Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#68001) Sokimm


Sokimm
senior tag

Sziasztok!
Szeretnék az egy csatornás labortápom után kötni, egy házi kis logikai áramkörök tápellátására szolgáló áramkört, ami valami ilyesmi módon nézne ki:

30V<Vin
indikátor led jelezné a túláramot és nem kapcsolna a stabkockákra kakaót
15V<Vin<30V
7812 stabkocka, alá egy 7805 stabkocka, alá meg egy LD33V stabkocka
8V<Vin<14V
akkor csak a 7805 és a LD33V kapcsoljon be
4.5V<Vin<7V
ilyenkor meg csak a 3.3V os LD33V kapcsoljon be
4.5V<Vin
Low voltage indikátor led világítson

Nem gondolnám, hogy ez spanyol viasz lenne, ezért kérdenzém, hogy valaki nem találkozott már ilyen kapcsolási rajzzal, ami a logikát (tranzisztorokkal, előtétellánállásokkal, feszültségosztókkal, esetleg indikátor ledekkel) már megvalósította volna?

A válaszokat előre is köszönöm.
Üdv: Sokimm

Ezeket találtam, de hátha van komplexxebb a birtokotokban. :P (3.3V os kör, indikátor ledekkel, tranzisztor kapcsoló logikával a betáp oldalon)
[link]
[link]

[ Szerkesztve ]

(#68002) weiss válasza Sokimm (#68001) üzenetére


weiss
addikt

Erre egy arduino fetekkel/relékkel nem volna egyszerűbb?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#68003) Sokimm válasza weiss (#68002) üzenetére


Sokimm
senior tag

Gondolom sima "ha akkor" tipusú kapcsolás (tranzisztor logika, jól kiszámolt előtétellenálásokkal, feszültségosztókkal) a leghatékonyabb. Minek ebbe mikrokontroller?

(#68004) And válasza Sokimm (#68003) üzenetére


And
veterán

Leginkább azért lenne jó valami filléres kontroller, mert:
- úgy nem válik alkatrésztemetővé az egész a rakás szükséges komparátorral meg osztólánccal,
- valamint a kivitelezés is jóval rugalmasabb lehet.
Ezzel akár a tranzisztoros / fetes vagy relés kapcsolófokozatokat is meg lehet spórolni, amihez persze az sem árt, ha az ősöreg 78xx-ek helyett olyan LDO-típust alkalmazol, amelyen van valamilyen engedélyező-tiltó bemenet (pl.: LM2941)
A linkelt kapcsolások kutya közönséges stabilizátor alkalmazások, bár neked nem is kell több, csupán annyi, hogy lehetőleg - akár kontrollerrel valósítod meg, akár nem - engedélyezhető áramköröket használj.

(#68005) Sokimm válasza And (#68004) üzenetére


Sokimm
senior tag

Ha a mikrokontrolleres megoldást végig gondolom, akkor a DA bemeneten egy előtétellenállással az 5V-os logikára ráengedem a max 30V betápot, és az olvasott érték alapján egy case ágon engedélyezem a kimeneteket, attól függően milyen Vin van jelen.
A hiszterézisre macerás figyelni szoftveresen, hogy a határértéken való betáp feszültség (vagy terhelésre eső, amúgy meg picivel magasabb) ne kapcsolgassa állandóan a terhelhetetlen stabkockákat.
Szándékosan a kimenet előtt klasszikus stabkockát akarok használni, hogy ne legyen semmiféle kapcsolóüzemű tüske (kondikkal nem vagyok barátságban, a kalkulálásuk meg még egy külön műfaj), mivel gyakran hajtok ledet, lézert, mikrokontrollert. (kis teljesítményűek)
Az itthon lévő (amiket felsoroltam) klasszikus stabkockák felhasználása azért lenne ideális, mert van itthon. Nem akarok boltba járni, új cuccokért.
Az enabled láb meg szükségtelen, ha a stabkocka betáp lábát egy tranzisztorral (akár darlingtonnal) vezérlem. A mikrokontroller simán hajthatja azt közvetlen.

De még mindig örömmel alkotnék analóg rendszert, ha esetleg valaki tud ilyen kapcsolást. :)

Csereszabatos lenne minden alkatrész, és stabil mint egy "faék" (vagy az nem ez a mondás? :) ).

