Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#50001) Batman2 válasza Hujikolp (#49996) üzenetére


Batman2
őstag

Hasznos dolog, köszi a többiek nevében is!
Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#50002) Batman2 válasza szoke12 (#49997) üzenetére


Batman2
őstag

Ezek szerint a nagyfesz (230V) oldalon van fesz, a táp bejön, de a trafón már nem megy át semmi, ha jól értelmezem!
Akkor a nagyfesz kapcsoló tranyóra gondolnék, mint meghibásodott eszközre, a cseréje egy próbát megérne.
De lehet még a pwm vezérlő ic is hibás, ez már kicsivel drágább lehet, de még éppen az is cserélhető, ha arról van szó.
Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#50003) #68216320 válasza Kernel (#49987) üzenetére


#68216320
törölt tag

Köszönöm a válaszokat mindenkinek.

Konkrétan egy ilyen gépről volna szó (csak ilusztráció): link

Mint látszik az eredeti akku 60mAh volt benne. Majd megmérem az áramfelvételt, de ha kell az óra IC típusa, akkor ezen a képen látható: link
OKI M6242B

• 4-bit data bus
• 4-bit address bus
• READ, WRITE, ALE and CHIP SELECT INPUTS
• Status registers – IRQ and BUSY
• Selectable interrupt outputs – 1/64 second, 1 second, 1 minute, 1 hour
• Interrupt masking
• 32.768 KHz crystal controlled operation
• 12/24 hour format
• Auto leap year
• ±30 second error correction
• Single 5V supply
• Battery backup down to VDD = 2.0V
• Low power dissipation: 20µW max at VDD = 2V, 150µW max at VDD = 5V
• 18 pin Plastic DIP (DIP18-P-300)
• 24 Pin-V Plastic SOP (SOP24-P-430-VK)

(#50004) #68216320 válasza #68216320 (#50003) üzenetére


#68216320
törölt tag

Egy ilyesmi géphez való bővítőkártyán ilyen óra chip-hez elemet raktak gyárilag. Az eredeti gépben az OKI chip üzemelhet szerintetek cr2032 gombelemről?

(#50005) moha21 válasza Hujikolp (#49996) üzenetére


moha21
addikt

Jó kis táblázat, de ma már 16 A-re nem használunk 1.5mm^2-es vezetőt.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#50006) szoke12 válasza Batman2 (#50002) üzenetére


szoke12
őstag

Köszönöm!
Mindenképp a trafó előtt vmi, mert a trafóból már semmi nem jön ki. :( folytatom a keresést.

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#50007) vizimento


vizimento
senior tag

Sziasztok!

Abban kérnék segítséget, hogy 4db PWM-es PC ventit hogy lehetne a legegyszerűbben szabályozni. (Nem PCben, csak egy LED-driverről kap 12V-ot)

Valami ilyesmire gondoltam, de ha jól sejtem ez nem PWM, csak egy ellenállással csökkenti a ventilátorra jutó feszt...

Vagy ez is jó nekem, ha csak szimplán potival szeretném szabályozni a fordulatszámot?

Tudtok ajánlani valamit? Köszi!

Vennék hibás elektromos rollert/hoverboardot!

(#50008) kjani18


kjani18
őstag

Sziasztok!
Feltennék két amatőr kérdést:
- van -e valami jó rajz 2 szerver tápegység redundáns táppá való alakításához?
- PC tápot csak 12V -os tápegységként lehet -e és ha lehet hogyan lehet használni? Esetleg valamilyen átalakítással...

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#50009) lmaresz válasza Batman2 (#49998) üzenetére


lmaresz
aktív tag

Ja nem hiszem hogy ez a gond, mert ezek nem hagyományos LED-ek, hanem digitálisan címezhetők, Data IN, Out , VCC és GND lábuk van

(#50010) And válasza kjani18 (#50008) üzenetére


And
veterán

"- van -e valami jó rajz 2 szerver tápegység redundáns táppá való alakításához?"
A legegyszerűbb megoldás az azonos feszültségű tápágak közösítése a két táp felől 1-1 nagy áramú (és lehetőleg Schottky-) diódával egy közös pontba, de ennek az ára a stabil kimeneti feszültség elvesztése a diódák nyitóirányú feszültségesése miatt. Szóval PC-tápnak nem annyira ideális, de nem is biztos, hogy neked arra kell.
"- PC tápot csak 12V -os tápegységként lehet -e és ha lehet hogyan lehet használni?"
Ha csak a 12V-os ágat terheled, akkor 12V-os tápod lesz :U. A terhelhetősége így nyilván kisebb lesz, mint a teljes tápegységé, bár a mai PC-tápok amúgy is a 12V-os águkon tudják leadni a teljesítményük jelentősebb hányadát.

