Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#80651) Starchm válasza hcl (#80649) üzenetére


Starchm
őstag

Ez amugy nem opcio?

(#80652) Donki Hóte válasza Eastman (#80650) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Szerintem túlontúl optimista vagy, de csak rajta. Először rakd össze a cuccot, legyen tápfesz, kábelezd össze, a vezérlő tasztatúrát próbáld ki. Ha ez megvan, akkor (vezérlőtől függő módon) indíts egy kijelzőtesztet. Ha maguk a hardverek jók, a kijelző és a vezérlő közti kapcsolat jó, a teszt lefut, a LED pixelek rendben vannak, akkor jöhet az általad kívánt szövegek bevitele :K

[ Szerkesztve ]

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#80653) kmisi99 válasza Dr. Szilikát (#80645) üzenetére


kmisi99
addikt

Akkor ez alapján gondolom okosabb döntés kicserélni egy erősebb BMS re.

(#80654) #85619712 válasza hcl (#80649) üzenetére


#85619712
törölt tag

Na ezt jól benéztem, így már értem. :Y Én azt hittem az író kell táplaljon írás/olvasás közben resethez vagy valami, de ezek szerint nem, ha jó a külső táp akkor sima liba az ügy. :R

(#80655) Dr. Szilikát válasza kmisi99 (#80653) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Azért is említettem a kockázatot, mert ha D-S zárlatba megy valamelyik MOSFET, akkor az már nem fog lekapcsolni túlmerítés vagy túltöltés esetén, amit észre sem veszel.

(#80656) hcl válasza #85619712 (#80654) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jaja. De mivel egyszerű, amit linkeltél, szerintem megcsinálom azt (csak idő legyen).

@Starchm : De, csak drágább + sok idő, amíg ideér.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#80657) hcl válasza #85619712 (#80640) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Itt a BAT54C -nek van amúgy valami jelentősége? Mármint ahogy nézem, ez egy mezei Schottky, 0,8V esik rajta.

Mutogatni való hater díszpinty

(#80658) #85619712 válasza hcl (#80657) üzenetére


#85619712
törölt tag

Szerintem csak valamiféle zavarvédelem gyanánt vannak ott, ilyen nagyfrekvenciás hidegitésként kihasználva a dióda parazitakapacitását, de ez csak tipp. Próbáld meg nélkülük, de azért ne telefonálj mellette. :DDD Sajna az eredeti forrás nem említ semmit a szerepükről.

[ Szerkesztve ]

(#80659) hcl válasza #85619712 (#80658) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

OK :)
A 800mV forward voltage-ről gondolom, hogy oda valami rosszabb Shottky jó lesz. 1V körüli is. 4148 pl.

Mutogatni való hater díszpinty

(#80660) Dr. Szilikát válasza hcl (#80659) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Tipikusan védődiódaként szoktak ilyeneket alkalmazni, nem engedi a bemenetet a tápfeszültség határa fölé, csak egy "kicsivel".

De szokták párosával, berajzoltam ide egy másikat:

Így az alsó dióda a negatív tartományba nem engedi átmenni (csak egy kicsit). Ahogy az adatlapon is szerepel, előny a nagyon gyors működés, ha jön egy külső tranziens, villámhatás, ilyesmi.

Ezt tudja a 4148 is, noha azon valamivel több feszültség esik, azonos áramot tekintve, de szintén szokták használni ilyen célra.

(#80661) hcl válasza Dr. Szilikát (#80660) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ja, gyanús, hogy a 3,3V-ot ezzel nyomja le 2,5 alá (szintén gáz, mert 2V a flash felső határa :D ) . Az meg ez esetben nem érdekes, ha 0,8V-nál több esik, mert csak lejjebb megy a bemenet szintje.
Köszi!

