Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#79251) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv mindenki!

Légyszi segítsetek, honnan lehet tudni, hogy egy 24V DC-t igénylő eszköz milyen polaritást vár? Gyári adapter nincs meg, a készüléken nincs feltüntetve.

Köszi a válaszokat előre is!

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#79252) hcl válasza csabyka666 (#79251) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Szétszeded, megkeresed a földet, és a tápcsatin amelyik a földhöz zárlat, az a - :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#79253) csabyka666 válasza hcl (#79252) üzenetére


csabyka666
addikt

Köszi szépen a gyors választ! :R

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#79254) #85619712 válasza hcl (#79252) üzenetére


#85619712
törölt tag

Kivéve ha szovjet cucc, azok a pozitívat földelik, párszor már megviccelt. :D

(#79255) hcl válasza #85619712 (#79254) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

???????
Másban is van fordított polaritás, mármint hogy az adapterről jövő Sony dugó közepe a főd, de az ritka.
Meg sz@rjon sünt aki kitalálta... :(( :W

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#79256) #85619712 válasza hcl (#79255) üzenetére


#85619712
törölt tag

Ja nem úgy, pl rádiótuner, szovjet cucc, antenna aljzat külső fele, örülsz, hogy az tuti a mínusz. Na de nem, ezek a pozitívhoz földelnek mindent! Gyakorlati jelentősége nincs, csak az imperalisták összezavarása. Meg ott jobban fogynak a pnp tranyók. :D Szóval arra akartam kilyukadni, hogy a test nem mindig a mínusz. :B

Itt van pl. egy sokol kapcsrajz, elemezd kicsit.

[ Szerkesztve ]

(#79257) hcl válasza #85619712 (#79256) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

ÁáááÁáááÁáÁáá :D :D :D :D :D :D Kész :D Mindent negatív táppal :D :W

Mutogatni való hater díszpinty

(#79258) Dr. Szilikát válasza #85619712 (#79256) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Pedig a PNP-világban jobban jön ki így, de ha jól rémlik, régen több szakmai cikkben is ezzel indokolták.

Hiszen a földelt emitteres alapkapcsolásból kiindulva, PNP-nél pont átértelmeződik a polaritás. Ha manapság kellene PNP-alapokon tervezni egy ilyet, én sem csinálnám másképp.

PNP-t sem hobbiból alkalmazták, a korai germánium technikából fakadt, hogy abból PNP-t volt egyszerűbb / olcsóbb gyártani. A trafós megoldású végfok lehetővé tette, hogy még oda sem kellett komplementer (NPN pár).

[ Szerkesztve ]

(#79259) Barret001 válasza #85619712 (#79256) üzenetére


Barret001
addikt

Ma raktam egy Sokolba 9V-os elem csatlakozót:) Hiányzott belőle. A táphoz közeli kondikra mértem rá,sikerült a műtét :) És működik!

(#79260) #85619712 válasza hcl (#79257) üzenetére


#85619712
törölt tag

Elég fura, főleg ha tizenéves vagy és bütykölnéd őket, aztán nem érted miért pukkadozik a táp elkó tápegységről hajtva. Internet se volt (nekünk) akkoriban (kilencvenes évek közepe), szóval kellett idő mire leesett. :DDD De szilikát doki elmélete magyarázatot a miértre, ebbe még bele sem gondoltam. Amúgy régen sok kocsi is pozitív földelésű volt, akkor gondolom ott is a szilícium alapú felvezetők térhódítása miatt lett "polaritásfordulás". :Y

(#79261) #85619712 válasza Barret001 (#79259) üzenetére


#85619712
törölt tag

Egy sokolt az atomtámadás sem tudja elpusztítani. Tipikus van benne anyag termék. :C Jóapám is nyüstöl egyet, a mai napig recseg rajta a Kossuth... :DDD csak ő két laposelemről hajtja a vasat. :K Ami számomra meglepő az a hangminősége, a középhullám ellenére teljesen vállalható. :R

[ Szerkesztve ]

(#79262) hcl válasza #85619712 (#79260) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem meglepő most már, gyerekként az volt :D Azóta mindig megnézem a polaritást.

Mutogatni való hater díszpinty

(#79263) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Sziasztok!
Szerintetek a videón látható jelenség (white spot) diffúzor hibára utal (ami úgy tudom tisztítással viszonylag könnyen javítható) vagy elképzelhető, hogy más, nehezen (netán) csak költségesen orvosolható dologról van szó?

