Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51001) yohnsee


yohnsee
tag

Üdv mindenkinek!
Csupán érdekességképp megosztanék veletek egy történetet.
Úgy kezdődött, hogy egy elektronikához szükségem volt -5 voltra a +5 és +12V mellett.
Megtaláltam ezt a nagyszerű IC-t: ICL7660. (okos szerkezet, néhány alkatrésszel polaritást fordít)
Az adatlapján az áll, hogy gyárilag 10kHz-en ketyeg, de a frekvencia csökkentésével növelni lehet a hatásfokot.
Ekkor a 7-es lábát kell egy 100pF-os kondival tápfeszre kötni...vagyis földre - és itt kezdődtek a bonyodalmak, mert az adatlapban 2 helyen különböző módon van bekötve. Keresgéltem kicsit, és erre bukkantam. Ez egy másik gyártó, nála viszont földre van kötve az ominózus kondi. Annyira elbizonytalanodtam, hogy írtam egy rövid kérdést a gyártónak (Intersil), akik azt a választ adták, hogy köthetem földre is és tápfeszre is. És ezt nem értem. Volt már valamelyikőtöknek dolga ezzel vagy hasonló elven működő IC-vel?

AVR

(#51002) Kernel válasza yohnsee (#51001) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nincs jelentősége, mert mindegy, hogy a kondenzátor töltése, kisütése milyen fix potenciálhoz képest történik. A viselkedésén ez nem változtat (amit a másik végén mutat). Lehetne akár más szintre is kötni, csak az a GND-hez képest állandó legyen.

100 pF áram szempontjából is jelentéktelen, hogy honnan veszi a töltő-kisütő áramot, noha elméletben rámodulálhatna a tápfeszre valamilyen zavart, ezért kötném inkább a GND-re, de nem hinném, hogy ez számít, mivel a betápot amúgy is szűrni szokás a GND felé.

Működése egyszerű, feltölt egy kondenzátort, utána FET-kapcsolókkal átteszi a negatív tartományba, ezt ismételgeti a kapcsolófrekvencia ütemében.

Csak a példa kedvéért, kicsit más téma, egy AB-osztályú végfok, ahol a hangszóró egy kondenzátorral van csatolva. Köthetem a táp irányába, vagy a GND felé, a kondenzátor ugyanúgy végzi a dolgát.

Sőt, a kondenzátor is mehetne a tápra, két soros alkatrésznél ez már mindegy:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51003) And válasza yohnsee (#51001) üzenetére


And
veterán

Az ICL7660 már egy meglehetősen régi tok, annál azért jobbak is léteznek ugyanarra a célra, például a TC962, fele akkora kimeneti ellenállással és sokkal nagyobb terhelhetőséggel.

(#51004) yohnsee válasza And (#51003) üzenetére


yohnsee
tag

Kernel, And nagyon szépen köszönöm a segítséget. Át is tervezem a nyák-ot, hogy ezzel az újabb tokkal szerelhessem legközelebb.

AVR

(#51005) kenwood3


kenwood3
őstag

Sziasztok!

Tanácstalan vagyok azzal kapcsolatban, hogy jó helyen teszem-e fel a kérdésem, ezért elöre is elnézésetek kérném, ha nem ! Adott lenne 1 munkagép (önjáró betonkeverö) alkatrésze, amiben meg van hibásodva a kijelző. A kérdésem az lenne, hogy ezt a kijelzőt vajon lehet-e cserélni valahogy? Itt lenne 1 kép az alkatrészről :
Előre is köszönöm !

[ Szerkesztve ]

Mi az az ekezet dragasag??

(#51006) Kernel válasza kenwood3 (#51005) üzenetére


Kernel
nagyúr

Csere módja nem probléma, ha van cserealkatrész.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51007) kenwood3 válasza Kernel (#51006) üzenetére


kenwood3
őstag

Es könnyen lehet hozzá alkatrészt venni? Egyáltalán mit, milyen néven kell keresnem ? Köszi !

Mi az az ekezet dragasag??

