Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#80601) rednifegnar válasza tordaitibi (#80600) üzenetére


rednifegnar
senior tag

nalunk volt olyan meg lakasfelujitas elott mikor bekoltoztunk, h bedugtam a nyomtato parallel kabelt a gepbe es szikrazott a kulseje. ramertem 40v volt a ketto kozott.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#80602) Barret001 válasza rednifegnar (#80601) üzenetére


Barret001
addikt

Most hogy mondod! Eddig sosem tettem,de most rámértem a számítógép házamra.Nagy élmény szokott lenni,mikor hozzá ér a homlokom! 47V váltófeszültség mérhető rajta. Mindig is ilyen volt,ez egy feature :D

[ Szerkesztve ]

(#80603) kmisi99 válasza Dr. Szilikát (#80496) üzenetére


kmisi99
addikt

Szia! A töltővel nem lesz gond, 18650 el foglalkozom, vannak védelmi elektronikáim sorba kötött li ion akkukhoz, egyedül a fesz csökkentéssel volt gondom.

Egyébként igen 3,2v lifepo4

(#80604) Tomika86


Tomika86
senior tag

Sziasztok!

Jól értem, mindkettő rail-to-rail be és kimenetű?
[link]
[link]

Köszönöm!

(#80605) darvinya


darvinya
titán

Köszönöm, mindenkinek felvilágisítást. :R
Emiatt nem találtam, mert rosszul emlékeztem rá.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#80606) kmisi99


kmisi99
addikt

Sziasztok, nem vagyok benne biztos, hogy ez szabályos és működőképes e.

Lenne egy sorba kötött 2S 18650 akku pakk. Erre jön majd egy védelmi áramkör, viszont nincs hozzá fix 8,4V 1A áramforrásom, hogy töltsem. Ha jól tudom a védelmi áramkör nem alkalmas arra, hogy töltést is szabályozzon, max csak másod védvonalnak.

Ellenben van kis micro usb-s 18650 töltő áramköröm. Ha párhuzamosan rá kötöm mind a két cellára ezt a kis áramkört, akkor ugyan az áram eloszlana, viszont ezzel lenne bármi probléma?

Az alábbi hiteles műszaki rajzon prezentálom a problémám.

(#80607) JóGéza válasza kmisi99 (#80606) üzenetére


JóGéza
aktív tag

Rövidre zártad a töltő áramkör kimeneteit.

(#80608) daninet


daninet
veterán

Hátha valaki érdekel, lidiben most lehet venni szilikon szerelő matracot, van benne csavar rendszerező, mágnes, csavarhúzó tartó stb.
Feltekerve jön, kicsit ki kell rúgnia magát, gondolom előbb-utóbb kilapul, most van benne egy törés. 3ezer körül van.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#80609) Barret001 válasza kmisi99 (#80606) üzenetére


Barret001
addikt

Nekem 3S pakkom van,és van rajta BMS. Kb 11,8V-ot kap.Nem tud túltöltődni,mert ahhoz 12,6V fölé kellene menni. Kevés "ampert" kap,és ennyi.
Pár századon belül van a cellák feszültsége.Most tesztelek egy pakkot BMS nélkül! Eddig nem látok semmi rendellenes feszültség különbséget. Bár még csak egy hete megy.5 századon belül mozognak,összerakáskor több volt a különbség! Érdekes.

(#80610) darvinya válasza daninet (#80608) üzenetére


darvinya
titán

Ránézek, mert így ez tetszik. :R

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#80611) Dr. Szilikát válasza kmisi99 (#80606) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Így nem lehet, zárlatba van kötve az akku is. Soros cellákat úgy lehet 2 db TP4056 modullal tölteni, hogy külön-külön kötöd a két cellára és még 5 V dugasztápot is kettőt használsz, mivel kötelező a galvanikus elválasztás, amit a táptrafó biztosít.

Soros töltésre lehetőség egy XL4015 CC/CV modul 8,4 V-ra beállítva, áramkorlát is igény szerint állítható. Kell hozzá egy 12 V-os tápforrás (9 V is elég).

