Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#90001) aujjobba válasza lanszelot (#90000) üzenetére


aujjobba
addikt

A high-side hasznalt NFET-tel nem vagyok teljesen kibekulve.

Betette oda azt a 2 Ohm terhelo ellenallast, azon kb. 750mA folyna at 1.5V-os elem eseten (kicsivel kevesebb, mert D-S kozott is marad olyan 0.1V ha logikai szinttel nyitja a FET-et).
750mA drain aramhoz adatlap szerint kb. 2.4V szukseges G-S kozott, de mivel a Source nem testen van, hanem afolott majdnem 1.5V-tal, igy eleg necces a dolog ha az Attiny 3.3V-rol uzemel.

Ha veletlen 9V-os elemet tesz ra tesztelni az ADC lehet elfustol 4.5V-tol (nem biztos).

(#90002) Dr. Szilikát válasza lanszelot (#89996) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Az is lehet, hogy szimpatikusabb volt neki 2 Ω, mint a 2,2 Ω szabványérték.

Így még 1 V-ra is tud terhelni (majdnem) 0,5 A árammal, csak 2 Ω nincs kéznél általában, vagy körülményes a beszerzése, nem éri meg a fáradságot. Továbbá 2,2 ohmból 1,5 V-ra 1 W kellene. Ha az sincs kéznél, akkor inkább előkap az ember két 1 ohmost és legalább ezen már nem kell tipródni, lehet folytatni a munkát.

[ Szerkesztve ]

(#90003) tordaitibi válasza aujjobba (#90001) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Régebben mezei nem logic-level BUZ11-et méricskéltem.
Bakker a fene a rövid eszemet de úgy rémlik 2 voltnál nyitogatott, 3 voltnál a nyitott csatornaellenállás 90%-a már kialakult.
Nincs most itthon de szerintem egy 3,3V fetet 2 volttal totál ki lehet nyitni.

[ Szerkesztve ]

(#90004) aujjobba válasza tordaitibi (#90003) üzenetére


aujjobba
addikt

Marmint G-S kozott 2 volttal.
De itt felul van az NFET, es a Source utan van a terhelo ellenallas amin az "elemnyi" feszultsegnek le kellene esni.
Ergo a Gate-re (2V + elemfeszultsege) voltot kell kuldeni, ami mar lehet necces.
Ezt a fetet emlegeti (3055L), az adatlap kozel 2.5V Vgs-t mutat 750mA drain aramhoz.

Jo, ertem, mukodik ez talan ugy-ahogy, de nem az igazi.

[ Szerkesztve ]

(#90005) Donki Hóte válasza lanszelot (#90000) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Miért ne figyelné a hozzászólásokat :F

7 nappal ezeleőtt kérdeztek tőle valamit, válaszolt is rá :K

Szóval kérdezz bátran.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#90006) lanszelot válasza aujjobba (#90001) üzenetére


lanszelot
addikt

Ez 1.5V elemekhez van.
A végén ott van készen.
AA elemet tud csak bele tenni 1db-ot.
Azért készítem el, mert egyszerű és terhelés alatti értéket is mutat.
Elegem van, hogy multimeterrel kimérem 1.6V és még se működik.
Nem értek az elektronikához, így össze rakni nem tudok még ilyet se. :B

(#90007) Dr. Szilikát válasza lanszelot (#90006) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ennek van egyszerűbb módja, ha készítesz valamilyen kiegészítőt a multiméterhez, ami egy ellenállással ráterhel és úgy méred a feszültséget. A terheletlen érték nélkülözhető is.

Persze más kérdés, ha tanul, gyakorol az ember, tapasztalatot szerez.

(#90008) tordaitibi válasza Dr. Szilikát (#90007) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Egyből mikrokontrollerrel...?
Háát...

Marad a 2 ohm, egy nyomógomb meg egy régi guberált magnó kivezérlésmérő+ egy előtétellenállás. Ha már profi kivitel kell :) ha nem akkor elég a 2ohm is magába meg egy multiméter.

Sztem. lényegesen egyszerűbb mint fet meg felprogramozni egy Attiny-t +külön 3,3V tápot is kér.