Link

Előre is köszönök mindennemű okosságot!! :R

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#79264) Barret001 válasza #85619712 (#79261) üzenetére


Barret001
addikt

"csak ő két laposelemről hajtja a vasat. " Régen mikor menő volt,mindenki úgy használta! Uborkás üveg gumival rögzítve :) Sajnos ma már nem 7,70 egy lapos elem...

[ Szerkesztve ]

(#79265) rednifegnar válasza Barret001 (#79264) üzenetére


rednifegnar
senior tag

pedig de, vagyis nem sokkal tobb (a mai fizetesekhez viszonyitva), en is meglepodtem multkor mikor rakerestem. 250 ft-tol van mar varta is:
laposelem

A camera does not make art, the artist makes art.

(#79266) tknof1871


tknof1871
őstag

Üdv! Hibakeresés.

A padlóventilátor égett szagot ad, forró a motor. A ventilátor forog, nem látszik, hogy lassabban forogna. 1 fázisú, 220-240 Volt, 65 Watt.

Mi lehet az ok?

A tengely és a persely között rossz a kenés?
Több éves ventilátor, lakásban használt. Talán sok port, szöszmöszt beszívott és a kenőanyag minőségét elrontotta? Esetleg a kenőanyag fogyott el?

Gondolom, mint minden 1 fázisú AC vagy váltakozó áramú elektromos motornál, padlóventilátorokban is van motorindító kondenzátor. A kondenzátor is okozhatja? Nem vagyok biztos, de azt hiszem, ha a kondenzátor hibás lenne akkor a motor se forogna a normális fordulatszámon.

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#79267) hcl válasza rednifegnar (#79265) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

De olyan tok is van, amibe beteszel 4db AA akkut...

Mutogatni való hater díszpinty

(#79268) Dr. Szilikát válasza tknof1871 (#79266) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Itt írtam róla bővebben:

https://prohardver.hu/tema/hobby_elektronika/hsz_78405-78405.html

Amit később észrevettem, hogy segédfáziskondi nélkül belökésre elindul és kellemes lassú is az alacsony fokozatra kapcsolva, ez eddig rendben van.

De a középső állásba kapcsolva már erősen forrósodni kezdett a motor és szaga is lett, noha bele nem pusztult, szerencsére. Tehát a következtetés, ha indul is a motor, de a kondenzátor kapacitását akkor is ajánlatos méréssel ellenőrizni, mert kapacitáscsökkenés a motor megfőzését vonhatja maga után.

Ennek oka elvileg, hogy ilyen üzemi kondenzátoros motoroknál a teljesítmény egy (kisebb) részét a segédfázistekercsen keresztül veszi fel a motor, de kapacitáscsökkenés esetén az arra folyó áram csökken, slip nő, a főtekercs terhelése / melegedése pedig nő.

A kenést lehet érezni mechanikailag, hogy siklik rendesen vagy nem.

(#79269) tknof1871 válasza Dr. Szilikát (#79268) üzenetére


tknof1871
őstag

A kenést lehet érezni mechanikailag, hogy siklik rendesen vagy nem.

Én nem foglalkozok villanymotorokkal, nem tudom összehasonlítani egy hibátlan ugyanilyen motorral.

Most megfogom a tengelyt és megpörgetem. Szerintem nincs nagy ellenállás. Körülbelül 1 másodpercig pörög magától, mire megáll a tengely. Eszerint milyen állapotban van a kenése?

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#79270) tknof1871 válasza tknof1871 (#79269) üzenetére


tknof1871
őstag

Előtte a propellert már leszedtem amikor megpörgettem a tengelyt.

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#79271) Dr. Szilikát válasza tknof1871 (#79269) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Éppen szaladhatna tovább is (kikapcsolt fejmozgatóval)*, talán ráférne egy olajozás, de valószínűleg nem amiatt forrósodik túlzottan.

*Szokott lenni még a csigaáttételes lassító, ami a fejet mozgatja, az is képez bizonyos terhelést, illetve nyilván a levegő is fékez, ezeket bírnia kell.

