Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#81001) hcl válasza Dr. Szilikát (#81000) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor a román oldalon van valami gáz :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#81002) DonThomasino


DonThomasino
veterán

0,01 OHM os ellenállást csak huzalból tudok tekerni,
vagy készen is kaphatok ilyet?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#81003) CPT.Pirk válasza DonThomasino (#81002) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Természetesen mindenféle kivitelben kapsz 10mOhm értékű ellenállást a boltban.

Huzalból tekerni ilyen kis értéket otthoni eszközökkel nem igazán fog menni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#81004) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#81003) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Megy az ha van 0,2-0,5mm átmérőjű tekercshuzal, az áramterhelhetőség függvényében a vastagabb.
Feltekeri egy nagyobbacska ellenállásra, picit nagyobb értékkel és utána reszelgetni kell tűreszelővel a huzalt, több helyen.
Ha beállt az érték akkor lelakkozni.
Nem a megszokott módszerrel kell az ellenállást mérni, ebben a tartományban minden pontatlan.
Hanem a 4 vezetékes módszerrel.
Meg kell táplálni áramgnerátorral, pl. 1A, és a multiméter mérővezetékeket közvetlenül az ellenállás lábaira. Addig reszelgetni míg nem mutat 10 millivoltot a műszer.
Sokat csináltam pl. nagyterhelhetőségű 0,05-0,1 ohmokat a spirálfüzetek lapjait összefogó tekercsből.

Ha a kollégának van kedve hobbizni, hajrá.

Persze venni egyszerűbb és kényelmesebb de a hőskorba nem voltak ilyenek még a November7. téri nagy rádióamatőr boltba se.
Meg akkor ha kellett pl.4 darab 22kohm 2% mondjuk egy végfok differenciál bemenetére az áramtükörre akkor kellett venni egy marékkal és kiméregetni mert 20% volt a tűrés. És szerencsétlen esetbe az egyik lett 26, a másik meg 18kohm. Na itt gyere rá, miért is billen el minden a meghajtófokozaton.
De rég is volt basszus, de mintha ma lett volna.... :)

[ Szerkesztve ]

(#81005) hcl válasza tordaitibi (#81004) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

:R

Wheatstone híd :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#81006) DonThomasino válasza tordaitibi (#81004) üzenetére


DonThomasino
veterán

Söntenk kéne, árammérő műszerhez, nézem a bolti árakat
de ugy ott 1500-2000 HUF, ezért elgondolkoztam hogy tekerek egyet.
Valamikor csináltam nalaog műszerhez, az jó lett csak túl nagy.

Műszerrel mérni 0,001 ohm ot pontosan mérni lehetséges valahogy ?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#81007) #85619712 válasza hcl (#81005) üzenetére


#85619712
törölt tag

Ez inkább Thomson híd, a Wheatstone híd nem igazán alkalmas ilyen kis ellenállások mérsére, van egy ganz xwh-1 Wheatstone hidas mérőm, 0.1 ohm alatt nem mér. Amúgy én régen a Magyari Béla féle rádió technika zsebkönyvben található táblázatot használtam ha ilyen kis söntöt kellett készíteni, abban volt ehhez megfelelő táblázat. Ma már persze minden (is) van a boltokban. :D

(#81008) tordaitibi válasza hcl (#81005) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Kedves kolléga sajnos nem, a Wheatstone híd az 1 ohm alatt pontatlan mert a mérővezetéket is beleméri.
Ez bár kicsinek tűnhet de nagyon is sok.
Pl. 1 mm² keresztmetszetű vörösréz vezeték az 0,0175 Ωmm²/m ellenállású vagyis a 2x1 méteres mérőzsinór 0,035ohm. Ha ezt rövidebbre is vesszük, a műszer kapcsain, a belső vezetékelésen és a kapcsolókon akkor is lesz ohmikus ellenállás.
1 ohmnál ha mindenre 0,05 ohmot veszünk akkor az még csak 5% hiba de 0,1 ohm mérésénél már 50%.
A kérdésben szereplő 0,01 ohmnál meg értelmezhetetlen az eredmény..
Kínai típusú, belül hajszálvékony mérővezetéknél :) ezek sokszorosa.