Mod. #50009: Emlékszem erre a projektedre, már említetted itt korábban. A tápegység mindenféle terhelésre változtatja a kimeneti feszültségét? Ha egy nagyobb teljesítményű és megfelelő értékű ellenállással v. ellenálláshuzallal leterheled rövid időre, akkor is esik (?) a kapocsfeszültség (a táp csatlakozásainál mérve)?
Egyáltalán: miféle táp az? Egy 5V / 12A-es kimenethez már nagyon kis ellenállású vezetékek illenek, hogy ne essen néhány tizedvoltot a kapocsfeszültsége a terhelés közelében. Ha csak a teljesítményének a harmadát használod, már akkor is 0,1Ω-os vezeték ellenállás (oda-vissza 50mΩ) fog rajta közel 4 tizedvoltot ejteni.

[ Szerkesztve ]

(#50011) lmaresz válasza And (#50010) üzenetére


lmaresz
aktív tag

1,5 illetve 2,5 mm^2 rézhuzalok vannak benne, a táp ilyen: link Egyébként kb. 3A 6A körül vehet fel, ha full fehér az egész matrix.
Egyszerűen nem tudom elképzelni mi lehet a probléma...
Rengeteg dolgot már megnéztem, ez az utolsó tippem, hogy a tápfesz ingadozás vághat oda neki, mivel, ugye a Data-t a GND-hez hasonlítja, viszont ha a GND nem fix mindegyiknél, akkor más színű lehet illetve villoghat a LED. Csak még arra nem jöttem rá hogy ez a dolog miért csak a 96. LED-től észrevehető, miért nem az egész villog?
Esetleg megoldás lehet rá, hogy több párhuzamosítást csinálok, amit ajánlott is a videóban a kolléga, akitől vettem az ötletet?

[ Szerkesztve ]

(#50012) And válasza lmaresz (#50011) üzenetére


And
veterán

Ja, most már rémlik ez a 96. ledtől elkezdődő probléma, ami mindenféle ledkonfigurációnál a 96.-ra jött ki. Már elég régen volt, ezek szerint azóta sem oldódott meg.
"Esetleg megoldás lehet rá, hogy több párhuzamosítást csinálok [..]"
Az 1,5 mm^2-es vezeték métere kb. 11mΩ ellenállású, nem tudom, milyen hosszan van vezetve. Továbbra is kérdés, hogy a táp nem megfelelő stabilitása okozza-e a feszültségesést (a táp sorkapcsinál is mérhető-e nagyobb áramú terhelésnél), vagy a vezetékezés, és hogy utóbbi számít-e. Sajnos a led egyoldalas (csak olyat találtam) adatlapja homályban hagyja a vezérlőjelek szükséges szintjét, nem túl alapos a doksi. Viszont a GND / 0V-os ágat ilyen nagyságú áramoknál valóban illene nem besorosított, hanem csillagpontos vagy nyák esetén 'telefóliás' kivitelre készíteni, hogy az egyes ledeknél a GND-feszültség ne másszon el (a táptól távolodva egyre jobban) a referenciaponthoz képest.

[ Szerkesztve ]

(#50013) darvinya


darvinya
titán

Sziasztok

Ez[link] most jack aljzatja is Mono?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#50014) PHM válasza darvinya (#50013) üzenetére


PHM
addikt

A jack alzat sztereó, a hangszóró kimenet mono.
Egy kis D osztályú erősítő van benne. Ha szerencséd van, az is lehet,
hogy két csatornás a végfok, csak nem csináltak neki 2 kivezetést.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#50015) darvinya válasza PHM (#50014) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm

Hiába olvastam leírását nem jött le.
Ennyiért bőven megéri a kis erősítő mellé.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#50016) Batman2 válasza lmaresz (#50009) üzenetére


Batman2
őstag

Az csak azt jelenti, hogy egy áramkör van előttük, ami vezérli a mátrixot, nyilván nem magától megy, de attól még a LEDeknek kell velemi előtét, ha nincs, akkor mert az IC pl pwm-mel szabályozza az áramot, akkor viszont akár természetes is lehet ez a különbség.
Ha abban nem tudsz, vagy nem lehet, vagy nem akarsz, bele nyúlni, akkor marad a külön táp.

