Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#92001) razorbenke92 válasza cof (#91997) üzenetére

Csavaros terminálnál nem szabad forrasztani a sodrott kábelvéget! Szerk.: Ja, ha úgy értetted a végét, ahogy Barret001 írja, azt lehet. Elsőre úgy értettem az egész blankolást forrasztottad, de akkor nem foszlana, ahogy írtad. A forraszanyag puha és rugalmatlan. Becsavart, feszes állapotban hőtágulásra tovább deformálódik, visszazsugorodva már nincs meg a feszes kapcsolat. Ennél még az is jobb, ha egy sima kombinált fogóval rácsípsz egy érvéghüvelyre, és aztán azt csavarozod be.

Terminálba nemigazán van csatlakozó, pont az a lényege, hogy kábelt fogad. Esetleg a csavaros terminált lecserélheted rugósra.

[ Szerkesztve ]

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#92002) Barret001 válasza cof (#91997) üzenetére


Barret001
addikt

Csak a hegyét forraszd meg a kábelnek,akkor nem foszlik. Jól írták előttem. :)

[ Szerkesztve ]

(#92003) cof válasza razorbenke92 (#92001) üzenetére


cof
veterán

Ez ugye egy lemezt nyom lefele ha csavarom, és két lemez záródik össze. Nem a csavarral érintkezik a vezeték közvetlen. Még ilyesmit néztem ki ami jó lehet spéci szerszám nélkül: [link]

Igen, én telibe forrasztottam a blankolás, sodrás után. De akkor megpróbálom csak simán a vezeték hegyét forrasztani.

[ Szerkesztve ]

Eladó cuccok: https://bit.ly/cofcuccok

(#92004) Barret001 válasza cof (#92003) üzenetére


Barret001
addikt

Hosszabbra szoktam hagyni,leforrasztom,és pontos méretre vágom.Így egyszerű a méret eltalálása.

(#92005) Aryes


Aryes
nagyúr

Köszönöm mindenkinek a választ! :R

(#92006) ViZion


ViZion
félisten

Továbbra is a szárítógép-téma... (Röviden a vezérlő nem kapcsolja be a fűtést, terv: relével bekapcsolni, ha a motor forog + bimetál termosztát a limitálásra)
A motor kivezetései megvannak, az egyik direktben a bejövőre van kötve, a másikat -forgásirány váltás miatt- hol az egyik hol a másik lábra kapcsolja.
A relé tekercs 2 vezeték, de itt meg 3 lenne... Vagy csak az egyik irányra kapcsoljam a fűtést? :U Mi lehet még megoldás?

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#92007) Barret001 válasza ViZion (#92006) üzenetére


Barret001
addikt

Diódán keresztül nem lehet a két szálra kötni? 1-1 dióda.Akkor elvileg mindkét szál kapcsol,de visszafelé nem folyik áram.Mindig csak 1 szál aktív. ?

(#92008) ViZion válasza Barret001 (#92007) üzenetére


ViZion
félisten

230 V AC van ott, az kellene kapcsolja a relét.
Igen, csak 1 aktív, a forgásirányt változtatja.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#92009) Barret001 válasza ViZion (#92008) üzenetére


Barret001
addikt

Az komplikáltabb...

(#92010) ViZion válasza Barret001 (#92009) üzenetére


ViZion
félisten

Megnézem, h a gyakran használt programnál melyik irányba forog többet, 'oszt annyi. Legfeljebb hosszabb lesz a program :U
Esetleg 2 relé, de csak egy 230 V AC finderem van. MCU-t nem raknék ide, mert minek, drága is lenne.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#92011) Barret001 válasza ViZion (#92010) üzenetére


Barret001
addikt

Na akkor meg is oldottad a problémát.

(#92012) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Sziasztok,

Az elektromos motorokkal kapcsolatban lenne kérdésem hozzátok.

Adott egy futógép, aminek a motorjának kb. 25 perc után kezd kicsit égett szaga lenni. Tegnap az overload kapcsoló le is oldott, de kis idő után vissza lehetett kapcsolni és ma is tudtam használni.

Elvileg a terhelésébe bőven benne vagyok, mert 130kg-ig terhelhető és 110 vagyok max vagy alatta kicsivel.

Ilyenkor kezd elhasználódni a motor? Vagy ha már egyszer szaga volt, akkor már igazából kezdeni kéne valamit vele? Tehát az "egyszer szaga volt" egy visszafordíthatatlan jelenség? Ilyet fel lehet újjítani?

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#92013) Dr. Szilikát válasza V.Stryker (#92012) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ha túlmelegszik, de kihűlés után nem mutat hibát, akkor nem lett hibás. Hiba lehetne például menetzárlat, amikor már terhelés nélkül is szabálytalanul melegedne, túl nagy áramot venne fel. Elvben az is lehetséges, amikor valahol már képződik egy hibaforrás, de még nem keletkezett zárlat.