(#68006) PHM válasza Sokimm (#68001) üzenetére


PHM
addikt

Konkrétan mi a célod ezzel?
Nem lenne egyszerűbb az egész manuálisan, három ledes
visszajelzésű kapcsolóval?
A túlfeszültségvédelem pedig külön egy komparátor, + relé,
vagy tranzisztorral megoldható.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#68007) Sokimm válasza PHM (#68006) üzenetére


Sokimm
senior tag

A célom egy labortáp alá (logikailag utána) rakható rendszer, amivel meghajtom a mikrokontrollert, míg a motorvezérlőkhöz a labortáp adná a nagyobb feszt.
Közös GND, és 2, max 3 feszültségszint (bizonyos eszközök 3V-ról, valamik 5V-ról mennek).

Most csak egy kijáratos a labortáp, azt szeretném "tuningolni".

(#68008) weiss válasza Sokimm (#68003) üzenetére


weiss
addikt

SW fejlesztő vagyok, és aki kalapács, az mindent szögnek néz :D Viccet félretéve, azért javasoltam, mert szerintem ez a legflexibilisebb megoldás. Ha esetleg a későbbiekben még valami funkciót szeretnél /teljesítmény mérés, hővédelem, etc./, akkor minimális változtatással meg tudod oldani.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#68009) Sokimm válasza weiss (#68008) üzenetére


Sokimm
senior tag

Hővédelem van a szabvány stabkockákban, túláram esetén lekapcsol, csereszavatos és pár száz forint. :)
Plug and play a javából. (nem az oracle-es java :D)
Nem bonyolítanám szét a tápot digitális nyavajával, akármennyire is kézenfekvőnek tűnik.

(#68010) Attix70


Attix70
aktív tag

Mi az a stabkocka?
Kocka (tehát minden oldala kb. egyforma)?
Ez talán.
Stab ic? Nehéz megírni 78xx ??

Próbáljuk meg a mondatokat NAGYbetűvel kezdeni

(#68011) PHM válasza Sokimm (#68007) üzenetére


PHM
addikt

A 12V-hoz mindenképp DC-DC konvertert használnék,
míg a kisebb feszültségekhez terhelés függvényében megfelelhet
a sima áteresztő stabilizátor is, de azokat meg lehet táplálni 12V-ról is.
Sőt így a 3,3V-os stabilizátor elé lehet kötni egy olyan, megfelelően
méretezett ellenállást, amin maximális terhelésnél 5-6V esik.
Ezzel elkerülhető, hogy a hővédelem túl korán lépjen működésbe.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#68012) PH-User válasza terapeuta007 (#67954) üzenetére


PH-User
addikt

Nem tűnik rossznak, köszi!
Hangszórónak nem sok hely van, úgyhogy max rákötném arra, ami benne van, aztán kiderül mennyit bír. :DDD

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#68013) Vanir


Vanir
veterán

Sziasztok!

Győrben vagy BP-n tudtok boltot, ahol árulnak - lehetőség szerint készre szerelve - "male" JST 2.0 ill. SH 1.0 csatlakozót, legalább 10 centi kábellel? Az is jó, ha nem eleve így árulják, viszont helyben összekrimpelik nekem.
Ilyenekre gondolok:
[link]
[link]

Berendeltem őket Aliról, viszont itt a kínai újév, és valami gyorsabb megoldás kellene.

(#68014) kemotox


kemotox
addikt

Sziasztok!
Van régről egy Thomson (Thompson?) Hi-Fi-m. Sajna nincs aux bemenete, viszont szeretném a hangszóróit használni. Két 10 wattos, 80 ohmos egyszerű passzív cucc. Géphez szeretném kötni, ehhez kéne valami.
Szeretnék építeni valami egyszerű kis erősítőt, egy-két egyszerű funkcióval, mint pl vol poti meg fejhallgató bemenet. Szóval egy egyszerű, mezei PC hangszórópárt szeretnék varázsolni belőlük. Csak egy kicsit normálisabb minőségben, igazából arra kéne, hogy gitárt/basszusgitárt PC-re kötök egy interface-n keresztül, és azokon szeretném visszahallni.