(#51008) CPT.Pirk válasza kenwood3 (#51007) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mi a hibajelenség? Akkor is fent áll a hiba, ha le van takarítva ez a panel? Hány sor és egy sorban mennyi betű fér ki rá? Valamilyen típusjelzés nincs az lcd-n?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51009) kenwood3 válasza CPT.Pirk (#51008) üzenetére


kenwood3
őstag

Be van törve/folyva az lcd . Nincs semmilyen típusjelzés az lcd-n . 4 számjegyet mutatott 1 sorban emlékeim szerint. Találtam 1 képet a neten róla , 1 másik ugyanilyen gepben van, még működőképesen . Igy nézett ki [link]

Mi az az ekezet dragasag??

(#51010) CPT.Pirk válasza kenwood3 (#51009) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem keresni kellene valakit aki kiforrasztja onnan, mert a hátoldalán még lehet valamilyen típusjelzés. Az alapján esetleg lehetne találni az ebay-en vagy aliexpressen.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51011) kenwood3 válasza CPT.Pirk (#51010) üzenetére


kenwood3
őstag

Köszi a segítséget.

Sajnos nem ismerek senkit aki ezt meg tudná csinálni. Ti nem ismertek valakit itt esetleg ph-n, aki ilyennel is foglalkozik? Köszi

Mi az az ekezet dragasag??

(#51012) kjani18 válasza kenwood3 (#51011) üzenetére


kjani18
őstag

Figyelembe véve, hogy hibás, ne állj neki egyelőre forrasztgatni! A panellel párhuzamosan egy kis csípőfogóval vágd el a lábait, ügyelve, hogy más alkatrésznek vagy a panelnak ne árts. De úgy látom van bőven erre hely.
Aztán az új berakása előtt már szépen ki lehet forrasztgatni a lábmaradékokat.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#51013) mezis válasza kjani18 (#51012) üzenetére


mezis
nagyúr

(Csak kérdés: Én inkább egyesével csípném el a lábait és utána forrasztgatnám ki a vezeték darabokat. Jól gondolom ? :F

mezis

(#51014) Speeedfire válasza CPT.Pirk (#50945) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

A nemrég linkelt oldalon miket érdemes beválasztani? 3db 10*10-es panel lesz a dac-hoz. Kémiai ónozás jól jönne, de nem tudom melyik lehet az.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#51015) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#51014) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez így jó. A viá-k és a pad-ek ónozottak lesznek, a többit meg fedi a lakk. A ticknessnél a legvastagabb még nem felárast szoktam benyomni, legyen jó masszív a nyák.

Pipáld be azt az opensource gombot, akkor kapsz két ajándék nyákot. Pl. vonalzó nyákból vagy gyártástechnikai bemutató nyákok, ilyesmire gondolj.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51016) Speeedfire válasza CPT.Pirk (#51015) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Ez így jó. A viá-k és a pad-ek ónozottak lesznek, a többit meg fedi a lakk. A ticknessnél a legvastagabb még nem felárast szoktam benyomni, legyen jó masszív a nyák
Ez jó hír. :))
1.6mm-t ír a 10*10-esre a legvastabb, nem felárasra. Akkor beválasztom azt.

Pl. vonalzó nyákból vagy gyártástechnikai bemutató nyákok, ilyesmire gondolj.
Ezt kifejtenéd?

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#51017) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#51016) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

10 helyett csak 8 nyákot kapsz a tiedből, de lesz bent 2 meglepi nyák a csomagban. Hogy mi, azt majd meglátod. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51018) Speeedfire válasza CPT.Pirk (#51017) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

De nekem nem kell 10db. :DDD :R

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#51019) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#51018) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az senkit nem érdekel. :N :DDD

Olyan a technikájuk, hogy mindenképpen elkészül annyi nyák. Nagyobb nyákból már nem kapnál ennyit.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51020) kenwood3 válasza kjani18 (#51012) üzenetére


kenwood3
őstag

Köszönöm, hogy ennyien segiteni probaltok! Ha megcsinálom ezt amit írsz, és nem találok az alján se semmi írást, akkor ez azt fogja jelenteni, hogy nem lehet megcsinálni? Vagyis ha nem fogjuk megtudni, hogy mi kell bele, akkor van még valami esély az életrekeltésére ?

