Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19001) Lompos48 válasza mezis (#18998) üzenetére


Lompos48
nagyúr

5V-nál már a legtöbb LED tönkremegy, ha a feszültségforrás nem limitálja az áramot, vagy nem akkora a belső ellenállása, mint a pici gombelemeknek. :K

(#19002) zolisx4


zolisx4
őstag

Akkor másképpen kérdezem ,ventilátorban ki szoktam cserélni a ledet kék vagy pirosra de ez mind 1 típusú ventilátorból valók ,ez attól függ milyen a ház világítása ,most kék de az elején ,ugye a power led az zöld ,a HDD meg piros ezt akarom kékre cserélni ,gyakorlatilag simán cserélem ,és kész,ez lenne a lényeg :K

(#19003) Lompos48 válasza zolisx4 (#19002) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Irányadó kiindulásnak jó lehet ez a tábázat:

(#19004) zolisx4 válasza Lompos48 (#19003) üzenetére


zolisx4
őstag

Köszi ez nagyon jó, ez alapján mindent látok :R

(#19005) DarkByte


DarkByte
addikt

AVR mikorprocikkal (esetleg Arduino-val) kapcsolatban van itt valaki aki kicsit profibb?

Elkezdtem összerakni az Arduino Uno-ra (ATmega328p) a C64-es magnó emulátort, a 3-mas tűn akarok PWM kimenetet csinálni úgy hogy a forrás TAP fájlt stream-elem neki USB porton keresztül. A C64-es szalagokon változó hosszúságú pulzusok vannak rögzítve (mindegyik 50%-os duty cycle mellett), ezek hossza van leírva a TAP fájlban byte-onként.

Nagy nehezen sikerült kihámoznom a doksiból hogyan is tudok core-tól független PWM jelet generálni úgy hogy a frekvenciát én tudom megmondani.

pinMode(3, OUTPUT); // PWM on PIN3. This pin is managed by Timer2 (8-bit)
TCCR2A = _BV(WGM21) | _BV(WGM20); // Non inverted PWM on port B (COM2B1) which is PIN3, fast PWM (WGM21+WGM20)
TCCR2B = _BV(WGM22) | _BV(CS22); // Compare match on port B (WGM22), clock divider is 256 (CS22)= 1 tick 16 us @ 16Mhz Arduino
OCR2A = 48; // TOP. One pulse is this long in ticks.
OCR2B = 24; // COMPARE. Pulse goes from HIGH to LOW when this tick is reached. C64 needs 50% duty (always half of TOP).

Ahhoz hogy a felfutó élnél (a pulzus végekor ha jól értem mert ekkor csordul túl a timer counter-e) tudjam változtatni a Timer adatokat, még egy overflow alapú interrupt-ot is belövök, majd a PIN-re kapcsolom a jelgenerátort:

TIMSK2 |= _BV(TOIE2); //activate interrupt on overflow (TOV flag, triggers at OCR2A), calls interrupt rutine on overflow
TCCR2A |= _BV(COM2B1); // enable PWM output on PIN3

Ez eddig tök szép és jó, a felső kódsor hatására kapok 768 mikroszekundum hosszú pulzusokat, amelyeknek pont a felénél (384 szekundummal a felfutó él után) van a lefutó éle.

Próbaképpen megpróbáltam letiltani az interrupt-ban az egészet már közvetlen indulás után:

ISR(TIMER2_OVF_vect, ISR_NOBLOCK) // Interrupt rutin called on LOW-HIGH transitions
{
TCCR2A &= ~(_BV(COM2B1)); //deactivate pin 3 PWM
TIMSK2 &= ~(_BV(TOIE2)); //deactivate interrupts on overflow
}

A gond csak az hogy ez nem történik meg. Az interrupt kezelés frankón leáll, viszont a PWM jel megy tovább a PIN-en. Ha kiveszem az interrupt kikapcsolást akkor viszont megáll a PWM, tehát feltételezem hogy pár ciklus után még is csak letiltja az egészet.

Valaki nem vágja miért is van ez így, illetve mit lehetne csinálni hogy mégis megálljon amikor kell? Azt olvastam a doksiban hogy a pulzus vége előtt akárhogy állíthatom a regisztereket, az csak a következő pulzusra fog kihatni. Viszont itt valami mégsem stimmel.

