Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3001) golyani válasza golyani (#3000) üzenetére


golyani
addikt

ja egyenfeszből egyenfesztkéne csinálni.

(#3002) Bubu79 válasza golyani (#3000) üzenetére


Bubu79
addikt

Hali!

Autókban a kisebb teljesítményű erőlködőkben híd kapcsolású erősítőket használnak - a Videotonnak volt egy olyan erősítője, amit TDA2003-mal épített fel, kiegészítve egy tranzisztoros kapcsolófokozattal, ami figyelte az autórádió felől érkező audio jelet, és ez csak akkor adott tápot az erőlködőnek, ha volt jel a kimeneten...

A legegyszerűbb megoldás tehát a híd kapcsolás, de ezzel sem kapod meg a dupláját az IC kimeneti teljesítményének különböző okok miatt...

Gyári végfokoknál egy külön DC-DC konvertert / invertert szoktak alkalmazni - ezt szvsz otthoni körülmények között nem igazán lehet utánépíteni...


Hídkapcsolásra pl.: [link] ez lenne, ez autóba van szánva - a TDA2005 a TDA2003 kétcsatornás változata...

"In the mist | dark figures move and twist | was all this for real | or just some kind of hell | 6-6-6 the Number of the Beast | Hell and fire was spawned to be released" - Iron Maiden: The Number of the Beast

(#3003) golyani válasza Bubu79 (#3002) üzenetére


golyani
addikt

aha.
de ha fogom a 2030-ast átépítem a kapcsolását szimmetrikus tápra akor +/-12V-on keivesezk belőle avgy 10W-ot az meg nekem elég.

(#3004) Bubu79 válasza golyani (#3003) üzenetére


Bubu79
addikt

Ebben igazad van - de Te kérdezted, hogy autókban hogy van ;)

Szerk.: OFF :B

[Szerkesztve]

"In the mist | dark figures move and twist | was all this for real | or just some kind of hell | 6-6-6 the Number of the Beast | Hell and fire was spawned to be released" - Iron Maiden: The Number of the Beast

(#3005) And válasza golyani (#3000) üzenetére


And
veterán

''nme kell nagy áram terhelhetőség mert 2db TDA2030-ast kéne meghajtani [..]''
Hát azért egy TDA2030-as elég szép áramokat (3.5A-t) le tud adni, ebből következően fel is tud venni rendesen. Elméletileg +18V -os egytápfesszel alig több, mint dupla teljesítményt (+3dB) tud ''csak'' leadni a végfok, mint +12V -ról, ami egy kocsiban inkább +14,x V.
''autókba hogy oldják meg ezt a dolgot?''
Csak 1-2 trükk: hídkapcsolás (erre a TDA2030 adatlapján is van példa, igaz kettős tápfesszel), ill. alacsony hangszóróimpedancia (nagyobb kimenőáramot igényel). Nyilván ezekkel sem lehet egy bizonyos határ fölé vinni a kimenő teljesítményt. Na ekkor tényleg jönnek a kapcs. üzemű tápok, mint pl. ez: [link]. De azért egy TDA2030 -as erősítőhöz szvsz. egy ilyen jellegű táp erős túlzás.
Mod.: még jó, hogy van, aki gyorsabb :B.
Mod2: 12V-os egytápfesszel is ki tudod venni a TDA2030-ból a 10W-ot, csak 4 Ohmos hangszóró kell hozzá.

[Szerkesztve]

(#3006) And válasza And (#3005) üzenetére


And
veterán

Khm., igen a 12V-os egytápfesz kicsit kevés neki 10W-hoz. Még jó, hogy a +/-Vs(V) sort néztem a Vs(V) helyett. Furcsa is volt, mikor utánaszámoltam ;). Szal' ehhez már +/-12V, vagy szimpla 24V táp kell 4 Ohm terhelés mellett..