Mutogatni való hater díszpinty

(#80662) #85619712 válasza hcl (#80661) üzenetére


#85619712
törölt tag

Így viszont kezd összeállított a kép, az adatvonalak pár mA-rel terhelhetőek, ott meg a bat54 nyitófeszültsége 2-300 mV (hisz minél nagyobb a nyitóirányú áram azzal arányosan nő a nyitófeszültség. 100mA-nél már 800mV) tehát max ennyivel engedi megugrani a feszültséget az adatvonalakon. Nagyon trükkös megoldás. :C Ki nem találtam volna magamtól.. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#80663) hcl válasza #85619712 (#80662) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Asszem a hétvégén fel kell túrnom a flash készeteimet, simán lehet, hogy van közte 1,8V-os. Muszáj lesz tesztelni mielőtt kinyírom vele @tordaitibi IC-jét :D (A tartalma még kelleni fog.)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#80664) tordaitibi válasza hcl (#80663) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem gondoltam hogy ennyire megdolgoztatlak.
Nem volt szándékos :) a fene se gondolta hogy ennyi féle variánsa van ennek a bios ic-nek.

(#80665) hcl válasza tordaitibi (#80664) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem dolgoztatsz meg :D Amúgy a frászért nem lehet ezeket 5V toleránsra tervezni, egyszerűbb az élet úgy.

Mutogatni való hater díszpinty

(#80666) Beni2360


Beni2360
félisten

Na sziasztok!
ismét itt vagyok és létrehoztam a tekercset (kicsit más összetételben volt), majd meg lett a grillsütő. Jó választás volt.
köszönöm a sok törődést. :R

[ Szerkesztve ]

Béni2360 - Redmi Note 8 Pro - Acer Aspire 5 A515-51G -- LG OLED55C8PLA - YAMAHA RX-V685 - Mission mx4 5.0 - Taga TSW-90 v.3 - QNAP TS-133 - Mini MX-G - MECOOL BB2 PRO- X96 MAX PLUS -ZIDOO Z1000 Pro

(#80667) #85619712 válasza hcl (#80665) üzenetére


#85619712
törölt tag

Csak hogy megnyugtassalak már lassan az 1,2 voltos a standard. A fő indok a fogyasztás, valamint mivel a procik memóriák beágyazott emmc-k is 1.8/1.2 voltról járnak főleg, így kevesebb komponens kell, hisz nem kell előállítani a 2.5/3/5 voltot csak ennek az ic-nek a kedvéért. Nyilván ez nem egy asztali gép esetén lényeges, hanem mondjuk egy GPS vevő vagy logger, okosóra meg egyéb ultrakis fogyasztású cuccnál. De hogy jó hírt is mondjak, szétnéztem a bontott dolgaim között és találtam pár érdekes tételt. Ha kellenek írj privátban egy eldobható címet (melóhely, szomszéd, szomszéd kertészének a szeretője, stb. :DDD ) és elküldöm freebe, nekem úgy se fognak ezek kelleni semmire. :R

(#80668) hcl válasza #85619712 (#80667) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,

OK, de nem ingyen :) Megnézem, mi 1,8V ezek közül.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#80669) #85619712 válasza hcl (#80668) üzenetére


#85619712
törölt tag

Ok itt sincs kolbászból a kerítés, de azt a 165 forintot valahogy csak-csak kibírom. :D Önző érdekek is vezérelnek, kíváncsi vagyok sikerül vajon a mentőakció? :))

(#80670) hcl válasza #85619712 (#80669) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Utóbbi nem a flashen fog múlni, hanem a tartalmon...

Mutogatni való hater díszpinty

(#80671) peter889


peter889
őstag

Sziasztok!

Egy alacsony feszültségű (9V) kis áramerősségű vezetéket kívánok csatlakozóval összekötni az ablakpárkányon, ahol eső éri.
Tudnátok mondani minél olcsóbb megoldást a csatlakoztatásra?

Esetleg házilag összeeszkábálhatok valamit, csak nem tudom hogyan.
Egyelőre ideiglenes megoldásról lenne szó, azért is akarom minél olcsóbban.
Alkatrészboltban érdeklődtem, és ott majdnem 4 ezer forintért lett volna vízálló csatlakozó - ettől olcsóbb megoldást szeretnék.

