikus, kétpufferes ATX-táp felépítését követi, ahol egy kapcsolóval lehetett átváltani, ami simán egy rövidzárat képez:

Ezt a saját áramkörödön is le tudod követni, bizonyára így van összerakva, alapelvet tekintve legalábbis.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#44036) hcl válasza Kernel (#44035) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Sokkal régebbi, mint az ATX szabvány ;) Köszi!

Mutogatni való hater díszpinty

(#44037) #22145024 válasza fraba (#44027) üzenetére


#22145024
törölt tag

+1 az autocad electrical-re. Ahhoz biztosan találsz rengeteg könyvtárat és sok villamoskaron is oktatják (épületvilllamosság, ipari elektro, stb...)

(#44038) #22145024


#22145024
törölt tag

Ha egy kütyübe hőbiztit szeretnék építeni, vmi 90-100°C körüli példányt, akkor hogyan kössem be a körbe? Merthogy forrasztani nem nagyon lehet :D
Krimpeljek rá vmi érvéghüvely-szerű izét, amiből vezeték lóg ki? Egyáltalán létezik ilyen "toldó-érvégh." ilyen kis méretben?

(#44039) Kernel válasza hcl (#44036) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nyilván nem az a lényeg, nem is szabványra akartam hivatkozni, sőt inkább AT-t akartam volna írni, mert már azoknál is alkalmazták ezt a megoldást.

Itt tisztán csak az elektronikai elvről van szó.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#44040) hcl válasza Kernel (#44039) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Gondoltam :) Igen, az AT-s cuccokon is volt kapcsoló, az igaz :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#44041) mezis válasza #22145024 (#44038) üzenetére


mezis
nagyúr

130°C fokosak már forrasztottam sikerrel. Igyekeztem minélhosszabb lábat hagyni és minél rövidebb ideig forrasztani. És germánium tranzisztor módra: a csipesz, lapos fogó a hőbiztosíték vezetékét fogja.

mezis

(#44042) #22145024 válasza mezis (#44041) üzenetére


#22145024
törölt tag

nekem a 150°C-os is megadta magát forr közben (60/40-es ólmos ón), igaz, ott csak rövid lábat lehetett hagyni egyéb okok miatt.
Meg szeretnék 100°C alatt maradni inkább, semmint felette. Gondoltam, hogy beépítek egy "csokit" és abba fogom beleszorítani :F

[ Szerkesztve ]

(#44043) hcl válasza #22145024 (#44042) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem tudod belehúzni valami csati kis fém hüvelyébe?

Mutogatni való hater díszpinty

(#44044) #22145024 válasza hcl (#44043) üzenetére


#22145024
törölt tag

khm, ez nem is olyan rossz ötlet!
Lehet hogy akkor már egyből wago csillárösszekötővel csinálom, az legalább szabványos :D

(#44045) hcl válasza #22145024 (#44044) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hát, ha a forrasztástól kimegy, akkor el kell valahogy kerülni a forrasztást ;)

Mutogatni való hater díszpinty

(#44046) sörösló válasza #22145024 (#44044) üzenetére


sörösló
aktív tag

Én sima csupasz érvéghüvelyt használok toldásra. Ha két sokeresről van szó, akkor először a sima végébe dugom az egyik vezetéket, majd a másik "tölcséres" végébe a másikat. Előtte persze zsugorcső. Ha az egyik vezeték merev egyeres, akkor egyszerűbb a helyzet. Sokkal biztonságosabb és helytakarékosabb, mint a sorkapocs. Pláne ha nem valami gagyit használsz, ami sok esetben elvágja a vezetéket, hanem valami lemezbetétes profit, ami méretben persze jóval nagyobb. A Wago is szuper, de csak egyeres merev vezetékhez jó igazán, és szintén ott a méret! Vezetékmérethez legjobban illeszkedő is ez a módszer. Ha nagyon szűk a hely a toldáshoz, akor 1-2 cm eltolással sokeres vezetők is toldhatók jelentős megvastagodás nélkül.

(#44047) fero02 válasza #22145024 (#44042) üzenetére


fero02
veterán

Ugyan nem mondtad, hogy mit akarsz biztosítani, de esetleg klikson nem jó? Az saruval szerelhető.

(#44048) #22145024


#22145024
törölt tag

Asszem vmi krimpes megoldás lesz a legjobb, sima érvéghüvellyel, ahogy mondod.

"A Wago is szuper, de csak egyeres merev vezetékhez jó igazán"
A csillárkapoccsal mi a problémád? Az egyik vége direkt sodrotthoz van kitalálva.

fero02:
Egy kicsi, fából készült készülékházba akarok vmi biztosítást tenni. A-osztályú fülesvégfok (~20VA), melegszik rendesen. Ha esetleg vmi nem úgy működne később, mint kéne, akkor se gyújtsa fel saját magát; ehhez kell ez a kis hőbizti.
Amit te ajánlasz, az visszaáll alaphelyzetbe, ha már nincs meleg; vagyis egy sima termsztát, nem?

(#44049) fero02 válasza #22145024 (#44048) üzenetére


fero02
veterán

Igen.

Ha tudod milyen az üzeni hőmérséklete a megfelelő típust kiválasztva a hűtőbordára felrögzítve simán jó lehet.

A dobozra is van egy javaslatom: belül kend ki vízüveggel. ;)

(#44050) #22145024 válasza fero02 (#44049) üzenetére


#22145024
törölt tag

Akkor az nem jó, mert nekem olyan kell, ami nem áll vissza alapállapotba.

A vízüveget első körben kihagynám, mert (tovább-) gányolni nem szeretnék.
Később vmi egyéb darabon azért kipróbálom, hogy milyen hatással van a fára, hgy színezi el, mennyire dobja el, stb...

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.