Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38001) darvinya


darvinya
titán

Üdv

Megépítettem ezt a csodás kapcsolást.
Annyi kitétellel, hogy C12/13 nincs bekötve.

A probléma az, hogy az egyik oldal hangosabb mint a másik, azaz mintha nincs is sztereó.
Csak féloldalas Mono és rettentően torzít.

Ez mitől van?

Talán döglött az IC?

Köszönöm

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38002) Lompos48 válasza Telda (#38000) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Attól még lehet a potméter a rossz. Bekapcsolás után nem ugrik az ellenállás elejére, hanem valamivel arébb. Van egy próbája: zárd rövidre a potméter alsó végét a csúszkával (középső láb). El kell hallgatnia.

(#38003) Lompos48 válasza darvinya (#38001) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha a gyakorlati megvalósítás megegyezik a rajzzal, akkor 2 oka lehet: a bemenetnél a jack rövidrzárja az egyik bemenetet, vagy rossz az IC.

(#38004) PHM válasza darvinya (#38001) üzenetére


PHM
addikt

Bontott alkatrészek esetén C7, vagy C8 hibája, illetve az is okozhat ilyet,
ha ezek közül valamelyiket fordítva forrasztottad be.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#38005) darvinya válasza Lompos48 (#38003) üzenetére


darvinya
titán

Kösz.

IC hibát miként zárhatok ki egyszerű m.méterrel?

(#38004) PHM

Minden vadi új alkatrész.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38006) Lompos48 válasza darvinya (#38005) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nagyon kicsi eséllyel és hatalmas szerencsével. Ha a belső rajzát nézed és képes vagy felfedezni valami zárlatot esetleg. De legegyszerűbb, ha egy jóval működik. :)

(#38007) darvinya válasza Lompos48 (#38006) üzenetére


darvinya
titán

Értem. :)

Akkor még nyüstölöm, aztán veszek egy másikat/másfajtát(KA2209). :D

Elkészült a g.pedál (átalakított)táp és a adapter betápegység.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38008) sztanozs válasza atesss (#37975) üzenetére


sztanozs
veterán

Most hogy mondod nekem is van egy ilyen lámpám és az egyik led nem világít benne, egy másik meg vibrál... Mi lehet a gond (mikor megvettem kaptam még mind világított)?

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#38009) mezis válasza sztanozs (#38008) üzenetére


mezis
nagyúr

Nekem van 3 db, 230 V-os LED-es, beépített fényforrásom. Ezek közül egy vibrált, aztán már hol világított, hol nem. Egyszerű forrasztási hiba volt. (Gyantás forrasztás, a gyerekre bízhatták a dzsunkán. Neki is bele kell tanulnia a szakmába.... ;] )

mezis

(#38010) Des1gnR


Des1gnR
őstag

Sziasztok!
Vettem egy RF adó-vevő modult.
Topi leírása alapján (Link) szeretném tesztelni. Megépítettem a vevő kapcsolását, de a vevő részen folyamatosan van valamilyen jel mert a led folyamatosan világít.
Mi lehet a hiba?

Dell G3 3779 || Samsung S23+ || Samsung Watch 5 Pro || Oculus Quest 2 || Creality Ender 3 V2

(#38011) Kernel válasza sztanozs (#38008) üzenetére


Kernel
nagyúr

Meg lehet nézni a forrasztási hibát, de én ilyen lámpánál találkoztam először azzal a jelenséggel, hogy egy hibás LED képes úgy vibrálni, mintha 50 Hz szinuszon járna. Az elemes táplálás dacára. Vagy némelyik gyengébben / egyáltalán nem világított.

Topikban is volt valaki, akinek az autós LED-kiegészítőben egy LED vibrált, csak úgy önmagától.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38012) Kernel válasza Des1gnR (#38010) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem megfelelő táplálás okozhat gerjedést, esetleg valamilyen folyamatos, külső zavar is okozhat problémát, akár egy kapcsolóüzemű tápegység közelsége is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38013) Des1gnR válasza Kernel (#38012) üzenetére


Des1gnR
őstag

Körbehordoztam a lakásban és mindenhol világít a ledem. :(

Dell G3 3779 || Samsung S23+ || Samsung Watch 5 Pro || Oculus Quest 2 || Creality Ender 3 V2

(#38014) Lompos48 válasza Des1gnR (#38013) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Router nincs a közelben?

