Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#80101) zodo válasza Dr. Szilikát (#80100) üzenetére


zodo
nagyúr

Köszönöm.
Ezzel el is dőlt, marad az utókornak.

(#80102) tordaitibi válasza mezis (#80088) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hogy a fenébe ne lenne értelme 1 lakásnál is.
Írtam hogy nem 25 éves cirkónál.
Mostani kondenzációsok a külső szonda jelére támaszkodva tologatják automatikusan a fűtési görbét.
azaz pl. kinnt +15 fok-->max. előremenő 35 fok.
Kinnt -15 fok--> előremenő 65 fok.
Ilyemkor természetesen már kiesik a kondenzációs tartományból de az átmeneti, kb. +4 foktól felfelé eső napokon tetemes mennyiségű gázt fog spórolni a cirko.
Padlófűtésnél még pregnánsabb, valamint 100x komfortosabb a szbályozott előremenő vízhőmérséklet.

Az egy teljesen más, a kereskedelem és a gusztustalan profit témakörébe eső tény hogy egy termisztorért elkérnek 30 ezret.
De ennek magához a technikai előnyökhöz semmi köze nincs, ez az üzletpolitika szemétsége, a kereskedelmi etika hiánya és nem műszaki kérdés.

Szerinted az releváns hogy egy 80ezres mosogatógéphez egy szivattyú 67ezer FT...?
Vagy hogy energetikai szempontból mindenképp kell Paks2.
Az hogy eközben hány milliárd fog eltűnni ez színtiszta politika meg korrupció de ehhez a áramigénynek vajmi kevés köze van.

[ Szerkesztve ]

(#80103) Aryes válasza tordaitibi (#80102) üzenetére


Aryes
nagyúr

:C :R

(#80104) mezis


mezis
nagyúr

Üdv.!

Ismerősöm BT-os hangszórója. Szétszedés után találtam benne egy mikrofont is.
Pizzát aligha lehet rendelni vele.

Így működne az aktív hangfal? :F

A korrekcióhoz a belső térfogatban kell lennie és onnan korrigálná a bemenő jelet, vagy a két kis lyuk egyikén a szobában megjelenő hangkép alapján korrigálna? :F

mezis

(#80105) Aryes válasza mezis (#80104) üzenetére


Aryes
nagyúr

Túlgondolod, szerintem egyszerűen csak kihangosító funkciós bt hangszóró, csak az ismerős nem tudott róla. :)

(#80106) mezis válasza Aryes (#80105) üzenetére


mezis
nagyúr

Bocs, elfelejtettem megadni a típusát: Blu-etooth BE-13 "Portable active Bluetooth music player".

Kihangosító: Okos telefon kihangosító és adja a mikrofont is a visszapofázáshoz? :F

mezis

(#80107) #90088192 válasza mezis (#80106) üzenetére


#90088192
törölt tag

Bt kétirányú kommunikáció megvalósítható eleg egyszerűen, miért ne adná? :K

(#80108) #85619712 válasza mezis (#80106) üzenetére


#85619712
törölt tag

Ott van a termékleírásban is.

(#80109) CirrMee


CirrMee
addikt

Annyira nem vagyok járatos a beszerzésekben, ezért kérdezek: lehetséges ilyesmit (még) beszerezni hazai viszonylatban? :)

“Az a baj az interneten terjedő idézetekkel, hogy sosem tudhatjuk biztosan, ki írta.” (Petőfi Sándor)

(#80110) mzso


mzso
veterán

Helló!

Azt jól értelmezem, hogy ez a videó arról szól, hogy bármely ilyen felületre forrasztott mikrofont le lehet cserélni ilyen kis vezetékesre?
https://youtu.be/q8IDFIktJm8

(Jobb videót ami ilyennel foglalkozik nem találtam.)

Nekem azért érdekes, mert halott a mikrofon a telefonomban, és nem tudom, hogy emberi áron tudom-e cserélni az egész panelt.

