Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#49001) BigBlackDog


BigBlackDog
veterán

Sziasztok!
Ezen a kapcsolási rajzon szereplő C1 és C2 kondenzátorok között mi a különbség a kapacitásukon kívül (gondolom a rajzjelükben való eltérés miatt van különbség köztük)?

(#49002) kjani18 válasza BigBlackDog (#49001) üzenetére


kjani18
őstag

A C1 elektrolit, polaritásfüggő, a C2 nem polaritás függő kondi.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#49003) BigBlackDog válasza kjani18 (#49002) üzenetére


BigBlackDog
veterán

Köszönöm! :R

(#49004) BigBlackDog válasza BigBlackDog (#49001) üzenetére


BigBlackDog
veterán

Még egy kérdés felmerült. Meg lehet oldani ennek a kapcsolásnak a tápellátást egy 12 Voltos betáppal? Gondolom a +12 volttal jelzett pontokra a betáp pozitív ágát, a földdel jelölt pontokra pedig az RCA bemenet negatív ágát kéne kötni. De a -12 volttal jelzett pontokra mit kéne tenni?

[ Szerkesztve ]

(#49005) pjen válasza BigBlackDog (#49004) üzenetére


pjen
félisten

Egy közép kivezetésű +/- 12 V os táp kell.Az IC + lábára +12V a -lábára -12V kell.A föld jelre a közép kivezetés.

(#49006) BigBlackDog válasza pjen (#49005) üzenetére


BigBlackDog
veterán

:R Akkor tulajdonképpen ez egy 24 Voltos táp lenne -12 voltos pécsett el?

(#49007) BigBlackDog válasza BigBlackDog (#49006) üzenetére


BigBlackDog
veterán

Pécsett helyett offset akar lenni.

[ Szerkesztve ]

(#49008) Kernel válasza BigBlackDog (#49006) üzenetére


Kernel
nagyúr

Pécsett szót ismerem, de csak Pécs várossal kapcsolatban, a kettős táp viszont így néz ki:

http://www.google.com/images?q=12V+dual+power+circuit

Át lehetne alakítani egyébként szimpla 24V üzemre, de ahhoz kell egy osztó, ami a bemenetet féltápra emeli, így féltápra kerül a kimenet is, emiatt leválasztó kondenzátoron keresztül kellene csatlakoztatni a fejhallgatót.

De a kondenzátoros csatolást a hifisek nem nagyon kedvelik, minőségrontó lehet.

Utólag láttam a helyesbítést, még azt is hozzátenném, a linkelt rajzok közül sem mindegyik alkalmas.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49009) Kernel válasza BigBlackDog (#49001) üzenetére


Kernel
nagyúr

Tehát még ha nem is ajánlott, de az érdekesség vagy elmélet kedvéért átrajzoltam egytáposra, egy kis Paint bűvészkedés árán.

Ez az eredeti:

Módosított:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49010) BigBlackDog válasza Kernel (#49009) üzenetére


BigBlackDog
veterán

Áttanulmányozom, köszönöm! A kivitelezéssel kapcsolatban is kérdeznék. Első körben próbapanellel gondoltam megvalósítani. Viszont a NYÁKra tehető, pl. jack, vagy RCA csatlakozók lábai nem feltétlen olyan vékonyak, hogy beleférjenek a próbapanel kis lyukaiba. Erre van valami kiforrott megoldás, vagy vékonyabb lábú csatlakozókat is be lehet szerezni, esetleg csak nyomjam össze kicsit a csatlakozók lábait?

(#49011) darvinya válasza BigBlackDog (#49010) üzenetére


darvinya
titán

Próba panel v. előre fúrt nyák(ebből több fajta is van, pl: soros, 3 osztású soros, pöttyös)?
Utóbbinál kompatibilis minden nyákra szerelhető alkatrésszel.

(#49009) Kernel

R1-nek fontos a feszültségosztásos szűrés?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49012) Ribi válasza BigBlackDog (#49010) üzenetére


Ribi
nagyúr

Vagy nyomod, vagy fúrsz. Vagy szerzel aminek kicsi a lába.

