Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72001) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Sziasztok! Elektromos ladikmotorhoz gondlokodom a bazinehéz és terhelés alatt elég ronda kapacitásbuktát produkáló ólomakksi helyett lítiumos megoldásban.

Probléma1: a 12V-os lítium pakkok normális, 60+Ah kapacitás felett baromi drágák.
Probléma2: nem egészen vagyok biztos benne, hogy a motor szereti-e a lítium pakk kicsit magasabb feszültségét.

Így gondolotam, összedobhatnék egy saját pakkot 32650-es cellákból.

Gondolom reálisan lehet cellánként 4Ah körüli kapacitással számolni, azaz egy 40Ah "12V"-os csomaghoz kellene 40db cella, ami 230$, töredéke bármiféle hasonló kapacitású e-bike és hasonló akksinak. Gondolom kell még hozzá egy jó balanszer+töltőáramkör, de még így se hiszem, h 300 dodó fölé mennék.

Csinált már vki hasonlót?

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#72002) Barret001 válasza t72killer (#72001) üzenetére


Barret001
addikt

Nagyon sokan csinálnak ilyet,youtube tele van vele.Sokkal olcsóbb otthon megépíteni,mint gyárit vásárolni.

(#72003) r4pt0r


r4pt0r
tag

Sziasztok!

Szeretnék a vetítővel vezérleni egy relét ami bekapcsol egy tápot és két ventilátort. Elméletem szerintem működik amit kigondoltam, de azért megkérdezem, teszek be egy képet csak hogy el tudjátok képzelni. Igazából a relé a kérdéses hogy jó lesz e amit kinéztem.

A vetítő 12v trigger portja kb 100...150mA-t tud kiadni magából.

[Ez] lenne a relé, ez szimpatikus foglalatba is be tudom tenni.
Ha jól értelmezem ezt a relét 12 voltal tudom kapcsolni, 43mA amit maximum felvesz, és tudja a hálózati áramot kapcsolni, igaz?

És a másik hogy magában van akkora ellenállása hogy nyugodtan ráköthetem a 12 voltra?

[kép]

(#72004) t72killer válasza Barret001 (#72002) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Szuper, beleásom magam:R. Lehet mégis a tengernyi 18650-re kéne alapozni, egységnyi tömegre annak úgy nézem nagyobb a kapacitása.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#72005) Barret001 válasza r4pt0r (#72003) üzenetére


Barret001
addikt

Szerintem minden úgy van ahogy elgondoltad! Azért várjál meg pár kommentet,remélem más is tud hozzá szólni!

(#72006) Barret001 válasza t72killer (#72004) üzenetére


Barret001
addikt

Jobb ez a nagyobb akku,kevesebb kell belőle :)

(#72007) t72killer válasza Barret001 (#72006) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

:R, keresnék akár nagyobbat is a 32650nél, csak nem tudom, mennyire lehet a ráírt kapacitásokban megbízni. + tűzbiztonsági szempontból is jobb, ha nem egy bazinagy cellában van egyben egy vödörnyi lítium. Utánajárok akkor, melyik a jó 32650-es árus.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#72008) tordaitibi válasza r4pt0r (#72003) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ertem mit szeretnel de a rajzodat korrigald mert ennek igy se fule se farka.
12 voltos relet rakothetsz 12 voltra hisz erre talaltak ki.
Meg ne haragudj de ha igy tudsz aramkort leskiccelni akkor ne kotozgess 230 voltot.

(#72009) smallmer


smallmer
őstag

Sziasztok!
Túlfeszültségvédő elosztót szeretnék vásárolni. Melyik gyártó termékeit ajánljátok? :)

(#72010) darvinya válasza smallmer (#72009) üzenetére


darvinya
titán

Szabványnak kell megfelelnie, tehát nincs olyan, hogy jobb gyártó.
Amelyik nem felel meg, az nem is hozható forgalomba azon.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#72011) pjen válasza darvinya (#72010) üzenetére


pjen
félisten

:D :DD :DDD bocs.

[ Szerkesztve ]

(#72012) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Régi ólomakksit érdemi teszteléshez muszáj hozzá teljesen lemeríteni/teljes ciklust végigjárni? Számít a terhelés mértéke is, azaz nem feltétlen elég ha csak a kocsi fényszóróit (110W együtt) égve hagyom, kéne esetleg egy kW körüli kör is/vajon idővel romlik az akksik Peukert "állandó"ja?

