Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9001) PLaci58 válasza Daneeka (#8995) üzenetére


PLaci58
őstag

vagy kék/zöld kék/zöld párosításban!
Tekercs kezdet, vég jelölés lehet.

[ Szerkesztve ]

"Nincs végzet, csak ha magad is bevégzed!"

(#9002) kisninja válasza Daneeka (#9000) üzenetére


kisninja
őstag

csinálj egy képet a trafó papírjáról... nincs amúgy odaírva mi micsoda ?

powered by: ®MAJORMÜVEK®

(#9003) Daneeka válasza kisninja (#9002) üzenetére


Daneeka
senior tag

szerintem nem volt neki papírja, meg írva se láttam semmit de majd megnézem jobban holnap :B

(#9004) djculture


djculture
félisten

A két belső kék és zöldet összekell kötni az lesz a közösített föld a másik kettő kék zöld meg a két 19v a közös ponthoz képest.De lehet külön is használni ezeket ha nem kell szimetrikus kettős táp.

(#9005) Boci_83


Boci_83
őstag

Üdv ismét itt!

Úgy néz ki, rám jár a rúd. Van egy Kenwood kdc m9021se cd-s fejegységem az autóban. Egyre nehezebben olvassa a lemezeket, legtöbbször már egyáltalán nem is. Érdemes javítani, rááldozni? Van módja a javításnak, ha pl fejet kell benne cserélni, vagy az annyiba kerül mint egy másik új készülék..?

**********

(#9006) PH-User


PH-User
addikt

Fentebb írtam az IC-s 5.1-es erősítőt, hogy készíteni akarok egyet.
Mennyibe jönne ki ez tranzisztoros verzióban? Mennyivel lenne jobb hangminőségben és teljesítményben?

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#9007) kisninja válasza PH-User (#9006) üzenetére


kisninja
őstag

Ha jót választasz akkor ég és föld csak bonyolultabb megépíteni és a védelmeket külön kell megcsinálni.

powered by: ®MAJORMÜVEK®

(#9008) PH-User válasza kisninja (#9007) üzenetére


PH-User
addikt

De ahhoz akkor nagyon minőségi hangfalak is kellenek, meg ugye nem MP3-ban kell hallgatni a zenét. Jól gondolom?

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#9009) Ebit válasza Boci_83 (#9005) üzenetére


Ebit
addikt

Tisztitást érdemes megpróbálni.

(#9010) Daneeka


Daneeka
senior tag

Lassan elindulok haza a trafót lemérni, (bár brutális villámokat látok itt Budán) közben gondolkodtam a nyákomon.

Sávos nyákra (stripboard) építem az erősítőt és a földelésen gondolkoztam.
Az egyik esetben baromi kompaktra meg tudom csinálni, gyakorlatilag a jel alkatrészből alkatrészbe utazna de ekkor kettő "föld sávom" lenne a nyákon amit végül össze kéne kötnöm egy 3-4 centis kábellel.

A másik esetben hosszabb úton utazna a jel, de az összes földebe tartó alkatrész egy sávon találkozna.

Melyik lenne jobb zaj szempontból?

(ez egy GainClone lenne ahol állítólag számítanak az ilyenek)

[ Szerkesztve ]

(#9011) PH-User válasza Daneeka (#9010) üzenetére


PH-User
addikt

Szerintem az első verzió lesz a nyerő, de a profik még úgyis írnak! ;)

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#9012) Boci_83 válasza Ebit (#9009) üzenetére


Boci_83
őstag

Azon túl vagyok már, kicsit segített, de azóta hiába tisztogatom, semmi változás.

**********

(#9013) Daneeka válasza CPT.Pirk (#8999) üzenetére


Daneeka
senior tag

Úgy nézem ez van amit írtál.

A két piros közt olyan 15 ohm van.
A kék-kék között 1-2 ohm, a zöld-zöld között szintén.
A kék-zöldek közt olyan 1-2Mohm ellenállás van.