Azt még megteheted érdekesség képpen, hogy a három alapszínre vezérled a mátrixot és mindegyiknél egyenként leméred az áramfelvételt, illetve méred a táp fesz. esését a LEDmátrix pnelján és a tápegység panelján is, akkor azt is meg tudod látni, a táptól a mátrixig mekkora a fesz. esés.

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#50017) Kernel válasza Batman2 (#50016) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mindenképp az impulzusok átlagárama számít, ráadásul ezek jó nagy frekvencián üzemelnek, a PL9823-nál 800 kHz belső frekvenciát ír. Ha ez azonos a kapcsolófrekvenciával, "rángatásról" sem lehet beszélni.

Áramokat nem nagyon közölnek az adatlapok, de a WS2812B-nél tokonként 50 mA áramigényről beszélnek, teljes fényerőn.

Gondolom, a szokványos 20mA-es LED-ek vannak ebben is, háromszor.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#50018) junhum


junhum
tag

Sziasztok!

Egy pasztőrözőt készítünk és a mágneskapcsolót egy AKO d14123 val kapcsonám de nem akar összejönni! Valaki használt már?
Átprogramoztam fűtésre, lehet is hallani hogy maga a termosz kapcsolgat de a 230as kimenetén nem jön semmi! Létezik hogy van biztosíték még a kimenetén?

Your Workout Is My Warm-Up so Shut The Fuck Up And Train

(#50019) Kernel válasza vizimento (#50007) üzenetére


Kernel
nagyúr

PWM ventilátor normális esetben, ha nem kap PWM-jelet a vezérlőbemeneten, de tápot igen, akkor max fordulaton forog.

Ilyenkor a tápfeszültséget is lehet csökkenteni a hagyományos módon, akár jól méretezett huzalpotméterrel is, de az nem jó megoldás, főleg nagy áramon.

PWM DC-konvertert is lehet használni, ami nem ugyanaz, mint a ventilátor PWM-vezérlése. Utóbbi esetben a táp fix 12V, csak egy szabályzójelet kap a ventilátor, ami szó szerint csak jel (nem terhelhető). A ventilátor lényegében önmagát szabályozza, a PWM-jel alapján.

A 12V táp csökkentése PWM-szabályzóval egészen más eset.

A linkelt szerkezet is megfelel (itt egyébként olcsóbb), de ebben a kategóriában (30W / 2,8A) nem ellenállással szokás megoldani. Itt például csatornánként 2A terhelhetőség, áteresztranzisztorral fűti el a különbözeti teljesítményt:

http://www.ebay.com/itm/171904985525

Ha PWM DC-konvertert építenének be, akkor nem lenne ekkora hűtőborda. Vagy itt van például potméteres megoldás, 120 mA terhelhetőség:

http://www.ebay.com/itm/251796876435

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#50020) Kernel válasza junhum (#50018) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem is látok rajta 230 V-os kimenetet, csak egy belső kapcsolót, relét:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#50021) junhum válasza Kernel (#50020) üzenetére


junhum
tag

Most nem tudom lefényképezni de a 3-4 lábnál nekem ott van hogy 250v.
A 3as cool
A 4es c jelzésű

Akkor lehet kevesebb jön (5 - 12v)

Your Workout Is My Warm-Up so Shut The Fuck Up And Train

(#50022) Kernel válasza junhum (#50021) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az nem arra vonatkozik. Kapcsolókra is ráírják, hogy 250V, de attól még nem ad 250V-ot.

Csak annyit jelent, hogy 250V AC kapcsolására alkalmas.

Ott van a bekötési rajz, magáért beszél. Az egy kapcsoló, nem tápforrás.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#50023) junhum válasza Kernel (#50022) üzenetére


junhum
tag

Akkor tehát egy fázist küldjek át rajta és azt szaggatja. Így szájjba rágva logikus, de az a rárajzolás nem volt számomra egyértelmű.