[ Szerkesztve ]

(#90009) lanszelot válasza tordaitibi (#90008) üzenetére


lanszelot
addikt

Mi a gond a mikrokontrollerrel?
Ott a program, meg minden.
Feltöltöttem, ossze dugtam...
Már csak a 2db 1 ohm-os ellenállás hiányzik.
Azt kell kerítenem valahonnan.
Meg megtudni hogy az 1-es lábat miért kötötte pozitívra, mert az nincs a rajzon.
Megkérdeztem tőle, de nem válaszol. Most töröltem és újra megkérdeztem, hátha elkerülte a figyelmét, de nem reménykedem.

(#90010) Aryes válasza tordaitibi (#90008) üzenetére


Aryes
nagyúr

Itt az lenne ugye a lényeg, hogy sokkal rövidebb ideig mér, mint ami alatt le tudnád olvasni a multimétert (főleg ami automata méréshatáros), vagyis nem pocsékolja a mért elem kapacitását.

(#90011) Aryes válasza lanszelot (#90009) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én tudom, de nem mondom meg. ;]

(#90012) tordaitibi válasza lanszelot (#90009) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Semmi gond nincs vele.
En 59 eves vagyok analogon nottem fel es olyan agyuval verebre erzesem van. Mint amikor egy atomstabil 555 multivibratort idozitot kontrollerrel valositanak meg, pl. kenyerpirito. Es ha bedoglik ki kell dobni mert lecsiszolva az ic szama es a benne levo programot lhetetlen megszerezni.
Ha neked jo es bevallalod a tapot neki akkor hajra, nem akartam elvenni a kedved ne haragudj.

(#90013) mikk2000 válasza tordaitibi (#90012) üzenetére


mikk2000
őstag

Mert lehet az a kontrollert csomó más dolgot is megold mellette?

(#90014) Gyula84


Gyula84
veterán

Szerintem meg nyugodtan tanulja csak a mikrokontrollert és a programozást is, mert mikor álljon neki majd, ha mindent alapot tud? :F

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#90015) Aryes válasza tordaitibi (#90012) üzenetére


Aryes
nagyúr

Van az a mondás, hogy ha kalapács van a kezedben, hajlamos vagy mindent szögnek nézni. :))

Aki az analóg elektronika felől közelít egy kérdést, mert azt érti, abba tanult bele, akkor minden kérdésre abban látja a választ. Ha valaki a programozás oldalról közelít, akkor pedig algoritmusokban látja a megoldást.

Én gyerekkoromtól fogva mindkettő iránt érdeklődöm, de mégis, az agyam jobban rááll a programozásra, és például hiába tudom, hogy az 555 IC tökéletes időzítésre, mégis egy uC-rel us pontossággal be lehet állítani egy időzítést, ami nem fog elmászni később mondjuk egy kiszáradó kondi miatt, nem vagy ráutalva az alkatrészek tűrésére, és az időzítést gombnyomásra lehet változtatni, nem kell minden alkatrészt újraszámolni stb.
Ráadásul elég egyszer megtanulni egy programnyelvet, utána végtelen felhasználási módja van, míg egy 555 IC azért véges számú dologra használható, ráadásul egy uC több tucat IC-t tud helyettesíteni. :D

(#90016) User_2 válasza Aryes (#90015) üzenetére


User_2
tag

erre van egy nagyon jó videó:
The Most Powerful Computers You've Never Heard Of
pasi bemutatja, mennyivel gyorsabb egy analóg célgép, mint egy programozott,
míg nem láttam, nem gondoltam, volna, hogy ilyesmi létezhet a mikrochipek világában

(#90017) tordaitibi válasza mikk2000 (#90013) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Mit...?
Azon is 1 poti van amivel beállítod meddig pirítson.
Wifi meg smps táp, kell bele mint üveges tótnak a hanyattesés.

Nézd én errpől nem akarok parttalan vitát mert értelmetlen. Ahova kell a többrétű funkcionalitás, LCD kijalző szükséges mert sok az adat vagy bonyolult a menürendszer oké oda mehet mikrokontroller vagy Arduino házi körülmények között.

De ahol egy faék egyszerű szerkezetet ami 100 évet elmegy, megbonyolítanak arra mi szükség?

Pl. okosbojler wifivel.
Van benne
programozási lehetőség
óra amit állandóan állítgatni kell
mikrokontroller
Harmatsz@ar minőségű nyomógombok
Kilelző
SMPS táp ami max. 5-6 évet bír, aztán lehet negyed bojler áráért venni bele stb. stb.