Ez egy kefés DC-motor, permanens mágnes állórésszel. Itt lehet gond a kefével és kommutátorral is esetleg.

https://www.youtube.com/watch?v=vi63DlwniL4
https://www.ebay.pl/itm/224039350513

(#92014) V.Stryker válasza Dr. Szilikát (#92013) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Igazából tegnap oldott le az overload kapcsoló. Ma tudtam használni és ugyanúgy 25 perc után kezdett szaga lenni. Elég meleg volt a motor...

Van egy nyomtatott áramkör, azon van egy piros led, ami azt vettem észre,hogy terhelés nélkül nyugiban van, de ha én futok rajta, akkor pirosan villog.


Ez a motor felújjítható amúgy? Most kefe, meg kommutátor...nekem nem mond semmit.

Néztem én is,hogy lehet kapni, de 80k-ért most nem vennék motort.

Most vettem a gépet. Használtan. :W Pedig könyörögtem a feleségemnek, hogy vegyünk újjat, de az anyagiak miatt húzta a száját. Soha többet nem hallgatok rá. :W

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#92015) Dr. Szilikát válasza V.Stryker (#92014) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Kefét lehet könnyen cserélni, mert külső hozzáférésű, a kommutátor tisztításához szét kell szedni, a forgórész menetzárlata pedig totálkárt jelent.

De lehetnek ott más gondok is, át kell vizsgálni az elektronikát is.

(#92016) Reggie0 válasza V.Stryker (#92012) üzenetére


Reggie0
félisten

A futogepet kened rendszeresen? Siman lehet attol tulterheles, hogy mar nem siklik kelloen a szalag.

(#92017) V.Stryker válasza Reggie0 (#92016) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Persze. De mondom, most vettem használtan. Az volt az első, hogy vettem cuccot hozzá és bekentem.

De előttem nem kenték. Ez biztos, mert a villogó service feliratra azt hitték normális. :W Azzal jelzi a gép a kenés idejének eljövetelét.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#92018) Reggie0


Reggie0
félisten

Kezdetnek meg kene merni rajta az aramot es feszt terheles kozben, hogy el tudjuk donteni valoban tul van-e terhelve vagy valami egyeb problemarol van-e szo.

[ Szerkesztve ]

(#92019) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

TL431-nek hogyan lehetne kis hiszterézist adni? Annyira lassan változik a bemenő feszültség hogy szabályosan prellez, nem határozottan kapcsol és ez nekem nem jó. 20-30mV már elég lenne.

(#92020) V.Stryker válasza Reggie0 (#92018) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Direkt ránéztem az okos konnektorra... 1420W körül mutatott.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#92021) V.Stryker válasza V.Stryker (#92020) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

De az elején ilyen 1200 körül indul... Aztan néha ugrik fel ilyen 1420 körülre. Aztán már csak annyi. De tegnap mikor kikapcsolt akkor 1500 felett volt.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#92022) Reggie0 válasza V.Stryker (#92020) üzenetére


Reggie0
félisten

Hat, az nem kicsit nagyobb mint a nevleges. Terheletlenul mennyi?

(#92023) V.Stryker válasza Reggie0 (#92022) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Ugyanazon a sebességen 228 - 230W.

De ezeket ugye a 230V-os dugónál mérem.

[ Szerkesztve ]

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#92024) ekkold válasza tordaitibi (#92019) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Én kb. ilyesmi megoldással szoktam, de mivel nem adtál meg részleteket így nem tudom modellezni és méretezni...:

(#92025) Reggie0 válasza V.Stryker (#92023) üzenetére


Reggie0
félisten

Szerintem tul nagy a hajtasi veszteseg, valami nincs rendben. Probald meg a motort leakasztani a szalagrol es ugy uresjarasban. Ha ugy is nagy a fogyasztas akkor elektronika/motor problema, pl. menetzarlat esetleg csapagyazas(kiprobalhatnad, hogy kezzel meghajtani mennyire nehez, ha nincs a motoron semmi). Ha ugy leesik alacsonyra, akkor surlodas/attetel.

[ Szerkesztve ]

(#92026) tordaitibi válasza ekkold (#92024) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Én is erre jutottam hogy aktív elem nélkül nem lehet.
Csk mondom megkérdem, hátha van egyszerű módszer de ezekszerint nincs.
Köszönöm.

(#92027) V.Stryker válasza Reggie0 (#92025) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Maga a mechanikával nincs gond. Ha nincs áram alatt, minden nehézség nélkül, vagy különösebb ellenállás nélkül forgatható az egész hóbelevanc. A motorral lesz vmi.