(#38015) Kernel válasza Des1gnR (#38013) üzenetére


Kernel
nagyúr

Elvileg elképzelhető olyan is, hogy csak a kimenetre épített a tranzisztoros fokozatnál nem stimmel valami, ezért ezt a hibalehetőséget ki kell zárni, kimenetet változásait önmagában is mérni. Esetleges gerjedést oszcilloszkóppal megnézni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38016) Des1gnR


Des1gnR
őstag

Van router 15m-re, de most kipróbáltam úgy, hogy kihúzom, de így is fog valamit.

Kernel: Oszcim sajnos nincs, de két modult vettem, mindkettőnél ez a hiba áll fent.

Dell G3 3779 || Samsung S23+ || Samsung Watch 5 Pro || Oculus Quest 2 || Creality Ender 3 V2

(#38017) mezis válasza Des1gnR (#38016) üzenetére


mezis
nagyúr

Próbáltad kis fém dobozban ?
(430 MHz környékén még a TV-hez kapcsolt vezeték nélküli fejhallgatók szoktak működni.)

[ Szerkesztve ]

mezis

(#38018) Des1gnR válasza mezis (#38017) üzenetére


Des1gnR
őstag

Nem próbáltam, igyekszem keríteni egy kis fém dobozt :)
Közben HE fórumon ezt a választ kaptam:
"Mint minden rádió vevő, hasznos jel hiányában a kimenetén zaj van. Ezt jelzi a LED is. A hasznos jel kiválasztásához valamilyen inteligens áramkört kell használnod. PL. kóder/dekóder párost."

Ettől függetlenül sztm nem okés ez az állandó jel.

Dell G3 3779 || Samsung S23+ || Samsung Watch 5 Pro || Oculus Quest 2 || Creality Ender 3 V2

(#38019) And válasza Des1gnR (#38018) üzenetére


And
veterán

Közben HE fórumon ezt a választ kaptam: "Mint minden rádió vevő, hasznos jel hiányában a kimenetén zaj van. Ezt jelzi a LED is."
Ehhez képest a vevőmodul (BC-NBK) adatlapja a következőket írja: "Low output logic level in case of RF signal not present".
Mindenesetre az tény, hogy ezek a vevőmodulok nincsenek agyonbonyolítva, hogy finoman fogalmazzunk, és az is igaz, hogy a 433,92 MHz-es frekvencián egy normális / érzékeny rádióvevő még mifelénk is szinte állandóan hall valamilyen jeladót (autózárak, kapunyitók, külső hőmérő jeladók, stb. tömkelege). Azért érdemes lenne szkóppal ránézni a modul kimenetére, hogy mit lehet ott látni alapesetben, és mit akkor, ha jelen van egy modulálatlan vivő a közelben v. a modul antennabemenetén.

(#38020) Doki16


Doki16
addikt

Ha 12voltos tekercsu relet 14 voltra (autoba) akarok kotni akkor mit lenne celszeru hozzakotni, hogy idovel ne tegye tonkre?

A Tyrannosaurus Rex legközelebbi ma is élő rokona: a csirke.

(#38021) Kernel válasza Doki16 (#38020) üzenetére


Kernel
nagyúr

Jobbára semmit, ha nem melegszik vészesen a behúzótekercs, akkor felesleges variálni. Más esetben két soros dióda például.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38022) mezis válasza Doki16 (#38020) üzenetére


mezis
nagyúr

Ha nagyon kímélni akarod, akkor egy nagy elkót vele párhuzamosan kötött, alkalmas értékű ellenállást köthetsz vele sorba. (Behúzó áram egy pillanatra aztán a tartó áram. Elkó polaritására figyelj !)

mezis

(#38023) Lompos48 válasza Doki16 (#38020) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Előző 2 tanács OK. Valamitől még függhet: mennyi a meghúzott vagy elengedett állapotok aránya. Ha kicsi, akkor ne foglalkozz a dologgal. Ha huzamosan be van húzva, akkor esetleg tényleg tenni kell valamit.

