Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55001) cigam válasza darvinya (#55000) üzenetére


cigam
félisten

Hm. És valóban. Nem a videó kimenetre volt kötve, hanem a "luminance, video y-signal, brightness" kimenetre. :B

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#55002) And válasza Gabesz87 (#54990) üzenetére


And
veterán

Például ezt a típust: [link] az Aliexpress, Banggood valamivel 7 USD alatt kínálja. Az egyetlen hátránya lehet számodra, hogy nem villásdugóban és dugaljban végződik, hanem sorkapcsai vannak, de akár be is dobozolható célszerűen valamilyen műanyag házba. A regisztrációt követően mobil applikációval távolról kapcsolható, megosztható mással, többféle időzítést is támogat a legújabb firmware telepítése után. Helyi ki / be kapcsolás is lehetséges egy szimpla nyomógombbal.

(#55003) Gabesz87 válasza And (#55002) üzenetére


Gabesz87
addikt

Jól hangzik, csak nem vagyok benne biztos, hogy 100%-ig értem, mi is ez. Lényeg, hogy nekem egy terrárium fölé rakott izzót, vagy LED szalagot szeretnék ezáltal működtetni (távolról, vagy pedig szabály szerint ki-bekapcsolni). Erre akkor megfelelne? Ahogy látom a példa alapján egy vizes automatát is rá lehet kötni, akkor gondolom egy lámpát is ugyanígy!?

(#55004) And válasza Gabesz87 (#55003) üzenetére


And
veterán

Wifi + nethozzáférés kell neki, de ha ez megvan, akkor akárhonnan vezérelhető a mobiloddal (ha annak épp van internetkapcsolata). A kimenete egy sima 10A-es relé, vagyis ekkora áramig - rezisztív terhelésből 2,3 kW-ig - bármilyen fogyasztót rá lehet kötni. Sajnos -tól -ig időzítést nem támogat egyelőre, csak olyat, hogy adott időpontban be- vagy kikapcsoljon. Az időzítés lehet egy alkalomra szóló vagy ismételt, utóbbi esetben a hét egyes napjaira külön-külön beállítható, hogy engedélyezed-e. Ezen kívül tud olyat, hogy visszaszámlálás mód, ekkor megadhatod, hogy az indítás pillanatától adott idő elteltével kapcsoljon be vagy ki.

(#55005) artiny


artiny
őstag

hello

Tudna valaki segiteni abban,hogy hogyan kene bekotnom a displayt (1.44" spi 128 x 128 v1 ) a mikrokontrollerral (NUCLEO-L152RE - STM32 Nucleo-64).

A pinek igy neznek ki:
k e p menyitasa

(#55006) And válasza artiny (#55005) üzenetére


And
veterán

Egy leírás a bekötésről: [link]. Azon a rajzon a display modul Reset-pinje el van kötve (láthatóan két D8-pinje van az arduino-nak), a kódból viszont egyértelműen a D9-re megy. Amúgy míg a kontroller belső SPI-moduljának kötött pinjei vannak - a képen, amit csatoltál ez jól látszódik: D10..D13, ebből az adott modul hármat használ, a MISO-pint nem -, a másik két jelvezeték (A0 és Reset) valószínűleg akármelyik szabad digitális I/O-pinre átportolható a kontrollernél. Vagyis utóbbi kettőt oda kötöd, ahová tetszik, ezek már nem részei az SPI-adatbusznak, de ha az adott library képes kezelni ezeket a jeleket, akkor annak hívásánál valószínűleg meg lehet adni, hogy fizikailag mely porton találhatóak. A Reset-pin fixen vagy ellenálláson keresztül 3,3V-ra is köthető, ha nem használod. A modul elvileg 3,3V-os jelszinteket fogad, aztán vagy tolerálja az 5V-os jeleket, vagy nem, az előbbi linken e probléma áthidalására szinteltoló áramkört alkalmaznak.

(#55007) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Újra nagy kamerahekkelésbe szeretném vágni a fejszémet. A cél egy ehhez hasonló, előretolt szenzorú gépezet összehozása (természetesen egy lényegesen olcsóbb, a6000-es kamerából).

Itt írnak hosszabbított CMOS kábelről, viszont "természetesen" a saját terméküket védve nem mondják, honnan van:

Milyen kábel lehet ez, és hol lehet ilyet levadászni?

