Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#40001) And válasza mezis (#39999) üzenetére


And
veterán

Sajnos az időjárás-állomások kültéri jeladói (és a hozzájuk tartozó vevők) igen gyakran egy kalap sz@rt sem érnek. Amit eddig láttam, az mind SAW-szűrővel stabilizált frekvencián működött, azzal nem is volt gond, szkennerrel ellenőriztem, mindegyik leadta a jelet nagyjából ott, ahol kell. A vevőik viszont eléggé igénytelenek, ha párszáz kHz-cel odébb hangolod az adót, akkor is működnek, de a vétel sokszor juszt sem akar összejönni még egy méterről sem. Ami a szörnyű, hogy a 16 ezer forintos új cuccnál ez éppen úgy jelentkezett, mint a 3-4 ezer forintos vacakoknál.

(#40002) mezis válasza And (#40001) üzenetére


mezis
nagyúr

Sajnos még az igen magas ár sem jelenti azt, hogy minőségi áru lenne. Mostanában már nem találtam olyan kültéri jeladót, amit ki lehetne tenni a természetbe. Csak mérsékelten időjárás állók vannak.

Pedig még a szabványos időjárás házikóba is be tud jutni az eső elég erős széllel koalícióra :U lépve. Pedig nagyon egyszerű a megoldás: alulról kell az elemekkel tölteni.

(Nem dicsekedni akarok, csupán azt jelezni, hogy ilyen létezik: nekem ilyen van. Soligor TCR-475. Sok éve működik. Kültéri jeladója egy árnyékos házfalra függesztve. Szél fújja, eső veri, lemenő nap süti....)

[ Szerkesztve ]

mezis

(#40003) Kernel válasza Jim Tonic (#40000) üzenetére


Kernel
nagyúr

Közös viszonyítási pont (GND, vagy nevezzék bárhogy) minden aszimmetrikus rendszerben van, itt is. Itt a tápegység GND galvanikusan azonos a koax. GND-vel, de egyébként sem ezen múlik.

Szimmetrikus (földfüggetlen) jelátviteli rendszeren (szalagkábel, telefonos érpár) is lehet AC és DC komponenseket egymás zavarása nélkül átvinni, csak ott például egy szakszerű DC-becsatoláshoz már nem is egy, hanem két ilyen fojtós szűrő kellene. Vagyis mindkét ágat külön le kellene választani, hogy a szimmetria ne sérüljön.

...de rövid távon szerintem nem jelent igazán problémát.

Teljesen szakszerűtlen, vállalhatatlan, kártékony, értelmetlen, amúgy tényleg.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#40004) orion1025


orion1025
őstag

Lenne egy kérdésem, remélem tudtok segíteni.Van egy stereo erősítőm, ami minden bemeneten relatíve hangos alapzajt produkál, hiába nincs ezekből a bemenetekből csak kettő állandóan használva.Ha viszont ráteszem a kezem a fém burkolatra, akkor ez az alapzaj megszűnik szinte teljesen.Gondolom test probléma lehet valahol, de merre keresgéljek? :U

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#40005) Submarine válasza mezis (#39998) üzenetére


Submarine
senior tag

Köszi neked is!
Igen, ez jutott még eszembe nekem is, az aktuális oldalára rakok valami fémlapot!

(#40006) Kernel válasza orion1025 (#40004) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha az erősítő önmagában nem csinálja, akkor meghajtási gond is lehet, vagy lehetne próbálkozni a nem használt bemenetek testelésével.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#40007) Jim Tonic válasza Kernel (#40003) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Vezetés közben leesett nekem is. Mindenben igazat adok, és köszi a segítséget. Hiába az elmélet, sok tapasztalat kell még. Thx.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#40008) orion1025 válasza Kernel (#40006) üzenetére


orion1025
őstag

Sajnos "üresjáratban" is csinálja, ha egyik bemenet sincs rákötve, csak szimplán bekapcsolom az erősítőt.Mellesleg ha a bemenetek között kapcsolgatok, akkor van amelyik picivel halkabban súg, de csak minimális ez a különbség.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#40009) Kernel válasza orion1025 (#40008) üzenetére


Kernel
nagyúr

Olyan van, hogy a különböző érzékenységű bemenetek zajszintje nem egyforma. Egyébként normális esetben a nem használt bemenetek sem okoznak problémát, áthallást. Ha az aktív (forráskapcsolóval kiválasztott) bemenetet zárod testre, akkor viszont meg kell szűnnie a brummnak.