Ebből mit lehet levonni? A két piros megy a konnektorba, a kék-kék az egyik szekunder, a zöld-zöld meg a másik?

(#9014) Ebit válasza Boci_83 (#9012) üzenetére


Ebit
addikt

Elméletileg létezik ,hozzá optikai egység,elég drága ,kérdés,hogy megér annyit.

(#9015) pumatom


pumatom
aktív tag

Sziasztok!

Szeretnék vásárolni egy akkumulátor töltőt, de nem igazán értek hozzá, hogy milyet lenne érdemes vennem, és ami ár/érték arányban is megfelelő lenne?!

Tudnátok ajánlani olyat, ami megfelelő lenne?

Nagy igények nincsenek; autó akkumulátort, motor akkumulátort /12v 4-5 Ah - 12Ah/ szeretnék vele tölteni.

Automatikus lekapcsolás, és egyebek azért jó lenne... Max. 20k-ig szeretnék elmenni, de ha van olcsóbban jó is az persze előny!

Előre is köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

(#9016) CPT.Pirk válasza Daneeka (#9013) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Elvileg az van, amit írtál. Szerintem mehet a konnektorba.

Nyákhoz: annyi a lényeg, hogy alakíts ki egy "csillag pontot" ahová bekapcsolódik a föld, és az alkatrészek földjét abból a pontból vidd, ellenkező esetbe csúnya földhurkot, és vele brummot fogsz kapni.

Boci_83: ha esetleg régebbi az olvasó fej, akkor találsz egy apró potit rajta, azzal után lehet állítani a lézer munkapontját, és egy ideig még menni fog. Ha két porir találsz, akkor az már modernebb, nem lehet után állítani.

PH-User: Tranyósból építkezni jobb, meghálálja magát hangban, csak ugye több alkatrész, végtranyók, meg legalább 3 trafó kell hozzá. Számolgattam anno Quad405-ből 5.1 építését, és arra jutottam, hogy ugyanannyi kb., mint elektroncsőből építeni. Így maradtam a csőnél.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#9017) Boci_83 válasza CPT.Pirk (#9016) üzenetére


Boci_83
őstag

Hát én sajnos nem vagyok ennyire mágus, sosem csináltam ilyet. Inkább keresnék egy megfelelő tapasztalattal rendelkező tagot aki megcsinálná nekem. Tudtok ajánlani? Esetleg valaki innen vállalná? :D

**********

(#9018) draws80


draws80
csendes tag

Sziasztok! Kérdésem lenne! Sikerült egy 7 colos lcd tv-t kinyírnom. A kérdésem az lenne, ha az lcd panelről lejön a szalagkábel ,javítható még? Vissza lehet rakni valahogy? Sziasztok.

(#9019) CPT.Pirk válasza Boci_83 (#9017) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem kell ehhez mágusnak lenned, csak csavarhúzód legyen. Ott a jobb szélén a poti, ami állítja a fej munkapontját. Ha szét tudod szedni, és 1 poti van, akkor csak kicsit tovább kell tekerned, és nyertél, ingyen. ( örökös nem lesz, de menni fog még egy kis ideig )

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#9020) Boci_83 válasza CPT.Pirk (#9019) üzenetére


Boci_83
őstag

:D

Köszi a segítséget! :R Nekiestem, szétszedtem, azt hittem az életbe nem lesz lejátszó többet. 10-15 perce szól, egyszer sem ugrott el! Remélem viszi még egy ideig...
1/4 és 1/2 fordulat közé tekertem óra mutató járásával megegyezően a potit.
Még 1x köszi! :C :R

**********

(#9021) Daneeka válasza CPT.Pirk (#9016) üzenetére


Daneeka
senior tag

Na így volt minden ahogy mondtad, már működik is a két táp áramkör, jön szépen kifele a DC, majd holnap-holnap után megcsinálom a másik csatornáját is az erősítőnek, utána lesz még egy kérdésem szerintem a kábelezésről, remélem az lesz az utolsó a topikban. :)

(#9022) Boci_83 válasza Boci_83 (#9020) üzenetére


Boci_83
őstag

Korai volt az öröm. Olyat csinál most, hogy minden zenét egyből megtalál, csak néhánnyal el játsza azt a dolgot, hogy a számláló megy, de hangot nem produkál, majd 10-20 mp után átlép a következő zenére, azt épp vagy lejátsza, vagy hasonlóan tesz mint az előbb. Most mi lehet a gond? sokat csavartam, vagy keveset a potin?

