Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#80201) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Azt sem tudjuk a kollega milyen hutot venne.
Ha esetleg inverterest akkor annak eleg 1 amperes kisautomata is. Ilyen nincs de eleg lenne.

(#80202) pjen válasza tordaitibi (#80201) üzenetére


pjen
félisten

Hogyne lenne, Legrandnak például van csak jó drága. Legalábbis 2015 ben még volt.

(#80203) PHM válasza pjen (#80202) üzenetére


PHM
addikt

Most is van, több gyártótól, csak a kiskerekben ritka és jóval drágább,
mint a szokásos áramtűrésű kisautomaták.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#80204) #85619712 válasza tordaitibi (#80201) üzenetére


#85619712
törölt tag

Az se egyértelmű, elég combos pufferkondi van ott a graetz után, nem véletlenül van a tápjukban is 6,3A sőt némelyiknél 10A lomha üvegbizti. Igaz ez csak hálózatra kapcsoláskor jelentkezik, üzem közben valóban egy amper alatt van az áramfelvétel. :R

Amúgy a kolléga linkelte milyen hűtőt venne, hagyományos kompresszoros, bimetalos hőfokszabályzóval.

[ Szerkesztve ]

(#80205) darvinya válasza #85619712 (#80184) üzenetére


darvinya
titán

Minnél nagyobb.gáz párolgás, annál nagyobb nyomást kell kifejtenie a motornak, hogy ismét folyadék legyen.
Erre jön még az indulás, stb.
Nézd meg üres járatban mekkora a sima asszinkron motor áram felvételét.
Utána fogd meg.
Kettő között 10x min. lesz.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#80206) tordaitibi válasza darvinya (#80205) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hol volt itt szo uresjarasrol?
Egy 160 wattos aszinkron motor teljes terhelesnel 160 wattot fog felvenni azaz 0,7 ampert.
Ami mechanikusan a tengelyen nem 160w munka de itt es most ez sem erdekes.

(#80207) #85619712 válasza darvinya (#80205) üzenetére


#85619712
törölt tag

Ne haragudj de ez baromság, az indulást leszámítva konstans az aramfelvétel, ha több hűtenivaló van akkor tovább marad bekapcsolva a kompresszor, akár 24 órán keresztül ha kell, de az áramfelvétele nem nő meg.

(#80208) biker


biker
nagyúr

Flux kérdésem lenne...
van a "no clean" meg a normál, amit le kellene mosni. De KELL vagy csak javasolt? Értem ez alatt okozhat-e működésben problémát, vezet valamennyire, vagy bármi?
Jártam már úgy, hogy szemre minden jónak tűnt, de szívta a tápot valami, és lemosás után megszűnt. (Fahrenheites meg másik lengyel hestoreból való trutty)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#80209) Barret001 válasza biker (#80208) üzenetére


Barret001
addikt

Az kimaradt,hogy oxidációt is okozhat! Nem értem,miért gond a tisztítás? Lemosod,és kész.Az a biztos.

(#80210) biker válasza Barret001 (#80209) üzenetére


biker
nagyúr

nem ez volt a kérdés, hanem hogy vezethet-e? például befolyhat olyan helyre ahonnan nem tudod kimosni.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#80211) Dr. Szilikát válasza biker (#80210) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Az elektronikai célra forgalmazott folyasztószereknek nem lenne szabad vezetést okozni, illetve nem lehet savas, korrozív.

A természetes fenyőgyanta, noha nagyon jó anyag, nekem nem is volt vele még gondom, de elvben kicsit kiszámíthatatlan, ritkán lehet savas is. Régen voltak olyan orosz készülékek, rádiók stb., amiben a gyanta hosszabb idő után berohadt, esetleg a rezet is megtámadta, néhol átvezetést okozott, valószínűleg valami savas termék lehetett.

De manapság ilyen célra forgalmazott gyantás anyagokat a gyártónak megfelelően be kellene vizsgálni, vagy illene. Főleg egy neves gyártónak. Az elektronikai zsírok, olajok sem lehetnek savasak.

Mivel teljesen nem egyértelmű, gyanta használatánál lehet a kockázatot mérlegelni: kritikus / fontos / érzékeny terület? Inkább lemosni. Vagy eleve nem is használni.