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#55008) artiny válasza And (#55006) üzenetére


artiny
őstag

Koszi a valaszod.
Erre jutottam:
[link] (Bar lehet a RESET-t ugy kene ahogy mondtad,hogy 3,3V ra es kozze egy 100K rezisztor )
Led es a 3,3V kozze szukseges ellanallas ? ha igen kb. mekkora
Ebben a videoban volt bekotve egy ellenallas ,de mas modulrolt hasznaltak.
[link]

[ Szerkesztve ]

(#55009) And válasza artiny (#55008) üzenetére


And
veterán

"Led es a 3,3V kozze szukseges ellanallas ?"
Ezt tisztességesen csak akkor fogod tudni, ha megnézed az adott kijelzőmodul adatlapját. Azon szerepelnie kell a legnagyobb megengedhető ledáramnak, és a névleges nyitófeszültségnek is. Utóbbiból kiderül, ha több led soros / vegyes kapcsolásáról van szó. Emlékeim szerint a sima alfanumerikus LCD-ken a kivezetések neve sima A és K volt, tehát áramkorlát nem volt a körben. Itt viszont simán LED (és nyilván a GND a másik pont) a pin neve, és a nyákon látszódik egy azzal a jellel soros 10Ω-os ellenállás (R1). Ez elég kicsi, lehet, hogy 3,3V-os meghajtáshoz elegendő, de akkor is utána kellene nézni.

(#55010) darvinya válasza t72killer (#55007) üzenetére


darvinya
titán

Ezek 5 rétegű grafit szalag kábel, amit kapni nem lehet csak gyártatni.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#55011) t72killer válasza darvinya (#55010) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ajvé:R. Jó kapcsolatai lehetnek ennek a kis fiókcégnek, aki csinálja ezeket az átalakításokat.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#55012) darvinya válasza t72killer (#55011) üzenetére


darvinya
titán

Bárki gyárthat, ha megfizetik.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#55013) kjani18 válasza darvinya (#55012) üzenetére


kjani18
őstag

Honnan szerzel grafitot?

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#55014) darvinya válasza kjani18 (#55013) üzenetére


darvinya
titán

Én sehonnét.
De miért kérdezed?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#55015) tordaitibi válasza darvinya (#55014) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Azt irtad,
Barki gyarthat ha megfizetik.
O ugy ertette, akkor te is tudsz ilyet gyartani :D

(#55016) darvinya válasza tordaitibi (#55015) üzenetére


darvinya
titán

Gyártathatot írtam, nem azt hogy gyártok.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#55017) kmisi99


kmisi99
addikt

Heló! Lenne pár akkus kérdésem.

Első körön. Ha adott egy akku amit mondjuk 2A rel tudok terhelni, ha 3 ilyet sorba kötök akkor 6A-nyi terhelést el fognak bírni?

Egy sima 12V bosch akkus csavarozónak vajon hány Amper kellhet teljes fordulaton, teljes terhelésnél?

18650 es cellákkal, és ilyen védelmi áramkörrel akarom újjáépíteni az akkuját a fúrónak, de a védelmi áramkör max 5A bír el. [link]

(#55018) Gyula84 válasza kmisi99 (#55017) üzenetére


Gyula84
veterán

párhuzamosan kötöd akkor lesz 6amper sorosan a fesz nő

régebben mértem de 10felett rémlett (jó rég volt lehet rosszul emlékszem :D ) meg kell mérni

szerintem az 5amper az kevés lesz

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#55019) mezis válasza kmisi99 (#55017) üzenetére


mezis
nagyúr

Nem Bosch, hanem talán Wagner márkájú akku csavarhúzót működtettem akku töltőről (12V). Amikor már leállt a csavar behajtási erőlködésben, a töltő 10A-es műszere végkitérésben volt.

mezis

(#55020) And válasza kmisi99 (#55017) üzenetére


And
veterán

A nagyobb áramú akkus szerszámgépek eleve olyan cellákat igényelnek, amelyeknek kicsi a belső ellenállásuk. A védőáramkörök pedig jelentős plusz ellenállást képviselnek még akkor is, ha épp nem reteszelnek. Az általad belinkelt áramkör konkrétan 45mΩ soros ellenállást képvisel, ez pedig nagyságrendileg duplája egy nagyobb áramú terhelésre szánt cella saját belső ellenállásának. A védőáramkörök közelítőleg 2*C áramterhelést szoktak megengedni, vagyis az ilyenekkel ellátott protected cellák nem alkalmasak extrém áramú terheléshez.
Amúgy az, hogy '18650', még nem jelent semmit, mert nagyon sok általános típus (meg rengeteg gagyi) 18650-es lítiumion akku beszerezhető, de ilyen célra tényleg olyanokat kell használni, amelyek erre alkalmasak. Ezek általában az ebben a méretben megszokottnál kisebb kapacitással, és igen alacsony belső ellenállással rendelkeznek.