Mi az az ekezet dragasag??

(#51021) draco31


draco31
veterán

Hello!

Egy DC-DC konvertert keresek, amit tudnia kellene, az az, hogy a 19V 2.4A-es laptop tápból varázsoljon 4V 1-1.5A-ert. Tabletet akarok vele használni, akkuról nem megoldható, mert eléggé macerás, töltő áramköre halott. Ilyen kis aprósággal próbáltam, de ez nem ad elég erőt. Tehát amikor a proci meg minden elkezdene dolgozni, akkor kikapcsol. Ha akkut kötök rá, akkor működik rendben a tablet, szóval biztosan ez ad kevés energiát. Tudnátok valamit ajánlani?

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#51022) mezis válasza draco31 (#51021) üzenetére


mezis
nagyúr

Szerintem ez.

mezis

(#51023) Kernel válasza draco31 (#51021) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha az LM2596-ot próbálod, 1A felett hűtőbordával kellene rendelni, vagy egy XL4015 modult, ami 5A-t is elbírhat, FET kapcsolót tartalmaz, ezáltal hatékonyabb is valamivel.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51024) kjani18 válasza kenwood3 (#51020) üzenetére


kjani18
őstag

Ha nem tudjuk meg, mi kell bele nem sok esélyt látok. Esetleg bontásból...
Kicsipegetni egyenként is jó, én egyszerűen végig szoktam vágni egy csipőfogóval, vagy újabban egy jó erős körömollóval.
Bocs, de csak most léptem be :R

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#51025) draco31 válasza Kernel (#51023) üzenetére


draco31
veterán

2-3 hét és kiderül, köszönöm! :)

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#51026) junhum


junhum
tag

Sziasztok!

Van/volt egy autós töltőm. Ledurrant róla 2 kondi, érdemes kicserélni őket vagy kuka?
[link]

Your Workout Is My Warm-Up so Shut The Fuck Up And Train

(#51027) mezis válasza junhum (#51026) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Régi típusú feszültségejtősnek (energia pazarlónak) nézem.
Lehet, hogy a stabilizátor IC is tönkre ment és azt is cserélni kellene.
Ma már vannak korszerűbb, kapcsoló üzeműek, melyek 1,5 - 2 A-el is terhelhetők.
(Okos telefon, tablet,...)

mezis

(#51028) junhum válasza mezis (#51027) üzenetére


junhum
tag

Akartam is kérdezni hogy magával vihette e az ic-t.
Leszedem a 2 usb portot és kuka.

Köszönöm válaszod!

Your Workout Is My Warm-Up so Shut The Fuck Up And Train

(#51029) Batman2


Batman2
őstag

Fénycső kérdés !

Bele futottam egy olyan problémába, hogy van a cégnél több 36/40W-os lámpatest, amiben elégett az előtét, cserélni kellene, viszont van 7db másik lámpatest, amiből pedig kitermeltünk vadi új 58/65W-os előtétet.
Az előtéteket végig mérve a még működő 34/40W-osok 50ohm körüli ellenállással rendelkeznek, míg az 58/65W-osok pedig 21-22ohmmal. Ebből jött az ötlet, hogy ha az ellenállása kb. a fele, akkor elvileg teljesítményben meg tudna hajtani kettő darab 36W-os csövet, amit a kalsszikus 1 előtét-két cső soros kötéssel meg lehetne oldani.
Ezt mindjárt ki is próbáltam, az egyik cső be is gyulladt, de a másik már nem tudott, csak ízzott.
Bele próbáltam több gyújtot és több csövet is, de mindegyikkel ugyanez volt a helyzet, csak bizonyos gyújtó párosokkal egyáltalán nem csinált semmit.