[ Szerkesztve ]

(#19006) atesss válasza DarkByte (#19005) üzenetére


atesss
addikt

Kandón Atmega 128-on tanultam (múlt félévben is foglalkoztam ezzel), szóval talán valamit hozzá tudok tenni.
Csak az a gond, hogy fél év alatt is eléggé el tudom felejteni...
Meg az, hogy most nincs túl sok időm erre, szívesen utánanéznék, meg érdekel is; sőt nyáron akartam én is ezzel foglalkozni, de legkorábban hétvégén tudok esetleg 1-2 órát utánanézni.

Doksit, egyéb leírást tudnál linkelni ?

Az első észrevételem:
OCR2A és OCR2B regisztereket állítasz be a kódban, utána pedig arról beszélsz, hogy ez túlcsordulás. Ez így biztos nincs rendben, mert a túlcsordulás 256-ra (ha 8 bites) megy végbe, és nem tudod állítani. Az előosztókat tudod állítani csak - de az látszik, hogy túlcsordulással nem igazán lehet pontosan belőtt frekvenciát csinálni.

OCR = Output Compare Regiszter
Vagyis a compare interrupt "szintjét" tudod vele beállítani.

Arra is lehet hogy figyelni kell, hogy a (második, vagyis a 48-as) compare match-re történő interrupt után valószínűleg szükséges lenullázni a timert (de lehet arra is figyelni kell, milyen módon; hogy ne essen ki a szinkronból).

Magyarul szerintem neked két darab compare interruptod van.
És az OCR2A és OCR2B nem tudom pontosan mit jelent (elvileg 2 külön interrupt "szintje"), de hogy pontosan hogyan lehet használni az A-t és B-t külön.
Ezt doksiból kell már kinézni.
Én elsőre azt hittem volna hogy az A és a B az az alsó és a felső bájt - vagyis itt egy 16 bites timerről van szó, aminek "4824"-et állítasz be compare interrupt szintnek.
De írja az első sorban, hogy a Timer2 8 bites.

Ja és nekem az Atmega 128 doksijában sikerült egy hibát találnom - pont az interruptok működésével kapcsolatban volt talán 2 regiszter összekeverve. Illetve csak elírás, ha figyelmesen nézed észre lehetett venni hogy hülyeséget írtak, de egy kezdő ha csak kimásolja, és nem gondolja át, akkor könnyen belefuthat (mint én is annó).

Hirtelen ennyi ment fejből, a legnagyobb gondban pl. a logikai műveletekkel vagyok (most így fejből).
Mit is jelentenek ezek ? :
|
&=
~

[ Szerkesztve ]

(#19007) johniee válasza johniee (#18336) üzenetére


johniee
senior tag

Melyik 12V ágat kéne megszakítanom ahhoz, hogy távirányítóval ki-be tudjam kapcsolgatni a zenere való érzékenységét az áramkörnek? :R
(1. simán világít, 2. zenére érzékenyen világít-villog)

[ Szerkesztve ]

"Nekem a paszta szenvedély" by Tesco-Zsömle =)

(#19008) DarkByte válasza atesss (#19006) üzenetére


DarkByte
addikt

Szia! Köszi, este kicsit jobban átfutom akkor a dolgot. Elég kesze-kusza tényleg a doksi ezen része, és kész kód alapján kezdtem el variálgatni.

(#19009) Lompos48 válasza johniee (#19007) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mér nem emlékszem hány LEDet villogtatsz. Ha kisebb áramod van (kevés LED), akkor megszakítod a T1 kollektor - LEDek katódja kapcsolatot és a felső szálat kapcsolgatod a kollektor (villog) és a 0V (világít) között. Ha az áram nagyobb, egy szimpla kapcsolót köthetsz a T1 bázisára és azt egy másik 1k-s ellenálláson kereszül kapcsolod vagy nem a 12V-ra.

(#19010) johniee válasza Lompos48 (#19009) üzenetére


johniee
senior tag

1A-es adapterről mennek most a ledsorok a szobában :))
Ezen a rajzon akkor a T1 2-esnek számozott lábára kellene kötni a kapcsolót?