(#3007) ReJim válasza And (#3006) üzenetére


ReJim
őstag

és ha még egy aksit rakna a kocsiba? azzal meg lehetne oldani? :U

</end.?>

(#3008) And válasza ReJim (#3007) üzenetére


And
veterán

Természetesen, ha a feltöltéséről időnként gondoskodik :). De 10W-os teljesítményhez ez bőven felesleges, oda egy hídkapcsolás - vagy integrált hídkapcsolású végfok - is megteszi.

(#3009) golyani válasza And (#3005) üzenetére


golyani
addikt

ja meg elrecsegi a végét, meg nem hajtja meg annyira mint a hifim 1/4 hangerő a hifim oldalanként 45W-os .

(#3010) golyani válasza ReJim (#3007) üzenetére


golyani
addikt

az a ciki h robogóban van:D
de +/- 12V lesz belőle mert egyen 12 kevés egyen 24-el meg tegnap robbantottam egy TDA2030A-t :DDD :B

(#3011) golyani válasza And (#3005) üzenetére


golyani
addikt

jah igen és vmi''gagyibb'' kapcs üzemű tápot nem tucc ilyen pont nekem valót?

(#3012) golyani


golyani
addikt

1db kérdésem van:
megnéztem a STmicroelectronics féle TDA2030A pdf-ét(azt ami 1499 vagy mennyi Kb)
na ebe a split power supply-s rajzba hogy kötötm a potmétert? illetve kell-e a potméter mellé a 22kohmos ellenállás is?
a z lennea jó ha vkinek lenne mesije és ott küldenék képet berajzolná és visszaküldené ha van vki aki vállakozik rá??

(#3013) golyani válasza golyani (#3012) üzenetére


golyani
addikt

ja igen és ebbe a kapcsolót hová teszem ha 2db akkuról hajtom?

(#3014) And válasza golyani (#3011) üzenetére


And
veterán

Ennél ''gagyibbat'' ne akarjál, hiszen már ebben is alig van valami. A trafót meg nem úszod meg.
#3012: Ugyanúgy kötöd, mint az egytápfeszesnél. A bemenőjel továbbra is a 0V-hoz képest értelmezett, a 0V meg továbbra is 0V.. A 22kΩ -os ellenállás maradhat.
#3013: Kéttápfeszes megoldásnál célszerű mindkét tápvezetéket lekapcsolnod, ezért kétáramkörös (két független záróérintkezős) tápkapcsolót használj.

(#3015) golyani válasza And (#3014) üzenetére


golyani
addikt

köszöntem szépen.
de ha ott lesz a potméter is meg a 22kohmos ellenállás is az nem lesz sok?
avgy akkopr mekkora potikell? mert 22kohmos van itthon stereoba készen csak be kell forrasztani a madzagokat.

[Szerkesztve]

(#3016) And válasza golyani (#3015) üzenetére


And
veterán

Ha 22kΩ -os a sztereó potid, akkor a 22kΩ-os ellenállás helyére tegyél nagyobbat, pl. 100kΩ -ot, az első oldalon is akkora van. A bemenő impedancia amúgy is marhanagy, 5MΩ körüli. Az ellenállás szerepe csak annyi, hogy féltápfeszre feszíti elő a bemenetet (szimmetrikus tápnál 0V-ra). Folyik rajta egy nagyon kevés (kb. 200nA) DC áram, de az nem sok vizet zavar. Az 1µF-os leválasztó elektrolitkondit viszont ne felejtsd el bekötni kettős tápnál sem!

(#3017) golyani válasza And (#3016) üzenetére


golyani
addikt

rendben köszi a helpet.
majd még a boltban is megkérdem h mit mondanak.

(#3018) golyani


golyani
addikt

na összeraktamam TDA2030-at szimmetrikus táppal AND ajánlására 100Kohmos ellenállással az egyes lábon és ha rádugom a - tápot serceg ha rányomom a +-t akkor a hangszóró membránját megnyomja de zene nem jön belőle, mi a baj?
akkukról hajtom akukk töltöttségi szintje olyan 11V azaz a táp az 22V.ja akkimeneten 8,6V mérhető, és gyári cucc szerint kötöttem be nem rakta elé kondenzátort.

