Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#67001) Aryes válasza Speeedfire (#66993) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én ilyen halott laptop akksiból bontott cellákat használok itthon egy csomó mindenre. Van egy power bank-em, amit cellák nélkül vettem, és kb. 0V-ra merült cellákkal raktam tele, úgy 2 éve használom így, tehát működnek, kb fele kapacitással, mint amire eredetileg gyártva lettek. Kicsit melegszenek töltés közben (egy egészséges li-ion cella töltés közben normál esetben teljesen hideg marad, ebből tudni, hogy már nem 100-asak a celláim), de 100-200mA közti töltőáramot kapnak, így jól bírják. 500mA-el töltve már fel bírnak forrósodni. :)
Viszont a tieid 1,5V körül még egészen biztosan nem mentek tönkre (teljesen), vegyél hozzá egy li-ion töltőt, csökkent kapacitással még jól lehet lámpába meg ilyenekre használni.

(#67002) terapeuta007 válasza Aryes (#67001) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

Szerintem ő nem fog ilyennel foglalkozni.
Laptopakkunak meg már semmiképpen nem elegendőek azok a cellák.
Nekem van egy szatyor regi akkum itthon. mindegyik ugye 3v alatt van .a legtöbb inkabb 0 korul.
Néha talalok benne olyat amire ha ratoltok akkor hasznalhato még. Pl. lézerbe hasznalok ilyet akkunak meg szorakozni jo. Max kis aramigenyu cuccokba hasznalhato.
De powerbankot ezekbol oszerakni. Ahol az lenne a cél hogy minel kissebb helyen sulyban minel több energiat vigyel magaddal. Nah meg azta powerbankot csak ejszaka tudod tolteni. És nemtudod akárhol akarmelyik usb portrol vagy adapterrel tolteni mert felrobban. Bár mondjuk régen enis csinaltam ilyet.
Nekem lifepo akkubol van most powerbankom. És 2000+ ujratoltes utan lehet kidobni, nem 500 mint sima liion.

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#67003) Vanir válasza yohnsee (#66973) üzenetére


Vanir
veterán

A művelet vége felé már borsónyi bumszlit raktam rá a saját ónomból, úgy sem volt hajlandó megolvadni a gyári cucc. :( Hőlégfúvóm nincs, szerintem a célért nem is fogok venni, de észben tartom, mint megoldást. Remélhetőleg nem találkozom többször ilyennel mindenesetre.
Köszönöm a választ! :R

(#67004) darvinya válasza Vanir (#67003) üzenetére


darvinya
titán

Valójában nem másik ón olvasztja meg, hanem gyanta savja tudja elegyíteni.
Emiatt írtam külön hangsúlyozva, hogy gyantás ónnal.

Gyanta nélküli ónból (én ezt hívom bádogos ónnak, mert ahhoz külön savazóval forrasztanak) bár mennyit rakhatsz, nem fog elegyedni, s labdacsként ráül másik ónra.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#67005) Speeedfire válasza Aryes (#67001) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Valószínűleg kuka lesz nálam. Azt hittem, hogy csak elektronikai gondja van. :B

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#67006) terapeuta007


terapeuta007
aktív tag

Vki tudna vmi megoldast. Hogy hogyan lehet egy ABS ien szerelos dobozba belerakni belulrol egy olyan muanyag lapot amire ravan rogzitve(átkotozve meg ragasztva) egy az elektronika(akkuk is)(~0,75kg)(12x23cm)?
Ugy lenne a legjobb ha nem kene atfurni hozza a dobozt mer az ronda.Ahhoz meg nem eleg vastag(5mm) hogy belulrol rogzitsem csavarral bár lehet majd megér 1 probat. Nemtom 5db csavar 4mm mélyen mit fog rajta.

Van teknokolom meg ragasztopisztolyom. Ugye teknokol az törik a ragsztoposztoly meg valszeg majd idovel leválik rola. Lehet palmatex lesz a megoldas. Egyéb ötletek? Nemtom ha durva csiszolopapirral vegigmegyek a
feluleteken lehet megfogja a ragasztopisztoly is.

Esetleg vannak abs dobozzal tapasztalataitok mivel lehet ragasztani.(ami enyhén oldja esetleg abst)

Várhato hogy néha foldhozbaszodhat veletlen. Persze nem ez a cel. De egy pár kisebb koppanás meg esés es felek hogy lassan leválik a ragaszto benne.