Köszönöm szépen előre is. :R

[ Szerkesztve ]

(#80672) Pötyi válasza peter889 (#80671) üzenetére


Pötyi
őstag

Szét is kell húzni rendszeresen? Csak hogy tisztázzuk. Mert ha elég egyszer összekötni, akkor megküldeném valami filléres fúgázóval, egy takaros kis madárszar-alakú burkolat kialakításával.

:DDD

[ Szerkesztve ]

QNX is cool!

(#80673) mezis válasza peter889 (#80671) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

- Mekkora áram lesz rajta?
- Van esztétikai, mechanikai követelmény (orkánszerű szél elleni védelem)?

mezis

(#80674) peter889 válasza mezis (#80673) üzenetére


peter889
őstag

#80672 Pötyi, #80673 mezis,

Köszönöm az érdeklődésetek.
A trafó kimente: 9V 600mA.
Ezt vezetném ki az ablakpárkányon lévő készülékhez, amit néha bevennék.
A vékony vezetéket ablakfúrás nélkül vezetem ki (rázárom az ablakot - hiszen ideiglenes megoldás), ezért a vezetéket valahogy odarögzítem az ablakkerethez.
Ezért ha néha beveszem a készüléket, lecsatlakoztatnám, tehát néha széthúznám.
Esztétikai követelmény nincs, lehet csúnya is, madárszar alakú is. :)
Nagy szél elleni védelem sem kell.

[ Szerkesztve ]

(#80675) Pötyi válasza peter889 (#80674) üzenetére


Pötyi
őstag

Ha drágállod a vízálló IP67-es megoldásokat, akkor háztáji módszerekkel faragj meg egy Kinder tojás belsejében található sárga baszt, hogy bele tudd vezetni a két csatlakoztatandó kábelvéget.* A nyitható részt meg ragaszd körbe szigszalaggal.

Kiegészítés:

* Már ha a csatlakozók beleférnek abba a térfogatba.

Amúgy meg:

[ Szerkesztve ]

QNX is cool!

(#80676) hcl válasza Pötyi (#80675) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

" A nyitható részt meg ragaszd körbe szigszalaggal."
* melegragasztóval

Mutogatni való hater díszpinty

(#80677) peter889 válasza hcl (#80676) üzenetére


peter889
őstag

Köszönöm a tippeket.
Vajon hány centi hosszú egy Kinder tojás sárga műanyag belseje ?
Érdekes az a linkelt kép, kár hogy nem védett a fröccsenő víz ellen. :)

Mi az a melegragasztó? :B

[ Szerkesztve ]

(#80678) Barret001 válasza peter889 (#80677) üzenetére


Barret001
addikt

"Mi az a melegragasztó?" Melegtakony. Ragasztópisztolyból.

(#80679) peter889 válasza Barret001 (#80678) üzenetére


peter889
őstag

Sejtem már, de olyanom nincs sajnos, úgyhogy marad a szigetelő szalag.

(#80680) peter889 válasza Pötyi (#80675) üzenetére


peter889
őstag

Van itthon vitaminos műanyag flakon, az is megteszi szerintem.
Viszont mivel csatlakozóval együtt kell beledugni a vezetéket, azért a nyílásnak nagyobbnak kell lennie a vezeték méreténél, ahová aztán befröccsenhet a víz. Valamit még ki kell rá találni, esetleg azt is leszigetelőszalagozni. :U

(#80681) hcl válasza peter889 (#80680) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Elég rugalmas az műanyag, át tudod erőltetni egy hosszabb, vágott lyukon a drót. Utána mehet rá szigszalag.
Ragasztópisztolyt meg vegyél valami hiperben, szokott lenni, és baromi hasznos :) Volt kollega, aki komplett csatlakozókat épített belőle :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#80682) #85619712 válasza peter889 (#80680) üzenetére


#85619712
törölt tag

Ez a fajta csatlakozó nem opció neked? Pár száz forint egy ilyen az autós boltokban.