(#80212) biker válasza Dr. Szilikát (#80211) üzenetére


biker
nagyúr

igen, a zsírok lehetnek savasak, a vezetés lett volna érdekes.
Vol hogy csak tüskesort forrasztottam be Fahrenheites flux tégellyel, arduino micro panelbe, és utána nem működött, vagy hülyeségeket csinált, nem is ismerte fel az usb. Új panel, új tüskesor, flux nélkül és hibátlan maradt. Arra tippeltem, bemehetett a tüskesor alá és ott csinált valamit a trutyi.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#80213) Tomika86


Tomika86
senior tag

Sziasztok!
Így nézne ki a tápegységem az autóba. Ami a 3,3 és 5V-ot állítja elő.
[kép]
A DC-DC konverter azért lett berakva, hogy a stabilizátor IC-ken mindig fix feszültség legyen.

Az 5V-on viszont melegedik a stabilizátor, egy 7"-os Nextion kijelző és egy MAX9927 IC van rajta.
Mi lehet a gond, vagy mit kellene alakítanom rajta?
SMD az 5 és 3,3V-os stabilizátor is.
Köszönöm!

(#80214) darvinya válasza #85619712 (#80207) üzenetére


darvinya
titán

Ja…meg a gáz nyomás állandó.

tordaitibi

160W induláskor megtud enni 6A, ha elég sok munkát kell bele tenni.
F osztályú hűtőnek meg biztosan nem 160W-os a kompresszora.
700mA -es motor mit kezdene min.1bar-os nyomással.
Semmit, búgna mint a fene.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#80215) Dr. Szilikát válasza Tomika86 (#80213) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Mivel 9-5 = 4 V esik rajta, azt szorzod az árammal és annyit fog fűteni, miután disszipatív / lineáris szabályzó. Azzal mást nem tudsz tenni, vagy jobban kell hűteni, betartva az eszköz max. disszipációját és max. hőmérsékletét. Néha forrónak tűnhet azt is, ami még belefér a specifikációba. Vannak gyári készülékek, ami eleve úgy van tervezve.

Vagy kapcsolóüzemű konverziót alkalmazni, ami jobb hatásfokú.

#80212 biker

Egyszer hozzájutottam olyan ónhoz, amiben gyárilag savas folyasztószer volt, de nem tudtam róla. Ezt vashuzal és hasonló dolgok forrasztásához lehet használni, nem elektronikához. De sikerült rájönni, amikor egy képcsöves TV-ben a processzor meglazult lábait átforrasztottam és a TV megbolondult. Még jó, hogy kárt nem okozott, letisztítottam.

Utána kapcsoltam, hogy annak forrasztás közben is volt valami érdekes sercegő hangja, mintha vizes lenne (forrasztóvizes például, ami egy másik fogalom: a sósavban oldott cink, nem nekünk való az sem).

Amire utalnék, talán te is kifogtál valamit, ami gyárilag "vas dolgokhoz" való, nem elektronikához. Ugyanis nem jellemző, amit írtál, egyébként.

[ Szerkesztve ]

(#80216) Tomika86 válasza Dr. Szilikát (#80215) üzenetére


Tomika86
senior tag

A Panel úgy van kialakítva, hogy 2db ilyen DC-DC konverter is rátehető, akkor megpróbálom úgy hogy egyiket 5V-ra, másikat 3,3V-ra állítom be.

Próbáltam 7V-on is, úgy is melegedett, pedig így 2V esik csak és 500mA esetén is csak 1W. De adatlap szerint a Nextion nem fogyaszt 500mA-ert full fényerőn sem.

(#80217) razorbenke92 válasza biker (#80212) üzenetére

Én is futottam már hasonlóba.

Én arra _tippelek_, hogy ha a flux önmaga nem is, a szennyeződés amit leold/megéget belekerül és az okozza a vezetést, akár valami kis kapacitív jelleggel, és ez okoz zavarokat.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#80218) biker válasza razorbenke92 (#80217) üzenetére


biker
nagyúr

köszi, jobban figyelek majd...