Your Workout Is My Warm-Up so Shut The Fuck Up And Train

(#50024) Kernel válasza junhum (#50021) üzenetére


Kernel
nagyúr

Itt is látszik egyébként, hogy a spanyol gyártó miért nevezi COOL-nak a kapcsoló paramétereit, az rejtély:

http://www.pro-therm.co.uk/akod14123.html

De az kiderül a rajzokból, hogy a 3. (COOL) pontot a hálózati hidegpontra, vagyis nullára köti. C pedig lehet a contact rövidítése.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#50025) junhum válasza Kernel (#50024) üzenetére


junhum
tag

Holnap akkor átkötöm így!
Köszönöm a segítséget! :R

Your Workout Is My Warm-Up so Shut The Fuck Up And Train

(#50026) kjani18 válasza Kernel (#50024) üzenetére


kjani18
őstag

Szia

[link] erősítő kimenetét lehet tovább erősíteni?

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#50027) Kernel válasza kjani18 (#50026) üzenetére


Kernel
nagyúr

Lehet valószínűleg azt is, amellett, hogy igénytelen, kétes minőségű megoldás. Egy másik D-osztályú erősítőnél magam is teszteltem, amikor ment a vita a topikban, hogy állítólag nem lehet, nekem simán működött:

Ezt a képet már akkor is azért csináltam, mert jól szemlélteti, hogy itt oldalanként 2 db végfok van hídba kötve.

Mivel ez így földfüggetlen kimenetet képez, ha tovább akarjuk erősíteni, csak az egyik végfok kimenetére kell rácsatlakozni, azt kondenzátorral leválasztani:

Szükség szerint osztóval, illetve potméterrel csökkenteni a szintet, hogy ne vezérelje túl a bemenetet, illetve az osztás ilyenkor jótékony hatású, mert a végfokzajokat is leosztja. Hasznos jel pedig van bőven, így javul a jel/zaj viszony.

Másik pont értelemszerűen a GND. Mivel a két kimenet ellenfázisban dolgozik, bal-jobb oldalon ugyanazt a fázist kell választani továbberősítésre.

Elvileg okozhatna problémát a kimeneten lévő maradék kapcsolófrekvencia, ami aluláteresztő RC-szűrővel is kezelhető, vagy leszűrődik egyébként is, a további alkatrészeken, kábelkapacitáson. A fenti végfoknál zavart nem tapasztaltam.

Szükség esetén még némi műterhelés is szóba jöhet, de nem fontos 4-8 ohmmal leterhelni, lehet nagyobb érték is.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#50028) HollyBoni


HollyBoni
veterán

Standby +5V csak a 24 pin-es csatlakozón van a tápon?

A gépházamnak érintős a bekapcsológombja. Gyárilag van hozzá egy 24pin adapter/hosszabbító, onnan szed 5V-ot. Viszont ez nekem nincs meg. Egy 24pin-es hosszabbítót használok, és arra kötöttem rá a bekapcsológombot. Elég hülye megoldás, nagyon hosszú így a 24pin-es kábel.
Alaplapról nem lehetne valahogy megoldani?

[ Szerkesztve ]

(#50029) Lompos48 válasza Kernel (#50027) üzenetére


Lompos48
nagyúr

... a végfokzajokat is leosztja. Hasznos jel pedig van bőven, így javul a jel/zaj viszony.

Hm! :F Mihez képest?

[ Szerkesztve ]

(#50030) sonar


sonar
addikt

Sziasztok,
Adott egy sony deck amiben eldurrant egy két dolog. Leginkább a tranzisztorokkal vagyok meglőve.
Honnan tudnék ilyen típust beszerezni: 2SC2603-EF
Esetleg lehet ennek vmi helyettesítője?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#50031) Kernel válasza Lompos48 (#50029) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ahhoz képest, amikor egy végfokot közvetlenül rákötnek valamilyen bemenetre, a szintcsökkentést pedig csak a végfok előtti hangerőszabályzóval oldják meg. A bemenet így direktben kapja a végfok zaját, ami tartalmazhat tápzajokat és a félvezetők saját zaját.

Hasonlóval lehet találkozni, pl. T-Home IPTV boxok típushibája, idővel növekszik a SCART-kimeneten a zaj.

Ilyenkor van két hangerőszabályzó (távszabályzó):

- Set top box
- TV

1. Ha a TV hangerejét feltolják maximumra, STB-n veszik le a hangot, zavaró zúgás hallatszik, mert a TV felerősíti a zajos kimenetet.

2. Ha a TV-n a szintet lejjebb veszem, 50 % vagy kevesebbre, a zaj csökken. Nyilván a hangerő is, de azt feljebb tolom a boxon. Így több lesz a hasznos jel, kevesebb a zaj.