Két dolog jutott eszembe mint lehetséges hiba, probléma, az egyik, hogy a hoszabb csöveknek nagyonn rendszerint az égési feszültsége is, mint a rövidebbeké és ilyen soros, dupla csöves kapcsolást csak 18/20W-os csövekkel láttam, nagyobbakkal nem.
A másik pedig, hogy tudom, a gyújtókbó is van több féle, legalább is kettő, az egyik narancs színű fényt ad és már 70V körüli feszültségen világít, a másik liláskék fényt ad és csak 120-140V-on világít.
Lehet, hogy nekem most csak ilyen gyújtóm van, a márkájuk az összesnek ugyanaz, csak egy részük idősebb, más részük vadi új.

Szóval a kérdésem, hogy alacsony feszültségű gyújtokkal (mondjuk amit 4-20W-os csövekhez ajánlanak) működhet a kapcsolás, vagy semmiképpen sem működhet, mert nem elég már a feszültség megosztva a két cső stabil üzemeléséhez ? :F

Esetleg még egy olyan lehetőség jutott eszembe, hogy ha a csövek égési feszültsége limitál, akkor a dupla csöves kapcsolást bekötném 380-ra, két fázis közé, akkor magasabb feszültség jut osztva is egy csőre, de ezt egyelőre nem mertem megtenni, mert így már lehet túl sok lesz és leég az egész ! :U

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51030) Kernel válasza mezis (#51027) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha disszipatív lenne, ahhoz komoly hűtőborda kellene, ha csak azt mondom, hogy (14,4-5)V *1A = 9,4W. Tekercs pedig nem kellene hozzá, ami a képen látható.

Kondenzátorokat az impulzusok szokták kinyírni, felfőzni, például amíg kapcsolóüzemű áramkörök nem léteztek, addig kinyílt, felfúvódott kondenzátorral sem lehetett találkozni a szervizgyakorlatban (rádiók, erősítők stb.). Egyéb kiszáradások, kapacitáscsökkenések voltak csak.

A PWM-áramkörökkel jött be a képbe a megfutás fogalma is, amikor egy feszültség felszökik a szabályzóköri kapacitás hibája miatt, vagy egyszerűen a szűretlen impulzusok vágnak agyon táplált alkatrészeket. Innen kezdve vált a tápegység további károkat okozó forrássá, azelőtt ilyen sem volt.

Félvezető természetesen tönkremehetett, az már javítás közben derül ki.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51031) Kernel válasza Batman2 (#51029) üzenetére


Kernel
nagyúr

A narancsszínű a bimetálos, glimmlámpás elven működő, míg a kék lehet LED-es is, tehát elektronikus gyújtó, de utóbbival még nem találkoztam.

A bimetálosnál elvileg nem lehetséges, hogy folyamatosan izzítsa a fénycső izzószálait, hiszen ha zár a bimetál, akkor kialszik a "glimmlámpa" fénye, miután önmagát zárja rövidre. Emiatt ki kell hűlnie és el kell engednie, ha nem hibás.

Ha pedig az van, hogy a gyújtó világít folyamatosan, az azt jelenti, hogy kevés neki a feszültség, emiatt nem tud "zárlatba menni". De ekkor nem a fénycső izzít.

A DC-ellenállás természetesen nem azonos a váltakozóáramú impedanciával (ami annál nagyobb), de informatív értéke attól még valóban lehet.

Képek forrása: [link]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51032) Flashback


Flashback
addikt

LEDes téma

Mekkora lehet egy Arduinóval vezérelt, WS2812b-s ledsor? Úgy értem mennyi lehet egymás után fűzni 512,1024?

[ Szerkesztve ]

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#51033) mezis válasza Flashback (#51032) üzenetére


mezis
nagyúr

Csak egy laikus vélemény: Miután a vezérlés digitális formában kapják-adják a LED modulok, gondolom akár a Holdig is elérhet a LED sor vége. Legfeljebb az eleje már kéken világít, amikor a vége még a vörösnél tart. :D

[ Szerkesztve ]

mezis

(#51034) SchumiBácsi válasza Kernel (#50999) üzenetére

Köszi az infókat! Egyelőre felfüggesztem ezt a vezérlőpanel fejlesztést, mert közben nagy-rekonstrukció vette kezdetét a szünetmentesek betáplálása és a szünetmentes energia elosztása terén - értsd: el kel tűnnie 10-20méter összevissza kábelnek, majd ezt követi a PC kábelmenedzsment ami fölöttébb izgalmas lesz.