(#49013) Kernel válasza darvinya (#49011) üzenetére


Kernel
nagyúr

Osztó kell, mert féltápra kell húzni a bemenetet. De mivel bemenet, ezért érzékeny is, a tápzajt külön szűrni kell.

Az RC-szűrő ebben a felállásban kellően hatékony, ezt így szokás megoldani. Sőt, a kondi lehet 100 mikrós is, csak nekem így egyszerűbb volt a rajzon már meglévő 10 mikrós kondit másolással duplikálni.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49014) darvinya válasza Kernel (#49013) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49015) BigBlackDog válasza Kernel (#49009) üzenetére


BigBlackDog
veterán

Ha simán a -12 volt helyére ugyanúgy 0 Voltos föld kerül, akkor mi történik?

(#49016) Kernel válasza BigBlackDog (#49015) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ebben a felállásban a műveleti erősítő + (nem invertáló) bemenetének DC-szintjét követi le a kimenet. Konkrétan itt a tranzisztor emitterét figyeli lényegében a negatív visszacsatolás, tehát azt fogja beállítani féltápra.

A negatív visszacsatolás miatt a műveleti erősítő mindig úgy szabályozza a kimenetét, hogy a két bemenet (+/-) között minimalizálni igyekszik a feszültséget, így amire beállítom a noninvert bemenetet, a kimenet is arra áll be.

Ha a bemenet GND-re kerül, akkor a kimenet is. De ha nincs negatív táp, akkor az erősítő negatív irányban nem tud kivezérlődni, vagyis például egy szinuszjel alsó félhulláma levágódik, torz hang lesz csak.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49017) Lompos48 válasza BigBlackDog (#49010) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...vékonyabb lábú csatlakozókat is be lehet szerezni, esetleg csak nyomjam össze kicsit a csatlakozók lábait?

Lehet ellenálláslábakat forrasztani a csatlakozóra, azzal már rádughatók a panelre. Persze vigyázva!

(#49018) BigBlackDog válasza Kernel (#49016) üzenetére


BigBlackDog
veterán

Igen, végül is az utolsó bekezdés józan paraszti ésszel is logikus, ha végiggondolja az ember. :)

Akkor hogyan lehetne megoldani a tápellátását a linkelt kapcsolásnak, ha van hozzá egy 12 Voltos, 2 Amperes stabil táp, kondenzátor, ellenállás, meg dióda (az, hogy pontosan milyen, még meg kell néznem)? Trafó az sajnos nincs.

Találtam egy ilyen kapcsolást itt. Mivel a 12V feszültség már megvan, gondolnám, hogy a trafó nem szükséges. Viszont nem tudom, hogy ez a "virtuális föld" nevű dolog mennyire egészséges egy erősítő tápellátásánál?

[ Szerkesztve ]

(#49019) Kernel válasza BigBlackDog (#49018) üzenetére


Kernel
nagyúr

DC 12V betápra nem alkalmas az alábbi, csak AC, tehát trafó kell hozzá. Működik is, de így csak "foghíjas" félhullámú szinuszt kap mindkét puffer (egyutas egyenirányítás):

Egyik a pozitív félperiódust, másik a negatívot, ami rosszabbul szűrhető, noha kisebb áramigényre (mint egy fejhallgatóerősítő) alkalmas lehet, főleg ha 78xx / 79xx stabilizátor is van még utána:

Alábbi nettó hülyeség, a kondenzátorok nem fogják meg a DC-szintet, az szabadon csúszkál, a terhelés aszimmetriája függvényében:

A többi rajz, ahol aktív elektronika fogja meg, állítja be a féltápot, az alkalmas a célra.

De ha csak DC 12V áll rendelkezésre, azt legfeljebb felezni lehetne 2x6V-ra. Ez a 12V táp önmagában nem túl sok, csökken a végfok kivezérelhetősége, hamarabb kezd torzítani, bár nem mondom, hogy használhatatlan lesz. Szükséges lehet a 100 ohm emitterellenállás csökkentése is.