Namost EZT a felhasználó ráköti a B tarifás vezérelt áramra és minden este kifürdi belőle a melegvizet azaz érvényét veszti a
wifi
programozási lehetőség
óra
mikrokontroller
kijelző
SMPS táp.

Karcher wifis(!!!) nagynyomású mosó.
Kell bele elem, fel kell csatlakozni rá az okostelefonnal amire le kell tölteni az appot ami szórja-sz@rja a reklámokat.
Az app annyiból áll hogy van egy tolópoti imitáció a képernyőn amit ha tologatsz változtaja a nagynyomású mosőba a motor sebességét.
Mindezt kezedbe a mosóval, másik kezedbe a telefonodda miközbe 120 baron fröcsög a víz szerteszét és ehhez még be kellett építeni egy triakos fázishasító modult is, egyébként ezeket mindig mindenki maxon használja ergo kellett mint egy falat kenyér de terasztakarítás után odamondhatod a szomszédnak hogy neked wifis mosód bizonyám.
Ennél fontosabbat életembe nem láttam még.

Tudnám sorolni holnapig.

Lehet ezekre hatalmas igény van bizonyára de én már sajna öreg és maradi vagyok, ez val.szeg nem fog már változni.
Változatlanul fenntartom hogy ami 1000 éve kiforrottan működik ezt totál felesleges agyonbonyolítani.

[ Szerkesztve ]

(#90018) aujjobba válasza tordaitibi (#90017) üzenetére


aujjobba
addikt

Mint a BT-os appos fogkefém.
Mutatja statisztikázza mikor meddig milyen üzemmódban mostam a fogam.
Ki lett próbálva az app, rá lett mondva hogy jé, majd törölve.

Valahogy nélküle is tudom, hogy minden este két percig mosok fogat ugyanazon a programon.

Egyébként maga az MCU szerintem hasznos, a műterhelés következő változatát digitális szabályozással, kijelzővel, rotary encoder-rel fogom megoldani, a beépített A/D konverter is jó dolog áram/feszültség mérésre.

Túlzásba nem érdemes vinni, értelmetlen dolgokra használni, ez igaz.

[ Szerkesztve ]

(#90019) ViZion válasza tordaitibi (#90017) üzenetére


ViZion
félisten

Jogos a meglátás, de... Wifis mosogatógép. Asszonynak megemlítettem, h ilyen is van, Ő meglátta a lényeget: főzés közben tésztás kézzel a telefonomon válasszak programot? Ünnepek előtt, a tiszta poharak öblítésére váltunk csak kímélőre, amúgy 50°C van beállítva rajta 10 éve, kész.
Nincs okosbojlerem, wifi relével okosítottam, mert nincs "éccakai" áramunk.
Csak elrettentésül egy lista a sokból: [link] :D

Ááá, a lényeg: tavaly új klíma, wifis Midea. Mondom nem kell wifis. De mind az. OK. Wifis smart app: semmivel nem integrálható, minden frissítésnél "elfelejti" a klímát, jelszót, mindent. App lassú, de legalább kevesebb funkció van, mint a távirányítón. Csilingelést (klíma gombnyomásra csilingel, de ha megtalálom, kitépem belőle) auto bekapcsolja a klíma, kikapcsolni csak a távirányítón lehet. Pro: szép az app, ha van türelmed megvárni, h betöltsön. Plussz, van éjjszakai hűtés/fűtés görbe, szvsz senki nem használja, de ez a távirányítón nincs. Kaptak olyan értékelést play áruházban, csak pislogtak... :o

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#90020) demars


demars
addikt

Néhány héttel (hónappal) korábban volt szó az olcsó oszcilloszkópról. Nem rendeltem végül (pedig fáj a szívem rá), mert nem vagyok szaki, sosem használtam ilyet, ritkán kellene.
Van egy szoftver ami a hangkártyát használja, viszont kell hozzá ellenállás osztó (meg sok türelem, szakértelem). Ma kaptam (kölcsön) egy kész (kissé hiányos) eszközt. (Cégnél a vill mérnök használta anno mikor suliba járt, ő készítette).

Szerintem szép munka.
Kell még jack aljzat meg BNC aljzat.
(Jack vezetékei bent lógnak, azokat be kell forrasztani. )

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#90021) Aryes válasza ViZion (#90019) üzenetére


Aryes
nagyúr

A wifis klímában két okból sem értek egyet.

