Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62001) tordaitibi válasza darvinya (#61994) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

? Miért cserélnék JÓ diódákat,
van a hídba 6 darab 70amperos Schottky, meg 3 darab 5 amperes, 30V. Más a típus az igaz, de mindegyik nyitófeszültsége 20mV-on belül van.
Eddig kb.30 féle autó generátorába cseréltem 1 diódát, azt ami tönkrement és mind jó lett, tehát tutira nem ez a gond.
Te se cserélsz egy Graetz hídba 4 diódát, ha csak 1 ment tönkre.
Más lesz a baj, de hogy mi arról gőzöm sincs egyelőre.

(#62002) darvinya válasza tordaitibi (#62001) üzenetére


darvinya
titán

Mindegyiket megnézted, hogy biztosan jó és nem ereszt át visszafelé?

Graetz híbban párban vannak a diódák, ebből 1-et cserélni nem egészséges, még ha működik, később úgy is tönkre megy.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#62003) Lompos48 válasza darvinya (#62002) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Graetz híbban párban vannak a diódák, ebből 1-et cserélni nem egészséges, még ha működik, később úgy is tönkre megy.

Ez érdekes, ráadásul nem is igaz. Különböző nyitófeszültségek esetén csak a hullámosság csúcsai nem lesznek egyformák, milivoltos különbségekkel. Három fázis egyenirányításnál az eredő már úgyis 90%-nál jobb "simaságot" produkál. Hab a tortán, hogy az akkuk még szeretik is a pulzáló töltést. Keress más voodoo magyarázatot! :)

[ Szerkesztve ]

(#62004) HoTaZo válasza pjen (#61997) üzenetére


HoTaZo
őstag

Arra gondolsz, hogy a vinyó NTFS formátumát nem komálja a tv-m? Egy 500GB-os külső vinyó, mire lenne érdemes formázni?

(#61998) Kernel: Sajna csak egy USB van rajta. Ezért gondoltam, hogy egy ilyen HUB-ba csatlakoztatom onnan menne a tv-be, de a HUB kapna egy külső tápról +5V-ot. De nem tudom, hogy nem teszem-e tönkre a tv-t ezzel a ráerőltetett +5V-tal. Láma vagyok ehhez.

(#61999) darvinya: Még nem próbáltam működtetni a HUB-on keresztül, mert direktbe se megy (lehet, hogy pjen-nél van a megoldás), így annyit már sejtettem, hogy a HUB is csak elvenne (külső táp nélkül) a delejből, ha mással nem, akkor a LED-jei miatt.

Si jeunesse savait, si vieillesse pouvait.

(#62005) Kernel válasza HoTaZo (#62004) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem árt neki a párhuzamos 5V, TV menüjéből nem lehet formázni?

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#62006) darvinya válasza HoTaZo (#62004) üzenetére


darvinya
titán

NTFS-t nem mindenki szereti, de újabb rendszerek már megeszik.

(#62003) Lompos48

Semmi woodoo nincs, csak tapasztalat.
Cseréltem ki különbözőre, hogy jó pulzáló legyen, aztán csodálkozva 48h után sem töltőtte fel az akkut, max. Graetz híd és trafón lehetet főzni.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#62007) Attix70 válasza darvinya (#62002) üzenetére


Attix70
aktív tag

Graetz hídba (4 diódáról beszélünk) szinte mindegy, hogy milyen dióda van (az áramok azért meglegyenek). A dióda vagy jó, vagy nem (nem jellemző az olyan hiba mint a Tranyóknál vagy Feteknél). Egyszerű P-N átmenet.
Annó (kb. 14-éves koromban) még Zener-diódákból is csináltam Graetz hidat. Apámnak a gyűjteményéből szereztem be az alapanyagot. Ő Nescafé-s üvegekben tárolta az alkatrészeket (1984), mindegyik üvegre rárajzolta az alkatrészek "ábrájat". A Zener-es üvegben több volt az alkatrész mint a másik (diódás) üvegben és nagyobbak voltak :D
Na ezekből csináltam egyenirányítót egy csengőtrafó után. Minden működött de terhelés nélkül is melegedtek a diódák, megkérdeztem a fatert hogy mit rontottam el. Na ez után amit kaptam elindított a saját alkatrészbázis beszerzésére :DD