[ Szerkesztve ]

(#55021) robohw


robohw
aktív tag

Üdv Mindenkinek!

Gondolkozok egy SBC megépítésén, csak azt nem tudom eldönteni, hogy mivel jáérnék jobban?

Lehetőségek:

- 6502-es, 8 bites CPU, mellé 62256 (32 kByte) RAM és 8/16 kB flash ROM avagy,
- at89S52 mikrokontroller és mellé a 62256-os RAM.

Utóbbi előnye talán a kontrollerben található 8 kB epROM, mert így nem kellene epromégetővel és egy plusz alkatrésszel (ami növeli a pcb méretét) foglalkoznom. Az eszköz SPI-n keresztül felprogramozható. PC parallel portja kell hozzá és pár darab ellenállás.

Előbbi viszont számomra egyszerűbb. Könnyebb a CPU programozhatósága, viszont a ROM felprogramozásának nyűgje riasztó.

Mindkét esetben uart-os, PC-n futó terminál programos vezérlésben gondolkodom.
Szóval, szerintetek melyikkel járnék jobban?

Válaszokat, véleményeket előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

My own programming language: http://www.robomax.online

(#55022) And válasza robohw (#55021) üzenetére


And
veterán

Szerintem ez elsősorban nem elektronikai, hanem programozástechnikai kérdés. A legjobban egy olyan mikrokontrollerrel járnál, amelyik mellé nem kellene külön ((E)EP)ROM-ot vagy RAM-ot telepítened, mivel ez eleve bonyolultabbá teszi az életed, portokat foglal az MCU-n és helyet a nyákon. Épp ezért manapság már nem annyira divat, a mai modern μC-k elegendő belső RAM-ot és nem felejtő program- valamint adattárat tartalmaznak, jól be lehet lőni a megfelelő képességekkel rendelkező típust.
De ha utóbbiak programozása gond, mert nem ismered a felépítésüket, a hozzájuk használható fordítókat, vagy egyszerűen nincs lehetőséged / időd megfelelő gyakorlatot szerezni ezekben, akkor muszáj olyat használnod, amit ismersz. Ezt viszont mi innen kívülállóként nem fogjuk tudni eldönteni helyetted. Ha az ember már elég tapasztalatot szerzett valamelyik típussal, családdal, akkor utána nyilván nyűg - meg rengeteg idő - megtanulni egy újabb, más kontroller alkalmazását. Ezért maszek célra egyáltalán nem biztos, hogy kifizetődő erre energiát és pénzt fordítani.
Azzal biztosan nem vagyok itt egyedül, hogy nem tudom, mi is az az SBC (talán ez?), és hogy mi a feladata egy kontrollernek egy ilyen alkalmazásban illetve miért kell hozzá még egy PC-s terminálprogram.

(#55023) gyenesmartin válasza And (#55020) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Nemsokkal kisebb kapacitásuk van egy nagyáramú cellának egy hagyományoshoz képest.
PL a jelenlegi legnagyobb kapacitású az az LG MJ1 3500mAh-val
A nagy áramúak pedig 3Ah-sak pl.: LG HG2 vagy Samsung INR18650 30Q (20mΩ belső ellenállással)

(#55024) kmisi99 válasza And (#55020) üzenetére


kmisi99
addikt

Na lemértem multival, indításkor 6-8A be belekap a fúró, de maximális fordulaton kb 3A vett fel, ami ha 2x3 cellára nézve már teljesen tűrhető áramfelvétel. Ahogy néztem 4-5A-t még elbírnak azaz a 2x3 cella 10A-t is elbír. Mellé találtam 15A ig terhelhető védelmi áramkört is. [link] Persze ez "üresjárati terhelés" Nem tudom, hogy viselkedik egy DC motor terhelés hatására.