Csak a négyvezetékes módszer eredményes ennyire kicsi ellenállások mérésénél.

(#81009) CPT.Pirk válasza DonThomasino (#81006) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mekkora teljesítményre kell?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#81010) tordaitibi válasza DonThomasino (#81006) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Mekkora terhelhetőségre kell, pontosabban mekkora áramra?

(#81011) hcl válasza #85619712 (#81007) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Igaz :R
@tordaitibi : Amúgy ja, a nmérővezeték ellenállását tudom, a saját cuccaimon kb. azt is, hogy mennyi plusz ellenállást mér tőle, tapasztalati úton kialakul :) (Igen, kínai van :D )

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#81012) DonThomasino válasza CPT.Pirk (#81009) üzenetére


DonThomasino
veterán

@tordaitibi : 10A és 5A

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#81013) tordaitibi válasza DonThomasino (#81012) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

0,8mm átmérőjű rézvezetékből valahol 27 centi hosszú adja ki a 0,01ohmot. Ha ezt fel tudod bifilárisan tekerni egy 3W-4W körüli ellenállásra akkor meg is vagy. Mindenképp jusztírpzni kell, vagy csipkedéssel vagy az említett reszeléssel.

Vagy ellenálláshuzal, de azt nem egyszerű beszerezni pláne 10 centis kiszerelésben.

A rossz hajszárítóból kitermelt ellenálláshuzallal az a baj hogy 10 amperre legalább 4-5 párhuzamos szál kellene mert ha felmelegszik elmászik az érték.
Ebből elég lenne 4x pár cm de nehéz rögzíteni, forrasztani.

(#81014) CPT.Pirk válasza DonThomasino (#81012) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor 1W fölöttinek kell lennie. Vehetsz készen nem induktív példányt pl. az ebayről: [link] Biztos van még sok másik, ez csak az első találat volt amit néztem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#81015) Tamy válasza DonThomasino (#81012) üzenetére


Tamy
senior tag

Lomexben kapsz 5 W-osat, árban sem vészes, ez nem jó?

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#81016) DonThomasino válasza Tamy (#81015) üzenetére


DonThomasino
veterán

Szimpatikus. ;)

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#81017) DonThomasino válasza Tamy (#81015) üzenetére


DonThomasino
veterán

Ez nem valami elírás?
Túl kicsinek tűnik most hogy gondolkozom.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#81018) Tamy válasza DonThomasino (#81017) üzenetére


Tamy
senior tag

6x17 mm miért lenne kicsi?

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#81019) DonThomasino válasza Tamy (#81018) üzenetére


DonThomasino
veterán

A 0,01 OHM.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#81020) Tamy válasza DonThomasino (#81019) üzenetére


Tamy
senior tag

Nem azt keresed?

"0,01 OHM os ellenállást csak huzalból tudok tekerni,
vagy készen is kaphatok ilyet?"

[ Szerkesztve ]

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#81021) DonThomasino válasza Tamy (#81020) üzenetére


DonThomasino
veterán

De igen.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#81022) Tamy válasza DonThomasino (#81021) üzenetére


Tamy
senior tag

Akkor meg mi a gond? :F

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#81023) DonThomasino válasza Tamy (#81022) üzenetére


DonThomasino
veterán

Az hogy szerintem egy 0.01 ohm ellenállás nem nézhet ki
úgy mint a lomexes képen.
Véleményem szerint annak inkább egy darab vezetékre kéne hasonlítani.
Lehet tévedek, de majd megkérdezem a Lomexet.

Köszi!