[Szerkesztve]

(#3019) And válasza golyani (#3018) üzenetére


And
veterán

Mondjuk nem túl szerencsés dolog a két tápot külön-külön ráadni, ezért írtam kétáramkörös kapcsolót. Most egész pontosan mi van a bemeneten (1-es láb) áramkörileg, ill. mekkora feszültség mérhető ott a 0V-hoz (akkuk közös ágához) képest? Milyen kondenzátort nem raktál mi elé, ha az adatlap ajánlása szerint csináltad?
Táp hogy lett 22V? Most kettős tápról, +/-11V -ról beszélünk, nem?

(#3020) golyani válasza And (#3019) üzenetére


golyani
addikt

nah mester.
ahogy van az adatalpon úgy raktam mindent meg amit mondtál h 22kΩ-ost cseéljek le 100-asra megtettem így öszeraktam.
külön-külön raktam tápra ha csak a - tára tetem akkor zúgott ha csak a +-ra akkor kinyomta a membránt ha mindkettő akkor kinyomta a mmembránt. de mint kiderült szar az egyik akku ha rövidre zárom akkor lead kemény 0,33A-t szal kuka. holnap kikapom robiból a zakkut és megnézem azzal. most kipróbáltam úgy h egyik ág az akkutöltő 14,4V-al amásik az akku. így meg csak zúg(akkutöltő miatt) de hang nem jön belőle. és nme tom miért?
átlestem a kapcsolást és minden jónak tűnik.
táp az persze +/-11-12V akkuk állapotától függően:)

[Szerkesztve]

(#3021) golyani


golyani
addikt

váááááááááá. van még itt ilyenkor vki? vki mondjon vmit én már nem tom micsináljak... :O

[Szerkesztve]

(#3022) LukE válasza golyani (#3021) üzenetére


LukE
veterán

szerintem aludj. Peldaul ha en elmasztam volna aludni, ez az ertelmetlen hsz sem szuletett volna meg :D

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#3023) golyani


golyani
addikt

szombat esti láz már van hát legyen szombat reggeli UP!

[Szerkesztve]

(#3024) golyani


golyani
addikt

most nézem h egy 22kohmos ellneállás be csincs rakvaa 2-es és 4-es láb közé...
lehetezzel vágtam haza az IC-t? :F

(#3025) And válasza golyani (#3024) üzenetére


And
veterán

Akkor nem csoda, hogy kiült a membrán az egyik oldalra :). Ezzel szvsz. nem vágtad haza, csak visszacsatolás nélkül próbáltad meg használni a TDA2030-at, úgy meg nem igazán megy..

(#3026) golyani válasza And (#3025) üzenetére


golyani
addikt

de miután beeraktam azután is csinálta.

(#3027) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szisztok!

Ha advavan egy 4 hangszórós sztereo erősítő, ahoz van egy pár gyári Magnat Sonobul hangfalpár, ezek vannak hátul, és van egy pár általam összerakott MNC Eclipse családot tartalamzó pár, ezekkel nincs gond, a két párat egy Technics hajtaj meg, a probélma ottvan, hogy a Magnatok egy hangyányit erőseben szolnak (gondolom az érzékenységók jobb picit MNC-nél...), és ez picit zavaró... Arra gondoltam, hogy ellenállással lehetne kicsit variálni, valami pici ellenállást sorba v. párhuzamossan a Magnatokkal, de ehez már inkább kikérem a nálamnál elektóból tanultabbak véleményét...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3029) golyani


golyani
addikt

nem sűrűn.

(#3030) Batman2 válasza Winner_hun (#2991) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Csak terheld le valamivel a +5V-os kimenetét is (minimum 100mA-rel(ellenállás, több LED, stb.)), bármelyik másik kimenetét is akarod használni, ennyi !

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#3031) _Petya_


_Petya_
őstag

Üdv!

LPT portos léptetőmotor-vezérlést próbálok elkövetni. Nincs még motorom, de ugye van unipoláris (5 kábeles) és bipoláris (6 kábeles) cucc.