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#80219) tordaitibi válasza darvinya (#80214) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Az F osztálynak vajmi kevés köze van a motorhoz, kivéve ha inverteres, akkor igen, akkor lehet vele spórolni.
Az F az a hőszigetelésen, ajtógumin, idejében történő automata leolvasztás és ilyesmiken múlik.
Én kezeim között megfordult jópár átlagos felépítésű hűtőszekrény és a hagyományosba, legyen az akár egy 340 literes mammut hűtő, 180W volt a legnagyobb teljesítményű aszinkron motor. A 400-as hagyományos fagyasztóládákba is 160-180 wattos kompresszormotorok vannak.
Valószínűleg elég ez a motorteljesítmény mivel akkor a gyártók nem erőltetnék hanem 3kW motorokat tennének...

"700mA -es motor mit kezdene min.1bar-os nyomással."
Szedtél szét hűtőkompresszort?
Gyűszűnél kisebb a dugattyú,1- 2 négyzetcentin az az 1 bar az lóf....asz.
Nem egy 20 centi átmérőjű dugattyún kell leküzdeni a sűrítési ellenállást.
Valamint amikor megindul, a sűrítési ellenállás nulla, az csak pár 10 fordulat után alakul ki, ezalatt a motor már majdnem felfutott. ennek is nézz utána ha nem hiszed.

(#80220) I02S3F


I02S3F
őstag

Sziasztok! Ingyen hozzám került egy sbf 2025. Ez egy pc-s táppal meghajtható, úgy tudom.

A táp és ez az erősítő számára lenne szükséges egy alumínium doboz, amibe beleraknám. Hol találok ilyet? :R

(#80221) #85619712 válasza darvinya (#80214) üzenetére


#85619712
törölt tag

Minden tiszteletem a tiéd, de még mindig baromságokat írtálsz. Zárt rendszer van egy hűtőben mindig egyforma a benne lévő nyomás a nyomóágon amíg jár a kompresszor. Nem hogy 1 bar de még 5 is lóf@sz egy ilyen kompresszornak. Ha nem hiszed járj utána. Részemről lezárom a történetet, látom neked csak a saját igazad az igaz. :W

(#80222) #85619712 válasza I02S3F (#80220) üzenetére


#85619712
törölt tag

Nézz szét a hestore-on, hátha.

(#80223) I02S3F válasza #85619712 (#80222) üzenetére


I02S3F
őstag

Dejó! :) Köszönöm!

(#80224) Barret001 válasza tordaitibi (#80219) üzenetére


Barret001
addikt

Hagyd,nem ér annyit az egész...

(#80225) Barret001 válasza #85619712 (#80221) üzenetére


Barret001
addikt

16 BAR nyomásra vannak válogatva.Ami nem tudja,az kuka... Tehat minimum 16 BAR,ami be van építve. 5 évig dolgoztam hűtőgyárban,így válogattuk.

(#80226) #85619712 válasza Barret001 (#80225) üzenetére


#85619712
törölt tag

:Y Na ez az infó most meglepett... Én csak 5 bar-ig használtam ezeket, gumiabroncsokat fújni vele, és az óra csak addig mért. Bár sejtettem, hogy jóval többet is tud, hisz simán kiakasztja a mérőt ha befogoma tömlő végét. :DDD

@I02S3F: :R

(#80227) Barret001 válasza #85619712 (#80226) üzenetére


Barret001
addikt

Egy szaros szivar gyujtós autópumpa többet tud mint 5 BAR! Annak a motorja elfér a markodban,néhány Ampert vesz fel 12V-on! Sokan keverik a nyomást,és a SZÁLLÍTÁSI mennyiséget,itt kezdődnek a gondok.

(#80228) pjen válasza #85619712 (#80226) üzenetére


pjen
félisten

Én egyszer egy Bosch hűtő kompresszorra ráakasztottam egy 40 barros órát.Fél perc alatt kifektette.Szétfűrészeltem, igen büdös olaj van benne és tényleg gyűszűnyi henger dugóval, még gyűrű sincs.A hajtókar kb mint egy 100 as szög.

