Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#43001) dudika10 válasza rii (#43000) üzenetére


dudika10
veterán

Nem igazán a kérdésedre válasz, de azért neked szól:
Nekem van itthon ilyen például. Egyetlen AA akkuval maxon 1 órát megy, de ezzel már be lehet világítani egy fél kertet.
Elég pici, olcsó, használata pofon egyszerű, egyetlen hátránya, hogy nem kifejezetten vízálló. Szerintem nagyon praktikus.

Ennél több AA elemből nem igazán hozható ki, de átlag felhasználásra bőven elég. Össze sem hasonlítható a régi izzós zseblámpákkal.

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#43002) darvinya válasza rii (#43000) üzenetére


darvinya
titán

E10 az a foglalat jelölés, nem a benne lévő izzó teljesítménye, kialakítása, stb.
Lumen, mint leadott fénymennyiség adott közegben és önállóan.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#43003) Kernel válasza rii (#43000) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egyébként az E-betű az Edison-menetre utal, róla nevezték el ezt a fajta menetet.

E27 például a normál hálózati izzók szabványos feje.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#43004) rii


rii
nagyúr

az megvan, hogy az E10 az a foglalat, ...
azért szerettem volna megtudni, hogy egy ilyen kis izzó hány lumen-t tud, hogy a LED-esekkel össze bírjam vetni

csak szeretném megpróbálni régi retro elemlámpát LED-esíteni

(#43001) dudika10:
ilyenen van vagy 3 db is .-)
meg más cree-led-es, egy AA elemmel működő elemlámpák ....

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#43005) Lompos48 válasza dudika10 (#43001) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azért figyelni kellene a pontosságra. Az AA méretre vonatkozik, akár akku, akár elem. De a link: 1x AA / 1x 14500 3.6v Battery (not included) szöveget ír! Egy LEDnek esze ágában sincs világítani egy 1.2...1.5V-os forrásról, márpedig egy, csak AA megjelöléssel (majdnem) mindenki a mezeiekre gondol.

[ Szerkesztve ]

(#43006) Kernel válasza Lompos48 (#43005) üzenetére


Kernel
nagyúr

De ezekben olyan inverter van tudomásom szerint, aminek mindegy, hogy AA akkut vagy 14500 Li-ion akkut teszünk bele.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#43007) dudika10 válasza Lompos48 (#43005) üzenetére


dudika10
veterán

A LED nem közvetlenül az elemről működik, van mögötte egy driver. A linkelt lámpa egészen biztosan működik 1.2V-os akkuval. :K

(#43004) rii: akkor meg minek a retro elemlámpa LED-esítve? Semmi jóra ne számíts szerintem. :N

[ Szerkesztve ]

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#43008) rii válasza dudika10 (#43007) üzenetére


rii
nagyúr

)))-.
ok, akkor hanyagolom ezt

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#43009) rii


rii
nagyúr

akkor egy olyat kérdezhetnék, (és elnézést, mert lehet hogy ez már gányolás és nem hobbielektrnika) hogy milyen akkumulátort ajánlanátok, hogy ha 4-5-6 db E10-es foglalatú kisizzót szeretnék hajtani, hogy minél tovább bírja?

illetve hány W-osnak, V-osnak kellene lennie az izzónak?

totál nem értek hozzá ... és jó lenne céltudatosan megvenni a izzót-akku-t.
szeretném ha 10 órát kihúzva egy akkumulátor töltéssel

valami ilyesmi akkut ajánlottak korábban ...

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#43010) Kernel válasza rii (#43009) üzenetére


Kernel
nagyúr

Attól függ, hány voltos izzóid vannak. Ha kisebb, akkor sorosan kell kötni a 12 V-os akkura.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#43011) Lompos48 válasza dudika10 (#43007) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Engedd meg, hogy kételkedjek ebben az esetben! Ha csak 3V-ot feltételezünk a LEDről, akkor is a 7W 3+A-t jelent. Ezt elérni 1.5V-ról, - akár ideális konverzióval is - már mindjárt 6-7A legalább. 1.2V-nál elrúgja simán a 8A-t is. Milyen driverrel kivitelezhető ez ekkora méretben? :Y

[ Szerkesztve ]

(#43012) rii válasza Kernel (#43010) üzenetére


rii
nagyúr

szeretnék 6 db erős E10-es kis-izzót

valaki megmondja nekem, milyen izzót, akkut vegyek, ami elmegy 5-6-8 órán át, akkor úgy teszek .-)

jelenleg még semmi nincs :B

remélem nem szemtelen a kérés, csak éppen síkh.lye vagyok hozzá.
mőltkor is szétpukkantottam egy led-et ... de úgy hogy a szoba másik végébe repült .... nemistudom mire tettem rá.

