Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#79501) rednifegnar válasza Skillet (#79495) üzenetére


rednifegnar
senior tag

fel nem foghatom miert ilyen ez a szar, miert kell ennek bekapcsolaskor uvoltenie??? es millioszam gyartjak az igy hasznalhatatlan vackot mert a harmadik bekapcsolas utan kivagod a pitsaba.
nekunk is van 1, gyerek is eleg csalodott volt es felt is tole, hogy igy uvolt maxon. en eloszor azt hittem hibas mert ilyen nincs, de ra kellett jonnom hogy de.

megoldas az lett hogy egy jackszli kapcsolot (korkapcsolot) tettem az oldalara, erre egy ellenallas sort a hangszoroval sorba. azota jol hasznalhato. nem ertem miert kell elrontani ilyen nulla dologgal ezt az egyszeru es igazabol nem is olyan rossz cuccot.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#79502) Aryes válasza rednifegnar (#79501) üzenetére


Aryes
nagyúr

És az a szöveg, azzal a kínai akcentussal, jó hosszú körmondatokban, ahelyett, hogy egy diszkrétet sípolna, mikor vmi esemény van :U :W
Már én is hosszasan tanulmányoztam, hogy lehetne kiiktatni, egy ARM proci van a lapon, csak firmware-t kellene rajta cserélni.

[ Szerkesztve ]

(#79503) rednifegnar válasza Aryes (#79502) üzenetére


rednifegnar
senior tag

"csak", na igen kb erre jutottam en is. a mienk nem beszel szerencsere, csak bimbammol egyet full hangeron.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#79504) Dr. Szilikát válasza rednifegnar (#79501) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Hasonlót használtam egy rövidebb ideig, persze külső erősítővel, ahol ez nem számít, mert az erősítőn állítható a hangerő, illetve nekem közbenső szabályzó is volt még.

Ha jól emlékszem, távszabályzóval lekapcsolva megjegyezte a hangerőt, bár én sem úgy használtam, noha vettem később ilyen kormányra rakható taníthatót:

https://www.aliexpress.com/item/32997550737.html

Meg is tanulta, viszont az IR nem tud akadálytalanul odatalálni a célba (működik éppen, de nem az elvárható megbízhatósággal), ahhoz legjobb kivezetni az IR-vevőt egy közelebbi helyre, amit azóta sem csináltam meg.

Bekapcsolva hagyva egyébként a LED-kijelző miatt leszívná lassan az akkut.

[ Szerkesztve ]

(#79505) Skillet válasza tordaitibi (#79500) üzenetére


Skillet
addikt

Nem lehet kikapcsolni a lejátszót, így ez kiesik.
Illetve az akkut is mindig kiveszem az autóból és felhozom tölteni.
Nálunk amikor bekapcsoljuk, motor hang van, mintha tényleg egy autót indítanál. Ezzel még nincsen baj, de utána azonnal elindul az első zene max hangerőn. Le lehet halkítani, de körülményes, főleg, hogy minden alkalommal el kell játszani.
Milyen infókat nézzek meg, hogy biztosabb tippeket tudjatok adni?

Mess With The Best! Die Like The Rest! 8G GALANT VR4^ever

(#79506) Aryes válasza Skillet (#79505) üzenetére


Aryes
nagyúr

Miért nem kötöd ki? Azt a pár percet csak kibírja a gyerek zene nélkül. :U

(#79507) Skillet válasza Aryes (#79506) üzenetére


Skillet
addikt

Pár perc? Van, hogy elmegyünk egy szép nagy kört, több km-t... Akár még órákról is beszélhetünk. De nem is ez a lényeg. Nem azért van benne az a szar, hogy kikössem. :N meg szeretném oldani ezt a problémát, nem pedig megkerülni.
Ha a kiiktatás opció lenne, nem írtam volna ide.

Mess With The Best! Die Like The Rest! 8G GALANT VR4^ever

(#79508) Jarod1 válasza Submarine (#79453) üzenetére


Jarod1
addikt

én anno ezt egy piko trafohoz applikáltam be kapcsolóként mivel alapba nem volt kapcsoló rá, ha bedugtam teljesen nem kapta a 240-et, a szigetelésre ügyeltem. régi fülesnek a pipás jack dugóját toltam bele. és megtoldottam egy nyomógombal benne 1 lámpával.

(#79509) Sygnus83


Sygnus83
csendes tag

Sziasztok !