[ Szerkesztve ]

Próbáljuk meg a mondatokat NAGYbetűvel kezdeni

(#62008) HoTaZo válasza Kernel (#62005) üzenetére


HoTaZo
őstag

Ez megnyugtató. Nem próbáltam. Egyelőre ez a biztonsági mentés vinyóm, csak egyszer próbáltam. Úgyis kell már nagyobb, akkor ő lehet a mozi HDD.

(#62006) darvinya: Akkor milyen formátumot javasolsz? FHD filmek mennének rá.

Si jeunesse savait, si vieillesse pouvait.

(#62009) darvinya válasza HoTaZo (#62008) üzenetére


darvinya
titán

Próbáld ki NTFS pendrive-val, hogy kezeli.
Ha kezeli, akkor több delej kell a HDD-nek.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#62010) Lompos48 válasza darvinya (#62006) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Graetz híd és trafón lehetet főzni.

Nem a pulzálás miatt. Elfelejtettél számolni előtte.

(#62011) HoTaZo válasza darvinya (#62009) üzenetére


HoTaZo
őstag

Jó ötlet!

Si jeunesse savait, si vieillesse pouvait.

(#62012) terapeuta007


terapeuta007
aktív tag

[link]
Ehhez honnan lehetne ossze kukázni egy tápegyseget a legolcsobban(max 3k de inkabb kozelebb a 0ft hoz ) ? milyen eszkozokben keressek trafot amiben megfelelo lehet ehhez? pc tápegységet át lehetne alakitani?mert van 1 fölös. 35-40v kell és 7Aa csucsokban. gondolom hogy 3-5A es trafo is elég lehet már.mert nem folyamatosan 7A kell.vam ebayrol még 4 ilyen egy korábbi rendelésből[link]
csak ez nemtudom korlátozva van-e 2A re vagy átenged többet meg hogy ezeknek a kimenetét lehet-e sorba kötni? (ugy hogy a bemenetjuk parhuzamba van mondjuk a tapegységval.)(mondjuk az a tippem hogy a sorbakotessel rovidre is zarnam egybol)

[ Szerkesztve ]

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#62013) terapeuta007


terapeuta007
aktív tag

de kulon taprol sorba lehetne oket kotni csak sok amper kell hogy legyen a táp

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#62014) bandi94 válasza tordaitibi (#61993) üzenetére


bandi94
tag

Testzárlatot hogyan állapítod meg? Mi a tekercselőműhelyben az aszinkron motorokat soros izzón mértük 230-ról, egy csipesz, meg egy rojtos drótvég :DDD Egyszer kíváncsiságból rámértem egy testes motorra, multiméterrel semmit nem tudtam mérni, de az izzó halványan pirított. Pont elég volt ahhoz, hogy lerugdalja a firelét.

Epiphone Les Paul with Seymour Duncan SH2-SH4 Hot Rodded set

(#62015) bandi94 válasza terapeuta007 (#62012) üzenetére


bandi94
tag

Ilyen trafót leginkább egy másik erősítőben találsz :)

Epiphone Les Paul with Seymour Duncan SH2-SH4 Hot Rodded set

(#62016) #90088192 válasza tordaitibi (#61993) üzenetére


#90088192
törölt tag

Seged diodak jok? Mert ugye a feszultseg szabalyzo onnan kapja a kraftot, illetve maga a feszultseg szabalyzo jo?

Ha testzarlatot akarsz merni egyszeruen, gyorsan, szigeteles ellenallasmero berendezes, ami nekem van 250V-tol kezdodik es 1000V-ig mer.