Egyébként laptop akkukból bontott cellákról van szó. Ami tudom nem nagy áramfelvételre lett tervezve, de multiméter alapján meg se fog kottyanni 3A.

[ Szerkesztve ]

(#55025) PHM válasza kmisi99 (#55024) üzenetére


PHM
addikt

Terheléstől függően akár az üresjárati áramfelvétel többszörösét is
képes felvenni a motor. Ezt nem árt számításba venni.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#55026) gyenesmartin válasza kmisi99 (#55024) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Gondolom abban a fúróban 755-ös vagy 775-ös DC motor van, ezért ilyen nagy az üresjárati áramfelvétel.
Ezek a motorok 200-300W-ot adnak le a tengelyen. Tehát felvesznek vagy 400-500W-ot. Itt még alig van lefogva. Ha teljesen le vannak fogva képesek felvenni 80A-t is könnyedén. Tehát lehet hogy erősnek fog tűnni a fúró, de még közel se lenne kihozva belőle a max.

[ Szerkesztve ]

(#55027) Kernel válasza kmisi99 (#55024) üzenetére


Kernel
nagyúr

A műszerzsinór ellenállása is meghamisíthatja a mérést, vagyis csökkenti az áramot. Amikor én mértem, banándugóra forrasztottam rövid és vastag vezetéket, úgy iktattam be. Ahogy ráfogtam a tokmányra, 10 A körül járt, ha jól emlékszem, az eredeti 12V Ni-Cd akkuval.

De ahogy említettem korábban, 3S Li-ion konfigurációban kicsit keveselltem a feszültséget és a fordulatot is, igaz csak használt laptopakkut pakoltam bele, ami nyilván esik terhelésre, de azért nem vészes mértékben.

Úgyhogy inkább 4S lett a vége, az is kettesével párhuzamosan, tehát egy komplett 4S laptopakku belét emeltem át. Ami az eredeti céljára már használhatatlan volt, de itt rendesen működik.

Még mindig védelem nélkül fut (de azért figyelem a feszültségét, illetve töltök rá), bár én is akarok majd rendelni hozzá valamit.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55028) kmisi99 válasza Kernel (#55027) üzenetére


kmisi99
addikt

Na valahogy én is így akarom mint te. Egyébiránt lemértem az akkun lévő egyik pólus kábelét, és 2 mm2 kábel, ami max 20A bír el kb, szóval nyilván a gyártó is túlbiztosít, én se hiszem, hogy 10-15A több terhelés lenne.

Én úgy csináltam, hogy 2x3db cellát sorba kötöttem, majd az így létrejövő két akkupakkot párhuzamosítottam. Vagy érdemes úgy ahogy te, hogy kettessével párhuzamosíok 2x3db ot majd a létrejövő 3 "cellát" sorba kötöm.

Én is mértem a cellákat, nekem kb 1V ot esett a feszültség maximális fordulaton.

Egyébként, te hogy töltöd? Külön külön minden egyes cellát egyesesével?

(#55029) jolti05 válasza Kernel (#54985) üzenetére


jolti05
őstag

Köszönöm a választ.
Készítettem két képet [1 2 3].
Ha ennél komolyabban hozzá kellene nyúlni a kapcsoláshoz, akkor inkább visszarakom a piros ledet és szomorkodom egy kicsit :)

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#55030) jolti05 válasza pjen (#54984) üzenetére


jolti05
őstag

Készítettem egy dobozkát, nagyon nem szívesen rombolnám le :(

mezis: Annak az OSB lapnak, amire fel van akasztva egy csavarral, a másik oldala nem fűtött, az erkély oldala van mögötte.
Egyáltalán nem is gondoltam arra, hogy figyeljek rá, hogy vízálló legyen a kültéri egység, mivel azt gondoltam, ez alap, de tévedtem :) Valahogy le-/elfedni kénytelen vagyok, jobb megoldás hirtelen nem jutott eszembe, mint egy alulról üreges kis dobozt köré építeni.

Ki fogom próbálni a napokban, hogy ha kiveszem belőle, mennyit változik a hőmérséklet. Most már nagyon kíváncsi vagyok.

Egyik ismerősöm is a lecsapódó párára hívta fel a figyelmem, rámutatva arra, hogy ha védekezek a víz ellen, előbb-utóbb (de talán inkább előbb) akkor is meg fogja magát adni a készülék.