Adott egy ilyen ventilátor: [link] kapcsolóval 2 fokozatot tud. Van benne a motor elé kötve egy fekete hengeres valami, gondolom ezen keresztül mehet az alacsonyabb fokozat, és direktbe a motorra meg a max fordulat.

Kérdésem az lenne, hogy tudnám én ezt a ventilátort dimmelni ? Talán kiiktatva azt a fekete cuccot és direktbe kötve a ventilátorra ?
Akár egy ilyen kézi tekerőssel [link] vagy a legjobb lenne egy Sonoff D1-el [link] ?

Sokat segítene, ha valaki tudna ebben segíteni ! Köszönöm előre is !

(#79510) Dr. Szilikát válasza Sygnus83 (#79509) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Azt írja, hogy DC-motor van benne, azt közvetlenül egyenárammal tudnád elvileg meghajtani, hacsak nem hibásan fogalmaz és háromvezetékes BLDC, amihez van egy driver.

"Fekete valami" nem értelmezhető.

AC-dimmer fázishasító, az is más téma, máshoz való, hadd ne részletezzem, de ha arra gondolok, amit nem látunk, mert csak te látod, akkor az úgy nem jó.

(#79511) Dr. Szilikát válasza Skillet (#79507) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Lehetne éppen huzalpotméterrel variálni, ha nem is legjobb megoldás, vagy beiktatni egy alábbihoz hasonlót.

Viszont az eszközöd hangszórókimenete földfüggetlen, ha jól látom, annak egyik ágát sem szabad testre kötni, féltápfeszültség mérhető rajta általában. Ilyen esetben az egyik kimeneti ágat (melyek egyforma jelet adnak, csak ellenfázisban) lehet tovább vinni egy másik erősítő aszimmetrikus bemenetére, kondenzátorral leválasztva, illetve szükség szerint ellenállással is leosztva a túl nagy jelet.

Meg az sem ideális, hogy max. hangerő --> max. torzítás alapból. Azt a jelet hiába osztod le, a torzítás már benne marad, ezért nem szép megoldás. De ha elviselhető, illetve nem torzít nagyon, elmehet éppen.

[ Szerkesztve ]

(#79512) Sygnus83 válasza Dr. Szilikát (#79510) üzenetére


Sygnus83
csendes tag

Hmm, tehát akkor ez nem olyan egyszerű...

A fekete valami ezen a képen látszik, ha ez segít.

(#79513) Dr. Szilikát válasza Sygnus83 (#79512) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ez alapján lehetne akár egy szokványos aszinkron motor, segédfáziskondenzátorral. De az meg biztosan nem DC-motor.

Itt miben nyilvánul meg a két sebesség, mi kapcsolja / váltja?

(#79514) Sygnus83 válasza Dr. Szilikát (#79513) üzenetére


Sygnus83
csendes tag

Most jelenleg semmi, az alacsonyabb fordulatra van bekötve.

Mivel nekem még nincs kapcsolóm , és ki akartam próbálni mindkét fokozatot, egy szerelhető dugvillában kötöttem át ez szerint egyszer az egyik utána a másik fokozatot.

[ Szerkesztve ]

(#79515) Dr. Szilikát válasza Sygnus83 (#79514) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ahogy sejtettem, a magyar oldal kitalációja csak vicc:

Elektronikusan vezérelt 2 fordulatú DC motor

http://vortice.unas.hu/shop_ordered/42749/pic/11940_muszaki_adatlap.pdf

Capacitor start 2-speed induction motor coupled to a forward bladed centrifugal impeller. Equipped with thermal overload cutout and self-lubricating bushings.

Equipped with electronic timer designed to shut off the motor automatically after a set interval, selectable during installation in the range 3’-20’ (default setting 3’).

Tehát a motor nem elektronikus egyáltalán, hanem segédfázis-kondenzátoros, aszinkron indukciós motor (AC). Az időzítő elektronikus. (Elektronika jelentése: aktív alkatrészek, tranzisztor, ilyesmi.)

Ezeket a motorokat tekercsleágazás kivezetésével szokták variálni:

https://prohardver.hu/tema/hobby_elektronika/hsz_78405-78405.html

A képen látható Speed Switch egy háromállású kapcsoló. Ezekre a motorokra továbbra is érvényes, hogy a fordulata a frekvenciával van összefüggésben, amit egykönnyen nem tudunk változtatni, ezért jobb híján szokták fázishasító dimmerrel is csökkenteni.