Ezt találtam: [link] Ezzel unipolárist tudok meghajtani bipoláris vezérlőIC-vel. Ha tudok bipolárist szerezni, a pdf-ben leírt áramkört építem. A kérdésem: a nálunk beszerezhetetlen félvezetőket mivel tudom helyettesíteni?

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#3032) #96302336 válasza _Petya_ (#3031) üzenetére


#96302336
törölt tag

Szerintem az összes alkatrész kapható magyarországon.

(#3033) _Petya_ válasza #96302336 (#3032) üzenetére


_Petya_
őstag

1N5529B-MOT
MPSA14
1N5819

Egyiket sem látom a ret árlistában...

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#3034) LukE válasza _Petya_ (#3033) üzenetére


LukE
veterán

A harmadik van lomexnel, az elso es a masodik valszeg cserelheto egy eleg eros 4.3V-os zenerre, es npn darlignton tranyora.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#3035) _Petya_ válasza LukE (#3034) üzenetére


_Petya_
őstag

Tudnál pontos típust mondani a másodikhoz?

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#3036) And válasza _Petya_ (#3035) üzenetére


And
veterán

Így hirtelen pl.: MPSA29 a Lomex-árlistáról. Tokozása és bekötése ugyanaz, főbb határadatai is minimum olyan jók, mint az MPSA14-esé.

(#3037) _Petya_ válasza _Petya_ (#3035) üzenetére


_Petya_
őstag

Még egy kérdés: ehhez az áramkörhöz milyen léptetőmotort használhatok? 2 egyforma kellene belőle, lehetőleg olcsón beszerezhető, és egyáltalán nem kell erősnek lennie (motoronként 1 webcam-et kell neki forgatni, áttétel nélkül...)

Ha jól gondolom, 5V-os kell. Mekkora tápegység kell ennek az egésznek? A hűtőborda mekkora legyen a TIP-ken?

És mégegy: egy BD teljesítménytranyónak mekkora hűtőborda kell? PC tápból kitermelt elég nagy neki? (labortápban van a tranyó, ha aktív a rövidzárvédelem, vagyis a teljes 24V 2A-t el kell neki disszipálni, iszonyú meleg, megégette a kezem.) Ilyen alkalmazásnál a tranyóhoz vezető kábel hossza kritikus? (lehet hosszabbítani, a nyáktól távol tenni a tranyót?))

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#3038) Hulot


Hulot
tag

Üdv!

Régi Ni-Cd videokamera akkum tönkrement. Mivel ilyet már nem gyártanak egy helyettesítőt kaptam, ami a borítás szerint Ni-Hydrocid.
Ezt tölthetem-e a régi töltővel?

(#3039) kovacstibor79 válasza _Petya_ (#3037) üzenetére


kovacstibor79
aktív tag

Hi Petya!

Rég láttalak itt. Én időközben elkészültem a táppal amit egyszer beszéltünk. Nagyon tuti a 10ford. poti. a fesz.-szabályozáshoz.. Ha érdekel képet teszek fel.

Üdv

(#3040) _Petya_ válasza kovacstibor79 (#3039) üzenetére


_Petya_
őstag

Érdekel! Én most vettem meg a PM-35öt hozzá, meg a 10ford potit. Várom a képeket, és a tapasztalatokat :)

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#3041) kovacstibor79 válasza _Petya_ (#3040) üzenetére


kovacstibor79
aktív tag

Íme a link: [link]
[link]

A tapasztalataim nagyon jók a potival kapcsolatban, tized pontasságal be lehet vele állítani a kívánt feszt. A PM-35 is jó, bár akkor hagy némi kívánnivalót mikor egyet akarsz használni áram ill. fesz mérésre. El kell vele szórakozni míg mind a kettőt be kalibrálod.

Majd te is tegyél fel képeket.