**********

(#9023) CPT.Pirk válasza Boci_83 (#9022) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt elfelejtettem írni, a potit úgy kell hivatalosan beállítani, hogy meg kell keresni azt a pontot, ahol már olvas, és azt, ahol még olvas, és a kettő közé. Vagy találomra próbálkozni, ha az a módszer jobban bejön.

Daneeka: Örülök neki, végül hány volt DC van egyenirányítás, pufferelés és szűrés után?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#9024) Daneeka válasza CPT.Pirk (#9023) üzenetére


Daneeka
senior tag

28,3VDC/ág, igaz terhelés nélkül, de eléggé a határon fog járni szerencsétlen LM1875 (60V-ig mehet neki) nem is vagyok benne biztos, hogy a Codegenből kukázott bordák bírni fogják, bár valószínűleg ha tetszeni fog a végeredmény akkor az erősítő részét megépítem újra. Most a legcsúnyább dolog, hogy nem szigeteltem a bordákat (két külön bordán van a két IC) mert nem volt mivel, szóval most halálosként kezelem a cuccot és nagy alázattal közelítem meg ha először fogom áram alá helyezni ;] (a negatív tápfeszt kivezeti a bordára a chip)

Azt hiszem az első mérés az az lesz, hogy rákötöm egy 100W/8ohm gitárhangszóróra és gyorsan megmérem a DC-offsetet, ha tűrhető akkor nyomatok rá kis zenét megnézni, hogyan melegszik, bár ezzel nem biztos, hogy jót teszek a speakernek.

[ Szerkesztve ]

(#9025) Boci_83 válasza CPT.Pirk (#9023) üzenetére


Boci_83
őstag

Darabokra kellett szedni, hogy hozzáférjek a potihoz. Esély sincs menet közben állítani. :W

**********

(#9026) PLaci58


PLaci58
őstag

Kéne kis segítség. Adott egy 4 csatornás erősítő. Ebből 2 csatornát subwooferhez szeretnék használni. Kéne valami egyszerű, RC passzív, aluláteresztő szűrő a bemenetre. Kb. 500Hz-es. Az erősítőnek olyan 200 KOhm a bemeneti ellenállása.

Valami ilyesmi végfokok vannak benne:

[ Szerkesztve ]

"Nincs végzet, csak ha magad is bevégzed!"

(#9028) PH-User


PH-User
addikt

Ha én nem írok, akkor pangás van :F

Vettem 35%-os hidrogén-peroxid-ot, 20%-os sósavat, aromás higítót, nyáklapot.

1L a hígító, 1L a peroxid, 1L a higító, 10x16cm-es a NYÁKlap. NYÁKlap - 500ft, peroxid meg sósav 550ft volt, a higító meg kb. 1600ft.

Most már igazán kellene valami értelmeset alkotnom. :))

[ Szerkesztve ]

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#9029) PHM válasza PH-User (#9028) üzenetére


PHM
addikt

Jesszus, ilyen drága a hígító?
Már szipózni sem érdemes. :)

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#9030) mcintosh válasza PLaci58 (#9026) üzenetére


mcintosh
tag

Erősítő elé aktív szűrőt szokás tenni, sokkal jobb megoldás a passzívnál. Javarészt műveleti erősítővel oldják meg, ha érdekel adok kapcsolást.