(#79272) mezis válasza tknof1871 (#79269) üzenetére


mezis
nagyúr

Mint már írták: KARBANTARTÁS.
Por, szöszök kifújása, olajozás . Kell a hűtőlevegő a villanymotornak is.
Ezek a motorok általában bronz siklócsapágyakkal készülnek, van amikor kis lyukakon lehet
az olajozó filcet műszerolajjal átitani. NEM napraforgó olaj (étolaj), mert az beszárad!

1mp-es szabadon futás tényleg kevés.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#79273) tknof1871 válasza Dr. Szilikát (#79271) üzenetére


tknof1871
őstag

Nincs fejmozgatás, ez padlóventilátor.

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#79274) Dr. Szilikát válasza tknof1871 (#79273) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ha a segédfáziskondi rendben van, lehet még menetzárlatos is. Igaz, hogy attól meg is állhat a motor, de elképzelhető talán két közelebbi menet, amitől még megy a motor, de túlfűt.

(#79275) tillatrilla


tillatrilla
senior tag

Sziasztok! Napelemes mozgásérzékelős lámpatest,1 db 18650-es cellával. Elhelyezése miatt kevés a ráeső fény. Terv,hogy párhozamosan bevezetékelek egy külső solar panelt. Milyen feszültségű solar panelt vennétek? 5V,vagy 5.5V?

Üdv: Attila

(#79276) tordaitibi válasza tillatrilla (#79275) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Párhuzamosan ne.
Az árnyékban lévő leszívja a napos helyen lévőt.
Ha egy dióda nélküli 200 wattos panelre télen feszültséget kapcsolsz, az viszafelé működik, fogyasztó lesz és leolvasztja magáról a havat.
Nem vicc.
Diódával oldd meg, vagy az árnyékban lévőt iktasd ki.
Legegyszerűbb ha kiveszed és kivezetékeled, a vízmentességre ügyelve. Így nem kell venned másikat sem.

Ha mindenképpen másik mellett döntesz,
Vidd ki a napra, válaszd le a cellát és mérj üresjárási feszültséget.
Ha a pót napelem ugyanilyen üresjárási feszültséget produkál, már nem hibázhatsz nagyot.

(#79277) Dr. Szilikát válasza tillatrilla (#79275) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Lehet, hogy látszik szemre is. Névlegesen 0,5 V egy cella, azaz 10 vagy 11 cellás panelokról beszélsz gyakorlatilag.

Legalábbis a soros cellákat tekintve, mivel párhuzamosítva lehet még ezek egész számú többszöröse is, amikor nagyobb teljesítményről van szó.

De a visszaterhelés akkor is probléma.

[ Szerkesztve ]

(#79278) tillatrilla válasza tordaitibi (#79276) üzenetére


tillatrilla
senior tag

Köszi a válaszokat! Sajna ebbe annyira szépen,és tartósan beleragasztották,hogy kivenni nem lehet roncsolás nélkül. Kikötöm belőle,az megoldható.A jelenlegi panel mérete 55x90 mm. Na,mindjárt csinálok képet róla...

[ Szerkesztve ]

Üdv: Attila

(#79279) Dr. Szilikát válasza tillatrilla (#79278) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

11 cella azaz 5,5 V elvileg. De ha 2x11 lenne, az is ugyanannyi lenne.

(#79280) tillatrilla válasza Dr. Szilikát (#79279) üzenetére


tillatrilla
senior tag

Köszönet a segítségért!! :R

Üdv: Attila

(#79281) tillatrilla válasza Dr. Szilikát (#79279) üzenetére


tillatrilla
senior tag

Hol kaphatnék minél hamarabb ilyen solar panelt? Aliról nagyon soká érne csak ide...5V-osat találtam fogáson,5.5V-osat nem...

Üdv: Attila

(#79282) Dr. Szilikát válasza tillatrilla (#79281) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Nem tudok sajnos ilyen forrást.

(#79283) tillatrilla válasza Dr. Szilikát (#79282) üzenetére


tillatrilla
senior tag

Ok!

Üdv: Attila

(#79284) PitLee válasza tillatrilla (#79281) üzenetére


PitLee
őstag

Gugli bácsi nekem dobot találatot
google.com/search
pl
hestore itt még van +áfa !
A teljesítménye nem tudom elég e neked !