Léteznek itt kompatibilitások? Értem ezalatt, hogy csatlakoztathatnék a mostani helyett valami olyan kültéri egységet, amit ha víz ér, csak mosolyog? :)

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#55031) Kernel válasza kmisi99 (#55028) üzenetére


Kernel
nagyúr

A védelem miatt mindenképp át kell kötni a tagokat, hogy mérni tudja a részfeszültségeket, mindegyik cellán. Meg egyébként sem árt, a töltéskiegyenlítő hatás miatt.

Egyelőre csak rátöltögetek tagonként, de ezt még csak próbára raktam össze, hogy lássam a használhatóságát. Mivel rendesen használható, kipróbálok majd egy 4S védelmet, töltőnek egy ilyet, az eredeti töltőfoglalatba építve:

http://www.ebay.com/itm/191869816466

Így nem változik a használat, csak kiveszem az akkut, átrakom a töltőre, 24V monitortápot rádugom, kész:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55032) Kernel válasza jolti05 (#55029) üzenetére


Kernel
nagyúr

Triac dimmer, így már rögtön érthetőbb, miután van sokféle dimmer.

Az is elképzelhető, hogy az eredeti LED antiparalel diódát tartalmaz integráltan, amire ilyen esetben szükség van. Ezt ki is lehet mérni.

Egy hasonló rajzot látok, nem biztos, hogy így van nálad is, de a lényeget mutatja. Kell egy dióda a LED-del párhuzamosan, fordított irányban:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55033) DarkByte


DarkByte
addikt

Hamarosan lesz egy Computherm / Delta Q7RF vezeték nélküli termosztátom, és a brossújára szerint lehet hozzá GSM modult illeszteni amivel SMS-ben vezérelhető távolról. Esetleg tudja valaki hogy ez hogyan működik? A hordozható termosztáthoz van kötve a GSM modul vagy a kazán oldali vevőhöz? Nekem az a sejtésem hogy ez valami nagyon egyszerű UART interfész lesz, amit talán lehet utánozni mondjuk egy Arduino-val.

(#55034) kmisi99 válasza Kernel (#55031) üzenetére


kmisi99
addikt

Na akkor majd átkötöm a cellákat, egyenlőre próbaképp én is összeraktam.

Szerinted egy ilyen 15A 3S védelem már elég lenne? [link]

Mert akkor meg is rendelem, mellé pedig azt a CC/CV konvertert is.

(#55035) Kernel válasza kmisi99 (#55034) üzenetére


Kernel
nagyúr

Amíg nem próbáltam magam is, ezt így nem lehet megmondani, de úgy néz ki, sok felhasználó elégedett vele, közöttük csavarhúzó-felújítók is. Vagy páran beszámolnak melegedésről is.

Хорошая платка. на 12 в шуруповерт встало на ура. ОДна проблема. После ухода в защиту плата активируется только с помощью зарядного устройства..12,6в. То есть если на природе шуруповерт уйдет в защиту, то активировать плату не получится просто так

Tehát szerinte, ha a védelem letilt, a töltővel újra kell aktiválni, különben nem működik.

Egyébként a bekötést majd úgy kell, hogy a negatívtól kezdve növekvő irányban, sorra csatlakoztatni a cellákat, végül töltőre tenni, hogy engedélyezzen a védelem.

Заказал на всякий случай два контроллера. Шарики припоя на плате пришлось убирать самому. Проверил пока один - работает. При нагрузке на шуруповерт - транзисторы греются. Балансировку заряда не проверял. Надеюсь есть. Спасибо!

Szerinte pedig terhelésre melegszenek a FET-ek. A balanszírozást nem nézte, de reméli, hogy jó. Szerintem ne remélje, mert ez nem balanszíroz, nincsenek rajta kisütőellenállások.

Itt jegyezném meg, én még nem tettem ki tartós terhelésnek. Például egy lapos TV, amiben ugyan sok csavar tud lenni, de ezek csak rövid, nem nagy terhelések.

Ezért van az, hogy az akku, ami a laptop tartós terhelését már nem bírja, a csavarhúzó rövid áramait nem csak kiszolgálja, de még tölteni is csak ritkán kell. Ritkábban, mint a Ni-Cd akkut, amit az önkisülés is jobban merít.