"Nekem a paszta szenvedély" by Tesco-Zsömle =)

(#19011) Lompos48 válasza johniee (#19010) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A 2-es láb a kollektor, tehát oda kell a direkt kapcsolgatás (első változat), ki is van hozva a LEDekhez tartó konnektorra. Lehet nem ártana mérni egy áramot sorban a LED lánccal, hogy eszerint válassz kapcsolót, ami azt simán "viszi".

(#19012) johniee válasza Lompos48 (#19011) üzenetére


johniee
senior tag

Terveim szerint kevés lesz az 1 amper :D
(közben utánanéztem a lábkiosztásnak)
Tehát akkor az 1-es számú lábhoz kell kötni a kapcsolót, ugye?

"Nekem a paszta szenvedély" by Tesco-Zsömle =)

(#19013) Lompos48 válasza johniee (#19012) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Gyakorlatilag a kapcsolók java simán tud kapcsolni 1A fölött. Ráadásul semmi olyan nincs az áramkörnek abban a részében (induktív vagy kapacitív), amire különösen figyelemmel kellene lenni. Ezt a választott kapcsoló függvényében magad kell eldöntsed. A másik változatnak ugyanaz az eredménye, csak a tranzisztor (igen, az 1-es láb az) vezérlésével oldja meg.

(#19014) johniee válasza Lompos48 (#19013) üzenetére


johniee
senior tag

Kihúzom a csatlakozókat, Kiszedem a helyéről az áramkört, majd visszadugdosom a csatikat...azóta nem akar zenére villogni :W :U

"Nekem a paszta szenvedély" by Tesco-Zsömle =)

(#19015) Lompos48 válasza johniee (#19014) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ellenőrizd le tüzetesen. Lehet fordítva csatoltad a LEDeket pl.

(#19016) johniee válasza Lompos48 (#19015) üzenetére


johniee
senior tag

Ha fordítva lenne nem is világítana. Viszont ahogy észrevettem, melegszik a Tranzisztor + az IC is :F eddig ez nem volt.

[ Szerkesztve ]

"Nekem a paszta szenvedély" by Tesco-Zsömle =)

(#19017) Lompos48 válasza johniee (#19016) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A tranzisztor még hagyján, de ha az IC melegszik, akkor lehet nem ússza/úszta meg. Annak nem lehet oka erre. Táplálás rendben, valami rövidzár? Oda már műszer kellene...

(#19018) johniee válasza Lompos48 (#19017) üzenetére


johniee
senior tag

A másik 12V-os adapter cseszhette volna el? :F

"Nekem a paszta szenvedély" by Tesco-Zsömle =)

(#19019) Lompos48 válasza johniee (#19018) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azt is mérés igazolhatná.

(#19020) johniee válasza Lompos48 (#19019) üzenetére


johniee
senior tag

IC kicserélve, az már nem melegszik, csak a tranzisztor :U
Az egyik poti még szabályzott valamit előzőleg, mostmár az se csinál semmit.
Ez most nem tudom hogy jó-e vagy sem :) Egyenletes világítás ON.
UPDATE: MŰXIK :DD

[ Szerkesztve ]

"Nekem a paszta szenvedély" by Tesco-Zsömle =)

(#19021) totya694 válasza johniee (#19020) üzenetére


totya694
őstag

Üdv
Nálam volt már olyan,hogy 10db potit vittem vissza a boltba mert 2x áthajtottam őket és már akkor kontakt hibásak lettek.(nem 30-40 év után mint egy Noble,Alps és tsa-i)

Üdv:Attila

(#19022) johniee válasza Lompos48 (#19011) üzenetére


johniee
senior tag

és ha az IC-ről kapcsolnám le a 12V-ot? :)) (megnéztem, semmit nem csinál úgy :D )
Viszont áramot már inkább nem mérek ezzel a multiméterrel, veszek majd egy jobbfajtát.