[ Szerkesztve ]

(#80111) Dr. Szilikát válasza mzso (#80110) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Nem nagyon tudom követni, de a MEMS-alapú digitális mikrofonok értelemszerűen digitális buszra csatlakoznak, míg a klasszikus elektret mikrofon analóg jelet ad, így a kettő egymással nem összeegyeztethető.

Csak egy példa a MEMS mikrofonra:

Vagy csak bizonyos típusoknál oldható meg, amelyik analóg kimenetű MEMS mikrofon esetleg.

[ Szerkesztve ]

(#80112) mzso válasza Dr. Szilikát (#80111) üzenetére


mzso
veterán

Hmmm. Nekem az is újdonság, hogy mems alapúak ezek a mikrofonok. Bár ebből még nem következik digitális mivolta. Viszont úgy látom, ahogy mutatod is ADC is van benne.

Akkor ez nem járható út. Mondjuk most találtam egy panelt ebay-en ami csak 6,5 euró volt. Talán jó lesz.

Viszont ilyen szilikon hangtölcsér bizbaszt úgy néz ki valahogy tákolnom kell hozzá, mert nincs sehol.

[ Szerkesztve ]

(#80113) troll81


troll81
addikt

Ehhez a projekthez keresnék olyan 2 pines csatit mind a 2 oldalát :) [kép]

(#80114) troll81 válasza troll81 (#80113) üzenetére


troll81
addikt

[link]
Vagy a neve típusa :R

(#80115) biker válasza troll81 (#80114) üzenetére


biker
nagyúr

https://www.hestore.hu/prod_10041603.html

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#80116) troll81 válasza biker (#80115) üzenetére


troll81
addikt

Köszönöm itt a másik felét is meg találom akkor apa anya páros :R

(#80117) troll81 válasza biker (#80115) üzenetére


troll81
addikt

Szia ez lenne a másik fele ha jól jondolom :F [link] csak azért kell ne kelljen kábelt vagni illetve barmolni... Köszönöm a segítséget.

(#80118) biker válasza troll81 (#80117) üzenetére


biker
nagyúr

igen, ez is a másik fele, van egyenes, 90 fok, smt/tht kivitel

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#80119) szente


szente
addikt

Sziasztok!

Van egy ilyen LED lámpa, aminek lehetett változtatni a fényerejét és a színhőmérségletet is.

Jól sejtem, hogy ehhez cct vezérlő kellene? Vagy ww? Vagy a kettő ugyan az? Valaki ki tudna okosítani?

[ Szerkesztve ]

(#80120) sörösló


sörösló
aktív tag

Sziasztok.
Szeretném a meglévő porbeles hegesztőm trafóját inverterre cserélni. Jelenleg a trafó primerjét kapcsolgatja ha megnyomom az előtolás gombját, vagyis a dróton csak akkor jelenik meg a feszültség. Nem tudom hogy egy inverter hogy viselné az állandó ki-be kapcsolgatást. Hol lehetne biztonságosan kapcsolgatni?

(#80121) pjen válasza sörösló (#80120) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem, nemláttam, az előtolást külön lehet választani az invertertől.Az invertert nem kéne kapcsolgatni.

(#80122) Barret001 válasza sörösló (#80120) üzenetére


Barret001
addikt

Dolgoztam olyan co géppel,ami nem kapcsolgatta az ÁRAMOT!
Rajta volt direktben gyárilag.Fura,de meg lehet szokni.Nem kötelező kapcsolgatni.

(#80123) #90088192 válasza sörösló (#80120) üzenetére


#90088192
törölt tag

Az inverteres Szerintem azon alapszik, hogy az IGBT impulzus modulacios szabályozással van megjajtva, vagyis ha nincs terhelés akkor nincs érdemi feszültség a kimenten, max amik a kapacitások miatt van ott
Meg nem turtam szét egyet sem, de ezt látom a legegyszerűbb megoldásnak.
Vagyis a kapcsoló a munka kábelen az mondja a PWM szabályzónak hogy GYí, és megjelenik a craft a kimenő trafó után egyenirányítva.