Ekkor derült ki hogy az egyik szünetmentesben az akku elérte az élettartama végét - valószínű mert több órányi állás után csak a szűrt kimeneten volt áram az akkus kimeneten nem, és még csak be sem kapcsolt a szünetmentes. Másnap akku töltővel töltöttem az akkukat, az egyik "felvehette" mert melegedett és a töltő műszere is kimozdult idővel, míg a másik szoba-hőmérsékletű maradt és a műszer is nullán maradt. De annyira azért feltöltődött az egyik hogy a szünetmentes legalább egy akkuhiba jelzést tudott adni...

Az ilyesfajta többnapos hibafeltárás elkerülésére, meg egyébként is egy multimétert tervezek most venni. Elsődleges célja egyen és váltófeszültség mérése. Meg ha már adják hozzá a vezetékvizsgálót az is legyen. Jó összeállítás ez így ennyi pénzért?

[ Szerkesztve ]

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#51035) Batman2 válasza Kernel (#51031) üzenetére


Batman2
őstag

Ugyan ez az Osram st111 van nekem is. Ez sajna a lila fényű, valszeg magasabb feszültségű.
Én azt sejtem sajnos, hogy ha az egyik cső begyújt, akkor a másiknak már kevés feszültség jut, mindenesetre a cső két vége ízzik, enyhén már a gáz is ionizálódik körülötte, minimálisat váltotik a fénye, enyhe pislantások vannak benne, de nem rendes gyújtás, a glimmet nem látom világítani, mint a masikat, mikor a masik cső begyújt.
Asszem ha két gyújtót megcserêltem akkor a másik cső gyújtott be.
Ha viszont két vadi új gyújtót teszek be nem történik semmi, nem ízzik be egyik cső sem és nem világít egyik glimm sem.
Egy 3 csöves lámpatestet kötöttem át, de nem hiszem hogy bármit is elkötöttem volna, akkor szerintem semmit sem csinálna.

400V-ra kötés?

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51036) Batman2


Batman2
őstag

Mit kelent az, hogy egy antenna, vagy antenna kabel 75ohmos?

Mondjuk azt, hogy mindegyekkora a hossza, az össz ellenállása 75ohmra van beállítva ellenállással?
Így akkor vezet hossztól függetlenül azonos lenne a csillapítása.

Az autórádióm alig vett rosszabbul egy szál 25cm-es dróttal az utastérben mint a szélvédőre ragasztott, erősítő nyák antennaval!
Erre viszont rá van írva, hogy 75ohmos
Ebből az kutott eszembe, hogy lehet többet csilapodik a jel s 75ohmos kábelen, mint ha egy szál natúr drótot kihúznék antenna gyanánt. Lehet a 75 ohm nem is passzol a rádióhoz.

Azon gondolkodom, hogy egy natúr pálca antenna lehet jobban teljesítene, akkor áldoznék rá.
Mi a tapasztalat ?

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51037) mezis válasza Batman2 (#51036) üzenetére


mezis
nagyúr

Nem az ellenállása, az impedanciája 75 Ohm-os. Egészen más dolog.
A koax kábelek csillapítása függ a geometriai kialakítástól, a szigetelőnek használt anyagtól is. (Gyári adat.)

Az antenna csak kinézetre egy darab drótocska, annak van induktivitása és kapacitása. (ebből lesz az impedancia :DDD ) Ezek miatt a hossza nem mindegy. Hangolni szokás a kapcsolódó áramkörhöz. Illetve van (volt ?) olyan autó rádió készülék, ahol kívülről elérhető volt a hangoló kondenzátor, a kezelési utasításban is leírták a használatát. (Magam is tapasztaltam az aktuális antenna hosszához való hangolás hatását. A típusra már nem emlékszem.)