De ilyen hiba nem nagyon szokott keletkezni egy gyári erősítőben, ami addig jó volt, ezért ilyenkor mindig gyanús a külső hiba, kábelezési gond stb.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#40010) darvinya válasza Kernel (#40009) üzenetére


darvinya
titán

Azért jó lenne tudni milyen idős az erősítő, és előtte is ilyen volt, és mióta kezdődőtt a jelenség.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#40011) orion1025 válasza darvinya (#40010) üzenetére


orion1025
őstag

Elméletileg '90-s évjárat.Semmi nem módosult, úgy 2-3 hete kezdte el ezt a hülye szokását, teljesen váratlanul.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#40012) darvinya válasza orion1025 (#40011) üzenetére


darvinya
titán

Akkor lehet kondi kiszáradás is tápnál, mert úgy 2-3 hete kezdte el ezt a hülye szokását, teljesen váratlanul.

De biztosat inkább mesterek tudják, mi okozhat ilyet.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#40013) Kernel válasza orion1025 (#40011) üzenetére


Kernel
nagyúr

Pontosan milyen típus? Nem jellemző egyébként, hogy kondenzátor ilyet okozna, nem is életszerű.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#40014) orion1025 válasza darvinya (#40012) üzenetére


orion1025
őstag

Már nem keveset szívtam ezzel az erősítővel, puffer kondit terveztem benne cserélni, lehet akkor még ennyit áldozok rá, de úgy érzem hamarosan nézek valami normálisabb erősítőt.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#40015) orion1025 válasza Kernel (#40013) üzenetére


orion1025
őstag

Siemens RV300 (R4) fekete

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#40016) darvinya válasza orion1025 (#40014) üzenetére


darvinya
titán

Ha már sok gondot okozot, akkor inkább válts.

Mint Kernel fórumtárs előző hsz-ben mondta, hogy ilyen hibát nem kondi okozhat.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#40017) Kernel válasza orion1025 (#40015) üzenetére


Kernel
nagyúr

Közben rákerestem a topikban a hozzászólásaidra, így az előzmények alapján sajnos zűrös ügy, látom piszkálva is lett, nem egy fórumos-távgyógyítós történet.

Általában abban tudok tippet adni, amivel régebbi audiószervizes "praxisomban" találkoztam, vagy általános ügyekben, de ilyet nem is láttam.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#40018) Des1gnR


Des1gnR
őstag

Sziasztok!
Tudtok valakit aki foglalkozik NYÁK lemez CNC-s marásával?

Dell G3 3779 || Samsung S23+ || Samsung Watch 5 Pro || Oculus Quest 2 || Creality Ender 3 V2

(#40019) martong


martong
tag

Sziasztok,
Új vagyok e fórumon, és nem vagyok nagyon otthon az elektronika világában:
Arra gondoltam, hogy van otthon jópár ceruza (AA) akkum, amikből szeretnék kreálni egy USB "pótakkut".
Szóval az akkukat beraknám egy tartóba (sorba/párhuzamosan), és az usb kimenetéről tölthetném/üzemeltethetném a telómat, tabletet, stb.

Buta ötlet ez? És ha nem, akkor mennyire bonyolult ilyet előállítani?
Tudom, hogy ilyet lehet egyben kapni, nem is drágán, de az akkuk felhalmozódtak.

Köszi előre is

Okos embernek a nagyapja ültet diófát.

(#40020) darvinya válasza martong (#40019) üzenetére


darvinya
titán

Nem rossz ötlet.

De mivel AA-a akku 1.2V-os és az USB 5V-os.
Ha sorba kötsz 4 db akkut akkor is csak 4.8V ad le, alacsony feszültségnél nem fogja tölteni.
5db akku sorba kötve 6V ami meg nagy és emiatt nem fogja tölteni.
Berakható lenne egy feszültségszabályozó, de akkor akku teljesítménye elveszne rajta.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#40021) Gyula84 válasza darvinya (#40020) üzenetére


Gyula84
veterán

jól megoldottad neki :D

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#40022) Pttypang válasza darvinya (#40020) üzenetére


Pttypang
veterán

7805-n csak nem hullana a porba annyi, feltéve, hogy kapcsolót pakolunk be elé.