[ Szerkesztve ]

(#79285) tillatrilla válasza PitLee (#79284) üzenetére


tillatrilla
senior tag

Teljesítményben megfelelne,de ár érzékeny vagyok. Ez postával egy komplett lámpatest ára. 6V-os panel az már sok lenne?

Üdv: Attila

(#79286) Dr. Szilikát válasza tillatrilla (#79285) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Attól is függ, hogy milyen szabályzó, illetve védelem van benne, miután létezik olyan takarékos megoldás, amikor csak a cellavédelem korlátoz, töltésszabályzó nélkül, csak a példa kedvéért:

Nem valami korrekt megoldás, mert a védelem 4,25 V-ig engedi a feszültséget, felette pedig megszakít, ugyanakkor elmarad a CV töltési szakasz.

A töltőáramot pedig a napelem belső ellenállása korlátozza, ami viszont függ a napelem teljesítményétől is. Ilyenkor elképzelhető olyan szituáció, hogy egy "erősebb" napelem hamarabb felhúzza a feszültséget, de a tartószakasz még rövidebb lesz a kelleténél, így végül kevesebb töltés megy a cellába.

De ezt pontosabban gyakorlati mérésekkel lehetne megítélni, hogy mivel jár, mert több körülmény függvénye, fényviszonyok, konstrukció stb. Ugyanakkor egy diódán is esik pár tized volt.

(#79287) tillatrilla válasza Dr. Szilikát (#79286) üzenetére


tillatrilla
senior tag

Köszi a választ!! :R

Üdv: Attila

(#79288) Submarine


Submarine
senior tag

Sziasztok!
Egy amatőr kérdésem lenne:
A számítógépem előlapi csatlakozóiból ki kell cserélnem a mikrofonét ami sztereo jack, és ha jól értelmeztem kapcsolós fajta. És pont így néz ki:
[CAVC22991BK]
Biztos, hogy ilyen mert kiforrasztottam, de valami kontakt hibája van belül, úgyhogy cserés.
A lábkiosztása miatt ezt tartom relevánsnak. Megvehetem ezt, vagy van jobb alternatíva?

(#79289) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Sziasztok.
Easy G750 garázsnyitó, kb. 10-11 éves.
Megszűnt működni, szétkaptam és valami feketés korrodációs trutyi megette a vezérlőpanel egy részét.
Nem akarnék vele foglalkozni mert jópár lyukgalván meg smd ellenállás is ment a levesbe úgylátom, és a romló szememmel nem sikerülne megjavítanom, ha csak ez a baja akkor sem.
Eredeti panel esélye nulla.

Maga a mechanika jó, kiváltanám az egész vezérlést egy 24 voltos, pl. Roll vezérlésre.
De itt jön a buktató.
Meg kéne valahogyan maradni az eredeti távirányítóknak, van vagy 4 darab négygombos a családnál és máshova is fel vannak programozva a távirányítók. Nem lenne jó ha emiatt az 1 kapu miatt mindenkinek 2 távirányító kéne.
Hogyan tudhatnám meg, az Easy milyen kóddal ment, és a Roll, vagy bármilyen külön kapható vevő megy-e az eredeti Easy távokkal?
Az Easy-nek megvan még az user manualja de csak annyi van benne hogy 433,92MHz/ugrókód.

(#79290) #90088192 válasza tordaitibi (#79289) üzenetére


#90088192
törölt tag

Hello,

Ha forgalmazták AU van akkor nagy valószínűséggel be tudom szerezni. Nálunk a 30 éves csaptelep is javítható.
Küldj egy képet a távirányítórol aztán körbe nézek. :R

(#79291) PitLee válasza #90088192 (#79290) üzenetére


PitLee
őstag

Ha jól értettem, nem a távirányítóval van gondja hanem a motorvezérlő panellel.
Erre keres egy olyan csere megoldást amit a régi távvezérlő is működtetne.
Ez miatt kérdezi, hogy mi lehet a szabványa régi távirányítójának, hogy milyen paneleket nézegessen.
Nem értek hozzá, de Kling Easy G750 néven googli bácsi talált pár bejegyzést lehet őket kéne megtelefonálni hátha tudnak valamit ajánlani.

[ Szerkesztve ]

(#79292) #90088192 válasza PitLee (#79291) üzenetére


#90088192
törölt tag

Ha így van akkor is áll az ajánlat :K

(#79293) tordaitibi válasza #90088192 (#79292) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

[Így néz ki ] , kapható is sok helyen de nekem nem a távirányító hanem a vevő kéne.