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#43013) brickm válasza dudika10 (#43007) üzenetére


brickm
őstag

Driver:
Joule thief néven keresgélj szakirodalmat hozzá
[link]

(#43014) dudika10 válasza Lompos48 (#43011) üzenetére


dudika10
veterán

A LED-nek 1A körül van vége, ennél többet nem ad neki a driver.
Ki is jön elméletben is a kb 1 óra üzemidő. :K

Jah látom mi okoz problémát. A kínaiak mindenfélét ráírnak.A fele sem igaz.

(#43012) rii : továbbra sem értem, hogy miért erőlteted az izzót, amikor erősebbnél erősebb ledeket lehet kapni, amik tényleg világítanak, és nem melegítenek.

[ Szerkesztve ]

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#43015) Lompos48 válasza dudika10 (#43014) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Maradok a szkepticizmusommal. :K

(#43016) Kernel válasza rii (#43009) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mutatok egy példát, ami alapján magad is ki tudod számolni, bármilyen izzóra:

http://www.tme.eu/hu/details/lamp-e10_12_50/fenyforrasok-vilagitas/

12 V
0,6 W
50 mA

Ha ebből 6 db-ot kötsz párhuzamosan, 300 mA áramot vesz fel.

Ha ezt 10 óráig szeretnéd üzemeltetni, akkor 300mA x 10h = 3000 mAh vagyis 3 Ah kapacitású, 12 V-os akku kellene hozzá.

De a feltöltött akku feszültsége magasabbról indul, vagyis olyan izzó kell, ami elviseli a töltött akku feszültségét is. Ilyenek az autós izzók értelemszerűen, de az viszont nem E10 foglalatú.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#43017) rii válasza Kernel (#43016) üzenetére


rii
nagyúr

nagyon köszönöm!

lehet hogy semmilyen feltöltött akkumulátor feszültéségét se bírnak ki a E10-es foglaltú izzók?

és emiatt mindenképp autós izzókban kell gondolkodni?

vagy 6 helyett 7 db E10-es izzó kell, és akkor bár kevesebb ideig működik, de jobban eloszlik a kezdeti, feltölött akkumulátor feszültésg -6 helyett- 7 izzó között?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#43018) Kernel válasza rii (#43017) üzenetére


Kernel
nagyúr

Párhuzamos kötésnél nem oszlik el a feszültség, direktben kapja a tápot mindegyik.

De ha például 2 db 6,3 V-os izzót (skálaizzó néven volt ismert) kötsz sorba, az már 12,6 V-os lesz. Csak ilyenkor, ha egyik kiég, kialszik a másik is.

Erről jut eszembe a régi karácsonyfaizzó, ahol például 14 V-os izzókból volt sorosan kötve annyi, hogy elbírja a 220 V-ot (vagyis 16 db).

Mindamellett az izzóknak van egy tűréshatára is, vagyis nem törvényszerű, hogy a 12 V-os pont 12 V-ot bír el, noha felette rövidülhet az élettartam.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#43019) moha21


moha21
addikt

Üdv!

Nem tud esetleg valaki bármilyen információt adni, hogy honnan lehetne tanulni, gyakorolni bonyolultabb elosztószekrények vezérlésének tervezését, átlátását? Egyvonalas és áramutas rajzok is érdekelnének. Hogy pl. egy 50-60 oldalas terven, ami dugig van relékkel hogyan tudnám gyorsabban átlátni, hogy pl. mi reteszel ki kit és mit.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#43020) fero02 válasza moha21 (#43019) üzenetére


fero02
veterán

Mibe botlottál? :U :D

(#43021) PHM válasza moha21 (#43019) üzenetére


PHM
addikt

Ezt könyvből nehéz lesz megtanulni.
A metodikát viszont el lehet lesni más, kész rajzokból.
Nálunk a doksik elején az erősáramú tápelosztás,
utána a PLC input-outputok, majd a mérőkörök részletes rajzai vannak.
Magát a teljes egészet nem is lehet egyszerre átlátni, elég,
ha egyszerre csak 1-1 logikailag egybefüggő blokkal foglalkozol.
A legjobb tanulás szerintem az, ha egy ideig kész tervek alapján
magad szerelsz vezérlő szekrényeket.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#43022) moha21 válasza PHM (#43021) üzenetére


moha21
addikt

Napi szinten ezt teszem, de úgy érzem nem minden részét látom át pontosan egy -egy "bonyolultabb" vezérlésnek. Igazából csak azt látom, hogy van aki sokkal gyorsabban leköveti a dolgot és ez eléggé zavar.
Magam sem hittem volna, hogy van jobb módszer a gyakorlásnál.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#43023) kjani18 válasza rii (#43017) üzenetére


kjani18
őstag

Miért ragaszkodsz az E10 foglalathoz?

