Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#79701) daninet válasza Ribi (#79700) üzenetére


daninet
veterán

Kipróbáltam, szeretek veszélyesen élni :DDD
Lekapcsolta. Így már össze tudom kötni a Nest-el :)) :))

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#79702) rednifegnar válasza daninet (#79701) üzenetére


rednifegnar
senior tag

az nem kunszt, kerdes visszakapcsolhato e :C

A camera does not make art, the artist makes art.

(#79703) daninet válasza rednifegnar (#79702) üzenetére


daninet
veterán

összeérintettem egy vezetékkel a terminálokat, relé kattan és leáll a fancoil. elvettem, bekapcsolt. Szóval részemről siker. Simán egy relével NEST termosztátról kikcsapolom mikor eléri a hőfokot a szoba, és meg van oldva az okostermosztát kérdése :)
90ezerért akartak nekem valami panelt eladni ami majd kapcsolgatja a klímát a termosztát jelére.

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#79704) Jarod1 válasza daninet (#79703) üzenetére


Jarod1
addikt

90 ezerért? azért majdnem klímát veszel:) egy okosaljzattal megoldható. de a relés megoldás jobb..

(#79705) PROTRON


PROTRON
addikt

Srácok valaki próbált már mondjuk egy vitorláson hajózás közben, szigetüzem során (tehát generátor, vagy épp akkumulátorról táplálva) föld-nulla vagy föld fázis között feszültséget ellenőrizni?
Tudom first world problem, de ott még nem tartok hogy engem érintsen, csak érdekel. :D

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#79706) pjen válasza PROTRON (#79705) üzenetére


pjen
félisten

Ha hajozol egy vitorlással ott nincsen föld, csak víz.Esetleg lenyomsz egy szondát a fsnékre?A mariana árok felett vitorlázva például jó hosszú kéne.

(#79707) Barret001 válasza pjen (#79706) üzenetére


Barret001
addikt

Földelés nélkül kettős szigetelés a megoldás.Mi a baj vele?

[ Szerkesztve ]

(#79708) #85619712 válasza PROTRON (#79705) üzenetére


#85619712
törölt tag

Szerintem egy vitorláson nincs hálózati feszültség mert mi a bánatnak oda? Minden 12/24V-ról van megtáplálva - - > first world problem solved. :DDD

(#79709) pjen válasza Barret001 (#79707) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem félre értettem, vagy egyáltalán nem. :W

(#79710) PROTRON válasza pjen (#79706) üzenetére


PROTRON
addikt

Nem értetted félre. :)
Én is ebből indultam ki, csak van egy szagértő aki meg nem. Ahogy a kettős szigetelést sem akarja érteni.
Amúgy a víz vezet, tehát ha a 230-ról üzemelő berendezésed burkolatát a fém hajótesthre kötöd mert hogy földelni szeretnéd...

A lustaság félegészség, minek használjon a mezei felhasználó értelmes megoldást, ha megszokta hogy a mecbookja adapterét beledugja a fali konnektorba. : O

Szal ezért van a 12/24V-on kívül is 230-as dugalj egy hajón...

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#79711) #85619712 válasza PROTRON (#79710) üzenetére


#85619712
törölt tag

Értelmetlen az egész, az inverter eleve egy leválasztó trafóként értelmezhető, nincs is rajta se nulla se fázis, de nevezzük annak a kimenetét. Szóval mivel leválasztótrafó(nem az de nevezzük annak) ha megérinted az inverter kimenetén a fázist vagy a nullát külön-külön semmi bajod nem lesz. Ha olyan az inverter és van rajta egy aljzat ami földelt, azon a föld az inverter fémburkolatával van összekötve. Ha teszem azt olyan hiba lép fel az inverterben, hogy a fázis vagy a nulla a fémtestre kerül, azt ugyanúgy megériteheted, mert kutya bajod sem lesz, hisz mihez képest alakulna ki potenciálkülönbség? Szerintem a szagértő nemnormális. :DDD Monnyon le!

[ Szerkesztve ]

(#79712) pjen válasza #85619712 (#79711) üzenetére


pjen
félisten

:) ,na ez az.Ezért nem értettem.