De ez kicsit tökéletlen megoldás, növelheti a zúgó hangokat, alacsony fordulaton pedig nagyon legyengül, megállhat a motor. Azaz vannak korlátai ennek a megoldásnak, ami miatt nem mindig válik be.

(#79516) Sygnus83 válasza Dr. Szilikát (#79515) üzenetére


Sygnus83
csendes tag

Nagyon köszönöm a segítséged, nem mondom, hogy minden szavad tisztán értem :DD , de akkor úgy érzem, jobb ha egy kézi kapocsló és egy vezérelhető konnektor mellett maradok és nem kisérletezek a dimmerekkel.

(#79517) Sygnus83 válasza Dr. Szilikát (#79515) üzenetére


Sygnus83
csendes tag

Mondjuk a gyári dobozán megvásárolható tartozékként mutat egy kapcsolót, amin van egy dimmer szerűség.
NUOVO Ventilatore bagno Vortice micro 100

Egy ilyen [link]

(#79518) Dr. Szilikát válasza Sygnus83 (#79517) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Minden bizonnyal fázishasító dimmer az is, mivel az AC-dimmerek így tudnak / szoktak működni, a szinuszhullám megvágásával, ami a teljesítményt csökkenti.

Ami különbség lehet, hogy a ventilátorokhoz ajánlott példányok esetleg jobb szűréssel rendelkeznek, ami a jelalakon simíthat valamennyit, vagy vannak már lefutóélű dimmerek is, ami triac helyett MOSFET-kapcsolóval működik és a hullám végéből vág le.

Amit kompatibilisként ajánl a gyártó, az bizonyára meg is felel, a már említett lehetséges jelenségek mellett.

Egyéb típusnál, ha a dimmer ajánlásában szerepel a mennyezeti ventilátor, akkor jó lehet ehhez is, többinél (ami csak izzóhoz jó például), nem egyértelmű, próba után derül ki, hogy mennyire fog zúgni stb.

(#79519) Sygnus83 válasza Dr. Szilikát (#79518) üzenetére


Sygnus83
csendes tag

Értem, nagyon köszönöm a segítésged még egyszer !

(#79520) darvinya


darvinya
titán

Mo.-n van olyan cég ami gyárt tengely nélküli motort, konkrétan lassú forgású mennyezeti ventilátort?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#79521) pjen válasza darvinya (#79520) üzenetére


pjen
félisten

Amiket lehet kapni a legkisebb fokozatban elég lassúak, konkrétan meg lehet számolni.Az Neked még gyors?

(#79522) darvinya válasza pjen (#79521) üzenetére


darvinya
titán

Tengely nélküli?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#79523) pjen válasza darvinya (#79522) üzenetére


pjen
félisten

Nem szedtem szét, de olyan mintha az lenne.Az " álló rész" forog.

(#79524) darvinya válasza pjen (#79523) üzenetére


darvinya
titán

Biztosara kell tudni, mert attól, hogy külső része forog még tengelyen van.
Lebegő, tengely nélkülit meg mozdítható tengelyre merőlegesen.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#79525) Dr. Szilikát válasza darvinya (#79520) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

A direct drive motornak vagy hajtásnak (nevezzük akárhogy) is van tengelye, így nem világos, mire gondolsz:

https://www.google.com/images?q=ceiling+fan+motor

A mágnes forog, tekercs az állórész, viszont kívül van a mágnes, nem belül.

Később láttam, amit írtál.

[ Szerkesztve ]

(#79526) darvinya válasza Dr. Szilikát (#79525) üzenetére


darvinya
titán

Maglev-et gondolom ismered.
Ugyanezen elven lebegő motor.
Nincs tengely.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#79527) Barret001 válasza darvinya (#79526) üzenetére


Barret001
addikt

Tudnál olyan ventilátort linkelni? Ez nekem új!

(#79528) Dr. Szilikát válasza darvinya (#79526) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Kérdés, hol van ilyen, ha rákeresel:

Magnetic Levitation Fan --> számítógépes alkalmazásra létezik

Magnetic Levitation Ceiling Fan --> nem található

Mennyezeti ventilátornál az aszinkron motor helyett alkalmazott BLDC, elektronikus vezérléssel, ami elveszi a motor 50/60 Hz búgó hangját.

(#79529) darvinya válasza Barret001 (#79527) üzenetére


darvinya
titán

És Dr. Szilikát

Mo.-n van olyan cég ami gyárt tengely nélküli motort, konkrétan lassú forgású mennyezeti ventilátort?

