Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24001) Lompos48 válasza DonThomasino (#24000) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem tudok egyetlen megoldást adni az általad megadott egész tartományra. Ezért írtam ismételten, hogy esetenként megtárgyaljuk. Az áraitokról pedig halovány gőzöm sincs.

(#24002) PHM válasza doc (#23993) üzenetére


PHM
addikt

Az egyik leggyakoribb adapter dugó típus az 5,5/2,1 mm-es.
A legtöbb dugasztápon ilyennel találkoztam.

(#23988) 14adam: Ezt meg nem mondom fejből.
Függ a pufferelkók kapacitásától és átlagos belső ellenállásától is.
A teljesítménye nem mindegy, el kell tudnia viselni a rá eső feszültséget,
de a legjobb teljesítményre kissé túlméretezni,
hiszen még így is előfordulhat némi aszimmetria.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#24003) doc válasza PHM (#24002) üzenetére


doc
nagyúr

koszi, akkor 5.5/2.1 lesz :)

tobbiek: koszonom, de engem a masik oldal kellene (tehat nem olyan adaptert akarok, ami mindenhez jo, hanem olyan tapcsatlakozot akarok rakni a kutyuimre, hogy a legjobb esellyel talaljak hozza adaptert)

(#24004) PH-User


PH-User
addikt

Én kérdeznék most egy olyat, hogy sodrott rézkábelre a sarut melyik módszerrel jobb felszerelni;

a, egyszerűen blankolni a vezetéket majd fogóval rányomni a sarut

b, blankolni a vezetéket majd ráforrasztani a sarut és a forrasztásra kis darab zsugorcsövet melegíteni

(Egy Simson motor újrakábelezésekor jött elő ez a kérdés.)

?

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#24005) CPT.Pirk válasza PH-User (#24004) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amikor nagy mennyiségben kellett sarut csinálnom, ilyen napi pár százas mennyiségben, összenyomás után a tövét be is forrasztottam mindnek, úgy örökös a saru a kábelen.
Ez nélkül történtek leesések az egyébként stabilnak tűnő csak rányomott saruknál.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24006) kjani18 válasza PH-User (#24004) üzenetére


kjani18
őstag

a+b

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#24007) kjani18 válasza Lompos48 (#23973) üzenetére


kjani18
őstag

Nem lehet, hogy átütnek a 2,2u -250V -os kondik? Elméletileg hálózati feszhez vannak méretezve.
Néha bekapcsoláskor az egyik ciripel...

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#24008) Lompos48 válasza kjani18 (#24007) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem kellene, mert sorban vannak egyéb alkatrészekkel.

(#24009) kjani18 válasza Lompos48 (#24008) üzenetére


kjani18
őstag

Asszem holnap folytatom a kínlódást, jó éjszakát!

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#24010) Lompos48 válasza kjani18 (#24009) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Neked is.

(#24011) mezis válasza doc (#23986) üzenetére


mezis
nagyúr

Hány éve van műben az a gázszenzor ?

A CO szenzorokból két fajtáról tudok, az egyik elektrokémiai kb két éves élettartammal. A másik "félvezetős" (szilárd test ?), annak talán 5 év az üzemideje.

Érdemes még ezzel kockáztatnod ?

mezis

(#24012) totya694 válasza PH-User (#24004) üzenetére


totya694
őstag

Üdv

Ha normálisan felrakod a csúszósarukat akkor nem kell feltétlen forrasztani.Inkább a saru minőségére érdemes odafigyelni mert sajnos sok "szemét" van a piacon.(az egyik fajtása a túl vékony anyagból készült ami már a párok összedugásakor lelazul és később szét is csúszik vagy a keménynek tűnő de anyagában igen csak szennyezett amik 2-3 év elteltéve egyszerűen szét töredeznek)
A forrasztás mellett is szeret eltörni a vezeték (főleg rezgő,mozgó motorokon stb)
Ha már Simson akkor itt egy szép példány(nekem csak sima Swchalbém van.

Üdv:Attila

(#24013) Tamy válasza Tamy (#23966) üzenetére


Tamy
senior tag

Erre valakinek ötlete? A 18 V/200 mA tartósan elég lenne. A nagyobb bemenőfesz miatt meg nem lehetne sorbakötni két ilyen ic-t? Vagy esetleg féltápot csinálni a bemenő fesz.-ből, akkor 2x60 V DC-nél megállna szerintem.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#24014) Batman2 válasza kjani18 (#24007) üzenetére


Batman2
őstag

Váltóáramút használsz ? :F

Mert egyenáramúból 400V-os kell a hálózati feszre.