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#43024) darvinya válasza moha21 (#43022) üzenetére


darvinya
titán

Vezérlő szekrény lekövetéshez, én pl: funkcióra osztva szoktam követni.
Így esetleges kapcsolódó köröket könnyebb felismerni.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#43025) moha21 válasza darvinya (#43024) üzenetére


moha21
addikt

Nem vezérlő szekrény, hanem van a szerényben vezérlés is. Egyébként ilyen 14 mezős 4000 ampres betáplálású finomságokról lenne szó. Persze vannak kisebbek is 4-5 mezősek, tűztablók hozzá, UPS körök st..

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#43026) moha21 válasza darvinya (#43024) üzenetére


moha21
addikt

Nem vezérlő szekrény, hanem van a szerényben vezérlés is. Egyébként ilyen 14 mezős 4000 ampres betáplálású finomságokról lenne szó. Persze vannak kisebbek is 4-5 mezősek, tűztablók hozzá, UPS körök st..
igazából a baj az, hogy van olyan is maga a terv szar és valami több funkciót is betölt egyszerre és ezeket lenne jó átlátni.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#43027) darvinya válasza moha21 (#43026) üzenetére


darvinya
titán

Vezérlő szekrény, vagy szekrényben vezérlés, különbség semmi.
Funkciók mind2ben van, magyarázhatnák egy őskori chipnek is.

Lekövetést mindig adott funkciónként végzem, mert így a rajzon nem teljesen érhető módon jelölt hozzákapcsolódó körök feltünnek.
De ez csak az én nézetem ilyenekre.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#43028) rii válasza Kernel (#43018) üzenetére


rii
nagyúr

nagyon köszönöm a segítséget!

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#43029) rii válasza kjani18 (#43023) üzenetére


rii
nagyúr

nem akartam bevallani, mert sokan biztos őrültségnek tartják ... a plusz akkumulátor miatt ...
de régi kerékpár - régi lámpáit szerettem/szeretném használni akkumulátorról.
tele vagyok retro lámpákkal, amik mennek dinamoval, de hát dinamót ki akar még tekerni 25 km-en át?

és azért kellene 4-6 izzó, mert van utánfutó is .... és arra is kell hátsó lámpa a két szélére kettő ...

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#43030) mezis válasza rii (#43029) üzenetére


mezis
nagyúr

A helyzetjelzőkhöz használj valami ilyet.
(Autós boltokban lehet hasonlót kapni. Nekem első helyzetjelzőnek nem vált be, a tompított hősugárzása pár óra alatt tönkretette. Gondolni kell a hűtésre. Fűtésre meg még télen sincs igénye.....)

mezis

(#43031) kjani18 válasza rii (#43029) üzenetére


kjani18
őstag

Az izzók nem lennének jók, a magas áramfelvétel miatt, a ledek ugyanakkora fényerő mellett kb.nyolcada teljesítményt ( akkut ) igényelnének. A foglalat meg átalakítható.
Nem őrültség, szép lehet a célod...

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#43032) rii válasza kjani18 (#43031) üzenetére


rii
nagyúr

köszi .-)
én is a teljesítmény miatt próbáltam E10-es foglalatú LED-eket találni ... itt mondták hogy az meg gyenge lumen értékekkel rendelkezik )-.

hogy lehet a foglalatot átalakítani hogy belemenjen egy LED?

(#43030) mezis: köszönöm, megnézem

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#43033) kjani18 válasza rii (#43032) üzenetére


kjani18
őstag

Igen, az E10 foglalatú ledek inkább visszajelzésre, nem megvilágításra szolgálnak.
A High Power ledek sokféle kialakításuak, teljesítményüek, feszültségüek lehetnek, attól függ hogyan lehet bekötni, rögzíteni esetleg hűteni őket.
Ebben nem tudok segíteni, látni kell, egy kis ötletességgel meg tudod oldani bizonyosan!
Van néhány különböző féle, ha érdekel keress priviben.

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#43034) #68216320


#68216320
törölt tag

Ha egy magnoban 85mm-es szij van, akkor egy 81mm-es szij nagyon problemas hozza? Ugyanis egyszeruen nem lehet beszerezni a megfelelo meretet.

(#43035) mezis válasza #68216320 (#43034) üzenetére


mezis
nagyúr

Nyugodtan rárakhatod. Gondolom már csak a kazetták digitalizálására fogod használni a magnót, annyit meg ki fog bírni tengelycsapágy meg a meghajtó motor.

mezis

(#43036) kjani18 válasza #68216320 (#43034) üzenetére


kjani18
őstag

Szerintem elmegy.
+1

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#43037) #68216320 válasza mezis (#43035) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nem csak arra hasznalnam. Amolyan retro feeling miatt vettem es idonkent szeretnem arrol hallgatni a gyermekkorom zeneit. Emiatt jo volna, ha birna meg egy darabig a pioneer ct-506. Amugy meg lehet vele valami elektronikusan is, mert halkabb lesz a felvetel teljesen uj kazira is, mint amit a kivezerlesjelzo felvetelkor mutat.