отличные платки, пайка кривовата, но пойдёт, легко переделать при помощи паяльника 3s в 4s и наоборот, от перезарядки и переразрядки защищают(4.2 и 2.5 в намерил), по току 15а держат, хотя поначалу у меня что-то подглючивало и току выдавало аж под 40А при зажатом патроне шуруповерта, т.е. защита не срабатывала, плата нагрелась очень сильно, но после остывания всё заработало, чётко на 15А отрубает нагрузку, при срабатывании защиты не блокируются, балансировки нету, надо отдельную плату ставить, в целом доволен, шурик обрёл новую жизнь... доставка 3 недели до МО, упаковано отлично.

Ez már a másik linkről származik, itt meg azt írja, hogy szerinte a védelem nem blokkolja, vagyis nem kell újraaktiválni. Ennek talán az az oka, hogy a kétféle variációnál, az alsó szélén másképp vannak az alkatrészek:

De én láttam múltkor olyat is, ahol a középső üres pontokon is alkatrészek voltak. A leírásban pedig úgy szerepelt, hogy a védelem tiltása után automatikusan éled, ha megszűnik a hiba oka.

Ez pedig az enyémnél a cellák elrendezése:

https://prohardver.hu/tema/hobby_elektronika/hsz_54619-54619.html

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55036) kmisi99 válasza Kernel (#55035) üzenetére


kmisi99
addikt

Kösz a segítséget, akkor szerintem berendelem ezt, meg a CC/CV konvertert aztán össze dobom. Én is szívesen adnék neki 16V ot, de sajnos az akku házában nem nagyon van már hely , bár +2db akku lehet még beleférne.

Egyébként ez a CC/CV modul, egy sima szabályozható táp? Vagy tud valami funkciót ami a töltéshez nélkülözhetetlen? Gondolom ez is ugyan olyan úgy jó lesz mint amit te is linkeltél. [link]

[ Szerkesztve ]

(#55037) draco31


draco31
veterán

Érdemes még ezzel a monitor táppal foglalkozni?


ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#55038) Kernel válasza kmisi99 (#55036) üzenetére


Kernel
nagyúr

Alapjaiban nem több, mint egy CC/CV labortáp, tehát amin lehet állítani feszültséget és áramkorlátot. Tehát ez eddig két LED, a két üzemmód jelzésére.

Ami plusz, hogy a régebbi verziónál volt egy harmadik trimmer, amivel be lehet állítani, hogy az áram 5 %-ra esésekor bekapcsoljon egy harmadik LED, ami a töltés befejezését jelzi. De csak jelez, tehát megszakítani manuálisan kell. De nyilván nem kell felette állni és figyelni, annyira nem vészes, főleg ilyen többtagú soros pakknál.

Újabban ez a harmadik trimmer hiányzik, de harmadik LED itt is van, csak nem kell állítgatni, az 5%-ot már betervezték fixre:

A régebbi LM2596 mára elavult (tranzisztor kapcsol a belsejében) az újabb XL4005, FET-kapcsolós, jobb hatásfokú, áramra is többet bír.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55039) Kernel válasza draco31 (#55037) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ennél rosszabbat is láttam már, még olyan is van, amikor ez a legkönnyebb ajándékmunkák közé tartozik. Szinte ingyen pénz.

Például, amikor csak maga a tekercs zárlatos, vagy utána kondi, egyenirányító. Az, hogy kinyomja az NTC-t meg a biztosítékot, viccfeladat kicserélni.

Kellemetlenebb, amikor a táp IC vagy tranzisztor zárlata okozza, valamivel több munka, plusz ilyenkor már lehetnek egyéb szövődmények is. De az általában nem szokta kiégetni a tekercset. Vagy van a villámhatás esete, ami bármit tönkrevághat.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55040) draco31 válasza Kernel (#55039) üzenetére


draco31
veterán

Kaptam ezt a monitort, ki volt menve a biztije, én meg összekötöttem a bizti két lábát, vagyis áthidaltam a biztit, arra reagálta ezt. Van egy másik monitor tápom, abban biztosan az inverter van kimenve, mert kép van, de háttér világítása nincs. Ez a tekercs viszont nem ugyan az ha jól látom, mert gondolom olyan nincs, hogy egyforma, de más a felirat rajta. Ami eldurrant: 1J 42028.031 ZT 1050
Ami van: LF-002500 LITAI 0537