[ Szerkesztve ]

"Nekem a paszta szenvedély" by Tesco-Zsömle =)

(#19023) totya694 válasza johniee (#19022) üzenetére


totya694
őstag

Csak azért írta a gyenge minőségű potikról mert bizonyos ÁK-be károsodást is tudnak okozni.(míg egy erősítő esetében "csúnyán" recseg-ropog)

Üdv:Attila

(#19024) johniee válasza Lompos48 (#19011) üzenetére


johniee
senior tag

visszatérve a kollektorhoz, ott csak ki/be tudom kapcsolgatni a világítást. De én a zenére való érzékenységet szeretném ki/be kapcsolgatni.

"Nekem a paszta szenvedély" by Tesco-Zsömle =)

(#19025) Lompos48 válasza johniee (#19024) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha a LED sor katódja a kollektorra van kötve követi a zenét, ha a mínuszra, akkor folytonosan világít, mert nem vezérli a tranzisztor.

(#19026) johniee válasza Lompos48 (#19025) üzenetére


johniee
senior tag

de akkor lehet olyat a meglévő áramkörrel, hogy adott helyen megszakítom, és nem követi a zenét, csak folyamatosan világít? :)

"Nekem a paszta szenvedély" by Tesco-Zsömle =)

(#19027) Lompos48 válasza johniee (#19026) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Egy kapcsolóval, ami a LEDek alsó szálát átkapcsolja a kollektorból a mínuszra, mint írtam már párszor. :K

(#19028) johniee válasza Lompos48 (#19027) üzenetére


johniee
senior tag

Akkor így nem biztos, hogy össze fog jönni a távirányítós-relés elképzelésem :U :D

[ Szerkesztve ]

"Nekem a paszta szenvedély" by Tesco-Zsömle =)

(#19029) Lompos48 válasza johniee (#19028) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A relé is egy kapcsoló, akkor távvezérelni kell a relét.

(#19030) DarkByte válasza atesss (#19006) üzenetére


DarkByte
addikt

Leginkább ez alapján a doksi alapján indultam el: [SecretsOfArduinoPWM]
Illetve próbáltam már a PWM-et egy Sony távirányító kód emulátorral: [MultiIR]
Ez utóbbi elég hasonló kód az enyémhez, csak ő IR kódokat állít elő az időzítőkkel (az interrupt-ban kapcsolgatja ki-be a PWM jelet attól függően hogy most melyik bit-et vagy szóközt kell küldenie). Ki is próbáltam, IR LED-et rádugva az Arduino-mra vígan tudom irányítani az erősítőmet vele.

A logikai operátorok jelentése (remélem nem keverem el valamelyiket):

|
Logikai vagy. Pl. 0100 | 0001 = 0101

&
Logikai és. Pl. 0101 | 0001 = 0001

&= és |=
A baloldal változó/regiszter tartalmát lecseréli arra az eredményre amelyet a bal oldalt + logikai és/vagy + jobb oldal kiértékelés ad.
Pl. TCCR2A |= _BV(COM2B1);
Ez a TCCR2A regiszterben lévő bitekekhez hozzá "vagyolja" a COM2B1-hez tartozó bitmaskot = 1-re állítja valamelyik bitet (vagy ha olyan a bitmask akkor biteket nyilván).

~
Logikai tagadás. Pl. ~(0101)=1010

Igazából a kombinálás nem tiszta. Pl. a Timer2 egyszerre két pin-hez is generál jelet, amelyeknek a frekvenciájuk közös csak a duty cycle-t tudom szabályozni egymástól függetlenül. Viszont ha lemész a SecretsOfArduinoPWM cikk aljára, a "Varying the timer top limit: fast PWM" részben írja hogy van lehetőség arra hogy a számlálónak mondjak egy TOP értéket ameddig mennek. Ha ez aktív akkor az A rész nem a klasszikus értelemben használja, hanem az OCR2A mondja meg a top értéket ameddig a számláló megy. Legalább is ha jól értem. Kár hogy ilyenkor nincs valami szkópom amin le tudom rendesen mérni hogy mit is csinálnak a tűk. PC hangkártyáján keresztül nézem opto csatolásos módon hogy mi történik (IR LED az Arduino tűjén majd fototranzisztor a PC mikrofonbemenetére) de ez nem az igazi. Bár tény hogy ha ez sem lenne akkor végképp sehogy sem tudnám ellenőrizni. Ez már túl gyors ahhoz hogy LED-en lássam a különbséget.