Kis, 50Hz-es ciripelés működés közben természetes.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#24015) doc válasza mezis (#24011) üzenetére


doc
nagyúr

Hány éve van műben
ez azt jelentene hogy mennyi ideig volt hasznalatban? :F mert akkor a valasz: nulla :) (mar igy hozta a postas, a vetelarat visszakaptam, ezert is szedtem szet; ha javithato, akkor miert dobnam ki?)
es nem CO szenzor (az az MQ7)

szoval a kerdes valtozatlan: valakinek van otlete, hogy lehetne a hajszalvekony drotokat visszarakni? a legegyszerubb megoldas az ongomboc lenne, de nem tudom az nem befolyasolna-e tulzottan a szenzor mukodeset

(#24016) mezis válasza doc (#24015) üzenetére


mezis
nagyúr

Az SMD alkatrészekhez használhtó tűhegyes forrasztópákával forraszthatónak látszik ?

(Agresszív folyasztószert javasolnék (nem biztos, hogy csak rezet kell forrasztanod), de a szenzorba ne kerüljön belőle semmi.)

Egyes szenzorok használaton kívül is öregednek...

[ Szerkesztve ]

mezis

(#24017) kjani18 válasza Tamy (#24013) üzenetére


kjani18
őstag

mire akarod használni?

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#24018) kjani18 válasza Batman2 (#24014) üzenetére


kjani18
őstag

bipolár váltó 250V,

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#24019) doc válasza mezis (#24016) üzenetére


doc
nagyúr

majd megprobalok fenykepet csinalni, bar nem tudom mi fog latszani belole...

na, csinaltam :)

NAGYON picike, az egesz karika atmeroje kb. 1 cm

[ Szerkesztve ]

(#24020) Lompos48 válasza doc (#24019) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Hát, nem lesz egyszerű. Ez eredetileg a ponthegesztéshez hasonló "wire bonding" technikával vannak szerelve, ami a félvezetőgyártásban használatos.

Ami még plusz problémát jelenthet:

1. Valószínű, hogy a tok lábai nikkelből vannak (ez a merevség miatt szokás)
2. A szálak aranyból szoktak lenni, vagy olcsóbb megoldás utóbbi időkben az alumínium olyan 25μm átmérővel
3. Kérdés hogy hova kell a szálakat a chip-en kötni? Azon piciny fémezett pad-ok vannak általában, amikre ugyancsak wire bonding-gal szokták a szálakat csatlakoztatni. Egy pákával melegítve nem kizárt, hogy ezek a padok elszállnak.

Házi megoldással szemben szkeptikus vagyok. Forrasztóónnal gond lehet a más fémhez való tapadással. Olyan helyet, ahol félvezetőket vagy hibrid áramköröket szerelnek/gyártanak nem tudok ajánlani, sajnos.

Azért szorítok!

(#24021) doc válasza Lompos48 (#24020) üzenetére


doc
nagyúr

ertem, koszi
annyira nagyon nem esek ketsegbe, az arat visszakaptam (amugy is csak par dollar volt), legfeljebb kitermelem belole a trimmerpotit aztan kesz :D

(#24022) Tamy válasza kjani18 (#24017) üzenetére


Tamy
senior tag

Agydinamóval szeretnék tölteni lithium akkut. Az akkupakk megvan, benne a töltőáramkör is, csak 18V kell neki. Ő meg elő tud állítani mindenféle feszültséget (nekem csak 5V és 12V kell).

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#24023) tsu válasza Tamy (#24022) üzenetére


tsu
tag

Szia.
Az a 80V AC nekem egy kicsit soknak tűnik egy dinamótól. Lehet hogy terhelés nélkül van ekkora fesz, de szerintem terhelést rárakva nem megy fel eddig. Ezt kellene kipróbálni, max fordulatszámon ami lehetséges egy biciklinél, pl. valami ellenállással vagy izzóval terhelve. Azért jó lenne valami leírás a dinamóról. (Úgy tudom amit dinamónak neveznek dc-t ad le, az ac-t leadót generátornak hívják. De hozzáértők megcáfolhatnak.)