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#72013) pjen válasza t72killer (#72012) üzenetére


pjen
félisten

Teljesen ne meritsd le,meggörbülhetnek a cellák.

(#72014) t72killer válasza pjen (#72013) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

:R. A kocsi egyébként nem védi meg, ha azzal csinálom? (modernebb skoda)

Más: a lítiumos ügyködést felfüggesztettem: 7$ körül vannak a 32650-es cellák alin postázással, így dobozostul-balanszerestül 350$ körül kötnék ki. Ami tény és való, olcsóbb a bolti e-bike akksiknál, de majd duplája a mélyciklusú ólmosnak.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#72015) DigitXT válasza t72killer (#72001) üzenetére


DigitXT
félisten

de még így se hiszem, h 300 dodó fölé mennék.
Aztán ponthegesztőd van-e?:D

(#72016) t72killer válasza DigitXT (#72015) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Közben újrakalkuláltam, ld #72014, kihagyom a bulit. A súlymegtakarítás nem életbevágó kérdés, és a költségekhez még hozzájönne vmi spéci töltő is, gondolom nem tölthetném a pakkot a 25A-es ólmos töltővel. +ugye egy 5-6kilós lítiumcuccal egy alkalmi tolvaj pikpakk elrohanhat ha csak 10percre is hagytam ott a csónakot, míg a 30kilós ólommal nem jut messzire.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#72017) Gyula84 válasza darvinya (#72010) üzenetére


Gyula84
veterán

azért ha éppen 50éve az elektronikával foglalkoznak lehet arrafelé hajlok

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#72018) rii


rii
nagyúr

sziasztok,

digitalis időzitot szeretnék venni ... óra-perc mindennap be és ora-perc mindennap ki, és elbirjon kb. 200W-ot, de több is jó lenne persze.

sallagonktól mentes kiépítésben szeretnék venni valamit, ami ilyen nyaklap, osztkész

nem tudtok valahol ilyesmit 2000 Ftg környékén? .... persze az ar ne menjen a megbizhatósag rovasara mer ha csak 4000-ért van megbizható, akkor 4000 lesz.

esetleg ha azt mondjatok h a manualis kapcsoló jobb, akkor megprobalok megbaratkozni vele ... csak a manualis meg hajlamos késni ....

előre is köszönöm

[ Szerkesztve ]

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#72019) Gyula84 válasza rii (#72018) üzenetére


Gyula84
veterán

esetleg ilyen? mondjuk ez is késhet :F [link]

[ Szerkesztve ]

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#72020) darvinya válasza Gyula84 (#72017) üzenetére


darvinya
titán

Akik már kiadták pici kínaiknak, hogy gyártják le occó terméket. :DDD
Mert szabvány az szabvány, s nincs másodlagos piac, akciósan kiszórható.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#72021) rii válasza Gyula84 (#72019) üzenetére


rii
nagyúr

pont ezt talaltam meg én is amikor úgy döntöttem h nyaklapost jobban szeretnék és megkérdezlek titeket ... ..

túl sok minden túl kevés pénzért ... persze kitudja ... lehet priman mukodik és még 3500 w-ot is elbir meg még baromi olcsó is ....

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#72022) mezis válasza rii (#72018) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Egy ilyet a hét minden napjára programozhatsz.

mezis

(#72023) Barret001 válasza Gyula84 (#72019) üzenetére


Barret001
addikt

Ilyet csak az ellenségemnek! :D Kettő ment nálam tönkre,ami rá volt kötve,azt is vitte...Természetesen mikor elromlik,bekapcsolva marad...

(#72024) Zewa


Zewa
senior tag

Sziasztok,

edesapam hasznalt egy ilyen kis kinai csodat. Ritkan, de akkor jol jott a merete miatt. Jellemzoen az asztalan piheno fektetett ATX haz meretu oszcilloszkopjat hasznalja. Jo regen lett mar vasarolva a kinai 'csoda' es azota sok uj termek megjelent. Mit tudnatok ajanlani helyette ~30e forintig bezarolag?

(Ajandekba adnam, ha a funkcioi nem nyernenek, max megy a jofogasra.)

Koszonom. :R

"Táncolni kell, uram, a zene majd csak megjön valahonnan…"

(#72025) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Sziasztok!