1. Mióta anyámnak wifis klímája van, két kezemen nem tudom megszámolni, hányszor diagnosztizáltam a távolból, hogy mit nyomkodott el rajta. :))

2. Emiatt nálunk is ragaszkodtam a wifis klímához, szeretem, hogy ha házon kívül vagyok, tudom vezérelni, látom, hány fok van a lakásban (sőt egy darabig az volt az egyetlen kültéri hőmérőnk is). Például reggel elutazunk, esik az eső, lekapcsolom, mert minek menjen. Hazafelé kitör a kánikula, nem szeretnék 50 fokra hazaérni. Vagy látom, ha elnyomkodta a feleségem, amíg munkában voltam (true story).

Ja és +1: a fogyasztást elég jól nyomon lehet vele követni, ami azért elég nagy fegyvertény.

A legtöbb okos eszközben amúgy teljesen egyetértek, dacára az irányítás- és számítógép/mikrokontroller mániámnak, az okosotthon koncepcióban sem hiszek. :N

[ Szerkesztve ]

(#90022) Aryes válasza User_2 (#90016) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nagyon érdekes videó, asszem már láttam régebben. De ahogy írtad is a lényeget: célgép. Egy céleszköz mindig jobb/gyorsabb/hatékonyabb, mint egy általános célú eszköz, ez ezelőtt is így volt és ezután is így lesz. :K

(#90023) Aryes válasza tordaitibi (#90017) üzenetére


Aryes
nagyúr

Teljesen egyetértek. :K

(#90024) mikk2000 válasza tordaitibi (#90017) üzenetére


mikk2000
őstag

Kicsit félreértelmezted amit írtam, de így freud írtál két kilométert, és kiadtad magadból ami benned volt. :))

Sokszor az egyszerűbb dolgok sokkal könnyebben kezelhetők, viszont tény hogy az emberek "ha má pénzt adok ki" akkor lesik a wifi okos chatpg stb. szavakat és gondolják akkor inkább az éri meg... :)

(#90025) Aryes válasza mikk2000 (#90024) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az a baj, hogy ezek mesterségesen gerjesztett igények, nem igazán a vásárlók igényei hívták életre a wifis kenyérpirítót. :N Legjobb példa az okosóra. Mivel kütyümániás vagyok, borzasztóan szeretném, ha szükségem lenne egy okosórára, de nincs. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#90026) lanszelot válasza lanszelot (#89996) üzenetére


lanszelot
addikt

Sajnos nem sikerült.
Valamit rosszul köthettem, de nem találom mit.
A kijelző frissítés is nagyon lassú, és nem mér semmit.
Itt egy videó róla [link]

(#90027) PROTRON válasza Aryes (#90025) üzenetére


PROTRON
addikt

Pedig tök szuperül működik...hogy kidobj egy rakás pénzt az ablakon. :D
De komolyra fordítva a szót, olyankor szerintem jó, amikor mondjuk direkt a táskádban hagyod a telefont, mert az órában lévő csipre klónoztad a sim kártyádat, füleden meg ott a BT füles, így nem kell egy féltégla a zsebedben ami miatt leülni sem lehet rendesen.
+ zenét is kényelmesebb így kezelni. Gyűlölöm az olyan füleseket ahol 2 gombbal akarnak megoldani mindent.

Amúgy a sajnálom hogy a "smart equipment" szitok szóvá vállt.
Például ott az okos tükör. Semmi értelme hogy kijelzővel megtudom nézni a fürdőben a páratartalmat meg a külső belső hőmérsékletet, de ha meg teljes értékű PC-t pakolsz bele, annak megint nincs sok haszna, mert borotválkozás közben amúgy sem fogsz céges emailekre reagálni.

De nekem előszoba-konyhám van, ott már van értelme a tükörbe kijelzős-PC-t integrálni (mármint nem 300k huf-ért, hanem DIY okostükröt építeni), mert mint előszoba: elindulás előtt megnézem hogy milyen idő lesz, melyik irányba induljak aszerint hogy melyik BKV járat mikor indul, de mint tükör is kell hogy megnézzem jól lőttem-e be a sérót.
Mint konyha: egyértelmű, recepetet tudok nézni főzéshez, vagy csak beindítani zenét.