[ Szerkesztve ]

(#80124) pjen válasza #90088192 (#80123) üzenetére


pjen
félisten

Ezekszerint a koppintás a pálcával is olyan mint egy kapcsoló impulzus?

(#80125) #90088192 válasza pjen (#80124) üzenetére


#90088192
törölt tag

Mindegyik inverteres hegesztő amit láttam tartalmazott egy kapcsolót amivel MIG és MMA között lehet váltani.
Ebből azt tudom levonni, hogy a gyújtás különbözik a 2 esetben.
Az MMA esetén sem merültem bele, hogyan is vagyon, csak megnéztem egy rajzot gyorsan. :R

(#80126) pjen válasza #90088192 (#80125) üzenetére


pjen
félisten

Nekem ami van azon csak egy bekapcsoló gomb és egy szabályzó van.

(#80127) Dr. Szilikát válasza szente (#80119) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Van egy hideg és meleg LED-sor, valószínűleg közös pozitív.

Áramgenerátoros drivernél nem használnak ellenállásokat. Amikor ellenállások biztosítják az áramkorlátot, lehet fix feszültségű a driver, illetve az is PWM-szaggatott a szabályzáshoz, itt például a negatív ágon kapcsolgatva.

Pontosabban át kell látni a LED-hálózat megoldását, de a kép is túl szűk látószögű.

[ Szerkesztve ]

(#80128) szente válasza Dr. Szilikát (#80127) üzenetére


szente
addikt

Ha küldök további képeket, akkor tudsz segíteni? Akár privátban is. :R
Egyszer csak nem működött a led lámpa, gondolom a vezérlő/trafó szállt el, ezt szeretném helyettesíteni, akár wifis okosotthonba integrálható verzióval.

(#80129) Dr. Szilikát válasza sörösló (#80120) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ezeknél valószínűleg van egy alapjárati PWM, amitől lead valamennyi feszültséget, érintéskor zárlat keletkezik. Az áram változását érzékeli a trafó pimerjénél bekötött áramváltó, annak jelét viszik vissza a PWM-vezérlő IC-re, ami rászabályoz. Megszakításkor szintén érzékeli az áramot.

A hálózati betápot állandóan kell kapnia.

#80128 szente

A LED-eknek van valamilyen összekötése / hálózata a fehér festék alatt, amit senki nem mond meg fotón keresztül.

Viszont attól függ a nyitófeszültség, hány LED van sorosan (plusz ellenállás), sőt még ilyen LED is létezik 3 vagy 6 V-os, azaz kettős chipes azt is ellenőrizni kell. (Ez persze csak egyszerűsített / kerekített elnevezés, hiszen a LED-et árammal vezéreljük.)

[ Szerkesztve ]

(#80130) szente válasza Dr. Szilikát (#80129) üzenetére


szente
addikt

Akkor azt mondod, hogy ez így esélytelen?

Nézegettem led sort is hozzá, de nem tűntek meggyőzőnek a fényáram adatai azoknak amiket találtam.
Erre elvileg 4000 lument írtak, sima led szallaggal nem tudom hogy ki lehetne hozni ebbe az 50cm-es lámpa testbe.

[ Szerkesztve ]

(#80131) Dr. Szilikát válasza szente (#80130) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Nem hinném, hogy esélytelen, TV-szervizemben háttérvilágításokat javítok, ahhoz képest bizonyára nem lenne ellenfél ez sem.

De így fórumon keresztül korlátozottak a lehetőségek, illetve vállalni sem tudnám, mert a fórum nekem csak anonim hobbi, így csak elvben tudok hozzászólni.