[ Szerkesztve ]

mezis

(#51038) And válasza Batman2 (#51036) üzenetére


And
veterán

- Kábel: nem ellenállás, hanem hullámimpedancia. Nem a kábel valós ellenállásához van köze elsősorban, hanem az elosztott reaktanciához, kapacitív és induktív ellenálláshoz. Egy kábel esetén szemléletesen ez jelenti azt a valós meghajtó- (forrás-) impedanciát és lezárást, amelynél a kábelben nem lépnek fel állóhullámok. A ha a generátor forrásimpedanciája és a terhelés nem egyezik meg a kábel hullámimpedanciájával, akkor az plusz veszteséget okoz.
- Antenna: a működési sávban jellemző valós forrásimpedancia (vevőként) vagy terhelés (adóként alkalmazva az antennát). Az antenna is egy komplex impedanciájú kétpólus, amely rezonancián tisztán valóssá, ohmikus ellenállássá válik, ennek az ellenállásnak az értéke a fentiek értelmében jó, ha megegyezik a kábel karakterisztikus impedanciájával és a vevő vagy adó terhelő- illetve forrásimpedanciájával. Mod.: ha az antenna talpponti impedanciája nem egyezik meg a kapcsolódó vevőével, akkor azt illeszteni kell, amire sokféle lehetőség van, tévéknél például a balun/impedancia transzformátorral, vagy az antenna betáplálási pontjának változtatásával. A félhullámú dipólusantenna például tipikusan 75 Ω körüli tápponti impedanciát ad rezonancián, ezért könnyű vevőhöz illeszteni, bár egy kommersz autós műsorvevő esetén túl sokat amúgy sem túlzottan foglalkoznak ezzel.
Broadcast rádió- és tévétechnikánál a 75Ω impedancia a teljesen általános, egyéb (amatőr és professzionális távközlés) rádiótechnika, no meg például wifi esetén pedig az 50Ω.

[ Szerkesztve ]

(#51039) Kernel válasza Batman2 (#51035) üzenetére


Kernel
nagyúr

Elképzelhető, hogy másfajta gázzal vagy keverékkel van töltve, nem a narancs fényt adó neongázzal.

A gyújtó egyébként próbára nyomógombbal is helyettesíthető, így persze nem praktikus a használata, de tesztelni jó lehet. Megnyomod izzít, elengeded gyújt a megszakításkor keletkező önindukciós hatás.

A fénycsövekhez adatlapot lenne jó találni, ahol megadják az üzemi áramot, arra lehetne "hangolni". Például toroidszabályzóval fokozatosan adni neki, közben mérni az áramot. Így ki lehetne próbálni azt is, hogy 1 db fénycső 2 db soros fojtóval hogyan viselkedne, 230 V-on (vagy közelében).

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51040) Batman2 válasza Kernel (#51039) üzenetére


Batman2
őstag

A nagyobb teljesítményű fojtók soros kötésr kettessével biztosan használható lenne 36W-os csővel, né bb kicsit gyengébben világítana, csak nem gazdaságos.
Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51041) Batman2 válasza And (#51038) üzenetére


Batman2
őstag

Most nézegettem éppen, lehet kapni 17cm-től egészen 80cm-ig rádióantennát, a többség 25-50cm-es, nofe hogy most akkor ez a ráfió vajob melyikkel működbe a leg jobban nem tudom.

Üdv

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51042) mezis válasza Batman2 (#51041) üzenetére


mezis
nagyúr

Vannak változtatható hosszúságú antennák is. Akár motorikusan is, igaz ennél nincs közbenső állapot.

Próbálgass egyet. (De amíg fogod a végét, addig magad is része vagy az antennának. Elektrosztatikus feltöltődéssel meg tönkre teheted a rádiódat.)

[ Szerkesztve ]

mezis

(#51043) Kernel válasza Batman2 (#51041) üzenetére


Kernel
nagyúr

A negyedhullámú botantenna elvileg a hullámhossz negyedrészén teljesít a legjobban, gyakorlatilag vannak korrekciós tényezők. Vagy be lehet iktatni a talpponton tekercset, ami úgy hangolja, mintha hosszabb lenne, ezért is nevezik hosszabbító tekercsnek, ami persze nem egyenértékű egy tényleges hosszabbítással.