Elvi lehetőség lenne még a 12V-ra egy PWM DC-átalakítót építeni, ami trafóval galvanikusan leválasztott, így a negatív táp előállítható, de ez már túlkomplikálja a dolgot.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49020) BigBlackDog válasza Kernel (#49019) üzenetére


BigBlackDog
veterán

Gondolom a 2*6 Voltra felezéshez is az aktív elektronikás megoldások kellenének.

Ez esetben kénytelen leszek jövő héten nézni valami trafót, vagy esetleg valami kész, szimetrikus, 2x12 Voltos tápegységet (ha egyáltalán létezik ilyen). Örültem volna, ha az itthon lévő alkatrészekből össze tudom hozni, vagy legalább kisfeszültségnél maradhatok teljes egészében, nem kell 230-as vezetéket behúzni a betáp miatt. De ezek szerint ez nem kivitelezhető.

[ Szerkesztve ]

(#49021) darvinya


darvinya
titán

Üdv mesterek

Van egy Sony Wm Ex521-es walkman, aminek van külön vezérlő csatlakozója.
Alaplapja Ex500-505-ös valójában.

Távirányítóhoz mindenféleképpen kell külön vezérlőegység?

Találtam ezt, de nem tudom jó-e?

Köszönöm

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49022) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Sziasztok!
Először is köszönöm a sok segítséget, már üzemel a LED díszvilágítás a motoron nektek köszönhetően! :R A minap COB LED szalaggal cseréltem ki a féklámpát (21/5W izzó), és a művelet ugyan sikeres de akadt némi probléma.
A gond, hogy a fényszalag megérzi az összes fogyasztót majdnem. Akkuról ha felkapcsolom a fényszórót (H4) felére csökken a szalag fényereje. Ha még az index is megy, szinte már csak parázslik. Ha visszarakom az egyik izzót a féklámpába, akkor meg teljesen elmegy a fényerő, szinte nulla. Beindítva a motort jobb a helyzet, akkor azért stabilabb fénye van, de ilyenkor is látni a fesz. ingadozást a fényszóróra és indexre reagálva. A díszvilágítás egyáltalán nem érzékeny semmire, így jött az ötlet, hogy a pozitív pólust közvetlen az akkuról veszem le és láss csodát így a COB szalag is stabil fényt ad a fogyasztóktól kvázi függetlenül.

Banális kérdésem pedig, hogy miért?? :F Általános iskolás fizika ismereteim szerint nem látom a logikát ebben a jelenségben, hisz igen nagy valószínűséggel nincs sorba kötve a féklámpa a fényszóróval és az indexel. Illetve a teljes rendszer párhuzamos mivolta számomra lényegében nem változik attól, hogy "közelebb" van-e az akkuhoz a fogyasztó, vagy előbb még átmegy n méter vezetéken és kapcsolón. :F

Illetve miként orvosolható a probléma szakszerűen? Relézzem be a féklámpát és kössem közvetlen az akkura? :W
Köszönöm!

(#49023) darvinya válasza Teasüti (#49022) üzenetére


darvinya
titán

Csakhogy áram ami esik párhuzamos kapcsolásnál, és emiatt van a jelenség.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49024) Teasüti válasza darvinya (#49023) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Azt hinném az áram nem eshet be csak úgy, hisz mi akadálya annak, hogy többet "húzzon" az akkun/generátoron? Látszólag a 2x21W izzónak nem volt ilyen gondja, a 2x6W LED-nek van?! Pillanatnyi beesést még érteném, de azonnal fel kéne épülnie a nagyobb áramnak.

Valamint miért nem probléma, ha "közelebb" van akkuhoz, akár közvetlen az akkusarura kötve? Mindkét esetben közel ugyanazt az áramot kellene leadnia (plusz 1-2 méter vezeték/kötés ellenállása). Nem így van? :F
Akkor be kéne esnie minden esetben, nem?
Köszi! :R

(#49025) Teasüti válasza Teasüti (#49024) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Illetve ez esetben a kb 15W-nyi 5050 smd LED szalag fénye miért nem esik be úgy semmilyen másik fogyasztóra? Azok közvetlen az akkuról mennek.