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#67007) darvinya válasza terapeuta007 (#67006) üzenetére


darvinya
titán

Olyan ABS dobozt kell keresni, amiben van kiképezve panel tartó.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#67008) Aryes válasza terapeuta007 (#67006) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az ABS dobozba belülről ragassz (forrassz) etil-acetáttal valami vastag abs lemezt, amiben már megállnak stabilan a rögzítő csavarok. Vagy csinálj szendvicset ABS lemezdarabokból, a középsőbe belefúrsz egy anyát, és azt ragaszd be. Az ABS nagyon jól hegeszthető oldószerrel.

(#67009) terapeuta007 válasza Aryes (#67008) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

Jó ötlet koszonom.

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#67010) atus72 válasza Aryes (#67001) üzenetére


atus72
senior tag

"egy egészséges li-ion cella töltés közben normál esetben teljesen hideg marad"
szerintem ez nagyon nem így van, ezt hol olvastad? milyen töltőárammal?

(#67011) terapeuta007 válasza atus72 (#67010) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

Hát 0,5C es az alatti toltessel nem melegszenek fel jelentosen. Persze melegszik minimalisan.
Ahogy nő a hőmérseklete ugy csokken a toltes hatasfoka.
De egyebkent 20℃ on elég szép hatasfoka van. Vmi 95%felett.

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#67012) gyenesmartin válasza atus72 (#67010) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Ez nagyon is így van, ha egy kicsit is melegszik, akkor annak a cellának már nagyon megnőtt a belső ellenállása. 4A-al töltve egy 18650-es cellát töltve nem szabadna melegnek lennie.

(#67013) Aryes válasza gyenesmartin (#67012) üzenetére


Aryes
nagyúr

Így van, a hőmérséklet emelkedése elég jó indikátora az akksi állapotának.

(#67014) terapeuta007 válasza gyenesmartin (#67012) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

4A az már tulzás. 18650nél. 3A az meg elfogadhato. Persze van pelda arra is hogy 5A rel toltik de gyári megoldasokban 1C-t nem nagyon lepik túl. Csokkentene az elettartamat.
De ott mar melegszik is vmennyit(nem hideg teljesen) mert nincs 100% hatasfoka a toltesenek. Kémiailag lehetetlen.
Ahogy oregednek egyre jobban melegdnek a gyorstoltestol.

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#67015) atus72


atus72
senior tag

Tehát akkor azt állítjátok hogy egy új,gyári 18650-es akkut, tegyük fe ami 3400mAh-s, 700mA-el töltve nem szabadna hogy melegedjen?

(#67016) darvinya válasza atus72 (#67015) üzenetére


darvinya
titán

Külső hőmérsékhez viszonyítva 1-2°C eltérés van csak, azaz igen.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#67017) atus72


atus72
senior tag

hmm. nagyon érdekes, én olyan cellát még nem láttam ami ne melegedett volna pedig eredeti cellák vannak itthon mind 18650-es és 26650-es méretben.

(#67018) darvinya válasza atus72 (#67017) üzenetére


darvinya
titán

Pl: mobil készülékben lévő akku sem melegszik ekkora töltő áramon.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#67019) gyenesmartin


gyenesmartin
őstag

Sziasztok!
Ebben a kapcsolásban van még valami hiba? Olyan szekrényt kéne csinálnom, ami egy darálót indít csillag-deltában, valamint egy ventilátort direktben. Először a ventilátor induljon el, majd ha elindult a daráló, akkor a ventilátort ne lehessen kikapcsolni. Először mindig a darálót keljen. A csillag delta kapcsolást az eaton dilm katalógusból szedtem ki.

[ Szerkesztve ]

(#67020) PHM válasza gyenesmartin (#67019) üzenetére


PHM
addikt

A K1 és a Q11 mágnestekercsek fel vannak cserélve, valamint
szerintem fölösleges a Q13-as és a Q15-ös segédérintkező az
időrelé tápkörében.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#67021) gyenesmartin válasza PHM (#67020) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Q15 és q13-nak nem szabad egymásra nyitniuk véletlenül. Azért van felhasználva, a bontóérintkezőjük, hogy csak akkor húzzon, meg az egyik ha a másik már visszament alaphelyzetben.
Valamint ha a q11 hamarabb kapcsolna, mint a q13 akkor a q13 sokkal nagyobb eséllyel menne tönkre. Vagy valami hasonló.