Más kérdés, hogy ilyenkor a set top box cseréltetését is szoktam javasolni az ügyfeleknek, vagy a HDMI-kimenet használatát, ahol nem zúg egyáltalán. De laikusoknál előfordul, hogy nem jól kezelik ezeket a szabályzókat.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#50032) Kernel válasza sonar (#50030) üzenetére


Kernel
nagyúr

2SC2603 általános NPN tranzisztor 50V / 200mA, valami hasonló BC-t lehet találni.

Fejből most a BC637, BC639 jut eszembe, ennél egyezik a bekötés is (középen a kollektor), de áramban többet bír, bétában viszont kevesebb.

Vagy például a BC337 bétára több, de ennél középen van a bázis, tekergetni kell a lábait.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#50033) Lompos48 válasza Kernel (#50031) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ez: "...amikor egy végfokot közvetlenül rákötnek valamilyen bemenetre, a szintcsökkentést pedig csak a végfok előtti hangerőszabályzóval oldják meg" kevésbé életszerű, de a box-os magyarázatot elfogadom.

(#50034) sonar válasza Kernel (#50032) üzenetére


sonar
addikt

Köszi!

Az EF mit takarhat a név végén?
2SC2603-EF

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#50035) Kernel válasza sonar (#50034) üzenetére


Kernel
nagyúr

Béta áramerősítési tényező, de ez változó, multiméterrel is lehet mérni, válogatni:

Végfok működésében fülre észre sem veszed egyébként a különbséget. A nyílthurkú (visszacsatolás nélküli) erősítést befolyásolja, de ez nem a tényleges erősítés, mert azt a negatív visszacsatolás állítja be.

Csak elvileg minél nagyobb a nyílthurkú erősítés (amit a negatív visszacsatolás lényegében visszakorlátoz), annál kisebb lesz a harmonikus torzítás, tehát ez egyfajta "belső tartalék" a körben.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#50036) sonar válasza Kernel (#50035) üzenetére


sonar
addikt

Köszönöm a felvilágosítást! :R

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#50037) darvinya


darvinya
titán

Sziasztok

Ennél PAM8403-nál 3mm piros LED-et köthetek a elko lábaira, mint üzem visszajelző?
Vagy mindenképpen ellenállást is kötsek elé?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#50038) Lompos48 válasza darvinya (#50037) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha az USB 5V-ja a táp és az elkó is arra van kötve, akkor szépen el fog pukkanni ellenállás nélkül.

(#50039) darvinya válasza Lompos48 (#50038) üzenetére


darvinya
titán

3V(2×1.5V AA)-ról üzemelne 3mm piros led, 2,5V, 20mA, akkor kalkulátor? 24Ω számolt.
Ez megfelelne?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#50040) Lompos48 válasza darvinya (#50039) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ezekkel az adatokkal igaz lenne. Bár én még nem láttam piros LEDet 2.5V nyitófeszültséggel. Szerintem az az 1.6...2V sávban mozog.

(#50041) darvinya válasza Lompos48 (#50040) üzenetére


darvinya
titán

Erről a LED-ről van szó.
Akkor mit javasolsz, 33-65Ω?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#50042) Lompos48 válasza darvinya (#50041) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ez minden, csak nem adatlap. Nekem nem hiteles. Próbáld ki pár ellenállással. Én nam hagynám túl fényesre, csak hiába eszi az elemeket.

(#50043) darvinya válasza Lompos48 (#50042) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm

Akkor nagyobbal kezdek és láthatóság mértéket veszem figyelembe.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#50044) Lompos48 válasza darvinya (#50043) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Csak összehasonlításnak itt egy adatlap. Nézd meg a 6. oldalon a piros LED jellemzőit.

(#50045) darvinya válasza Lompos48 (#50044) üzenetére


darvinya
titán

Nekem.a Classic Red 10. oldalon lévő lenne.
Mind2 van.

Standard Red typ. 1.8V max. 2.5V
Classic Red typ. 2.0V max. 2.5V
20mA mind2nél.

Más

MicroUSB aljzatot is raknék rá, de miként kellene leválasztani a 2×1.5V AA-t?
Vagy tölteni?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#50046) Lompos48 válasza darvinya (#50045) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Klasszikusan 2 diódával lehet megoldani, de az egy-egy diódányi feszültség elvesztésével jár. Inkább egy érintkezős jack csatlakozó lenne a megoldás, de ahhoz kell egy microUSB-jack adapter is.