Ide is szeretném kitenni amit a 3d nyomtatós topikba írtam, hátha tudtok valami okosat mondani. A leíráshoz egy kis kiegészít: A 3d nyomató soros porton kap utasításokat az őt vezérlő géptől, ezek lehetnek G-code parancsok vagy a mikrokontroller lábait közvetlenül manipuláló utasítások, szóval ha a kapcsolat megszakad akár több órányi/napnyi munka és anyag kuka.

Teljesen tanácstalan vagyok, hogyan fordulhat elő, hogy mindig bajom van a soros porttal.

Jó néhányszor előfordult, hogy eldóbodott a soros kapcsolatot a nyomtatás közben. A sokadik nyomtatás után rádöbbentem, hogy a lámpa felkapcsolása okozza a problémát. Ekkor Ocotoprint alapnak egy OrangePiZero volt használva egy 5V 500mA táppal. Gondoltam a lámpa felkapcsolását érzi meg nagyon a kis táp és ez kihat az orange Pi-re is. Volt kéznél egy 5V 10A-es tápegység. Megtápláltam arról az orangePi-t így a probléma megszünt. Kollégista vagyok, ott vannak a szobámban a nyomtatók is. A kollégium pár éve volt felújítva teljesen, nem értem, hogy hat/hatott ki ennyire egy lámpakapcsolás a többi fogyasztóra. Most épületen belül egy új helyre költözött az egyik nyomató(az egyik kis raktárban kapott helyett). Már tartottam a kártyapc-k instabilitásától, ezért egy miniITX gép látja el az Ocotoprint kiszolgálást.(Jó minőségű fsp táppal). Most ugyan az a probléma. Ha a kis helységben felkapcsolom a világítást akkor ennek hatására néha megáll a nyomtató, mert megáll a soros porti kommunikáció. :(

Mi lehet a gond? Hogyan tudnám orvosolni?

(#72026) ecaddsell válasza smallmer (#72009) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Azt nem tudom milyet, de azt, hogy hol ne abban tudok segíteni. Szóval vettem párat a Conrádban (ami egyébként egy drága bolt, de ezt pont jó áron volt).
PC tápja behalt (sok garis drága táp volt, ez is be tud halni, nem volt két éves sem) jó eséllyel nem túlfesztől. Olyan szinten zárlatba ment, hogy az adott kör kismegszakítóján felül lecsapta a hozzá tartozó bejövő fázis kismegszakítóját is. Mivel nem tudtam, hogy táp-e vagy monitor vagy valami más szépen szedtem le a fogyasztókat. Mire eljutottam oda, hogy a PC táp (3. bekapcs a PC-n, szóval még csak nem is az elosztón) már az elosztó is behalt (nem volt fesz. egyik dugaljban sem). Gondoltam mivel nem sokkal korábban vettem esetleg gariztatom. Visszadobták, hogy 8 hónapos és gari meg csak 6 hónapig van.
Na ennyit ezekről az elosztókról, meg a garikról. Ha 1 hibás fogyasztót sem bírnak akkor nincs sok bizodalmam azzal kapcsolatban mit produkálnak túlfesz esetén. Kb. vagy szerencséd lesz vagy nem.

(#72027) darvinya válasza DrojDtroll (#72025) üzenetére


darvinya
titán

Sajnos az újabb gépeken nincs valódi soros port, ami valójában USB átalakító, de legolcsóbb kivitelű.
Emiatt legkisebb hálózat ingadozás kihat rá.
Egész rendszert leválasztó trafóval kellene üzemeltetni, s nem hatna rá hálózat.
Vagy régi sz.gép amin még valódi soros/párhuzamos port van.
Pont emiatt nem selejtezem le öreg IBM M50 gépet.
Ennél semmi nem hatott ki soros port-ra, pedig öreg összetákolt hálózatról üzemelt, s RS232 port flash közben sok hálózat zavaró gép indult be vagy kapcsolt le.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#72028) mezis válasza DrojDtroll (#72025) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Nem biztos, hogy a tápegység szedi össze a zavart. Elektromágneses hullám is keletkezik a villany kapcsolásakor és azt akár a soros kábel mint antenna is begyűjtheti. Próbálj másik kábelt, árnyékoltat. (Gondolom a védőföld rendben van.)