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#55041) Reneolus


Reneolus
tag

Sziasztok!
Segítséget szerenék kérni egy potméter bekötéssel kapcsolatban. Adott egy autós erősítő, azon egy RJ11-es port, ebbe kellene bekötni egy potmétert, mert az eredeti nincs meg. A potméter feladata a sub csatorna jelszintjének szabályozása. Az erősítő megjegyzi az utolsó beállított értéket, de nem tudom, hogy van-e ennek jelentősége. Kapcsolási rajz sajnos nincs, egy másik erősítő márkánál így van bekötve a 4 eres Rj11 kábel a potira.
Kérdéseim:
-Ki lehet mérni multiméterrel az Rj11 bemenethez kapcsolt kábel erein, hogy melyik színű ér a test/kimenet/bemenet? Gondolom feszülséget kellene mérni.
-A poti bemenete a maximális érték, a kimenete az utolsó beállítás szerinti érték?
- Ha felcserélem a testet a ki-, vagy bemenettel, akkor negatív értéket fogok mérni, ugye?
-Ha ugyanezt megcsinálom a bekötésnél, akkor rövidre zárom, és el fog szállni a cucc?

Segítsetek pls, köszönöm!

Helix P DSP, JVC R981BT, Morel MT23/Soundstream Reference 300, DLS UP6/Emphaser EA2190, Emphaser EG12 (ETBR112)/Signat RAM3 MKII

(#55042) Kernel válasza draco31 (#55040) üzenetére


Kernel
nagyúr

Akkor nem biztos, hogy a tekercs a saját belső zárlata miatt égett ki, lehet még utána is további hiba. De nem is zárható ki.

Biztosítékot én még azonos értékűt sem szoktam berakni ilyenkor, általában úgyis kivágja, hiszen nem ok nélkül ment ki először sem.

Zárlatmérés először, ha kimutatható, akkor felesleges csattogtatni, további kárt okozni. Ha nincs zárlat, még az sem biztos, mert a műszer nem mindent mutat ki. Ilyenkor lehet izzón keresztül indítani.

Vagy amikor helyszíni körülmények között izzó sincs, bedugom a pillanatforrasztó pákát, a biztosíték helyére. Ha elindul a készenléti LED, akkor már tudni lehet, hogy nincs zárlat.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55043) draco31 válasza Kernel (#55042) üzenetére


draco31
veterán

Sajnos még nagyon kezdő szinten vagyok az elektronikában, műszerem van pár darab, még ESR mérőm is. Csak nem nagyon van a környéken olyan, akitől lehetne tanulni. Kondenzátor, és más dolgokat ki tudok cserélni, tehát leginkább ami szemmel láthatóan rossz.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#55044) robohw válasza And (#55022) üzenetére


robohw
aktív tag

Kedves And!

Köszönöm válaszodat.
Elsőként a kérdéseidet válaszolnám meg.

"Azzal biztosan nem vagyok itt egyedül, hogy nem tudom, mi is az az SBC (talán ez?), és hogy mi a feladata egy kontrollernek egy ilyen alkalmazásban illetve miért kell hozzá még egy PC-s terminálprogram."

1. Az SBC a Single Board Computer (egykártyás számítógép) rövidítése.
2. A Kontroller is egy CPU, azzal a különbséggel, hogy a működéshez szükséges legelemibb perifériák (memória, háttértár) hozzá vannak építve.

És ebből akad a kontroller előnye is a kopasz CPU-hoz képest, mivel ahhoz elengedhetetlen a flash, vagy eprom illesztése.
A kontrollernél viszont a CPU mellé van integrálva a flash, ráadásul a jelzett kontroller esetében a felprogramozása is könnyű volna, hiszen az in system programozható tipus (nem igényel külön programozó készüléket).

3. A terminál program pedig azért kell, mert ez a készülék amit építeni tervezek, a régi 8 bites számítógépekhez hasonlóan lenne működtetve.
Tehát nem egy adott feladat elvégzésére lenne felprogramozva csak, mint a kontrollerek általában, hanem megvolna a lehetőség más és más program futtatására, illetve arra, hogy egy adott program futtatása során a PC-hez hasonlóan lehetőség legyen adatbevitelre (billentyűzertről) és az állapot vagy eredmény monitorozására is (terminál képernyője).

Ha érdekel a dolog, keress rá az AHBASIC vagy az MCS-51 kulcsszavakra.