(#38024) Telda válasza Lompos48 (#38002) üzenetére


Telda
addikt

Leellenőriztem, ha rövidre zárom, akkor sem lesz halkabb, mint minimumra tekerve.
Viszont a hangszóró 16 ohm 1W.

(#38025) Lompos48 válasza Telda (#38024) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Akkor már csak egy dolgot tudok elképzelni: a potenciöméter és a test között még van egy ellenállás. Mintha anno láttam volna ilyet, hogy biztosítsa egy minimális hangerő létét. Ha igen, akkor azt kellene rövidre zárni.
A hangszóróval sorbakötve egy ugyancsak 16 ohmos ellenállást, a kimenőteljesítményt ( minimumtól maximumig) 4x csökkented.

(#38026) Telda válasza Lompos48 (#38025) üzenetére


Telda
addikt

Köszönöm a segítséget! :R

(#38027) bbchris


bbchris
senior tag

Üdv!

Keresek 3 fázisú graetz hídat , hol kaphatok ilyet ?

Semikron SKD30/08A1 ( négyzetes tiszta kerámiaborítású ) vagy ez helyett a másik gépben már DB 30/38-40 -es is jó . Hol lehet ilyet rendelni vagy mi az ami ma van helyettesítésként ?

(#38028) Doki16 válasza Lompos48 (#38023) üzenetére


Doki16
addikt

Nappali menetfenyhez lesz hasznalva. Valtoerinkezos a rele. A zárt alapálapotban lesz rajta a drl. Csak akkor fog behuzni, ha ráadom a helyzetjelzot. Az meg ugye valtozo, hogy mikor kell hasznalni a tompitottat.

A Tyrannosaurus Rex legközelebbi ma is élő rokona: a csirke.

(#38029) mezis válasza Doki16 (#38028) üzenetére


mezis
nagyúr

Ha ez a szokásos autó relé, akkor nem kell semmi kiegészítő. Azokat úgy méretezik, hogy folyamatos behúzott állapotban is lehetnek.

mezis

(#38030) Lompos48 válasza Doki16 (#38028) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Helyedben az autósrelék között keresgélnék, ezer Ft körüli árakon kaphatók. Biztos nem probléma az akkufeszültség értéke és tervezéskor figyelembe vették az alacsony vagy éppen magas hőmérsékleti viszonyokat, rázást/vibrálást is.

(#38031) Ribi válasza bbchris (#38027) üzenetére


Ribi
nagyúr

(#38032) Lompos48 válasza bbchris (#38027) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ilyen lehet kerámiatokozással. Drága szokott lenni. Forrást sajnos nem tudok.

Szerk:

sajnos nem drága, hanem nagyon drága. Tudtommal van Farnell Magyarországon is. Ott lehet utánanézni.

[ Szerkesztve ]

(#38033) Doki16 válasza mezis (#38029) üzenetére


Doki16
addikt

Erről a fajta reléről van szó, legolcsóbb legegyszerűbb :) Akkor a legjobb megoldás az lesz ha 2 darab 1N4148 diódát sorba kötök a tekercsel.

A Tyrannosaurus Rex legközelebbi ma is élő rokona: a csirke.

(#38034) Lompos48 válasza Doki16 (#38033) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mekkora az égők teljesítménye, amiket kapcsol?

Diódának inkább 1N4007 kellene oda, paraméterekben és mechenikai szempontból is robosztusabbak.

[ Szerkesztve ]

(#38035) Doki16 válasza Lompos48 (#38034) üzenetére


Doki16
addikt

Köszi a tippet, akkor inkább ilyet használok majd. COB ledsort fog majd kapcsolni. 12 volton lemértem 135 mA-t folyt a műszeren keresztül, 13.3 volton vett fel 260 mA-t.

[ Szerkesztve ]

A Tyrannosaurus Rex legközelebbi ma is élő rokona: a csirke.