(#67022) PHM válasza gyenesmartin (#67021) üzenetére


PHM
addikt

A Q13-Q15 keresztretesz rendben, azzal nincs gond, nem arról beszéltem.
Időrelének itt meghúzási késleltetésűt szokás használni,
s akkor nem kell így megbonyolítani a kapcsolást.
Így a Q11-Q13 gyakorlatilag egyszerre kapcsol.
De igazad van, elnéztem, ez működik így is.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#67023) Aryes válasza tordaitibi (#66974) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez a kapcsolás a táp megszűnése után a kondi kisülésekor nem fog negatív feszültséget generálni a mute lábon?

(#67024) optikus


optikus
senior tag

udv az uraknak.
kovetkezo a nyomorom. van egy csudalatos lg lcd tv-enk, ami eleg draga volt anno (en mar hasznaltan vettem). sajnos a problemaval csak a vetel utan joval kesobb szembesultem mert almomban nem gondoltam hogy van ilyen, vagyis nincs, megpedig fejhallgato kimenet. nincs rajta. vicc, hogy mar ezt is lesporoljak rola, uj aron 160e-be nem fert bele... :W

na gondoltam mi sem egyszerubb ket kanoc a ket hangszorora es egy jack aljzat (rca meg scart-al nem akarok szorakozni meg kulso erositovel stb, persze a scartot ratettek, az marha fontos volt..).
szetszedes utan azzal szembesultem hogy mindket hangszorora egy + es - kanoc megy, es nincs kozos pont. a ket negativ az nem test es nem is kozos. igy nem tudom rakotni az aljzatomra mert nem hiszem hogy orulne ha a ket negat kozositenem. hogyan lehetne ezt egyszeruen megoldani? :R

[ Szerkesztve ]

Buy books not gear.

(#67025) kjani18 válasza optikus (#67024) üzenetére


kjani18
őstag

Én két pici trafóval oldottam meg, havertől kaptam valami zsebrádióból szedte ki asszem.
Hát nem egy csúcs, de egyszerű és occsó..

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#67026) Aryes válasza optikus (#67024) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ha van optikai kimenet, márpedig szinte biztosan van, akkor köss rá egy toslink-rca átalakítót. Például ezt, 6$ és nem kell gányolni. Az én Samsung tv-men volt ugyan füles kimenet, de sehogy sem tudtam megoldani, hogy egyszerre szóljon a hangszóró és a füles (egy vezeték nélküli fülest kötöttem rá), hogy ne kelljen minden alkalommal bedugni, meg kihúzni. A Scart nekem azért nem volt jó, mert azon csak a tv műsorok hangja jelent meg, a külső hdmi és tv felvételek hangja nem. Ez végül nagyon bejött, tápot a tv usb-jéről kap.
Amúgy mire szeretnéd használni a fülhallgatót? Mert ha a hangszóró vezetékeire kötöd, a hangszórót nem fogod tudni lenémítani, hogy fülessel hallgasd a tv-t. :)

[ Szerkesztve ]

(#67027) tordaitibi válasza optikus (#67024) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A hangszórók kikapcsolásást manuálisan, egy kétáramkörös kapcsolóval ajánlanám, vagy olyan jack amin ez megvan de ez ritka állatfajta. A +- kimeneteket a test közelébe se tedd, véletlenül sem, elhullik a végfok.

(#67028) tsu válasza tordaitibi (#67027) üzenetére


tsu
tag

Szép kis rövidzárat rajzoltál...

[ Szerkesztve ]

×××

(#67029) optikus válasza Aryes (#67026) üzenetére


optikus
senior tag

"Mert ha a hangszóró vezetékeire kötöd, a hangszórót nem fogod tudni lenémítani, hogy fülessel hallgasd a tv-t. "
:F
nyilvan a fejhallgatot es a hangszorot nem szeretnem egyszerre, hanem vagy egyik vagy masik. ezert vagy kapcsolos aljzat vagy siman egy kapcsolot tennek ra.
nem remlik hogy lenne rajta optikai de nem is akarok azzal bajlodni.
hdmi-rol nem akarok nezni (hallgatni) semmit, max usb pendriverol.
szeretnem ha a hangerot a sajat tavvezerlojerol tudnam allitani igy meg mindig a belso hangszoro kicsatolas lenne a legjobb, kulso kutyut nem szeretnek, plane amit nekem kell kulon csavargatnom (potival vagy tavval).