(#80683) Pötyi válasza #85619712 (#80682) üzenetére


Pötyi
őstag

Az általad linkelt csak csatlakoztatva tűnik vízállónak. Széthúzva nincs nedvességvédelem az aljzaton.

QNX is cool!

(#80684) rednifegnar válasza peter889 (#80677) üzenetére


rednifegnar
senior tag

tudom durva de en egy csokit tennek ra, aztan csokolm, esetleg betekernem szigszalaggal, de lehet meg azzal se, gondolom viz alatt uszni ugyse fog...

A camera does not make art, the artist makes art.

(#80685) #85619712 válasza Pötyi (#80683) üzenetére


#85619712
törölt tag

És az miért baj? Nem 750kV-os távvezeték ez, hogy baja legyen. Meg ha nincs kint az eszköz gondolom a táplálás sincs mert minek? De ha ennyire félünk a víztől rá kell húzni egy lufit a száját meg bekötni befőttesgumival azt jóvan. :DDD

(#80686) Barret001 válasza rednifegnar (#80684) üzenetére


Barret001
addikt

Csokit használok kopaszan kültéren.Fél évente átnézem,oszt csókolom.12V-nem vág agyon senkit. Bírja.

(#80687) johniee


johniee
senior tag

sziasztok!
Adott a panel lakásunk, amibe úgy költöztünk be, hogy húdejó felújítottuk.
Viszont a falban lévő alu vezetékek nagyon régiek és a bejáratnál lévő lámpát
már nincs mivel bekötni, mert kitöredezett a régi alu vezeték onnan :((
Csinált-e már valaki egész lakásos betont végig vésős műveletet hogy rézre cserélje a régi sz*r alumíniumot?
Ami csak volt, minden alu-t belebetonozták a falba anno. A réz pedig.. :F

"Nekem a paszta szenvedély" by Tesco-Zsömle =)

(#80688) Eastman válasza johniee (#80687) üzenetére


Eastman
őstag

Kötődoboz(fedeleke)t, védőcsöveket nem látsz?

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#80689) johniee válasza Eastman (#80688) üzenetére


johniee
senior tag

Van néhány a lakásban, de azok is betonnal jól beöntve :DDD
Villanyszerelő sem létezik sok, aki ilyet elvállalna :Y

"Nekem a paszta szenvedély" by Tesco-Zsömle =)

(#80690) Dr. Szilikát válasza Pötyi (#80683) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Léteznek gumidugóval vagy sapkával lezárható csatlakozók, vagy azt is meg lehet csinálni, hogy egy dugót önmagában csak lezárásra használsz, belsejét kiöntöd szilikongumi vagy műgyanta alapú rakasztóval. Így meggátolható, hogy idővel oxidálódjon az aljzat.

Vagy vannak ilyen zárósapkás csatlakozók, többféle is, most ezt dobta fel:

https://www.aliexpress.com/item/4001276108401.html

https://www.aliexpress.com/item/1005002652755773.html

Fém + záródugó:

https://www.aliexpress.com/item/32801528608.html

https://www.aliexpress.com/item/1005002664840170.html

Műanyag + záródugó:

https://www.aliexpress.com/item/1005002696855721.html

[ Szerkesztve ]

(#80691) tordaitibi válasza Pötyi (#80683) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

[Veszel 2 par ilyet] es mikor szethuzod, bedugod a kasik ureset.
Ezer forintbol megvan, van mo. webaruhazba is xsak nem gugliztam tovabb.
Nakunk a faluba a sarki autosboltba is van, 600ft/pár.