(#79713) darvinya válasza #85619712 (#79711) üzenetére


darvinya
titán

Gondolom csillag pontú /zegzug leválasztó trafót akart használni, hogy azért legyen már Föld!(WaterWorld). :DDD

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#79714) PROTRON válasza #85619712 (#79711) üzenetére


PROTRON
addikt

Nekem is ez volt az első reakcióm hogy a szagértő túltolja az aggódást amikor aksiról vagy generátorról üzemeltetve sima multiméterrel rámért, a dugalj feszültség alatti pólusai (fázis, nulla, ahogy Te is írod mind1) és föld között 110V-ot mért.

Igen, csillagpontú.

Szerk.:
időközben látom a hozott kapcsolási rajzot és a leírást, köszönöm szépen.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#79715) Dr. Szilikát válasza PROTRON (#79710) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Példa kedvéért:

Tehát az akku negatív pontja és az inverter kimeneti aljzatának védőérintkezője is közös testre van kötve, amit bár lehetne szigetelten tartani a hűtőbordától / fémháztól, de zavarvédelmi okból ezek összekötése célszerű.

Ezzel együtt a fém hajótesthez rögzített fém inverter értelemszerűen a hajóval is egy potenciálra kerül, vagy az akku negatívja eleve testelt.

Viszont itt a kimenő 230 V egyik ága sem földelt, így külön-külön egyik sem bánt. "Libikóka-effekt" talán szemlélteti: terheletlenül egyik végét lehúzod földre, másik vége max. potenciálra emelkedik és fordítva.

(A rajzon ne zavarjon meg senkit, hogy van benne egy automatikus érzékelés, ami a konnektorba dugott fogyasztó impedanciáját figyelve átváltja a relét, illetve manuálisan is indítható az inverter, de miután átváltott, galvanikusan már csak a szekunderre kapcsolódik a kimenet.)

Amikor az ember megérint egy ilyen földeletlen szekundert, önmaga ellenállásán keresztül földeli, de különösebb áram nem jön létre (áramkör hiányában nehéz is). Logikusan, ha a "libikóka" másik végét egy nagyobb erő (kisebb ellenállás / rövidzár) lerántaná a földre, akkor az egyik végén lévő emberre jutna a nagyobb potenciál

Amikor a kimeneti aljzatba dugunk földeléses rendszerű fogyasztókat, pl. olyan tápegységeket, amiben bemeneti zavarszűrő kapacitások találhatók (vagy már az inverterben is van gyárilag):

Annyiban változik a helyzet, hogy ezek a kapacitások feszültségosztóként viselkednek, ennek hatására műszerrel 115 V-ot mérhetünk földhöz képest, a konnektor mindkét pontján. Ha a szinuszt néznénk, akkor pedig ellenfázisban látnánk hullámzani (180° fázisszög).

De csak műszerrel mérve, mert ha már kézzel ráterhelünk, az is elbillentené az egyensúlyt. Ilyen kis kapacitáson ugyanis még nem képes akkora áram folyni, ami megrázna, ezt a részét nyilván nem is szabad akkorára tervezni, hogy veszélyes legyen.

Ennek ellenére, nagyobb teljesítményű tápegységekben már nőnek ezek a kapacitások, ami már elég rendesen képes "bizsergetni" az embert. Ha nem is ver agyon, de már-már nehezen tűrhető szinten is rázhat. Több ilyen jellegű készülék párhuzamos kapacitásai szintén növelik ezt a hatást.

[ Szerkesztve ]

(#79716) #85619712 válasza PROTRON (#79714) üzenetére


#85619712
törölt tag

Mondd meg annak a köcs kedves szagértő úrnak, hogy terhelje már meg azt a 110 voltot, mert ha pár mikroampernél többel megtudja, én lefurulyázom pedig nem vagyok olyan. :D Vagy csak mérje már meg egy mutatós műszerrel aminek van értelmezhető belső ellanállása, ha tudja. Spojler: nem fogja tudni. De gyanítom még leolvasni sem tudna egy ilyet. :DDD Nem részletezném miért van ott az a 110 volt, ezt már doki megtette, korrekt magyarázatot tálalt hozzá. :R Továbbra is azt mondom a szakértő monnyon le! Amúgy nem irigyellek, hogy ilyen falakba ütközöl. :W

@pjen @darvinya : Ez maga a téboly! :DD

[ Szerkesztve ]

(#79717) toza


toza
senior tag

udv.

lajtossan folyadek karosult nyak ultrahangos tisztitoban meddig azzon?!
milyen folyadekot kell ala rakni igazabol? desztilalt viz,vegyszerek!?

koszonom

szegyen a futas,de faraszto...