A töltő és a cellák közé kerül egy 2S BMS, ami figyeli a feszültség eloszlását / eltolódását és letilt, ha kell. Jó állapotú Li-ion cellák nem nagyon szoktak még eltolódni, normál árammal töltve, csak amikor egyik elhasználódik, megnő a belső ellenállás, ott kezdődnek a gondok.

Vagy bontani kell a cellák soros kötését és akkor lehet párhuzamosan tölteni. Vagy-vagy.

#80604 Tomika86

Adatlap szerint igen.

[ Szerkesztve ]

(#80612) Barret001 válasza Dr. Szilikát (#80611) üzenetére


Barret001
addikt

Azt mondd meg nekem,hogy miért ritka a galvanikusan leválasztott step-up,step-down tápegység.Spórolás? Mert más okát nem látom.Sokszor jól jönne ez a funkció,pl ebben a példában is! Állandóan a hátuljukat nézem,hogy van-e közös águk? :D És általában van...

(#80613) Dr. Szilikát válasza Barret001 (#80612) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

A buck / boost DC konverterek egy ilyen műfaj, egyszerű, olcsó, szimpla tekercsre épül, jó hatásfokú, de például a többszöröző képességének vannak korlátai. Nagyobb áttételeket már trafóval szoktak megoldani, ami értelemszerűen le is választ.

A piac részéről is gyakrabban van igény ezekre, valószínűleg ezért gyakoribbak a piactereken is. Noha lehet találni DC-isolatorok különböző példányait is.

[ Szerkesztve ]

(#80614) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,

Hülye kérdés. Tordaitibi mini-pc-jében kéne BIOS-t újraírnom; ebben 25Q64FWS fash van, ami elvileg 1,8V-os (1,95 max).
- Mi lenne, he ezt 3,3V-os flasherrel olvasnám
- Mi lenne, ha a helyére 3,3V-os 25Q64-et tennék...?
Az egyszerűbb megoldás, ha veszek egy 3,3V chipet, és azt írom fel, majd pakolom a meglevő helyére.

Köszi minden ötlet :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#80615) mezis válasza Barret001 (#80602) üzenetére


mezis
nagyúr

Védőföldelése van a számítógépednek?

mezis

(#80616) Tomika86 válasza Dr. Szilikát (#80611) üzenetére


Tomika86
senior tag

Köszi

(#80617) #85619712 válasza hcl (#80614) üzenetére


#85619712
törölt tag

Vagy ADP-099 adapterrel vagy egy ilyen megoldással tudsz operálni a gyári flash-en. A 3.3 voltos flash nem lesz oda jó sajna. :(

[ Szerkesztve ]

(#80618) Barret001 válasza mezis (#80615) üzenetére


Barret001
addikt

Földelt konnektorba van dugva,Most rámértem egy másik konnektor földelésére,az rendben van. Már megszoktam,20 éve ilyen :P

(#80619) Barret001 válasza Dr. Szilikát (#80613) üzenetére


Barret001
addikt

Az elvet ismerem,akkupakk töltésnél sokszor jól jönne a galvanikusan leválasztott "trafós" megoldás. 2 db buck konverterből összekötve lehetne boost konvertert csinálni pl.Akkus megoldásoknál lenne haszna,mert ott nincs transzformátor,ami eleve le van választva.

(#80620) mezis válasza Barret001 (#80618) üzenetére


mezis
nagyúr

Ne a szomszédban mérj, hanem a számítógépednél!
Ha rendben lenne a védőföldelés, akkor nem lehetne a házon 47V!

mezis

(#80621) Barret001 válasza mezis (#80620) üzenetére


Barret001
addikt

Tudom hogy nincs rendben,mert akkor ezen is 2V lenne mérhető.