Buy books not gear.

(#67030) optikus válasza tordaitibi (#67027) üzenetére


optikus
senior tag

igen ilyesmi rajzokat lattam a neten, de kozben vannak akik irtak hogy nem jo, de hogy miert nem azt nem tom.
eleg gaz, hogy egy ilyen egyszeru dolgot nem voltak kepesek megoldani mert ahogy olvastam masok is lg tv-kkel szivnak. :W

tsu: Szép kis rövidzárat rajzoltál...

en nem latom, hol? :F

Buy books not gear.

(#67031) PHM válasza optikus (#67030) üzenetére


PHM
addikt

Valami ilyesmi lenne a megoldás:

Az ellenállás értékét próbálgatással lehet meghatározni.
A hangminőség viszont lehet, hogy nem lesz a legjobb.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#67032) pjen válasza PHM (#67031) üzenetére


pjen
félisten

Nem tanúlmányoztam még belülről lapos Tv-t.Milyen hangszórók vannak bennük,milyen ,teljesítménnyel,impedanciával? :RAzon törtem a fejem,van egy Philips lapos Tv-m elég szörnyű hangal,gondoltam lekötöm a belső hang keltőt és kivezetem a hangot két normális hangfalra.

[ Szerkesztve ]

(#67033) tordaitibi válasza tsu (#67028) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ravilagitanal, hol a zarlat..? :F

(#67034) PHM válasza pjen (#67032) üzenetére


PHM
addikt

Meg lehet próbálni. Meg kell keresni a belső erősítő bemenetét,
és azt a jelet kell kivezetni egy külső erősítőre.
Persze lehet, hogy csak a TV hangszórói képezik a szűk keresztmetszetet.
Ez esetben elég lehet csak azok jelét kivezetni két jobb hangú hangfalra.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#67035) pjen válasza PHM (#67034) üzenetére


pjen
félisten

Az utóbbira gondoltam,azért kérdezem mire készüljek?Egyáltalán hangszóró van benne,rendes hagyományos,vagy valami zümmer?

(#67036) optikus válasza pjen (#67032) üzenetére


optikus
senior tag

ahogy irtam, en mar szetszedtem az enyim es abban mezei hangszorok vannak, persze jo keskeny es hosszukas alakuak hogy elferjenek. a bekotes a gond mert nem lesz kozos foldjuk es a negativ jelolest se huzhatod a foldre ha netan kulso erolkodot tennel ra.

Buy books not gear.

(#67037) optikus válasza PHM (#67031) üzenetére


optikus
senior tag

igen az ellenallasra en is gondoltam nehogy egy rovidzar taccsra tegye. legnagyobb gond hogy le kell szerelnem az egesz cuccot a konzolrol, plusz kicsavarni ezer csavart a burkolatbol hogy hozzaferjek a kanocokhoz. az nem okoz nekem lelki problemat hogy kifurjam egy aljzat es/vagy kapcsolo szamara a burkolatot.

Buy books not gear.

(#67038) Aryes válasza Aryes (#67023) üzenetére


Aryes
nagyúr

Erre valaki?

(#67039) JoolsNOS válasza JoolsNOS (#66878) üzenetére


JoolsNOS
veterán

Sziasztok! Pár napja kérdeztem, hogy hogyan kell összeállítani piros és fehér ledekből világítást. Írtátok, hogy a piros ledek elé kellene ellenállás a fehérek elé nem ha 2 ceruzaelemmel hajtanám.
Mi történik, ha nincs ellenállás? Mert tegnap itthoni "szarságokból" kiforrasztottam 8 fehér és 5 piros ledet. A fehér ledes cuccban volt egy ellenállásos panel. Azon végigpróbáltam a ledeket, hogy túlélték-e a kiforrasztást. Mind működik is. De csak úgy kiváncsiságból rápróbáltam az ellenállás nélkül és úgy is működtek. Ha huzamosabb ideig használnám akkor lenne gond vele? Vagy hogy is van ez?