(#79718) Batman2


Batman2
őstag

Sziasztok !

ICL7107-es IC alapú, sokmindent mérni képes multiméter kapcsolást tud e valaki, amit spéci forgó kapcsoló nélkül is meg lehet valósítani, vagy legalább van esély több darab, több állásos kapcsolóval üzemeltetni ? :U
Nixie kijelzésű, retro jellegű multiméter szeretnék építeni.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#79719) pjen válasza Batman2 (#79718) üzenetére


pjen
félisten

A 7107 ha jól emlékszem 7 szegmenses led meghajtó, a nixihez még kell külön meghajtó is.

(#79720) tordaitibi válasza Batman2 (#79718) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Az IC bemenete 200mV, pontosabban 199mV erzekenysegu.
Az hogy ez a 200mV elotetellenallasokkal, sontokkel, homersekletbol, nyomasszenzorbol vagy barmibol jon az teljesen mindegy.
Atkapcsolokkal meg lehet oldani a V-A szelektalast, es sontokkel, elotetekkel a mereshatarokat.
Akar egymast kivalto Isostat szeru, vagy yaxley kapcsolokkal.
Ha igazan retro, en ajanlanam a sok bananhuvelyt es ezekbe atdugdosassal a mereshatar valtast.

Pl. ennel a retro analog muszernel sincs kapcsolo:

Ha kell AC es ohm meres is akkor picit bonyolultabb de konnyen megvalosithato ez is.

(#79721) Jarod1 válasza tordaitibi (#79720) üzenetére


Jarod1
addikt

Bakker, Kandóban láttam utoljára ilyet :K :DD

(#79722) Batman2 válasza pjen (#79719) üzenetére


Batman2
őstag

Természetesen, de ez nem gond.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#79723) Batman2 válasza tordaitibi (#79720) üzenetére


Batman2
őstag

Igen, erre láttam példa kapcsolásokat, nem akarom magam kitalálni, inkább használom, ami már bevált.
Legfeljebb akkor egy adag kapcsolóval váltogatok a funkciók között, meg azon belül a méréshatárok között, külön, külön.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#79724) Barret001 válasza Jarod1 (#79721) üzenetére


Barret001
addikt

Ilyen modernet? Nekem van ennél régebbi is :)

(#79725) tordaitibi válasza Jarod1 (#79721) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Sajat kincs, orzom par evtizede.
Meglatja valaki, a fiaim vagy ismerosok es rendesen elcsodalkoznak hogy ez higyan is mukodik?
A demonstracio utan mindenkinek tetszik, valahogy van valami feelingje ami a digit.multimeterekbol hianyzik.

(#79726) darvinya válasza tordaitibi (#79720) üzenetére


darvinya
titán

Kapcsoló nincs, csak tekercsei.
Ezzel lehet teljesítményt is mérni, persze sönt ellenállás is kell hozzá.
Ennél még több elő számítás volt, mint direkt mérés.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#79727) Panthera válasza tordaitibi (#79725) üzenetére


Panthera
őstag

Igen, a feeling...a régi hifi cuccok is nagyon jól tudnak mutatni egy borostyánsárga megvilágítású VU méterrel.

(#79728) Jarod1 válasza tordaitibi (#79725) üzenetére


Jarod1
addikt

aszem még vmikor ilyennel is mértünk a laborban...
Hej mostanában a diákokat mérni sem tanítják meg.