Most már rábeszéltem magam, hogy kiszerelem és elviszem valakihez, aki tekercsel, meg ért hozzá .

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#92028) rednifegnar válasza V.Stryker (#92027) üzenetére


rednifegnar
senior tag

nekem volt pofara nagyon hasonlo kinai motorom szinten ilyen allomagneses cucc. az is egy ido utan nagyon melegedett, szetszedtem, kitisztitottam a kommutatort, lemericskeltem latszolag minden jo volt. aztan megse volt. vege az lett hogy megegett. ujra tekercseltettem, sosem volt jo aztan ujra marhara melegedett es elgyengult. kiderult h lemagnesezodott az allando magnes. akkor felmagneseztek. de persze ujra kezdte egy ido utan, akkor lett elegem es ment a kukakaba az egesz elektronikastul.
amugy ezekhez eleg bonyi elektronika is szokik lenni, siman lehet hogy ott nem okes mar valami.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#92029) Aryes válasza rednifegnar (#92028) üzenetére


Aryes
nagyúr

lemagnesezodott az allando magnes

Ha nem elég nagy a mágnes hőtűrése, ez akár simán, üzemi hőfokon, a melegedés miatt is bekövetkezhet.

[ Szerkesztve ]

(#92030) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Kérdezém,aluminiumra réz sodrott vezetéket hogyan kéne kötnöm?
Konkrétan egy nagyméretű aluminium hűtőbordára kéne rácsatlakoznom 4 darab16mm2 sodrott vezetékkel. Préselhető réz vagy ónozott saru amim van, M6 lukkal.Ez közvetlenül mehet az alura, M6 csavar-lapos-rugós alátét vagy körmös alátét megoldással, vagy így nem jó? Ha nem, tudnátok valamit tanácsolni?

(#92031) Barret001 válasza tordaitibi (#92030) üzenetére


Barret001
addikt

(#92032) Reggie0 válasza tordaitibi (#92030) üzenetére


Reggie0
félisten

Szemes sarut kell a vezetekre krimpelni, a szemes sarut pedig csavarozni.

(#92033) Barret001 válasza Reggie0 (#92032) üzenetére


Barret001
addikt

Az a gondja,hogy különböző fémek között kell jó galvanikus kontakt.

(#92034) V.Stryker válasza rednifegnar (#92028) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Most elbizonytalanítottál? Mennyibe került a tekercselés meg a felmágnesezés?

Dechatlonba 50ezer egy új motor.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#92035) Reggie0 válasza Barret001 (#92033) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen, erre mondtam. Siman szemes sarut kell felcsavarozni. A borda es a saru koze semmi nem kell, a saru es a csavar feje koze mehet az alatet es a kormos alatet.

(#92036) rednifegnar válasza V.Stryker (#92034) üzenetére


rednifegnar
senior tag

nem tom reg volt, ismi intezte fogalmam nincs. igy utolag bele se kezdtem volna.
mennyi ez a cucc ujonan (ha kaphato vagy hasonlo)?
50e nem keves, az egesz arahoz kell aranyositani hogy erdemes e rakolteni annyit vagy inkabb venni egy ujat.

off: ettol fugetlenul, nem jobb egy sajat erovel mukodo elliptikus mint egy ilyen szalag? nekunk az van es sztem az eleg jo mozgasforma (strapabiro is ha nem a leggagyibb kategoriat veszed az elektronika kimerul a kijelzoben). tobb ismimnek van pl bicikli, de az nem jo, a szalagot nem ismerem.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#92037) Dr. Szilikát válasza Barret001 (#92033) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ez arról szól, hogy a különböző fémek között a nedvesség, illetve galvánelektromos jelenségek miatt korrózió, "rohadás" állhat elő, a kontakt ekkor lesz rossz.

Addig nem rossz a kontakt, amíg azt látjuk, hogy szépen / szorosan össze van szerelve és nincs berohadva. Esetleg sokáig nem is fog, mert jó szárazon van. Villanyszerelők szoktak használni valami védőzsírt is a korrózió ellen.

Készülékekben gyárilag ónozott rézsarut szoktak általában használni.

(#92038) V.Stryker válasza rednifegnar (#92036) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

279 egy uj gép.

Volt eliptikus... Nem vált be. Ez viszont igen.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#92039) Dr. Szilikát válasza tordaitibi (#92030) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Később jutott eszembe, hűtőbordákon szokott lenni eloxált réteg (színes vagy színtelen is). Multiméterrel jól kimutatható ilyenkor egy szigetelő réteg, amit érdemes felcsiszolni, mert bár a belehajtott csavar is vezet, de ha fontos a minimális átmeneti ellenállás, ez is számíthat.