I5 9400F, Asrock B365M Pro4, Asus RTX4070 Super Dual EVO 12GB, 16Gb DDR4, Seasonic Focus 650 Platinum TV: 65A7GQ

(#67040) Gergosz2 válasza JoolsNOS (#67039) üzenetére


Gergosz2
veterán

túl nagy áram fog a LED-en folyni, ami nem egészen tesz jót az élettartamának.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#67041) PHM válasza JoolsNOS (#67039) üzenetére


PHM
addikt

A piros ledek nyitófeszültsége jóval alacsonyabb a fehérekénél.
Ráadásul nagyjából úgy viselkedik, mint egy nyitóirányú dióda.
Azaz már kis feszültségemelkedésre is nagy áramnövekedéssel reagál.
Ilyenkor elkezd melegedni, aminek hatására csökken a nyitófeszültsége,
még nagyobb áramot szeretne felvenni, s a folyamat vége hőhalál.
A ledek áramát mindig korlátozni kell.
A fehér és kék ledek esete 3V-os tápfeszültségnél különleges,
mivel azok névleges nyitófeszültsége többnyire 3V felett van.
Világítanak 3V-nál is, de kisebb árammal, mint amire tervezve lettek.
Egy szó, mint száz, ha a piros és fehér ledeket ellenállás nélkül
párhuzamosa kötöd a 2 ceruzaelemre, a pirosak melegedni fognak,
míg a fehérek csak pislákolnak, vagy nem is világítanak majd.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#67042) Samus


Samus
addikt

A tegnapi nap folyamán jól megszívtam, és szeretném tudni a miértjét. Egy kicsi előszobát csöveztem és húztam be (az első komolyabb ilyen tevékenységem, bár a villanyszerelőnek aktívan segítettem, mikor újrahúztuk a házat vásárlás után, de a kötést csak néztem mindig).

Két fényforrás volt tervben, a bejárati ajtó külső és belső oldalán, a belső, előszoba felőli váltó lesz, a konyhából (következő helyiség) és rögtön az ajtó belső oldaláról kapcsolható, a kinti az ajtó mellől. Szóval áram a konyhából jött, kapcsolószállal együtt, az ajtó fölött kötésdoboz (1.5m) majd további másfél méter után a váltókapcsoló, majd innen 40cm a fal másik oldala. Mivel a végén már siettem, csak a szerelvényeket raktam fel, lámpát még nem, és érintés nélküli fáziskeresővel ellenőriztem a dolgokat. Ami gyakorlatilag mindenhol jelzett, ami nem nulla vagy föld volt, függetlenül attól, hogy elvileg nem is lehetett áram alatt a vezeték (kapcsolószál mindkét oldala, úgy hogy se kapcsoló, se lámpa nem volt rajta). El jöttem dolgozni, és egész este azon gondolkodtam, hogy mit rontottam el.

Másnap megnéztem fázisceruzával, és feltűnt, hogy az elméletben nem áram alatt lévő vezeték alig parázslik, mig a valóban áram alatti erősen világít a ceruzával. Ekkor elővettem a multit, és be is bizonyosodott a dolog. Minden kötés jó, ahol a cerka és az érintésmentes világít és jelez, ott 0V van...

A kérdés hogy hogy mitől világít a ceruza, ha nincs feszültség alatt az a szál, mindkét vége a levegőben? Oké, egymás mellett fut 5-6 szál, de akkoris. Indukció? A multiméter miért nem mér rá semmit?

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#67043) darvinya válasza Samus (#67042) üzenetére


darvinya
titán

Megsérült vezeték burokok és vagy közvetlenül érintkeznek, vagy nagyon közel van.
De kötéseket újra átnézném, hátha vezető elkötést történt (több fázis vezető, máshova lett kötve).

Legtöbbször csövezési hibának számít(ezért anno buktattak), hogy cső hajlításkor behopadt.
Ez azért rossz, mert legyalulja szigetelést behúzáskor, kisebbik gond, hogy nehéz behúzni.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#67044) JoolsNOS válasza PHM (#67041) üzenetére


JoolsNOS
veterán

És mi van akkor ha a pirosat csak egy elemmel "hajtom"?
Azért keverek ennyire mert bementem a somogyiba és a nagyon hozzáértő jóember elkezdte mondani, hogy az nem csak úgy van hogy veszek ledet meg ellenállást, hanem mindent ki kell számolni. Mondom magamban, kösz a segítséget...Én hogy számoljam ki ha ő se tudja.