De a boltok valamiért ostoba módon a fürdőbe helyezett okostükörrel égetik a "smart" kifejezés jövőjét...a fürdőben alig 10-20 percet töltök + wc-zés. De wc-zéskor nem jó helyen lenne a tükör ahhoz hogy kiváltsa az okostelót. A párátlanítás helyett is inkább építészetileg kell jól kialakítani a fürdőt, szal ennek a több 10-ezres funkciónak sincs értelme, pláne amikor a bekapcsoló gombja miatt "maszat" lesz a tükrön. :D
Még a fűtőpaneles tükörnek is próbáltam értelmet keresni, nem sok sikerrel, mert megint csak az infra fűtéshez rossz pozícióban van, nem tud melegíteni ahogy a wc-n ülök. Amikor meg szemben állok vele és borotválkozom, vannak jobb lehetőségek.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#90028) ViZion válasza Aryes (#90021) üzenetére


ViZion
félisten

Mint írtam is, itt az applikáció kuka. Lehet az hasznos, ha működik...
Fogyasztást ez nem mér, de a relé előtte igen. Mondjuk a klíma nem a legdurvább fogyasztó, ha nem akarunk extrém eltérést a kinti hőfoktól.

HA alatt is működik végre (okosotthon jó dolog, a megfelelő eszközökkel, a túlkapásokat itt is kerülöm), pedig kicsit lemondtam már róla.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#90029) Tamy válasza PROTRON (#90027) üzenetére


Tamy
senior tag

"mert borotválkozás közben amúgy sem fogsz céges emailekre reagálni."

Pedig nagyon is van értelme, egy céges megbeszélésre, de akár még egy bírósági tárgyalásra is be lehet jelentkezni így a fürdőből :)

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#90030) PROTRON válasza Tamy (#90029) üzenetére


PROTRON
addikt

Ha csak nem Elon Musk vagy, aki napi 14 órát dolgozik (és azért van modell barátnője, mert tényleg csak dugásra van ideje meló mellett, tartalmas kapcsolatokban megbukott emberileg) akinek a parkolási birságok miatti bírósági látogatásokra tényleg nincs ideje, akkor bíróságra így bejelentkezni csak akkor kell, ha azt akarod megmutatni mind a Bíró, mind az "ellenfél" irányába hogy mennyire nem tiszteled az egész ügyet és leszarsz mindenkit. :D
Esetleg WC-n ülve történő bejelentkezés, ahogy oldalra fordított fejjel magyarázol, majd a kamerába altájjal fordulva törlöd ki? ;)

De valszeg lesznek ilyen bejelentkezések olyankor, amikor valaki megfeledkezik a teljesen automata üzemű okosotthonáról és arról hogy úgy állította be a központi rendszert, hogy ha érzékeli hogy a fürdőben van, akkor a tükörbe épített kamerát kapcsolja be hívások alkalmával automatikusan, és hiába van a kezében az okostelefon, attól még premier plánban látják. :D

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#90031) rednifegnar válasza PROTRON (#90030) üzenetére


rednifegnar
senior tag

off: vannak emberek akinek igenyuk van ezekre az okosbigyokra, en ha megtehetnem meg okostelot se hasznalnek, nem azert mert valami osember vagyok, hanem mert elveszi minden idodet a folyamatos tamagocsizas akkor is ha nem akarod. ezert megprobalom mindenbol kerulni az ilyen okos dolgokat, vagy legalabb legyen olyan amin vannak fizikia kezeloszervek is es minimalizalni a veluk toltott idot.

van egy kollegam, o se mai gyerek es el nem tudnatok kepzelni mennyi okosbizbasza van. van olyan dolog amibol csak azert veszi azt mert valami okos ize van benne, es kepes e miatt napi 25 oraban ezeket baxkuralni, allitgatni, frissitgetni, konfiguralni, mert ugye mindegyiknel mindig van valami. erdekes, hogy okosoraja az nincs, ellenben az okoskapucsengo, porszivo, funyiro, ontozo, bojler, futes, lampak, rengeteg linuxos bizbasz, stb-stb a vegtelensegig, plusz minden elektronikai hulladekot is osszeszed/megtart mert majd egyszer jo lesz valamire vagy "megcsinalja". a kijelzo nelkuli tablettol kezdve a rengeteg regi nyomtato stb, multkor mutatta hogy van vagy 10 db p1-es procija, mert ki tudja mikor kell megint..