(#38036) darvinya válasza bbchris (#38027) üzenetére


darvinya
titán

Üdv

Itt 13000Ft-ba kerül a [ SKD30/16 (SEM) 30A 1600V csav, 3fázisú ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38037) darvinya


darvinya
titán

Köszönöm a segítséget, hogy ez összejöhetett.

Tudom kicsit szedett-vedett, de a lényeg teljesen új elemekből épül fel.
A többi ami itthon volt.
-Mono sztereó kapcsoló
-9V elemről és adapterről is működik
-LED működés jelző

Lompos48

Megtaláltam a féloldalas hangzás okát. :D
Ami persze kicsi figyelmetlenség eredménye, azaz egyik bemenetet az erősítőn nem kötöttem be.

Szűrés/stabilizátor szerepét C12/13 kondik hiánya mennyire befolyásolja a kimeneti tisztaságot?
Monora kapcsoláskor a bal bemenet lett közösítve és 2db 470Ω ellenállással lett bal-jobb oldalra osztva a torzítás csökkentésért.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38038) mezis válasza Doki16 (#38033) üzenetére


mezis
nagyúr

Szerintem egy hazai bontóban egy marékkal is kapsz a célnak tökéletesen megfelelőt. (Lásd: újrahasznosítás.)
A LED világítótestből meg bizonyára hiányozni fog az a bizonyos Ex minősítés. Vizsgára jobb ha leszeded, bár akár az országúti ellenőrzésen is kiszúrhatják....)

[ Szerkesztve ]

mezis

(#38039) Kernel válasza Doki16 (#38033) üzenetére


Kernel
nagyúr

Tegnap nem tudtam, mire kell, de egyébként én is inkább standard autós relét használnék, sarus kötésekkel. Attól függetlenül, hogy azok nagyobb áramokat is kapcsolnak, de ez ugyebár nem probléma.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38040) Lompos48 válasza darvinya (#38037) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...az egyik bemenetet az erősítőn nem kötöttem be....

Mint említém: "...Ha a gyakorlati megvalósítás megegyezik a rajzzal..."

Szűrés/stabilizátor szerepét C12/13 kondik hiánya mennyire befolyásolja a kimeneti tisztaságot?

Nem befolyásolja. Ki merném jelenteni, hogy feleslegesek.

...és 2db 470Ω ellenállással lett bal-jobb oldalra osztva a torzítás csökkentésért.

Sok köze a torzításhoz nincs, csak abban az esetben, ha túl van vezérelve és az ellenállásokkal osztódik a jel.

(#38041) darvinya válasza Lompos48 (#38040) üzenetére


darvinya
titán

„ ...és 2db 470Ω ellenállással lett bal-jobb oldalra osztva a torzítás csökkentésért.

Sok köze a torzításhoz nincs, csak abban az esetben, ha túl van vezérelve és az ellenállásokkal osztódik a jel.”

Ebben a Mono állásban gitárt használok.
Max-on(mindkét eszközön) az ellenállásnélkül már nagyon torzítot és csökkent a hangerő.
Most kis torzítás jön létre, de hangerő csökkenés nélkül.

De lehet annyi amit mondasz, hogy osztódik.

Az áramkörből azért hiányzik a induktívitás.
Ez egyáltalán befolyásol valamit?

„Szűrés/stabilizátor szerepét C12/13 kondik hiánya mennyire befolyásolja a kimeneti tisztaságot?

Nem befolyásolja. Ki merném jelenteni, hogy feleslegesek.”

Lefordítottam a feliratot és így már értem mire kell.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38042) Matthew válasza Matthew (#37847) üzenetére


Matthew
senior tag

No, megtisztítottam de ha jól gondolom akkor a sima forrasztópákámmal nem sokra megyek, a nyák sávjainak javításához talán komolyabb forrasztó berendezés szükséges. Képek: [link] [link]
Vállalná itt valaki ennek a javítását? (helyileg Bp.)