Mindamellett gyakoribb a LED-ek hibája. De pl. a 12 V-os LED-szalaghoz, 12 V-os driver kellene. Itt azért van több tisztázandó feltétel.

(#80132) szente válasza Dr. Szilikát (#80131) üzenetére


szente
addikt

Értem köszi!

Akkor inkább első körben megnézem, hogy jön e ki áram a driverből.

(#80133) rednifegnar


rednifegnar
senior tag

egy 20uF-ig mero multimeterrel lehetseges megtrukkozni, hogy merjen tobbet?

(egy 150-est szeretnek megmerni hogy mennyi nagyjabol mert eleg draga csak ugy kicserelni biztos ami biztos alapon)

A camera does not make art, the artist makes art.

(#80134) sörösló


sörösló
aktív tag

Köszönöm mindenkinek a válaszokat. Sajnos nem lettem sokkal okosabb. Elég nehezen szoktam meg a "koppintós" technika után az "odatartom és nyomom a gombot" módszert. Ha állandóan startra kész az inverter, akkor újra a koppintós módszernél vagyok, csak még a huzaltovábbító gombot is nyomni kell. Na mindegy, nyomozok tovább.

(#80135) #90088192 válasza pjen (#80126) üzenetére


#90088192
törölt tag

Akkor olyat még nem láttam :DDD

(#80136) pjen válasza #90088192 (#80135) üzenetére


pjen
félisten

Tenic 148
Inverter MMA, 1 szabályzó és egy ki-be kapcsoló gomb.

(#80137) #90088192 válasza pjen (#80136) üzenetére


#90088192
törölt tag

Az nem tud MIG-et igaz?
Akkor minek lenne kapcsoló rajta. :F
Lehet nem volt világos, a multi funkciós inverteres hegesztő tartalmaz egy funkció választó kapcsolót. Erre hivatkoztam.
Amikor MIG akkor a munkakábel végén található pisztoly, ami tartalmazza a kapcsolót, elindítja az invertert, ha jól sejtem, vagy legalábbis engedélyezi, míg MMA/TIG esetében az ív gyújtás automatikus, nincs külön kapcsoló. :R

[ Szerkesztve ]

(#80138) pjen válasza #90088192 (#80137) üzenetére


pjen
félisten

Azt irtad:mindegyik inverteres hegesztő amit láttam.Ezért írtam, hogy más is van.

(#80139) ecaddsell válasza rednifegnar (#80133) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

egy 20uF-ig mero multimeterrel lehetseges megtrukkozni, hogy merjen tobbet?

Elvileg igen (alap elektronika ismeret a soros kondenzátorok eredője), ha a pontosság nem annyira fontos, a gyakorlatban viszont erősen függ attól, hogy mi az amire az a kondenzátor használva van.
Ha egy ismert (és miért ne lenne ismert, hiszen meg tudod mérni) kondenzátort pl. 10uF sorba kötöd a mérendővel akkor az eredőt meg tudod mérni és abból vissza tudod számolni.

Viszont ez egy csomó kérdésre nem ad választ, ami ha valami igényesebb helyen van használva meghatározó lehet. Egyik legfontosabb paraméter az ESR (ekvivalens soros ellenállás), sok esetben ez megnő és már pont elég a hibás működéshez. Nem mellékesen az ESR és a kapacitás értéke függ attól, hogy milyen frekvencián nézed (pl. az LCR mérő amit használok 100Hz, 120Hz, 1kHz, 10kHz ill. 100kHz-en tudja nézni) a multiméter meg valahogy, valahol.
Ugyancsak érdekes lehet, hogy mi a tényleges kapacitása és vesztesége akkor, ha elő van feszítve azaz egy jókora DC-n ül a váltó rész (feltettem a 150uF az már jó eséllyel valami elektrolit).
Ne érts félre, ezzel nem azt akartam mondani, hogy semmire sem se jó a módszer, sőt ha valami hálózati frekvencián használt kondenzátorra kérdeztél rá akkor még jó is lehet, de mindez attól függ, hogy mire van használva az a kondenzátor. Egy kapcsolóüzemű tápban használt kondenzátor üzemi körülményei teljesen más mint egy motor indító kondenzátoré.