[ Szerkesztve ]

I5 9400F, Asrock B365M Pro4, Asus RTX4070 Super Dual EVO 12GB, 16Gb DDR4, Seasonic Focus 650 Platinum TV: 65A7GQ

(#67045) Samus válasza darvinya (#67043) üzenetére


Samus
addikt

A bekötést átnéztem természetesen, de mindent rendben találtam, a csövek, ugyan kezdő vagyok, és csak magamnak csináltam, de szerintem jól vannak hajlítva, minden íves, a hajlatok kicsi oválisak, de nincs törés sehol.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a vezetékek MBCU-ból vannak (ebből nagyon túlvásaroltunk a felújításkor), ezt bontottam szét a belső erekre, és ugye ennek a külső szigetelése kicsit vékonyabb.

Viszont továbbra sem tiszta, mert se lámpa nem világít, se multi nem jelez, és minden működik rendesen. A fázis egy szálon jön be, és két helyen szakad meg, abból egy átkötés (villanykapcsolóba be és tovább), minden jelölve van, ami más szín, de fázis, az alternatívok közötti szál megszakítás nélkül van fűzve.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#67046) darvinya válasza Samus (#67045) üzenetére


darvinya
titán

…hajlatok kicsi oválisak

Ilyen, derékszögű hajlításnál nem létezik.
Rendesen behorpad, különben nem lehet derékszögbe rakni.

Viszont távolról nehéz megmondani, hogy mi a gubanc.

Az, hogy fázis dugaljt is ellát, magában nem okoz gondot.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#67047) tordaitibi válasza Aryes (#67038) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Jófelé tapogatózol és megmondom őszintén, bár nagyon sok ilyen RC tagot építettem be pl.digit. ic-k reset lábára (hogy pl. a tápfesz visszajöttekor egy számláló mindig alapról induljon stb.) és ilyen mute alkalmazásokba is, de ezzel a részével nem is foglalkoztam.
Valakinek akinek van áramkör szimulátor programja, le kéne szimulálni, mi is történik ilyenkor.
A kondi a táp megszűntekor pár msec-sec múlva a +tápsínen, ami ilyenkor testnek fogható fel az áramkör saját külső-belső rezisztív áramkörein keresztül, elkezd kisülni, a polaritásokat itt nem tudom hogyan határozzam meg.
Megoldás lehet a szokásos dióda a kondi két lábára, a + felé nyitóirányba. Ez a táp elvételekor a tápfesz csökkenésének arányában mindig kisüti a kondit, 0,4-0,6V eltéréssel a kondi feszültsége követi a tápfeszt.

(#67048) mezis válasza Samus (#67042) üzenetére


mezis
nagyúr

Az indukcióhoz áram is kellene, inkább kapacitás.
A 0V-ot mihez képest mérted ? (A Nulla be van kötve ?
Dugasz tápból, akkuból köss 10 - 20V.ot a majdani fázist vezetőre, úgy mérd a másik végét.
(Engem nagyon megvezetett egy 100MOhmos bemeneti ellenállású multiméter: 3 - 5 V-os váltó feszültséget mértem vele sehol, sehová be nem kötött vezetékeken! :o Az áram az 0mA volt).)

mezis

(#67049) Samus válasza mezis (#67048) üzenetére


Samus
addikt

Természetesen be van kötve, a védőföld is, még szakadásnérő módban is rámértem a kettőre (az óránál közösítve vannak, ezt tudom), jelzett, szóval az rendben. A 0V-ot mindig a nullához mértem, annál a konnektornál, ahonnan indulnak a dolgok. Az egész onnan indult, hogy a fáziscerka a váltókapcsoló mindkét szálánál jelzett (úgy hogy a túloldalán semmi nem volt), multival viszont korrekt módon láttam, mikor hol van feszültség. Engem igazából ez zavart össze...

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#67050) optikus válasza Samus (#67049) üzenetére


optikus
senior tag

kosd le a kapcsolokat, csokikat es ugy merd at. lehet a kapcsolo nem tokely vagy ilyesmi.

Buy books not gear.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.