(#43038) darvinya válasza #68216320 (#43037) üzenetére


darvinya
titán

Ha már magnó, akkor vennék szervósat.
Nekem igaz csak Panasonic walkman van erre, de mivel szervós, emiatt nem fenyeget a szíj probléma.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#43039) #68216320 válasza darvinya (#43038) üzenetére


#68216320
törölt tag

En kimondottan ezt az egy tipust kerestem. Nincs szuksegem magnora igazabol csak ez annyira szep :)

(#43040) darvinya válasza #68216320 (#43039) üzenetére


darvinya
titán

Akkor marad a vitrin, használni sokáig nem fogod, vagy veszel horror áron alkatrészt.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#43041) #68216320 válasza darvinya (#43040) üzenetére


#68216320
törölt tag

Szivesen veszek horror aron alkatreszt, ha van. Gyujtemenyi erteke van szamomra. Ugyanis ez nekem hobby elektronika :)

[ Szerkesztve ]

(#43042) darvinya válasza #68216320 (#43041) üzenetére


darvinya
titán

Próbáltad Sini -t?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#43043) #68216320 válasza darvinya (#43042) üzenetére


#68216320
törölt tag

Néztem, de pontosan ugyanazt a méretet nem találtam. Pár mm-el kisebbek vannak. A szélesség nem kritikus úgy tudom, hely van hozzá. Mondjuk jó volna, ha tudnám hogyn mérjem le a jelenlegi szíj méretét, mert az is lehet, hogy a neten olvasott méretek sem pontosak. Gondolom az első érték körátmérő lehet miliméterben. Mivel pont körben nem tudom letenni a szíjat, gondolom kiszámolhatom összenyomva a hosszából Pi-vel. Már ha tényleg átmérőt jelöl az első érték.

(#43044) darvinya válasza #68216320 (#43043) üzenetére


darvinya
titán

Ha van időd bemenni a boltba, ott gyorsabban tudják mi a jó hozzá.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#43045) rii válasza kjani18 (#43033) üzenetére


rii
nagyúr

nagyon köszönöm! .-)

élnék a lehetőséggel :B

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#43046) Kernel válasza #68216320 (#43037) üzenetére


Kernel
nagyúr

Lehet azt érezni összerakás után, hogy milyen erősen feszül a szíj, majd meg kell figyelni. Lehet, pont jó lesz. Ha túl szoros, a fordulat esését is okozhatja, a már említett, nem kívánatos kopások mellett.

Nekem is volt egyébként CT 506, annak idején.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#43047) #68216320 válasza Kernel (#43046) üzenetére


#68216320
törölt tag

darvinya, Kernel: Köszönöm az infókat a szíjakkal kapcsolatban. Az imént szétszedtem a kicsikét, kifújattam a port belőle és finoman megpucoltam a laposszíjat és amit elértem. Már nem csúszik lejátszáskor. Van benne ami még nem jó, a tekerés picit gyenge, majd szétkapom jobban.

Más: Próbáltam felvenni és lejátszani vele. Azt figyeltem meg, hogy a jobb csatorna halkabb. Kipróbáltam, hogy egy régi számítógép kazettáját tettem bele, ami elméletileg mono lévén mindkét oldalt egyformán hajtaná. Itt már észrevehető, hogy halkabb picit. Ha pedig fel is veszek vele és lejátszom azt, akkor jobban érzékelhető. Kevesebbet vesz fel és kevesebbet is játszik le a jobb oldalán. Összeadódik valahogy a csillapítás. Másrészt érezhetően kevesebb a magas is benne. Míg a bal fele ugyanazt a magasat adja vissza, addig a jobb fele tompább. Létezik, hogy fejprobléma?

(#43048) mezis válasza #68216320 (#43047) üzenetére


mezis
nagyúr

Gondolom a fejeket is megtisztítottad nem csak a meghajtó tengelyt, nyomógörgőt. Kopás látszik a fejen ?

mezis

(#43049) #68216320 válasza mezis (#43048) üzenetére


#68216320
törölt tag

Természetesn megtisztítottam mindkét fejet is. Igen látszik. Bár nem kopott sokat, de azért van egy kis perem.
Arra gondoltam, hogy a fej kábelén összekötném óvatosan a bal és jobb csatornát egy próba erejéig csak azért, hogy kiderüljön tényleg fej gond vagy elektronika. Arra számítanék, hogy fej gond esetén összekötve egyforma lenne mindkét oldal, míg elektronikai gond esetén különböző maradna. Ez használható ötlet lehet esetleg?

(#43050) kovy79 válasza #68216320 (#43043) üzenetére


kovy79
őstag

[link]
[link]
[link]
:)

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.