(#80140) rednifegnar válasza ecaddsell (#80139) üzenetére


rednifegnar
senior tag

hat elvileg egy muszerben, de 3v a tapfesz es a kondi is nagyon pici (tantal) ezert is marha draga, meg kapni se nagyon lehet, ezert lenne jo megbizonyosodni rola hogy abban van e a hiba. netes irmanyok alapjan az szokott elhasalni, egy apro relet rangat de a kapcsolas meg minden ismeretlen (van hogy a rele szar). mar annak orulok hogy sikerult kiszednem egyben a 3 retegu nyakbol. gondoltam beforrasztok a helyire egy normal elektrolitot egy proba idejere, csak olyan hulye kis szuk helyen van es a nyak is eleg ergya igy inkabb nem kinoznam tovabb...

A camera does not make art, the artist makes art.

(#80141) #90088192 válasza pjen (#80138) üzenetére


#90088192
törölt tag

Igaz, én balga eleve azt feltételeztem, hogy a porbeles miatt automatikusan Mindenki arra gondol amire én.

Elnézést. :R

(#80142) pjen válasza #90088192 (#80141) üzenetére


pjen
félisten

Én se gondoltam semmire, csak irtam , hogy az enyém ilyen. :)

(#80143) ecaddsell válasza rednifegnar (#80140) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

A nagyon pici (mégis hány mm?), marha drága (több mint 1 euró per darab? a javítandó dologhoz képest?) meg kapni sem lehet (sehol ezen a bolygón?) ezek mind eléggé relatív dolgok.
Én akkor szoktam mondani, hogy nem lehet kapni, ha sem e-bayen, sem alin stb. nem találok semmit a nagyobb boltokon felül (e-bayen simán van 150uF-os tantál EU-n belül is).
Igazából ami drágává teszi ezeket a postázás, meg az, hogy többség nem foglalkozik 1 darabbal (mondjuk ilyen kevesebb mint 1 euró/darab dolgokból én se vennék 1-et mert mindig jó, ha van tartalék, már csak azért is mert a szállítás teszi drágává).

Azzal a módszerrel amit leírtam tudsz próbálkozni, de ez tényleg nem lesz több. Minél biztosabbra akarsz menni, annál több kell eszközökben, tapasztalatban stb. A relét pl. kiforrasztó állomással simán ki lehet venni és nézegetni, de egy sima ónszívóval is lehet próbálkozni.

(#80144) #90088192 válasza pjen (#80142) üzenetére


#90088192
törölt tag

Akkor majdnem jó. :DDD

(#80145) rednifegnar válasza ecaddsell (#80143) üzenetére


rednifegnar
senior tag

itthon kene. nyilvan lehet kapni ebayrol meg kinabol de honapokat varni nincs kedve az embernek mikor itt van darabokban a cucc. kb 7mm magas cseptantal, nyilvan a kapacitasahoz kepest kicsi. ara az meg ezres felett ami nyilvan nem drama csak minek ha nem ez a baja. regi panel nagyon (ezert is hullanak benne a kondik) 90-es evek technika abbol se a top, kinozni minel kevesebbet kellene, szuk is minden, alkatreszek egymasra hajtogatva, csak ugy fer be az ontveny feszkibe, ezert nem nagyon tudok forrasztagni benne vagy nagyobbat betenni.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#80146) Dr. Szilikát válasza rednifegnar (#80133) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Némi rutinnal lehet érezni a sípoló hang hosszából is, hogy jó vagy nem jó, ami sok esetben szignifikáns a működés szempontjából.