Hasonlóan létezik a rövidítő kondenzátor fogalma is, de ilyennel inkább rádióamatőrök "szórakoznak" finomhangoláskor, gyári megoldásoknál inkább a tekercses "trükk" megy, de még így is rövidítettnek, alulméretezettnek számít sok antenna.

Egyébként nem nagyon érzékeny a tunerek bemenete (mármint károkozásra), mert sávszűrő, illetve hangolt rezgőkör is van a bemenetnél, így eleve tartalmaz olyan tekercseket, ami GND felé lényegében rövidre zárja a bemenetet. Nagyfrekvenciát természetesen továbbengedi, plusz utána még antiparalel diódák is lehetnek betéve védelemként.

Sok tunernél látszólag zárlat mérhető a bemeneten, de ez csak a DC-ellenállás, nem az RF-impedancia.

Gyakori eset, hogy feszültségeket mérek egy TV-ben, hirtelen nem tudom hová tenni a műszer másik végét, bedugom a tunerbe. A hagyományos (nem antennatápos) tunereknél ez garantáltan GND-szintet ad. Vagy gyanús esetben (ha nem stimmelnek a feszültségek) rá is mérek az ellenállásra, de ez így szokott lenni.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51044) Batman2 válasza Kernel (#51043) üzenetére


Batman2
őstag

Szóval akkor azt fűzöm ki a válaszodból, hogy jó, ha minél hoszabb a botantenna,
minél rövidebb, annál problémásabb, gyengébb lehet a vétel.

Én olyan 40-50cm-esekkel szemeztem, csak nem akarnék kasznit fúrni hozzá, jó lenne valami tetőre ragaszthatós verzió, de legfeljebb csak mágnestalpasat láttam, a többi szimplább, olcsóbb, az mind átfurtan rögzített, ahol aztán szépen megindulhat a rohadás.

Mindenképpen az autón kívülre és leginkább a tetőre szeretnék antennát tenni, mivel a jelenlegi, belső nyák antenna is akkor vesz a legjobban, mikor egy felüljárónak a tetején járok, ahogy visszamegyek a sík útra, esetleg fák közé, netán enyhe völgyes részre, rögtön már csökken is a vétel, a sztereo átmegy monoba és lecsökken a hangerő, mintha lecsavartam volna, alig hallom, pedig egyéként jó vételnél ordítana !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51045) Kernel válasza Batman2 (#51044) üzenetére


Kernel
nagyúr

Épp arra akartam utalni, hogy ha a hullámhossz negyedén rezonál (egyébként a felén, egészén is, de az már túl nagy lenne), akkor a rövidebb sem jó, de a hosszabb sem.

Minden antennának van egy méretezett közepes frekvenciája, de van egy sávszélessége is, ami lehet elég nagy is.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51046) Batman2


Batman2
őstag

Építeni szeretnék egy elektromos egérfogót, mivel a cég telephelyén rengeteg van, ahol dolgozom és sokmindent megrágnak, összeszarnak, gondot okoznak !
Tudom, a céges macska beszerzése is jó alternativa, de mostanában éppen egy macska sem jár erre, nem jelentekzik, mint munkavállaló, :D
talán mert kutya is van a telephelyen, de az is kell... :)

Nézegettem kapcsolásokat, sokklóét illetve villanypásztorét, de valahogy egyik sem igazán tetszett.
Nem tudom, pontosan mekkora feszültséget kellene előállítani, 100V-nál biztosan többet, mivel nem kábítani, vagy kínozni akarom, hanem azonnal megölni, de a több kilovoltos, autó gyújtótrafós megoldásokat azért soknak tartom, nem grillezni akarom az egeret, csak akkora fesz kell ami pár másodperc behatás alatt biztosan megöli az egeret, ha megfelelő helyre lép.
Olyan 300V körüli feszre gondolnék, az már elég lehet erre pár milliamper mellett, rövid időre.