(#79729) gaben22


gaben22
senior tag

Helosztok, remélem nem off topik, kis segítséget szeretnék kérni. Egy univerzális állítható kimeneti feszültségű hálózati tápegységet keresnék, valami jobb minőségűt. 3-12V között legyen állítható (szélesebb tartomány nem gond nyilván). Jó lenne, ha mondjuk 2.5A 12V-on is kimenne. Nem hurcibálni akarom, így nem a legkisebb méretű kell, de labortápegység méret se legyen :). Ár 15k HUF környéke. Ez ok lenne, de szerintem ez egy olcsó kínai itthoni árra "konvertálva".

Amúgy ami miatt inkább kérdezek, mert meggondolatlanul vettem Euronicsban egy liyet (általában nem veszek ilyen helyen semmit), rádugtam 2 vintage calculatorra és nem működtek. Már majdnem elkönyveltem, hogy hibásak, de gondoltam megmérem a kimeneti feszültséget, amikor is nagy meglepetéssel konstatáltam, hogy fordítva volt bekötve a polaritás a manualhoz képest (igen, még a manualt is letöltöttem...). Még szerencse, hogy végül egyik calculatort se ölte meg...

[ Szerkesztve ]

Eladó cuccok: DAP: Astell&Kern AK70 mkII; IEM: JVC HA-FW01, RHA T20

(#79730) #85619712 válasza gaben22 (#79729) üzenetére


#85619712
törölt tag

Miért nem építesz magadnak? Kell hozzá egy ilyen dc-dc konverter, meg egy tápegység elé, az meg már úgy is van neked. Ezzel a kimenő áramot is tudod korlátozni, így védve meg a tesztelendő eszközöket a túláramtól. Nekem hasonló van és jól teszi a dolgát. Pl li-ion vagy savas akkuk is tölthetők vele hisz tudja a cc/CV módot.

(#79731) tordaitibi válasza #85619712 (#79730) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A cucc jó de én a saját kezem törtem volna el ilyen kivitelezéssel.
A mai nyáktervezőkkel bármilyen topológia gyerekjáték, a bekötő sorkapcsot oldalra tettem volna, kis hűtőborda pedig nagy ívban lesz....arja a kéményhatást és idióta módon vízszintesen vannak a bordái.
Miból tartott volna függőlegesen felragasztani?

(#79732) #85619712 válasza tordaitibi (#79731) üzenetére


#85619712
törölt tag

Ennyi pénzért ne várjunk csodát... :D Amúgy a bordát egy csavar fogja, úgy forgatod ahogy akarod, hisz négyzet alapú. Érdemes leszedni, és pasztázni ha nincs rajta, az alatta lévő fetek miatt. Amúgy tényleg megéri az árát, az enyém színes kijelzős, ami 90-180-270 fokban forgatható, úgy meg már a sorkapocs is mindegy. :DDD Méri az akkuba pumpált energiamennyiséget, Wh és mAh, eltelt időt, grafikont is rajzol, profilokat lehet menteni különböző akkukhoz, meg még az isten tudja miket lehet vele csinálni. Mindamellett tápegységként is megállja a helyét. Van itt egy kolléga, ő olyat vett ami wifi képes, az meg már maga az űrkorszak. Hobby célokra tökéletes egy ilyen kütyü. :R

(#79733) Barret001 válasza tordaitibi (#79731) üzenetére


Barret001
addikt

"Miból tartott volna függőlegesen felragasztani?" Igy oldotta meg a 20 éves tapasztalt mérnök úr :)

[ Szerkesztve ]

(#79734) Ribi válasza Barret001 (#79733) üzenetére


Ribi
nagyúr

10-es képen függőlegesen van. Sokkal inkább az 8 éves összeszerelő rakta rosszul.

(#79735) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Ilyen átalakítót szeretnék beszerezni, [link]
csak lehetőleg olcsóbban .
Van valakinek ötlete ?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#79736) tordaitibi válasza DonThomasino (#79735) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Atugrasz hozzam Pécelre, amig a kv lefo es megisszuk, addig osszeforrasztom neked. Van bnc es banandugom is, a vezetek... na az necces de csak keritek valahonnan 1 metert :)
Mindezt ki tudom hozni neked nulla forintbol ha megfelel.
Van csavaros bnc-m is, dvr-ekhet adtak, az szerelheto bar jobb forrasztani.