Pl. a tápegységek primer puffere nyilván nem úgy működik, hogy 150 μF gyárilag, de 140 μF-ra szárad és a tápegységnek vége. Amikor már annyira leszárad, hogy a táp sem tud élni belőle, azt még a multiméter "sípolója" is kimutatja, hogy csontra száradt.

Ami viszont "rutinos fül" számára korrektnek tűnik, azzal tápegység is tud működni, tehát legalább mint hibaforrás kizárható és lehet tovább haladni a probléma megoldása irányába.

Ki lehet próbálni egy random kondival (mikrós tartományban), a kondi legyen kisütve, rámérsz, besípol, utána megfordítod, ismét sípol. Mivel minden sípolás tölt rajta, fordított irányban a maradék feszültség ellene dolgozik, azaz valamivel tovább tart a sípolás ideje, mint egy teljesen kisütött kondenzátor esetében. Különféle értékeket tesztelve, lehet hallani egy érezhető különbséget.

Régen olyan multiméterem volt, ami 20 μF-ig mér, de semmi nehézséget nem okozott az egykori képcsöves TV-k helyszíni javításainál a nagyobb kapacitású kondik ellenőrzése, hogy vagy nem jó, mert már a sípolásból tudtam, hogy mi a helyzet.

Ráadásul sokan nem hinnék, a régi műszernek volt egy érdekes működése. Pl. adott egy 100 mikrós kondi, gyanús. Rámérek: 10 μF. Csere, kész.

Ugyanezt megmérem az új műszerrel: 100 μF.

???

Csak az van, hogy a régi műszer nagyobb mérőárammal dolgozik (vagy a frekvencia is beleszól?), így a kiszáradt kondi magasabb ESR-értéke miatt kevesebbet mutat. Míg az újabb műszer az ESR-t nem mindig "veszi észre", kisebb mérőárama miatt. ESR-mérővel bizonyítva.

[ Szerkesztve ]

(#80147) rednifegnar válasza Dr. Szilikát (#80146) üzenetére


rednifegnar
senior tag

ez nem tapegyseg en ilyet nem irtam sehol.
elemes cucc, raadasul 3v, az biztos nem sipol hallhatoan raadasul tized mp-es tartomanyban uzemel es azt o maganak meri be hogy a tekercset mennyi ideig huzgalja. siman lehet, hogy a tekercsnel koszolodott el a magnes, de nem tom, ezert eloszor azt bontom es cserelem ami hozzaferheto. ilyen most ez a kondi. de persze van meg benne tobb is de azok kisebb kapacitasuak (15,0.22,uF stb). ez a nagy gyanus, kicsit rucskos a kulseje nem sima, megprobalok szerezni 1et.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#80148) #90088192 válasza rednifegnar (#80147) üzenetére


#90088192
törölt tag

A multiméter sipolasa amiről beszélt a kolléga, én is alkalmaztam már sokszor, motorindito kapacitás esetében, igaz a szigetelés ellenállás mérő erre jobban alkalmas és nem sípol, hanem látod az ellenállás változást.
:R

[ Szerkesztve ]

(#80149) Dr. Szilikát válasza rednifegnar (#80147) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Mindegy, csak példa volt, de a sípolás hossza a kapacitással van összefüggésben. Most próbáltam, egy 2,2 μF tantál kondival már csipog az Aneng 8002. Talán a másodperc harmad részére saccolnám.

Nagyobb kapacitásokkal hosszabb ideig sípol. De lényeges, hogy cserélgetni kell a polaritást, oda-vissza töltögetéssel jobban érzékelhető.

Önmagában a mérőfeszültség fordított polaritása a nagyobb feszültségű kondiknak biztosan nem árt, a néhány voltos kicsik esetében elvileg érdekes kérdés, rövid időre talán nem vészes, mivel a mérőáram is csekély, így a károkozó képesség is.

(#80150) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Kéziszerszámok tekintetében erről a márkáról,
tud valaki véleményt mondani? Atorn
[link]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.