A camera does not make art, the artist makes art.

(#90032) Aryes válasza rednifegnar (#90031) üzenetére


Aryes
nagyúr

A tamagocsi említéséből kb be is lőttem az életkorod :))

Nekem már akkor órákat vett el az életemből a telefon, amikor még csak okos sem volt, de már volt rajta wap. Még weboldalt/PHP-t is tudtam róla szerkeszteni, mivel nem volt még akkor saját PC-m, és most egy Nokia 3100-ról beszélünk. :DDD

Az okostelefon csak akkor vesz el időt az embertől, ha okosabb, mint a gazdája. ;) A világon mindent telefonról intézek ma is, mégis mindig üres az értesítési sávom, egyszerűen nem szabad hagyni, hogy az ember fejére nőjenek az alkalmazások. :R

[ Szerkesztve ]

(#90033) PROTRON válasza rednifegnar (#90031) üzenetére


PROTRON
addikt

Azok a P1 procik jól fognak jönni amikor épp a Marsra utazik és bemondja az unalmast a hiperszuper okos számítógép és kell gyorsan valami kiváltó PC ami egy 386-os képességeit már eléri, mert azzal már lehet röppályát számoltatni. :D

Ennek is különböző szintjei vannak, van az a szint aminél még tényleg van mögötte logika és van az a szint ami már túl van rajta és igazából rá lehet venni az illetőt hogy gondolja végig...ha elsőre nem sikerült, akkor még 100x gondolja végig a végén meg lesznek azok amiket tényleg ki lehet dobatni, meg tényleg nincs rá szüksége időrablás állítgatni dolgok.
De nem mindent. Ez az amit sokan elfelejtenek, hogy ezen dolgok egy része mögött van tényleges logika.

A fent linkelt 10-es listából pl "okos tojástartó" mögött is van valós logika. Lehet a fejlesztő, egyedül él és sokszor ha x hétig nem kívánta a tükörtojást, megromlott a hűtőben a 10-es adagból 1-4 db mire megint megkívánta.
És amikor boltban volt, senki nem emlékeztette hogy figyu, van 3 db tojás a hűtőben amik már elég régiek, lehet venni kéne 6 újat a meglévő 3-at meg a szomszédnak odaadni, hátha tud vele valamit kezdeni. Az hogy vízbe beledobva pár másodperc kideríteni, ugyanúgy nem segítség akkor amikor a boltban állsz és nem tudod hogy vegyél-e még egy dobozzal vagy sem.
Ahogyan a "mit főzzek ma" kérdést is könnyebbé teszi, ha tudod milyen dolgaid vannak amik régiek és jó lenne megromlás előtt felhasználni és nem csak azt nézed hogy nem tudod eldönteni mihez is van kedved, mert mindenhez is, mivel minden finom. :D
Én egyébként azért tudok belemagyarázni értelmet, mert akartam ilyet fejleszteni, csak nem a hűtőbe, hanem a sima "kamrába", vagy is az 1 db szekrényem 3 polcára ami befért a konyhába. Hogy tudjam mióta van ott a liszt, a cukor, a dobozos tej.
Sajna jártam már úgy hogy megvettem a 2x6-os csomag 2 literes műanyagflakonos kőbányait és mire megint előkerültek már megromlottak. :D

Nem minden hülyeség ami "okos". ;)

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#90034) demars


demars
addikt

Sziasztok!
Nem polarizált kondenzátor miről ismerhető fel?
Hogy keressek rá valamelyik boltban?
A kerámia kondik nem polarizáltak ugye?

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#90035) Reggie0 válasza demars (#90034) üzenetére


Reggie0
félisten

Egyik jol felismerheto ismertetojele, hogy forditott polaritasra nem durran ;]

De viccet felreteve, a tipusatol fugg: keramia, film, es meg nehany specko/ritka, ami most nem erint, az nem polarizalt, a tobbi igen. A tipusokat a boltok jellemzoen kulon almenukbe szervezik es/vagy keresheto parameterkent.

A keramia kondi nem polarizalt, de attol is fugg, hogy milyen kell neked, hogy mi a celod.