(#62017) Kernel válasza terapeuta007 (#62012) üzenetére


Kernel
nagyúr

A TDA7293 már +/-12 V-ról is működik az adatlap szerint, csak akkor értelemszerűen kisebb teljesítmény vehető ki, amit legfeljebb részben kompenzál, hogy a párhuzamosított kimenetek elvileg 2 Ω terhelést is elviselnek.

PC-tápoknál a -12V terhelhetősége a +12-vel azonos szintre is hozható, mivel ugyanaz a szekunder táplálja, csak a negatív ágon a diódák, illetve áramút gyengébb, ami korrigálható.

Utána még a feszültséget lehet növelni talán +/- 20 V-ra, ez próba kérdése, hogy mennyit lehet stabilan kihozni belőle. PC-tápnál nagyjából ezek a lehetőségek vannak, mivel trafót cserélni, tekercselni már nem érdemes. Az a kis step up modul gyenge ide, a negatív ágat egyébként sem tudná kiszolgálni.

50 Hz-es trafóval természetesen 2 darabból is össze lehetne rakni, ha úgy jobban kijön a feszültség.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#62018) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv mindenki!

Van egy Omron vérnyomásmérőnk, amit adapterről szeretnék üzemeltetni, mert nem túl gazdaságos állandóan elemeket venni bele. 6V 4W van a készülékre írva, de a 6V-os adapter eléggé ritka, univerzálisat viszont nem akarok venni, ha nem muszáj.
A kérdésem, hogy szerintetek ha 5V-tal megkínálom, mit lépne rá? Abból van 2.5 amperes, ami bőven elég lenne, csak ugye az 1V-tal kevesebb...

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#62019) Kernel válasza csabyka666 (#62018) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az elemek vagy akku 5 V alá is merül, úgyhogy ez nem probléma, viszont láttam olyan vérnyomásmérőt, amin a középső tű a negatív, de az fel is van tüntetve.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#62020) csabyka666 válasza Kernel (#62019) üzenetére


csabyka666
addikt

Huhh ezt jó, hogy mondod! Ezen nincs rajta, hogy melyik a negatív. DC 6V 4W, ennyi van csak rajta.
HEM-703C a típusa. Ez elvileg jó hozzá, persze nincs rajta, melyik pólus melyik.

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#62021) Kernel válasza csabyka666 (#62020) üzenetére


Kernel
nagyúr

Be lehet azonosítani méréssel is, egyik pont közös az elemmel, másik ágat megszakítja a leválasztós DC-csatlakozó:

https://www.youtube.com/watch?v=1TpzRA9KZyI

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#62022) csabyka666 válasza Kernel (#62021) üzenetére


csabyka666
addikt

Az elemek pozitív pólusának kivezetése és az adapter "oldala" között sípol a műszer, magyarán - ha jól értem - a tüske a negatív?

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#62023) Kernel válasza csabyka666 (#62022) üzenetére


Kernel
nagyúr

Minden jel szerint, bár ilyenkor nem árt másik ágon is ellenőrizni, a biztonság kedvéért.

A tű és az elem negatív között nincs zárlat vagy diódaátmenet? Medicor mérőnél volt védődióda, ha jól emlékszem.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#62024) csabyka666 válasza Kernel (#62023) üzenetére


csabyka666
addikt

Ott a műszer nem sípol, de mutat értékeket. Az lenne a diódaátmenet?

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#62025) Kernel válasza csabyka666 (#62024) üzenetére


Kernel
nagyúr

Attól függ, mennyi, mindkét irányban meg kell nézni, műszer diódaállásban értelemszerűen.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#62026) csabyka666 válasza Kernel (#62025) üzenetére


csabyka666
addikt

Ha a COM-ot teszem az elem negatívhoz, akkor nem jelez a műszer, fordított állásban .564-et ír. Bocsi, hogy nem vagyok túl szakmai.