(#80229) janossy


janossy
friss újonc

Sziasztok, bim-bam csengőhöz kérnék segítséget - majdnem laikusként - hogy mivel lehetne megszaggatni a kisfesz vagy a 220-as áramkört, hogy igazi bim-bam legyen a csengőgomb folyamatos nyomásakor, ne csak "bim" :-)
Köszönet előre is!

(#80230) pjen válasza janossy (#80229) üzenetére


pjen
félisten

Nem tudom hányvoltos a kisfesz, de esetleg egy index relé is szóba jöhet.

(#80231) #85619712 válasza Barret001 (#80227) üzenetére


#85619712
törölt tag

Jól van na, nekem az 5 is sok volt. :P

@Pjen: Azt a pár deka hűtőközeget eltekergeti az az icipici henger is. :D

(#80232) #85619712 válasza janossy (#80229) üzenetére


#85619712
törölt tag

Volt már itt téma régebben, akkor ez a megoldás lett javasolva, hátránya, hogy külön tápegységet igényel, cserébe viszont nincs nagy alkatrészigénye. :R

(#80233) pjen válasza janossy (#80229) üzenetére


pjen
félisten

Régen a karácsonyfa füzért egy soros fénycső gyujtóval villogtattuk, a háózati oldalon esetleg működhet.

(#80234) #90088192 válasza pjen (#80233) üzenetére


#90088192
törölt tag

Mi Disco fénynek használtuk, sima izzóval. :K

(#80235) Aryes válasza pjen (#80233) üzenetére


Aryes
nagyúr

Elmondanátok, hogy az hogy működött pontosan?

(#80236) pjen válasza Aryes (#80235) üzenetére


pjen
félisten

Nincs rajta sok elmondani való. A gyújtóban egy ikerfém van.Alapesetben zárja az áramkört, az átfolyó áramtól melegszik, meg görböl és megszakít. Ahogy kihül megint zár.....

[ Szerkesztve ]

(#80237) Dr. Szilikát válasza Aryes (#80235) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Villanyszerelő trükk, nekem is egy rokon mutatta gyerekkoromban, de voltak azért problémák, túl gyors vibrálás például. Vagy attól is függhet, milyen állapotú gyújtó, mivel a bimetálos típus idővel elhasználódik:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Fénycső

Később gyártottak elektronikus helyettesítőt, olyat nem próbáltam soha.

(#80238) tordaitibi válasza Barret001 (#80224) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Igen tudom de az motivál hogy valaki idetéved és butaságokat olvas, azt hiszi hogy ebben a komoly szakmai topikba minden szentírás.
Pedig marhaságok is vannak.
Ezért próbálok korrigálni.
Én is tévedhetek, és visszafelé is szívesen veszem sőt elvárom a korrekciót, ebből sértődés nem lehet, ez így működik.

(#80239) pjen válasza Dr. Szilikát (#80237) üzenetére


pjen
félisten

A villogás terhelés függő is. Egy szezont kibírt a gyújtó, csengő elé kötve szerintem örök élet és két napl

(#80240) #90088192 válasza pjen (#80236) üzenetére


#90088192
törölt tag

Fordítva :K
Különben a két fűtőszalat gyorsan elintézné.
Amikor bekapcsolod, akkor a folyto induktivitas miatt át tudja ütni a legrest az érintkezők között, ami majd felemelegiti. Akkor tud majd zárni.
Ha atutotte a csövet akkor nem folyik áram a továbbiakban a gyujton és kihűl.
Legalábbis így emlékszem és így logikus.
Közben nézem 2 fajta van, az egyik úgy működik ahogy Te írtad a másik meg úgy ahogy én. :DDD

(#80241) tordaitibi válasza pjen (#80230) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Jogos, viszont csakis ledes indexrelé mert a hagyományosak csak 2x21 wattra, az irányjelző izzók névleges teljesítményével leterhelve fognak ütemesen működni.
Egy bimbamcsengő nem hinném hogy 42 wattot vesz fel.
A primer oldalon ugyanez, a fénycsőgyújtó sem működik pár wattra. És roppant sztochasztikus a szaggatása sajnos.

Nem tudjuk hogy a csengő csak mechanikus, egy tekercsből áll, ac-dc, elektronikus?