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#81024) Tamy válasza DonThomasino (#81023) üzenetére


Tamy
senior tag

Már miért ne nézhetne úgy ki? Van otthon mindenféle kis értékű áramfigyelő ellenállásom, ettől szerintem még kisebb értékű is, különböző teljesítményekkel, pont ilyen külsővel. De keress rá Google-ba, vagy nézz körbe más áruházaknál.

Csak a példa kedvéért (hirtelen ezt találtam): link.

[ Szerkesztve ]

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#81025) CPT.Pirk válasza DonThomasino (#81023) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azért olyan hengeres, mert el kell férnie valahol a füstnek is, ami kijön belőle. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#81026) tordaitibi válasza DonThomasino (#81017) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Túl kicsi....?
Kollega maganak a nők nem szokták mondogatni hogy nem a méret a lényeg? :D

(#81027) Samus


Samus
addikt

Az mennyire probléma, ha egy PC tápot, ami egy fadobozban van, földelés nélkül használok? Egy nagyméretű boomboxot hajt, és nem kellene hosszabbító, ha tudnám használni porszívóból bontott feltekeredő tápkábellel, de az ugye csak kéteres.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#81028) CPT.Pirk válasza Samus (#81027) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha valami gond történik a tápban, akkor a boobmox és minden hozzá csatlakozó dolog feszültség alá kerülhet, ami halálos lehet. Ne csinálj ilyet, add meg neki a földelést.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#81029) Dr. Szilikát válasza Samus (#81027) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Nem a dobozoláson múlik, fémházas készülékek is vannak kettős szigeteléssel. Erősítők (többféle megoldásban) DVD-lejátszó, set top boxok, régi VHS-magnó stb.

Egyrészt a tápegység, illetve trafó biztonságossága számít, mennyire teljesíti a kettős szigetelés feltételeit.

Másrészt kapcsolóüzemű tápegységeknél, bizonyos teljesítmény felett egyre nagyobb szűrőkapacitások szükségesek a földág irányába, aminek ugyan határt szab, hogy ne nagyon rázzon, ha bekötetlenül maradna, de ha megfigyeljük, nagyobb tápoknál már egész jól "bizsereg".

Életveszélyesre nyilván nem szabad méretezni, de ez a bizonyos "bizsergető", ha nem földeljük le, kikerül a csatlakozók GND pontjára is, ahol dugdosás közben egy érzékenyebb bemenet kárát is láthatná. Bedugva már mindegy (zárt a kör), dugdosás lehet néha "érdekes".

Arról nem beszélve, hogy a hálózati szűrés sem látná el a tervezett funkcióját 100 %-ban, bekötetlen földággal:

(#81030) tordaitibi válasza Samus (#81027) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Szerezz be egy kettős szigetelésű tápot.
Pl. laptop adapter, gondolom a végfok az egy TPA féle D-class valami ami 26 voltig bírja, a többi egység meg amúgy is stabilizált tápot kap.
Vannak ilyen adapterek 12 voltosba is ha mindenképp ennyi kell.

(#81031) hcl válasza Samus (#81027) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A feltekeredő dobon cseréld ki a kábelt rendes 3 eresre ;)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#81032) #85619712 válasza hcl (#81031) üzenetére


#85619712
törölt tag

A porszívó kábeldobja csak 2 pólust visz át. :P

(#81033) Dr. Szilikát válasza #85619712 (#81032) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Meg amúgy sem lehetne egy csúszóérintkezőt (hibaforrást) beiktatni abba a körbe, mint ahogy kapcsolót sem.

(#81034) Samus válasza tordaitibi (#81030) üzenetére


Samus
addikt

A végfok egy AB osztályú autós erő (Alpine 3550), lehetne kettős szigetelésű táp, de PC táp volt otthon, és csak fellelt anyagból dolgoztam, eddig. Akkor marad a hosszabbító...