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#62027) Ribi válasza HoTaZo (#62011) üzenetére


Ribi
nagyúr

Pendrive jó 5let.
Otthon is van 2 vevő amivel néha veszünk fel TV-ből.
Viszont amíg nem a vevő formázza a pendriveot addig nem kezeli normálisan. Pedig az is fat32-re formázza és én is a gépen.
Másik dolog, hogy érdemes ráhallgatni füllel a winyóra. Ha kevés a delej, akkor lehet hallani, hogy újra és újra próbál ráolvasni, majd kattan, 2 secet vár, megint próbál olvasni, kattan. Legalábbis nekem ezt csinálta gépen is amikor a mobil winyót egy +2m-es hosszabbítón keresztül kötöttem be.
De első körben pendrive.

(#62028) Kernel válasza csabyka666 (#62026) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az egy diódára utal, amin az 5 V-ból még esik, annál valamivel több, mivel áramfüggő.

De még így maradhat annyi, amivel működik.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#62029) HoTaZo válasza Ribi (#62027) üzenetére


HoTaZo
őstag

Úgy lesz, amint meglesz az új HDD.

Néhány nap és meló újra, akkor nem fogok tudni ilyesmikkel foglalkozni. Ez a HUB időben érkezett, hogy a kérdéseket gerjessze a fejemben. :)

Si jeunesse savait, si vieillesse pouvait.

(#62030) csabyka666 válasza Kernel (#62028) üzenetére


csabyka666
addikt

Akkor rakjam rá az 5V-os adaptert úgy, hogy a tüske legyen a negatív? Szóval a polaritás akkor így alakul?

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#62031) Kernel válasza csabyka666 (#62030) üzenetére


Kernel
nagyúr

Igen, a dióda miatt fordítva nem is működik elvileg, így kárt nem tudsz okozni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#62032) csabyka666 válasza Kernel (#62031) üzenetére


csabyka666
addikt

Köszi a segítséget, megy szépen az 5V-ossal. Néha kicsit nyög a pumpa, de már a készülék se mai...ennek ellenére felnyomja rendesen.

:R :R

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#62033) kmisi99


kmisi99
addikt

Sziasztok. Sima 1 oldalas nyák lapot nagyon pontos méretre kellene vágnom. Hogyan vágjak bele? Vonalzó mentén tapéta vágóval végig karcolni és asztal szélén "letörni"?

(#62034) PHM válasza kmisi99 (#62033) üzenetére


PHM
addikt

Ez inkább csak a bakelit lapoknál jön be, az üvegszálasoknál
szerintem nem működik.
Azt karos lemezollóval lehet viszonylag pontosan szabni.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#62035) darvinya válasza kmisi99 (#62033) üzenetére


darvinya
titán

Akár azzal, de kézi fémfűrész lappal(15cm-es) szebben lehet megcsinálni.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#62036) kmisi99


kmisi99
addikt

És esetleg az ha végig karcolom és dremel géppel kis vágó koronggal végig megyek rajta?

(#62037) darvinya válasza kmisi99 (#62036) üzenetére


darvinya
titán

Akár ezzel is.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#62038) sketchifun


sketchifun
senior tag

Adott egy monitor.

Hidegen bekapcsolva 2-3 órát is elmegy. Ellenben ezután kikapcsol. Van, hogy nem is lehet visszakapcsolni, csak áramtalanítás után. Működés közben a kezelőgombjai nem működnek, csak a bekapcsoló gomb.

Merre érdemes elkezdeni keresni a hibát? Átkondenzátorozás, tápegység és inverter részen?

Miért nem működhetnek a gombok rendesen?

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#62039) bandi94 válasza kmisi99 (#62036) üzenetére


bandi94
tag

Csak szabadtéren csináld, lehetőleg pormaszkban, az üvegpor nem épp egészségmegőrző hatásairól híres.