(Lehet valami erősítős topicban jobban járnék, de én csak fejlhallgatós/DAC-os topicot találtam)

Bármi jöhet ami a segítségemre lehet. Kapcs rajz, ötletek, vélemények (mi hogy érné meg, mi nem érné meg, stb. Sose csináltam még ilyesmit), vagy csak tanács, hogy milyen irányban kezdjek el nézelődni.

Köszi! :R

kép

(#68015) kemotox válasza kemotox (#68014) üzenetére


kemotox
addikt

Persze 8 akart lenni az a 80, és persze mire észrevettem lejárt a szerk idő

(#68016) tordaitibi válasza kemotox (#68014) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Attól függ.
Akarsz/szeretsz pár órát molyolni és büszkén veregetni utána a válladat hogy Juhhé, múködik! :) vagy készen megrendeled a panelt ebay, ali, van itthon is. Ezesetben majd a fórumtársak biztos adnak linkeket.
Ha viszont icipici alkókedved van,
egy TDA2009 végfok IC és a köré tartozó alkatrészek, ha kicsit nagyobb teljesítmény akkor egy TDA7375 vagy TDA1554. Ezekhez kell még tápegység ami 12-15 voltot biztosít.
IC tipusok alapján keress rá a guglin, találsz rajzokat. Ezek mezei ic-k, úgymond a sarki hentesnél is beszerezhetők, nem egzotikusak.
Ha mégis a kész termékek mellett döntesz, táp mindenképp kell, ha alkotni akarsz :) akkor egy 12V/50VA transzformátor, egy graetz híd és egy nagyobbacska szűrőkondenzátor. Ha nem akarsz vele szüttyögni akkor bármilyen kész 12-15V/50W adapter, pl. led tápegység, monitor táp stb.
Kell még hangerőpoti, bemeneti jack vagy rca aljzat, dobozolás.

Bárhol elakadsz, írj rám nyugodtan privibe.

(#68017) moha21


moha21
addikt

Üdv!

Van egy transzformátor adatlapom nyomtatva és egy nap keresés után sem találtam semmit róla.
400V-os vonali feszültségű primer és 3,5 kV-os szekunder oldal 70 kVA teljesítmény.

elvileg 4 kimenete van megpróbálom egymás mellér "rajzolni" őket így fórum formájában:

0 100 PM 3500

A 0 és a 100 kivezetések között egy feszültségmerő műszert rajzoltak be ami 3500 V-ot mutat.

a 3500-as pont után egy árammérés van kötve CPI felirattal és szintén a 0-hoz képpest 3500V van berajzolva.

A PM pont le van kötve földre és egy gyűrű van rárakva a következő felirattal: DT föld/hiba.

Arra gondoltunk, hogy a 0 - 100 kivezetés az feszültsémérés kivezetés ( ám az okát nem tudom )

a 0 - 3500 pontok között van a "teljesítménytekercs".

A PM-ről semmit info nincs talán védelem lenne?

A transzformátor szabályozása a primer áramkörbe iktatott fojtótekercsekkel történik. És elvileg vmilyen UV lámpa működéséhez kell.

Ha esetleg valaki találkozott hasonlóval az bátran szóljon. Később képet is tudok majd feltölteni, most sajnos nem.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#68018) johniee válasza kemotox (#68014) üzenetére


johniee
senior tag

Nekem ilyen van, zsebben elfér, maga az erősítő 1 dollár :DDD : [link]

"Nekem a paszta szenvedély" by Tesco-Zsömle =)

(#68019) kemotox válasza tordaitibi (#68016) üzenetére


kemotox
addikt

Nagyon szépen köszi! A privátolással majd lehet élek :R
Miután megírtam a kommentem gondolkodtam is rajta, hogy valami olyan cucc kéne, amihez nem kell trafózni meg mindenféle méretezést csinálni, neadjisten USB-ről 5V-al hajtható lenne a jó. Tápokhoz lövésem sincs, és nem szeretném itt elbaltázni, hogy zajos lesz vagy valami. Szóval ez a késztápos dolog tetszik mindenképp.
Ezeket az egyszerű IC-s megoldásokat ismerem, de pont ettől tartottam, hogy "olcsó húsnak híg a leve" (túl egyszerűnek tűntek ezek a megoldások), de akkor nincs így, ugye?