(#80622) hcl válasza #85619712 (#80617) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ilyenre gondoltam
Ilyennel is láttam leírást+videót. Az ADP-099 re semmit nem hoz az ebay :)
Amúgy 25q64-ből mintha lenne olyan, ami 1,8V-on elketyeg, de 3,3V-on írható.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#80623) Barret001 válasza mezis (#80620) üzenetére


Barret001
addikt

A konnektorhoz nem férek hozzá,rá van tolva a szekrény...De a hosszabbító (kínai) földelésén 75 !V feszültség mérhető.Szerencsére áram nincs rajta :)

(#80624) mezis válasza Barret001 (#80621) üzenetére


mezis
nagyúr

A számítógép működésében rejtélyes hibát is okozhat az ilyen "csipkedés",no meg egy pacemaker leállását.
Általában rendben szokott lenni a védőföldelés a hosszabbítókon, bárhol is gyártották azokat.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#80625) Tomika86


Tomika86
senior tag

Még egy kérdésem lenne a kapcsolásommal kapcsolatban.
Használom az MP1584 IC-t mint 5V és 3,3V előállító áramkör. Itt van a kimeneteken 22uF kerámia kondenzátor (adatlap alapján).
Kell ide nekem elektrolit kondenzátor is?
A részegységeknél vannak a hidegítő kondenzátorok, 100nF kerámia kondenzátor.
ESP32, ADS7828 ADC, MAX9926 IC-k közvetlen közelébe terveztem 10uF/10V tantál kondenzátorokat.
Jó ez így van a tantált ne használjam?
Tápegység:
[kép]
ADS:
[kép]
MAX9926:
[kép]

Köszönöm!

(#80626) Barret001 válasza mezis (#80624) üzenetére


Barret001
addikt

Áramot nem tudtam mérni, 0 mA volt a mért áram.

(#80627) tordaitibi válasza Barret001 (#80612) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Mert kb. 2-3x bonyolultabb, kell egy 2 tekercses trafó, opto vagy trafós induktív visszacsatoló kör.

(#80628) tordaitibi válasza Barret001 (#80623) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Kínai hosszabbítóba gyakran hiányzik a védővezető, amit méricskélsz az erre utal, az smps tápokba van 2 kondenzátor a fázis-nulla között és a közös pontjuk megy a védővezetőre. Az csipked de belehalni nem lehet mert nagyon kicsi a kapacitív áram.

Csipogtasd ki a kínai hosszabbító föld érintkezőit. Szerintam meg fogsz lepődni.

(#80629) Babetta-X


Babetta-X
senior tag

Sziasztok! Legutóbb pár hete volt egy kérdésem egy silvercrest melegítővel kapcsolatban, de további adatok hiányában megakadt a folyamat.
Tehát a kapcsoló megadta magát benne, ez biztos. Beletettem egy másik kapcsolót, de a visszajelző lámpa folyamatosan világít viszont a gép nem kapcsol be. Ez egy Silvercrest SED 400 A1 tojásmelegítő cucc. A kapcsoló elvileg úgy lett bekötve, ahogy a régi volt, de persze csodák mindig történhetnek.

Ha jól néztem a 230 felől a földelés le van kötve fixre, az egyik ág megy direktben a kapcsoló egyik lábára (ami más színű a kapcsolón, tehát gondolom én a világításért felelhet), a másik ág osztva van és az elektronikára, főtőszálra és a kapcsoló egyik lábára jön. A kapcsoló 3. lábán az elektronikáról jövő szál és a főtőszál másik vége van.

Remélem érthetően írtam. Nekem az is jó, ha a kapcsolót kihagyva tudnám bekötni, de nem igazán tudom mit mivel kössek össze hogy biztos ne legyen baj.

(#80630) Dr. Szilikát válasza Babetta-X (#80629) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Mivel az elektronika az automatikus időzítésekért felel, annak hibája esetén is tudnád használni, csak neked kellene mérni az időt. De nem feltétlenül itt kell keresni a hibát.

A hőmérsékletet a hőkapcsoló határozza meg, ami ki-be kapcsolgat a hőfok elérése után. Hibája esetén a hőbiztosíték felel a biztonsági védelemért, noha ez néha ok nélkül is megszakadhat, illetve fáradás miatt.