Jó lenne egy másik táp, mert a jelenlegit felhúztam a plafonra (van benne poti), de így is csak 12.9V van terhelés alatt, egy DC boostert be kell iktatnom, mert jó lenne a 14.4V, ha esetlegesen kellene az átlagosnál nagyobb hangerő (a kis tuning a tápban egyébként segitett, az eddigihez képest +20% hangerőt kaptam, ahol még nincs torzítás).

[ Szerkesztve ]

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#81035) hcl válasza #85619712 (#81032) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hm. Valamiért olyanra gondoltam, hogy nem csúszós, hanem pl. a hosszú drót másik vége a dob közepén van kihozva. De hogy miből :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#81036) tordaitibi válasza Samus (#81034) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Kb. így néz ki egy pc táp.
A pirossal bekeretezett ellenállások a visszacsatoló kör.
az 5 voltos és minden egyebet ki lehet iktatni, csak a 12 voltos kört meghagyni visszacsatolás szempontjából majd egy potival beállítani a 14,4 voltot.
De ez előtt ki kell herélni a kékkel bekeretezett alkatrészeket mert meg fog szólalni a túlfeszültség védelem.
illene megtartani a 12 voltos védelmet és hozzáhangolni a 14,4 volthoz, ha megszalad a táp esetleg akkor nem veri agyon a végfokot, az osztóval be lehet állítani vgy zener cserével diódákkal hogy 15-15,5 voltnál belépjen a védelem.

Itt egy videó, az emberke pont ezt csinálja, azzal az eltéréssel hogy ő simán kiherélte az egész védelmet az IC 4. lábának kiiktatásával.
19:20-nál van a neked lényeges.
[link]

A te tápod lehet hogy némileg máshogyan néz ki de az alapelvek nem változtak sokat, ki lehet logikázni mit miért és hogyan kell átalakítani.
Egy külső DC boosternél 100x jobb megoldás lenne.

Itt a fórumon is többször volt ez téma, Dr. Szilikát is publikált ezügyben rajzokat meg tanácsokat, keress rá itt a topikba.

[ Szerkesztve ]

(#81037) Samus válasza tordaitibi (#81036) üzenetére


Samus
addikt

Az a baj, sajnos, hogy ennyire nem vagyok műszaki zseni. Láttam YouTubeon videót erről, de így nem mernék nekiállni. A Boosterrel mi a baj?

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#81038) PROTRON


PROTRON
addikt

Csak szörfözgettem aztán beleakadtam egy ilyenbe: [link]
Szerintetek mennyire lehúzós otthoni-hobbi felhasználásra? Feltételezve hogy szerzek hozzá külön forrásból 70V-os tápegységet.

Tudom a legprofibbak 10-ed ennyiből is összerakják, de mint szerényen csak "kicsit kevésbé" profi, nekem valahol a kettő közötti összegbe kerülne, csak kérdés még a biztonság, tehát hogy mennyire megbízható a szerelés minősége, illetve a megjelenített értékeket vajon mennyire pontosan tartja a valóságban. : O

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#81039) #85619712 válasza PROTRON (#81038) üzenetére


#85619712
törölt tag

Nekem egy XYS3580-as van, jóval szerényebb képességekkel, de így is nagyon sok mindenre használható. Az összeszerelés minősége meglepően korrekt, a pontosságal sincs baj, és mivel buck-boost jóformán bármit rá lehet akasztani a bemenetre ami legalább 80W terhelhetőségű. Így néz ki bedobozolva:

[ Szerkesztve ]

(#81040) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Ilyen ledes kapcsolót szeretnék beszerezni, vagy kompletten is jó . [link]
Egy brand gép bekapcsoló gombja és annak vezetéke.
Lehetőleg helyben.
Ötlet ?

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#81041) pocokxx


pocokxx
Közösségépítő

Sziasztok!

