Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#79451) Dr. Szilikát válasza 7Sony7 (#79447) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Komparátorokra épül ez is, van egy stabilizált feszültség (REF OUT), amit 10 db ellenállás oszt fel, az egyes szinteket pedig külön figyeli.

Az alapkapcsolás 5V-ra növeli az 1,25 V belső referenciát, ezután az 5 V kerül "szétosztásra".

Üzemmód változtatható, pont vagy vonal. Ha neked így jó, akkor jó, mindenesetre kiemeltem lényegesebb részeket az adatlapból, az átláthatóság kedvéért:

(#79452) 7Sony7 válasza Dr. Szilikát (#79451) üzenetére


7Sony7
addikt

Mondanám, hogy értem, de ez nem igaz. A gyengeáramhoz nagyon nem értek. Én az alsó rajz alapján gondoltam elkészíteni, csak 2-3 ledet használnék, nem kell több. Ahogy lentebb írták regeneráció figyelésére használnám. Elég egy "működik" led, meg egy 450, és egy 500 fokot jelző.

-

(#79453) Submarine


Submarine
senior tag

Sziasztok!

Olyan kapcsolós (5pin) sztereo jack aljzatra lenne szükségem, ami a kapcsoló két érintkezőjét zárja, ha a jack dugó csatlakoztatva van.

Pár délutáni nyomozással arra jutottam, talán ez a típus olyan:
PJ-31080 vagy PJ31080
Normal Open - azaz /értelmezésem szerint/ üresen nyitott, csatlakoztatva zárt.
Már ha jól okoskodok.

Viszont a következő, hogy honnan lehetne ezt beszerezni, mert csak alibabán találtam meg, ott is 1000db a minimum rendelés. Nekem konkrétan 5 elég lenne.
Van értelme egy körímélnek az elektro boltokba, hátha be tudják szerezni?
Vagy merre orientálódjak?

Ez egy számítógépház előlapján a fejhallgató-mikrofon ki/bemenet.
Konkrétan ehhez a házhoz, csak egy lejárt hirdetést találtam, szintén kínai oldalon.
Esetleg ha ebben a kategóriában vennék ilyen márkájú valamit kompletten, az remélhetőleg ugyanilyen jack aljzatokat kaphatott?

(#79454) lajos75 válasza 7Sony7 (#79441) üzenetére


lajos75
senior tag

Hidd el jó, én is ezt használom Hyundai-Kia márkákhoz jó.
Mérési tartománya akár 0.1-60volt is lehet.
A Tápfeszültség: DC 6–40 V
1,8V nál kezd regenerálni az autó és akkor kb. 520fokos DPF érzékelő szerint, alacsonyabb hőfokra nem szabad állítani mert téves jelzést add majd ha éppen meghajtod vagy nagyon erőlteted.

[ Szerkesztve ]

(#79455) lajos75 válasza 7Sony7 (#79452) üzenetére


lajos75
senior tag

Amit én csinálok $$$ ;) jelzi hanggal is a regenerálás kezdetét és "végét" is :) [kép]

[ Szerkesztve ]

(#79456) 7Sony7 válasza lajos75 (#79454) üzenetére


7Sony7
addikt

Igen, mostmár látom, megnéztem az adatlapját. Viszont még mindig túl nagy, Nem akarom, hogy ott virítson állandóan, nem akarom mindig figyelni. A led, ha elkezd világítani, azt meglátom.

A 79455 ben amit linkeltél, abból kellene csak a led. Az is 520 fokon indul?

[ Szerkesztve ]

-

(#79457) daninet


daninet
veterán

Sziasztok!
Google Nest termosztáttal vezérelnék egy "buta" fancoil-t. Relé már lekapcsolja a pumpát és a hőszivattyút, de a fancoil pörög tovább langyos levegőt forgatja mert az csak a távirányítóra hallgat (bár őszintén nem láttam még klímát ami jól szabályoz a távirányítóval). A kérdés az, ha elveszem tőle az áramot relével amikor eléri a kívánt hőfokot ezt hosszútávon hogy viseli egy ilyen eszköz? Van-e egy fancoil alaplapon olyan alkatrész ami ezt nem szereti? Nem azt kérem, hogy valaki megesküdjön, hogy ez nem romlik el, csak pusztán érdekel a dolog mire számíthatok.
Teszteltem biztosítékkal az áram elvevős dolgot, amugy megjegyez mindent, van egy kis csipogója ami csippan egyet mikor elindul. A terv alapvetően az lenne, hogy a FC-t lenyomom minimumra 17 asszem amit soha nem fog elérni, a Nest pedig lelövi mikor kell.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#79458) lajos75 válasza 7Sony7 (#79456) üzenetére


lajos75
senior tag

Amenyire beállítod annyinál fog világítani, ez ki kell tapasztani.De szerintem "hosszas kiséretezés alapján" kb. ez a jó beállítás, sőtt még az is be van állítva, hogy amikor már esik vissza felé a hőmérséklett akkor csak 480fok körül haggya abba a led a villogást a biztonság kedvéjért.
A dobozt be lehet rakni a váltó box alá vagy műszerfal mögé a ledet meg oda rakod ahová akarod.