Everybody lies.

(#40023) And válasza Pttypang (#40022) üzenetére


And
veterán

7805 a relatív magas (minimum 2..2,5V) dropout-feszültség miatt erre nem jó, mert legalább 6-7 cella kellene a megfelelő működéséhez. Egy lineáris stabilizátor amúgy is csak elfűtené a felesleget, a 78xx saját fogyasztása sem olyan alacsony, 5mA körüli. Helyette olyan kapcsolóüzemű stab. kellene, amely 5V környékén felfelé és lefelé is képes feszültséget konvertálni. Ilyenek léteznek integrált formában (+ némi körítéssel).

[ Szerkesztve ]

(#40024) (jan) válasza darvinya (#40020) üzenetére


(jan)
őstag

sorba egy dióda és máris 5,4 voltod van ami azthiszem pont a felső határ.

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#40025) martong válasza And (#40023) üzenetére


martong
tag

Azt gondoltam, hogy a teló/tablet elég okos, és naggyából 5 V-al elvan.
Ilyen bonyolult cucc lenne egy 1000 Ft-os szivargyújtó USB-átalakítóban?

Okos embernek a nagyapja ültet diófát.

(#40026) PHM


PHM
addikt

Vagy 3,6V-os lítium akkuhoz való 5V-os inverter,
ez az ebay-ről olcsón beszerezhető.
3 Ni-MH cellával gond nélkül táplálható.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#40027) And válasza (jan) (#40024) üzenetére


And
veterán

(Csakhogy azok a cellák előbb-utóbb le is merülnek 1V / cella környékére. Frissen töltve pedig 1,4..1,5V körül alakul a feszültségük, az még soros diódával is 6,5..7V-ot jelentene.)
Mod. 40025 martong: A szivargyújtó más műfaj, mivel azzal állandóan 12V névleges input feszültséget kapsz. Egyébként igen, ha el akarjuk kerülni a felesleges melegedést / energiapazarlást, akkor bizony oda is kapcsolóüzemű konvertert kell tenni. Ami mellesleg nem egy nagy durranás, egy IC tok, pár kiegészítő alkatrésszel (induktivitás, Schottky-dióda, kondenzátor).

[ Szerkesztve ]

(#40028) Kernel válasza martong (#40019) üzenetére


Kernel
nagyúr

A standard 7805 stabilizátor minimum 3V többletet igényel a bemenetén, vagy jobb esetben 2,5V körül is még stabil. A KA78R05C már korszerűbb, kollektorkimenetes szabályzó, ennek 0,5V is elegendő.

Viszont a merülési folyamat során kezdetben úgyis magasabb feszültségről kell indulni, hogy legyen tartalék is, ahol már 500 mA áram esetén a hatásfok elég rossz lesz.

Vagy lehet építeni kapcsolóüzemű szabályzót is, ami jobb hatásfokú, bár ennek fényében én nem nagyon szórakoznék az építéssel: [link]

Vagy itt van a feszültségnövelő változat: [link]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#40029) martong válasza Kernel (#40028) üzenetére


martong
tag

Szóval mondjuk 5 cella sorba kötése + ez a fesz leszabályozó megoldaná a dolgot?
Ilyen egyszerű megoldást szeretnék.

Okos embernek a nagyapja ültet diófát.

(#40030) Kernel válasza martong (#40029) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egy ilyen LM2596-ra épülő szabályzó – aminek USB-csatlakozó nélküli változata még annál is olcsóbb, csak ez nem fix kimenetű, be kell állítani 5V-ra a trimmerrel: [link] – hivatalosan 7V-ot igényelne a stabil működéshez, ami a gyakorlatban lehet talán valamivel kevesebb is.

Így elvileg 7 vagy 8 db cellával lenne jó megtáplálni, így elkerülhető lenne túlmerítés, miután cellánként 0,9V alá menni már kártékony lenne.