Egy mikrofonos fejhallgató kábelét kellene cserélnem, mert szanaszét töredezett. A mikrofon nem életbevágó, viszont a fejhallgatót szeretném megmenteni. Arra gondoltam, hogy veszek egy ilyen kábelt, az anya részét levágom, és beforrasztom a fejhallgató megfelelő helyeire. [link]
Működhet?

"Egyformának lenni mindenkihez. Emberfeletti nagy szív kell ehhez." - Reményik Sándor

(#81042) darvinya


darvinya
titán

Sziasztok

Mi a különbség a munkapontú ólomsavas akku, és a normál autó akku között?
Próbálom tegnap óta megfejteni mi az oka 3x árának a munkapontú akkunak.

pocokxx

Működik.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#81043) hcl válasza pocokxx (#81041) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Természetesen. De ha már 4 erest veszel, akkor a mikrofont is csak be kell kötni (már ha nem az eredeti kábelen lóg a mic, de akkor sem űrtechnika).

Mutogatni való hater díszpinty

(#81044) Dr. Szilikát válasza darvinya (#81042) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Munka akku lemezei vastagabbak, hogy jobban bírja a tartós áramot, azaz több anyag van beépítve. Tipikus példa egy lakókocsi, lakóhajó stb. tartós terhelése (nyilván nem pár kis LED-lámpával, hanem valami megerőltetővel).

Indítóakkuban kevesebb anyag van, rövid ideig bír csak nagy áramot, míg tartós terheléstől a relatív vékonyabb lemezei akár deformálódhatnának is. De itt azért nem mindegy a tartós áram nagysága, ami az akku melegedésén köszön vissza. Túlterhelés --> túlmelegedés.

[ Szerkesztve ]

(#81045) tordaitibi válasza darvinya (#81042) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Munkapontú...?
Nem ciklikus vagy munka akku, esetleg meghajto akku...?

Ha igen akkor,
ugyanaz a nevleges kapacitas mint egy inditoakku, a sulya masfelszeres mert nagyobbak es vastagabbak az aktiv olomlemezek.
Vagy nincs, vagy nagyon keves es egeszen mas jellegu az olomracs szennyezese ( az inditoakku jellemzoen sok kalciummal,.a munkaakku keves antimonnal dusitott olomlemezekbol all) mert nem a pillanatnyi nagy inditoaram hanem a folyamatos kis-kozepes kisutoaram jellemzo.
A hagyomanyos inditoakku 70-80% DOD azaz 20-30%-ra merites mellett kb. 80-150 ciklust bir mig a munkaakku kb. 500-800 ciklust, a páncéllemezes zseles AGM munkaakku akar 1200-1500 ciklust is kibir.

Az egesz belso felepites es az edeny robosztusabb, idotallobb.

Mindez tukrozodik az árban.

(#81046) mezis válasza pocokxx (#81041) üzenetére


mezis
nagyúr

Nem lesz zavaró az, hogy sokkal vastagabb, sokkal kevésbé hajlékony mint általában a fejhallgatók kábele?

mezis

(#81047) darvinya


darvinya
titán

Köszönöm a válaszokat.
Így már érthető az áruk.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#81048) pocokxx válasza mezis (#81046) üzenetére


pocokxx
Közösségépítő

Köszi mindenkinek! Nem hiszem, hogy zavaró lesz, a tartósság nagyobb szempont.

#81043 hcl
Az eredeti kábelen van, a saját kábelével próbálkoztam összehozni, de annyi helyen kéne toldani, hogy kész kínszenvedés. Akkor megrendelem, aztán néhány hét, és folyt. köv.

"Egyformának lenni mindenkihez. Emberfeletti nagy szív kell ehhez." - Reményik Sándor

(#81049) hcl válasza pocokxx (#81048) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Vagy 2 ilyen kábloszt veszel, és akkor kulturáltan fel tudod tenni a mikrofonos részt is + 2x olyan hosszú kábeled lesz :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#81050) #85619712 válasza DonThomasino (#81040) üzenetére


#85619712
törölt tag

Vaterán van.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.