(#49026) Anubis_9


Anubis_9
őstag

Sziasztok! Szerintetek van a következő történetben logika: a közelmúltban a nagyszüleim házában, ami kb. 60 éve épült, felvittem 2 db tökéletesen működő E27-es energiatakarékos izzót. Betekertem a szintén kb. 50-60 éves csillárba, de egyik sem világított. Hazahoztam őket, de ezután már nálam sem világítottak.
A kérdésem, hogy merjek-e próbálkozni ismét, de most már LED izzókkal? Van olyan, hogy öreg kábelezésű házban az öreg csillárok egyszerűen tönkreteszik a modern izzókat?

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#49027) pjen válasza Anubis_9 (#49026) üzenetére


pjen
félisten

A normál izzók mükődnek abban az öreg csillárban?Nem lehet hogy az öreg foglalatba nehezen betekerhető lámpán megpattant az üveg a tekeréstől.Egyébként nincs olyan,csak hibás és hibátlan csillár van.

(#49028) Anubis_9 válasza pjen (#49027) üzenetére


Anubis_9
őstag

Igen, hagyományos izzók tökéletesen működnek benne. Nem éreztem, hogy erőltettem volna a betekerést. Igazából attól félek, hogy betekerek 1000-1500 Ft-os LED izzót és azonnal tönkremennek. :(( Lehet, azt csinálom, először kipróbálom őket itthon, és ha mind jól működik felviszem őket és egyenként betekerem ott is.

[ Szerkesztve ]

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#49029) Kernel válasza Anubis_9 (#49028) üzenetére


Kernel
nagyúr

Kínai LED-lámpánál tapasztaltam, a menetes rész leheletvékony lemeze miatt egyszerűen benyomódott az alja, pedig nem erőltettem. Csak próbálgattam a lakásban, több helyen is.

Utána már nem is érintkezett akármelyik foglalatban. Ezután szétszedésre került (egyébként is meg akartam nézni, hogy milyen áramkör van benne), belülről visszanyomtam. Az is igen könnyen ment.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49030) Anubis_9 válasza Kernel (#49029) üzenetére


Anubis_9
őstag

Ezek ilyen izzók lesznek. Elvileg nem gagyik. :DDD

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#49031) mezis válasza Anubis_9 (#49028) üzenetére


mezis
nagyúr

A régi foglalatok sárgaréz érintkezői nem annyira rugalmasak, mint a mostaniak, ahol a közép érintkező alatt kis spirálrugó is szokott lenni.
Óvatosan megpróbálhatod a középérintkezőt feljebb hajlítani, az oldal érintkezőt meg kijjebb. Fázis ceruza kötelező, régen szokás volt a földvezetéket szakítani meg a kapcsolóval ! Ilyen esetben a főelosztónál vagy a villanyóránál kell lekapcsolni.

mezis

(#49032) Kernel válasza Anubis_9 (#49030) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem az a lényeg. Meg kell vizsgálni, először vizuálisan, utána meggyőződni egyértelműen, hogy kap-e áramot. Ha igen, akkor szétszedni és megállapítani a konkrét hibát, amiből következtetni lehet az okra.

Kivéve persze, ha garanciában cserére kerül.

Túlfeszültséget olyan lakásban kaphatna esetleg, ami három fázisra van kötve, de valahol szét van égve egy kötés, ami nullaponteltolódást okozva agyonvághat készülékeket.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49033) Kernel válasza Teasüti (#49024) üzenetére


Kernel
nagyúr

Biztosítékon, gyújtáskapcsolón, vezetékeken eshet némi feszültség, a COB-szalag pedig még a szokványos LED-szalagnál is érzékenyebb erre.

Utóbbinál hármasával vannak sorba a LED-ek és egy ellenállás, így kapcsolódik a 12V tápra. 9 V alatt alig világít, 8,5V körül már semmi.