Linket javítottam.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#40031) martong válasza Kernel (#40030) üzenetére


martong
tag

Így elvileg 7 vagy 8 db cellával lenne jó megtáplálni, így elkerülhető lenne túlmerítés, miután cellánként 0,9V alá menni már kártékony lenne.

5 cella akkor megy 5 V alá, ha mindegyik 1 V-ra esik. Az még elmegy?
5 V alatt meg úgysem fog szerintem tölteni. Vagy igen? Vagy nem tudni?

Okos embernek a nagyapja ültet diófát.

(#40032) Kernel válasza martong (#40031) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha a kapcsolóüzemű szabályzóra gondolsz, az kb. 7V bemenőfesz. alatt már nem ad le stabil 5V-ot, amitől a telefon leállíthatja a töltést, de ezt majd ki kellene próbálni, hogy mennyire érzékeny, típusfüggő is lehet.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#40033) martong válasza Kernel (#40032) üzenetére


martong
tag

Ha a kapcsolóüzemű szabályzóra gondolsz, az kb. 7V bemenőfesz. alatt már nem ad le stabil 5V-ot, amitől a telefon leállíthatja a töltést, de ezt majd ki kellene próbálni, hogy mennyire érzékeny, típusfüggő is lehet.

Igen közben látom, hogy félreolvastam.
Nekem a korábban linkelt fix 5 voltos cucc tökéletesen megfelel, azon már usb csati is van.
Arra is igaz, hogy legalább 7 akku kell?

Okos embernek a nagyapja ültet diófát.

(#40034) Kernel válasza martong (#40033) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha feltételezzük, hogy 6,5 V-on még stabil (régebbi kísérletek alapján rémlik, hogy 1,5V különbözet még határeset nála, 12V táp esetén), az hétfelé osztva 0,93V, ami a cellák merítése szempontjából még korrekt.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#40035) martong válasza Kernel (#40034) üzenetére


martong
tag

Köszönöm a segítségeteket!

Okos embernek a nagyapja ültet diófát.

(#40036) darvinya


darvinya
titán

Sziasztok

Gondom akadt az AN360-as pedálommal.
Működik, de rettentően halk lett.

Kapcs.rajz:[link]

Amin változttattam:
T1 2N3819
R8 220kΩ
R10 200Ω
R12 56kΩ
C1 10nF
C5 47nF
C9 100uF
D1-D2 OA Ge dióda

T4-es áramkör kiiktatva.

Köszönöm

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#40037) orion1025 válasza Kernel (#40017) üzenetére


orion1025
őstag

Igen, nem egyszerű eset már, eddig csak a fejfájást hozta magával, ezért is tervezek már váltani, nem akarok többet bíbelődni vele.Mellesleg elég szépen szól, már amennyire egy belépő szintes erősítő tud, ezért ragaszkodom még valamennyire hozzá.Nem tudom testelés ügyileg mennyire játszik kulcsszerepet az, hogy maga a fémváz amire épülnek a nyákok, hasonló mint a galvanizált lemez, így előfordulhat nem megfelelő kontakt?

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#40038) darvinya válasza orion1025 (#40037) üzenetére


darvinya
titán

A burkolaton van testelés?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#40039) orion1025 válasza darvinya (#40038) üzenetére


orion1025
őstag

A fekete tető részen csak az 5db rögzítő csavar szolgál ilyen célt, az előlap rész teljesen műanyag.Elvi síkon minden testelve van, még a hangerő poti is külön kábelen.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#40040) mezis válasza orion1025 (#40004) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

TV is rá van kötve és kábelen kapod a TV, (rádió) csatornákat ?

mezis

(#40041) darvinya válasza orion1025 (#40039) üzenetére


darvinya
titán

Eredetileg is ilyen volt a testelés kialakítás?

Ha földel csatlakozója van, akkor a föld 1 ponton kell a fémházhoz csatlakoznia és azon a ponton a testelésnek.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#40042) orion1025 válasza darvinya (#40041) üzenetére


orion1025
őstag

Nem földelt a csatlakozója, a testelésben semmi nem lett változtatva az eredetihez képest.

mezis:

Csak PC+xbox van róla használva, de ha nincs semmilyen bemenet rákötve, akkor is ezt produkálja.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#40043) qdak


qdak
addikt

sziasztok, buvárszivattyu, sajnos a tövétöl kb 20cm re sérult vezeték, ami vizbe van mindenképp, tettem rá zsugor csövet de igy is beázik, igy alig megy a szivattyu meg mondjuk csipked, ráz is :/
szét szedni nem tudom ilyen kellene de most nincs, tudom vhogy szigetelni vizhatlanul ?