Az egész cuccot leginkább akkus, elemes verzióban szeretném megcsinálni, valami kis házikó formájában, ami független a hálózattól, mert egyrészt akkor bárhová tehetem, másrészt akkor más érintés, munkavédelmi kategóriába tartozik.

Magát a szerkezetet úgy képzelném el, hogy lenne egy kis házikó formájú, egy bejárattal rendelkező valami, ami tereli az egeret a cső végén elhelyezett csalihoz, miközben a nagyfesz kimenetre kapcsolt fém, vagy rezes nyák lapokra lép és megszakít egy fotokaput. Ahogy a fotkapuban megyszakad a fény útja, bekapcsol az áramkör és kb. 10 másodperces időtartamú folyamatos nagyfeszt ad az egérre (kb. 300V), aztán kikapcsol és nem kapcsol be mégegyszer mindaddig amíg ki és be nem kapcsoltuk újra az áramkört.
A kapcsolást kettő darab 555-össel _(vagy egy 556-ossal) képzelem el, az első egy monostabil kapcsolásban, egyszer élesedik 10 másodpercre, aztán többet nem, míg a tápfesz meg nem szakad, a második pedig az első kapcsolás aktív állapota időtartamára 1-2 kilohertzes pwm jelet állít elő, ami egy tranyón keresztül meghajt egy kicsi, 6V-230V, vagy 9V-230V-os trafót, mint inverter és ennek a két pólusa menne az alagút fémlapjaira. Esetleg még feszültségsokszorozó hálózattal is megspékelve.
Ez persze egyszerre csak egy egeret tud megfogni, de sebaj, úgyis minden nap meg kell nézni, fogott e valamit.
Tápforrás gyanánt pedig vagy 12V-os ólom-zselés akkut, vagy egy NiMH akkutalepet használnék, az áramkör alaphelyzetben nem eszik sokat, mivel csak a két 555 megy alapfogyasztáson, plusz egy infraLED, az olyan 15-20mA lehet összesen, csak akkor van nagyobb fogyasztás, ha bement az egér és akció van, akkor is csak 10 másodpercig mondjuk 1A.

Megfelelő lehet ez a megoldás, vagy tudtok valami mást, jobbat javasolni ? :U

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51047) Batman2 válasza Kernel (#51045) üzenetére


Batman2
őstag

Akkor pedig vagy veszek egyszerüen egy közepes méretűt, vagy megnézem a rédió papírját, hátha van valami utalás benne az antennára, fajta, méret tekintetében.

Köszi a segítséget !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51048) Kernel válasza Batman2 (#51046) üzenetére


Kernel
nagyúr

Csak "ízelítőként": http://www.google.com/images?q=electronic+mouse+killer

Vagy: http://www.google.com/images?q=electronic+mouse+killer+circuit+diagram

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51049) Lompos48 válasza Batman2 (#51046) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azért arra gondolj, hogy az egér megkaphassa a nagyfeszültség mindkét pólusát, és azt egyszerre. Mert ugye a varjak is szépen elüldögélnek a 220kV-os távvezetéken... :)

[ Szerkesztve ]

(#51050) bardi


bardi
aktív tag

Sziasztok!
Tervezgetem, hogy szimulátorhoz csinálok magamnak hardvereket, a mechanikával nincs is nagy gondom, de elektronikához hülye vagyok. Épp ezért rögtön olyan usb-s vezérlővel tervezem, amire csak rá kell kötni a dolgokat, és a gép felismeri, nem kell semmi programozás, forrasztás is max annyi, hogy a vezérlőre legyen kötve. Ez lenne használva.
A gombok rákötése még világos, mert amiket kinéztem két lába van, egyik megy a földre, a másik meg a tápra. Viszont a mikrokapcsolókkal picit gondba vagyok, van ahova az fog kelleni, de mindnek 3 lába van, és nem tudom hogyan kéne rákötni. Esetleg csak azért vannak így csinálva, mert kétféleképpen lehet őket bekötni, az egyik mint gombnyomás működik, a másik meg mint megszakító?

'92 Honda VFR 750

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.