×××

(#24024) Tamy válasza tsu (#24023) üzenetére


Tamy
senior tag

Való igaz, az elnevezés helytelen, a dinamó egyenáramú generátor, de most mit csináljak, ha így hívják, nem én neveztem el:) A kerékpár generátorok váltakozóáramúak, de valamiért dinamónak hívják, ki tudja miért. A 80V nekem is soknak tűnik, lemérni viszont nem tudom, mert még nem vettem meg, de több helyen is írják, hogy felszökhet addig. Szerintem is csak üresjáratban, és azt is jó lenne tudni, hogy mekkora sebességnél, de ilyesmiről nincs adat. Az óvatosság viszont nem árt, és szerintem a teletöltött akku pl. nem túl nagy terhelés, egy esetleges szakadásról nem is beszélve, bár utóbbi viszonylag könnyen kivédhető.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#24025) sörösló válasza totya694 (#24012) üzenetére


sörösló
aktív tag

A saruzásnak megvannak a maga aranyszabályai. Először is, járműtechnikában NEM forrasztunk! Egyébként sem forrasztunk semmi erősáramot, ez a technika az elektronika területe. Totya írta: "A forrasztás mellett is szeret eltörni a vezeték (főleg rezgő,mozgó motorokon stb)". Ez bizony pontosan így van. Az a pont ahol véget ér az ónozás, az a töréspont. Évtizedek óta nem használnak a járműtechnikában forrasztott kötéseket, csak préselnek. Ez nem véletlen, hanem gyakorlati tapasztalatok alapján kiérlelt technológia. Jó minőségű sarukat és a hozzájuk tervezett présfogókat kell használni, akkor nem "csúszik " ki a vezeték. Ha vékonyabb mint a rendelkezésre álló saru, akkor két-három visszahajtással kell kitölteni a saru üregét, hogy a préselés után megfelelő szorítóerő keletkezzen. A megfelelő présszerszám persze nem olcsó, bár ma már amatőr célra is kaphatók jól használható, de megfizethető árú példányok. Úristen, hány szénné égett berendezést láttam már az ónozás miatt meghalni!

(#24026) kjani18 válasza Tamy (#24022) üzenetére


kjani18
őstag

Mire, és hogyan használják az agydinamót? Bocsi, de nem tudom mi az!
Lehet nekem is kellene egy a fejembe? :DD

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#24027) sörösló válasza doc (#24021) üzenetére


sörösló
aktív tag

Bölcsen döntöttél. A tét végül is csak az Életed! CO szenzort bütykölni, hátha jó lesz alapon számomra orosz rulett. Ha üres a cső megmaradsz, ha nem akkor már csak az örök vadászmezőkön elmélkedhetsz arról, megérte-e az a néhány dollár megtakarítás. :))

(#24028) Poo


Poo
aktív tag

sziasztok,

tudnátok segíteni hogy abban hogy lenne egy hanns-g hd281 monitor ami nem kapcsol be abszolút.itt egy kép az inverterről amit neten találtam és megegyezik a benne lévővel,a biztositék az jó az lemértem és semmi égés vagy elpukkanást nem látok szabad szemmel.tudnátok segíteni hogy milyen irányba induljak el a keresgéléssel?

Veszek eredeti tonereket,patronokat

(#24029) Wind-Storm válasza sörösló (#24027) üzenetére


Wind-Storm
őstag

Nem CO szenzor. [link]
De erre azért én is kíváncsi lennék, hogyha nem CO akkor milyen...?

(#24030) And válasza sörösló (#24027) üzenetére


And
veterán

De ez nem CO-szenzor (mondjuk ezt említette is), hanem éghető gázokhoz való érzékelő. Igaz, a szén-monoxid is éghető, de az alsó robbanási (égési) határértéke nagyságrendekkel nagyobb koncentrációnál - az ARH-értéke konkrétan 12,5% - van, mint amennyi a CO-mérgezéshez már elegendő.
Mod #24029-re, itt az adatlapja: [link], nem kellett sokat keresni :U.

[ Szerkesztve ]

(#24031) Tamy válasza kjani18 (#24026) üzenetére


Tamy
senior tag

Itt egy kis olvasnivaló róla. Bringán használják, a régi dörzshajtásos (hagyományos) "dinamó" modern utódja. A tengelyre van szerelve, így menet közben állandóan működik, egyúttal ez az egyik legfőbb hátránya is, hogy valamennyire mindig fékez.

Még annyi, hogy az a névleges 6V-os fesz. az csak azért annyi, mert az itthon forgalmazott típusokban főleg életvédelmi szempontból (illetve izzólámpás használat miatt is) van 2db Schottky dióda. Ezt ledes használat esetén (is) ajánlott eltávolítani, feltéve, hogy az ember fia nem azért szakad meg a tekerésben, hogy jól befűtse az utcát :)

[ Szerkesztve ]

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#24032) Wind-Storm válasza Tamy (#24031) üzenetére


Wind-Storm
őstag

Nemrégiben olvastam valahol, hogy mégpedig kikapcsolható az agydinamó... :U
Akkor mégsem...?