(Don Hedo) ஃ°˙*˙°ஃ доступ запрещен ஃ°˙*˙°ஃ; Eladó HP ML350 G6: https://hardverapro.hu/apro/hp_ml350_g6/friss.html

(#40044) PHM válasza darvinya (#40036) üzenetére


PHM
addikt

Kicsit soknak tűnik ennyi változtatás. Miért? C1 miért csak 10 nF?
A 2N3819 lábkiosztása eltérő a BF245-étől. Ezt figyelembe vetted?

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#40045) hNp88 válasza Kernel (#40028) üzenetére


hNp88
aktív tag

jajj, de jó, hogy felröppent a téma, nekem is épp valami ilyenre van szükségem, de ennyiért én sem állok le építgetni... :C

köszönöm én is :R

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#40046) darvinya válasza qdak (#40043) üzenetére


darvinya
titán

Nekem ilyen fejem.

(#40044) PHM

Igen, újra terveztem a nyákot.
C1 nem tudom miért, lehet emiatt csökkent a hangereje?

A változtatást azért csináltam, hogy magasabb húrokon is legyen torzítás.

A gond ott van, hogy a torzítás nélküli hang kb. 3x hangosabb, mint a torzítót hang teljes hangerőn.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#40047) PHM válasza darvinya (#40046) üzenetére


PHM
addikt

Azért ez egy kicsit félreérthető. :P

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#40048) darvinya válasza PHM (#40047) üzenetére


darvinya
titán

Igaz.

Csavarhúzó bit fej.

Előző hsz-edre az én előző hsz-ben válaszoltam.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#40049) tzsolesz


tzsolesz
nagyúr

Üdv.

egyelőre hanyagolom a nagy erősítőt. Majd töltök le hozzá szervíz manuált.

Újabb téma.

Adva van egy Fisher CA-520. <- szervíz manuál.

3 hete elszállt a végfok az egyik oldalból. Előtte az volt a gond, hogy folyton búgva indult. Sok ki/be kapcsolás után rendben indult. Ilyenkor kikapcsoltam a hangszórókat, hogy ne dögöljenek meg már azok is. Nem jöttem rá a hibára, de mivel az indítás 10-15 másodpercen belül kivitelezhető volt, így használtam tovább.
3 hete meghajtottam, adtam neki 3 órahossza 80%-os terhelést.
Már csak azt vettem észre hogy az egyik oldal siseg, és nem szól.
Tranyókat lemértem, tiszta szakadás mind a kettő. Ezért is nem vágta le a biztosítékot.
Nah már most rendeltem bele helyettesítő BD243C/BD244C komplementer párost.
Beleteszem szépen, ahogyan kell. Erre mit csinál, lövi le induláskor a biztosítékot az az oldal.
Kétszer próbáltam, mondom hátha csak párás volt hogy előhoztam a hátsó szobából, de mindkét esetben zárlat.

Ezt csak érdekességnek mondtam el, mert a panelt kibontani a helyéről, az erősítő teljes szétbontásával jár. tehát full le kell róla forrsaztani mindent, szalagkábeleket, csatlakozásokat mindent. Így részemről javíthatatlan, mert ez már meghaladja a türelmemet, és ügyességemet......

:W :W :W :W

(#40050) kisi válasza qdak (#40043) üzenetére


kisi
aktív tag

Szia!

Ugyan nem 100% hogy lehet, de talán működhet, ha ragasztós zsugorcsövet használsz. Van egész vékony is, kb 3mm-től. Mindenesetre, ha megcsinálod, javaslom, hogy egy lavórban áztatva, egy idő után ohmmérővel ellenőrizd a beázást, a villásdugónál, illetve a készülékházon, a lavór vízhez.

Másik megoldás lehet a speciálisan tömbszelencék, szerelődobozok kiöntéséhez használt gyanta, és egy kis doboz, de ez drágább.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.