[ Szerkesztve ]

(#19031) DarkByte válasza DarkByte (#19030) üzenetére


DarkByte
addikt

Ez természetesen &-el van csak kifutottam az időből és másoltam. :B

&
Logikai és. Pl. 0101 & 0001 = 0001

(#19032) PH-User


PH-User
addikt

Sziasztok!

Clarion kazettás autórádió egyik pillanatról a másikra "elkezdett recsegni". :U
Tulaj állítása szerint közepes hangerőn hallgatta, majd az összes hangszóró elkezdett recsegni, azóta csak halkan szól.
Hol lehet gond? Tegnapi nagy melegben történt, gondoltam rá, hogy felsült a végfok IC?

[ Szerkesztve ]

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#19033) totya694 válasza PH-User (#19032) üzenetére


totya694
őstag

Üdv

Meglehet de a "Clarion kazettás autórádió" típusból ítélve nem tegnap lett berakva az autóba és tavaly is találkozhatott már meleggel az a magnó.

Üdv:Attila

(#19034) PHM válasza PH-User (#19032) üzenetére


PHM
addikt

Ki kéne próbálni másik hangszóróval is.
Amikor egyszer véletlenül megsütöttem egy hangfalat, az ugyanígy viselkedett.
(Erősítő javítás közben sikerült egyenfeszültséget adnom rá.)

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#19035) PH-User válasza totya694 (#19033) üzenetére


PH-User
addikt

2003 óta használatban van, végfok felsülésre tippeltem a hangjából.

PHM - Próbáltuk! 4 hangszóró szerintem ritka, ha egyszerre megy ki.
Megnéztük házimozi hangfallal is, de azzal is recseg. (..vagy inkább torzít.)

Sanyo LA4743B vég van benne.

[ Szerkesztve ]

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#19036) Lompos48 válasza PH-User (#19035) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Tényleg az IC tűnik a leggyanúsabbnak. Mindemellett, mint utolsó próbálkozás, bekapcsolva megmérném a Standby, Mute és On Time bemeneteken az egyenszinteket. Hatalmas májzli esetén lehet valamelyik egy tiltott (határozatlan) szinten áll a rájuk kötött valamelyik elkó miatt. Csak spekulálok, mert nem tudom mi történik/történhet ilyen esetben, de gondolom 3 mérést megér egy ilyen kis esély is.

(#19037) PH-User válasza Lompos48 (#19036) üzenetére


PH-User
addikt

Köszönöm a tanácsot, megmérem majd! :K

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#19038) totya694 válasza PH-User (#19037) üzenetére


totya694
őstag

Üdv

Én azért az autón is mérnék egy töltést.Az akkuban a túl alacsony elektrolit szint(el sem lepi a cellalemezeket és még sűrűbb is a kelleténél) túl töltést eredményezhet 15-16V-ig is felmehet a feszültség és ez is okozhat gondot ha nincs védelem a készülékbe(v. a végfok IC-be)

Üdv:Attila

(#19039) totya694 válasza PH-User (#19035) üzenetére


totya694
őstag

LA4743B Az adatok szerint elméletileg az IC "elvisel" nagyobb feszültséget is de a környékén lévő elkók már nem biztos.

Üdv:Attila

(#19040) CPT.Pirk válasza PH-User (#19037) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valószínűbb indok lehet, hogy valamelyik forrasztása az IC-nek elengedett. Ilyennel már találkoztam autórádiónál.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19041) PH-User válasza totya694 (#19038) üzenetére


PH-User
addikt

Néztem én is a dokumentációt, 18V-ig írja, ahogy láttam az elkókat, azok 16V-osak a rádióban. Gondozásmentes akksi van a kocsiban azt tudom, majd rámérek.

CPT.Pirk - A forrasztásokon átmentem, az sajnos nem hozott javulást.

Más! - Kaptam egy Revoltec Lightboard XL2-t darabokban.. (tulaja ideges volt és eltörte..). Szeretném a belét felhasználni valami világításra! Csináltam pár képet róla, az érdekelne, hogy hogy tudom életre kelteni a világítós részét?
A billentyűzet fóliájával kellett eredetileg kapcsolni, plusz van egy vezeték ami lóg a levegőbe.. Beszéljenek a képek!