(#80242) pjen válasza tordaitibi (#80241) üzenetére


pjen
félisten

Lehetne kötni mellé egy izzót, mint a nagyothalló csengőknél van.Persze a legegyszerűbb egy 555 IC pár alkatrész az időzítéshez és egy relé+ táp. Még egyszerűbb például az Elko kinálatában körülnézni. Mindenféle időzítési feladatra van modulos megoldása.Vill sebesség on - off viszony,bármi.Nem is túl drágák.

[ Szerkesztve ]

(#80243) Barret001 válasza janossy (#80229) üzenetére


Barret001
addikt

Bim-Bam működése: 2 csengő,1 elektro mágnes. Egyik csengő alaphelyzetben,másik távolabb. Tekercs áramot kap,elmozdul az ütő,megüti a távolabbi csengőt.Elengeded a nyomógombot,alaphelyzetbe visszaugrik.Ekkor,megüti a másik,(közelebbi) csengőt.Ennyi az egész.Igaz,ez a kőkorszaki mechanikus megoldás-

(#80244) #90088192 válasza Barret001 (#80243) üzenetére


#90088192
törölt tag

Vagy még jobb, egy relé kell csak még egy kondi, a relé a saját tekercsenek a tapjat szaggatja,a kondival meg lehet variálni a periódus időt, úgy hogy a meghuzo tekercsre párhuzamosan kötőd.
Régen csináltam ilyet, ennél egyszerűbb nincs. :R

(#80245) pjen válasza #85619712 (#80231) üzenetére


pjen
félisten

Inkább a nyomás ami meglepett.40 légkör és még ment volna de kikapcsoltam.

(#80246) Starchm


Starchm
őstag

Hali!
Nem kifejezetten ertek a dologhoz, de idaig googlevel tobbnyire minden sikerult :DD

Kaptam egy invertert azzal az uzenettel h felig vizben allt, majd tulaj kiszaritotta de azota is a biztositek instant doglik benne. (auto xs 300/600w)
Kibontva a bemeneten 0.2 ohm volt, leszedve az egyik mosfetet (fhp3205) eltunt a short, kimerve a mosfetet minden laba egymashoz 0 ohm volt.

Lehetseges, h csak ennyi baja volt es egy uj mosfettel menne minden csodasan v valoszinubb h ez vmi mas hibanak csak az egyik hatasa?
Koszi elore is!

(#80247) Csabesz666


Csabesz666
aktív tag

Sziasztok! Mini hi-fibe szeretnék szerelni bluetooth lejátszási lehetőséget. A berendezésnek, van aux bemenete. Olyan modul kellene, ami jóminőségű hangátvitelt hoz létre, a hifi bemenetére. Mindezt a berendezésen belül szeretném megoldani. Abban kérném, a segítséget, hogy mit válasszak..... az 1-2 ezer forintos panelekben, nem nagy a bizodalmam.Linket mellékeljetek! Köszönöm előre is!

(#80248) Dr. Szilikát válasza Starchm (#80246) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ezt így senki nem mondja meg, de ilyen esetben alaposan át kell nézni, hol okozhatott korróziót a víz, főleg ha eleinte még működött, de feszültség hatására elkezdett dolgozni az elektrolízis és lassan szétmart valamit.

Utána próbára be lehet tenni kisebb terhelhetőségű / olcsóbb / bontott MOSFET-et is, ha nincs más kéznél, gyengébb biztosítékkal, amivel terhelés nélkül legalább a működés ellenőrizhető. Ha látszik remény, lehet keríteni belevaló alkatrészt.

(#80249) Starchm válasza Dr. Szilikát (#80248) üzenetére


Starchm
őstag

Viznek semmi mas nyomat nem lattam.
Atnezem ujra aztan max dobok bele akkor masikat tesztre.

Koszi a valaszt! :R

(#80250) rednifegnar válasza #90088192 (#80234) üzenetére


rednifegnar
senior tag

jaja jo is volt az, nalunk is ment 3 izzo 3 gyujto kulon villogas, kicsit illuzio rombolo hogy ket szam kozott is villogott :D

A camera does not make art, the artist makes art.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.