mezis

(#72029) tordaitibi válasza ecaddsell (#72026) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Az elosztód pontosan azt tette amire való, a saját élete árán védte meg a rácsatlakoztatott készüléket.
Hogy ez többszörös túláram vagy túlfeszültség hatására következett-e be az közömbös.
A kimeneteken található túlfeszültségvédő elemek ha vezetni kezdenek, az előtte elhelyezkedő túláramvédő alkatrészek törvényszerűen elhaláloznak, ennek így kell működnie.
Pl. ha egy villámcsapást megfog a kimeneti varisztor vagy szupresszor, elképzelhető hogy nem tud visszaállni, véglegesn zárlatba marad, átüt.
Ilyenkor ha a hosszabbítót bedugva hagyod az természetesen zárlatot mutat a hálózat felé.
Ilyenkor lép be az a védelem amit te aktiváltál, a hálózat felé szakítja a kört, véglegesen.
A 3x zárlattal ezt szimuláltad, a védelem jól működött, a hosszabbítód ajánlott kategória, mivel jól tette a dolgát nem csak kamuvédelem.
Vegyél egy másikat.

(#72030) ecaddsell válasza tordaitibi (#72029) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Nem volt semmiféle túlfeszültség, az elosztó nem ment zárlatba. Innentől kezdve felesleges bármiről beszélni. Ami zárlatba ment az az elosztó mögé tett PC táp, elosztó nélkül is zárlatot mutatott miután tönkrement.

(#72031) mezis válasza ecaddsell (#72030) üzenetére


mezis
nagyúr

"Nem volt semmiféle túlfeszültség,..."

Honnan tudod ? :F
Nem kell annak órákig tartani, elég a másodperc 1000-ed része is a védelem működésbe lépéséhez. :Y

mezis

(#72032) ecaddsell válasza mezis (#72031) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Ugyanarról az áramkörről ment a TV, a NAS meg már nem emlékszem mi. Gondolom mindig abban a pillanatban keletkezett a túlfesz amikor a PC bekapcsoló gombját megnyomtam. De vsz. hagyjuk, a PC tápja meghibásodott, az elosztón keresztül is lehúzta a kismegszakítókat, meg miután az elosztó meghalt elosztó nélkül is. Semmi másnak nem lett gondja csak az elosztónak, az se akkor ment tönkre amikor a PC tápja, hanem csak később.

(#72033) mezis válasza ecaddsell (#72032) üzenetére


mezis
nagyúr

Nem jelent semmit. A rövid idejű impulzusnál az elosztód lehetett a leggyorsabb, ő nyelte be a túlfeszt, amiből a többi is kaphatott, de ott másképp működött a védelem. [link]

[ Szerkesztve ]

mezis

(#72034) ecaddsell válasza mezis (#72033) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Amikor kivettem az elosztót és úgy próbáltam a PC tápot (ez volt az utolsó próba) akkor mi nyelte be az impulzust? Akkor semmi nem ment tönkre...
Kár ezt magyarázni. Csak a bajom volt azzal az elosztóval. Megnehezítette, hogy megkeressem mi romlott el, mást nem csinált.
Villamosságban kevésbé jártasak simán bepánikoltak volna azon, hogy sorra hullanak el az eszközök, holott csak annyi történt, hogy az egyik ipari hulladék magával rántotta a másik ipari hulladékot.
Mindkettőt meg lehetett volna rendesen is csinálni.

(#72035) Gyula84 válasza rii (#72021) üzenetére


Gyula84
veterán

és Barret

nem ismerem csak úgy találtam így hirtelen. Viszont akkor én is távol maradok tőle :) sínre szerelhetőt építettem be van amelyik 80as évekből van igaz az nem fér be 4000ft ba :D

(#72020)darvinya
ebbe nem fogok belemenni neked van igazad

[ Szerkesztve ]

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#72036) mezis válasza ecaddsell (#72034) üzenetére


mezis
nagyúr

"... Csak a bajom volt azzal az elosztóval. Megnehezítette, hogy megkeressem mi romlott el, ..."
Még az "átkosban" olvastam a Népszabadságban, ezért merem leírni:
"Régi orosz közmondás: A rossz táncost a töke is zavarja." ;] :DDD ;]

mezis

(#72037) fero02 válasza mezis (#72036) üzenetére


fero02
veterán

;]

Hagyd rá, biztos sz@r volt az elosztója... :K :N

(#72038) tordaitibi válasza ecaddsell (#72034) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Te nem érted és ezért vagdalkozol.