(#38043) Lompos48 válasza Matthew (#38042) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Szép munkát végeztél! :C Nem hinném, hogy a sav beleszivárgott volna a két nagyobb elkóba. Igaz a 3 tűs konnektornak egyik lába büntetve lett (?), azt is le kellene takarítani. A nyák vezetékei nem tűnnek szakadtaknak.
Összegzésként: ha meg tudod oldani a táp bekötését azokkal a megviselt érintkezőkkel, akkor szerintem tégy egy próbát! Én biztosan azt tenném. Menni fog!

[ Szerkesztve ]

(#38044) Matthew válasza Lompos48 (#38043) üzenetére


Matthew
senior tag

Köszi. :) Víz, fogkefe és egy kis folyékony szappan segített. Fény felé tartva úgy látom, hogy az egyik vezeték kb a felére zsugorodott, a többi tényleg épnek néz ki. Akkor azt hiszem veszek bele akksit és megpróbálom életre kelteni.
Még biztos jövök de addig is köszönöm! :R

(#38045) mszl


mszl
aktív tag

Sziasztok!

Felteszem a kérdésem ide is, hátha valaki tud segíteni az alábbi linken lévő csatikat keresnék :R

[link]

Előre is köszi!!

Üdv. Laci

[ Szerkesztve ]

A hálózat építést csak elkezdeni lehet, befejezni nem.... Eredetije a HUP-on!! Onnan kölcsönöztem!!

(#38046) bbchris válasza Lompos48 (#38032) üzenetére


bbchris
senior tag

Igen pont ilyen kell :R , még jó a gépben de nem árt egy vésztartalék . Találtam egy helyet ahol netto 8k-ért meghozzák és ugyanez a Semikron típusút . Nem olcsó tudom de nem nagyon akarok babrálni a sarus átalakítással inkább pont ugyanilyen kell amit csak kicserélek ha kell . 7 nap a szállítási határideje .
Nincs nagyon igénybe véve mert 24V megy át csak rajta és ha jól tudom elég a 30A-es is .
Köszönöm nektek a segítséget . Majd még megkeresem a gép érzékelőit még szeretném a tanácsotokat kérni hol lehet beszerezni . Holnap felteszem a képét meg a típusát .

[ Szerkesztve ]

(#38047) Lompos48 válasza bbchris (#38046) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igazad van és ha nem a zsebedre van, akkor ne habozz! Jól érzékeled a cserealkatrészek biztosítását. Ugyanakkor rossz jegy annak, aki nem szerezte be azokat egyszerre a berendezéssel.

(#38048) Ribi válasza bbchris (#38046) üzenetére


Ribi
nagyúr

ebay?
Biztos eredeti elsz? Mert az 50k-hoz képest igen olcsó.

(#38049) Kernel válasza mszl (#38045) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ez az egyik: [link]

A másik fajta pedig nagy számban megtalálható az eBayen.

Egyébként szükséghelyzetben egy toldóból vagy Y-elágazóból is kitermelhető az apa-csatlakozó.

A bontás is megoldható, a tűre rá lehet tolni egy vékony fémcsövet vagy egy hüvelyt, ami másik csatlakozóból lett kiszedve, amitől a karmok behajlanak és a tű kihúzható. Utána a vezeték egy kis hajtogatással tőből letörhető, majd az új vezeték ráforrasztható.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38050) bbchris válasza Lompos48 (#38047) üzenetére


bbchris
senior tag

Hát zsebre megy sajnos de PLC megy róla így nem igazán szeretnék variálni vele mert a PLC közel 1 milla ha elszáll és annyi összeg elérhetetlen lenne . Még a DB 30/38-40 -es lenne jó de azt sem tudom hol lehetne beszerezni . Az nem kerámiás hanem gyantás műanyag tokozású de megfelelne az is .

(#38048) Ribi Nem Ebay hanem Elektrolight -nál elvileg be tudják szerezni . Ma kaptam e-mailt tőlük .

Közben megtaláltam az érzékelőt is . Tudtok ebben segíteni ? Keresek induktív közelségi érzékelőt ami 12-48V közti tartományban működik és PNP-s . Egy van aminek a típusa Telemecanique és XS608B1PAL2-es a száma . A Schneider electric gyártja . Annyi a gondom hogy más menetátmérővel és hosszúságúval kellene . Előre is köszönöm a segítséget :)

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.