(#79459) 7Sony7 válasza lajos75 (#79458) üzenetére


7Sony7
addikt

Elgondolkodtató...

-

(#79460) Dr. Szilikát válasza Submarine (#79453) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Komplett láttam ilyeneket, vagy ki lehetne forrasztani belőle:

https://www.aliexpress.com/item/1005002004366226.html
https://www.aliexpress.com/item/1005002411478689.html

Ami lényeges, hogy HD Audio az újabb szabvány, míg AC'97 a régebbi, itt mutatják a különbséget:

https://www.sevenforums.com/sound-audio/44491-ac97-hd-audio-front-panel-layouts.html

Ez a régifajta, ami a színes aljzatokról ismerhető fel:

https://www.aliexpress.com/item/32971260093.html

(#79461) Yager01


Yager01
senior tag

Sziasztok. Bocs a hülye kérdés miatt de ha veszek egy olyan lámpát ami GU10 izzó fogadására alkalmas akkor kell hozzá trafót vennem? Vagy létezik olyan GU10 LED amit ha a helyére rakok akkor müködik közvetlen 220V -ról? :R

(#79462) rednifegnar válasza Yager01 (#79461) üzenetére


rednifegnar
senior tag

en nem tom de van 230-as gu10.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#79463) PROTRON válasza Yager01 (#79461) üzenetére


PROTRON
addikt

Amennyire eddig tapasztaltam van bőven GU10-ből aminél nincs ilyen gond.
De jogos hogy felmerül a kérdés, mert fürdőszoba világítás terén van olyan típus amiből nem mind1.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#79464) #85619712 válasza daninet (#79457) üzenetére


#85619712
törölt tag

Miért nem szilárdtest relé? Az legalább nullátmenetnél kapcsol, nem random mint egy relé. A ventilátort nem lehet lelőni az egész elektronika helyett?

(#79465) lajosx


lajosx
őstag

Sziasztok! Lehet nem jó helyre írok,ha így van elnézést kérek. Igazából nekem csak annyi kérdésem lenne,müszaki cikkeknél a müanyag alkatrészeket ,pl fogaskerék,görgők stb.. mivel kenik? Gyárilag valami fehér kenőanyag van,de nem tudom mit is vegyek pontosan? Szilikonzsír? De abból is van 100 féle. Esetleg tudtok ebben nekem segíteni? Elég sokat kerül hozzám olyan eszköz ,amiben kis görgők vannak, és azon forog egy úgynevezett jog. A kis görgök bevannak pattintva egy müanyag ágyba, és ott szokott lenni a felfogatásuknál ez a fehér anyag. Ha ez nincs, hangos a görgő ahogy forog. De találkoztam már ,fogaskerekek is ezzel a fehér kenőanyaggal. Köszönöm szépen a választ :R

(#79466) daninet válasza #85619712 (#79464) üzenetére


daninet
veterán

a ventillátor lekapcsolásához pluszban kellene drótozni mert az alaplapra van rádugva, az inditja valami logika szerint. azt a vezetéket kellene szétvágni és megszakitani bármilyen módon. Jelenleg csak 3x1,5 vezeték megy a FC-hoz és szerintem nincs csövem ami a relékhez megy onnan. Jelenleg a legegyszerűbb elvennem az áramot.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#79467) mezis válasza lajosx (#79465) üzenetére


mezis
nagyúr

Szilikon zsír.
Van belőle "tapadósabb" (vákuum, teflonos?) meg "sikamlósabb" fajta.
A tapadóssal (teflonossal) óvatosan: egyszer bekentem vele egy printer fejvezető rúdját, mert már kissé akadozva mozgott a fej. Onnantól meg mozdulni is alig tudott. :o

mezis

(#79468) Dr. Szilikát válasza lajosx (#79465) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Épp előbb írtam az Oxett A2-ről, ami áttetsző, folyós / sűrű határeset, de bevált sokféle célra:

https://prohardver.hu/tema/automata_kavegepek/hsz_3964-3964.html

Ezeket meg csak láttam:

https://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=Lubricating+Plastic+Gear

(#79469) Submarine válasza Dr. Szilikát (#79460) üzenetére


Submarine
senior tag

Nagyon köszi!