Így néz ki a legtöbb belül, a pirosak azok 300V felett vezetővé válnak és így védik meg a rácsatlakoztatott eszközt a túlfeszültségtől.
Az impulzus megszűnte után visszaállnak a normális, szakadást mutató állapotba.
De lehet akkora is az impulzus hogy a már nem tud visszaálni, végérvényesen átüt és vezető marad.
Ilyenkor jön be a képbe a barnával jelölt biztosíték, kiolvad hogy a hosszabbító, bár már kuka de legalább ne verdesse a kismegszakítót és ne durrogjon a konnektorba dugdosásnál, infarktust hozva a gyanútlan userra.

Ezek a biztosítékok is sok gyártmánynál úgynevezett öngyógyulós kivitelűek de van ami hagyományos lomha karakterisztikájú és egyszeri működésű.
Te a háromszori egymás utáni zárlattal ezeket a biztosítékokat küldted el és ha még nem is ment teljesen tönkre a bizti, a 3. megadta kegyelemdöfést.

" Csak a bajom volt azzal az elosztóval"
Akkor itt most mi bajod, egy gonddal kevesebb. Megoldódott egy problémád, azzal az elosztóval már nem lesz bajod többé.

"PC tápja behalt (sok garis drága táp volt, ez is be tud halni, nem volt két éves sem)" aztán meg te írod:
"egyik ipari hulladék magával rántotta a másik ipari hulladékot"

Nehéz rajtad eligazodni.

Ne mérgelődj hanem vegyél egy ugyanilyen hosszabbítót mert ez legalább bebizonyította hogy belül van is benne valami ami még véd is, van olyan is amibe a bekötődrótokon kívül semmi más nincs és így árulják 10x áron.

[ Szerkesztve ]

(#72039) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,
Hasznos infó Max471+mikrokontroller usereknek.

Miután nem tudok akkutesztert venni (nem ér ide 2x, egymás után 2 hibásodik meg pár mérés után, stb.) gondoltam építek egyet.

Fogtam egy Max471-et, ez kivételesen ideért Kínából. Van rajta feszültséget visszajelző kimenet is, így könnyebb lesz, gondoltam. Ráakasztottam egy 3,3V-os Arduinora. Szépen mért, írtam rá programot.Az első akkus teszt (előtte referenciafeszültségekkel lőttem be a korrekciókat) alkalmával véletlenül odaadtam neki az akkut a Vin - GND közé fordítva. Valami amperszagú lett, de nem tudom, mi.

Ami utána kiderült :

- A kínai ráírja a 471-es nyákra, hogy 25V-ig mér
- De az csak az IC-re igaz! A feszültség kimenet csak egy feszosztó. Ami 7V bemenetnél van 5V-on... Én meg lelkesen nézegettem 12-vel...

Nem értettem először, hogy hogyan nyírhatta ki az Arduinot. Na már igen...

Szóval a feszültséget és áramot is jelző Max471 modulokon az első dolog legyen a feszosztót kijavítani... :W a következőn csere 4,7k / 1,2k-ra...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#72040) Samus válasza tordaitibi (#72038) üzenetére


Samus
addikt

Nekem APC elosztóm van, túlfeszvédett, a doboza szerint villám ellen is véd (és erre 50k euró biztosítást vállal a cég, legalábbis ez a marketing része). A lényeg, hogy van benne cucc, és hőt is termel, mert fél óra után langyos a kapcsoló körüli fél tenyérnyi rész (melegebb nem lesz, de hűvösebb sem). Kiugrós biztosíték van benne. A kapcsolója egy évet sem bírt, állandóan beégett, amit egy kis csiszolással megoldottam, míg el nem fogyott az anyag (vékony lemez, V alakban, pogácsával a végén, ez egyben a rugó is, kettő van belőle, mert fázist és nullát is szakít). Mára már át van hidalva a kapcsoló a NYÁKon, és a dugvillát cseréltem kapcsolósra. Ebből az otromba nagy van rajta, mert csak ilyet találtam, ami mindkét pólust megszakítja.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#72041) ecaddsell válasza tordaitibi (#72038) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

A rajzod OK, a mögötte lévő koncepció már kevésbé.
Nyugodtan verdesse csak azt a kismegszakítót, arra van, és nem mellékesen az csak kb. 600Ft (jó lehet azóta mondjuk felment az ára mondjuk 800-ra), ha esetleg ritkán elromlik és kicsit jobban bírja a rövidzárlatot mint a sok ezer Ft-os túlfeszvédős elosztók. Persze gondolom az elosztóban is meg lehet oldani azt a biztosítékot jobban is, csak ez kinek éri meg.