Üdv. Tibi

(#3042) villamos


villamos
őstag

Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni. Össze kívánok állítani egy DAC -ot, hogy a hangkártyáról kimenő digit jelet az analóg erölködő meg tudja emészteni. Úgy olvastam itt-ott, hogy nem túl bonyolult kapcsolás, pár IC -ből megépíthető. Az a kérdés hogy hogyan? Nemigen találtam infót, hogyan lehet ilyesmit összehozni... :( Vagy esetleg létezik ilyen előre összeállított csomag, amit csak össze kell rakni? :F

Szép álmokat csillagom! És amíg te csicsikálsz, én hozok neked egy... LÁNGSZÓRÓT TAKAROGGYÁ!

(#3043) _Petya_ válasza kovacstibor79 (#3041) üzenetére


_Petya_
őstag

Nos igen. A fesz/áram mérést hogyan csináltad meg egy modullal? Le tudnád írni részletesen, hogy mit/hogyan/miért/stb?

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#3044) Padawan33


Padawan33
tag

Na ide is írok,hátha...
Van valaki aki összerakna nekem egy Quad 405-öst?
Nem kell nagy 2*25 v. 2*50W.Kicsik a hangfalaim,meg a szoba is.
Én nem merek egyedül nekiállni.Meg nem is tudom mennyiből jönne ki az egész.
Vagy csak egy végfok,majd én veszek egy előerősítőt elé.Adjatok tanácsot,plííz.

Az Erő legyen veletek!

(#3045) Rive válasza villamos (#3042) üzenetére


Rive
veterán

Egy DAC valóban csak pár IC, egy egyszerűbb meg még annyi sem (itt is akad biztos néhány ember, aki épített már covox-ot :D ). A gond ott van, hogy a digitális kimenet mixelve, csomagolva továbbítja a hangot. Ha betolod a DAC-ba, akkor nagyjából valami olyat kapsz, mint amikor a kernel binárist másolod be a hangeszközbe.

Annak a digitális jelnek a korrekt feldolgozásához komoly digitális elektronika, processzor, kiskutyafüle kell. Felejtős.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#3046) kovacstibor79 válasza Padawan33 (#3044) üzenetére


kovacstibor79
aktív tag

Ha kicsik a hangfalaid akkor inkább valami hibrid IC-s erősítőt tudnám neked ajánlani (pl.TDA2030 + BD tranyók =40W), azok is nagyon jók tudnak lenni. És még könnyebb is összedobni egy olyat.

A Quad költségvetése kb.:
- 1 oldal 3-4eFt. + nyák(ha te maratod akkor elenyésző az ára)
- doboz 5eFt
- trafó ~10eFt
- tápszűrő kondik ~5eFt

persze ez csak egy durva megközelítés, biztos van olyan amit olcsóbban is be lehet szerezni.

(#3047) villamos válasza Rive (#3045) üzenetére


villamos
őstag

Hm... csak nem lehet annyira bonyolult... dekódolás, dekvantálás, és egy aluláteresztő szűrő... Nem?
http://prohardver.hu/p.php?mod=40&id=68385&start=59&len=1
Igazából erre gondoltam... :F

Szép álmokat csillagom! És amíg te csicsikálsz, én hozok neked egy... LÁNGSZÓRÓT TAKAROGGYÁ!

(#3048) Rive válasza villamos (#3047) üzenetére


Rive
veterán

[link]
[link]

A gond, meglehet, ott lesz, hogy egy hangkártya ma már tipikusan nem csak két csatornát nyom. Tippem sincs, hogy ezt az adott IC le tudja-e kezelni, illetve a PC felől ezt lehet-e valamiképpen befolyásolni.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#3049) gabor128


gabor128
aktív tag

#2910 upsz!

Erre tud valaki egy hasonló trafót, vagy leírást?

(#3050) darabka


darabka
tag

Bocs, hogy belekontárkodok... :P

Néztem a Conradnál, hogy vannak olyan LED-jeik, amik már az előtétellenállást is tartalmazzák. Ebből jól gondolom, hogy célszerű párhuzamosan kötni őket és mehetnek további ellenállás beiktatása nélkül?

To protect trees means exterminating beavers.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.