(#9031) Ebit válasza PLaci58 (#9026) üzenetére


Ebit
addikt

Itt egy gyári:

[link]

(#9032) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van valami jó és egyszerű (olcsó) megoldás savas akku otthoni töltésére? Van 4 darab 6V-s 2Ah-s akkum, ugyan hozzáférek profi automata töltőhöz, ami elvileg a 3 részes karakterisztika szerint tölt, de az nincs itthon, szal nincs kéznél, amikor kellene...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#9033) detroitrw


detroitrw
addikt

nem vállalna be valaki itt NYÁK gyártást?

tök egyszerű az egész s egyáltalán nem nagy (~dip16) viszont legalább 6db kéne
sajnos nem értek az ilyenekhez inkább nem kísérletezek ... :F

aki tud segíteni azt kérem keressen meg privibe :U

:R

[ Szerkesztve ]

(#9034) PLaci58 válasza Ebit (#9031) üzenetére


PLaci58
őstag

Köszi, de erősítő már van. (Egyébként tegnap voltam Ózd felé).

mcintosh!
Mivel az erősítő hangja sem valami szuper, ezért elég annak egy passzív szűrő.
Nem akarom túlbonyolítani. Azért priviben elküldheted a kapcsolást. Megnézem.

[ Szerkesztve ]

"Nincs végzet, csak ha magad is bevégzed!"

(#9035) PH-User


PH-User
addikt

Nem tudja valaki pontosan, hogy ez milyen feszültség szabályzó lehet?

Egyetlen egy darab kínai vagy japán oldalt találtam, ahol létezik, de az írásjelek nem tetszenek. :U

:F

[ Szerkesztve ]

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#9036) PLaci58 válasza PH-User (#9035) üzenetére


PLaci58
őstag

Ez egy sima 7812C.
Bemenet max 35V
Kimenet 12V stabil.
Áram max. 1A

7812C

"Nincs végzet, csak ha magad is bevégzed!"

(#9037) PH-User válasza PLaci58 (#9036) üzenetére


PH-User
addikt

Tehát akkor maximum 12W-os fogyasztót aggathatok rá?
Egyébként köszi. :R

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#9038) Ebit válasza PLaci58 (#9034) üzenetére


Ebit
addikt

Szivesen,láttam,hogy közel van hozzád és gondoltam egyszerübb egy készt megvenni,mint kisérletezgetni a kialakitással,illesztéssel.

(#9039) PLaci58 válasza PH-User (#9037) üzenetére


PLaci58
őstag

Megfelelő hűtéssel! Nagyobb áramokhoz kiegészítő tranzisztor javallott :)
Elvileg van benne hővédelem.

"Nincs végzet, csak ha magad is bevégzed!"

(#9040) Pulsar


Pulsar
veterán

Sziasztok!

a viharok között a DVD, és a Videóm is meghalt. Elsőre azt vettem észre, hogy a dvd alján, és a videó tetején van egy-egy égési (szikra) nyom. biztos itt húzott át a kis genyó :)

egyik sem kapcsol be. Kiszedtem a panelt (a dvd-ből egyenlőre), és nem láttam rajta semmilyen sérülést, égést. Mérni még nem mértem rajta semmit. A kérdés az, hogy lehetséges, hogy a tápkörben halt meg valami, vagy szinte biztos, hogy más feküdt meg, és dobhatom ki a kukába őket?

(#9041) Ebit válasza Pulsar (#9040) üzenetére


Ebit
addikt

Érdemes kidobás előttg átmérni őketfőleg ha van rajzod,.,de nem biztos,hogy a tápnál lesz a hiba.

(#9042) Salex1


Salex1
senior tag

egy kis segítség kellene:
Szeretnék télire a kutyaházba és kutyaitató-befagyás ellen valami fűtés szerűséget
Nincs véletlen valakinek ötlete?

valami hő-kapcsoló elektronika (termostat) is jól jönne ami 5fok körül kapcsol..