Üdv., Rhw

My own programming language: http://www.robomax.online

(#55045) xxxjjjkkk válasza Kernel (#55042) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Volt egy kollégám, rendkívül tapasztaltnak vallotta magát. Még tanuló voltam egyébként, tehát nem sok közöm volt még a dolgokhoz.
Ő úgy oldotta meg a zárlatkeresést, hogy a 3, 15A es bizti helyett, berakott egy 15(16?)amperest, aztán ahol füstöl az a rossz. Ezzel megoldotta, és kiküldte a műszerészeknek. És verte a mellét, hogy tudja, hol a rossz a panel. Persze egy smd greatzet már nem tudott kicseréni.

Na persze olyat is hallottam, hogy pár naponta kiverte a biztit valami, a szerelő meg berakta a csavarhúzóját. Hát kiderült, hogy hol a gond.

[ Szerkesztve ]

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#55046) vmk


vmk
tag

Sziasztok.

Egy kis segítséget szeretnék kérni.
Egy JVC KD-S721R fejegységre szeretnék AUX bemenetet varázsolni.
Találtam hozzá service manual-t amiből nagyjából azt okoskodtam ki, hogy a DSP&DAC (IC541) és a CD LPF (Ope.Amp. IC581) közé kéne beiktatnom a kimeneti csatlakozót.
Bocs, ha ez nagy hülyeség, nem értek hozzá annyira.
Tudnátok segíteni ebben kérlek?
Köszönöm.

Üdv: vmk

[ Szerkesztve ]

(#55047) Kernel válasza vmk (#55046) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mármint bemeneti csatlakozót szeretnél, amihez eszerint megszakítanád a CD-kimeneti jelet, helyette kapcsolnád rá az AUX-bemenetet.

Tehát van itt egy TEA6320T bemenetválasztó stb. funkciókkal bíró IC:

Pirossal jelöltem, eszerint a 16-17 bemeneti párt választottad ki megszakításra, ez a belső CD jele, amit DC-csatoltan, tehát leválasztó kondi nélkül kap, az előtte található műveleti erősítő 4,5V kimeneti szintjéről. Ez azért is érdekes, mert ha ide adsz külső jelet, kondenzátort is be kellene iktatni.

15-18 a tuner, 11-22 üres.

13-20 az INCDCH, ami viszont leválasztó kondin keresztül ide vezet:

Ez meg a külső CD-tár, ha jól sejtem, ez nem jó AUX bemenetnek? Vagy nem választható, azért No Use?

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55048) artiny válasza And (#55009) üzenetére


artiny
őstag

Rakeresve a datasheet-re nem talaltam semmit :S

Ezen az oldalon láttam a legtobbet :
1.44" 128x 128 TFT LCD with SPI Interface
Lehet hogy a lednek 3,3V kell ?!? es igy nem kene hasznalnom ellenallast a bekoteshez ?
A datasheetje egy mas eszkozhoz szol szerintem, mivel ott azt irja a bortion: 132RGBx162 Resolution and 262K color..... ez viszont spi 128 128 v1.1 - de a driver IC : ILI9163 ugyan az.

(#55049) And válasza artiny (#55048) üzenetére


And
veterán

Korábban én is csak a vezérlő adatlapját találtam meg. A led viszont a kijelzőmodul egyetlen eleme, amely teljesen független a kontrollertől, így a kialakítása modulfüggő lehet. Írtam, hogy a korábban belinkelt fotódon látni egy 10 ohm-os ellenállást a LED kivezetéssel sorosan, lehet hogy nem kell plusz külső ellenállás. Ha nem vagy biztos a dologban, akkor először köss be soros ellenállást, aztán ha kiderül, hogy 3,3V-ról nem túl meggyőző a fénye, akkor azt csökkentheted, vagy szerencsés esetben el is hagyhatod.

[ Szerkesztve ]

(#55050) vmk válasza Kernel (#55047) üzenetére


vmk
tag

Igen, bementet szeretnék varázsolni.
Igen, az a CD-tár csatlakozója, de a készüléken nincs ilyen csatlakozó egyáltalán és (gondolom ezért) nem is tudok átkapcsolni arra a bemenetre.

Tehát elvileg ha 1-1 kondival kötöm rá a 16-17-es lábra, akkor az működőképes lehet?
Olyan megoldás létezik, hogy a CD része is működőképes marad?

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.