HD Audio kell nekem, és ilyet asszem veszek párat.
Aztán majd meglátom. Oldalirányba szélesebb a nyákom a felfogatás miatt, de addig még kitalálom, hogy oldjam meg a kitoldást!
Köszi a kezdő lökést!

(#79470) MPM


MPM
tag

Helló!

Egyszerű IC-ket szeretnék tervezni, amiket aztán le is lehet gyártani. Első körben lyukak közt (amikbe pineket forrasztanék) szeretnék összekötéseket (lehetőleg többrétegűt, mert átfedések is lennének).

Teljesen kezdő vagyok a témában, milyen szoftvert ajánlanátok? (Illetve hozzá leírást/tutorialt, ami alapján el tudok indulni?)

A gyártáshoz egyébként ezt az oldalt ajánlották.

(#79471) rednifegnar válasza mezis (#79467) üzenetére


rednifegnar
senior tag

nekem meg olyan van ami kuszik es idovel mindenbol kijon. a lezart csavaros dobozfedo menetei kozott kepes kijonni, de e kozben meg nagyon tapad.
sima zsir/olaj fel tudja oldani ezeket a muanyag fogaskereket pl magno mechanikaban.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#79472) Dr. Szilikát válasza MPM (#79470) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Mármint PCB-t tervezni, nem IC-t. Egyik népszerű, ahonnan panelt is lehet rendelni:

https://easyeda.com

De van sokféle, régen én úgy jártam, hogy többet kipróbáltam, valahogy egyik se állt kézre, mivel soha még hasonlóval sem szórakoztam, így ismeretlen terep volt. Véletlenül felrakom ezt:

https://ibfriedrich.com/en/index.html

...és hirtelen azt vettem észre, hogy már panelt tervezek. Persze, ez sem mérvadó, másnak lehet, más jön be. Továbbá csak angol / német / francia felülete van.

(#79473) lajosx válasza Dr. Szilikát (#79468) üzenetére


lajosx
őstag

Nagyon szépen köszönöm :R

mezis neked is köszönöm szépen :R

(#79474) hNp88 válasza MPM (#79470) üzenetére


hNp88
aktív tag

Sprint Layout szerintem a legegyszerűbb és ezért egyben legjobb :DD

igaz autoroute-t nem tud.

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#79475) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Sziasztok, a kommersz PIR-szenzorok kb mekkora állatra szoktak kapcsolni? Két végletre is rögtön szükségem lenne, egy udvari világításra, ha sötétben kell menni valahová (jó lenne, ha embernél kisebb élőlény nem aktiválná) és kéne egy állatriasztó a kertbe, ami pl elzavarja a kóbor macskát vagy akár egeret(!).
Elsőre pl jelölt: csak nekem tűnik túl soványnak az a napelem ekkora LED-nek?

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#79476) mezis válasza t72killer (#79475) üzenetére


mezis
nagyúr

"...állatriasztó a kertbe, ami pl elzavarja a kóbor macskát...": Nem fogja elzavarni.

Egérre nem, de macskára már kapcsolgatnak. Általában. Néha szélfújta levelekre is, ha van a "képben" hősugárzó, pl nappal átmelegedett beton.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#79477) t72killer válasza mezis (#79476) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Köszi! A világítós mellett ultrahangos cuccokat is néztem a hívatlan 4lábúak elzavarására, de olvasgatok még ezekről :R

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#79478) mezis válasza t72killer (#79477) üzenetére


mezis
nagyúr

A vakondom lehet hogy süket volt, de maradt -addig amíg talált elegendő élelmet nálam. Aztán a szomszédban keresgélt...

[ Szerkesztve ]

mezis

(#79479) Dr. Szilikát válasza t72killer (#79475) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Attól függ, ha hosszabb nappal alatt több ideje van feltölteni az akkut, majd a tárolt energiát (Wh) éjszaka rövidebb időbe sűrítve adja le, az azt jelenti, hogy ilyen esetben a töltőteljesítmény (W) lehet kisebb, mint a kisütési teljesítmény (világítás). Miután:

W x h = Wh

De lehet persze olyan is, hogy hamarabb feltöltődik, majd a felesleg már nem tárolódik, ha nincs elég Ah-kapacitás, meg nyilván nem csak az idő számít, hanem az áram / intenzitás is (amiből a pillanatnyi teljesítmény lesz végeredményben).