Méréssel ellenőrizni kell mindkettőt, valamint a főtőbetét szakadását (vezetését) is.

(#80631) Dr. Szilikát válasza Tomika86 (#80625) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Az MP1584 1,5 MHz kapcsolófrekvenciával működik, amit 22 μF kerámia kondi kiválóan elsimít, de a terhelés bizonyos rángatásai ellen jó, ha ott van még az elkó is, kiegészítésként. Attól függetlenül, hogy ilyen rángatásokra elméletben a negatív visszacsatolásnak is nagyon gyorsan kell reagálni, utánszabályozni. De azért az mégis már csak "utána" van, ha nagyon gyors is az áramkör. Lokálisan is az a jó, ha inkább biztosra megy az ember ilyenekkel, plusz kondikkal.

(#80632) Tomika86 válasza Dr. Szilikát (#80631) üzenetére


Tomika86
senior tag

A tantál kondenzátor sem gond lokálisan?
Csak mert 1206 tantál könnyebben elfér.

Köszönöm

(#80633) Babetta-X válasza Dr. Szilikát (#80630) üzenetére


Babetta-X
senior tag

Ezek megtörténtek, és minden rendben van ezen a területen. :)

(#80634) Dr. Szilikát válasza Tomika86 (#80632) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Tantál általában csak pozitívum, klasszikusan a robbanásveszély miatt ódzkodtak tőle, de az nagyobb teljesítményű körökben és a régebbi fajta kondiknál merült fel inkább.

Másik a gyári spórolás, de amikor magának tervez az ember, az is más.

#80633 Babetta-X

Akkor a kapcsoló helyes bekötése például, ami így képen nem kivehető, vagy az elektronika (triac) kiiktatása jöhet szóba esetleg.

Vagy lehet gyakori probléma az elektronika tápellátását biztosító soros kapacitív előtét gyengülése, fáradása.

[ Szerkesztve ]

(#80635) Lompos48 válasza Dr. Szilikát (#80525) üzenetére


Lompos48
nagyúr

LED-es világítás figyelésére tökéletes. Izzó esetében gond lehet bekapcsoláskor az akár 10x kisebb hidegellenállás, tehát nagyobb áram, feszültségesés stb, ami "stresszelheti"
a kis LEDet.

(#80636) DonThomasino válasza daninet (#80608) üzenetére


DonThomasino
veterán

Bírja a forrasztás melegét is ?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#80637) tordaitibi válasza Babetta-X (#80629) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Elkototted a kapcsolot.
A glimm megkapja a 230-at, a kapcsolt laba meg a semmit kapcsolja.

(#80638) #85619712 válasza hcl (#80622) üzenetére


#85619712
törölt tag

Konkrétan ez lenne az átalakító, bár elég húzós az ára. Ha nem sürgős hétvégén szétnézek a bontott dolgaim között, elvileg van 2564-es flash ic-m bontva, elküldöm ingyen, azzal tudsz kísérletezni.

(#80639) hcl válasza #85619712 (#80638) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

WTF, nem csak annyi a lényege, hogy 1,8V tápot kapjon, és megfelelő jelszinteket?

Mutogatni való hater díszpinty

(#80640) #85619712 válasza hcl (#80639) üzenetére


#85619712
törölt tag

Dehogynem, a linkelt átalakítón az ic gondolom csak az 1.8v-ot állítja elő. Itt egy rajz, ez alapján utánépíthető.

(#80641) hcl válasza #85619712 (#80640) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

HÜM
Ez viszont nem vészes. 1,8V-osom szerintem van :)

A linkelt átalakítón az IC ez : https://www.ti.com/lit/ds/symlink/txs0108e.pdf
Ez ahogy nézem, komplett szintillesztő.
Köszi!

Mutogatni való hater díszpinty

(#80642) Eastman


Eastman
őstag

Sziasztok!