Epiphone Les Paul with Seymour Duncan SH2-SH4 Hot Rodded set

(#62040) (jan) válasza sketchifun (#62038) üzenetére


(jan)
őstag

Lehet puposkondis

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#62041) kmisi99 válasza bandi94 (#62039) üzenetére


kmisi99
addikt

:( Már mindegy, de egyébként sikerült egész szépen vágta.

(#62042) terapeuta007 válasza Kernel (#62017) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

talaltam 1 ilyet. ez igeretesen néz ki. a jobboldali feher es piros konnektor a baloldali 2 piros ra van 1 graetz hidam és kész?(még vmi 12v-al sorba kotom hogy dupla tap legyen az erositonek (36v) ,meg egy kondi)

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#62043) Kernel válasza terapeuta007 (#62042) üzenetére


Kernel
nagyúr

Amit írtál, számomra nem igazán értelmezhető, mindenesetre így nézne ki ennek a normális megoldása:

Erre írtam, hogy a szekunder 2 db trafóból is összerakható.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#62044) terapeuta007 válasza Kernel (#62043) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

most ugy van mint amit kuldtel kepet csak földet azt nem csinaltam mert nincs sehol a trafon.egyenuranyitas utan 22,5v ot mérek terheletlenul szoval akkor a 20v az a terhelt fesz. lesz. akkor most majd ezzel sorba kötöm a pc táp 12v ját és akkor 32v rol elmegy majd az erosito

[ Szerkesztve ]

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#62045) Kernel válasza terapeuta007 (#62044) üzenetére


Kernel
nagyúr

Később a német szófoszlányokból arra jutottam én is, hogy 25,5 V az üresjárási, 20 V a terhelt feszültség, ezért töröltem a hozzászólásomból azt a részt.

Viszont a végfok szimmetrikus táplálást igényel. Még ha működne is aszimmetrikus tápról, a kimenőjelet aszimmetrikusan vágná meg, kihajtáskor.

20V x gyök2 = 28 V lenne a pufferelt DC feszültség egyébként is.

A föld pedig csak a közös viszonyítási pontot jelképezi, adott esetben a készülékvázat. Amúgy nem lenne a köze a földhöz, noha itt mégis, mivel a toroidtrafók nem számítanak biztonságos szigetelésűnek, ezért a toroiddal szerelt erősítőket csak hálózati védőföld bekötésével szokták forgalomba engedni. Vagyis földelt dugóval.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#62046) terapeuta007 válasza Kernel (#62045) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

ha az asszimetrikus 20v toroidot sorba kotom a pc tápegység 12v jával akkor már szimetrikus lesz nem ?

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#62047) Kernel válasza terapeuta007 (#62046) üzenetére


Kernel
nagyúr

20V AC és 12V DC, ezek már megint ilyen értelmezhetetlen dolgok, össze sem lehet kötni.

Szimmetrikus táp GND-hez képest értendő, két egyforma feszültség, ellenkező előjellel.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#62048) terapeuta007 válasza Kernel (#62047) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

jah egyeniranyitas utan gondoltam. akkor ebbol 28v nál többet nem lehet csinalni. szimetrikusan?

[ Szerkesztve ]

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#62049) Kernel válasza terapeuta007 (#62048) üzenetére


Kernel
nagyúr

1 db szekunderrel csak szimpla tápot tudsz csinálni.

Dupla vagy középcsapolt szekunder kell a szimmetrikus táphoz, most csak a példa kedvéért legyen 2x 20 V AC, akkor így nézne ki:

Pontosabban elvileg lehetne félhullámú egyenirányítással kettőzni, de erősítőhöz az nem jó megoldás, mert túl hullámos tápot adna.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#62050) szabifotos


szabifotos
senior tag

Sziasztok!

Autó akkut CC/CV modullal, 14.4V-ra állítva lehet tölteni?

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.