[ Szerkesztve ]

(#92040) 7Sony7 válasza tordaitibi (#92030) üzenetére


7Sony7
addikt

Alunál ónozott rezet szoktunk használni.

-

(#92041) cof válasza cof (#92003) üzenetére


cof
veterán

Végül csak vettem egy érvéghüvely fogót mert pont akciós volt 8$-ért [link] viszont csak 4 pontosat, nem tudom mekkora hátrány lesz majd a jövőben a 6 pontoshoz képest. Nagy munkákat nem tervezek vele, max 1.5 mm2 vezetékig. Ha jól értem akkor minden sodrott vezetékre kötelező érvéghüvely, bár olvasom, hogy tömör vezetékre is ajánlott. Ebből kiindulva van pár komolyabb hosszabbítóm amit szét lehet csavarozni, nem ilyen egybeöntött a ház, oda is akkor mehet ilyen hüvely ugye? Meg szerelt konnektor csatlakozókhoz is ha sodrott a vezeték.

Hüvelyt sima sapka nélkülieket vettem 600 darabos/több méret, az is csak 3$ volt a napokban.

Eladó cuccok: https://bit.ly/cofcuccok

(#92042) razorbenke92 válasza cof (#92041) üzenetére

Változó, az eredeti Wago gyorscsatlakozókhoz pl. sodrottnál sem kötelező érvéghüvelyezni. Tömör vezetéknél még sosem hallottam róla, nem is nagyon tudom elképzelni a mikéntjét, de majd valaki ír, ha többet tud.
Szerelvényeknél - pl. konnektor - erősen ajánlott a sodrott vezetékhez, de azokból is van rugós befogású, ami hasonló elven működik mint a Wago.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#92043) PHM válasza cof (#92041) üzenetére


PHM
addikt

"csak 4 pontosat, nem tudom mekkora hátrány lesz majd a jövőben a 6 pontoshoz képest."
Semekkora. Mindkettővel dolgozom, egyformán ellátják a feladatukat.
"bár olvasom, hogy tömör vezetékre is ajánlott"
Ezt hol írták? Mert szvsz ostobaság.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#92044) cof válasza PHM (#92043) üzenetére


cof
veterán

Semekkora. Mindkettővel dolgozom, egyformán ellátják a feladatukat.

Ez jó hír, köszi.

Ezt hol írták? Mert szvsz ostobaság.

Azt mondja, hogy ajánlott. Alumíniumhoz kötelező csak.

[link]

[ Szerkesztve ]

Eladó cuccok: https://bit.ly/cofcuccok

(#92045) Reggie0 válasza PHM (#92043) üzenetére


Reggie0
félisten

Ja, kis aramoknal mindegy, hogy 6 vagy 4 oldalu. Amugy meg attol fugg melyiket kell hasznalni, hogy milyen profilu csatlakozoba lesz bedugva.

(#92046) ViZion


ViZion
félisten

Nekem itthonra a 6-os van, mert nagyobb átmérőkkel is dolgozom néha, amúgy tökmindegy, ha belemegy préselve a helyére, akkor nincs jelentősége. Én a szigetelt érvégeket jobban szeretem, kicsit ilyen "törésgátlós", de ez sem feltétel.
Tömörre érvég... háát inkább csak ha saruzni kell, de amúgy ott pont semmit nem jelentene. Nem minden csatlakozóhoz kell érvéghüvely, nekem van egy marék olyan, amiben a lemez egy önzáró rugós cucc, pont a sodrotthoz, ennél nem kell, sőt. Érvéghüvellyel sz@rabb összerakni. Alu vezetékek... ehh, bontásban láttam csak, nem kellene használni.
Most bontottam egy vezérlőszekrényt, ha kellenek cuccok valakinek... :DDD

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#92047) Reggie0 válasza ViZion (#92046) üzenetére


Reggie0
félisten

Milyen cuccok vannak?

(#92048) ViZion


ViZion
félisten

Főként kismegszakítók (Schneider, alig használt és vmi másik, azt nem tudom mi), C/B 3-16-ig, rengeteg sorkapocs, pár vezérlő bigyuszka, még nem kerestem rá, hogy mik. Kapcsolók, relék... Maga a szekrény ~160×60×50 sínekkel, nekem ez nagy. Csak elkezdtem, majd rakom fel, fotózok is.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#92049) demars


demars
addikt

Hol kapok ilyen kondenzátort?



Egy régi fúrógépben van, egyik felén a "kupak" elvált.
2x2500 pF

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#92050) leweegee válasza demars (#92049) üzenetére


leweegee
aktív tag

Pl. itt, vagy itt is, de én egyszerűen csak kihagynám, jóformán felesleges oda.

Ne nőj fel! Csapda!

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.