Egy kérdés: Hangerőpotit hova érdemes rakni. Láttam már erősítő előtt és után is. Nekem eszembe sem jutott volna, hogy nem a "legvégét" szabályozgatom potival. Van bármi előnye-hátránya a két módszernak, vagy tök mindegy, a matek a végén úgy is ugyanazt hozza ki?

(#68020) tordaitibi válasza kemotox (#68019) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

USB 5 volttal az a baj hogy kevés. Egy hídkapcsolású végfokkal is a maximum ami elérhető az 1W körül van.
Amiket írtam ic-k az a teljesen átlagos kategória, márcsak azért nem szólhat szarabbul mint a kész panelek mert azokba is dettó ugyanezek vannak, más típusszámmal de a lényeg ugyanez.
Következő lépcső a D osztályú végfokok, ebayen keress rá, 'class d power amplifier".
Ezek óriási előnye a jó hatásfok, gyakorlatra lefordítva nem vagy minimális hűtőborda kell.
12 voltos tápot tudsz itthon is vásárolni, ponosan úgy néznek ki mint a laptoptápok, egy fekete tégla és finito, kész a táp. ha olyan végfokot építesz/veszel ami bírja a 19 voltot akkor egy otthon kallódó laptoptáp is megfelel.
Viszont egy ilyen, pláne ha D osztályú, kb. 2 másodperc latt fogja kilőni a kis hangszóróidat. Pláne gitárerősítőnek használva és rendesen belecsapva a húrokba.
Hangerőt mindig a bemeneten szabályozunk, én még sosem láttam a kimeneten ehol több 10, 100W közlekedik.
Legegyszerűbb lenne, ingyen, pillanatok alatt, és tesztelni tökéletes, a mini hifit használni első körben. Küldj egy fotót a belsejéről.

[ Szerkesztve ]

(#68021) kemotox válasza tordaitibi (#68020) üzenetére


kemotox
addikt

Nem úgy használnám gitárerősítőnek, az a része szoftveres lenne, csak sima átlagos kimenetről lenne szó, mintha zenét hallgatnék vagy ilyesmi.
Én is gondoltam rá, hogy ki kéne szedni a belét a hifinek, de nem akarom szétbarmolni. Viszont van két régi Genius PC hangszóróm is amiket meg akartam javítani még vagy 10 éve, csak aztán valamiért félbemaradt a művelet. Poti csere kell mert nagyon kontaktoksak már, recseg-ropog, de leginkább sehogy nem szólnak.
Azokból lehetne valamit alkotni. Kókányolni jó lesz mindenképp, de végső megoldásnak valami kulturizált kis dobozkát szeretnék, ami méretben is elfogadhatóbb.

Most hogy mondod, ezt a végénpotis dolgot lehet valami gitáreffektes kapcsolásnál láttam inkább...

(#68022) #90088192 válasza moha21 (#68017) üzenetére


#90088192
törölt tag

Hello a PM-rol nekem az jut eszembe amikor a primer és szekunder tekercs közé egy földelő "lapot" tekernek be, így megfelel a leválasztó transzformator kitételének :R

Ha nincs galvanikus kapcsolat sem a primer sem a szekunder oldallal akkor 99% hogy az.

A 0-100 kivezetés meg valószínű pont az amit írsz, arányosított feszültségmérés, de lehet az elektronikának segédtekercselés is.

En ezekkel találkoztam, nem tudom segít-e :R

(#68023) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tirisztornál mi a különbség az It av (átlag) és It rms között? Ha az egyik példány 3.84A av és 6A rms-t tud folyamatos üzemben, akkor melyiket kell figyelembe vennem egyenáram esetén? Gondolom az av-s kisebb értéket.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68024) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#68023) üzenetére


Lompos48
nagyúr

[link]

[link]

[ Szerkesztve ]

(#68025) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#68024) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szóval az av-t kell néznem, ha egyenáramon van használva.

Amúgy valami olyan tirisztort keresek ami smd, 2-4A körül bír, de nem DPAK-os szörnyeteg. Ahogy nézem, ilyen viszont nincs...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68026) darvinya


darvinya
titán

Szerintetek mennyire jó ez az elko. :DDD

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#68027) mezis válasza darvinya (#68026) üzenetére


mezis
nagyúr

Az ilyet szokás úgy hirdetni, "kisebb szépséghibával..." :DDD ;]

mezis

(#68028) mzso


mzso
veterán

Helló!