(#72042) pjen válasza ecaddsell (#72041) üzenetére


pjen
félisten

Bocs,hogy bele vau,de a kismegszakító és a túlfesz védő két dolog.Az egyik túláramra a másik túlfeszre kapcsol le.

(#72043) weiss


weiss
addikt

Miből lehet észrevenni, hogy egy aktív PC hangszóróban kiszáradtak a kondenzátorok? Táp OK, azt hallani a brumból, de az erősító vagy a tweeter kondenzátora?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#72044) tordaitibi válasza weiss (#72043) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A magas sugárzóval sorbakötött kondenzáror ritkán okoz brummot, nem emlékszek ilyen jelenségre a Tejútrendszerben az utolsó 1 milliárd évben. ;)

Ha az kapacitáscsökkent lesz akkor simán elmegy a magashang, kevesebb lesz, vagyis nem pontosan így hanem pl. 2,2mikrofarad kiszárad 500nanofaradra akkor a törésponti frekvencia csúszik fel az eddig 10kHz-ről 40kHz fölé, ott meg nincs semmi és nem is halljuk.
Ha meg a végfok kimeneti csatolókondi lesz kapacitásszegény akkor mélyhang csökkenés,
pl. 1000mikro/8ohm az kb. 40Hz, ha kiszárad 30-40 mikrofaradra akkor az meg egy kb. 4-500 hertzes felüláteresztő szűrő lesz a 8 ohmon.

(#72045) mzso válasza Barret001 (#71943) üzenetére


mzso
veterán

Bah. Besz@rás, nekem még ez sem megy. Darvinya révén szereztem belevaló húzót.
Erre a szétszedős videókkal (1, 2) ellentétben ahol pár fordulat után kijön a csavar nekem csak körbeforog akárhány csavarás után is a két csavar az usb csatlakozó körül...

Miért is hittem, hogy akár két csavart is ki tudok majd csavarni...

[ Szerkesztve ]

(#72046) darvinya válasza mzso (#72045) üzenetére


darvinya
titán

Nem darálta le csavar fejet?
Mert ha nem tökéletesen ül bele a csavarhúzó a csavarfejbe és erősen tekerik meg, akkor valamelyik enged.

Én először finoman bemozgatom csavarhúzót, hogy csavarfejben tökéletesen illeszkedjen, ekkor megáll benne a csavarhúzó elengedve is.
Ezután tekerem.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#72047) weiss válasza tordaitibi (#72044) üzenetére


weiss
addikt

Bocs, félreérthető voltam. Tehát a táp kondenzátorának a kiszáradása okozhat brumot, azt értem. A többi nem volt világos, de igy már az. Egyébként valami surfsound, ezer éves, gondoltam kicserélem benne őket, filléres tétel lenne.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#72048) mzso válasza darvinya (#72046) üzenetére


mzso
veterán

Nem. Láthatóan körbeforog. Még meg is jelöltem a csavar egyik oldalát, nehogy az legyen hogy beképzeltem.
Se kifelé se befelé tekerve nem történik semmi...
Némi ellenállással forog. És soha nem is volt rendesen megszorulva.

Gondolom cseszhetem, ha gyakorlatilag egy pecket raktak be csavarfejjel.

[ Szerkesztve ]

(#72049) darvinya válasza mzso (#72048) üzenetére


darvinya
titán

Akkor pengével kell.ellentartani, hátlap résen keresztül, hogy kijöjjön.
De ha ekkor sem indul meg és jön ki, akkor csak drasztikus eszköz segít.

Viszont tényleg silány kivitelű, ha ilyen. :(((

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#72050) mzso válasza darvinya (#72049) üzenetére


mzso
veterán

"Akkor pengével kell.ellentartani, hátlap résen keresztül, hogy kijöjjön."

Mármint a "csavarnak" valahogy? Nem értem, hogy pengével hogy lehetne. Vagy a hátlapot próbáljam ezek eltávolítása nélkül feszegetni?

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.