[ Szerkesztve ]

(#79737) DonThomasino válasza tordaitibi (#79736) üzenetére


DonThomasino
veterán

Köszi, de ne fáradj. :R
Végső esetben én is lehet össze tudok tákolni egyet.
Így elsőre készen szeretnék.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#79738) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Kérdés, ismeri valaki alaposabban a hüvej B900-230 AI cube modem-routert? mennyi esély van arra, hogy külső 4G antennához csatlakozót forrasszon rá az ember?

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#79739) Barret001 válasza t72killer (#79738) üzenetére


Barret001
addikt

Már miért ne lehetne? Más típusokhoz is szoktak külső antennát csatlakoztatni. Gyenge térerőnél sokat javít.Ráadásul antennát oda viszed,ahol van térerő.

(#79740) t72killer válasza Barret001 (#79739) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ott általában van beépített csati. A forrasztás eléggé hardcore :)) . Bár nem néztem még szétszerelős vidit, lehet a kaszni alatt valami használható.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#79741) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Újabb hálózati eszköz kérdés: adott egy szupi devolo powerline adapter amit megörököltem, viszont szerencsétlenkém svájci csatlakozós. Sehol se találok hozzá konnektor és dugó-modult, pedig jól láthatóan ezek külön, cserélhető egységet alkotnak:

Mi lenne a legjobb megoldás? Ha beteszek egy, pláne két átalakítót, az esélyesen tovább rontja a kapcsolat minőségét, ráadásul 2db átalakítóm akkor állandó jelleggel le lenne foglalva - svájci konnektort se feltétlen állandósítanék a házban.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#79742) Aryes válasza t72killer (#79741) üzenetére


Aryes
nagyúr

A villásdugója nem megy bele így, ahogy van, a konnektorba?
Mármint a fázis meg a föld ugyanolyan távolságra vannak, nem?

[ Szerkesztve ]

(#79743) t72killer válasza Aryes (#79742) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ahhoz ki kéne ütnöm a földvezetéket, amit tudtommal szintén használ = jelveszteség, ennyi erővel adapterezhetnék is és akkor nem barmolom szét az adaptert.

A föld egyébként a középső, az kerülne kiütésre, a fázis és a null kompatibilis az EU konnektorokkal :R

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#79744) Aryes válasza t72killer (#79743) üzenetére


Aryes
nagyúr

Talán nem kéne kiütni, ha a konnektorba, ahová telepíteni szeretnéd, fúrsz neki egy lyukat (persze csak ha belül nem ütközik valamelyik érintkezőbe és csinál rövidzárlatot).
Azt nem gondoltam, hogy azt is használja jelátvitelre. 🤔

(#79745) t72killer válasza Aryes (#79744) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Konnektort nyilván csak szétszerelve fúrkálunk :DDD , de értelemszerűen lehet valami ehhez hasonló alapból nemzetközi konnektort beszerezni, kérdés, ezeknek mennyi lehet a powerline jelvesztesége a mezei konnektorokhoz képest :F .

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#79746) Aryes válasza t72killer (#79745) üzenetére


Aryes
nagyúr

Miért lenne bármilyen vesztesége? :F Egy átalakítónak sem értem, hogy miért lenne számottevő vesztesége.

(#79747) Ribi válasza t72killer (#79743) üzenetére


Ribi
nagyúr

Szerintem nem használja a földet, nem is szabad szerintem ilyenekre sem használni földet.

(#79748) Jarod1


Jarod1
addikt

nem rég találtam a lomolásnál régi cédémen,
sd kártya röntgen alatt



(#79749) t72killer válasza Aryes (#79746) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Tudtommal 150-500kHz-es frekiről van szó, ami nem tudom hogy reagál pár extra csatlakozóra.

#79747: Ezt egy másik adapternél olvastam: "MIMO Technology means the TL-PA8010P can use the 3 wires, including the live, neutral and earth to create multiple data paths, meaning that you benefit from faster data throughput and more stable connections"

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#79750) Aryes válasza t72killer (#79749) üzenetére


Aryes
nagyúr

:R

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.