Ebből szerintetek meg lehet tippelni, hogy a Led-ek áramgenerátorosan vannak-e meghajtva? Vagyis ha áthidalok néhányat nem lesz a többin túláram?

Egyébként a LED-eket tesztelni sem tudom. Eddig minden fajta LED pislákolt multiméterrel is. De most nem. Próbáltam elemmel is. De úgy sem tudtam világításra bírni egyiket sem. Úgyhogy vagy annyira marha kicsi a forrasztás az oldalaikon, hogy nem lehet kontaktust létesíteni, vagy nem tudom...

(#68029) darvinya válasza mezis (#68027) üzenetére


darvinya
titán

Mintha autó kupec lennék, fél totál káros autó mellett. :DDD

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#68030) tillatrilla


tillatrilla
senior tag

Sziasztok! Sajnos nem találok megfelelő topikot asztali pc alaplap,cpu csere ügyében. Ha tudtok ilyen fórumot,amin van élet,adjatok egy linket. Köszönöm!!

Üdv: Attila

(#68031) mezis válasza mzso (#68028) üzenetére


mezis
nagyúr

Gombostű vagy ebay.

Az U1 oldalt nem lyukas ?

mezis

(#68032) PHM válasza mzso (#68028) üzenetére


PHM
addikt

Multiméterrel nem, maximum 9V-os elemmel tudod ezeket tesztelni.
2 chip van bennük sorbakötve, legalább 5V kell, hogy világítsanak.
Tesztelni lehet akár egy 9-12V-os adapterrel is, csak ne felejts egy
ellenállást sorbakötni a táppal.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#68033) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv mindenki!

Találtam itthon egy ilyen adaptert. Van ennek valami különlegessége, vagy miért kérnek érte ennyit? 12V 2A, de mi jelentősége van annak, hogy ilyen robusztus?

Köszi a segítséget előre is! :R

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#68034) darvinya válasza csabyka666 (#68033) üzenetére


darvinya
titán

Ha trafós, akkor trafó ami sokat dob rajta.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#68035) VIPowER válasza mzso (#68028) üzenetére


VIPowER
senior tag

Áramgenerátoros, hidalhatod. Egyébként azt nézd meg nem e a led forrasztása vált e el, ugyanis szokásuk.

(#68036) mezis válasza csabyka666 (#68033) üzenetére


mezis
nagyúr

Igen, különlegessége a felirat: TECHNICS ! :DDD :Y
És ezt nem a távol keletről, hanem innen a szomszéd szomszédjából (Darmstadt) futva hozza a postás -no nem ingyen. :U
(Egyébként meg lehet, hogy ugyanott, ugyanazok készítik, mint a többi hasonló tápegységet.) ;]

mezis

(#68037) csabyka666 válasza darvinya (#68034) üzenetére


csabyka666
addikt

Aha, hát van súlya! Használatban annak van jelentősége, hogy trafós? Ez valami hifihez vagy valami hangcucchoz volt szerintem. Reális ez a 30 eurós ár?

@ (#68036) mezis: Viszi a futár innen tőlem is, csak az ilyen ebayes árakkal úgy vagyok, hogy meglehetősen szórnak. :)

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#68038) mezis válasza csabyka666 (#68037) üzenetére


mezis
nagyúr

Hang cuccoknál könnyebb az 50 - 100Hz szűrése mint az 50000 - 100000Hz-é. Elkók is tovább bírják.
Vesztesége sokkal nagyobb, mint a kapcsoló, PWM üzemű tápegységeknek.

MÉH telepen többet adnak érte, pláne ha a rezet elválasztod a vastól. :DDD

mezis

(#68039) csabyka666 válasza mezis (#68038) üzenetére


csabyka666
addikt

Ja akkor ez azért ekkora böcek. Teszek egy próbát. ;)

A lényeg, hogy oka van, miért ekkora, nem csak azért csinálták ilyenre, mert nem tudtak más fajtát gyártani. :B

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#68040) Gyula84 válasza mezis (#68036) üzenetére


Gyula84
veterán

Jó az a Technics :K

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#68041) mzso válasza PHM (#68032) üzenetére


mzso
veterán

Ah. Kösz az infót. Ilyennel még nem találkoztam. Mindegyik 3V-os volt eddig.
Már csak azt kell kitalálnom hogy csinálok 5-6V-ot.