[ Szerkesztve ]

(#24033) doc válasza sörösló (#24027) üzenetére


doc
nagyúr

felejtsetek mar ezt a marhasagot, hogy meghalok ha a szallitas kozben megserult gaz (es NEM, ismetlem N E M CO-erzekelot!!!) meg akarom javitani...
gondolom ti is egybol arokba lokitek az autot, ha eppen kieg az index egoje, ugye? hiszen a javitastol meghaltok... :W

szoval mielott meg tobben nekemugranatok:
NEM valamilyen mar meglevo CO vagy fusterzekelot szedtem szet, semmi koze az eletben maradasomhoz, egyetlen szomoru szemu kisnyuszi sem fog sirni ha sikerul megjavitani az erzekelot, stb...

(#24034) sörösló válasza And (#24030) üzenetére


sörösló
aktív tag

Igaz, nem CO. Mezis válaszát olvastam utoljára. A véleményemet fenntartom, az ilyesmivel életveszélyes dolog "játszani". Ha csak tényleg játék az asztalon akkor OK, de élesben használni soha nem szabad. Lehet hogy kissé paranoiás dolognak tűnik az akadékoskodásom, de olyan sok hajmeresztő barkáccsal találkoztam már, hogy mindenről a legrosszabb verzió jut eszembe.

(#24035) Tamy válasza Wind-Storm (#24032) üzenetére


Tamy
senior tag

Az a küllődinamó lesz. Nézegettem azt is, egy befuccsolt projekt volt (illetve a gyártó csődölt be). Az házilag felszerelhető, az elve a km órákhoz hasonló, a villára van felszerelve, és egy kart kell behajtani a küllők közé, az forgatja. Könnyebb, mint az agydinamó, és házilag könnyű felrakni, meg persze kikapcsolható. Viszont több áttétel van benne, ráadásul műanyag fogaskerekekkel, így a hatásfokát eléggé lerontja, nem beszélve arról, hogy hangos is, és gondolom az alkatrész utánpótlás finoman szólva sem egyszerű hozzá.

[ Szerkesztve ]

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#24036) sörösló válasza doc (#24033) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ne pörgesd túl magad, nem szóltam semmit. :B

(#24037) And válasza sörösló (#24034) üzenetére


And
veterán

(Az éles használatban való játszadozásról annyit, hogy nálunk - rengeteg robbanásveszélyes anyagot, oldószert és gázokat használó üzemegységek - régebben megszokott látvány volt a gázérzékelő fejekre húzott gumikesztyű, hogy nehogy már hatásos legyen a védelem /vészszellőzés beindítása, erőátvitel tiltása/. Ma azért már kicsit jobb a helyzet. Pár évvel ezelőtt egyébként az egyik kolléga a gyáron kívül, maszekolás közben /kazánokkal foglalkozott/ épp CO-mérgezés áldozata lett.)

(#24038) doc válasza sörösló (#24036) üzenetére


doc
nagyúr

piiiiisz :B
egyebkent CO-szenzorom is lesz (a mar emlitett MQ7), mar ha ideer igy nehany het utan :D
remelem azt nem verik szet a postasok :(

(#24039) Wind-Storm válasza Tamy (#24035) üzenetére


Wind-Storm
őstag

Küllődinamóról én még nem is hallottam...
Az agy is új volt.

Idézem: Kikapcsolt állapotban a dinamó nem műkdöik, így egy kicsit sem lassítja a kereket.

[Forrás]

(#24040) Tamy válasza Wind-Storm (#24039) üzenetére


Tamy
senior tag

Ez így nem igaz. Az elektromos hálózatról lehet csak leválasztani, nyilván üresjáratban minimális a fékezőhatás, de a keletkező örvényáramok miatt azért nem 0.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#24041) Wind-Storm válasza Tamy (#24040) üzenetére


Wind-Storm
őstag

Akkor hülyeség.