[ Szerkesztve ]

(#79480) MPM


MPM
tag

#79472 Dr. Szilikát & #79474 hNp88:

Köszi, lecsekkolom őket!!

(#79481) Samus


Samus
addikt

PC táphoz milyen DC Booster kellene? Van egy ilyenem , de nem működik, hiába tekerem. Akkuról vagy Lithium cellapakkról viszont működik.

Továbbá elektromágnes kapcsolójához kellen nekem flyback dióda (ha jól írom, tudjátok, védeni a tápot), Youtube videók alapján SB650 jó lenne, de nem találok a HEStore-ban. Mivel, vagy mikkel lehetne helyettesíteni?

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#79482) t72killer válasza Dr. Szilikát (#79479) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Igen, a kapacitásnak utána kell járni. Mind kínai cucc, úgyh nem feltétlen 1xerű. A világítás nem igényel óriási feltöltött kapacitást, mert nem ennél tervezünk többórás éjszakai bulit szervezni :).

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#79483) tordaitibi válasza Samus (#79481) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Az elsőre,
ez jó kérdés mert nekem ugyanilyen megy hónapok óta csak analóg tápról, toroid+graetz+puffer.
Hogy neked pc tápról mi baja arról gőzöm sincs.

Másodikra,
ez egy szupresszor dióda, pont ez kell, de miért?
Nem jó a hagyományos paralel dióda, az lehet szinte alármilyen, el fogja nyelni az önindukciós rúgást.

(#79484) Dr. Szilikát válasza Samus (#79481) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Inkább az a kérdés, hány voltról (nem) működik, 12-ről kellene, 5 V-ról nem.

Az induktív fogyasztóra kötött diódák alapvetően a kapcsolóeszközt védik (nem a tápforrást), legyen akár mechanikus vagy félvezetős kapcsoló. Amit a mechanikusnál szikra formájában látunk (megszakításkor indukált feszültség) nyilván a félvezetős kapcsolóra is hat és tönkretenné.

Alkalmas hozzá egyszerű dióda, kisebb reléhez 1N4148 megfelel, nagyobb dolgokhoz 1N4001 stb. Nem kell nagyfeszültséget bírnia, mivel azt nyitóirányban töri le.

(#79485) Samus válasza Dr. Szilikát (#79484) üzenetére


Samus
addikt

12 voltról sem megy (terhelés nélkül próbáltam, de rápróbálok terheléssel), viszont akkuról és 3 cellás 18650 házi pakkról terhelés nélkül is tudom állítani, a multiméter szépen mutatja a kimenőt.1N4001 és 1N4007 van otthon, akkor használom azt. Már csak a fesz növelést kellene megoldani.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#79486) Dr. Szilikát válasza Samus (#79485) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Elvileg, ha az alábbi, az IC tápja szempontjából 12 V ---> 9 V működni kellene, mivel ezeknél minimálisan 3 V tartalékra kell tervezni a gyártók ajánlása szerint, noha a gyakorlatban valamivel kevesebb is elegendő a stabil kimenethez.

Hacsak a 3-as lábra menő 100 k ellenállás nem szól bele a szabályzásba olyan következménnyel, hogy mondjuk 13 V-ról már elindul, 12 V-ról még nem. Nem konkrétan a 3. láb feszültsége miatt, mert az a túláramvédelem bemenete, növekvő feszültségre tilt (a Source-feszültséget figyelve), hanem a 4-8 lábon beleszólhat a PWM-frekvencia eltolásába is.

Lehet, hogy a 100 k csökkentése kicsit változtatna a helyzeten, de ez csak találgatás, alaposabban nem néztem át a működését.

[ Szerkesztve ]

(#79487) szoke12 válasza VIPowER (#78850) üzenetére


szoke12
őstag

Helló!
Sajnos az utóbbi időben nem volt időm foglalkozni a témával. Viszont megvettem az összes szükséges alkatrészt hozzá és ma végre összeraktam.
A "12 v battery" helyére tettem a 18 volt akkumat, a lámpa (0,9 A felvétele van) pedig a "load" oldalra került. Így elvileg az akku feszültségét kellene figyelnie és 15,5 V-nál kéne, hogy kikapcsoljon. A 3,3 K-s ellenállás helyére tettem egy 10K-s potit. Összeraktam, a lámpa világít, viszont a potit hiába tekerem, nem akar lekapcsolni a lámpa. Illetve a TIP42 borzasztóan melegszik.
Ha jól értem, akkor a TL431 kap egy referencia-értéket, ami alapján nyit, vagy zár, igaz?