(#79294) #90088192 válasza tordaitibi (#79293) üzenetére


#90088192
törölt tag

Te Tibi :DDD
Akkor küld el legyszives a képet a másik feléről, akár egyben is. :R
Hátha találok valamit neked. :K

(#79295) bandi0000


bandi0000
nagyúr

Sziasztok

Remélem elfér a kérdés

Télen kihívtuk a villanyosokat mert sokszor pislákol a lámpa(4db 3w-os led izzóval) megmértêk ês elvileg 207V ami határértêk alatt van

Na már most az a kérdésem, hogyha 3 helységben alig világít a lámpa, egyikbe fénycső van, az be se tud kapcsolni este fele, a mikró is alig megy, hallani a hangjàn, viszont másik 3 helységben meg nem tapasztaljuk ezt a lámpáknál, akkor ez az alacsonyabb fesz miatt lehet, vagy a házban van valami elektromos gond?

Xbox One: bandymnc

(#79296) PitLee válasza bandi0000 (#79295) üzenetére


PitLee
őstag

Ha a mérőóraszekrénynél ahol az oszlopról bejönnek a vezetékek a főmegszakítóra is már alacsony a feszültség akkor lehet esetleg az oszlopon vagy "náluk" a gond, de tél óta biztos többen jelezték volna és akkor már kijavították volna, szerintem.
Ha bejövő vezetéken a fesz jó, akkor lehet tovább méricskélni a lakásban az ágakat.
Valamilyen szinten fel kell térképezni a lakás elektromos hálózatát, mi merre hova megy, majd elkezdeni kimérni.

Régi Kádárkocka házaknál pl még sok helyen alu vezetékek vannak (ezt lehetett kapni) amit csak összesodortak egy fogóval majd körbetekerték textil szalaggal és csókolom, ezek a kötések sajna idővel fellazulnak, oxidálódnak romlik a kötés vezetőképessége és képesek akár tüzet is okozni.
pl ha WAGO rugós sorkapcsokkal, alu vezetéket akarunk összekötni van hozzá egy paszta,
ezt használni kell hozzá !
https://www.wago.com/hu/tartoz%C3%A9kok/fecskend%C5%91/p/249-130

(#79297) bandi0000 válasza PitLee (#79296) üzenetére


bandi0000
nagyúr

Köszönöm

Már a bejövőn is alacsonyabb volt a feszkó, meg raktak is ki mérőórát és elvileg ott is azt láttàk, hogy alacsony,számomra csak az a fura amit említettem, hogy akkor nem az egész házban kellene a làmpáknak, meg minden elektromos berendezésnek szarakodnia?

28 éves hàz, nem kádár kocka :D sztem sima alu, viszont rendes szigetelésű vezetékek vannak, nyilván nem réz, de ha nem muszáj nem húzatnám újra a lakást

Xbox One: bandymnc

(#79298) Jarod1 válasza bandi0000 (#79295) üzenetére


Jarod1
addikt

Csatlakozom, AZONNAL ellenőrizzétek a vezetékeket! Nálam összesodort alu vezetékek szigetelése elszenesedett és hozzáért a földhöz, , gyakorlatilag fogyasztóként ment..nem nőtt az áramfogyasztásotok?

(#79299) Dr. Szilikát válasza bandi0000 (#79297) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Elképzelhető olyan helyzet is, példa kedvéért legyen 207 V bejövő, ami bár kicsit kevés, de attól még működne róla minden.

De mégsem, mert a házban más problémák vannak, ami miatt 207 V sincs, egyes helyeken. Át kell nézni a hálózatot, mert ebből komoly gond is lehet, ha valahol rossz az érintkezés, szikrázik, melegszik.

Egy fázis van összesen? Három fázis esetén ugyanis van még rosszabb is, amikor egyik fázison terhelés hatására leesik a feszültség, míg a másikon feljebb szökik. Ha gond van a nullavezetővel, kötésével.

(#79300) bandi0000 válasza Dr. Szilikát (#79299) üzenetére


bandi0000
nagyúr

Na akkor megpróbálok keríteni egy szakit, köszönöm mindenkinek

Amúgy ha jól tévedek 3 fázis van

Xbox One: bandymnc

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.