[ Szerkesztve ]

(#90036) Aryes válasza Reggie0 (#90035) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem inkább fordítva? Az elektrolit polarzált, a többi nem. :)

(#90037) Donki Hóte válasza Aryes (#90036) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Elkóból is van bipoláris, meg unipoláris is, de ettől függetlenül alapvetően iagazad van :K

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#90038) aujjobba válasza Aryes (#90036) üzenetére


aujjobba
addikt

A tantal is polarizalt, nem?

(#90039) And válasza aujjobba (#90038) üzenetére


And
veterán

De, mivel a tantál is elektrolit.

(#90040) aujjobba válasza And (#90039) üzenetére


aujjobba
addikt

Jogos.
Eddig az ELKO = hordo elt a fejemben kb :)

(#90041) Reggie0 válasza Aryes (#90036) üzenetére


Reggie0
félisten

A szuperkapac nem elektrolit es az is polarizalt. De ettol meg igaz amit irtam: a film es a keramia a ket fo tipus, ami nem polarizalt. Az elektrolit, szuperkapac pedig polarizalt, de mivel az illeto a nem polarizaltakra volt kivancsi, igy en az elobbit mondtam neki.

[ Szerkesztve ]

(#90042) Aryes válasza Reggie0 (#90041) üzenetére


Aryes
nagyúr

De, a szuperkondenzátor is elektrolit. :K

(#90043) tordaitibi válasza Aryes (#90042) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ehhez kapcsolódva,
supercap vonalon gondolkodok, a mini számítógépemnek kéne róla menni 6-7 másodpercig.
Ezalatt történik meg a hálózat-napelemes rendszer közötti átváltás.
Az inverter sajnos nagyon sokára, 3-4 másodperc alatt tér magához+ az átkapcoilási idő. És ilyenkor vagy hibernálok vagy ha efelejtem, teljes hidegreset van ami nem a legjobb.

Alkalmas lenne erre?

Az autós hifis szuper kondikról eléggé lehangoló videókat láttam YT-on, ezért kérdezem.

12V a tápfesz, az áramfelvétel 1,4A, max. 2A.
Mekkra kondi kéne áthidalni, a gép 9V alatt hal meg.

(#90044) Aryes válasza tordaitibi (#90043) üzenetére


Aryes
nagyúr

Hát kettőnk közül csak egyvalaki tudja ezt kiszámolni, és az pont nem én vagyok :DDD

(#90045) Aryes válasza Aryes (#90044) üzenetére


Aryes
nagyúr

Megpróbáltam kiszámolni, nekem 22F jött ki, kíváncsi lennék mekkorát tévedtem. :DDD
Egyébként az nem is tűnik olyan soknak.

(#90046) bagarol válasza tordaitibi (#90043) üzenetére


bagarol
junior tag

3 liion diódával leválasztva?

(#90047) And válasza tordaitibi (#90043) üzenetére


And
veterán

Itt linkeltem egy ilyen projektet: [link]. Ez egyébként elégé pazarló ebben a formában, hisz a kapac-telepben rengeteg energia marad vissza, ha nem sütjük ki teljesen. Erre a feladatra léteznek megfelelő integrált vezérlők, amelyek képesek kihasználni a kapacokban tárolt energia nagy részét. Ja, és ez dedikáltan nagy áramot leadni képes szuperkapac típus, nem az a régi goldcap-sorozat, ami csak gombelem helyettesítésére való (mert ezekhez képest óriási belső ellenállással rendelkezik).

(#90048) Dr. Szilikát válasza tordaitibi (#90043) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

De miből van a 12 V, egy 230 V-os tápegységből? Mert annak primer (DC 325 V) pufferét is lehet növelni, bontott tápokból származó kondikkal és ott aránylag kisebb kapacitás elegendő az áthidalási idő növelésére.
Plusz konditelepet úgy érdemes bekötni az eredeti pufferre, hogy ellenálláson keresztül lassan töltődik fel (áramkorlát), míg visszafelé egy diódán keresztül adja le a töltést.

[ Szerkesztve ]

(#90049) tordaitibi válasza bagarol (#90046) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Lenne is de csak erre nem áldoznám be, valamint azt néha töltögetni is kéne.

(#90050) bagarol válasza tordaitibi (#90049) üzenetére


bagarol
junior tag

Szerintem a kondi jóval drágább lenne. :)
Tölteni meg egy ellenállás.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.