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#79488) Dr. Szilikát válasza szoke12 (#79487) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

2,5 V (pontosabban 2,495) felett vezet, alatta nem vezet. Mivel nagyon határozottan komparál, gyakorlatilag nem látsz átmenetet.

[ Szerkesztve ]

(#79489) tordaitibi válasza Dr. Szilikát (#79488) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nézem az adatlapot, a Texas nagyon korrekt kilométeres leírást ad, benne a belső kapcsolási rajzzal is.
Valaki árulja már el nekem ez hogyan működhet mikor a billenési köszöbnél rövidrezárja a saját tápfeszültségét?
Nem jövök rá.

(#79490) Dr. Szilikát válasza tordaitibi (#79489) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ahogy az alábbi is, nagyon leegyszerűsítve.

Feltételezünk 0,7 V B-E feszültségesést plusz 1,8 V Z-dióda és hasonlóan működne ez is, csak nyilván sokkal pontatlanabbul és lanyhább átmenettel.

[ Szerkesztve ]

(#79491) tordaitibi válasza Dr. Szilikát (#79490) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Vagyis nem negatívra húzza a katódot, hanem megáll 2,5 volton?

(#79492) Dr. Szilikát válasza tordaitibi (#79491) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Nem, a rajzomon vázolt helyettesítés megállja a helyét olyan szempontból is, hogy leülteti a kollektort valami minimális tizedvoltra, ha jól rémlik.

Még relét is lehet vele kapcsolni közvetlenül, 100 mA alatt legalábbis.

(#79493) Skillet


Skillet
addikt

Sziasztok.
Segítség kellene, ha rossz helyre írtam, kérlek nézzétek el nekem és igazítsatok útba.
Kisfiamnak van egy akkumulátoros (12V) autója, van benne egy MP3 lejátszó is. Az autó minden bekapcsolásánál a lejátszó max hangerőn ordít. Valami nagyon egyszerű megoldásra gondoltam. Egy potmétert iktatnék be a hangszóró vezetékét megszakítva. Van erre lehetőség?
:R

Mess With The Best! Die Like The Rest! 8G GALANT VR4^ever

(#79494) mezis válasza Skillet (#79493) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Gondolom 1W körüli lehet az ordibálód. Nem lehet könnyű ilyen teljesítményű, 10 - 50Ohmos potmétert beszerezni. Inkább egy kapcsolóval iktass be ellenállást (kis izzókat).

mezis

(#79495) Skillet válasza mezis (#79494) üzenetére


Skillet
addikt

Nem tudom a kis szirszar adatait.
ERRŐL van szó. A jobb oldali nagy, négyzet alakú.
A hangszórót meg tudom esetleg nézni, milyen paraméterek vannak ráírva. Mindenképpen potmétert szeretnék, ha össze tud jönni...
Hangerőt lehet amúgy állítani, egy gombot nyomva kell tartani, de a kölyök minden bekapcsolásnál ezzel kell kezdjen. Nem akarom, hogy ilyenekkel kelljen foglalkozzon.

Mess With The Best! Die Like The Rest! 8G GALANT VR4^ever

(#79496) Aryes válasza Skillet (#79495) üzenetére


Aryes
nagyúr

Duct tape-et a hangszóróra. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#79497) pjen válasza Skillet (#79495) üzenetére


pjen
félisten

Esetleg huzal potit keress.Olyan mint egy kis toroid.

(#79498) VIPowER válasza szoke12 (#79487) üzenetére


VIPowER
senior tag

Nekem régen ez egy ventilátort kapcsolt. Ha 8V körül volt a fesz még nem ment, ha fölé emelkedett bekapcsolt. Viszont úgy emlékszem, nekem 1k-s poti volt a 470ohm helyén. Nálam nem melegedett, bár a venti max 300ma áramfelvételű volt.

(#79499) #85619712 válasza Skillet (#79495) üzenetére


#85619712
törölt tag

Valami hasonló megoldás szóba jöhet, bár a ducktape valóban olcsóbb. :D A középső lábra meg valamelyik szélsőre kell kötnöd a megszakított hangszóróvezetéket.

(#79500) tordaitibi válasza Skillet (#79493) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Merni kene a nyugalmi aramelvetelt.
Ha par mA akkor kosd direktre az akkura. Honapok alatt se fogja leszivni es megoldodik a problemad.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.