[ Szerkesztve ]

(#9043) mezis válasza Salex1 (#9042) üzenetére


mezis
nagyúr

Nekem van egy kiszuperált kávéfőzőm, aminek alól van egy tenyérnyi alu fűtő lap a kávé melegen tartására. 230 V-ról működik, de az 5 C-Fok-hoz lehet, hogy 20-30 V is elég és a hőkapcsolója talán mechanikus és állítható.

Bébi étel (cumis üveg) melegen tartó apparát (áthangolt hőérzékelővel) ?

mezis

(#9044) sonar válasza Pulsar (#9040) üzenetére


sonar
addikt

Tápot ki tudod mérni. 230-ba bedugod és a táp panelről lejövő kábeleket megnézed.
Általában a panelon fel is van iratozva, hogy melyik szálon hány Volt van, érdemes előtte tanulmányozni. Bár sanszos, hogy kuka lesz :(

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#9045) Pulsar válasza sonar (#9044) üzenetére


Pulsar
veterán

Ebit, sonar: Köszi. Hát szereztem hozzá kapcs rajzot, végig mértem a tápot, és megvannak. szerintem ott valami micro kontroller adta fel a harcot. Sajnos... :(

Egyébként nem kábeles, hanem egy panelre van rányomatva a táp is meg a vezérlés is.
csak az olvasó vezérlése van külön.
Hát így jártam... vagyis apám :)
Köszi az infókat.. :R

(#9046) Ebit válasza Pulsar (#9045) üzenetére


Ebit
addikt

Sokszor nincs látható jele a villámcsapásnak,jellemzően a vezérlők szállnak,amit nem érdemes/gazdaságos cserélni.

(#9047) ben11


ben11
őstag

Tudom, hogy nem egészen ide tartozik, de hátha..
Adott egy egér 1,5 méteres kábellel és a laptop..Milyen megoldást tudnátok javasolni a hosszú kábel praktikus összecsévélésére?
Létezik egyáltalán ilyesmi?
Nem szeretem hogy "hajtogatva" van a vezeték..
Próbálkoztam guglival sikertelenül,csak nagy batár cuccokat találtam..

Köszi!

(#9048) orbano


orbano
félisten

sziasztok!

USBről vezérelhető konnektorrol volt már esetleg szó? Macera egy ilyet elkészíteni? Esetleg nem láttatok hasonlót konyhakészen? :U Olyasmit képzeltem el, ami egy elosztó aljzatait tudja egyesével kapcsolgatni.

A vér nem válik VAZZE!™

(#9049) Mtt


Mtt
tag

Sziasztok!

Kérdésem lenne hozzátok, mint az elektronika szerelmeseihez. Egy iPhone füles 'moddingot' szeretnék valakivel megcsináltatni, konkrétan ezt. Egy gyors videózás után kiderül, hogy mi a lényeg, körülbelül az, hogy a sima iPhone fülesre egy jobb minőségű hangszóróval és kellemesebb, komfortosabb kialakítással bíró 'véget' forraszt az illető.
Hasznos majdnem hogy szükséges lenne nekem is ez, csak sem tapasztalattal, sem szerszámokkal nem bírok hozzá. Ebben kérem tehát a segítségeteket, hogy ha valaki rendelkezik egy kevés idővel és megfelelő munkaeszközökkel, akkor valahogy jelezze és szívesen honorálom valutával a segítséget. :))

Köszönöm előre is!

"őszi esték melege leszek, / hogy ne lúdbőrözzenek az öregek"

(#9050) wnix válasza orbano (#9048) üzenetére


wnix
senior tag

USB-konnektor

De szvsz egy mikrovezérlővel (ami USB-t is ismer), és pár relével simán meg lehet oldani...
Pl.:
PIC 18F14K50 vezérlőchip kb 1 000Ft
Relé 230V/16A nyákra kb 800Ft/db
Egyenirányító
Feszültségstabilizátor
pár kondi
pár transisztor
pár ellenállás
esetleg led a konnektor mellé (visszajelzéshez)

Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.