(#50047) artiny


artiny
őstag

Helotok
Azt szeretnem megkerdezni,hogy szerintetek mi füstölt el.... amikor rákapcsoltam jack kábellel a 2.1 hangszorokat a PC elején levo hang bemenetre. Amikor szurtam be egy kicsit mintha szikrázott volna a jackvége es a pc bemenete kozott....majd utana ereztem egett szagott és gyorsan lekapcsoltam a hosszabítón lévő kapcsolot (konektoros hosszabító). A PC azota megy,nem vettem rajta eszre semmi gondot.
De az erositot nem mertem bekapcsolni (az adapter ugy volt megoldva hogy egy laptop adapteret hasznaltam az erositohoz (leapi lp 838) majd a vege lelett vagva es az erosito tapjához valo lett hozzá szikszallagozva ,azota szetszedtem hogy nem e ertek egymashoz a szállak,igy nezzet ki:
szikszallagozott erositohoz valo kábel
[szikszallagozott erositohoz valo kábel 2]
)

A hangfal vagy a rákotott passziv szubwoofer tonkremehett vagy esetleg az adapter,vagy az erostion erezhettem az egett szagot? - ha lehetséges igy lathatatlanban megmondani,minek van nagyobb valoszinusege? :U

(#50048) Kernel válasza artiny (#50047) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ezért ajánlottam múltkor a másik topikban, hogy először a jelkábeleket kell összedugni, utána a hálózati csatlakozást.

De nálad lehet más gond is, a földelési rendszerrel. A laptoptáp gondolom védőföldelt. A számítógép is bizonyára védőföldelt. (Elvileg épp azért volt gondod a földhurokkal is.)

Ha mindkettőnek rendben van a védőföldje (pláne egy közös hosszabbítóba vannak dugva), akkor normális esetben nem is szikrázhatna, mert galvanikusan közösítve van a GND / táp negatív.

Földhurokból adódó zúgás lehetne így is, de az nem kártékony, csak kellemetlen. Vagy csak nagyobb szintkülönbség esetén kártékony (ld. központi antenna lentebb).

Tehát a fentieket kellene tisztázni, hogy nálad mi a helyzet pontosan.

Az erősítőt megpróbálhatod bedugni, múltkor is szikrázott, égett szag is volt, utána mégis működött. Hátha most is jó még. Az is elképzelhető, hogy csak a szikra keltette ózonillatot érzed, más nem égett le.

Így a tünetek arra utalnak, mintha a PC nem kapna védőföldet, vagy más szintre kapcsolódik (pl. központi antennára), miközben a laptoptápon keresztül záródik az áramkör a védőföld felé.

Másképp fogalmazva, a laptoptápon, erősítőn, majd az audiokábel árnyékolásán keresztül kap védőföldet a PC, a saját hálózati csatlakozója helyett. Nyilván ez csak egy feltételezés látatlanban, de ez a felállás járhat kisebb szikrázással, pl. a PC-tápban lévő zavarszűrő kondenzátorok hatása miatt.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#50049) Kernel válasza Kernel (#50048) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mármint az erősítőt úgy értettem, hogy kipróbálni önmagában (nem a PC-be dugni).

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#50050) artiny válasza Kernel (#50049) üzenetére


artiny
őstag

Koszonom a valaszod, - erre voltam kivancsi,hogy meg akar mukodhetnek a dolgok es nem sultek meg. mert annyira durva egett szagot nem ereztem.
En is ugy gondoltam hogy megprobalom beszurni onmagaban csak az erositot.
Az erosito háza aluminium. Szoval hogy meg ne rázzon (bar volt elozoleg ilyen erositom amit szetcsavaroztam, van benne egy foldelo kabel a belsejeben).....de lehetne ugy is bekapcsolni ? hogy a power gombjat ON ra kapcsolom,beszurom a hatuljaba is a tápkábel dugoját, es már csak a laptop tápját dugom be a konektorba - így nem kell hozzanyulnom a kapcsolohoz az erositon - elkerulve az erintkezest vele :U

Amugy az egesz PC,monitor, hangfalak ugy van megoldva ,hogy a panelházban az egyik konektorbol jon egy hosszabító majd abbol meg egy hosszabitó. - es a falban pedig megy szerintem a TV kábelje ami zavarhat még

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.