[link]
Amúgy működés közben akad jó pár gyanús LED, és nem azok amelyek kikapcsolva gyanúsak...

Közben észrevettem, hogy van felirat is a a két alktrészen: SM2032D
Ami ha minden igaz "The SM2082D is a single channel LED constant current driver"-t jelent. Vagyis akkor gondolom simán áthidalhatom a hibás LED-eket.

(#68035) VIPowER válasza
Kösz!
Szerintem a forrasztás vizsgálatához a 60-szoros nagyítóm is kevés, annyira minimális. Alig látszik, hogy ott van.

(#68031) mezis

Nem lyukas, csak valami szemcse volt. Megpiszkáltam és lejött.

[ Szerkesztve ]

(#68042) mzso


mzso
veterán

Bah. Erre bekrepált a forrasztópáka.

(#68043) mzso válasza PHM (#68032) üzenetére


mzso
veterán

Bah. 6V-tal se szólal meg. Gondolom 9V kell. Mondjuk leeshetett volna nekem hogy ez lesz mivel látszódik, hogy három fényforrás van egy csipen...

(#68044) mzso


mzso
veterán


Na meglett, még ha nem is szép. Köszönöm a segítséget!
Nem azok a LED-ek voltak hibásak mint amire számítottam. Az egyiken egy fekete pötty volt a másik ágon lévő hibáson viszont nem látszódott semmi. Gyanítom sokáig nem fog tartani mert sötét foltok vannak egyes LED-eken. (Mint az első HSZ-emen is látszik.)

Csak erőszakkal tudtam leszedni a LED-eket, darabontként a tokozást letörve. Viszont két nagy fémfelület volt alatta. Olyan létezik, hogy ezeket alulról forrasztják? (Vagy ez a LEDnek a belseje lehetett?)

Bónusz kérdés:
Ugye ilyen ebay-es pákát nem érdemes megpróbálni javítani?
A jelek szerint megszakadt valahol. Nem melegít és végtelen ellenállást mérek a fűtőszál két végén.

[ Szerkesztve ]

(#68045) PHM válasza mzso (#68044) üzenetére


PHM
addikt

- Igen, ezeket alulról, pasztával forrasztják.
- A 2 fémlap között volt a led chip. A tokozást törted le róla.
- Csereszabatos fűtőbetét híján nem tudod javítani a pákát.
(Szerintem nem is érdemes.)

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#68046) mzso válasza PHM (#68045) üzenetére


mzso
veterán

Kösz a felvilágosítást.

"ezeket alulról, pasztával forrasztják." Akkor gyakorlatilag ragasztják valamivel? (Vagy aláforrasztanak valahogy?) Hogy hívják ezt a technológiát.

"Csereszabatos fűtőbetét híján nem tudod javítani a pákát. (Szerintem nem is érdemes.)"
Sejtettem.

[ Szerkesztve ]

(#68047) PHM válasza mzso (#68046) üzenetére


PHM
addikt

Nem. A forrasztó paszta az forrasztóón por, folyasztószer,
+ adalékanyagok keveréke. Forró levegővel, vagy kemencében
melegítve az ón összeolvad, a többi vagy kiég, vagy kiválik.
Az alkatrészeket sokszor odaragasztják a nyákhoz, hogy
ne fújja el őket a forró levegő.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#68048) radament1


radament1
tag

Sziasztok!

12V os áramkörön kellene megtalálnom egy zárlatot. Van egy AX-3005D labortápom, de zárlat elleni védelem azonnal bekapcsol. Hogyan tudnám ezt kikapcsolni?

Tíz+++ év után is lelkes újonc!

(#68049) darvinya válasza PHM (#68047) üzenetére


darvinya
titán

Vagy újabb forrasztás a hideg kémia forrasztás, azaz ón/ezüst ragasztó.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#68050) mezis válasza radament1 (#68048) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Sorba kötsz megfelelő méret, teljesítményű ellenállást, izzót, villanyvasalót,....

mezis

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.