12V-os COB LED-nél négyesével vannak sorosan a LED chipek, nincs külön ellenállás, emiatt jobb is a hatásfoka egyébként. Némi áramkorlátozást valószínűleg a belső hozzávezetések ellenállása képez.

De mivel egy ilyen LED 3V körül nyit, nem csoda, ha 12 V alatt alig világít.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49034) Kernel válasza darvinya (#49021) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha jól látom, ez is hasonlóan működik, mint sok TV tasztatúra, vagyis a TV-n lévő gombok, ahol a mikrokapcsolók különböző értékű ellenállásokat kapcsolnak, így végeredményben csak két szál vezeték megy a processzorra, ami a kapcsolt ellenállást érzékelve tudja, hogy mit kell csinálni.

Ha két szál vezetékkel akarnád vezérelni, akkor csak ennyi.

De ha infrával szeretnéd, akkor nyilván kell egy vevőegység is, ami az infrajelekből látszólagos ellenállást képezve, mintegy "becsapja" a készüléket.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49035) darvinya válasza Kernel (#49034) üzenetére


darvinya
titán

Én is erre jutottam.
De áramköri rajzon is látszik, hogy erre szánt aljzat máshova csatlakozik, mint az alaplapi.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49036) Kernel válasza darvinya (#49035) üzenetére


Kernel
nagyúr

2-4 a bemenet, de nem tudom, mire gondolsz.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#49037) darvinya válasza Kernel (#49036) üzenetére


darvinya
titán

Alaplapi gombok komparátor és key in -re van kötve, míg ajzat komparátor(Remo 2) és R Data Out-ra(Data 3).

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49038) norbert1998


norbert1998
veterán

Üdv!

Egy AA elem hány ampert tud folyamatosan leadni? Van bármi köze az mAh értékének hozzá? Vagyis, nyilván van, de nem hiszem, hogy ezek annyira bírnák a folyamatos 2.4 amperes kifelemenetet.

4 darab együtt bírna folytonos 10 watt terhelést?

Vagy 9V-ossal jobb lenne ezt megoldani?

9-12 volton kellene 10 wattot kiadnom. Egy voltage regulatorral oldanám meg a kimenő feszt. Kérdés, hogy az aksik bírnák-e.

Köszi :R

(#49039) Lompos48 válasza norbert1998 (#49038) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Vagy 9V-ossal jobb lenne ezt megoldani?

Ha a klasszikus 6F22 típust gondolod, akkor eleve elvetendő.

Van bármi köze az mAh értékének hozzá?

Csak annak van igazán köze. Ráadásul mivel ott van a "h" (óra) is, ettől függ a folytonosság időtartama.

Én nem gondolkoznék R20-asnál (D type) kissebbről (9V-hoz legalább 8 sorban, ha utána még regulátort is teszel). Azokból van (nekem is) 4000mAh-s.

...bírnák a folyamatos 2.4 amperes kifelemenetet...

Nem sokáig. A folytonosság nagyságrendje nem nagyon fogja meghaladni az órát.

[ Szerkesztve ]

(#49040) norbert1998 válasza Lompos48 (#49039) üzenetére


norbert1998
veterán

5-10 percnél nem menne többet egyszerre, és kb naponta is ennyit menne. Ez esetben sem javaslod az AA akksit? Ni-Mh akksikból szándékozom megoldani.

Ha a 9V-ost kidobtuk :R

Ilyesmivel szeretnék feszt szabályozni. Hogy 9-12 között maradjon.

Szóval, a 2.4 A csak úgy feldobtam, mert 2400maAh van sokra írva.
Kb olyan 1.6-1.7 amper kellene az aksikból.

(#49041) Lompos48 válasza norbert1998 (#49040) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ennek is kell legalább 2V feszültségtartalék, hogy jól működjön. A max. 12V-hoz pedig 10 cella kell sorbakötve.
Az 1.6-1.7A-es áramot megpróbálhatod valami ideiglenes fogyasztóval, mérve a cella feszültségét.