[ Szerkesztve ]

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#19042) totya694 válasza PH-User (#19041) üzenetére


totya694
őstag

A "gondozás mentes" aksi az egyik legnagyobb átverés mert a savas aksit igen is gondozni kell.Ezért is megy sok 2-3 éves a "kukába" mert sokan bedőlnek az átverésnek és a matrica alatt sok esetben ott vannak a celladugók is.

Üdv:Attila

(#19043) atesss válasza totya694 (#19042) üzenetére


atesss
addikt

Ha megint akksi téma:
Az enyémet azóta egy kicsit pihentettem, de szerintem még tölteni kellene rajta.
1-1,5 napja nem volt már töltőre dugva, amikor is tegnap este mértem rajta feszültséget: 11,84V
Minden terhelést leszedtem róla (még a multimétert is).
Ma délelőtt, 14 órával később mérve : 11,80V

Ez milyen szintű önkisülésnek számíthat / mit jelenthet ?
Bár az igaz, hogy nem valami pontos a mérés a műszer pontossága miatt (ha megtalálom, beírhatom a gépkönyvben lévő pontosságot; egy alsó-középkategóriás Maxwell).

Mekkora feszültségnek kellene lennie egy ólom-savas autó akksin ha teljesen fel van töltve ?
Pontosabban ólom-kalciumos, 45Ah, Banner Staring Bull.
Úgy tudom az ólom-kalciumosnak kicsivel magasabb a feszültsége. Vagy ez csak a töltési végfeszültségre vonatkozik ?
(Az úgy tudom 14,4 kell legyen; bár azt nem tudom biztosra hogy ez a simánál vagy a kalciumosnál).

(#19044) totya694 válasza PH-User (#19041) üzenetére


totya694
őstag

Egyszer régebben én is kinlódtam egy Revoltec világításával azt mi után párszor megrázott ki is dobtam ;]

Üdv:Attila

(#19045) PH-User válasza totya694 (#19044) üzenetére


PH-User
addikt

USB-s cucc volt, csak nem fog agyonvágni. :)

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#19046) totya694 válasza PH-User (#19045) üzenetére


totya694
őstag

ha azt a 2 vezetéket "tapizod" ami a billentyűzetbe lévő fóliára megy az rázhat mint ahogy az inverterek nagy része(PC ház világító neo inverter,Noti kijelző inverter stb)

Üdv:Attila

(#19047) CPT.Pirk válasza PH-User (#19045) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amíg nem nyúltál rá fénycső inverterre, addig nem hiszed el, miről van szó. Kegyetlen rossz dolog! ;]

Mérés alapján olyan 630V körül van emlékeim szerint a fénycső gyújtása, szal egy ideig zsibbadni fog a karod utána. :K

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19048) PH-User válasza totya694 (#19046) üzenetére


PH-User
addikt

Ebben nem neon van, csak 2 LED meg egy fényvezető fólia, így világít.
Ezért gondoltam, hogy ebben nincs inverter csak egy generátor (a második panelen) ami biztosítja a két LED-nek a folyamatos stabil kraftot. :o

CPT.Pirk - Nem, köszi, olyanokat nincs kedvem fogdosni. :DDD

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#19049) totya694 válasza PH-User (#19048) üzenetére


totya694
őstag

Úgy 15 éve történt amikor egy Olep gyújtókábelén sarut cseréltem és beültettem egy fiatal szerelőt a kocsiba "ne hogy véletlen is valaki ráindítson" ürüggyel.Egyik kezembe a gyújtókábel a másikba a fogó amivel nyomtam rá a sarut amikor a gyerek ráindított.A 27kV környéke adott egy olyat,hogy szerintem a fogamba lévő amalgám tuti kéken világított mint az a nagykönyvbe le van írva.A gyerek csak a rádiót akarta bekapcsolni ami gyújtásról ment és "véletlen" tovább fordította a kulcsot.

Üdv:Attila

(#19050) PH-User válasza totya694 (#19049) üzenetére


PH-User
addikt

:Y Nem lehetett kellemes... :(
Már az is kellemetlen, ha egy Simson pipába nyúlsz bele és megrúgod párszor.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.