Akkor hogy linkeljek?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#79530) pjen válasza darvinya (#79529) üzenetére


pjen
félisten

Linkelhetnél Libiait is.Mért ragaszkodsz egy olyanhoz amit még senki se látott itt.A normál plafon venti egész lassan és hang nélkül tud forogni

(#79531) darvinya válasza pjen (#79530) üzenetére


darvinya
titán

Van csillár venti, s egyáltalán nem hangtalan.

Akkor úgy kérdem, van-e olyan cég, aki készít ilyet?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#79532) pjen válasza darvinya (#79531) üzenetére


pjen
félisten

Nem tudom van e olyan cég.Viszont nekem van kettő is, a leglassabb fokozatban hangtalan, ha gyosabb akkor megjön a szél zaj, de az a " tengely nélkülin" is lesz.

(#79533) darvinya válasza pjen (#79532) üzenetére


darvinya
titán

Nekem is van 2db, s leglassabb fokozatban tipikus motor zúgása van.
Na…ez baromira idegesítő.
Persze hozzá jön, hogy tengely zaj is kezd erősödni.

Lebegőnél nincs ilyen, egyrészt nincs állandó teljesítmény alatt a motor.
Azaz legtöbbet a lendülettel forog.
S ezt szeretném mennyezetinek is.

De, akkor feladom, max. ha nagyon felidegesít kivágom a kukába.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#79534) pjen válasza darvinya (#79533) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem tényleg vágd ki, nálam semmi hang.Vegyél másikat on line, ha hangos küld vissza.

(#79535) PROTRON válasza darvinya (#79529) üzenetére


PROTRON
addikt

"Akkor hogy linkeljek?"

Tényleg megárthatott a szélzaj...vagy a meleg. :D
Nem azt kérték hogy a magyaországit linkeld, hanem azt a forrást, ahol a világban bárhul másutt találkoztál ilyennel(hisz írod hogy létezik), mert szeretnének rendelni, csak úgy tudták nem létezik.
Kifejezetten a Te segítségedet kérték, mert elveszett báránykák és az erdőben nem találják.

No de viccet félretéve.
Amúgy én is gondolkodom csillárventin, az a tervem hogy amíg kénytelen vagyok mobilklímázni, addig a venti talán segítene a hideg egyenletes szétterítésében.

Najó megláttam az árakat...stornó. :D

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#79536) Barret001 válasza PROTRON (#79535) üzenetére


Barret001
addikt

Úgy sem segít,titkolja a tengely nélküli forgó mozgást végző villanymotort...
Pedig szívesen tanulmányoznám a működését! Főleg a forgórész pozicionálása érdekelne...

(#79537) Skillet válasza darvinya (#79533) üzenetére


Skillet
addikt

Nekünk westinghouse Vegas van. 6500m3/órát tud. Hangtalan, mindhárom fokozaton. Hármason valamennyi (minimális) szélzaj már van, de motorhang egyiken sincsen! Hozzátenném, hogy aludni szoktunk mellette... vagyis alatta :DD és 3-ason sem akkora a szélzaj, hogy ne lehessen aludni. Halk, na.

[ Szerkesztve ]

Mess With The Best! Die Like The Rest! 8G GALANT VR4^ever

(#79538) #90088192 válasza darvinya (#79533) üzenetére


#90088192
törölt tag

De mi az a tengely hang? :F

A csapágyak amik hangosak, vagy a lapatozas, vagy a tekercseket lehet hallani.
Én akkor hallottam tengely zajt amikor a csapágy lekopott a tengelyrol és a tengely a csapágy házban evickelt.
Ott viszont nem a tengely volt a ludas, hanem a hiányzó csapágy. :R

Különben attól is függ a tekercs bugása, hogyan méretezett a motor lassításáért felelős kapacitás.
Érdemes kipróbálni a direkt erre a célra készült "dimmer"-t vagyis fokozat mentes motor fordulatszám szabályzó. :R

(#79539) Barret001 válasza #90088192 (#79538) üzenetére


Barret001
addikt

Minden motor hangot ad,ha a frekvencia,vagy a fordulatszám nem ideális. Persze az ideális fordulatszám hülyeség,sok esetben a szabályzás a lényeg! Frekvenciaváltók.fázishasítók,kitöltés vezérlők.Ebben az esetben még a "tengely mentes" motor is morogni fog. Lásd szinkronból kiesett motor. Invertereknél is megfigyelhető,ha az inverter nem színuszos jelet ad. Ott aztán mindegy hogy milyen a csapágyazás,mert a tekercsek adják a hangot.(rezgés).