5-10 percnél nem menne többet egyszerre, és kb naponta is ennyit menne.

Akkor is tölteni kell néhány nap után. A 2.4Ah-s nem nagyon bírja tovább összesen 1 óránál töltés nélkül. Az akkuknak pedig a túlzott kisütés sem okoz örömet. Semmiképp nem lehet számolni a nominális kapacitással a kapocsfeszültség megtartásával.

(#49042) norbert1998 válasza Lompos48 (#49041) üzenetére


norbert1998
veterán

A max. 12V-hoz pedig 10 cella kell sorbakötve.
Ezt hogy érted? Miért kellene annyi, ha van fesszabályzó? 4 AA-ból 6 volt ki (eleinte), 1.6-1.7A-al, be a szabályzóba, 12 volt ki 0.8 Amperral kb. Vagy nem? :B

(#49043) Lompos48 válasza norbert1998 (#49042) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha egy boost konverter, akkor igazad van a cellák számával. Én a másikat feltételeztem. Ha alkáli elem, akkor 4 cella hozza a 6V-ot, ha akku, akkor nem elég. És a konverzió sem 100% hatásfokú. Ezért a számításod csak ideális esetben lenne igaz, az pedig nem létezik.

(#49044) norbert1998 válasza Lompos48 (#49043) üzenetére


norbert1998
veterán

Nyilvánvalóan :K
De lényegében akkor ez a koncepció a felépítéssel működik/het, ugye? :R

Mert még semmi sincs megrendelve, és ötletem sincs, mi az, amivel 1.5-2 ampert terhelhetnék egy AA akksira.

[ Szerkesztve ]

(#49045) norbert1998


norbert1998
veterán

Ahogy néztem, maximum 1 ampert tud leadni a nem tölthetős AA. Ez elég kevéske.
Nézek még tölthetőst meg baby és góliátot is. A végén még konkrétan aksit veszek és nem elemezek :W

A D típúsú (góliát)-ból is csak 1.2 amper jött átlagban. Az AA 07-0.8 közt volt átlagban. Vagy hibásan mértem?

[ Szerkesztve ]

(#49046) joysefke válasza nyogo83 (#49000) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Köszi, átforrasztás után jól működik!

(#49047) Lompos48 válasza norbert1998 (#49045) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Panasonic 2700 mAh-s AA akkuból most sikerült rövidzárral 2.6A-t kicsikarnom, de már hetekkel korábban voltak töltve. D típusú Panasonic 4000 mAh-sról holnap fogok nyilatkozni, mert hónapok óta nem voltak töltve. De már így is rábólintok, hogy jó lenne.

(#49048) otto14 válasza norbert1998 (#49045) üzenetére


otto14
senior tag

3x 1.5V elem sorba kötve nálam rövidzár esetén legalább 3.5A -t adott le 10 másodperces mérés alapján. Amúgy 4.5A -t tolt ki magából a kezdeti időpillanatban.
Illetve nem relevánsak a méréseim, mert az 1.18 - 1.42 - 1.42V ot adnak le egyenként, de iránymutatónak jó lehet.

[ Szerkesztve ]

asd

(#49049) Lompos48 válasza otto14 (#49048) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ezekből az adatokból pedig lehet számolni az elem belső ellenállását. Abból pedig Ohm törvénnyel számolgatva kiderül, hogy mi marad a feszültségből kisebb terhelés esetén.

(#49050) norbert1998


norbert1998
veterán

Értem, Köszi :R
De nem megy lejjeb a feszültség, mikor rövidzárral "játszunk"? Van nekem egy 12 voltos házikészítésű tápom, abban rövidzárral 12 helyett csak kb 3 volt marad, de 4 amper. Elemeknél ezt nem igazán tudtam megmérni, nem volt lehetőségem rövidzár mellett még a feszültséget is mérni. Mindenesetre, én 2.4 Ampert csikartam ki sorba kötött AA elemekből. 1.45 Volt körüliekből. Rövidzárral és távirányítós autó motorjának lefogásával.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.