(#80692) rednifegnar válasza johniee (#80689) üzenetére


rednifegnar
senior tag

en nem betont de teglat csinaltam. eredetileg bevakolt katranyos rongyszigetelesu alu vezetekek voltak amiket a falba szegeltek majd ugy levakoltak (eleg regi haz).
kicsereltem csovesre, raadasul duplara hogy kulon legyen a lan es a delej, persze ehhez a teglaba be kellett vagni a csovezest.
azt mindenkepp nezd meg, bontsd ki par helyen nincs e megis cso valahol mert a betont vegigvesni eleg nagy szivola. eleve inkabb vagni szoktak es ugy kivesni. hazi megoldas sikitoval vegigvagni es azt kivesni, de irtozat por es melo egy ilyen. nem tudom panelban ez egyaltalan legal e igy vegigbontani a falakat (nekem mondjuk fura hogy panelba ne lenne valami alapcsovezes).

A camera does not make art, the artist makes art.

(#80693) pjen válasza johniee (#80687) üzenetére


pjen
félisten

Kábelcsatorna. Lehet kapni padlószegélyhez, plafon sarkához meg minden félét.

(#80694) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Minőségi Arduino klónok támadása... :Y
Pro Mini klón, Raw bemenetre adott 8V- tól a bemeneti stabilizátor pukk! :W
:C

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#80695) BlackSoft


BlackSoft
addikt

Hali,

Javítgatok egy egér által félig megevett szerkezetet. A legtöbb dologgal boldogulok, viszont egy ellenállás kifogott rajtam. Valaki esetleg ki tud nézni belőle valamit, mi lehetett eredetileg?

330, 33Ω, .330, .33Ω :F :F A ±5% az biztos, a többit nem tudom kiolvasni, csak tippelgetek, de elég széles skálán :DDD

[ Szerkesztve ]

---------> Számítógép szerviz III.Kerület | https://hardverguru.com <---------

(#80696) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Van erre valakinek ötlete?
Arduino, Deprez műszert hajt. Egy potival (2k) felére osztom a kimenet max. 5V-ját, dióda a szokásos módon a műszer előtt, és ennyi. A műszer nem kér sokat, a 328P DIP tokos fejlesztőeszköz simán elviszi. (10, 20mA-t eszik talán?)

Fogtam egy kínai Pro Minit, beköt ugyanezt, és meg se mozdul. Persze sikerült először a műszer mind a két lábát a poti közepére kötni :DD :O . Ettől szerintem nem pusztulhatott volna el az Arduino, mert ugye az egy pont. Viszont elpusztult. :Y De mi a franctól...

Mutogatni való hater díszpinty

(#80697) PitLee


PitLee
őstag

Érdekesség
How the World's First USB-C iPhone was born
YT link

(#80698) hcl válasza PitLee (#80697) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Zsír :D Igazából egy Lightning csati elektronikát pakolt bele a telóba - mondjuk az iPhone-ban legalább van hely :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#80699) rednifegnar válasza BlackSoft (#80695) üzenetére


rednifegnar
senior tag

hat ize, merd le..

A camera does not make art, the artist makes art.

(#80700) tordaitibi válasza BlackSoft (#80695) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ez nem tekercselt huzalellenállás hanem szén vagy fémréteg a képről legalábbis ezt veszem ki.
Azaz ha pár helyen "megrágod" :) vagy megreszeled sem szakad meg hanem csak változik az ellenállásértéke, növekszik.
Nagyon régen amikor a 10% tűrés is ritka volt (20% volt a jellemző), kisebb értékűt addig reszeltem amíg be nem állt a megkívánt érték..
Mérjél egy multiméterrel ohmot és a nagyságrend már meg is van.
Pl. 38 ohm, akkor 33ohmos, ha 0,4 akkor 0,33 ohmos.

Ha mégis szakadt akkor talán a környezetéből kikövetkeztethető bár ez rajz vagy az áramkör teljes ismeterete nélkül necces.

Ha fémréteg, a réteg szinte sértetlennek látszik a képen, lehet csak a lakkor rágta le, az ellenállás maga sértetlen.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.