(#79540) #90088192 válasza Barret001 (#79539) üzenetére


#90088192
törölt tag

Ezért is írtam. :R

Nem értem, ha a segéd fázis nem pont 90fokra van, az nem a tengely hibája, hanem a fázist toló kapacitásé.
Ha a szinusz hullám nem szinusz, az sem a tengely hibája, ha a tekercsek lazák az sem a tengely hibája, ha a csapagyazas hibás az sem a tengely hibája, és így tovább.
Vagyis nem azért búg mert tengely van benne, hanem azért mert valami más nem stimmel.

A többi meg tök mindegy, milyen a motor kialakítása.

(#79541) kimista


kimista
aktív tag

Sziasztok! Tegyük fel van egy hobbi vezérlőm (bal oldalon), amibe sztenderd 2.54-es tüskesorral tudnék csatlakoztatni perifériákat. Azonban nem tartom fizikailag túl stabil megoldásnak a tüskéket, ráadásul amit vettem forrsaztható sort (jobb fent), lötyög benne. Ahozzá tartozó tüskesort meg forrasztani, hát, nem túl elegáns. Van valami ötlet arra, hogy a jobb lenti csatlakozót valahogy összehozzam a female headerrel a vezérlőn?

Van pár versenydrónom, menő telefonom, atomerős gamer laptopom, kocsim, motorom. Ide ezeket kell írni, nem?

(#79542) PitLee válasza darvinya (#79533) üzenetére


PitLee
őstag

Szilikát írt róla régebben a "ventilátor" -ra keresve megtalálod, ő a kondi méretével játszott, lehet neked azt kéne cserélned, méretezned ? Nem tudom.

[ Szerkesztve ]

(#79543) Tarokk79


Tarokk79
aktív tag

A lenti multimeterem van. Az autó akkuját mértem vele (20V-on), de utána átkapcsoltam 200mA-re és úgy is hozzáérintettem (jobb alsó és középsőbe volt dugva). Azóta olyan mintha mi sem történt volna, de nem mér. Tönkre vágtam szerintetek?

Ha igen, akkor mit ajánlotok helyette, nekem :).

Előre is kösz!

[ Szerkesztve ]

(#79544) Dr. Szilikát válasza Tarokk79 (#79543) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Szokott lenni benne egy 200 mA-es olvadóbiztosíték (meg itt rá is van írva), ami megvédi ilyenek ellen, csak nem szabad bele ennél nagyobbat tenni, hogy legközelebb is védjen.

Meg a 10 A-es ágon a másik is általában. (Olcsóbb típusokban nem feltétlenül.)

[ Szerkesztve ]

(#79545) darvinya válasza PitLee (#79542) üzenetére


darvinya
titán

Őőő…ha már hozzá kell nyúlnom, akkor leverem a mennyezetről, azután már csak a kukát gyarapítja. :DDD

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#79546) Tarokk79 válasza Dr. Szilikát (#79544) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Szétszedtem, de nem tudom hol lehet: eleje, hátulja.

(#79547) #85619712 válasza Tarokk79 (#79546) üzenetére


#85619712
törölt tag

Fused, jó vicc... :DDD Ott elpárolgott a réz vezetősáv, kapard le róla azt a zöld lakkot, a sebesülés előtt és után réztisztára, majd forraszd át egy vezetékdarabbal, ha mákod van túlélte a műszer, ha nem akkor kuka.

[ Szerkesztve ]

(#79548) Tarokk79 válasza #85619712 (#79547) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Köszi, most látom, hogy ott tényleg történt valami. Azt a kis sérült részt próbáljam meg áthidalni?

(#79549) #85619712 válasza Tarokk79 (#79548) üzenetére


#85619712
törölt tag

Igen, vagy ha ezt a két pontot kötöd át, ugyanott vagy, és kapirgálni se kell. Ha elég vékony dróttal (pl. sodrott vezeték elemi szála) kötöd össze, kvázi biztosítékként is működhet a dolog, megvédve a jövőbeli hülyeségektől. :P

[ Szerkesztve ]

(#79550) Tarokk79 válasza #85619712 (#79549) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Köszi, sikerült. Nagyon béna vagyok, de végül is valamit sikerült összeforrasztanom.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.