Sigma AS 227 futófényes reklámkijelzőhöz keresek szoftvert és kábelt amivel fel tudnám programozni.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#80643) Donki Hóte válasza Eastman (#80642) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Jézusmária, használják még valahol ezt a borzalmat :U

Előző cégemnél volt ilyen a pénztárak felett, egyesével kellett programozni a kijelzőket, csak az én laptopomon működött a hozzávaló szoftver, ezért mindig nekem kellett módosítani kijelzett szövegeket :(

Persze annyi jó volt benne, hogy a pénztárosnők lába és a pult között a földön ülve lehetett felprogramozni a pénztárosi pult aljáról hozzáférhető vezérlőket :B

A kábel nem nagy kunszt, azt magam csináltam, mert minden kábel előbb-utóbb kiszakadt az RS232-es csatlakozóból, te is meg tudod csinálni, filléres alkatrészek kellenek hozzá.

Viszont szoftvert nem tudom, hogy honnan lehet hozzá szerezni, ez nem olyan elterjedt cucc, amit csak úgy letöltesz az nCore-ról :O

SZERK:

Itt azt írják, hogy innen letölthető a szoftver. Nem próbáltam, letöltés csak saját felelősségre, élesített vírusirtók mellett ajánlott :K

[ Szerkesztve ]

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#80644) kmisi99


kmisi99
addikt

Sziasztok, adott egy 4x4 RC autó 18650 ből építettem akku pakkot neki, 3s bms el ellátva, viszont alul méreteztem, mivel fokozat mentes azonnal nyél gázon megy az autó ezért a bms letilt a hirtelen áram felvétel miatt, ha csak 2 pár kerékkel indulok és utána csatlakozik be a másik kettő akkor tökéletes, illetve egyhelyben forduláskor is működik, illetve ha kis lendületet adok neki kézzel akkor is hibátlanul megindul, vagy levegőbe emelve is megy mert akkor kisebb a terhelés. Van nagyobb áramerősségre tervezett bms itthon, viszont már eléggé beépítettem a gépet. Esetleg valami kondenzátor beiktatással vagy hasonlóval lehetne ezen segíteni?

(#80645) Dr. Szilikát válasza kmisi99 (#80644) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ha az áramérzékelő ellenállást átkötöd, a túláramvédő funkció elvész, de a feszültségvédelem még működik.

Már amíg a MOSFET nem lesz esetleg zárlatos a túlterhelés miatt, ez attól függ, mennyit bír. Egy lehetőség, ha az ellenállást ónnal hidalod át, így az ón ellenállása hátha kicsit nagyobbra jön ki, mint mondjuk egy réz átkötés. Bár nem állítom, hogy túl nagy a különbség, az adott dimenzióban.

Külön MOSFET szükséges töltés és kisütés irányába, ezért ezek mindig párosával vannak ezeken a panelokon.

[ Szerkesztve ]

(#80646) Eastman válasza Donki Hóte (#80643) üzenetére


Eastman
őstag

Itt csak egy van, haver nyomta a kezembe, erre nem kellene költenem, ha meg tudom szelidíteni.

Köszi a linket!

Kérdezhetlek, ha elakadok?

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#80647) #85619712 válasza hcl (#80641) üzenetére


#85619712
törölt tag

Hol? Én csak egy lm358-at látok, gondolom azzal állítja be az 1,8 vagy 2,5 voltos feszültséget. Ez a legjobb fotó róla amit találtam.

Mondjuk ez a lényegen nem változtat, bármivel állítod elő az 1,8 voltot, jó lesz. :R

(#80648) Donki Hóte válasza Eastman (#80646) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Kérdezhetsz, de ez az izé százféle okból tud nemműködni, működni meg csak egyetlen esetben :O

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#80649) hcl válasza #85619712 (#80647) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Erre gondoltam :)
https://www.ebay.com/itm/252797529930?hash=item3adbe82f4a:g:JwQAAOSwtXNgsn8X

1,8v-ra meg van szabályozható tápovicsom :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#80650) Eastman válasza Donki Hóte (#80648) üzenetére


Eastman
őstag

Lesz ahogy lesz. Én sem riadok vissza a szélmalomharcoktól. ;)

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.