(#24042) sörösló válasza Wind-Storm (#24041) üzenetére


sörösló
aktív tag

Nem feltétlenül. Városi bringákhoz lett kitalálva, ahol természetes dolog a lassú haladás miatt a nagy áttétel. Itt az állandóan forgó kerékagyba épített "áramtermelő eszköz" fékezőhatásának hátrányát kiegyenlíti a valóban nagyfokú működési biztonság. Persze ilyesmit nem tesznek 2-3 kg összsúlyú, 40-50 km/órás sebességre képes túrabicajokba. Ott már ténylegesen fékezné a haladást. Itt marad a Duracell. :K

(#24043) Tamy válasza sörösló (#24042) üzenetére


Tamy
senior tag

Szerintem inkább versenybringára gondoltál. Én pont túrabicajra szánom, illetve amolyan mindenesnek. Szeptemberben voltam egy 22 napos biciklitúrán, hát a bringám volt vagy 30 kg, ha nem több, de csomagok nélkül se 2-3 kg. Van egy komolyabb napelemes töltőm, ennek van beépített akkuja is, és hálózatról is tölthető, ehhez kéne a 18V. Viszont be kellett látnom, hogy a napelemes technika még messze nincs olyan szinten, hogy alkalmas lenne ilyen célra, az út felénél segítséget kellett kérnem, mert már vészesen fogyott az energiám. Ezért gondoltam, hogy veszek egy agydinamót, ezt meg tudnám használni az energia tárolására. Van benne egy 12Ah-ás akku, és tud 5V-ot, ami a telónak kell, meg 12V-ot is, amivel már tudok ceruzaakkut és fényképező akkut is tölteni megfelelő töltők segítségével.

[ Szerkesztve ]

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#24044) Lompos48 válasza doc (#24038) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha rábólint(h)atsz, hogy a 4 ép szál az, amit zöld pöttyökkel bejelöltem, lesz egy jó hírem számodra. Hanem, nem.

(#24045) Wind-Storm válasza sörösló (#24042) üzenetére


Wind-Storm
őstag

Igazából a leírásra értettem, hogy átverés/megtévesztő.
Azért egy 2-3 kilós biciklinél ez eléggé problémás lehet. Nem elég a súlya, hanem még a forgatótengelyét se lehet lekapcsolni....

(#24046) mezis válasza doc (#24019) üzenetére


mezis
nagyúr

Ragasztó pöttyökkel lennének rögzítve a kis szálak ? És az a kis narancssárga pötty is vezetne ? (Ezt esetleg egy jól kihegyezett multiméterrel svájci órásmester biztos kezével kimérhetnéd. :F )

mezis

(#24047) Lompos48 válasza mezis (#24046) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Sokkal valószínűbb, hogy a kétféle fém kapcsolódását kell elrejteni esetleges nedvesség ellen. Mondom én. :)

(#24048) sörösló válasza Tamy (#24043) üzenetére


sörösló
aktív tag

Igen, az tényleg versenybringa . A 30-40 kg összsúlyú túragéppel sem igazán lehet száguldozni. :)) Az igazi gond az agyba épített áramtermelővel az, hogy nem igazán szabványosak a méretei. Persze a profi bringásboltok bármilyen méretű küllőt be tudnak szerezni, de lehet hogy ez hetekbe telik. Sokféle megoldás létezik a problémádra de ehhez elsősorban ismerni kell konkrétan annak a valaminek a tulajdonságait, ami az első kerekedben az energiát termeli. Egyen vagy váltóáram, teljesítmény, fordulat-feszültség görbe... Mindenre van megoldás, csak türelem és kitartás kérdése. Persze némi suska sem jön rosszul. Az egyszerű "agydinamó" valszeg váltóáramú és a kimenőfeszültségét a rákötött terhelés korlátozza. A manapság sokszor látott elektromos kerékpárok drágább példányain a brushless DC motorhoz csatlakozó elektronika visszatáplálja a fékenergiát az akkumulátorokba, szóval a határ a csillagos ég, na meg a pénztárca.

(#24049) Poo


Poo
aktív tag

erre esetleg valaki? :R

Veszek eredeti tonereket,patronokat

(#24050) moha21 válasza Poo (#24049) üzenetére


moha21
addikt

Ha szemre nem latszik semmi, akkor csak a mérés marad. Diódákat, tranzisztorokat elsőnek és mondjuk a forrasztásokat is átnézni. Kondenzátorokat is csak méréssel lehet pontosan megnézni, ráadásul csak olyan mérővel ami tud alacsony soros impedanciájú kapacitásmérést. Aztán, ha minden jó és mégsem jó, akkor az ic körül lehet nézelődni, de itt már nem árt tudni mit is csinál az és megfelelő eszközzel vizsgálni.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.